TOUR DE Zaterdagse verra ssmg geprolongeerd FRANCE 1958 werd zondag Twee dagen Tour in cijfers Nelux-ploeg handhaaft zich voortreffelijk Rondje champagne van Goddet Meeste roeititels voor A'damse studenten Derde etappe kreeg een goud -geel slot Darrigade won niet in Versailles... Maar het gele shirt bleef bij Nelux V Atie Voorbij raakte wereldrecord kwijt Hein Cuje brak Slijkhuis-record Jodium-renners Na de gele trui Kampioenschappen op de Bosbaan Roger Verplaetse mag niet meer rijden Kimbria bedreigd door gemeente Maastricht Irene Roeken stootte meisjeskogel verder Vijf AGOVV-spelers worden weer amateur a^P*sf- MAANDAG 30 JUNI 1958 PAGINA 8 S De groene trui Strijd en pech DE ETAPPE VAN ZONDAG Algemeen klassement Ploegenklassement Ploegenklassemen ten 1-7-58 223 km Villers-Bocage SI Martin Villedieu-Les-Poëles 'Avranches SIBRIEUC Pontorsorr De groene trui Algemeen klassement Oogje in het zeil Peloton reageert Ploeg samengesteld De uitslagen Spaanse furie met naar slot Beslissende demarrage Acht wereldtijden scherper 0,2 sec. sneller op 5000 m Wim van Est reed zich in de leiderstrui door de Anglade-zes, terwijl het peloton weer een minuut achter het laatste groepje zat. Er veranderde niet veel meer aan deze situatie, al deed Piet de Jongh nog zo zijn best om uit de tweede groep weg te springen. Het zevental handhaafde zich en dc zaak zou tussen hen op de rulle sintelbaan van het badplaatsje Eu-le- Treport worden uitgevochten. Wie het eerst de baan zou opdraaien zou de win naar zijn. Het was Bauvin, de Franse na tionaal. Wim van Est kon niet meer bij hem komen en eindigde als vierde achter Foré en Favero. Zes minuten en vijf se conden was de voorsprong op het peloton met Hoevenaers, die zijn gele trui daar mee dus aan Van Est kwijtraakte. Piet de Jongh werd derde in het tweede groepje en zorgde dus voor een keurige tiende plaats in deze etappe. Darrigade won de pelotonsprint, waarin Piet van Est vierde werd. Frankrijk 59.08.26; T Parijs Noord Oost 59,09.05; 8 Zwitserland-Duitsland 59.13.07; 9 Intern ploeg 59.14.10; 10 Spanje 59.15.18. Het puntenklassement, luidt na de 4e etappe: 1 Graczyk (Centraal Zuid Frank ei ik25 pnt; 2 Baffi (It. I 30 pnt; 3 Darrigade (Fr. l 44 pnt 4 Hoevenaers (Bel) 49 pnt; 5 Voorting (Neluxl 59 pnt; 6 Wim van Est (Nelux) 64 pnt; 7 Pianckaert IBelfü 74 pnt; 8 Bauvin (Fr.) 76 pnt; 9 Fore (Belg) 82 pnt; 10 Gainche (West Zuid West) S3 pnt. De twee jodium-renners, zoals ze in de Tour-karavaan worden ge noemd, hebben zich goed gehouden. Het zijn Marcel Janssens. de Belg en Giuseppe Pintarelli uit Italië. Vooral Pintarelli, die in de tweede etappe een val deed, ziet, er af schrikwekkend uit. De rechterhelft van zijn gezicht is geheel bepleis terd en ook van zijn benen is van onder tot boven in de zwachtels ge wikkeld. En tóch maar fietsen, iedere dag een paar honderd kilo meter of daaromtrent Marcel Janssens kwam in de der de etappe met een smak tegen de grond. De schaafwonden zijn zo erg niet, maar hij brak bovendien een duim van zijn rechterhand. Nu is zijn hand twee vingers vrij in het gips. Maar toch weet hij nog te sturen en toch houdt hij nog vol. Maar vraag niet wat het hem alle maal aan ellende en inspanning kost! De premie voor de striidlustigste renner ging naar de Fransman Mahé. Ferlenghi kreeg de premie voor de grootste pechvogel. De uitslag van de vierde etappe van Eu-le- Treport naar Versailles over 205 km luidt: 1 Gainche (West Zuid West) 5 uur 4 min. 4 sec. (met bonificatie 5.03,04); 2 Darrigade (Fr.) z.t (met bonificatie 5.03.34); 3 Graczyk (Centr. Z. Fr.) z.t 4 ex aequo Pianckaert 'BI, Morvan (West Z.W.t. Schmitz (Neluxi. David (Parijs N.O.), Voorting (Nelux), Groussard (Fr.). Adriaenssens (B.i. Barone (Parijs N.O.). Mahé (Fr.), Vlayen IB.), Hoevenears IB.), Thom;n (West Z.W.i, uerrttn (Parijs N.O.), Meflejac (West Z.W Baffi en Dall'Agata (beiden It Delberghe (Parijs N.O.), Picot IWest Z.W.), al len in dezelfde tijd als de winnaar). 