Dagblad voor Schiedam en omstreken WÊ X 'm Voor zoetwaterlevering aan bouwput worden leidingen gelegd Rijkswaterstaat heeft supervisie Woningnood der militairen Hoofdbestuur -St.-Martinus" tegen breken met KAB Knoeierijen bij melk-inkoop in het westen niet te vermijden H. Vader over oorzaken van de geloofsafval Stand der werkgelegenheid PRI ►...dus bierweer! Conflict met minister Vondeling Schooltijd op Marken Deltawerken in Haringvliet Frankrijk gaat plutonium produceren Zilveren troffels voor metselaars j V.S.-atoomgeheimen nu vrij voor NATO Langzaam herstel van zomerweer Duitse jager joeg 26 km onbemand boven Nederlands gebied WIN f1000.- DONDERDAG 3 JULI 1958 ST.-MARTINUS STELT ZWARE PROBLEMEN AAN DE ORDE J MP Slijters^ vinden elkaar spoedig na 6 juli ZEEUWSE VEER- TARIEVEN Lage tarweprijzen in de Ver. Staten verwacht Incident aan Syrisch- Israëlische grens Na botsing met ander toestel neergestort Directeur-generaal Voedsel voorziening neemt ontslag SSort! zo° heeftdteUnarst:rgehzeeSS -orden Nog geen openbare bespreking in de staten s- •- HET WEER VOOR MORGEN BUIEN reiswekkers reeds van f 26.50 af! IMC0S nieuwe amsche courant (Van onze Haagse redactie) De directeur-generaal van de Voedsel voorziening, ir. J. A. P. Franke, heeft zijn ontslag aangeboden aan minister Vondeling. HiJ kon zich niet langer ver enigen met het beleid van de minister, voor zover dit tot uitdrukking kwam by de reorganisatie van zijn ministerie. Ir. Franke is sedert 1953 directeur-gene raal van de Voedselvoorziening. De heer Franke is geen uitgesproken politieke figuur. In landbouwkringen wordt, hij echter beschouwd als een func. tionaris, die de V.V.D.-beginselen is toe gedaan. Het gebrek aan voldoende overleg, dat reeds eerder het beleid heeft gekenmerkt van minister Vondeling, heeft zich ook doen gevoelen bij de reorganisatie van zijn departement. De persoonlijke ingre pen van de minister zouden ir. Franke hebben genoopt heen te gaan. Toeii de N.V. Nestum in begin mei voor 93 miljoen gulden de opdracht kreeg in hel Haringvliet een sluizencomplex te bouwen, betrof een van baar eerste opdrachten bet leveren van zoet water in de bouwput. Dit zoete water is nodig voor bet maken van beton, het schoonspuiten van bekistingen, het voeden van stoomketels en voor drinkwater voor de bonderden personen, die bij liet werk betrokken zullen zijn. Als eis werd gesteld, dat ongeveer 2000 M3 per week geleverd moest worden, met een maximum van 2500 ui3 en een jaarafneming van 60.000 a 100.000 m3. Soms zullen 6000 m3 beton in drie dagen verwerkt moeten worden, waar voor 3000 m3 water nodig is. Teneinde deze piekverbruiken te kunnen opvangen bouwt de aannemer twee reservoirs van 2500 m3 inhoud tezamen. Het water zal geleverd moeten worden op een hoogte van 12 pl. A.P. en met een voordruk van 5 m. waterkolom. Op de algemene vergadering van de Ned. Kath. Ver. van militaire ambte naren beneden de rang van tweede lui tenant „St.-Martinus", welke gisteren te Venlo is geopend (en vandaag wordt voortgezet) heeft de voorzitter, de heer L. Nihot, zich positief uitgesproken vóór handhaving van de aansluiting bij de K.A.B. Zijn mening was ook die van.het hoofd bestuur en ging tegen het voorstel van de afdeling Den Haag van de vereniging, JJ" de binding met de KAB te verbreken. Over dit voorstel zou de vergadering gaan "eslissen. De heer Nihot wees erop, dat het hoofd bestuur na overleg met de. aartsbisschop en de bisschoppelijke adviescommissie tot de duidelijke conclusie is gekomen, dat er geen heil schuilt in de verbreking van de katholieke eenheid. De