Europese produktie zal dit jaar maar 1 a 2 pet. stijgen EINDUITVOERING UTRECHTS CONSERVATORIUM American Ballet Theatre Mgr. Hanssen bijgezet in Roermond se bisschopskapel Treffende plechtigheid op kerkhof Bestuur Nederlandse Opera vraagt ontslag Dr. Albering 121/* jaar secretaris KVP Opvallende verbetering der handelsbalans Antillen en Suriname tot diocees verheven Karl Arnold overleden Rector J. v. d. Gent plebaan te Rotterdam Vatikaanse radio Concert in Utrechtse Domtoren MAANDAG 30 JUNI 1958 PAGINA 3 Treurmuziek Vele kransen KAMERLING ONNES OPENDE ONBEGRENSDE GEBIEDEN Leids congres ten einde Het stoffelijk overschot werd gedragen door de jonge priestersdie door mgr. in maart j.l. werden gewijd. Theme and Variations Billy the Kid Interplay Winter s Eve enkele copieën nodig? - dan snelcopie! vele copieën nodig? - dan lichtdruk! massa's copieën nodig? dan kantooroffset! micro-copieën nodig? dan microfilm! AUDIëNTIE Veelbelovende indruk De jaarlijkse einduitvoering van het Utrechts Conservatorium heeft een veelbelovende indruk achter gelaten. Omdat het programma ge opend werd met de Sinfonia Gio- cosa van Lex van Delden, gespeeld door de orkestklasse onder leiding van Frits Knol, werd de aandacht direct gevestigd op de vooruitgang, die dit ensemble de laatste jaren heeft gemaakt. Oprichter Westduitse C. D. U. ALFRED NO YES OVERLEDEN VAN LOODSEN EN LOODSWEZEN Nederlandse uitzendingen Frankrijk Vlucht van St.-Vincent POSTDUIVEN BRACHTEN AUTO MEE Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Rijks museum wordt een tentoonsttHing gehouden: Middeleeuwse Kunst der Noordelijke Nederlanden. H.M. de Koningin tijdens de rondgang in bewondering voor: Drieluik met de verzoeking van de H. Antonius van Jheronimus Bosch. Dit drieluik is afkomstig uit Portugal. Instrumenten-combinaties TELEFOON Q1730-25377 Overzicht in de kathedrale kerk te Roermond tijdens de plechtige H Mis van. requiem voor de zielerust van mgr. Hanssen. Van onze verslaggever) Toen de stoet met het stoffelijk over schot van mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen zaterdagmiddag om kwart over twee op de Oude Begraafplaats nabij de Kapel van O. L. Vrouw in 't Zand arriveerde, wachtten daar reeds enige tijd de mees ten van de twintig bisschoppen, die de uitvaart-plechtigheid in de kathedraal we gaven daarvan réeds zaterdag een ver slag hadden bijg^oond. Van de aan wezige bisschoppen moeten wij nog noe men mgr. dr. J. Pohlschncider, bisschop van Aken; mgr. Brans O.F.M. Cap., oud- apostolisch vicaris van Medan; mgr. v. d. Bronk S.M.A, bisschop van Kumasi en de twee uit China verbannen bisschoppen mgr. Weber S.V.D. cn mgr. Olbert S.V.D. Het trekken van de stoet van de kathe draal naar de begraafplaats, waarbij de Koninklijke Harmonie de Marche Funè- bre van Chopin speelde, treurmuziek, waarvan de nagalm lan:g ln Roermonds straten bleef hangen, nam een uur in be slag. De grijze 73-jarige bisschop mgr. G. Lemmens zat voor de geopende kapel aanvankelijk alleen te wachten. Later voegde zich bij hem de evenzeer bejaarde mgr. Brans. Van lieverlede kvJamen er meer bisschoppen en andere prelaten het kerkhof op. Een voor een begaven zij zich naar de kelder om de plaats te zien, waar het stoffelijk omhulsel van mgr. Hanssen zou worden bijgezet. Boven de graven van de eerste drie Roermondse bisschoppen -bevinden zich drie gelijke ruimten, waar van de eerste aan de linkerzijde het graf is van mgr. L. Schrijnen. Het midden gedeelte blijft vrij en in het rechtergraf is de zware kist met de overledene, wie deze dag uitgeleide werd gedaan, gescho ven.. Het stoffelijk overschot werd neer gelaten door de vloer van de kapel, waar een rooster was weggenomen en alleen mgr. Lemmens verrichtte hier, zoals ge zegd, de absoute. Bij de ingang van de kapel lagen vele kransen van het provinciale bestuur, het