alad voor Schiedam en omstreken Regering gaat noodwaehtplicht bij Bescherming Bevolking invoeren Voor dienstplichtigen zonder mobilisatiebestemming <- Madurodam kreeg miniatuur- Koningsbmg V c.a.o. Nieuwe overspanning van de bouwmarkt moet voorkomen in bouwbedrijf Amerikaanse soldaten verzot op marihuana P ►...dus bierweer! donderdag 10 juli i958 „Vrije veren te dure veren op Zeeuwse hoed B ej aardendank Het feest ging niet door Julia Rajk geëxecuteerd? El. Vader oververmoeid WIN f1000.- Vragen die rijzen Trots van Schiedams Teehn. School Pioniers geëerd Waarschuwend geluid van Kath. Aannemers- en Patroonsbond HET WEER VOOR MORGEN AANHOUDEND WARM llilÉËÉ 1 -Ml IliiPp mm ?IS Koningop lijn 16 gezet Aanbestedingsstelsel Stakingen om de C. A. O. Schaal 1 op 25 Een belofte IMC0S nieuwe amsche courant Hoge ernst met de (Van onze Haagse redactie) Ongetwijfeld zal de invoering van de noodwaehtplicht diverse vragen oproepen. Wij laten hier onder nog enkele gegevens vol gen die op de meest voor de hand liggende vragen een ant woord bieden. Aan noodwachters op basis van de noodwaehtplicht zullen geen militaire verplichtingen meer worden opgelegd. Er zal bij de functieverdeling re kening worden gehouden met de in de diensttijd vervulde rangen, voorzover dit mogelijk is. Er vindt geen keuring plaats, tenzij na de vervulling van de dienstplicht ziekteverschijnselen zijn opgetreden die een keuring wenselijk maken. De noodwachters-dienstplichti- gen ontvangen 1,- per oefen avond of- middag met een apar te vergoeding voor eventuele inkomstenderving. De oefenin gen zullen niet meer dan enkele uren per week bedragen. Zij krijgen B.B.-uniformen en hebben recht op alle genees kundige en sociale voorzieningen die voor de vrijwillige B.B.-ers galden. Die overheidsdiensten waar de bezetting en de geoefendheid van de vrijwilligers zodanig is dat er een voldoende paraatheid aanwezig mag worden geacht, zullen niet met noodwaehtplicht worden bemand. (Van onze Haagse redactie) De regering heeft besloten, dat die militairen tussen 26 en 40 jaar, die geen rnobi- iisatiebestemming hebben, kunnen worden opgeroepen tot het vervullen van de Noodwaehtplicht. De burgemeesters van die gemeenten, waar te weinig aan meldingen op basis van vrijwilligheid hebben plaats gevonden voor een aantal B.B.-diensten en wel de brandweer, de opruim- en reddingsdienst, de Ge neeskundige dienst, de verbindings-, verkennings- en commandoposten zul len in het najaar reeds met de inschrijving van de noodwachtpliehtigen kunnen beginnen. Na de wettelijke bekrachtiging door de Kamers en de afkondiging van het Koninklijk Besluit zal dan ook de oproeping plaats kunnen vinden. De re gering verwacht, dat dit reeds begin volgend jaar het geval zal kunnen zijn. Elke week zal er een avond of een middag worden geoefend, totdat bet maximale aantal uren van 150 voor de eerste oefening is bereikt. De noodwachtplichtige blijft tot zjjn 40ste jaar verplicht herhalingsoefeningen te verrichten. Voor hen, die reeds in Indonesië hebben gediend houdt deze verplichting met 35-leeftijd op. De regering heeft tot deze ingrijpende maatregel besloten, omdat men er niet in geslaagd is, enkele zeer belangrijke diensten van de B.B. op basis van vrij willigheid voldoende te bezetten. Vooral in de zogenaamde A-gemeenten (de grote steden) bestaan er tekorten. In totaal zullen er nog 61.000 BB-ers nodig zijn. Deze zullen vooral uit de jongste lichtingen dienstplichtigen zonder mobi- lisatiebestemming worden gerecruteerd. Reeds in 1952 werd de Wet op de Nood- wachten afgekondigd. Hierin lag de Nood. waöhtsplicht voor alle inwoners van Ne derland die de leeftijd van 18 en nog niet die van 65 jaar hebben bereikt, vervat. Aan de burgemeesters was reeds toen de bevoegdheid gegeven noodwachtplichtige inwoners van hun gemeenten in te schrij ven en oip te roepen. Dit