25 ct. p- Profiteer óók van de lage ROOMBOTER prijs VAKANTIEREGELING SCHIEDAM» BAKKERIJBEDRIJVEN nnn ALS GESMEERD! KAMPIO0 k diepbruine Moccona heeft een krachtiger koffies MOCCONA poederkoffie SNELHEID Bloedtransfusie-lab. van Rode Kruis rijst omhoog Katoenimport en -verbruik in 1957 op recordhoogte dan voorheen! voor ruim TWEE KAMERS WOONRUIMTE De broodbezorging wordt van 14 juli t/m. 9 aug. vereenvoudigd m CCif/h MOCCONA De Krant kunt U niet missen Deen dag In Amsterdam-Slotervaart SMOORENBURG MODERNE ZOMERHUIZEN YINKEYEEN Honderdduizend donors zullen straks voor materiaal zorgen Export op redelijk niveau gehandhaafd IN S C WOENSDAG 9 JULI 1958 PAGINA 8 rt XJ plaatjes voor het a Spaart U P drooW» van bum »De de vraag naa 1 circus" t Omdat album plaatjes voor di P overstelpend gr duur van de besloten de gel^b 31 dec plaatjes te dc thans zo 19S8. U* weh och ?P tre{t v de g°e^°Pe ^cn aan.dié U hodtg 1. Er zal huis aan huis worden bezorgd en gebeld. 2. In de gesaneerde wijken komt slechts èèn bezorger met brood en bakkerij produkten. 3. Alleen tegen contante betaling wordt geleverd. 1. Op trappenhuizen en flatgebouwen wordt het brood aan de straatdeur afgeleverd. 5. Op maandag 11 augustus komt Uw eigen broodleverancier weer terug IJ W BAKKER. Stapels gezonde boterham men verdwijnen in grage monden, als u Flipjes nieuwe oogst aardbeienjam en mei kersen jam op tafel zet. Wat een kwaliteit! Blozende, geurige aardbeien dikke, sappige kersen.... kijk maar, u ziet ze zó in de pot zitten! Verrukkelijk! Zó kan alleen Flipje van „de Betuwe" aardbeienjam en meikersenjam maken. Geniet er van, nu de nieuwe oogst er is. Koninklijke Mij Pe'fö&fuu'e n.v. TIEL Gevraagd: Voor onze zaak te Rotterdam cassière tevens belast met administratieve werkzaamheden. Voor deze zelfstandige functie wordt vereist dat gegadigde accu raat is en goede omgangsvormen bezit. Leeftijd tot 21 jaar. Goede salariëring. Gunstige vacantieregeling. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR N Personeel gevraagd N 4 Douwe Egberts weet al 200 jaar hoe de Nederlandse huisvrouw graag koffie drinkt Ontdek nu hoe krachtig, hoe vol van smaak poederkoffie kan zijn U ziet het al aan de warme diepbruine kleur. Moccona brengt U in de ware koffie stemming Schenk een kopje in voor Uzelf en proef eens. Dat is de ver trouwde, lekkere Douwe Egberts koffie, krachtig, zuiver en vol van smaak Met of zonder melk of room, Moccona is altijd en voor iedereen een tractatie De eenvoudige waarheid voor koffiekenners. Overal ter wereld wordt koffie ge dronken, maar overal zijn de melan ges verschillend en wijkt de manier van branden af. In Nederland zorgt Douwe Egberts al generaties lang voor het lekkere kopje koffie thuis. Hetzelf de fijne aroma, diezelfde krachtige smaak en dezelfde warmbruine kleur vindt U nu ook in Moccona Douwe Egberts krachtige koffie... de kleur zegt 't al! Auto's SS Kasten als wanden TURKIJE SLUIT GRENS MET SYRlë Rayonvezel Jute.industrie Prodnktie PUBL1KATIE VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK Z. H. Twee gezusters onderwijzeres en secretaresse zoeken liefst met kookgelegenheid In Schiedam of omgeving, per half augustus. Brieven aan mej. Schouten, Julianalaan 10S Bilthoven. GEVRAAGD: door a.s. echtpaar. Eventueel hereid oudere dame en/of heer te verzorgen. Brieven onder no. S 1175 Nwe Schied. Cou rant, Dam 18, Schiedam. UW EIGEN DRUKKERIJ voor slechts t 135.(desge wenst in 12 mnd. te betalen). U drukt Uw eigen mededelin gen, reclame, tekeningen enz. In 7 kleuren tegelijk, 200 af drukken voor slechts 48 cent onkosten!! Zonder stencils en zonder inkt. .Vr. een vrijbl. de monstratie van de reeds we reldberoemde „MIL-COP" aan bt) de importeur: International Import Central, Selterskamp- weg 24, Bennekom, Telefoon K 8378—977. Rotterdam, Binnenweg 42 VAN NIEUWENHUYZE'S STELLEN NOOIT TELEUR gecommandeert zichzelf. Grote Zoals steeds ons materiaal Amerikaanse auto's en OPELS REKORD 1958. v. Nieuwenhuyze's Autobedrijf, Aelbrechtskade 154, Telefoon 5.6.9.9.0 (2 lijnen) R'dam 20 woorden 60 ets. elk woord meer 0 ets extra tot een maximum van 60 woordeD bij vooruitbetaling In elk gastvrij huis staat nu Moccona klaar "UMHli Electricien, 22 jaar biedt zich aan als onderhouds- of service monteur is in bezit van VEV.