Dagblad voor Schiedam en omstreken VRIJE VEREN" onverveerd Zeeuwse K.V.P. wil vaste ver bindingen over waterwegen DULLES" ONDERHOUD MET DE GAULLE WAS SUCCES zlJn kwetsbaar Eclatant succes voor Adenauer Helikopter haalde gewonde van Duitse vrachtboot Maandag 7 juli 1958 r Overwinningen van de Gauüe en Adenauer Uitnodiging voor bezoek aan 1 .S. Minder silicose Nederland handhaafde na 1950 een hoog tempo van economische expansie Groei jaarlijks ca 4Vfc „Namaak-bibschoppen" Londen De bisschopswijding van mgr. Van Dodewaard „Ik gooi *n atoombom' Minimale wensen aan "Tweede Kamer voorgelegd Een nieuw Kominform-orgaan Keuring brommers thans yoorgesclireven I op-experts kritiseren Amerikaanse defensie Incidenten op Vlaamse Expo-dag Verkiezingen in Noordrijn-Westfalen Vandalen hielden huis in Rijswijkse kerk Landarbeider herroept zijn verklaring Reddingsactie van anderhalf uur ">v «e, De interpellatie-Verkerk bij Limburgse mijnwerkers HET WEER VOOR MORGEN MEER ZON het tm Niet ver genoeg S» De nieuwe coadjutor van Haarlem, mgr. dr.J. A. E. van Dodewaard temidden van de theologanten van het grootseminarie Warmond, onmiddellijk na zyn benoeming. „Twee voeten aan een kant" niet meer geoorloofd W f» Reliekschrijn vertrapt nieuwe amsc cou Overzicht van de loge der autoriteiten tydens het Nato-vlicgfeest op Socstcr- berg. Vijfde van links prinses Irene, ver volgens prins Bernliard, verder minister Staf, H.M. de Koningin en zesde van rechts prinses Beatrix. ^resident Eisenhower heeft generaal De ('*Ulle uitgenodigd voor een bezoek aan Verenigde Staten. Deze uitnodiging vervat in een hartelijke vriend- s°hapsbetuiging. Zij werd door de Ame- f'kaanse minister van buitenlandse zaken, heer Dulles, overgebracht tijdens de besprekingen, die hij zaterdag met De ^kulle heeft gevoerd. De besprekingen l',5sen ile Franse premier en de Ameri- minister zijn gehouden in een „van zeer grote hartelijkheid en we- fjÜds vertrouwen en openhartigheid", 'eiden ambtenaren van het bureau van Bremier. Zowel Amerikaanse als Fran- 'e functionarissen waren het erover eens, de conferentie tussen De Gaulle en '"lies een groot succes is geworden. sfeP "lef, dat D„ is o.a. gesproken over de betrekkin- tussen Oost en West. met inbegrip voorbereidingen voor een topcon- ,erentie, en over de toestand in het Mid- jJ^-Oosten. Alle gedachtenwisselingen "er deze onderwerpen hebben aange- kunnen geven over de bouw van een on. derzeeboot met kernaandrijving, maar dat de Amerikaanse regering op grond van de bestaande wetten in andere atoomkwesties voorzichtiger moet zijn. De Gaulle deelde Dulles mede, dat Frankrijk vastbesloten is. een „atoom- mogendheid" te worden, daar een Frank rijk mèt kernwapens van veel meer waarde voor het Atlantische bondge nootschap zou zijn dan wanneer het voor kernwapens van de V. S. afhankelijk zou moeten blijven. In de tweede helft van augustus gaat er een nieuw internationaal communistisch blad verschijnen, getiteld „Kwesties van vrede en socialisme". liet vorige internationale tijdschrift, dat „Voor een volksdemocratie" heette, was het orgaan van de Kominform. Het hield op te verschijnen toen deze organisatie in 1955 wérd ontbonden. Het nieuwe'tijd schrift wordt uitgegeven in 14 talen. (Van onze correspondent) De veertarieven op de YVesterschclde vormden het onderwerp van een uitvoeri ge motie, die gisterenmiddag werd aan genomen op een bewogen vergadering, die de kring Middelburg van de K.V.P. Ie Hulst hield. In