alad voor Schiedam en omstreken MGR. HUIBERS KREEG EEN COADJUTOR F^-v .see;vs#fVl;rf::;''é Atoomhom-dreigement is opgehelderd Engelse landarbeider heeft de brief geschreven De melkprijs Mikoyan bracht zijn stem uit in Amerikaans Expo-paviljoen Beiroet is Kosten van levensonderhoud op bepaalde het pensioen aan gepensioneerden Jon»: gezin door deurwaarder uit woning gezet van rapport verbitterd over Y\-waarnemers Na 1 oktober een gele plaat op bromfietsen „geluiddichte" I «1 SIS t j Prof. dr. J. van Dodewaard tot bisschop benoemd Kroesjtsjef valt opnieuw Joego-Slavië aan Atoom-experts in Genève eens over agenda JEF LAHAYE IS NIET VERTROKKEN M Morgen flinke i opklaringen interventie door liet Eigenmachtige Westen lijkt nu wel uitgesloten W ZATERDAG 5 JULI 1958 V__ BROMFIETSEN GAAN NA 1 OKTOBER GELUIDDIGKT J asm Antilliaanse Staten worden ontbonden Geen niemve stad in Zuid-Holland? Onverwacht Sovjet-bezoek aan Brussel Geen Prato-vonnis voor pastoor van Roccastrada Huurcompeiisatie van 3 pet voorgesteld Huisvcslingsdrama in Leiden Rijn bij Bazel door wrak gestremd Op zoek compromis naar 9 In Kapelle bracht de eerste appel f 246 op Bejaarden stierven door verwaarlozing Effectenbediende ver dween met 17.000 Politie en brandweer in 1961 zonder sirene Auto verongelukte op weg naar bruiloft Oldcubarnevelt niet naar Botterdam V - §111 V Pil v Naar wij vernemen, lieeft Z. H. de Paus benoemd tot titulair bisschop van Clisma (Tell el Colzum in Egypte) en tot coadjutor van de bisschop van Haarlem met recht van opvolging de zeereerwaarde heer prof.'dr. Johannes A. E. van Dodewaard, professor in de H. Schrift aan het Groot Seminarie van Warmond. De nieuwe bisschop werd geboren in Rotterdam 7 juni 1913, priester gewijd 11 juli 1938 en 30 december 1941 tot professor benoemd. Hij promoveerde te Rome tot doctor in de Bijbelwetenschappen. Verkiezingen in september Afwijzend advies van Ged. Staten HET WEER VOOR MORGEN RUSTIG WEER O O v°«d. Bijslag 3 pet Parijs: wel interventie Diplomaten uitgewezen Voor de kankerbestrijding Eigenaar Brussels tehuis krijgt vijf jaar Maandagmorgen voor de wal in Amsterdam nieuw ;:j '4#;v ;v-;; - - Een landarbeider te Ipswich heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de brief aan de Sovjet-ambassade te Londen, waarin „een in Engeland gele gerde Amerikaanse piloot" dreigde bij de Engelse kust een atoombom af te werpen. De landarbeider, de 34-jarige William ^Vnley Whales, zegt in een schriftelijke l Cfklaring voor de pers de brief te heb- h geschreven om aandacht te trekken ,'?0r zijn klachten over zijn 15-jarige jij'ensttijd bij de Britse luchtmacht. Op augustus van het vorige jaar was hij Jijt de dienst ontslagen wegens „geeste lijke onevenwichtigheid". Whales erkent, dat hij zich heeft voor gedaan als een Amerikaanse piloot orn aat dit hem de beste manier leek om de fers voor zijn geval te interesseren. Hij ,v°egt hier echter aan toe, dat grote de- Jen van zijn schrijven, waaronder pas sages waarin hij spreekt over de klach- ?.n over zijn diensttijd, niet in de pers Ain gepubliceerd. Ook had hij het stuk betekend als „W. Whales" en niet alleen "het een „W", zoals in de bladen stond ®fgedrukt. Bovendien had hij in een bij- Üi De minister-president van de Sovjet- nie, Kroesjtsjef, heeft gisteren in een toespraak ter gelegenheid van de aan komst van president Novotny van Tsje- mo-Slowakije opnieuw een aanval gedaan op Joego-Slavië. De communistische lei ders van dat land spelen de betreurens waardige rol van scheurmaker, zei kroesjtsjef. De communistische partijen yan de Sovjet-Unie en andere landen Robben, aldus de premier, in de afge- '°Pen jaren getracht de meningsver schillen in beginselkwesties tot oplossing 6 brengen. De Joegoslaven waren in Antwoord op deze pogingen echter gaan .