gemeentebestuur, de gezamenlijke mijnen, de Internationale Katholieke Migratie Commissie, van de in Limburg verblijven de Polen en van de Italianen. Op het kerkhof, waar met vlaggen een erehaag werd gevormd, toen de jonge wijdelingen de dierbare last naar de kapel droegen, terwijl de bisschoppen en de tal rijke andere geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders zich bij de toegangsdeur hadden geschaard, merkten wij nog op prof. mr. J. J. Doeff, en mgr. mr. Fr. OpdeCoul, directeur van het Katholieke Bureau voor Onderwijs en Op voeding, hoofdaalmoezenier mgr. kolonel H. J. M. van Straelen en mgr. dr. R. R. Post namens de St.-Radboud stichting. Alle. bestuursleden van de stichting „De Nederlandse Opera" te Amsterdam, hebben aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en aan het college van B. en W. van de hoofdstad gevraagd, hen van hun functie te willen ontheffen. Dit wordt vermeld in een mededeling met betrekking tot het ballet, die de directie van de opera heeft gericht tot alle geëngageerden bij d" opera. Zaterdagmorgen en -middag is er een einde gekomen aan het Kamerlingh On- nescongres te Leiden. De laatste van de 96 redevoeringen, die alle in het teken stonden van de lagere temperaturen, werd gehouden door prof dr. H. B. G. Casimir, hoogleraar aan de jonge Technische Ho geschool te Eindhoven. Hij gaf een soort samenvatting en verantwoording. Sinds Kamerling Onnes, zo betoogde hij, heeft de fysica een ontwikkeling doorgemaaat die met een revolutie kan worden verge leken en en moderne fysica is voor een zeer groot deel gebaseerd op de extreem lage temperaturen. Experimenten^ bij deze temperaturen hebben een bevestiging ge bracht van de kwantum-mechanica, waar van de uitwerking thans een essentiële rol speelt in de kernfysica. Een van de opvolgers van Kamerlingh Onnes ontdekte het verschijnsel der su pergeleiding bij een bepaalde lage tem peratuur valt de weerstand geheel weg cn dit verschijnsel is weer uiterst belang rijk gebleken voor de proefnemingen met vloeibaar helium en zijn termische ener- giën. Ook de superfluïditeit heeft een rol ge speeld als de supergeleiding. En de rede- Voeringen van de afgelopen dagen hebben de mensen der wetenschap de overtui ging gegeven, dat het arbeidsterrein door en in de extreem lage temperaturen voor de wetenschap van thans nog onbe grensd is. medewerkenden waren de bariton Cor Niessen, An Bos, altblokfluit en kleine harp, Wim Meybaum, altblokfluit en bas blokfluit, Chris Bos, klavecimbel en kleine harp en Dick Versluys, alt- en tenorblokfluit. Het programma bood ruimschoots gele genheid tot allerlei verschillende combi naties van deze instrumenten. De vroeg ste compositie dateerde van de 13e eeuw de laatste van de 20e. Het was frappant hoe weinig zij in wezen verschilden, vooral omdat het karakter van de oude toonsoorten, die ook hi'r werden toege past, een Middeleeuwse sfeer oproept. De sonate van James Hook (1746-1827) voor 2 altfluiten en 1 tenorfluit was vrien delijk van karakter en simpel van con structie. De danserije van Tielman Su- sato. uitgevoerd door 2 altfluiten 1 te norfluit en de kleine handharp, werden eveneens charmant gespeeld. Cor Nies sen zong de 18e psalm van Heinrich Schütz (1585-1672), de Souterliedekens van J. Clemens non Papa (plm 1500), 3 lie deren van Minnesanger en Meistersinger Heinrich Frauenlob, Walter von der Vo gelweide en Neidhardt von Reuental (13e eeuw) en 3 liederen van de heden daagse componist Karl Marx. Hij had zich veel moeite gegeven, de juiste uit spraak van het Middeleeuwse Duits te weten te komen. Over de uitvoering in haar geheel kan men zeggen, dat er met grote toewijding, hoewel niet tot in de perfectie, werd gemusiceerd. Nu is de akoestiek,, die enerzijds zeer goed is, an derzijds onbarmhartig, zodat iedere kleine ongerechtigheid direct