laatste moet echter nog bij afzonderlijk K.B. worden geregeld. De Bescherming Bevolking telt thans 160.000 leden, die voornamelijk in de blok- ploegen zijn ondergebracht. De kracht van de B.B. bestaat echter, blijkens het oordeel van de regering, vooral in de diensten van brandweer, redding, verbinding en de geneeskundige dienst. Zonder deze kan de B.B. niet paraat worden genoemd. Waar deze paraatheid op de voorgrond moet staan, heeft de regering thans be sloten deze diensten op basis van de noodwaClitipldcht te bezetten in die plaat sen waar de reerutering op basis van vrij willigheid niet is gelukt. Dit zijn vooral de grote steden, de A-gemeenten. Doordat degenen, die voor deze nood waehtplicht in aanmerking komen reeds een militaire opleiding hebben gehad, zal die in de B.B.-diensten korter en dus goedkoper kunnen zijn. Om deze reden ook heeft men hen die nog geen dienst plicht hebben vervuld niet voor een oproep in aanmerking willen doen ko men. De regering heeft mot deze stap lang gewacht, maar meent thans dat de be denkingen die mogelijk zullen rijzen, on dergeschikt zijn aan de eisen van paraat heid waaraan de B B. moet kunnen vol doen. Do controle op de naleving van de nood waehtplicht berust bij de betrokken bur gemeesters die zich daartoe kunnen be dienen van het plaatselijke B.B.- en po litieapparaat. Voor het nemen van dis ciplinaire maatregelen zal nog een nood- wachttuchtreglement wordén ontworpen. Ook de landelijke richtlijnen voor de 6e- lectie bij de reerutering moeten nog wor den vastgesteld. Vrijstelling kan hij krijgen die als vrij williger aan de Nationale Reserve is ver- beerden en hij die ook voor militaire dienst vrijstelling zou hebben verkregen. Ook leden van de blokploegen der B.B., zijn vrijgesteld. Tijdens ccn persconferentie tc Den Haag heeft minister mr. A. A. M. Struycken nadere mededelingen gedaan over de te nemen maatrcgelep. Op onze vraag of de bewindsman nu geen vlucht in de B.B. verwacht van hen die over enkele maan den verplicht zullen zijn tot de B.B. tce te treden, antwoordde hij dat hij niet ge loofde, dat dit op grote schaal het. geval zou zijn. En als dit wel zou gebeuren, dan zou uiteraard deze maatregel niet meer doorgevoerd behoeven te worden. Indien men tegen de oproep bezwaar heeft, kan men dit binnen veertien da gen aan de burgemeester kenbaar ma ken. Beroep tegen diens beslissing bij de Commissaris van de Koningin is mo gelijk. In hoogste instantie beslist de Kroon. In Noorwegen, Zweden en Zwitserland bestaat de dienstplicht voor de Bescher ming Bevolking reeds; in Denemarken kent men mobiele colonnes die niet op militaire leest geschoeid bezet zijn door noodwachtplichtige burgers. Minister Struycken sorak de hoop uit, dat de vrijwilligers die" thans in de B.B. werkzaam zijn, hun taak zullen blijven vervullen. Gezien de internationale si tuatie blijft een voortdurend paraatheid, ook voor de B.B. nU eenmaal een gebie dende eis. Tegenover de vrees, dat noodwaehtplicht de BB impopulair ,.yhaken, stelde de minister de verwachting, dat men uit de invoering van de noodwaehtplicht zal op maken, dat het de regering ernst is met de BB en dat men daardoor juist meer vertrouwen in de BB zal krijgen. Warm, vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Weinig wind, later in hoofdzaak uit richtingen tussen oost en zuid. Vrijdag 11 juli: zon op 4.32, onder 20.58; maan op 00.45, ondgr 15.48. S8&F - y Koning Paul en koningin Frederika van Griekenland maken op het ogen blik een tocht langs de Ionische eilanden om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen bij het herstel van de schade, welke twee jaar geleden door aardbevingen in dit gebied werd aangericht. Twee oude lieden in een tehuis op een van de eilanden kusten de zeer ge- liefde koningin Frederika de hand schap verzamelde zich langs de „havens uit dankbaarheid