het eerste deel van deze motie geeft de kring een opsomming van de minimale verlangens, waarnaar hij bij voortduring wil streven en in het tweede deel worden twee concrete wensen aan de Tweede Kamer voorgelegd. De minimale verlangens die in bet eerste deel worden genoemd, gaan uit naar vaste verbindingen in Zeeland over rivieren en zeemonden, naar een aan het verkeer aangepaste outillage der veer diensten, zolang deze vaste verbindingen niet tot stand zjjn gekomen, alsmede on middellijke bestelling van de tweede grote boot voor de Westerschcldeveren en naar volledige vrijheid der veren, zoals die voorheen bestond. De kring is bereid als overgangsmaat regel, zo dat nodig mocht zijn, de thans bestaande tarieven (die nog niet. zijn ver hoogd) te aanvaarden, met dien verstan de, dat de afstand tussen de twee plaatsen, welke door veren worden bediend, he melsbreed moet werden gemeten als basis voor de berekening der veergelden. Vooral is dit van belang bij het veer Terneuzen— Hoedekenskerke, waar de boot een grote omweg moet makqn tengevolge van de si tuatie in de vaargeul. Aan de leden der Tweede Kamer zul len de volgende wensen worden voorge legd; ten eerste beschikbaarstelling van de geldmiddelen voor het verwezenlijken van de genoemde minimale verlangens, zodat de nieuwe tarieven op 1 augustus niet behoeven te worden ingevoerd en ten tweede\ beschikbaarstelling aan Zeeland van die\ geldmiddelen uit het Provincie fonds die de provincie in staat zullen stel len haar vervoerstaak naar behoren te vervullen. Dit laatste /.ou betekenen, dat de provincie zelf de tarieven kan vaststel len. aangekondigd, dat in de toekomst nog za'. worden gesproken over identiteitskaarten voor Zeeuwsch-Vlamingen. Spreker waarschuwde, dat slechts op een geregelde en constructieve wijze mort worden opgetreden om de minimumeisen ingewilligd te krijgen. „Dat willen \v:j doen," zo zei hij, ,,met eenieder die onze constructieve politiek wil volgen." Daarbij zou echter eerst moeten worden afgetast wat mogelijk is. De voorzitter van het actie-comité, de heer Coisen, betoogde in de bewogen dis cussie, die hierna volgde o.m., dat Gede puteerden ten onrechte met de rug tegen de muur zeggen te staan. „Dat is een be lediging voor ons Zeeuws-Vlamingen." zo betoogde hij. De Kamers van Koop handel hebben het standpunt van hun vroegere voorzitter Koch om zeep ge bracht. Dat heeft de Zeeuws-Vlamingen wakker geschud." Op luide toon riep hij uit: „Wij eisen vrije veren en zullen ze krijgen ook." Het actie-comité „Vrjjc Veren" heeft bericht ontvangen van vier fracties van de Tweede Kamer, dat deze bereid zijn op de dag van de interpellatie over de veertarieven het comité te ontvangen. De Het stofinstituut van de gezamenlijke steenkolenmijnen heeft in het afgelopen jaar goede resultaten geboekt in de strijd tegen de vorming van silicose-verwekkend stof. Dit wordt volgens het „Nieuws van de Staatsmijnen" gezegd in het onlangs verschenen jaarverslag over 1957 van het instituut. Dat bij de Limburgse mijnen zeer wei <- zame stofbestrijdingsmethoden in gebruik zijn, aldus het blad, valt af te leiden uit het feit, dat het eerste optreden van sili cose bij het ondergronds werkend perso neel met een betrekkelijk korte diensttijd, aanmerkelijk minder wordt. Er bestaan veertarieven nei comne ie ontvangen. aanwijzingen, dat er met deze bestrijdings- ze fracties zijn die van de F.v d.A., de middelen steeds betere resultaten zullen nan™ j .ij