24 V d Borgh (Nelux) 5.05.53: 25ste ex aequo o a. Bnbet (Fr.). Stablinski (Fr.). Nencini (It.). Anquetil (Fr.), Favero (It.) en Padovan (It.). 7 Het algemeen klassement luidt na de vierde De etappe van zaterdag (etappe: I Wim van Est (Nelux) 19.S7.16; 2 Bau- 1 vin (Fr.) 19.37.56; 3 Fore (Belg) 19.38.10; 4 Hoevenaers (Belg) 19.39.06: .5 Favero (It.) 19.39.11; 6 Darrigade (Fr.) 19.39.46; De uitslag van de derde etappe over 177 km van Duinkerken naar Eu-le-Treport luidde; 1 Bauvin (Fr.) 4.44,13 (met bonificatie 4.43.13); 2 Foré (België! z.t. (met bonificatie 4.43.43); 3 Favero (It.) z.t'.; 4 Wim van Est (Nelux) z.t.; 5 Annaert (Parijs Noord-Oost) z.t.. 6 Lamy (Pa rijs Noord-Oost.) z.t 7 Stablinski (Fr.) z.t.. 8 Moreno (Spanje^ 4.49.20, 9 Bottechia (It.) z.t., 10 De Jongh (Nelux) z.t., 11 Anglade (Centr. Zuid Frankrijk) z. t 12 Darrigade (Frankrijk 4.50.18; 13 Graczyk (Centraal Zuid Frankrijk) z.t.; 14 Barone (Parijs Noord Oost) 7 13e plaats ex aequo: bij wie AnquetilJFr. Bergaud (Fr.). Bobet (Fr.), Privat (Fr Grous sard (Fr.). Mahé (Fr.), Pipelin (Fr.), Wal- kowiak (Frankrijk), de Italianen .-BaCii, Brenioii, Catalano, Dall 'Agata, Fallarini Fer lenghi Nascimbene, Nencini, Padovan. Pinta relli en de Belgen Adriaenssens. Branckart en Cerami allen in dezelfde tijd als Darrigade nl. 4.50,18. waarbij eveneens alle andere leden van de Nelux-ploeg, Willem van Est (tweede van rechts), zaterdag in de kop groep op teeg naar Eu.le.Treport 'en op teeg naar de gele trui. (Van onze speciale verslaggever) VERSAILLES, zondagavond VRIJDAGAVOND, na de volmaakt onverwachte, maar daarom niet minder verdiende etappe-zege van Ger- rit Voorting in Duinkerken, was Wim van Est min stens zo gelukkig met deze zege als Voorting zelf. Heeft IJzeren Willem toen al voorvoeld, wat er allemaal nog te gebeuren stond? Was zijn gezegde: „De ouwe knarren kunnen het nog wel!", misschien niet de zweepslag, die h«j zich zelf toebracht om zaterdag in Eu-le-Treport vriend en vijand verbaasd te doen staan, toen hij zich al even plot- seling meldde voor de gele trui? En slaagde hij er niet in om vandaag, in de etappe van Eu-le-Trcport naar Ver sailles diezelfde gele trui te verdedigen en met alleen langs het zondagse miljoen-publiek langs de Franse we gen in het geel te rijden, maar in Versailles hetzelfde kle dingstuk om de brede, stoere schouders te houden? Dat alles heeft dit Tour-weekeinde voor de Nederlands- Luxemburgse ploeg tot een bijzondere belevenis gemaakt. Maar .werkelijk niet voor die ploeg alléén. Want rekent L er maar op, dat men in alle vijandelijke ploegen thans met héél andere ogen die Goldschmidt-Buchly-mixture bekijkt, dan men dat in Brussel aan de start deed. En laten we allemaal eerlijk bekennen: het was werkelijk niet alléén de concurrentie in deze Tour, die de Nelux-ploeg bekeek en haar daarna behalve een zekere heer Charly Gaul wegstopte achter de coulissen, zijnde voornamelijk bruik baar voor de figuratie. Het is het verblijdende, totaal onverwachte succes van deze equipe, dat niet alleen de stemming in de ploeg zelf, maar ook haar aanzien met enorme sprongen heeft doen stijgen. Een succesrijke ploeg rijdt dapper, durvend en weet zich gesteund door geslaagde wapenfeiten. En dit alles tezamen met de niet onaanzienlijke verdiensten geeft de ploeg in haar geheel als het ware vleugels. Pech roept nog méér pech op, succes trekt het succes aan. Willen we daarmee zeggen, dat we nu maar verwachten, dat de Neluxploeg op geel fluweel zich verder naar de Pyreneeën zal laten wiegen en dan Charly Gaul uit het Groothertogdom beleefd maar dringend zal adviseren nu óók maar eens in de gele trui te klimmen? Nee, natuurlijk niet. Vandaag al kwamen de bedreigers voor Willem van Ests gele trui gevaarlijk dichtbij. Misschien hebben ze dit stuk textiel morgen, of overmorgen reeds te pakken. Dat is het ergste niet. Het nuttigste van deze prachtige Nclux-siart is, dat