voor alles ivat zij er werden enkele woorden gesproken en voor haar onderdanen doet. Vele bezoekers van „Madurodam", de miniatuurstad in Den Haag, zagen gis termiddag recht tegenover het restaurant iets merkwaardigs. Het officieel gezel- De *^et formele „koningschap" van de ]Sy?rikaan Homer Tomlinson over Neder- enige tijd opgeschort. De troons- jjShjging gisteren op de Dam kon nl. de instemminc van de Amsterdamse zi» ltie verkrijgen. Mr Tomlinson verloor aj goede humeur nochtans niet. Hij is -koning van de wereld" en tot die ^,er®Id behoort tenslotte ook Nederland, v "et wil of niet. Mr. Tomlinson arri- Sit^de dinsdag op Schiphol. Zijn vader e 'n Amerika een of andere sekte, Hn met godsdienst heeft uit te staan v„,"Ier, die vroeger reclame-agent was, seli e hem als hoofd van deze Semeen~ kQ op en mat zich de titel aan van o hing. Alle christenen noemt hij zijn ^erdanen. Seh ■ning Homer predikt de vrede. Dat hekust van een gezond inzicht en daarom ®tai, n enkele rijke lieden hem ook- in biav ge®teld een reis rond de wereld te Zijn uitrusting bestaat, uit een eefleren kroon, een plastic rijksappel en ben mysterieus uitziend Chihees gewaad _evens een opvouwbare troon. Hin 10 UUr Precies gistermorgen wilde V« 8 Homer zijn troon op de Dam ont- hiï n tegenover de Nieuwe Kerk, die sc'k hteteen betitelde als de zijne. Er en uarden zich wat mensen om hem heen bp-: 4 overnemen van het „gezag" kon g'nnen. boff6 .PoHtie begeleidde de koning echter hiaat» naar tramlijn 16. De conducteur \'r0 te een keurige reverence, maar H0m8 niettemin een kwartje voor de rit ten betaalde en zette handtekeningen Sn gerieve van zijn enkele getrouwen Mi^t kantoor van de K.L.M. op het bij UniPlein stapte hij uit. Vandaar ging zenbaar de luchthaven om met zijn Ui, 'hg verder de wereld in te vliegen. heefgaat °°h naar Rusland. Het visum esjO/hi si gekregen. Volgcns onbevestigde geruchten, die in Belgrado de ronde doen, zou mevrouw Julia Rajk, na een geheim vonnis te Boe dapest, zijn geëxecuteerd. Mevrouw Rajk is de echtgenote van wij len Laszlo Rajk, de Hongaarse leider, die in 1949 als „Joegoslavisch agent" werd opgehangen. Na de Hongaarse opstand in 1956 zocht mevrouw Rajk met Imre Nagy. asiel in de Joegoslavische ambassade te Boedapest. Toen zij de ambassade onder een vrijgeleide verliet, werd ook zij door de Sovjets gearresteerd (Van onze verslaggever) Het is duidelijk, dat het bouwbedrijf zijn produkten in het door de industrie gewens te tempo moet kunnen opleveren. Maar het is eveneens duidelijk, dat een industri alisatie-programma, dat ver uit gaat bo ven de capaciteiten van het bouwbedrijf, ons weer een zwaar overspannen bouw- Hoezeer de politie ook haar best doet dit kwaad tc bestrijden, de handel in ma rihuana blijft in Amsterdam welig tieren. Hetgeen niet zo verwonderlijk is, als men weet, dat er vele Amerikaanse verlofgan gers zijn, bijna altijd van de luchtbases in Duitsland, die speciaal naar Amsterdam komen om daar marihuanasigarctten te kopen. Soms zelfs vaardigt men op die vliegvelden enkele militairen af om voor hele groepen in Amsterdam in te kopen. Deze opzienbarende dingen vertelde giste ren een brigadier-rechercheur voor ne Amsterdamse rechtbank, toen daar een 24-jarige, uit Curacao afkomstige zeeman, zekere R. C. R.. terecht stond wegens het in zijn bezit hebben van Indische hennep (marihuana). De verdachte, die in het afgelopen jaar in Amsterdam heeft gewoond en in Ne derland een blanco strafblad had, heefj in GOED HORLOGE... EXAMENCADEAU! EEN MOOI EEN zijn geboorteland al eerder kennis ge maakt met de justitie en er ook geruime tijd in een opvoedingsgesticht doorge bracht. Hij bekende marïhuanatabak te hebben gekocht en er sigaretten van te hebben gerold. Hij had er zelf van ge rookt maar een deel van de partij aan Amerikaanse militairen verkocht. Voor honderd gulden had hij de