Hio fnt vnllpd se beheer- K.V.P., de V.V.D. en de S.G.P. Bij de interpellatie-Verkerk zullen ais woordvoerders optreden de heren Th. Westerhout (P.v.d.A.), mr. N. H. L. van den Heuvel (K.V.P.), J. G. H. Cornelissen of R. Zegering Hadders (V.V.D.) en D. Kodde of ir. C. N. van Dis (S G.P.). Van de A.R. en de C.H.U. is nog geen bericht ontvangen. Het gehele actie-comité zal woensdag naar Den Haag gaan om besprekingen te voeren met de Kamerleden en de inter pellatie bij te wonen. De oproep van hei comité om adhesiebetuigingen verloopt goed. Hedenavond zal het actie-comite in Sluiskil vergaderen. 4 utfi&e uwucj. wca jycAi ,0°rid dat de standpunten van de Ameri- panse en van de Franse regering „bui tgewoon dicht bij elkaar liggen", aldus een hoge ambtenaar. *h een na afloop van de besprekingen ^gegeven communiqué wordt gezegd, dat grote internationale vraagstukken, Ervoor de twee landen zich geplaatst *leiU in een geest van wederzijds begrip 11 vriendschap, karakteristiek voor de hderlinge betrekkingen, zijn bestudeerd" '•De Franse premier en de Amerikaanse gister legden beiden de nadruk op de elangrijkheid van een steeds nauwere j Menwerking in het belang van niet al- een Frankrijk en de V. S. maar ook van gehplo vriie» wereld" zo heet het ver- de gehele vrije wereld", zo heet het ver- ^unctionarissen te Parijs verklaren, dat niet de bedoeling was om besluiten te ?en>en en dat dit dan ook niet is ge- 'chied. Wat de voor Frankrijk belangrijkste kwestie betreft de wens om te delen 'n Amerikaanse geheimen op het gebied de kernenergie was Duties, naar Verluidt, terughoudend. Hij betoogde. v^SLde V. S. aan Frankrijk inlichtingen Toog en zonnig weer, maar aanvanke- jUk plaatselijk nog wolkenvelden. Over algemeen hogere middagtempera- lren. Weinig wind. rO^dag 8 juli: zon op 4.29, onder 21.00 uur; ar> op 23.54, onder 12.39 uur. Nederland is één van de weinige Wcst- europese landen, die na 1950 een hoog tempo van economische expansie hebben kunnen handhaven, zo lezen wij in het zaterdag j.l. gepubliceerde „United Na tions Yearbook of National Accounts Sta tistics 1957". Het andere land met een voortgezette economische expansie op zeer hoog peil is Frankrijk, waarvan de expansie evenals van Nederland in de jaren na 1950 jaarlijks ongeveer 4/fc pet bedroeg. Verder noemde het jaarboek België mal een economische expansie van ongevc-n 3V4 pet per jaar en West-Duitsland. waar van gezegd wordt, dat het zijn indrukwek kende economische groei in -de periode van 1950 tot 1956 voortzette. In de andsre landen van WestEuropa was de economi sche expansie in die jaren veel min der groot. Het veel hogere expansietem po, dat in de jaren tussen 1946 en 19:>1) was bereikt, maakte in deze landen plaats voor een expansie, die varieerde van 0.6 pet in Denemarken tot 2.8 pet in Enge land. In de Verenigde Staten steeg het bruto nationale produkt in een tempo van ge middeld 4 pet per jaar, in Canada bereik te de expansie bijna 5 pet jer jaar. Het jaarboek bevat economische statis tieken, o.a. betrekking hebbende op be stedingen en inkomen, van 70 landen. Het geeft het tempo van de economische groei in alle delen van de wereld sedert 1950 aan. In de meeste delen van c!e wereld vertoonde het nationale produkt een stij ging, maar de statistici der Verenigde Na ties constateren, dat het tempo van de ex pansie tegen het einde van 1956 trager werd. In de Belgische Kongo, Birma en Grie kenland hebben zich opmerkelijke stijgin