vereniging zou door uit te treden de klok terugzetten. Dit belet niet aldus de heer Nihot om te onderzoeken, of er mogelijkheden zijn te bevorderen, waardoor tal van organi saties, die nog buiten de K.A.B. staan, zich in deze vakcentrale kunnen gaan thuisvoelen, indien de structuur hiervan ^ordt aangepast en tegemoet komt aan zedelijke verlangens. De voorzitter sneed nog talrijke proble men aan, welke voor de vereniging van belang zijn. Het komende winterseizoen zal een studiegroep uit de vereniging in ..Waalheuvel", het vormingscentrum Voor katholieke militairen, bestuderen in hoeverre St.-Martinus zich moet aanpas sen aan deze tijd. Dit verlangen leeft Vooral onder de jongere leden. De woningnood treft de militairen bij zonder zwaar. „Het is ontstellend hoeveel gezinnen er reeds volkomen verwoest zijn als gevolg van langdurige gezinsscheiding en welke moeilijkheden er voortvloeien uit de omstandigheden, dat 't gezinshoofd een week of langer van huis is," aldus de heer Nihot. Dit probleem houdt het hoofdbestuur van St.-Martinus reeds lang bezig. De voorzitter acht het echter mogelijk om op korte termijn iets te bereiken Voorwaarden zijn echter: medewerking van de overheid en de wil van de jonge garde om een woning in eigendom te ver werven. Hij gaf een uitvoerige beschrij ving van een plan, dat bestaat in een huurkoop-systeem, dat de huurder-koper na dertig jaar tot eigenaar maakt van een 3 tot 7 kamerflat. Frankrijk zal In het begin van het vol gende jaar aanvangen met de produktie °P grote schaal van pl-iton'um. Dit is gisteravond in kringen te Parjjs verno men, die nauwe betrekkingen met het eranse commissariaat voor de atoomener gie onderhouden. Plutonium is het be- 'angrijkste bestanddeel van de atoombom. Naar verluidt, beschikt Frankrijk reeds °ver voldoende plutonium om zeer bin- nenkort een proef met een atoombom te nemen. In genoemde kringen verklaarde jben echter, dat niet de eerstkomende 'Wee weken een proef in de Sahara zal gorden genomen. Een desbetreffend be- zicht van een Londense krant werd „ge fantaseerd en ontbloot van elke grond" genoemd. Minister Vondeling heeft op zijn besluit, de melkprijs voor de niet-gesaneerde „I, van he' westen van het land niet te verlagen, een brief van het Produkt- Zuivel ontvangen, waarin dit principiële en praktische bezwaren den 7^1,! m M ,,de,l|ke h°Sere opbrengst van de melk in deze gebie- Het voorstel van het bestuur van het Produktschap om door de consumptie- melkprijs op het huidige niveau te handhaven teneinde de sl«ter" te™ drie tegemoet te kunnen komen in hun gerechtvaardigd verlangen tot verbetering Anders uitgedrukt betekent een dergeliike «upirhoMin.» c n j uitsluitend voor de consumenten in de nteWefanlerle *e des lands tijdelijk met een cent per liter«t ver,aagd WeSt"n Het bestuur acht het wenselijk erop te wijzen, dat het besluit z.i. zal moeten stranden, aangezien het niet uitvoerbaar geacht wordt. Immers met ingang van 6 juli a.s. zouden de slijters werkzaam in de niet-gesaneerde gebieden van bet westen van het land aan de standaardi- satiebedrijven een prijs moeten betalen welke een cent per liter hoger ligt dan de priis verschuldigd door slijters, die werken in de gesaneerde gebieden. In aanmerking nemende, dat de ge saneerde en de niet-gesaneerde gebie den volkomen dooreenlopen (als voor beeld: 's-Gravenhage is niet gesaneerd, Wassenaar, Voorburg en Rijswijk wel) ligt het voor de hand. dat de slijters elkaar spoedig zullen vinden en de melkinkoop voor de slijters voor niet- gesaneerde gebieden zonder twijfel zal geschieden door