tabak gekocht van een Afrikaanse zeeman en met de verkoop had hij 400 a 500 verdiend. De bovenbedoelde rechercheur was van mening, dat verd. de werkelijke verkoper niet wil verraden. De president van de rechihank beves tigde, dat het uiterst moeilijk is om dc medewerking van Amerikaanse militairen te krijgen bij de opsporing van de broei nesten in Amsterdam, „omdat in Amerika voor deze handel zulke krankzinnig hoge straffen worden uitgedeeld". Hij noemde in dit verband een minimum straf van 30 jaar. De raadsman van verdachte verzocht de rechtbank over te gaan tot het opleggen van een gecombineerde straf met als voor waarde voor het. voorwaardelijke deel, dat verdachte terug zal keren naar Curasao. De president zei echter, dat dit onmoge lijk is, omdat de verdachte de Nederland se nationaliteit heeft. De uitspraak volgt op 15 juli a.s. om 10 uur. ten werken voor zijn erkenning Veel mis verstand, maar vooral ook veel wantrou wen moest daarbij overwonnen worden, al eer de vereiste goedkeuringen van de overheid werden verkregen. Natuurlijk kwam de C.A.O. ter sprake en de heer Nelissen stelde, dat de wijze, waarop de leden haar tegemoet getreden zijn reeds een zeer groot winstpunt is in. enkele kleine groepen te verlenen, opge markt zal opleveren met alle nare gevol gen van dien. Oplopende bouwkosten, spanning op de arbeids- en materialen markt en uiteindelijk misschien weer fi nancicringsmoeilïjkheden, kunnen dan niet uitblijven. Dit zei de heer J. P. A. Nelissen, voor zitter van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond in zijn openingsrede op de gisteren in '-Hertogenbosch gehouden al gemene vergadering, En hjj betreurde het, dat in de zesde Industrialisatienota de mi nister van Economische Zaken niet meer aandacht is besteed aan de bouw nijverheid. De heer Nelissen doelde vooral op dat deel van de bouwnijverheid, dat aan de industrie: fabrieken, kantoren, huizen, wegen, kanalen, havens en vliegvelden zal moeten leveren en dan natuurlijk liefst in een tempo, dat is aangepast aan het in dustrialisatie-schema van de industrie. Hij wees op het zoeven vermelde gebrek aan aandacht, opdat later niet het bouwbedrijf in gebreke wordt gesteld en voor de ge volgen van een dergelijk wanbeleid zal moeten opkomen. Misschien zal het bouwbedrijf dit onder werp wetenschappelijk moeten laten uit zoeken en aldus onder de aandacht van de betrokkenen brengen. Een intensief en openhartig contact met de betrokken be windslieden is absoluut noodzakelijk. Door de eigen research-instituten zal de nodige studie gemaakt moeten worden van de economische en technische ont wikkelingen, teneinde te voorkomen, dat in de toekomst de structuur van de bouw nijverheid niet meer zal passen in de to tale produktie-structuur. Bij het hoofdbestuur is momenteel het aanbestedingsstelsel in het bouwbedrijf in studie, aan welke mededeling de voorzit ter de opmerking vastknoopte, dat ook de afdelingen zich met de studie van dit on derwerp moeten gaan bezig houden, ern stig te werk moet worden gegaan en men de hoofdzaken van de bijzaken zal moeten scheiden. De heer Nelissen releveerde, dat het bouwbedrijf opjt nu weer hard heeft moe- Nadat de H. Vader zondag j.l., door af matting overmand, tot twee maal toe een lichte bezwijming heeft gehad, is hem door zijn lijfarts. Dr. Galeazzi Lisi, on middellijk meer rust voorgeschreven. Se dert maandag zijn de bijzondere audiënties, welke ZH. gewoon is iedere ochtend aan de strijd om definitief een einde te ma ken aan de wanorde. Hij deed een beroep op allen deze C.A.O. nu volledig toe te passen en geen enkele afwijking daarop toe te laten.v De geestelijke adviseur, pastoor Klawer sprak van een groot stuk maatschappelij ke verbetering, waardoor men tot een werkelijk menselijke orde in de bouwnij verheid kan komen, gesteund op de recht vaardigheid en de liefde. Men