gen van het nationale reële produkt voor gedaan. Een aanzienlijke stijging vond plaats in Puerto Rico. In Finland en Por tugal bedroegen de jaarlijkse stijgingen van het nationale produkt 4 a 5 pet, in Chili, Guatemala en Pakistan bedroeg dc groei per hoofd van de bevolking slechts ongeveer 1 pet per jaar, hetgeen een ge volg was van de bevolkingsgroei. In India bedroeg deze groei iets minder dan 2 pet. Het reële produkt van Argentinië is sedert 1950 met ongeveer 1.7 pet gestegen, maar deze kleine vooruitgang werd teniet gedaan door de snelle bevolkingsgroei. Slechts zes leden stemden, onder leiding van de heer Coisen, legen. Volgens heu ging de motie niet ver genoeg. De gedeputeerde, iror. dr. A. J. J. Mes, gaf tijdens de vergadering een overzicht, van de situatie. Hij betoogde, dat de be slissingen van het college van Ged. Staten in deze kwestie homogeen waren genomen. De minister had de koppeling van tarie ven aan verbetering der outillage uit- drukklijk gesteld. Daarom had. het college in aanmerking genomen, dat het met deze verbetering helemaal fout ging en na het horen van Provinciale Staten besloien met de minister over de tarieven te on derhandelen. Hij stelde voorts, dat Ged. Staten daar door met de rug tegen de muur stonden. Wel degelijk, zo zei hij, staat het college op het standpunt, dat in de nu bereikte resultaten nog veranderingen mogelijk moeten zijn. Zo hebben Ged. Staten al worden behaald, die tot volledige beheer sing van deze steenlongziekte in de Lim burgse mijnen kunnen leiden. Een van de voornaamste bestrijdings maatregelen is de waterinfusie in de kool. Voor deze methode is een Franse appara tuur in gebruik, die het mogelijk maakt bij drukken tot 100 atmosfeer water in de kóollaag te persen. Ook wordt gebruik ge maakt van natte afhouwhamers, stofmas- kers en besproeiing van de koolwand. De RAI blijkt verheugd over de maat regelen voor bromfietsen, die thans bij wijziging van het Wegenverkeersregle ment zjjn gepubliceerd. De gele plaat, de voorgeschreven remmen met minimum remweg en de geluiddempende gas-afvoer worden even zo vele verbeteringen geacht. Er wordt op gewezen, dat in het ver volg keuring van de hulpmotor en vdn een complete bromfiets is voorgeschreven. Deze is opgedragen aan het instituut RAI-TNO te Delft. Zij komt in de plaats van de tot dusver in de Staatscourant gepubliceerde goed gekeurde hulpmotoren. Motor en bromfiets zullen keurmerken gaan dragen volgens een nog te verwach ten publikatie van staatswege. Op basis van vr\jwillilheid is het over grote deel der bromfietsen in de laatste anderhalf jaar reeds gekeurd, zodat geen bijzondere moeilijkheden worden verwach Vijf jaar na 1 juli 1958 zullen voor deze datum in omloop gebracht ongekeurde bromfietsen geheel moeten zijn verdwe nen, aldus de RAI. De keuring der brommers vindt plaats op cilinder-inhoud (beneden 50 kubieke centimeter), deugdelijkheid van remmen en goede remweg, uitlaat met geluidsdem ping en herkenningsteken. Het zal voortaan voorgeschreven zijn op een bromfiets een doelmatige zitplaats voor een duopassagier te hebben met voet steunen aan weerszijden van het achter wiel. Dit betekent, aldus de RAI, dat het duo-zitten met twee voeten aan één kant niet meer geoorloofd is- v.s. Drie r«Se tele- top-adviseurs van de Amerikaanse ring hebben zaterdagavond voor de ®vis.je verklaard, dat er met de verde- 'S'ngswerken van de VS. slecht is om drongen. Deze drie deskundigen zijn: Robert Spra- e. adviseur van de raad voor nationale ei'igheid, Jerome Weisner, wetenschap- eujke adviseur van president Eisenho- Wer vi en prof. J. Sterling Livingstone, ad- 'seur van het ministerie van defensie. cPraque was destijds voorzitter van de J^jpissie-Gaither, die enkele maanden seieden een rapport over de defensie aan ■fenhower heeft overhandigd, dat. naar .