de successen de ploeg ineens hechter maakte, dat vooral ook het Luxemburgse deel nu weet, dat de deel neming van het Nederlands contingent een behoorlijke winst is geweest. Twee mannen stonden aan de finish in Eu-le-Treport zaterdag dan ook voluit te glunderen: het waren Gold- schmidt en Buchly, die de man uit St. Willibrord, na een sterke ontvluchting van dertig kilometer lang met zes an deren, een keurige vierde plaats zagen veroveren. En door dat die vluchters er met treinloper Willem van Est zeker niet als de minste zó stevig aan getrokken had den, dat ze een ruime voorsprong hadden gekregen, zat op een gegeven ogenblik Van Est al in de denkbeeldige gele trui, een denkbeeld, dat later prettige en opgetogen wer kelijkheid werd. En vandaag, in Versailles - in - de - zon, zorgde Van Est, gesteund door heel de Neluxploeg er voor, dat zijn voor sprong als eerste in het algemeen klassement niet verloren ging, maar tegen de felste aanvallen op even felle wijze verdedigd werd. AI de voornaamste concurrenten naar Van Ests leidersshirt reden er vandaag om, met alles wat ze te geven hadden: Darrigade, vooral Bauvin, dc Belgen. Maar in het grote peloton, dat na de winnende kopgroep hier binnenkwam, verslapte de waakzaamheid van Nelux geen ogenblik en evenals gisteren kon Willem van Est na afloop opnieuw de ereronde beginnen als de hoogst ge plaatste renner in het algemeen klassement. Het algemeen klassement zag er na de derde etappe als volgt uit: 1 Wim van Est (Nelux) 14 31,18; 2 Bauvin (Frankrijk) 14.31,58 op 40 sec.; 3 Foré (België) 14.32.12 op 54 sec.; i fa vero (Italië) 14.33(13 op 1 min. 55 sec; 5 Hoe venaers (België I 14.35.02 oj 3 mui. 44 sec.; 6 Darrigade (Frankr.) 14.38,12 op 4 54; 7 Voorting (Nelux) 14.36,23 op 5.0a; 8 Baffi (It.) 14.36,37 op 5.19. 9 ex aequo: Bottechia (It.) en De Jongh (Nelux) beiden in 14 36,40 oP 5.22; 11 Graczyk (Centr Zuid Frankrijk) 14.36,47; 12 ex aequo Debusmann (Dld/Zwits.) en Rohrbach (Centr Zuid Frankr.) beiden 14.37,07; 14 Pianckaert (België) 14.37,15; 15 ex aequo Mahé (Frankr Adriaenssens (België), Van Geneugten (België) Morcan (West Zuid West), Bobert (Parijs Noord Oost) in 14.37,23; 20 Vlayen (Belgie) 14 37.33. 28 ex aequo een grote groej) renners bij wie Anquetil en Bobet (Frankr.), Van der Borgh (Nelux), Nencini (It.), Ernzer (Neluxi, Brankaert (België). Gaul (Nelux); 59 Plet van Est (Nelux) 14.39,05. 60 ex aequo Bolzan en La Haye (Beiden Ne lux) in 14.39,18; 82 ex aequo Damen en Kersten (beiden Nelux) in 14.40,45; 93 Schmitz (Nelux) in 14.46,46. Frankrijk won in de derde etappe het dag- ploegenklassement; Nelux was derde In het algemeen ploegenklassement leidde Nelux (Wim van Est, Voorting en De Jongh) 43.44,21. België was toen tweede met 8 secon den achterstand. 7 Voorting (Nelux) 10.40.27, op 3 min. 11 sec.; 8 Baffi Ut 19.40.41; 9 Grafczyk (Centraal Zuid- Frankrijk) 19.40.51; 10 Pla-nckert (B.) 19.4119; 11 Ex aequo (Fr.). Adriaenssens (Belg) en Mor van (West Zuid West.) allen 19.41.27: 14 Vlayen iBelg) 19.41.42; 15 Gainche (West Zuid West) 19.42.07; 16 Ex aequo Nottichi (It.), dc Jongh (Ne- luxe beiden 19.42.38; 18 Delberghe (Parijs Noord Oost) 19.42 51; 19 Ex aequo Debusmann (Zwits./Dld) en Rohrbach (Centraal Zuid Frankrijk) beiden 19.43.05; 36 Van den Borgh (Nelux) 19.44.56: 37 Ex aequo o.a. Anquetil (Fr.), Ernzer (Nelux), Bo bet (Fr.) en Gaul (Nelux) allen in 19.45.01; 61 Piet van Est (Nelux) 19.45.03; 63 Ex aequo een groep met o.a Bolzan (Nelux) en Lahaye (Nelux) allen 19.45.16; 83 Ex aequo Damen en Kersten (Nelux"), beiden in 19.46.43; 91 Schmitz (Nelux) 19.50.50. Het ploegenklassement van de vierde etappe ziet er als volgt uit: 1 West Zuid West (Gain che, Morvan en Thomin) 15.11.12; 2 Frankrijk 15.11.42; 3 Ex aequo Parijs Noord Oost en Bel gie beide 15.12.12; 5 Italië 15.12.55; 6 Nelux (Schmitz, Voorting en Van den Borgh) 15.14.01. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1 Bel gië (Fare, Hoevenaers en Pianckaert) 58.58.35; 2 Frankrijk 58.59.09; 3 Nelux (W. van Est, Voor ting en De Jongh) 59.00.21; 4 Italië 59.02.30; 5 West Zuid West 59 06.41; 6 Centraal Zuid (Van onze speciale verslaggever) EU-LE-TREPORT, zaterdagavond. SINDS YVETTE HORNER, de niet zo héél erg jonge dame die, gezeten boven op een auto, hardnekkig tijdens de Tour-etappes op een harmonica de nieuw ste en ook de oude Franse schlagers doet weergalmen, Wim van Est zaterdag, Iaat in de middag in Eu-le-Treport in een keurige nieuwe gele trui wist te wrin gen zijn wij Nederlanders in dc Tour-karavaan, allemaal iets rechter op gaan lopen. Dat proces was door Gcrrit Voorting vrijdag in Duinkerken in gang ge bracht; Van Ests huzarenstuk versnelde liet slechts. Behalve die trui kreeg Vt ïm van Est van Yvctte ook nog een kus. Eén? Het waren er welgeteld vilf. Maar Yvette is voor Wim van Est dan ook al een oude bekende, want ze deelde al eerder en vaker gele truien aan hem uit. Vindt u het erg, dat wc vanavond tocli maar een bescheiden feestje zitn gaan bouwen? Dat is die trui (waarde frs 100.000 per dag) loch wel waard al moe u niet denken.dat wij er ook maar één frankske van krijgen. Tour-baas Goddet kwam 's avonds nog even in het hotel bij de Nelux-ploeg buurten. ..Jongens, drink wat van me" zei monsieur Jacques, die in zulke dingen niet kinderachtig is. Nu is dc Nelux-ploeg in deze affaires toevallig evenmin klcuterschoolachtig en bestelde onmiddellijk champagne. Enfin, één glas kon geen kwaad, zeiden Goldschmidt en Buchly en vervolgens scharrelde de Nelux-ploeg tezamen en m vereniging één Nederlandse sigaar bij elkaar. Goddet erg gelukkig weg maar laat ik nu zojuist boren, dat hij helemaal niet rookt. Zijn chauffeur echter wel. Vanavond kwamen er al vele felicitaties uit liet vaderland, waarbij ook een telegram van de opgetogen K.N.W.U. De tekst luidde: „De ouden doen het nog best'' en de heer Koot was de gelukkige afzender. Lamballe Oman Na de derde etappe zag het puntenklassement er als volgt uit: 1 Graczyk (Centraal Zuid Frankrijk) 22 p.; 2 Baffi (It.) 26 p.; 3 Wim van Est (Nelux) 31 p.; 4 Hoevenaars Belgie33 p.: 5 Darrigade (Fr.) 42 p.; 6 Bauvin (Fr.) 44 p.; 7 ex aequo Foré (België) en Gerrit Voorting: (Nelux) 51 p. De premie voor de strijdlustigste renner was zaterdag voor Stablinski. De Oostenrijker Maresch, die vrijdag te laat binnenkwam, is zaterdag niet meer gestart. Op dezelfde 25c plaats eindigden in dezelfde tijd ook alle andere Nclux-renncrs. Nereus heeft tijdens dc nationale roeikampiocnschappen, die zondag ideale weersomstandigheden op de Bosbaan werden verroeid, de meeste titels in de wacht gesleept. De nereiden werden na afloop daarvoor beloond met een uitnodiging van de Nede.rlandse Roeibond om met de vier met stuurman én de acht deel te nemen aan de Europese kampioenschappen eind augustus van dit jaar in Poznan. GOED: HIERBOVEN heeft U dan in een kort overzicht kunnen lezen, wat voor verblijdends we deze twee da gen allemaal hebben meegemaakt. Laten we echter terwille van de statis tiek en de volledige informatie toch nog even op die zaterdagse etappe, die zo glorieus afgesloten 177 kilometers tussen Voortings „eigen" Duinkerken en Van Ests Eu-le-Treport, terugkomen. Het was een vrij vlak parcours en het geloei en gefluit van de schepen in de ha ven van Duinkerken gilde nog na ini ons hoofd-, toen nog op de kinderhoofdjes in de stad zelf drie overmoedigen er a. van door gingen: de Italiaan Fallarini, de regionaal Lavigne en de Belg Fore. Piet de Jongh en Jempie Schmitz kennelijk over de pokken en mazelen heen de laa„- ste vonden het niets en gingen er ac.i- teraan, met nog enkele anderen. Drie kilometer later zat het peloton weer vredig bij elkaar en wees men elkaar in de rennerskaravaan zeer geïnteresseerd de verschillende vergezichten aan, terwijl de meer culturelen de geschiedenis van de streek uit de doeken begonnen te doen Dat léék tenminste