levensgroot zich aan de luisteraars opdringt. Cor Niessen beschikt over een mooi stemgeluid, dat het in deze speciale ruimte bijzonder goed „doet". Zijn voordracht heeft iets intiems, dat zich voor de deze avond ten gehore gebrachte werken heel goed leent. Er was talrijk en aandachtig luisterend publiek. C. de G. Morgen is het I2'/t jaar geleden, dat dr. L. A, H. Albering het secretariaat van de Kath, Volkspartij aanvaardde. Aan hem dankt de partij in hoofdzaak de huidige organisatie, welke hij nadat in 1945 de structuur was gelegd, in onafge broken arbeid en bezielde ijver tot stand heeft gebracht. Dr. Albering heeft aan de vorming van kernen en groepen steeds bijzondere aan dacht besteed. Hij leidde ook geruime tijd het Vormingscentrum te Baarn. Zijn bijzondere kwaliteiten kwamen aan de dag tijdens de onderhandelingen met groepen katholieken, die zich buiten de politieke eenheid gesteld hadden. Succes behaalde hij in zijn besprekingen met de Kath. Nationale Partij, die in 1955 in de K.V.P. opging. Een teleurstelling was het voor hem, toen de katholieken in de Partij van de Arbeid zich niet lieten winnen. Van zijn functie als directeur van de K.V.P. zag hij zich in 1956 ontheven, om de paptij alleen als secretaris te blijven dienen. Dr. Albering is in 1907 te Groningen geboren, waar hij gestudeerd heeft en gepromoveerd is. Na zijn verblijf in Bre da is hij op 1 januari 1956 secretaris der Partij geworden en in 1956 tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Een uitgebreid repertoire met veel premières hoeft niet per se te be tekenen, dat de dansgroep tot uit zonderlijk prestaties in staat is. Met name in ons land wordt bet Neder lands Ballet verweten, dat de veel. beid een handige camouflage is voor c? C3 het gebrek aan artisticiteit. Om de wereld van de dans met de ragfijne gevoeligheden en nerveuze over gevoeligheden niet te schokken, wil len wij duidelijk stellen, dat dit be zwaar niet door ons is geschreven. Maar ook willen wij eerlijkheids, halve vermelden, dat wij ons niet geheel van deze opvatting distan tiëren. Dat een uitgebreid en veelzijdig reper toire echter niet een handige schijnbe weging hoeft te zijn, maar goed samen kan gaan met een grote artisticiteit, heeft het American Ballet Theatre bewezen In de vijf verschillende programma's die wij achtereenvolgens hebben gezien, is ons zonneklaar bewezen, dat wij in ons land radicaal een andere weg moeten inslaan, wil er iets terechtkomen van een Neder lands ballet, dat acceptabel is. Wie echter opmerkt, dat een balletgroep als dat van Lucia Chase en Oliver Smith internationaal niveau heeft, waartegen wij niet kunnen concurreren, dan kan men erop wijzen, dat dit inderdaad zio is, maar de daden wijzen erop. dat men hier te lande wel meent een niveau te bezitten om buitenlandse tournees te organiseren, waaruit dan weer de conclusie getrokken kan worden, dat bescheidenheid allesbe halve de goede richtlijn is om eigen mé rites te beoordelen. Sinds 1940 heeft dc Amerikaanse groep hard gewerkt, en merkwaardigerwijze zijn er steeds dansers en danseressen bij deze groep gebleven, zodat van een fluc tuatie en een vlucht in het stersysteem geen sprake is. Er zijn natuurlijk solisten, maar deze hebben ook 't recht zich solist te noemen. Zij bezitten technische vaardigheid en ook de kunde om de kunst te brengen op het peil, waarop het gebracht moet worden. Wij hebben de Pas de Deux zien dansen door Lupe Serrano en Violette Verdy met Erik Bruhn. Helaas werd ons gisteravond de Pas de Deux uit „Paquita" onthouden, in de plaats daarvan dansten Lupe Ser rano en Erik Bruhn de grote Pas de Deux uit „Swan-Lake", een dans zo briljant uitgevoerd, dat de zaal terecht in vervoe ring raakte. Bruhn, die zijn opleiding ontving in de school van het Koninklijke Deense Ballet heeft terecht een internationale