collega's werkzaam in gesaneerde gebieden. Daar voortdurende controle op de af gifte door standaardisatiebedrijven tot de praktische onmogelijkheden behoort, hleft ons bestuur, aldus de brief, er ernstig bezwaar tegen zijn medewerking te ver lenen aan de uitvoering van het door de regering genomen besluit, daar knoeie rijen niet te voorkomen zullen zijn. Gezien de urgentie van deze aangele genheid. zo besluit de brief, neemt ons bestuur de vrijheid u te verzoeken een spoedige herziening van dit besluit van de regering te bevorderen en u ander maal ziin voorstel tot aanwending van het prijsverschil per 6 juli a.s voor ver betering der sli.itersmarge in welwillen de overweging te geven. Ter gelegenheid van de achtste natio nale week voor pastorale vorming, welke september in Milaan gehouden zal vorden. heeft Z. H. de Paus in een brief ae oorzaken van de geloofsafval aange wezen. De H. Vader zegt daarin: „De Wortels van de theoretische zowel als Jgaktische geloofsafval moeten worden sezocht in de voortschrijdende vervreem- ■j'bg der cultuurvormen en denkrichtingen 'an het christelijke gedachtengoed: het jBrval van de christelijke eenheid van Uropa, het wetenschappelijk atheïsme, ..et rationalisme, het laïcisme. het dialec- J'ch materialisme en de vrijmetselarij 't alles is oorzaak van een geleidelijke ."teliectuelc en morele afdwaling, welker aatste consequentie wij thans zien. Net is een der grootste en tegelijk I Waarste taken der katholieke priesters en -Ken het levende contact te herstellen .bssen de christelijke gedachtenwereld en moderne cultuur. Wat de ernstige dwalingen der moderne 2"elieCtue]en aangaat, wordt deze taak erücht door de onlesbare dorst naar de waarheid. Deze dorst naar de waarheid zal de menselijke geest openstellen voor de troostende zekerheid van de christe lijke synthese der wetenschap". Dit meldt ons het KNP. De nota van Ged. Staten van Zeeland over de besprekingen met minister Algera ten aanzien van de veertarieven over de Westerschelde, werd gistermorgen door Provinciale Staten van Zeeland, na lang durige bespreking, op voorstel van het college naar de afdelingen verwezen. De gehele K.V.P.-fractie en drie van de vier V.V.D.-leden wilden haar onmiddel lijk in het openbaar behandeld hebben. Bij de stemming stelden de Staten zich echter met 28 tegen 11 stemmen achter het voorstel van Gedeputeerden. De leidingen, die speciaal v.oor dit pro- legd. De leidingen door 't water zullen uit verschillende onderdelen. De leidingen op, de vaste wal worden grotendeels in .as- bestcement en gedeeltelijk in plastic ge- I iegd. De leidingen door bet water zullen poiy-etliyleerbuis bestaan, dat uitwendig met bladloodstrip verzwaard en met vi- nylband afgewerkt wordt. Hierdoor krijgt I men een schijnbaar soortgelijk gewicht van 1.2 in gevulde toestand boven water, terwijl het soortgelijk gewicht van tileen 0.94 is. Zou een der leidingen onder water on klaar geraken, door ankeren b.v.. dan blijft de andere intact. De beide einden moeten, volgens voorschrift van Rijkswa terstaat. over de dijk van de bouwput ge legd worden en mogen niet Worden inge- I graven Daarom dienen deze leidingen te- graaj aanleiding deze aardige sen vorst geïsoleerd te worden, terwijl een opname te maken aluminiummantel tegen uitwendige be schadigingen bescherming moet bieden. Overal in ons land lopen de school, tijden ten einde.... De vakantie is in zicht. Natuurlijk is dit ook het geval op Marken, naar de lessen vaak plaats maken voor „voorlees- uurtjes Dit teas voor onze foto- Blijkens het