wel zo, maar na Ji kilometer, even voor Calais, werden er plotseling zaken gedaan. Wéér een Italiaan sprong weg, nu Fa vero. Stablinski er achteraan en Wim v. Est vond het nodig een oogje m het ze.l te houden. Wie zouden er volgen. De Parijzenaars" Annaerts en Lamy kwa men het gezelschap versterken eni toen de sterke Bauvin en de actieve Belö Tore zich ook kwamen melden, keek IJzeren Willem het gezelschap eens vorsend aan Pn hij vond dat het goed was. Want hij de man uit St. Wlllebrord, was de be»t geplaatste onder dit stel en als ze zich maar mét hem wilden inspannen om zo veel mogelijk voorsprong op te wel dan zag het er voor de heer Willem van' Est persoonlijk en de Neluxploeg in het algemeen bijzonder rooskleurig uit Ziet u, wielrennen is echt niet alleen een zaak van bovenmaatse kuitspieren, er komt toch werkelijk ook nog wel „kop- werk" bij te pas. Want wanneer een ren ner in een dergelijke positie als Willem vail Est reeds zó vroeg In de koers in alle ernst aan een voorsprong gaat bouwen, dan weet hij wat hij oct »s dal niet zó maar wat krankzinnige wielrenners- Piet de Jongh ging er korte tijd later als bewaker achteraan, maar Walkowiak en de Italiaan Bottechia en de Spanjaard Otana kwamen eveneens mee. Deze vier haalden Anglade en Moreno in en in Bou logne stonden we er zo op: de zeven van Van Est werden op 3% minuut gevolgd het er 2 minuten en 15 seconden en op dat ogenblik was Wim van Est eigen lijk al in de gele trui gekleed, al was dat nog niet zichtbaar. Er 'werd ondertussen in de kop stevig trekwerk geleverd, door alle vluchtelin gen, behalve Foré die zo iets c": Belgische kopman Hoevenaars, in het peloton, ach tergelaten, natuurlijk niet kon aandoen. Na 53 kilometer een eerste reactie uit het peloton: Anglade, de regionaal van Centraal Zuid, was weggekomen en hu trok de Spanjaard Moreno met zich mee. Itekend. De Belgische wielrenner Roger Ver plaetse, die bij een val in de Ronde van Spanje een bekkenbreuk opliep, zal niet meer in wedstrijden kunnen uitkomen. Zijn ploeggenoten hebben een inschrij ving georganiseerd voor de ongelukkige Belgische renner. Er werd al dadelijk voor een som van ongeveer 3000 gulden inge- Nereus bracht inderdaad een vlagver-1 toon. In de vier zonder stuurman Kwa men slechts twee ploegen in de baan beide van Nereus. De eerste ploeg won in de uitstekende tijd van 6 min. 37.7 sec. In de vier zonder stuurman waren de Amsterdamse studenten zoals "cbruik.ilijk in de start achter geraakt op Njord 2 en Njord 1, maar op de helft kwam Nereus naar voren en besliste de strijd in een briljante spurt. De dames skif werd een overtuigende j zege voor mej. Luderus van de Dordtsche, 'die een klasse apart was voor mevr. Blaisse van de Hoop en mevr. Zeegers van Wetterwille. Ook bij de herenskif was één sculleur veruit de beste: Redeie van Dordtsche. Hij roeide onbedreigd in de prachtige tijd 1 van 7 rpin. 8.7 sec. en brak daarmee zo- wel het nationaal als het internationaal Bosbaanrecord, die beide sinds 1957 met een tijd van 7 min. 11.2 sec. op naam var. i Bakker stonden. De grootste verrassing vormde de na- derlaag van De Vliet in het nummer vier met stuurvrouw. De Laak won in 3 min. 43.1 sec. met enkele decimeters verschil, i De dames dubbel twee leverde een ver rassende zege van Willem III op. Deze ploeg heeft tot voor kort jong geroeid en versloeg de ploeg van De Hoop met ruim - verschil. Bij dc herenachten tenslotte 'won de ploeg van Nereus, die van a> :ct af aan de leiding had. Na afloop heeft de voorzitter van Je Nederlandse Roeibond drs. C. E. van der Ploeg bekend gemaakt, dat de volgende om deel te nemen aan de Europese roei- kampioenschappen. Het zijn: de dames dubbel vier van de Leidse vrouwelijke studentenroeivereniging De Vliet; de skiffeuse van de Kon. Dordrechtse Rooi en Zeilver. mej. M. Luderus; de skiffeur van de Kon. Dordrechtse Roei- en Zeil ver. A. C. Redeie; de acht van de Amster damse Studentenroeivereniging Nereus; de vier met stuurman van de Amster damse studentenroeiver. Nereus. Heren: vier zonder stuurman: 1. Nereus 1 6.37.7, 2. Nereus 2 6.52.1; vier met stuur man: 1. Nereus 6.45.9, 2. Njord 6.53.7, 3. Argo 6.58.4, 4. Njord 1 7.02.3; skif: 1. Dordtsche (Redelé) 7.08.7 nieuw baanre cord, 2. De Maas (Bakker) 7.13.4, 3. Wil lem III (Rentmeester) 7.27.0; oude acht' I. Nereus 6.06.5. 