■„schreeuwen over een veronderstelde 'Prnenging in de binnenlandse aangele genheden van Joego-Slavië. De Sovjet-Unie is niet van plan een Campagne tegen Joego-Slavië te voeren, klaar wel zal worden gestreden tegen degenen die onder het mom van ontwik keling van de theorie en de praktijk van het wetenschappelijke socialisme, anti- kiarxistische en revisionistische ideeën prediken, aldus Kroesjtsjef- gevoegde inleiding op zijn brief aan am bassadeur Malik zijn naam en adres vol uit vermeld. Ook hiervan had hij niets in de pers teruggevonden. (Zoals bekend werd de bewuste brief inderdaad te Ipswich gepost. De inhoud ervan werd op gezag van de Sovjet-am bassade te Londen door het Sovjet-pers bureau Tass bekendgemaakt. Tevoren had de s>*fife«ssade het Britse ministerie van bitHsmteiÉtoe zaken een foto-kopie van het sehrijven doen toekomen). De Britse politie stelt een uitvoerig onderzoek in. Whales is niet aangehou den. Na de bijeenkomst van gisteren van de atoomdeskundigen van Oost en West in Genève is bekendgemaakt, dat men het eens is geworden over een agenda. Er is een algemene discussie gevoerd over enkele technische rappor ten. Heden zou men opnieuw bijeenko men Dan zou men de feitelijke kwesties gaan aansnijden. Premier Jonckheer van de Nederlandse Antillen heeft van morgen in een radio rede verklaard, dat de regering van de Antillen besloten heeft de Staten te ont binden en op 1 september verkiezingen te houden. Deze beveiliging van de Antilliaanse autonomie vormt de inzet an verkiezin gen, aldus premier Jonckheer. Het Tweede Kamerlid, de heer Egas (PvdA) heeft minister Vondeling schrif telijk gevraagd, op welke gronden de be slissing is genomen om de melkprijs In de niet-gesaneerde gebieden in het wes ten van het land niet met een cent per liter te verlagen. De heer Egas vraagt voorts in hoever re hier sprake is van een niet rechtvaar dige beslissing, in verband met vroeger gedane toezegging en in verband met het discriminerend karakter, omdat slechts 'n deel van de consumenten wordt getroffen (Van onze Haagse redactie) Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan minister Struycken advies uitge bracht omtrent de eventuele stichting van een nieuwe stad in de omgeving van Den Haag. Hoewel dit advies geheim is, mag worden aangenomen, dat het een afwijzing inhoudt van het Haagse plan voor de stichting van Wilsveen. Uitlatingen van verscheidene gedepu teerden persoonlijk hebben reeds eerder in de richting gewezen van een voorkeur voor de uitbreiding van bestaande steden als Gouda. Leiden. Voorburg en Le;d- schendam. D<, Provinciale Planologische Dienst daarentegen stelt zich achter het plan-Reyens, dat een uiutbreiding van Piin acker beoogt met een stad. waarin ook het bevolkingsoverschot van Den Plaag voor een belangrijk deel zou kun nen worden opgevangen. Deze dienst adviseert het college van Ged Staten Men mag aan het advies van Gedepu teerde Staten intussen geen doorslag gevende betekenis hechten De commissie Westen des Lands bijv heeft zich, zij het voorzichtig, uitgesprokenvoor het Haagse plan. JEF LAHAYE, die reeds enige dagen tobt niet een onwillige knie, is vanmorgen niet gestarl voor de tiende etappe van de Tour de France, die van St-Brévin les Pins naar Royan over een afstand van 250 km gaat. Er zijn nu na bet niet starten van Lahaye nog 107 renners in de strijd. Overwegend droog weer niet aanvan kelijk veel bewolking, maar later plaat selijk opklaringen. Zwakke wind in hoofdzaak noordwestelijk. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zondag 6 juli: zon op 4 27. onder 21.01 uur; maan op 23 10. onder 10 31 uur. maandag 7 iuli: zon op 4 28 onder 21.01 uur; maan op 23.32, onder 11-35 uur. E Russische eerste vice-premier Anastas Mikojan heef, giste ren tijdens een onver wacht bezoek aan de Brusselse Wereldtentoon stelling een bezoek ge bracht aan het Ameri kaanse paviljoen. PI ij bracht daar zijn stem uit met een stem apparaat, waarmee de Amerikanen hun volks vertegenwoordigers kie zen „Ik kan u niet zeg gen op wie ik heb ge stemd". zei Mikojan lachend „Dit is een ge heime stemming Indien ik zeg op wie :k heb ge stemd. maak ik inbreuk op de democratie" Hij kon kiezen uit historische figuren en uit bekende personen uit de film- en sportwereld. rentie in het Amerikaan se paviljoen gaf Mikojan ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhanke lijkheidsdag (4 iuli) uiting aan zijn „zeer grote eer- bed voor het Amerikaan se volk" Naast hem zat mevrouw Jekaterina Foertsewa. lid van het presidium van het. cen trale partijcomité. Op touw een inderhaast op gezette persconfe- IKOJAN prees de architectuur van het Amerikaanse paviljoen die getuigt van goede .smaak en grote verbeeldingskracht. Hij vond echter, dat de Ame rikanen in het gebouw wel meer hadden kunnen laten zien. „Het Ameri kaanse volk heeft genoeg te tonen". „Wij vinden het Ameri kaanse pdviljoen erg mooi. Natuurlijk vinden wij dat van de Sovjet- Unie ook mooi. maar wij zijn van oorcTëel. dat het Amerikaanse paviljoen er met succes mee kan wedijveren", aldus Miko jan. Toen men hem vroeg wat in het Amerikaanse paviljoen de meeste in druk op hem had ge maakt. antwoordde hij; „De machine, die de ge beurtenissen van elk der laatste 4000 jaar kan drukken". Mikojan had de machine gevraagd wat er in 1917 is gebeurd. Zij antwoordde dadelijk in het Russisch; „Overwin ning van de bolsjewisti sche revolutie in Rus land". Hij voegde eraan toe: „Maar wij hebben ook machines die dit soort dingen kunnen doen". Eerder had Mikojan een bezoek aan de paviljoens van de Sovjet-Unie Tsje- choslowakije en Honga rije gebracht. Dc plaatselijke rechter in de Midden- italiaanse plaats Roccastrada heeft de parochie-geesteljjke, Don Biagio Bailo. vrijgesproken van beschuldigingen, dat hij de goede naam van slechts voor de wet getrouwde echtparen zou hebben geschonden, De pastoor had laten aanplakken, dat hij zou weigeren de gebruikelijke paas- zegen te, geven in de woningen van hen die als „openbare zondaren in schande lijk concubinaat leven". Hij gaf te ken nen, dat hij degenen, die geen kerkelijk huwelijk hadden gesleten, daaronder re kende. Ofschoon het stuk geen namen bevatte, deden vijf echtparen en twee vrouwen de pastoor een proces aan (een en ander geschiedde enkele weken na het veelbesproken vonnis over de bisschop van Prato). De rechter meende echter dat van belediging geen sprake was, o.m. omdat de pastoor niet met name had aangeduid, wie hij als „openbare zondaars" beschouwde. Aan de algemene toeslagwet voor ge pensioneerden 1956 en die voor gepensio neerde militairen 1956 ligt de gedachte ten grondslag reeds verleende pensioenen verder aan te passen aan het geldende be- zoldigingspcil voor het overheidsperso neel per 1 januari 1957. Bjj deze aanpassing is uitgegaan van een dusdanig systeem, dat wanneer er in dc toekomst wijzigingen in de kosten van le vensonderhoud optreden, waarmee het salaris van overheidspersoneel in over eenstemming wordt gebracht, de pensioe nen daaraan zouden kunnen worden aan gepast. Dit wordt medegedeeld in de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp tot verlenen van een bijslag op pensioen aan bepaalde gepensioneerden