- diploma en rijbewijs B.-E. Brie ven onder no. 356 bur. v.d. bl. Huizen en kamers Te huur ongemeubileerde kamer en zijkamer met kookgelegen heid, geen echtpaar. Brieven on der no. 357 bur. v. d. blad. Handel en Bedrijf Inlijsten van platen, foto's en Scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie. G. v. Loenen, Dam 41 en 43. Tel. 66192. Showroom: Vlaardingerstraat 6. Dekens overtrekken met sier- steek, zijden satinet ook rotan stoelkussens. Dekenovertrekkerij 1 Pijnackerstraat 10. v. h. Snel- lemanstraat, tel. 40051-85183. Zoekt u een exclusieve kop en schotel? Fa. Solingen heeft het. Hoogstraat 52. Tel. 63143. Pijnlijke voeten. Schellings Schoen- en Voetspecialist heeft voor elke moeilijke voet de juis te gemak-schoen. Desgewenst in iedere modekleur. Vraggt inlich tingen St.-Liduinastraat 27 v. h. Loog. Bruidsfoto reportage in kerk en stadhuis en thuis, 's Morgens ge maakt 's avonds gereed. Foto K. van Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. Huurt voor uw feesten e. d. mo derne klapstoelen en tafels, glas werk, kop en schotels, koffieke tels 10 liter, enz. bij de Eerste Schiedamse Verhuurinrichting Si mon Rosman, Frans Halsplein 43-45. Tel. 65800. Moffelen van rijwielen, gede monteerd, gemonteerd met bij- levering van nieuwe kettingkast, spaken, spatborden, en jasbe- schermer 40.-. Frans Waltman, Rotterdamsedijk 240, tel. 68948. Melchers voor toerrijwielen v. a. 124.-. Desgewenst vanaf 2-50 per week. Reparaties, moffelen. Singel 4 bij de Rotterdamsedijk. Tel. 67544. dóór hel glas ziet U direct de echte diepbruine koffiekleur: pure Douwe Egberts koffie! Normaal potje (of bus) f2,36 Grote bus f 8,75 Nog enkele riant gel. terr. aangeb. v. d. bouw v. Zomer huizen a. d. Vinkeveense Plassen. Ook bijz. geschikt voor expl. Koopsom v. grond incl. betonlundering op palen en goedgek. tek. i 6.000.- en hoger. Inl. 1. h. modelzomer huis, maand. t.m. vrijd. van 9—17." u.; zaterd. 9—12.30 u. en zond. v. 12.00—16.00 u. en bij: N.V. BOUW- EN AANN.-MIJ. BAKHUIZEN, Johan Geeradts- weg 109—111, HILVERSUM, tel. 02950—12051 (4 lijnen). Auto's zonder chauffeur, per dag, week en langer. Nieuwe Ford Zephyr. 5 en 6 personen. B. de Regt, Parallelweg 202 b. Tel. 62776. De snelheid waarmede het nieuws de lezers bereikt ts belangrijk Immers nieuws moet nieuw zijn Een bericht heet van de naald wordt gelezen. Kers-vers van de pers onU'-.> dagbladabonnee zijn krant tn de bus vol nieuws. Elke dag wordt de krant mei een zekere spanning tegemoet gezien. Nieuws trekt altijd, tedere dag. Qok het advertentie-nieuws. Dagbladreclame ts bijzonder effectief door de aandacht, die iedere lezer Iedere dag jjer „zijn" krant heeft. Verover en verdedig uw debiet met dagbladreclame. (Van onze Amsterdamse redactie) De bouw van bet Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Ne derlandse Rode Kruis aan de Albert Ples- manlaan in de tuinstad Slotervaart te Am sterdam is al een heel eind gevorderd. Medio volgend jaar zullen volgens het bouwschema, dat nog steeds „b(i" is, het hoofdgebouw en de drie laboratorium- gebouwen, behorend tot de zogenaamde tweede fase, zijn voltooid. Dan kunnen de plasma-, de serologlsche, klinische en bio chemische laboratoria van het Binnen Gasthuis naar het nienwe complex wor den overgebracht. In het B. G. komt dan de zo vurig begeerde ruimte voor de af delingen van de medische faculteit van de hoofdstedelijke gemeente-un'versiteit vrij In de tweede helft van 1957 is het pro- duktielaboratorium al