2. Triton 6.14.3, 3. Laga. 4. DDS; twee zonder stuurman: 1. Nereus 7.15.1, 2. Aegir 7.22.6, 3. Het Spaarne 7.30.5; twee met stuurman: 1. Argo 7.57.2, 2. Po seidon 7.59.1, 3. De Hoop 7.59.7. Dames skif: 1. Dordtsche (mej. Luderus) 3.56.1, 2. De Hoop (mevr. Blaisse) 4.03.6. 3. Wetterwille (mevr. Zeegers) 4.12.4; dub bel twee: 1. Willem III 3.55.5, 2. De Hoop 3.59.0; vier met stuurvrouw: 1. De Laak 3.43.1, 2. De Vliet 3.43.3, 3. Dordtsche 3.43.9; dubbel vier: 1. De Vliet 3.32.4, 2. Willem III 3.46.8, 3. Nautilus 3.48.5; acht; 1. De Hunze 3.21.3, 2. De Vliet 3.21.7; 3. Nautilus 3.26.4. Gehuld in hei kersverse gele leiders shirt, dankt Wim van Est Yvette Horner, die hem in de trui hielp, op even hartelijke als uitbundige wijze, ploegen een uitnodiging zullen ontvangen VERSAILLES, zondagavond. (Van onze speciale verslaggever) DARRIGADE was boos vandaag, héél erg boos. Ook gisteren had hij al moeten merken, dat z(jn benen zijn fietswielen niet zo snel konden doen ronddraaien als hij zelf wel wenste en hjj de eerste Tour-dag nog had vertoond. Maar vandaag, op de avenue de Paris in Versailles waar tienduizenden dol-enthousiaste Fransen in hun beste zondagge stemming hel circuit omzoomden, had h(j er vast op gerekend als eerste de pas- geverfde finishstreep te passeren. Trots en zelfverzekerd was h(j daar gearriveerd aan het hoofd van een groep vluchters van ongeveer twintig man en niemand, dacht iedereen, zou hem, André Darrigade, de gevreesde sprinter, de zege kunnen ontfutselen. Maar zo n sprint dient aangetrokken te worden door dc ploeggenoten, vooral wanneer er nog een stuk van ongeveer 1400 meters afgelegd dient te worden. En dat was nu juist wat er niet gebeurde. André kon al omk(jken naar wie h\j wilde, nie mand van de nationale maats kwam hem te hulp. De jongens van de regionale Franse West-ploeg deden het beter: z(j lanceerden hun snelste man, Jean Gain che, voortreffelijk en André Darrigade kreeg dan ook geen schijn van kans. Enfin, vanavond zal er in de Franse nationale ploeg ongetwijfeld wel een hartig woordje gewisseld zijn tussen de vrienden nog nooit in geslaagd dit stuk textiel langer dan één dag te behouden. families bijeen, veelal met. automobielen, caravans en tenten neergestreken langs de wegbermen om zo, op een kampeer- stoeltje en achter een glas wijn, voluit te kunnen genieten van het verschijnsel- Tour de France. De eerste man, die vandaag een po ging deed om uit het peloton te ont snappen, was de Spanjaard Pachecho. Hij had zich kennelijk voorgenomen eens echt zijn best te doen en hij bracht het helemaal tot een voorsprong van een halve kilometer. Op deze afstand bleef hij gedurende twintig wnrgendc kilometers achtereen „hangen" en toen hij al zijn reserves had aangesproken en daarna uitgeput, werd h\j weer opge slokt door het peloton. Nog honderd overbodige kilometers martelde, senor Pachecho door en borg zichzelf, zijn fiets en een pakhuis vol ellende op in de uitvallerswagen. Voor hem was dc Tour dc France 1958 helemaal uit cn als u dit leest zit hij reeds veilig en comfortabel in de Irun-cxprcs. En of het waar is, wat zc hier vanavond in Versailles mompelen, dat dc arme Mi guel Pachecho wat al te gulzig uit een flesje van een Spaanse medicijnman van de „atoom" gedronken heeft? Ik weet het niet cn Miguel, noch de medicijn zullen er verder over praten. krachtpatserij. t Het peloton dacht er intussen me* veel van en dat was nu precies wat d e vluchtelingen zo graag wilden. Na duo kilometer „vlucht" was de voorsprong al één minuut, na Calais een