Zweden faalde in laatste revanche maar ging uiterst eervol onder Zuid-Amerikanen inderdaad een klasse apart VELOX: overtuigend amateur-kampioen Nieuwe Italiaanse scouts-jacht op Zweedse voetballers A Fontaine met 13 goals topscorer Frankrijk op de derde plaats, voor Duitsland Alliance in alle linies de mindere Geheel Rio krijgt een vrije dag Van Wissen dit jaar naar P. S. V. Ook tweede landstitel voor Utrecht Fontaine verbeterde record van Koesis Ex-titelhouders bleken opnieuw slechte verliezers Duitsland niet op liet afscheidsdiner.... WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL 1958 t MAANDAG 30 JUNI 1953 PAGINA 5 Schol bleef zoek REAL MADRID VERLOOR DE SPAANSE CUP Toch zeer goed spel k ijf Duitse invallers Bi (Van onze sportredacteur GERARD IWTTIJN) STOCKHOLM, zondagavond i RAZILIë IS DUS de nieuwe f Aanvoerder Hidraido Luiz Bellini, de lange, felle, harde stopper van het Braziliaanse nationale elftal, huilde omstreeks vijf uur vanmiddag op het ere podium van het Rasunda-stadion in Stockholm al zijn emoties weg op het blinkende goud van de Coupe Jules Rimet, de kostbare trofee, welke mr. Arthur Drewrcy, de president van de FIFA, als hoogste voetbal-autoriteit ter we reld, na een charmant speech.ic aan de captain van de nieuwe wereldkampioen in handen had Hidraido Luiz Bellini huilde vol uit. Hy lachte door zijn tranen heen, toen Zwedens grijze en plechtstatige koning Gustaaf VI Adolf hem en zijn ploeg kwam feliciteren, wierp zich dan weer in de armen van een angstwekkend dicht bij een hartaanval genaderde chef trainer Francesco Fiola, ging aan het hoofd van zijn troep de ere-ronde langs de tribune draven, de Zweedse vlag in hun midden, werd op de schouders van 5, 6 uit zinnige Braziliaanse officials tegelijk rondgcsleurd, rolde en buitelde eraf en omhelsde in een dansende estafette loop elke landgenoot die hem voor de voeten kwam: Didi en Vava, Gilmar en Garrincha, journalisten, masseur, dokter, radio-man incluis. Er kwam aan de Braziliaanse huil- en zoenpartijen geen einde. De masseur» een aalgladde, kale neger, liep huppe lend en volkomen in trance rond met de bal, die scheids rechter Guigue zich goedmoedig na het eindsignaal had laten ontfutselen; een van de 33 Braziliaanse radio reporters viel in zijn enthousiasme alle treden van de tribunes af, verloor zijn bril en vloog de eerste de beste Zweed om de hals; en temperamentvolle signorita's wier pen blauw-groen-gele vlaggetjes op het veld. Een vol kwartier nadat de man aan het score-bord ontgoocheld de ondubbelzinnige 52 cjjfers had weggehaald, buitelden en dartelden de Zuidamerikanen in hun „Ficsta" nog steeds ais dolle kinderen over het veld. En het Zweedse publiek, 52.000 man sterk op de afge stampte tribunes, werd op zijn beurt niet moe om de winnaars van dit Wereldkampioenschap Voetbal 1958 toe te juichen en in een Zuidamerikaans gebaar met zak doeken toe te wuiven. Er ging een golf van emotie door het stadion, toen de Brazilianen hun ere-ronde liepen, emotie, die zich uitte in een warme, spontane en aller hartelijkste hulde van de Zweden aan de ploeg, die hun eigen geei-blauwe helden had verslagen. In het Duitse perskamp, het kamp van de ex-kampioenen, voelde men zich met zijn anti-Zweedse campagne van de afgelopen week ineens heel ongelukkig en gelogenstraft HET WONDER, ivaarop de Zweden gehoopt hadden, is dus uitgebleven. Bij alle verrassingen, die dit toernooi dn de afgelopen drie weken had opge leverd: de voortijdige uitschakeling van Engeland." Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Argentinië, het onverwachte succes van Wales, de grandioze openbaring van het, Franse voetbal en de perfecte combi natie die Zweden tussen zijn profs en amateurs had weten te vinden heeft deze finale een volkomen normaal en regelmatig verloop gehad. Het zou een wonder geweest zijn. als Zweden met alle morele steun van zijn rol als toernooi- gastheer erin geslaagd zou zijn om de Braziliaanse droom-vo-etballers te weer staan. Dat wonder is uitgebleven. Zoals de goochelaars van Bota Vogo, Vasco da Garaa en Sao Paolo reeds van hun eerste wedstrijd af de grote favorieten waren gebleken, zo hebben zij ook deze fin-ale gewonnen: met 52 en volkomen onbe dreigd. BRAZILIë is inderdaad de ware wereld kampioen, was in dit toernooi een klasse apart. Het individuele meesterschap van Didi, Vava. Garrincha, Nilton, Santos en al die anderen werd in dit toernooi door geen speler van onverschillig welke andere ploeg benaderd, slechts door een K'opa, een Hamrin. een Gorbatta en een Rahn heel in de verte. Individueel voetbal als een levensbehoefte, spontaan en gehoor zaam aan de inval van bet ogenblik, steu nend op snelheid, perfecte techniek en gevoel voor improvisatie. Wie dit speelse, natuurlijke. ongedwongen Braziliaanse voetbal anno 1958 (en ongetwijfeld is bet in de laatste jaren sterker geworden: met name in tactisch en modern defensief opzicht) vergelijkt met -de legendarische Hongaarse wonderploeg van 1952-'54. mist weliswaar bij de Brazilianen de ijzeren methodiek, de 'in de tekenkamer voor bereide en in eindeloze training inge studeerde strategische manoeuvres, waar door de Hongaren hun technische kwah- teiten sublimeerden, maar desondanks zullen deze „moderne' Brazilianen van thans, nu zij aan bun natuurtalent de on ontbeerlijke tactiek-studie hebben^ ge koppeld. ongetwijfeld de voorkeur krijgen. En daar zijn zij dan ook de nieuwe wereldkampioen voor Slechts één zwak P""t hebben deze Brazilianen: hun zenuwen. En ook nu, in deze finale, waarin hef opzwepende „Hcia Sverige" zich niet onbetuigd liet, hebben de mentaal zo gevoelige Zuid amerikanen (die in hun ploeg van 35 man niet alleen drie trainers, twee dokters, twee masseurs en een secre- Midvoor Vava scoort voor de tweede maal en Brazilië leidt met 2 1. Zo begon de triomf voor de Zuid- amerikanen in liet Rasunda.stadion te Stockholm. Als een geleid projec. tiel stort Vava zich op de voorzet van Garrincha en de Zweedse goalie is een fractie van een seconde te laat. (lelefoto) taresse, maar ook eenpsychiater mee naar Stockholm hadden genomen) het in die eerste helft met die zenuwen nog knap benauwd gehad. Toen zjj ech ter betrekkelijk kort na de rust hun derde doelpunt hadden gescoord, voel den zij zich veilig genoeg voor een superieure demonstratie van hun talent. Toen waren zij zorgeloos. En wat speel den zij toen fantastisch mooi ZENUWEN Want reeds een half uur voor de strijd, toen Geiorge Rayner, de Engelse coach van het Zweedse elftal, de door overvloedige regen vrij glad ge worden Rasunda-grasmat kwam verken nen. was het „Heia Sverige" begonnen. Karei Lotsy. het Nederlandse lid van het organisatie-comité van de FIFA, had na de wedstrijd Zweden—Duitsland in Göte- borg bezwaar gemaakt tegen het officieel van de zijlijnen dirigeren van de beruchte, Zweedse spreekkoren. De FIFA had bet bezwaar overgenomen en voor deze finale in Stockholm een dirigeer-verbod uitge vaardigd. Maar alle FIFA-oekazes konden niet voorkomen, dat steeds weer iemand uit het publiek over