in gebruik geno men Tevens kwamen toen klaar het ma gazijn. de garage en het ketelhuls De drie in aanbouw ziinde laboratoriumge bouwen en het hoofdgebouw zijn onder ling met elkaar verbonden. Ten oosten van bet hoofdgebouw, evenwijdig met de Plesmanlaan. staat de vleugel voor de militaire bloedtransfusiedienst en de ad ministratie, die het verst gevorderd is. Achter het hoofdgebouw ligt. met de leng te-as ii\ zuidelijke richting, het gebouw voor de klinische en de serologische la boratoria. Haaks hierop en ermee ver bonden door een trappenhuis staat het gebouw voor de plasma- en de biochemi sche laboratoria. Dit is breder dan de beide andere, omdat in het midden van de gelijkvloerse etage plaats is ingeruimd voor de koelcellen, twee grote met een temperatuur van resp 5 en 40 graden of vijf kleinere De wanden van deze cel len worden afgeschermd met een mate riaal, frigoriet genaamd, dat zeer weinig weegt Dit isoleert zo goed dat men er zijn lichaamswarmte op kan laten weer kaatsen. De inrichting van de drie laboratoria- gebouwen is nagenoeg gelijk. De vertrek ken op de verschillende verdiepingen zijn van de in het midden gelegen gang ge scheiden door wanden in de vorm van houten bergkasten, die niet tot het pla fond reiken. De tussenwanden bestaan uit hout en glas. zodat men van een ver trek uit de andere kan overzien. Dit ter- wille van het ruimtelijke effect. Het bui tenlicht wordt buitengehouden door ra men van thermopain, die 's zomers geen warmte en in de winter geen kou door laten. Voor en achter de oostelijke vleugel van het hoofdkantoor wordt een parkeer plaats aangelegd. Op de grootste daarvan, achter het eebouw. kan eventueel nog een laboratorium worden neergezet. De ar chitect van het complex, de heer J. J. van der Linden, heeft met deze „eventualiteit" in zijn ontwerp al rekening gehouden. Het terrein wordt door een brug met, de Plesmanlaan verbonden Er is ruim schoots gelegenheid voor het aan- en af rijden van de auto's die bloedplasma en plasmaderivaten, de voornaamste produk ten van het C.L.B naar 200 ziekenhuizen in den lande vervoeren. Het bloed wordt bijeengebracht door ruim 100.000 donors. Volgens het Syrische ministerie van binnenlandse zaken heeft Turkije de Sv- ri6Ch—Turkse grens gesloten en aan Syriërs. ook hen die een vergunning heb ben. de toegang tot Turks grondgebied ontzegd. Hei ministerie te Damascus noemt deze maatregel „ongerechtvaar digd". Vele Syriërs hebben nl. land an plantages op Turks gebied. (Van onze correspondent) In het economisch overzicht 1957 van de Nederlandse Vereniging Katoen-, Rayon en Linnenindustrie wordt medegedeeld, dat het over het algemeen gelukt is de export op redelijk niveau te handhaven. Het wegvallen van de resterende export naar Indonesië bracht echter bijzondere problemen met zich, die samenvielen mei een inkrimping van de afzet op de bin nenlandse markt. Op betrekkelijk brede schaal is men moeten overgaan tot werk tijdverkorting. Het aantal ontslagen kan relatief beperkt blijven. Nimmer in de geschiedenis van de Ne derlandse katoenindustrie werd een gro tere hoeveelhed katoen geïmporteerd en verbruikt dan in 1957. Niet. minder dan 79975 ton werd ingevoerd, bij een katoen- verbruik van 75 348 ton De overeenkom stige hoeveelheden in 1956 wares resp. 70.829 ton en 72.727 ton. Binnen deze algemene stijging van de Nederlandse ka- toeninvoer steeg het aandeel van de Ver Staten in zeer sterke mate. Leverde de Ver. Staten in 1956 nog ongeveer 16 pet van de Nederlandse katoenimport, in het afgelopen jaar kwam welhaast de helft van deze invoer uit de USA. Van de to tale katoeninvoer kwam per saldo in 1957 ongeveer 80 pet uit de Dollarlanden. te gen 70 net in 1956. De Westeuropese spinners blijven te recht klagen aldus het jaarverslag over onvoldoende mogelijkheid tot afdekking van marktrisico's op de termijnmarkten in New York en Liverpool^ als