door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid ver strekte overzicht van de stand van de werkgelegenheid per 30 juni j.l. waren er eind juni 58.907 werkloze mannen (eind mei: 64.637, eind juni 1957: 22.403). Eind juni waren er op aanvullende werken werkzaam U 675 (eind mei 16 534, eind juni 1957: 9081).' De geregistreerde arbeidsreserve bedroeg dus per eind juni 73.582 (eind mei jl. 81.171. eind juni 1957: 31.484). Werkloze vrouwen waren er eind juni 4824 (eind mei 4864. eind juni 1957: 2440 en eind mei 1957: 2299). Eind juni stonden 25.633 aanvragen open voor mannen (eind mei 22.816, eind juni 1957: 64.151) en 25.142 aanvragen voor vrouwen (eind mei 24.024, eind juni 1957: 39 265). Verdeeld naar de provincies en ver geleken met eind mei (cijfers tussen haakjes) was de situatie per 30 juni als volgt, wat betreft' de geregistreerde ar beidsreserve: Groningen 7444 (7291, Friesland 5155 (6007), Drente 6433 (6454), Overijssel 6208 (6600). Gelderland 7059 (8407). Utrecht 3556 (3902), Noord-Holland 10.450 (12.017), Zuid- Holland 11.462 (12.759), Zeeland 2465 (2335), Noord-Brabant 10.602 (12.066) en Limburg 2748 (3333). Van de zijde van het Amerikaanse mi nisterie van landbouw is medegedeeld, dat door de zeer grote pogst en de lagere prijssteun de tarweprijzen deze zomer kunnen dalen tot het laagste peil sedert 13 jaar. In een bericht over de tarwesitua- tie werd medegedeeld, dat prijzen van 1.45 per bushel mogelijk zijn. Een jaar geleden waren de zomernoteringen om streeks 1.90 per bushel. Zowel bij de buitendijk te Stellendam als In de bouwput zal een watermeter ge plaatst. worden. Een eventueel verschil in aanwijzing zal aanduiden, dat er zich een lek in een der leidingen bevindt! Een der twee leidingen tussen Scheel hoek en de bouwput bestaat uit twee stukken van ongeveer 500 m„ die aan el kaar verbonden worden met een koppe ling, die geconstrueerd is door de direc teur van de waterleiding voor Zuid-Be veland. ir. Stoel-Feuerstein en die men „Zuid-Bevelandkoppeling" noemt. In een zo grote mate als thans wordt toegepast is deze koppeling tevoren nog niet toe gepast. Het materiaal van deze koppeling moet zeewaterbestendig zijn. Het gehele werk staat onder directie en direct toezicht van Rijkswaterstaat. Al wat buitendijks gelegd wordt is voor re kening en risico van de N.V. Nestum. De poly-ethyleerbuis wordt gelevérd door R.S Stokvis Zonen, fabrikaat Drakaplastics Hillegom, De asbestcementbuizen worden betrokken van de Eternitfabrieken te Goor. terwijl de PVC-buis (fabrikaat Wa- vin Hardenberg) eveneens door Stokvis wordt geleverd; de bronzen koppelingen levert N.V. George Wilson te Den Haag en deze worden bewerkt door Fa. I. van den Nieuwendijk te Sommelsdijk. Op 3 juli legt men de zinker tussen Scheelhoek en de bouwput, vrijdag 4 juli waarschijnlijk de tweede, terwijl men za terdag de beide korte zinkers door het Zuiderdiep hoopt te trekken. ■y- Deze foto uit'Washington laat zien, hoe Mike Stebpovitch, de gouverneur van de staat Alaska middentezamen met andere senatoren lachend een juichkreet aanhiefnadat Alaska door een stemming officieel tot de 49ste staat van de V.S. was gemaakt. EEN EEN MOOI GOED HORLOGE... EXAMENCADEAU! President Eisenhower heeft gisteren een wetsontwerp getekend, waarbij Ame rika atoomwapengeheimen met zijn NATO bondgenoten mag uitwisselen. Daarmee is het ontwerp tot wjjzigin- van de be faamde Mac Mahon ct tot wet verhe ven. Het Congres behie d zich echter het recht voor een dergelijke uitwisseling met een bepaald land te verbieden. Vrij veel bewolking met plaatselijk buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige naar noordooste lijke richtingen draaiende wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Vrijdag 14 juli: zon op 4.25 uur, onder 21.02 uur; maan op 22.25 uur .onder 8.18 uur. (Van onze weerkundige medewerker) In de noordelijke provincies bevond zich gistermorgen nog warme lucht (Gronin gen 25 gr C), maar later in de middag werd die hier en daar onder flinke onweersbuien verdreven. Plaatselijk viel er veel regen, ook op de Wadden eilanden. Op Terschelling 35 mm en op enkele plaatsen in Friesland zelfs meer dan 50 mm. Zwaar waren ook de buien in het uiterste zuiden van .Limburg, waar gisteravond in Vaals 40 mm water werd gemeten. Het weer heeft nu over het geheel een rustig karakter, maar er komen nog en kele storingen voor, die nog veel bewol king brengen en op enkele plaatsen nog een regen- of onweersbui veroorzaken. Toch verwachten wij een langzaam herstel met opklaringen en iets hogere middag- temperaturen. In geheel Scandinavië duurt het stabiele zomerweer met temperaturen tussen 2i en 30 gr. C nog onverminderd voort. Militaire waarnemers van de V N. stel len een onderzoek in naar aanleiding van een klacht van Israel, dat Syrische artil lerie gisteren de Israëlische grensplaats Daradara, in het gebied van het Hoeleh- meer. heeft beschoten. Volgens een communiqué van het Is raëlische leger wérden twee politieman nen gewond, twee pantserwagens van de politie beschadigd en drie hutten in brand geschoten. Het vuren van Syrische zijde duurde tot het invallen van de scheme ring; Ttvee zilveren troffels kon minister Witte gisteren uitreiken na afloop van de traditionele metselwedstrijd in de Ahoy'-hal te Rotterdam. J. v. d. Ven, midden en H. M. v. d. Boogaard rechts, mochten de begeerde trofeeën in ontvangst nemen. Boven Ittervoort, nabij de Limburgs-Belgische grens, zün gistermiddag twee straaljagers van de Duitse Bondsrepubliek met elkaar in botsing gekomen. Eén van de toesteilen werd daarbij zo erstig beschadigd, dat de piloot besloot het met de schietstoel te verlaten. HU kwam behouden neer en begaf zich naar de vliegbasis Eindhoven en zou vandaag naar zijn eigen basis Nörvenich (ten zuid westen van Keulen) terugkeren. Het toestel kwam onder de gemeente Maarheeze terecht. Na aanraking met de grond spatte het uiteen. Brokstukken verspreidden zich over een oppervlakte van een halve vierkante kilometer. Geen van de in de buurt liggende boerderüen heeft schade opgelopen. Het toestel vloog, nadat de bestuurder het had verlaten, nog ongeveer 26 kilometer op „eigen gelegenheid" verder. De piloot van het andere vliegtuig, dat eveneens werd beschadigd, kon behou den op zijn basis terugkeren. Weerdiensi London seint: Het bewolkte onweersachtig- weer zal niet lang meer duren. Een mooie warme period*, zal volgen. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn- Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 0,3 uur zon. geen neerslag. 2 prijswinnaars: W. L. Hendriks. Noordeindestraat 40. Utrecht A. Postma, Juffermansstraat 56. Oegstgeest. WAT IS IMC0S? International Meteorological Consultant Services: weerkundiger», die het weer voor de gealiiêerde operaties voorspelden. WAT BETEKENT 'BIER' EIGENLIJK? Het woord bier komt van 'biber': dat is monnikenlatijn uit de 6e eeuw en betekent... dronk. Toen wist men 't al: een goede dronk moet bier zijnl BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Je weet 't: man en vrouw zijn één...' Zij: 'Maar daarom hoeven we toch niet samen met één flesje bier te doen?'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1