de afrastering sprong en met een enorme Zweedse vlag een orkaan van gescandeerde kreten aan de tribunes ontlokte En ook zonder klan- destiene dirigenten bleef het „Heia Sverige" donderen. Het werd alleen een ogenblik stil voor de koning, de koningin, de Braziliaanse ambassadeur; overeenkomstig Zweeds ge bruik werd het vorstenpaar met eerbiedig stilzwijgen ontvangen en volstond men na de officiële begroetingsmuziek met vier donderende hoera's. Het was nog stil. toen Gustaaf VI Adolf de beide ploegen aan zich liet voorstellen; maar daarna barstte het „Heia Sverige" opnieuw los, ofschoon inderdaad toch minder massaal en minder hamerend dan met officiële dirigenten. DE VRAAG was. hoe de Brazilianen erop zouden reageren. Weliswaar was de stemmine in het Zuidamerikaanse kamp goed. al had men bij de loting zijn eigen geel-blauwe kleur moeten verwisselen voor een blauw-wit tenue; weliswaar had de dokter tevreden geknikt, toen hij de bloeddruk vSn chef-trainer Fiola had op genomen en toestemming had gegeven dat Fiola de wedstrijd zou zien; weliswaar had de psychiater na een nauwkeurig onderzoek alleen rechtsback Sordi men taal afgekeurd (nu speelde de antraciet- zwarte Djalmar Santos) en konden dus de Brazilianen evenals de Zweden in vrijwel hun allersterkste formatie aantreden, maar nochtans hielden de 33 voortdurend om eikaars microfoons vechtende Brazi liaanse radio-reporters (van zeven con currerende commerciële omroepen plus de staatsomroep) reeds na 4 minuten hun wild-bonzende harten in een gebaar van hoogste ontzetting vast. Na die 4 minuten leidde Zweden De geel-blauwen waren perfect ge start. Veteraan professor Gunnar Grcn, die hier ziin allerlaatste wedstrijd speel de, had de Braziliaanse aftrap-combi- natie doorzien en afgebroken, linksback Axbom had tweemaal achtereen dc blik semsnelle Garrincha bedwongen, Didi was eveneens reeds op de droge Lied- holm gestrand en op de Zweedse vleu gels hadden Hamrin en Skoglund hnn Het Braziliaanse voetbalteam zal de laatste 1200 mijl van de thuis reis afleggen aan boord van het presidentiële vliegtuig. Kubitchek, de president van Brazilië, beloof de dit de nieuwe wereldkampioe nen in een radioboodschap naar Stockholm. Ook krijgt iedereen in Rio de Janeiro een vrije dag om deel te kunnen nemen aan de triomfantelijke intocht van het team. eerste trucs al met succes vertoond. Toen maakte aanvoerder Nils Licdholm in een ogenschijnlijk ongevaarlijke situatie nog buiten het strafschopgebied, zich in zijn centje, met trage, droge, sobere voetbewegingen vrij van twee blauwhemdcn. En zijn diagonale schui ver boorde zich onhoudbaar voor de duikende Gilmar in de touwen: 0I. Brazilië kon ertegenDe blauw hemdcn forceerden twee corners en in de 9e minuut zag rechtsbuiten Garrincha dan wei kans om in zijn tmc-spurt-buitenom voorbij Axbom te komen; zijn lage scherpe center werd door de zwarte middenvoor Vava in één beweging langs Svensson geknald; 11. En de Brazilianen gingen door, de zeventienjarige linksbinnen Pelé, kool-zwart en de jongste speler van heel het toernooi, brak in een solo door. Zijn kogel stuitte uit de binnenhoek van de kruising tussen paal en lat terug MAAR DE ZWEDEN verweerden zich prachtig. Hun combinaties mochten dan traag en te bedachtzaam van opbouw zijn. zij waren overrompelend zuiver, von den dioor individuele techniek en door het strategisch brein van professor Gren en captain Liedholm steeds weer vrije ruimten en openingen. Prachtig vleugel- werk van Hamrin en Skoglund bracht, met