in verband met de huurverhoging van 1 augustus 1957 en wijziging van de wet beperking cumulatie pensioen en inkomsten. Ontwerp en wijzi- (Van onze correspondent) Leiden is sinds gistermiddag getuige an een huisvestingsdrama, waarvan een '"hR gezin zonder enige schuld het slacht- "er is geworden. Terwijl het hoofd van JJe'gezin ernstig ziek in het Lcidse Dia- p°oessenhuis ligt, verscheen gistermiddag deurwaarder aan de woning Johan "e Wittstraat 18, om daar ontruiming te °tdercn en metterdaad uit te laten voe- eh. De meubels werden op straat gezet J1 de vrouw met twee kleine kinderen "hoest maar zien, dat zij een onderdak geschiedenis begint twaalf jaar ge iden, toen het, gezin v.d. K. een gedeelte de woning Johan de Wittstraat 18 d°or het bureau voor volkshuisvesting t? Leiden kreeg toegewezen. De hoofd- oewo0neter stierf enkele jaren geleden en woning werd verkocht aan de heer die zelf met grote huisvestingsmoei- '.lkheden kampte. Deze begon een pro cure om woning ontruimd te krijgen tegelijkertijd begon ook de heer v.d. K. ,,ut mogelijke moeite te doen om voor - oh en zij-, gezin een nieuwe woning te krijgen. y Bet kantongerecht besliste, dat de heer zön eigendom kon gaan bewonen, maar de huisvesting te Leiden was nog steeds niet in staat geweest voor het gezin v.d. K. een woning te vinden. Zoals gistermiddag bleek heeft men zelfs geen onderdak voo-r de meubelen, die thans aan weer en wind blootgesteld op straat staan. Mevrouw v.d. K. heeft met haar kinderen onderdak gevonden bij haar schoonouders. Dc heer Philipse, hoofd van de volks huisvesting te Leiden, verklaarde gister middag volkomen machteloos te staan. Het aantal woningen, dat te Leiden wordt ge. bouwd, moet ver beneden het vereist! aantal worden geacht. Hij acht het on waarschijnlijk, dat binnen de veertien dagen een oplossing voor het getroffen gezin kan worden gevonden. Enkele jaren geleden is door de Leidse gemeenteraad ernstig geprotesteerd tegen het beleid van de voor de woningbouw aansprakelijke wethouder, de heer A J. Jongeleen. Toen bleek, dat deze socialis tische wethouder zelfs geen kans zag om het toegewezen bouwvolume te realise ren, werd uit de raad een commissie ad hoe benoemd. Men heeft toen een soort politiek compromis gevonden, dat echter, gezien de resultaten van de laatste jaren, weinig verbetering heeft gebracht. ging zijn ingediend bij de Tweede Kamer. In verband met die huurverhoging zijn de kosten van levensonderhoud gestegen. Aangezien het niet mogelijk is de pen sioenen aan te passen op de wijze als fa geschied bij de Algemene Toeslagwet voor gepensioneerden wordt nu een regeling ad_ hoe voorgesteld, welke bedoeld is tot 1 januari 1959 te werken of zoveel later als nodig zal blijken. In het thans ingediende wetsontwerp wordt voorgesteld aan degenen, aan wie pensioen is toegekend, krachtens of op de voet van de Pensioenwet 1922. de Pen sioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925 de Militaire Pensioenwetten, zomede aan hen, wie een pensioen is toegekend krachtens de wetten van 1 augustus 1956 en van 31 juli 1957, indien en voor zolang voor hen geen aanspraak bestaat op een algemeen ouderdomspensioen, als huur- compensatie een bijslag te verlenen van 3 pet 's jaars van het pensioen. En wel inclusief de daarop verleende toeslagen tot een maximum van 120 's jaars voor de gepensioneerden, die voor de toepassing van de Algemene Ouderdomswet als ge huwd worden aangemerkt, en 90 's jaars voor de gepensioneerden, die voor de toe passing van die wet niet als gehuwd wor den aangemerkt. Aangezien de regering van oordeel is, dat aan de daarvoor in aanmerking ko mende gepensioneerden de