fikse premie voor monsieur Annaert waren het er al twee. Na 47 kilometer waren Gainche ging dus in de bloemen en Wim van Est, keurig omgeven door de rest van de Nelux-ploeg behalve Voorting en Schmitz, die in de kopgroep hadden ge zeten kwam tijdig genoeg binnen met het grote peloton (plus de hele gele-trui- concurrentie) om opnieuw, voor de twee de dag, zijn ereronde te rijden in het lei- dersshirt, een evenement dat voor Willem nieuw was, want hij was er tot nu toe De Franse bevolking had er vandaag, op deze zonnige zondag-etappe, bepaald een feestje van gemaakt. Langs de hele 205 kilometer lange route tussen het. kas teel van het Huis Oriéans in Eu tot aan de avenue de Paris in Versailles, vond men de in zomertenue gestoken Franse Het werd intussen een rit, met vele ontvluchtingspogingen, pogingen, die ech ter alle even snel verloren gingen als ze begonnen waren. De voornaamste schul digen daaraan waren de Franse nationa- len, de Belgen en de Bretonnen. Het werd na 40 kilometer - oven bedenkelijk, toen René Privat, Walkowiak en de Belg Desmet er tussenuit trokken. Maar Ne lux was attent en Wim van Est, Voorting en de steeds beter rijdende Martin v.d. Borgh slaagden erin het gevaar te be zweren. Even later moesten Voorting en Piet Damen weer in de hoogste versnel ling, toen Francois Mahé, Nascimbene, Dotto en Dupré wegsprongen, maar voor al deden ze dat, omdat ook de Belg Adri aenssens bij dat. clubje gekomen was. Ze haalden de heren en dat bekoelde de lust toj verdere wapenfeiten. Het was eerst in de 142ste kilometer, dat er beslissende dingen gingen gebeu ren. Jef Planckaerts sprong weg met Adriaenssens, Darrigade, Groussard en Morvan en David sprongen er bij. Jempie Schmidtz en Voorting trokken mee ter bewaking van de Nelux-belangen. Nauwe lijks was dit gezelschap op avontuur, of ook Ferlenghi, Thomin, Vlaycn, Barone, Mahé, Hoevenaers, Quentin en Gainche. de latere winnaar, gingen op avontuur. Wat later hadden nog zes anderen (onder wie Graczyk, tuk op het behoud van zijn groene trui) eveneens het ruime sop ge kozen en dit alles verenigde zich tenslotte tot, één grote kopgroep. Hun voorsprong kwam op 1 minuut 40 seconden, Voorting en Schmitz jeden geen meter kop met het oog op Wim van Est. Zo ging men dan op Versailles aan en niemand twijfelde een moment, aan de komende zege van monsieur Darrigade, hetgeen echter Jean Gainche niet wenste t-e aanvaarden. Pechvogels in (lil laatste stadium? Zie naar de Italiaan Ferlenghi, die zes kilo meter voor dc finish huilend een nieuw handje kon gaan leggen. En vergeet ook niet de. Luxemburger Jempie Schmitz, die op 300 meter voor dc eindstreep plotse ling in een uiterst onbehaaglijke positie was gekomen, zijn versnelling overscha kelde voor het cindschot cn toen moest ontdekken dat zijn apparatuur weiger de.... Nu werd hij negende, achter Ger rit Voorting. Maar tóch weer twee ere plaatsen voor Nelux onder dc eerste tien. De gemeente Maastricht heeft het zwaard van Damocles boven het hoofd van de Maastrichtse (amateur) eerste kiasser Kimbria gehangen. In 1951 leen de Kimbria van de gemeente in totaal 25.000 gulden, doch bleef in gebreke met de aflossingen. De gemeente wil nu, blijkens een voorstel aan de gemeente raad die dinsdag vergadert, het reste rende bedrag ad ongeveer 20.000 gul den langs gerechtelijke weg invorderen. Kimbria heeft het, met haar 1200 leden toch al niet gemakkelijk gehad. De in haar sportpark (op defensiegrond tegenover de kazerne) geïnvesteerde gelden gingen ver loren, toen heti rijk deze terreinen terug vorderde. De invoering van het betaald voetbal deden de inkomsten van Kimbria aanmerkelijk dalen. Het gevolg was, dat Kimbria niet aan de aflossings-verplich- tingen kon voldoen. Waarschijnlijk echter „loert" de ge meente Maastricht op het bedrag van 12.000 gulden, dat Kimbria als jubileum geschenk kreeg van de bevolking. Daar aan was echter de uitdrukkelijke voor waarde verbonden, dat