geraffineerde boogballetjes, paniek voor het Braziliaanse doel. waar men overhaast corners weggaf en Djalmar Santos één keer rakelings over zijn eigen diael kopte. De Zweedse voorhoede miste echter de schutter, die het overwicht van de geel-tolauwen kon afwerken De Braziliaanse tegen-manoeuvres waren veel sneller, veel onberekenbaar der. Didi en de halfspclers Vito en Orlando kregen de zonderlingste inval len, gaven steeds weer het spel een on voorzienbare wending. Bengt Gustavs- son, zijn jonge helblonde backs Berg mark cn Axbom, dc halfspelers Parting en Boerjesson en zelfs Gren cn Lied holm mochten afkappen wat zij wilden, in de 32ste minuut stonden allen mach teloos tegen een nieuwe rush van Gar rincha, die in 'n schijnbeweging Axbom cn Parling tegelijk liet stilstaan. En opnieuw was het Vava die de lage strakke center ineens en keihard in kogelde; 21. Ie de wisselende en nu gelijk opgaande strijd tussen de snelle en goochelende Zuidamerikaanse individualisten en de wat trage, maar uiterst secuur en zuiver combinerende Scandinaviërs, waarin de j Zweedse verdediging koeler bleef dan de nerveuze Beltin; en de beide Santossen, j Djalmar en Nilton. misten Hamrin en Boerjesson een redelijke. Pelé een opge- legde kans. DE BESLISSING viel in dc negende minuut na de rust. Pelé gaf toen een staaltje van hogeschool-acrobatiek j weg, wipte de bal op hoofd en knie over twee Zweden heen, knalde met een drop- i shot ineens in: 31. En daarmee was Zweden verslagen, was het wereldkam pioenschap voor de Brazilianen alleen nog een kwestie van tijd. De blauw-hemden raakten nu van hun nervositeit bevrijd, de „Heia Sverige"-! spreekkoren ebden langzaam weg, de oude j „Italianen" in de Zweedse ploeg kregen moeite met het tempo, er lukte hun ook niet veel meer, de Braziliaanse „har monica", in een zuiver ritme in- en uit schuivend in verdediging en aanval, ging de strijd beheersen. Het typeert het knappe en moedige verweer van de Zwe den, dat een Didi. een Garrincha, een Vava en een Orlando nog heel wat duels verloren. Maar niemand kon verhinderen, dat Zagollb er in de 23ste minuut 4—1 van maakte en dat de Brazilianen zich nu een duidelijke nonchalance en zorgeloos heid gingen permitteren. Weliswaar wist Simonsson in de 34ste minuut, na een prachtige diepte-pass van Gren, maar duidelijk off-side, van die Braziliaanse zorgeloosheid te profiteren: 4—2, maar het was de voortreffelijke Franse scheidsrech ter Guigue, die de Zweden een strafschop bespaarde, toen Garrincha door Gustavs son met twee armen onderuit was getrok ken; het was dezelfde Guigue die ook voor een harde duw van Bellini tegen Hamrin geen penalty wilde geven, het bleef in de overigens uiterst sportieve en weldadig vriendschappelijke strijd bij een paar vrije trappen op de 16-meterlijn (Didi, de dirigent van de Braziliaanse show. schoot twee keer naasten ten slotte eiste Pelé dan in de allerlaatste seconde neet een magnifieke kopbal ook het allerlaatste woord voor Brazilië op: 52. Monsieur Guigue liet niet meer aftrap pen, hield zelf de bal. maar het hoorde helemaal bij het uitgelaten Braziliaanse feest, dat de masseur van de nieuwe wereldkampioenen hem dat souvenir ont stal Iedereen gunde op dat mioment de Brazilianen alles wat zij wilden. Brazillë's triomf betekent een even grote nederlaag voor het Europese voet bal. Voor het eerst is ditmaal in een in Europa georganiseerd W.K.