huurcompen- satie zo spoedig mogelijk dient te worden uitbetaald, is aan de pensioenbetalende organen verzocht om in afwachting van de totstandkoming van deze wet de bijslag bij wijze van voorschot te doen uitbetalen, zo nodig met inachtneming slechts van het maximum van ƒ90, Een schip met 1-000 ton kolen aan boord is gisteren op de Rijn bij Basel gezonken, nadat het door de stroom te gen een brug was gedreven. Het scheepvaartverkeer op de Rijn is daardoor stil komen te liggen. Het was vanmorgen nog niet bekend, hoelang het zou duren voordat de rivier weer be vaarbaar zou zijn Terwijl gistermiddag en .avond in Beiroet, vooral in de buurt van de regeringsgebouwen in hel centrum nieuwe gevechten woedden tussen opstandelingen en regeringstroepen, beraadslaagde het Libanese kabinet over de vraag wat er moet worden gedaan naar aanleiding van het rapport van de V.JN.-waarnemers. Daarin wordt gezegd, dat er van buitenlandse hulp aan de opstandelingen niets is gebleken. Het rapport, dat in opstandelingenkringen uiteraard met vreugde is ontvangen, heeft bij de regering hitterheid gewekt. Volgens enkele politieke waarnemers zou een scheuring in het kamp van' de regering mogelijk zijn. Een aantal hoog geplaatste personen is van oordeel, dat de inmenging door de Verenigde Arabische Republiek in d% opstand in Libanon is overdreven en dat dit als een boemerang heeft gewerkt. In kringen die nauwe betrekkingen met de regering onderhouden, is vrijdagavond vernomen dat de regering weinig hoop meer heeft, op een doelmatige actie van de Verenigde Naties. Tevens meent men te Beiroet, dat de Amerikaanse en de Britse regering thans niet geestdriftig zijn voor het idee van een interventie buiten de V N. om. Partijloze waarnemers opperden de mening, dat de regering zou trachten tot een politiek compromis te komen om een einde te maken aan de burgeroorlog nu er weinig kans is op hulp van buiten. Intussen heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat volgens berichten die uit eigen bronnen in Libanon en elders worden ontvangen, er geen twijfel aan bestaat, dat er buitenlandse, en voorna melijk Syrische, inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Libanon is Deze interventie bestaat zowel uit de in filtratie van manschappen als de leve ring van wapens. De Franse regering, aldus verklaarde hij verder, is vastbesloten in Libanon met eigen middelen tussenbeide te komen, in dien Franse burgers of belangen worden bedreigd. Op de veiling in Kapelle-Biezelingen Is vrijdagmiddag de eerste appel van het fruitseizoen 1958 geveild. Deze was af komstig uit de plastiekkassen van de heer N. Kroese te Warmond en het was er een van het ras „Scarlet Pimpernel" de heer Kroese oogstte vorige week reeds drie appels van dit ras. welke toen wer den aangeboden aan H. M. de Koningin. De vierde appel bracht f 246.- op! Maar deze werd dan ook geveild ten bate van het koningin Wilhelminafonds. Koper was de heer J. Hoogstrate de Bad te Ka pelle. De Scarlet Pimpernel is een nieuw vroeg appelras, dat enkele jaren geleden is ontdekt. Een 42-jarige eigenaar van een bejaar dentehuis te Brussel, Eugène Stien, is gis teren tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het veroorzaken van de dood van minstens dertien ouden van da gen door verwaarlozing. Zijn vrouw, Ma ria Stien-Konavec, werd voor hetzelfde feit tot drie jaar gevangenisstraf ver- (Van onze Amsterdamse redactie) De Amsterdamse politie speurt naar een 18-jarige jongeman, J. R. genaamd. Deze is nl. spoorloos verdwenen, sinds hij gistermiddag voor een effectenkantoor, waar hij pas in dienst was getreden, op de effectenbeurs een bedrag van 17 300 had