^.nuidde. in zeer kritische teamen gesteld De Vlaamse dag, die gisteren op de Brusselse Wereldtentoonstelling werd ge houden, heeft enige incidenten ten gevol ge gehad. Verscheidene duizenden beto gers verzamelden zich na afloop van een volksfeest in de vroege avonduren voor het Franse paviljoen en eisten opschriften in het Vlaams. Toen men de inmiddels ge arriveerde politie met voetzoekers ging bestoken; voerde deze met de gummi knuppel charges uit. De betogers stelden zich hèftig teweer met stoelen en flessen. Aan beide zijden vielen gewonden. Nadat de politie met rijkswacht versterkt was, nam tegen 8 uur in de avond de agitatie wat af. f De bisschopswijding van de nieuwbe noemde bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. J. A. E. van Dodewaard, zal waar schijnlijk plaats hebben in de tweede week van september. De definitieve da- tus is nog niet vastgesteld. De bisschop van Haarlem, mgr. J. e. Huibers, heeft voorgeschreven, dat tot en met de dag der bisschopswijding m iedere H Mis het gebed gebeden zal worden ter ere van de H. Geest als een. oratio pro re ^Voorts heeft de bisschop bepaald, dat na iedere H. Mis het gebed „Kom H. Geest met vers en gebed, zoals in de Pinkster noveen, zal worden gebeden. De Bcncdictuskcrk te Rijswijk heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw geleden onder de vernielzucht van één of meer vandalen. Toen pastoor W. A. Nico- laas zaterdagmorgen zijn kerk binnen, kwam. deed hij de ontstellende ontdek king, dat onbekenden zich via de achter deur toegang tot het gebouw hadden ver- ichaft. De deur was met een breekijzer -eforceerd en ook alle kasten in de sacris- ie werden opengebroken. Een poging om iet tabernakel te openen is mislukt. De leuren ervan waren wei beschadigd. Veel erger was nog de vernieling van iet schrijn met de relieken van de H. Jcnedictus. dat in de vorm van een mons- rans uit fijn doublé draad was vervaar- ligd. Het lag totaal vertrapt op de grond. Voorts waren er twee offerblokken gc- iclit. maar de buit daaruit kan slechts ■nkele guldens bedragen. Of er cén o; neer vandalen aan het werk zijn geweest, ton nog niet worden vastgesteld, maar de lolitie poor. Bondskanselier Adenauer heeft In de met spanning tegemoetgeziene landdag verkiezingen in de belangrijkste West- duitse staat, Noordrjjn-Westfalen een eclantante victorie behaald. Met 104 van de 200 zetels behaalde zijn partij in deze landdag de absolute meerderheid. De CD U zal derhalve de totnogtoe uit SPD. FDP en Centrum gevormde landsregering aflossen. Weliswaar hebben de sociaal-de mocraten hun zetels ook (van 76 tot 81) kunnen verhogen, maar hun coalitie-part ner, de FDP, moest een aanzienlijk stem menverlies incasseren en kreeg slechts 15 zetels tegenover 26 totnogtoe. Het cen trum, de derde coalitiepartner in de tot nu toe door premier Steinhoff geleide landsregering, slaagde er niet meer in de benodigde vijf procent te halen. Van de 150 direct aan te wijzen zetels kon de CDU er 9 van de PD afnemen en kreeg daarmee 92 zetels. De SPD kreeg op deze wijze 58 mandaten, waarbij ze er twee op de CDU veroverde. Het