-toernooi de titel naar Zuid-Amerlka gegaan. Na Italië in 1934 cn 1938 cn Duitsland in 1954 is het nu in 1958 dus Brazilië ge worden. Voor de ploeg van Francesco Fiola betekent het een climax: na het brons van de derde plaats in 1938 (ten koste vanZweden met 4—2) en na het zilver van 1950 in eigen huis achter de aarts-rivaal Uruguay (en toen waren die Zweden met 71 verpletterd), dit maal dus het goud van de kampioens beker. Zweden had het kampioenschap voor Europa, alleen kunnen behouden indien het ook in zijn laatste revanche-opzet was geslaagd. Maar tegen deze Brazi liaanse wonder-voetballers bleek geen enkel wapen, geen revanche-roes, geen gastheerschap, geen spreekkoor opge wassen. De Brazilianen bleken zelfs de grootmeesters op alle voelbalwapcns. Onze, nationale halfspeler, laatstelijk midvoor Fons van Wissen heeft zich door M.V.V. op de transfcrlijst laten plaatsen. Vermoedelijk zal hij naar P.S.V. gaan. Naar verluidt zijn er ech ter nog meer gegadigden voor deze al tijd even energiek spelende voetballer, voor wie men ook Mi Feycnoord graag een plaatsje zou willen inruimen. Deze ontwikkeling was te verwachten. Vorig jaar wenste Van Wissen reeds over te gaan naar P.S.V., temeer omdat hij (thans declarant bij Van Gend en Loos te Maastricht) bij hetzelfde bedrijf een functie in Eindhoven zou kunnen krijgen. Naar bekend wenste M.V.V. toen niet aan een transfer mee te werken, met het gevolg, dat Van Wissen tot het laatste moment weigerde een contract met M.V.V. te tekenen. (Van onze sportcorrespondent) ROOSENDAAL, zondag. Utrecht heeft zich dit seizoen de voetbalstad bij uitnemendheid getoond. Na dat eerst D.O.S. de landstitel by het Betaald Voetbal behaalde, was het gisteren Velox, dat via een ondubbelzinnige 2-6 overwinning op Alliance de hoogste eer bij de amateurs voor zich opeiste. De vreugde in het Utrechtse kamp met een grote schare supporters was na het derde doelpunt, dat kort voor de rust werd gescoord reeds tomeloos en reeds toen wilden geestdriftige supporters hun hel den naar de kleedkamers dragen. Zij moesten echter nog drie kwartier wachten, maar toen had het behalen van de landstitel met een 2-6 zege nog meer glans gekregen. Velox uit Utrecht had zich inderdaad de sterkste getoond van het trio: Quick (N.), Alliance (Bergen op Zoom) en Velox. De wedstrijd op het RBC-terrein te Roosendaal, stond niet op bijster hoog peil. Wel legde Velox een fris open spel op de grasmat, waarbij het duidelijk tech nisch en tactisch de meerdere van de Brabanders was, maar tot grote hoogte kwam het 6pei van de Utrechters toch ook ntet, de aanwezigheid van KNVB-officials Toon Schroder, Lo Brunt en Egberts ten spijt. De voorzet uit de allereerste schuchtere Ailiance-aanval werd al meteen de aan leiding van een Brabantse voorsprong, want back Zwezerijn stopte de bal met de hand. Linksbuiten Sep deed wat van hem verwacht werd en schoot de penalty hard en laag in de hoek: 1-0. Velox had zijn antwoord meteen klaar. Met rappe aanvallen over de vleugels werd de Ailiance-veste onder hoge druk gezet. De Brabanders hielden zich een kwartier lang staande, toch moesten toen capituleren. Achtereenvolgens scoorden linksbinnen G. Witteribosch, midvoor Van der Horst en kort voor rust linksbuiten Adelaar: 1-3. Alliance wijzigde in de tweede helft zijn opstelling en liet half Zacharias met midvoor Aarts van plaats verwisselen. Ook nu bleef het schot echter zoek on danks alle kansen die men schiep. Het doelpunt viel aan de andere kant waar midvoor Van der Horst wel, uit een scrimmage, de bal in de touwen wist te werken: 1-4. Deze toestand was klaarblijkelijk voor Alliance-stopper