reputatie door zijn briljante stijl en correcte acade mische techniek, waarbij zijn persoonlijke talenten ten volle tot hun recht komen. Hij is een ideaal partner voor Nora Kaye, die veelzijdig is cn die ook in de klas sieke dans een persoonlijke spankracht legt. die intens boeit. Ofschoon Balanchine niet zijn stempel heeft gedrukt op het American Ballet Theatre gaf de groep toch een gave ver tolking van zijn meesterlijke choreografie ..Theme and Variations" op muziek van I Tschaikowsky's Suite no. 3 voor orkest, j De decors en kostuums zijn ontworpen door Woodman Thompson Dit abstracte ballet heef! door de figuurbewerk:ng in Voordat het echte Amerikaanse ballet .Rodeo" op het repertoire verscheen, was actie en reactie een dramatische spanning -Billy the Kid de legenda ische figuur gekregen die in de theaterkunst, die het i ^ie synoniem is met vrijbuiter, al m ballet voor alles is en war men nooit mas Amerika uitgevoerd. D:t ballet van Euge- vergeten. volledige waardering krijgt De i n€ Loring is in wezen tragisch. Het blijft exacte, haast mathematische logica zou j met .Rodeo een unieke plaats innemen Balanchine tot de Bach van de dans be- oo het repertoire van het American Ballet stempelen kunnen De choreografie is niet i Theatre en wie meent. dat. het libretto geforceerd; de toeschouwer houdt steeds i melodramatisch is, miskent enenmale de indruk dat allee spontaan voortvloeit de kracht, die van de eigen stijl uitgaat. uit de voorafgaande bewegin Dit ballet, dat logisch volgt op nade", Concerto Baroceo" en ..Danses Concertantes' In ..Billy the Kid" heeft de choreograaf Sere- i "iet alleen een groot observatievermogen en een historisch inzicht samengevoegd. Hij heeft het gegeven getransponeerd in is een hulde aan de klas- .janstaai Billv ontmoet steeds de fi- sieke stijl en de dansers hebben deze pure 1 guur Alias, zijn schaduw, die hem steeds dansvreugde en grootse schoonheid ge- j weer tot rnoord aanzet. Zijn vriend Pat m,.mentale esthetische Garrett is de derde hoofdfiguur in dit bracht in een monumentale esthetische sfeer en toon. De tour de force voor het corps de ballet in het abstracte ballet is door het American Ballet Theatre goed volbracht. Het is niet. zoals in de pre- Diaghilewstij] een levend decor voor de solisten. Het corps de ballet is geïnte greerd. De solisten komen als individu uit het corps de ballet voort. Ook letter lijk is dit zo. want Nora Kaye was vroe ger lid van het corps de ballet, waarin zij opviel door uitzonderlijke begaving en kunde voordat zij soliste werd. Heel anders is het ballet „Interplay" van Jerome Robbins op muziek van Mor ton Gould. George Amberg heeft het ge kwalificeerd als een conversatie tussen studio party en jam session. Jeugdig van atmosfeer, voldragen in constructie en scherp van ritme. De acht dansers van het ensemble vormen een eigen idiom en zij hebben allen een eigen bestaansrecht. In .Interplay" komen zowel de Amerikaanse atleet als de danser op het toneel. En rique Martinez is de voortreffelijke solo danser en er komen enkele pittige Pas de Deux in voor, maar het leeuweaandee] blijft gereserveerd voor het,corps de bal let. Het is de homogene eenheid, die de perfectie van het geheel draagt. Een ballet, waarin duidelijk wordt gedemonstreerd de waarde van de totaliteit in het kunst werk. De choreografie is niet gebaseerd op enkele trouvailles maar is uitgewogen en steeds interessant, zonder te zwaar tillend te zijn. Daardoor zou het élan vital vermoord worden. ballet. John Kriza bezit de gave om manne lijke kracht, mimische uitdrukkingskracht en vaardige techniek te combineren. De couleur locale is sterk en men kan zeg gen dat „Billy the Kid" een ballet is van de hele groep. Retrospectief beschouwd is „Winter's Eve" de grote winnaar van het nieuwe repertoire. De wijze waarop Nora Kaye de blinde