recht streeks gevolg van de overheidsmaatrege len op katoengebied in de Ver. Staten. Hoewel het verbruik van rayonvezel in de spinnerijen iets toenam, mede als gevolg van een grotere export van rayonvezelgarens, verminderde de con sumptie van rayonvezel-, en continuga- rens in de weverijen. De rayonsector ken. merkt zich over het algemeen door een stabiel prijspeil, wat de grondstof betreft Het prijsniveau van rayonvezelweefsels met name ruwdoek afkomstig uit Japan is allesbehalve stabiel De import van ray. onvezelruwdoek steeg enorm in 1957 ver geleken met het daaraan voorafgaande jaar. Deze importen bleven niet zonder invloed op de produktie in eigen markt Katoen heeft in 1957 terrein veroverd op de rayonsector. Dit is niet alleen ver oorzaakt door de voor katoen gunstige prijsverhouding, doch zeker heeft ook de mode hier haar steentje bijgedragen. Voor.de japonstoffen tendeerde de mode duidelijke naar katoen. In de sector van de voeringstoffen bleef rayon onbetwist meester van het terrein. De moeilijk heden van de Nederlandse vlasteelt en vlasserijen ontmoetten begrip bij de vlas- inspector. Het is voor de Nederlandse vlasspinners van groot belang dat zij zich ten alle tijde in een stabiele Westeuro- Pfse vlasmarkt kunnen dekken, zonder hierbij gebonden te raken aan een sys teem van agrarisch dirigisme. De Nederlandse jute-industrie is voor haar grondstoffenvoorziening voorname lijk aangewezen op import, waarbij met name Pakistan een monopoliepositie in neemt. Het feit.- dat de overheidspolitiek van Pakistan de jutenriizen ongunstig be ïnvloedt betekent dan ook een voortdu rend probleem voor de Nederlandse indu strie. Dit is des te pijnlijker omdat de Ne derlandse jute-industrie geconfronteerd wordt met een waarlijk moordende con currentie met jute-weefsels van Pakistan. Nochthans stond gedurende 1957 de Ne derlandse import van iute op hoog peil, nl. 14.657 ton tegen 11.224 ton in 1956. Het is zeer de vraag of dit hoge ni veau in 1958 gehandhaafd zal blijven. Ondanks de inkrimping, die sedert me dio 1957 in veie sectoren van de textiel industrie is ontstaan, lag het totale grond stoffenverbruik van de Nederlandse katoenspinnerijen gedurende 1957 hoger dan dë afgelopen jaren het geval was, althans voor zover het de voornaamste grondstoffen betrof: ruwe katoen, rayoü' vezel en katoenafval. Het is niet te verwachten, dat dit hoi' grondstoffenverbruik zich ook in 1958 z»1 voortzetten De totale garenproduktie va9 de katoenspinnerijen lag in 1957 2410 W boven die van 1956. De Westeuropes<! integratie opent belangrijke persnectïe' ven voor de export van katoenen rens. In het afgelopen jaar is de expo1^ van katoenenindustriegarens gedaald va1? 6597 ton in 1956 tot 6113 ton. Wat 195» betreft kan men reeds tevreden zijn het peil van 1957 gehandhaafd blijft. p.. export van rayonvezel-industriegarens >f gestegen van 1143 ton in 1956 tot ton. De vlasspinnerijen boekten een eoe° resultaat. De export van jute-gare"» vertoont eveneens een bevredigend vef' loop: 158 ton tegen 58 ton in 1957 De produktie in de KRL-weverijen w** in 1957 wederom hoger dan in 1956. do<f de toeneming was minder dan in de voof gaande jaren. Het gebruik van vo\-sS a thetische garens is in vergelijking Cl, 1956 met 8 pet toegenomen. Het linr,5«. handhaafde zich op het niveau van De produktie van de Nederlandse jute-'' verijen lag in 1957 lager dan in de v0?-f afgaande jaren. Men kwam niet vero dan 13.392 ton tegen 15.991 ton in 19!L De Nederlandse markt heeft gedureo.j 1957 een niet onbevredigende hoeveelb® KRL-weefsel opgenomen. De totale in'Lj, teringen van de Nederlandse industrie achtergebleven bij de verwachtingen sj ke men voor 1956 had Toch is in weer belangrijk meer geïnvesteerd j in 1955. De voor 1957 begrote cfljfL, overtreffen 1956 weer met bijna viern0 derdmiljoen gulden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8