dit bedrag slechts aan het jeugdspórtwerk mocht worden gespendeerd en niet aan het aflossen van schulden. Gezien de sympathie die Kim bria in Maastricht geniet en- de zeer bij zondere omstandigheden waarin deze clyb is komen te vefkeren, is het echter nog een vraag of de gemeenteraad inderdaad op het voorstel van Kimbria zal ingaan en daardoor in feite Kimbria „de das om doen". Het Nederlandse zwemstertje Ati« Voorbij is haar wereldrecord op de 100 meter vlinderslag, dat sedert 4 augustus van het vorig jaar met 1 min. 10,5 sec. op haar naam stond, kwijt geraakt. Tij dens wedstrijden te Los Angeles noteer de het 17-jarige Amerikaanse meisje Nancy Ramey een tijd van 1 min. 9,6 sec., heigeen een verbetering betekent van 0,9 sec. Nancy Ramey heeft, nadat zij zaterdag het wereldrecord op de 100 m vlinderslag op haar naam had gebracht, gisteren de 200 m in 2 min. 40,5 sec. afgelegd. Zij bleef daarmee 2.9 sec. onder de door de FINA vastgestelde limi-ettijd van 3 min. 43.4 sec. Tijdens zwemwedstrijden in Town6ville heeft de Australiër Terry Gathercole, die in de laatste weken al herhaalde malen met. succes een aanval deed op een of ander wereldrecord, opnieuw driie wereld tijden scherper gesteld. Terry zwiom de 220 yards schoolslag in 2 min. 36,5 sec. vier sec. sneller dan zijn tijd van veertien dagen terug, toen hij de afstand in 2 min. 40,5 sec. zwom. De tijd van Gathercole betekent ook een nieuw wereldrecord op de 200 m. De limiet hiervoor was door de FINA gesteld op 2 min. 40 sec. Gathercole verbeterde voorts het wereld record 10 yards schoolslag en bracht h£t op 1 min. 12,4 sec. Vier dagen geleden liet Gathercole. eveneens te Townsville, een tijd van 1 min. 13,- sec. afdrukken, hetgeen ook toen een verbetering van het wereldrecord betekende. De Amerikaanse zwemster Sylvia Ruus- ka heeft een wereldrecord gevestigd op de 4 x 100 meter wisselslag persoonlijk. In het Olympische zwembad te Los Ange les zwom zij de 4 x 100 m in 5 min. 46.5 sec. Zij bleef daarmee 2.5 sec onder de limiettijd op dit nummer, die op 5 min. 49,0 sec. was gesteld. Tijdens wedstrijden te Los Angeles heeft de Japanner Takashi Ishimoto de 100 m vlinderslag gezwommen in 60,1 sec. Hij bleef hiermede 0 3 sec. onder het wereld record op dit nummer dat hij 18 juni j.l. met 60.4 sec. o-p zijn naam had gebracht. De Zeeuw Hein Cujé heeft zaterdag in een fantastisch gelopen race het Nederlandse record op de 5000 meter, dat met een tijd van 14 min. 14 sec- sedert 23 augustus 1946 (Oslo) op naam stond van Wim Slijkhuis, verbeterd. Hij kwam tot 14 min. 13,8 sec., hetgeen 0,2 sec. sneller is. He-in Cujé liep zijn nieuwe record op de nieuwe sintelbaan aan de Nadorst te Middelburg. De baan werd na afloop van de race opgemeten en bleek zelfs iets langer te zijn. De uitslag luidt: 1. Hein Cujé (EMM. Middelburg) 14.13,8; 2. Roovers (Thor, Roosendaal) 14.29.4; 3. Delnoye (Kimbria, Maastricht) 14 35.4; 4. Künen (Sprint. Breda) 14.45,3; 5. De Ruiter (AV '34, Apel doorn) 14.51,-. Het is het tweede nationale record van Hein Cujé. Hij is namelijk eveneens recordhouder op de 3000 meter steeple- Tijdens regionale atletiekwedstrijden in Roosendaal heeft de THOR-atlete Irene Roeken het Nederlands record kogelsto ten meisjes gebracht op 15,43.5 meter Het oude record stond sinds 11 mei van dit jaar met 14.88.5 m. op naam van Corrïe van Wijk van DEM uit Bever wijk. Het bestuur van de eerste-divisieclub AGOVV heeft besloten de contracten met de volgende spelers niet te verlen gen. Het zijn H. Palm, G. Wasmus, Dijkgraaf, J. Uytenhoorn en H. Zee gers. De laatste zal op de transferlü5 worden geplaatst, de overigen zullen de amateurstatus terugkeren. De oud-rechtsbuiten van het Nedef' lands amateur-elftal H. Elfring, heeft l>e» bestuur van AGOVV meegedeeld, dat h1' nie; voor verlenging van zijn contract aanmerking wil komen. Ook hij wil we#* als amateur uitkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6