vrouw danst, is onverbeterlijk groots. Men kan een speld in de zaal ho ren vallen. De kunst van het ballet, die laten we vooral eerlijk blijven voor een groot gedeelte gebaseerd oip uiterlijke vertoon, op een dromen in de schouwburg, is in dit ballet van Kenneth MacMillan gesublimeerd tot een diep ontroerend kunstwerk. Alleen al om deze aanwinst van het veelzijdige repertoire is de komst van het American Ballet Theatre naar ons land een daad van betekenis. De muzikale begeleiding door het Rot terdams Filharmonisch Orkest onder leiding van de beide eigen dirigenten van de groep, muntte uit door correcte muzi kaliteit, die men niet altijd aantreft bij balletvoorstellingen. Ook in Amsterdam was het succes van het American Ballet Theatre groot. Bu. Woensdag a.s. zal mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, geen audiëntie verleneru Hoewel geassisteerd door U.S.O.-leden, bleek men toch, vooral in deze sinfonia, het een en ander in zijn mars te hebben. Frits Knol heeft met zijn mensen onge twijfeld hard gewerkt en hij heeft ze zeer zeker verder gebracht dan alleen tot de beginselen van het samenspel. Het hier na gespeelde 2e pianoconcert van Beet hoven, d.w.z. het eerste deel hiervan, le verde enige vraagtekens op. Van de klei ne technische mislukkingen moet onge twijfeld een groot gedeelte aan nervosi teit geweten worden, maar het is de jonge pianist aan te raden, zich ten snelste te bevrijden uit 't harnas van krampachtig heid en fantasieloosheid. Op de een of andere manier moet dit toch niet b.v. aan een gebrek aan muzikaliteit geweten wor den. daar de door hemzelf gemaakte ca dens van een uitstekend stijlgevoel ge tuigde. Een wat .minder „Hollandse" speeltrant zal zijn spel belangrijk ten goede komen. De fagottist die hierna twee delen van Mozarts fagotconcert in Bes, K.V. 191, speelde, toonde zich een waardig leerling van zijn leermeester, de le fagottist van het U.S.O. Hoewel nog wat weinig variant van boon, hield zijn spel vele beloften in. Een grote verrassing was de hierna op tredende fluitiste, die het fluitconcert 'n G, K.V. 313 van Mozart speelde. Voor een Conservatoriumleerlinge leverde zij spel van technisch en muzikaal uitzonderlijke gaafheid en ver verheven boven het - ge- zelleri'-stadium. Wanneer zij zich in deze richting blijft, ontplooien, zal zij zeer zeker een ster aan het firmanent der flui tisten worden. Z. H. de Paus heeft de apostolisch vi cariaten Suriname en de Nederlandse Antillen beide tot diocees verheven; zij zullen rechtstreeks staan onder de H. Stoel. Dc Paus benoemde mgr. S. Kuypers CssR tot bisschop van het Diocees Pa ramaribo en mgr. J .Holterman O.P. tot bisschop van het diocees Willemstad. Een gelijke verrassing leverde de jonge violist, die na de pauze twee delen van het concert van Max Bruch in g kl., speelde. Ongetwijfeld een violist met so listische allure. Al deze concerten werden door de or kestklasse met overwegend geluk bege leid. Als sluitstuk traden koor- en orkest klassen op, ditmaal onder leiding van Anton Dresden, met Kyr-ië en Gloria uit de Mis in C gr. van Beethoven, Een kleine vraag: waarom werd bij de zangsolisten, die hieraan meewerkten, niet de naam van de leraar vermeld, zoals bij alle an deren het geval was? Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich o.a. jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz, burgemeester van Utrecht en me vrouw De Ranilz. alsmede de inspecteur van muziekonderwijs, dr. John Dan.iskas. C. d. G. De vroegere minister-president van de Westduitse deelstaat Noord-Rijnland- Westfalen en vice-voorzitter van de West duitse Christen-Democratische Unie (C.D.U.), Karl Arnold, is gisteravond in zijn woning te Düsseldorf overleden. Na de oorlog richtte Arnold met enige vrienden in Düsseldorf de Christen- Demoeratische Unie op. Ook haa hij na de