Westduitse persbureau berekende, dat op bijna tien en een half miljoen kie zers 7.948043 geldige stemmen werden uitgebracht. Deze stemmen zijn als volgt verdeeld: CDU 4.011.016 of 50.5 pet. .SPD 3.116 039 of 39,2 pet. FDP 566.274 of 7,2 cpt. Centrum 86,405 of 1,1 pet- DP 123,979 of 1,6 pet. Overige partijen ongevere 45.000 stem men. Vergeleken met de verkiezingen in 1954 bedraagt de winst van de CDU bijna 1,2 miljoen stemmen en van de SPD 750.000 iirei WT7- stemmen, terwijl de FDP 220.000 stem- volgt op het ogenblik wel een men verloor. 1 Door de uitslag van deze verkiezingen wordt de positie van de CDU en CSU in de Bondsraad, de vertegenwoordiging van de Westduitse landen bij de wetge- vin, aanzienlijk versterkt. De tegenstan ders van Adenauer noemden in de ver kiezingsstrijd deze verkiezingen een „plebisciet over Adenauers politiek om atoomwapens voor West-Duitsland te aanvaarden". In politieke kringen ziet men in de einduitslag een nieuwe persoonlijke triomf voor de 82-jarige bondskanselier, die kennelijk weinig -an zijn aanzien heeft verloren ondanks de teruggang van de economie sedert de verkiezingen in september jl. en de felle socialistische campagne tegen de kernwapens. De C.D.U. heeft gewonnen, ondanks het feit dat haar beste kandidaat in Noordrijn-Wesfalen, de vroegere premier Karl Arnold, die veel aanzien bij de ar beiders genoot, een week voor de verkie zingen plotseling is overleden. Dit zijn de. 4wee namaak-bisschop pen", die ervoor gezorgd hebben, dat de opening van de Lambeth.confe- rentie in Londen de bijeenkomst van Anglikaanse bisschoppen uit de Een helikopter van het marine-vliegkamp Valkenburg is er gisterenochtend in geslaagd een zwaar gewonde zeeman van een in de Noordzee varend schip te halen en naar Leiden over te brengen De kapitein van het 2082 ton metende Duitse vrachtschip „Dorte-Oldendorf1" ;einde gisterenmorgen, dat hij een gewonde aan boord had en verzocht -"cnrom -iulp. Onmiddellijk zond de loodsafhaaldienst uit IJmuiden een boot een ïrts aan boord, terwijl de opsporings- en reddingsdienst van het vliegkamp /alkenburg een helikopter stuurde. Deze laatste is het gelukt de gewonde man hij had een schede!basisfrac'--ur aan boord te nemen en later op het Schuttersveld te Leiden aan land te "etten. i Daar stond men klaar om hem naar het Academisch Ziekenhuis te vervoeren. Het toestel werd bestuurd door luitenant ter zee der tweede klasse oudste cate- hele wereld vrij rumoerig verliep. v0rie J. Timmer, terwijl de gewonde aan boord werd verzorgd door korporaal- De twee in tonelkleren gehulde ziekenverpleger H- Mast. „rodeerden ^.n de ui,.O. nodiging aan aartsbisschop Makarios De vrachtboot, die afkomstig was uit Lübeck, heeft, nadat de gewonde van boord van Cyprus. Was gehaald, haar reis naar Rotterdam voortgezet. De boerenarbeider William Whales heeft gisteren ontkend, dat hy een brief aan de Russische ambassade te Londen heeft ge schreven, waarin werd verklaard, dat er by de Engelse kust een atoombom zou worden uitgeworpen. Daags tevoren had hij evenwel verklaard wèl de auteur van deze brief te zyn. Whales zei, dat hij zich eerder als de schrijver van de brief had aangemeld om sensatie te verwekken en de aandacht te vestigen op zijn grief tegen de Britse luchtmacht, die hem had ontslagen. Over deze grief had hij tientallen brieven aan allerlei instanties geschreven, ook aan de Russische ambassade,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1