Vette onaanvaardbaar en hij toog mede ten aanval. De Braban ders konden dit extra mannetje in de voorhoede best gebruiken en een minuut later was het Vette zelf, die met een forse kopstoot de complete Velox-defen- sie, doelman Van Kooien incluis, passeer de: 2-4. Hiermede had Alliance echter al zijn kruit verschoten en omdat Velox blijk baar zijn superioriteit in «en flink doel- puntenverschil wilde uitdrukken, kreeg de Brabantse keeper Veenhoff heel wat werk te verrichten. Veenhoff voorkwam een Brabantse debacle, maar kon toch niet verhinderen, dat G. Uittenbosch en Van der Horst hem nog elk één keer pas- seerden:2-6. Het is Velox dit jaar dug wel gelukt, nadat zij vorig jaar op het nippertje door Maurits dit jaar gedegradeerd) van de Elf dolgelukkige Brazilianen dragon tijdens hun ereronde de Zweedse vlag het stadion rond. Een eerbewijs aan hun tegenstanders en het stadion vol Zweden raakt niet uitgejuicht. (Telefoto) titel werd afgehouden. Op de eerstko mende ledenvergadering zal de Utrecht se club beslissen of er nu tot semi-profes- sionalisme (waartoe voor de landskam pioen de mogelijkheid bestaat) zal wor den overgegaan. De eindstand luidt nu: Velox 4 3 0 1 6 145 Alliance 3 1113 6—9 Quick N.) 3 0 12 1 5—11 Real Madrid, onlangs in Brussel win naar van de Europa-beker, heeft zon dag in de finale van de Spaanse beker competitie met 20 verloren van Atle- tico de Bilbao. Meer dan 120.000 toe schouwers woonden de wedstrijd bij. (Van onze sportredacteur) STOCKHOLM, zondag Het individueel schuttcrsklassement van het Wereldkampioenschap Voetbal 1958 is dus gewonnen door de Franse binnenspelcr Justet Fontaine, die met zijn dertien doelpunten in zes wedstrij den zonder verlenging het record van dc Hongaarse kopbal-specialist Sandor Kocsis uit 1954 (dat op elf voltreffers stond) ruimschoots wist te verbeteren. Het klassement luidde: 13 Fontaine (Frankrijk); 6 Pelé (Brazilië) en Rahn (Duitsland); 5 Vava (Brazilië) cn Mc- Parland (Noord-Ierland); 4 Zikan (Tse- choslowakije), Tichy (Hongarije), Ham rin (Zweden) en Simonsson (Zweden). En intussen gonst het in Stockholm van de „primeurs". De Brazilianen, wier ver blijf met 35 man hier in Zweden (onder wie 23 spelers) een bedrag van bijna een half miljoen kronen (omtrent 350.000,-) heeft gekost, hebben voor hun finale-zege per man een premie van 7000,- van de Braziliaanse Voetbalbond uitbetaald ge kregen. Hun dirigent Waldemar Pereira, alias Didi, heeft bovendien een aanbie ding van de Spaanse club Atletico Ma drid voor een contract van 800.000.- ontvangen. Didi wacht rustig af wat zijn eigen club Botafogo ei- Aanbiedingen voor andere Braziliaanse speiel's van Spaanse en Italiaanse clubs zouden eveneens onderweg zijn- Maar ook de Zweedse voetballers trekken opnieuw, zoals na de Olympi sche Spelen van 1948, grote belangstel ling uit Italië, de jonge, 21-jarige mid denvoor Agne Simonsson, nog steeds amateur, kreeg een prof-aanbod van Torino en van Juventus, maar ook van Göteborgs club Oregryte, die boven dien aan de eigen „buurtjongen" Gun nar Gren by het besluit van zijn spe- ierscarricre een baan als trainer-coach aangeboden heeft. Italiaanse aanbiedingen zijn er ook voor Börjesson en Bergmark, terwijl de Zweedse club Norköping, die niet alleen de drie fameuze gebroeders Nordahl, maar ook Gustavsson en Liedholm heeft voortgebracht, pogingen aanwendt om de la wat ouder geworden Liedholm van zijn Italiaanse vereniging terug te kopen. Voorts heeft Georges Raynor met dit W.K.