oorlog actief aandeel in dc heroprich ting van de vakverenigingen. Op 29 januari 1946 werd Arnold geko zen tot burgemeester van Düsseldorf. Te vens werd hij dat jaar plaatsvervangend minister-president van Noord-Rijnland- Westfalen. Op 17 juni 1947 werd hij tot premier van Noord-Rijnland-Westfalen gekozen. In 1949 werd hij, voor de duur van een jaar, de eerste voorzitter van de West duitse bondsraad. Arnold werd door velen beschouwd als een mogelijke opvolger van Adenauer. Hij was voorts een leidende kandidaat voor de verkiezingen, die de volgende week in Noord-Rijnland-Westfalen zullen wor den gehouden. Arnold hoopte na de verkiezingen het premierschap te herwinnen, da; hij in februari 1956 verloor, toen een coalitie van sociaal-democraten en vrije demo craten werd gevormd. De Britse dichter en schrijver Alfred Noyes is zaterdag in ""yde op het eiland Wight op 77-jarige leeftijd overleden. Noyes was een van de vruchtbaarste Britse dichters. Vooral zijn balladen en gedichten over de zee zijn bekend ge worden. In 1934 publiceerde hij een werk van religieuze strekking, getiteld „De onbekende god"? In die tijd ging hij tot de R.-K. Kerk over. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, beeft rector Joseph Francois van de Gent uit Noordwijkerliout benoemd tot ple. baan van de kathedrale kerk te Rotterdam, als opvolger van mgr. J. H. Niekel, die enige tijd geleden door een ongeval om 't leven kwam. De nieuwe plebaan werd op 10 juni 1906 te Parijs geboren. Hij genoot zijn priesteropleiding op de seminaries Ha- geveld en Warmond. Na zijn priester wijding, op 30 mei 1931, was hij twee jaar kapelaan te Vlaardingen in de pa rochie van de H Joannes de Doper en vier jaar te Scheveningen in de paro chie van Onze Lieve Vrouw van Lour- des. In 1937 werd hij benoemd tot ka pelaan van de St.-Bavo-stichting te Noordwijkerhout. Zijn benoeming tot rector van deze instelling volgde in 1939. Tot nieuwe rector van de St.-Bavo- stdcthiting is benoemd de weleerwaarde heer J. P. J. Kraakman, kapelaan van de parochie van O. L. Vrouw van Lourdes te Soheveningen. Natuurlijk heeft ieder wel eens gehoord van loodsen en het loodswezen, maar hoe veel zijn er nu echt op de hoogte wat er in de „loodserij" zoal te koop is, en dat is heus niet gering? Hij zal goed doen dit boek „Ik verlang een loods" door Wim Kuiper (loods) en Margot Bakker (roman cière), uitgever C. J. de Boer, Amsterdam, te lezen. Hij zal niet enkel zich geheel op de hoogte weten, van wat er al zo bij lood sen te pas komt, maar hij zal tevens deze vechters van de soms woeste wateren je- ren waarderen. Hij zal zich op een zeer smakelijke wijze kunnen verrijken met die kennis. Want dit duo heeft inderdaad een „gezellige vorm" gekozen, welke lezen een lust maakt. De hier getekende typen: Ik noem het „prychologis geval van Straa- ten, de eeuwige pechvogel optimist Bert Bouwes. de heerlijke „pest«r" Idema en de twee prachtkerels, schippers van de Castor en de Pollux, de eigenwijze kapitei van de „Geleen", ze maken het boek wel wonder aantrekkelijk", G.O. De Vatikaanse Radio zendt uit op de golflengten 25,67 m. 31,10 m; 4121 m- 196 m- De uitzendtijden zijn zondag, maandag, woensdag en vrijdag, telkens om 22.15 uur (Middel Europese tijd). De onderwerpen, die behandeld worden worden in pers en radiobladen aangekon digd. Bij onverwachtse publikatie van Vatikaanse nieuws pausrede, pauselijke documenten, e.d. behoudt de Nederland se sectie zich programma-wijzigingen voor Op- en aanmerkingen, zowel over de programmatische waarde als over de tech nische beluisterbaaheid van hef program ma worden steeds dankbaar aanvaard. Naar vermogen zal met iedere wens rekening gehouden worden in het kader van de voornaamste doelstelling der Va tikaanse Radio: het woord van Christus' plaatsbekleder zo breed mogelijk over 'de aarde te