gehaald. Het. ernstige ver-moeden bestaat, dat de verleiding de jongeman te sterk is geworden. Zijn signalement is verspreid. Vanmorgen had men hem nog niet teruggevonden. De Libanese regering heeft inmiddels gisteren zeven diplomaten van de Ver enigde Arabische Republiek uitgewezen wegens ongewenste activiteit. nnrrteeM Volgens het ministerie van buitenlandse D 'nbare aanklaeer had in ziin re- VGenmZii0haadC- qu7sitoTr gezegd da^ hft tehuis een7con- tiid oA het land te centratiekamp" leek- Zoals men zich zal veriaten herinneren, heeft deze affaire verleden ijaar in Brussel veel opzien gebaard. Bromfietsen zullen per 1 oktober voor zien moeten zijn van een „gele plaat": een rechthoekig of nagenoeg rechthoekig her kenningsteken van 16 bij 6 centimeter op het voorspatbord. Voorts wordt voor dit vervoermiddel een remkracht vereist van minimum 3.86 meter per kwadraat-secun- de. Afgewerkte gassen mogen niet anders (Van onze weerkundige medewerker) De zwakke noordelijke wind voert van de Noordzee wolken velden aan, waaruit vanmorgen in de kustprovincies hier en daai wat 'lichte motregen viel. iijdens het weekeinde blijft ons land in deze noordelijke stroming lig gen, zodat de temperatuur in de kustprovincies iets beneden nor maal blijft. Geleidelijk wordt wat drogere lucht aangevoerd, zodat wij voor zondag ook flinke opklaringen verwachten, waarbij de tempera tuur in het binnenland tot bover de 20 graden Celsius kan stijgen Kon er vandaag hier en daar nop een bui tot ontwikkeling komen de atmosfeer komt geleidelijk ge heel tot rust, zodat de neerslag kansen voor zondag uiterst klein blijven. Een groot deel van Scandinavië ligt nog in de warme lucht en met een noord-oostelijke wind kan later ook weer iets warmere lucht naar Nederland stromen. Het zomerweer houdt de eerst komende dagen een zeer gema tigd karakter. U: worden afgevoerd dan door een „inrich ting, welke behoorlijk geluiddempend en over de gehele lengte gasdicht is". Dit is aangekondigd in een reeks wijzi gingen van het wegen, en verkeersregle ment, die gisteren in een Koninklijk Be sluit werden opgenomen. Daarin staat ook, dat de sirene voor voertuigen van politie en brandweer per 1 januari 1961 wordt verboden. De ziekenwagen krijgt een drietonige hoorn; de brandweer mag de bel houden. Na 1 januari 1959 zullen auto's niet meer voorzien mogen zijn van uitsteken de delen, welke in geval van aanrijding of botsing verwondingen kunnen veroor zaken. Rij-examen mag alleen nog wor den afgelegd in een wagen, die naartoe door het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen geschikt wordt geacht. President Nasser van do Verenigde Arabische Republiek brengt een bezoek aan Joegoslavië. V.l.n.r. mevrouw Nasser, president Nasser en president Tito. (Van onze correspondent) Vanmorgen om ongeveer kwart voor elf is tussen Hoogeveen en Ruinen een per sonenauto. waarschijnlijk doordat een wiel van de wagen liep, over de kop geslagen. De drie inzittenden waren o.p weg naar een trouwpartij, een van hen was zelfs de bruidegom. De 25-jarige B. Baas, die in de Noord oost Polder woonde, werd vrijwel op slag gedood. De tweede van het gezelschap, de heer G. Mossink uit Zuidwolde. werd levensgevaarlijk gewond. De bruidegom zelf. de heer K. van Achteren, kwam er beter af. Hji bleek slechts lichte kwetsuren te hebben opgelopen. Het m.s. Johan van Oldenbarnevelt is hedenmorgen ter rede van Cowes ten anker gekomen en zou vanmiddag om 12 uur vertrekken naar Le Havre, al waar het zondagmorgen ca. 6 uur zal arriveren. Na ontscheping der passagiers gaat het niet naar Rotterdam maar recht streeks naar Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1