-toernooi eveneens afscheid genomen van het Zweedse nationale elftal, dat hij ook voor het Olympische goud van Lon den 1948 reeds trainde; de thans 51-jarige Brit keert terug naar Engeland, hoopt er een trainersschool te kunnen beginnen en kreeg intussen al een aanbieding om coach van Leeds United te worden. En ten slotte hadden aanvoerder Lied holm en de veteraan-keeper Kalle Svens son (die evenals Gren met dit W.K.- toernooi afscheid van zijn spelerscarriè- te«nover" tel t* nam) overeenkomstig een weddenschap tegenover stelt. hUn haar vóór deze finaIe ]aten teren. Als Zweden gewonnen had, zouden alle elf geel-blauwe helden zich compleet kaal hebben laten knippen. Commentaar van theater-mannetje Skoglund na de finale: „Ik doe het nu alleen nog als ik er 7000,- voor krijg.." (Van onze sportredacteur) Göteborg, zaterdag JUST FONTAINE, de Marokkaanse rechtsbinnen van het Franse nationale elftal is onbedreigd winnaar geworden van het topscorers-klassement in het Wereldkampioenschap voetbal 1958. De donkere kanonnier van Reims, 24 jaar geleden in dc Kashba van Marakcsj geboren, won vanavond voor 32.000 toeschouwers in Göteborg vrywei in zyn centje de strijd om de derde plaats in het landenklassement. Vrywei in zjjn centje: van de zes doelpunten, die de Franse voorhoede vanavond tegen de ex-kampioen Duitsland scoorde (63), nam Fontaine er vier voor zyn rekening. En daarmee bracht hy zijn persoonlijk totaal op 13 voltreffers in 6 wedstrijden, een record, dat in geen mylen ook maar enige concurrentie ondervindt. Just Fontaine was in deze voorlaatste wed strijd van het toernooi dc volmaakte exponent van het Franse voetbal, zoals zich dit in deze drie Zweedse weken heeft gemanifestecrl: technisch briljant, zowel in indivlducei opzicht, als in de plocg-cenhcid, uiterst secuur in de dek king, snel en overrompelend cnslagvaardig in de aanval. DE DUITSERS ble ken slechte verliezers. De stemming in het Duitse kamp was se dert de nederlaag in de halve-finale tegen Zweden beneden elk peil. Men zat vol van rancunes tegen het Zweedse publiek, dat zijn geel-blauwe hel den overeenkomstig nationaal gebruik zo enorm had opge zweept (en men ver gat, dat Duitse supporters geen haar min der chauvinistisch zijn; Duitsland speelde in Malrpö en Halsingborg met zijn 10- tot 15.000 uiterst luidruchtige „Schlachten- strijden), rancunes tegen het Zweedse elftal, rancunes tegen de Zweedse organi satie (zowel de Duitse spelers als de of ficials hebben de uitnodiging voor het afscheidsdiner op zondag in Stockholm afgeslagen!), rancunes tegen de Hongaar se arbiter Zsolt, kortom rancunes tegen alles. En vanavond kwamen daar ook nog rancunes tegen een Franse tegenstander bij. Vermoedelijk heeft geen enkele inspec teur van een Franse verzekeringmaat schappij deze wedstrijd om de derde plaats in Göteborg gezien, anders zou hij op slag de premies van de Franse spelers tot onbetaalbare hoogten hebben opge dreven. Vooral de blauwe voorhoede spe lers liepen tegen de bikkelharde en „rücksichtslose" Duitse afweer zonder meer levensgevaar en er waren nu zelfs Duitse journalisten (die na de halve fi nale een zwaar gelaakte hetze tegen Zweden hadden gevoerd) te vinden, die ditmaal hun landgenoten afvielen. Overi- bummler" in feite niets dan thuiswed-1 gens waren de ex-kampioenen ditmaal met de Argentijnse scheidsrechter Brozzi zeer zwak, inderdaad heel onfortuinlijk. Maar het was hun eigen schuld, dat als gevolg van de talrijke, grove Duitse over tredingen op den duur de Fransen zich alles konden permitteren, zonder