verspreiden, ballet hebben voorgedaan. Volgen de Economische Commissie voor Europa van de Ver. Naties kan worden verwacht, dat de gemiddelde stijging in het totale nationaal produkt voor twaalf Enropese landen, die tezamen meer dan 90 pet. van het totale nationale produkt van West-Europa vertegenwoordigen, voor het lopende jaar niet meer dan 1 a 2 pet. zal bedragen. In de meeste landen met Finland en Ne derland al,, belangrijkste uitzonderingen, was het particuliere verbruik in 1957 gemiddeld groter in volume dan in 1956. En zijn echter aanwijzingen, dat het tem po van de stijging in de tweede helft van 1957 werd vertraagd en dat deze ontwik keling in het eerste kwartaal van 1958 voortduurde. Bij de huidige toestand zal het particuliere verbruik waarschijnlijk blijven optreden als een stabiliserende of zelfs mogelijk als een expansieve fac tor. Op lange termijn beziien is de nog steeds zeer grote potentiële vraag naar duurzame verbruiksgoedenen een factor, welke zal bijdragen tot een hernieuwde expansie in West-Europa, tenzij men toe laat dat de dalende vraag in andere sec toren een grotere omvang aanneemt, het geen tot stijging der werkloosheid zal leiden. Wat de handels- en betalings positie der Westeuropese landen betreft wordt erop gewezen, dat de aanhoudende grote invoer der primaire produktielan- den enerzijds en de prijsdaling voor pri maire produkten anderzijds de twee be langrijkste factoren zijn geweest voor de opvallende verbetering, welke de laatste maanden kan worden vastgesteld voor de buitenlandse handelsbalans der Westeuro pese landen. lu oen afzonderlijke beschouwing over de situatie in Frankrijk wordt gezegd, dat het onder de huidige omstandigheden be ter zou zijn geweest om een selectieve be perking van de investeringen na te stre ven dan, zoals nu gebeurd is, alle aan dacht te riiohten op het terugdringen van de consumptieve vraag. Het zou dan min der moeilijk geweest zijn om de loon- prijs-spiraal te bedwingen terwijl tevens de vrijgekomen produktieve krachten met weinig moeite op de buitenlandse mark ten hadden kunnen worden gericht. De eerstkomende tijd zal 'echter toch moeten worden gestreefd naar beperking van de vraag naar die goederen, waarin het invoeraandeel groot is en naar het stimuleren van de uitvoer omdat op lange termijn bezien meer ingrijpende maatre gelen nodig zullen zijn ter verbetering van het Franse concurrentievermogen op de wereldmarkt. Met het oog op de Franse verplichtingen tegenover de O.E.E.S. en de Europese Economische Gemeenschap kunnen maat regelen tot het beperken van de import slechts het karakter dragen van een nood oplossing op korte termijn. (Van onze correspondent) De nationale wedvlucht voor postduiven uit St.-Vincenj heeft voor de heren Dusee te Tilburg voor het district Zuid en Bus- sink te 's-Reerenberg voor het district Noord een auto opgeleverd. Aan dit con cours, over een afstand, die varieert van 1000 tot 1100 km, namen 10.621 duiven deel. De lossing had plaats vrijdagmiddag om twee uur met uitstekend weer. De heer Dusee zag zaterdagmorgen om 7.18 uur de eerste duif, die in Nederland binnenkwam, op het hok terugkeren. Dat betekende, dat voor het district Zuid de auto door hem was gewonnen. Zijn duif had toen een af stand van 1002 km afgelegd. De tweede prijs in dit district is voor de heer Van Dijk te Heeze bij Eindhoven, die een duif om 7.30 uur „kloTcte". De duif van de beer Bussink kwam om 9.35 uur binnen. Deze vogel had toen een afstand van 1074 km. gevlogen. Kanshebbers voor de derde auto in dit nationale concours wonen in Dor drecht, Boxtel of Tegelen. In de stemmige omgeving van de Mi- chaelskapel in de Domtoren werd za terdagavond in de serie, die door de beiaardier Chris Bos wordt georgani seerd, het tweede concert gegeven. De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3