ge straft te worden. De smerige revanche van Kopa tegen Szymaniak, die hem in de tweede helft speciaal bewaakte en hem vrijwel geen meter ruimte meer gaf, ging aUe perken te buiten. Maar Kopa deed het op een moment, dat Signore Brozzi het niet kon zien, anders zou hij ongetwijfeld het veld zijn uitgestuurd. In zuiver voctbal-tcchnisch opzicht was het overigens een uitstekende wed strijd, in weerwil van het natte, en zeer gladde veld, waarvan vooral Kopa en de keeper Abbès hinder ondervonden. In het spel van de lange Duitse combi naties tegen de korte Franse driehoeks- manoeuvres gaf de persoonlijke schot- vaardighcid van topscorer .Fontaine ten slotte de doorslag, terecht omdat de Fransen inderdaad technisch beter wa ren. Duitsland begon overigens onfortuinlijk, toen een doelpunt van Kelbassa na een val van keeper Abbès werd afgekeurd, omdat signore Brozzi de botsing tussen' de Duitse invaller-middenvoor en de Franse doelman niet in orde vond. Na een kwartier leidde Frankrijks uitsteken de invaller-stopper Lafont (vervanger van de geblesseerde Jonquet) een combi natie in van het virtuoze binnentno Douls - Kopa - Fontaine, waaruit Fon taine de eerste van zijn vier goals scoorde: 10. Maar enkele minuten l3ter volgde uit een uitstekende switch van dc Duitse Frankrijk kwam opnieuw voor door een penalty. Erhardt gleed WieSnieski in een rush onderuit en Kopa schoot onhoudbaar in: 2—1. Woedende Duitse protesten en woedende Duitse grofhe den ook, met als gevolg, dat Erhardt cn Schnellinger een officiële waarschu wing kregen. En nog grover werd de Duitse afweer nadat na ruim een half uur Fontaine na een enorme kogel van de uitmuntende half-speler Marcel, op een Duitse corner muur opnieuw een bres in de wit-zwarte barrière had gevonden: 3—1. Overigens kregen de Duitsers, ondanks beter Frans veldspel, iets meer kansen, maar Schafer schoot steeds te onbeheerst en Abbès verrichtte op een paar kogels van Rahn evenveel briljante safes. Na de rust heeft de Duitse invallers- ploeg (Juskowiak, Herkenrath, Seeler. Eckel en Schmidt waren wegens „men- tale redenen', Walter wegens zijn knie blessure door respectievelijk Wevers Kwiatkowski, Kelbassa, Schnellinger en Sturm vervangen) met uitstekend veld spel een voortdurend offensief gaande ge houden. Maar de Fransen doorbraken dat al spoedig met een nieuwe droom-combi- v.a.n het middentrio Fontaine-Kopa- Me laatste in plaats van Piantom. die een blindedarm-ontsteking had opge lopen). 4—1. En wel maakte Rahn uit een onmogelijke kans er direct 4—2 van, maar de Fransen lieten zich het Duitse over wicht rustig aanleunen, braken door een solo van Fontaine over het hele veld na een half uur met succes uit: 5—2, lieten Schafer nog tot 53 komen, maar eisten met een nieuwe solo van de onweerstaan bare Fontaine toch het laatste woord cn het onbetwistbare recht op de derde plaats voor zich op: 63. Nauwelijks 200 ontevreden overgeble venen van de 5000 Duitse supporters, die op hun beurt van de 10- en 15.000 van Malmö en Halsingborg waren overgeble ven en die in Göteborg een enorme in vasie hadden veroorzaakt en meer in auto's en elders dan in hotels hadden kunnen slapen, hebben dat trieste slot van de tSx-kampioenen nog meegemaakt. Zodra „Deutschland" niet meer „iiber al- linker-wing Schafer-Cieslarczyk I les" gaat, vertrekken blijkbaar zelfs de reeds de gelijkmaker: 11. J „Schlachtenbummler" liever naar huis. Brazilië ontnam Europa de titel door magistrale finale-zege

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5