moet daar bij het grote geheel willen zien. De afdeling Amsterdam bracht de sta kingen in herinnering, die bij de invoering van de c.a.o. door het optreden van E.V.C. en een soortgelijke organisatie zijn uitge broken, waarbij deze afgevaardigde in de houding van het Gewestelijk Arbeidsbu reau, toen de raddraaiers werden ontsla gen. een gevaarlijke situatie zag, die lan delijk bekeken dient te worden. Blijkens het antwoord van bestuurszijde heeft ir Mansholt, de directeur van de arbeidsbemiddeling een onderzoek toege zegd en de zaak bij het college van rijks bemiddelaars aanhangig gemaakt. Het gaat hier zeker niet om een landelijke kwestie en de beste remedie zou zijn. dat alle aannemers in Amsterdam de nieuwe regeling invoeren. De afdelingen Wychen en Rotterdam waren niet bijster te spreken over het Sociaal Fonds, doch de voorzitter herin nerde eraan, dat ten aanzien van de pre mie en uitkering nu eenmaal een afspraak is gemaakt en de leden daarover voldoen de. zijn ingelicht. De controles blijven een punt van bespreking, omdat het een uiter mate moeilijke zaak is, maar concrete klachten zijn er weinig. Een ander moeilijk punt is de vakantie spreiding, een zaak. die volgens de voor zitter zo verward is, dat er niet meer uit te komen is. De voorzitter deelde nog mee, dat de eerste aanmeldingen voor de aannemers opleiding, die nu rond is, zijn binnengeko men en enkele studiebeurzen verleend zijn. Door een gift van f 10.000,-. van de Zuid-Nederlandse Aannemersbond is het fonds nu f 60.000,— groot. De vergadering machtigde het hoofdbe stuur een c.a.o. voor administratief perso neel in het bouwbedrijf af te sluiten, waar bij tevens besloten werd een vakantietoe slag van 4 pet. eveneens voor uitvoerders te regelen. schort. De algemene audiëntie van giste ren vond echter doorgang. De geneesheer heeft de H. Vader te vens dringend aangeraden de drukkende zomerhitte van Rome zo veel mogelijk te vermijden en zich zo spoedig mogelijk naar het pauselijk zomerverblijf in Castel Gandolfo te begeven. Gewoonlijk verlaat de Paus het Vati- kaan einde juli, om zich voor enkele maan den in zijn zomerverblijf te vestigen, maar het is niet uitgesloten, dat de H. Va^ler dit jaar. gevolg gevend aan het advies van zijn geneesheren, reeds op zaterdag 12 juli naar Castel Gandolfo zal,»vertrek ken. plotseling begon het middenstuk van de bekende Rotterdamse spoorweg-hefbrug te dalen, juist toen het koninklijke jacht „Piet Hein" er onderdoor voer. Feilloos kwam het middenstuk tussen de brugge- hoofden en kort daarna reed de sneltrein „uit Dordrecht" er onder applaus van de menigte overheen. Men moet daar op Madurodam toch wel oppassen met de geografische aanduidin gen, want. westelijk van de Koningsbrug "ziet, mener de kaden, loodsen en hot vlag- geschip van' de „Maatschappij Nederland", terwijl men er in de Rotterdamse "Werke lijkheid de Heiland .Amerika]ijn zou aan treffen. Deze is échter in Madurodam (nog) niet vertegenwoordigd. Vanwaar al dit vertoon rond die hef- brug? Hij was een ïjjeuwc aanwinst van de miniatuurstad en bovendien dc trots van de Technische School van Schiedam, waarvan een aantal leerlingen dit prach tig stuk werk op schaal 1/25 heeft ver vaardigd. Acht jongens vormden de kern, die er mee begon, later kwamen er meer. Deze acht zijn: Jan van Hejst, E. Gonlach, P. Brouns, P. A. Bottenburg, C. Muylwijck, Wim Kriitz, A. Mulder en C. P. Zuid geest. Zij ontvingen van mevrouw B. Boon-van der Starp, voorzitster van de Stichting „Madurodam" een souvenir. Een geschenk was ook bestemd voor de heren J. Pulleman, directeur van de technische school, A. de Graaf, leraar, G. C. Muts en ir. J. W. Klaren, beide laatsten van de Ned. Spoorwegen. De brug vormt een on derdeel van de miniatuur-spoorweg van Madurodam, waartoe ir. Klaren inspireer de. Het was de heer mr. Schuttevaer, die de Ned. Spoorwegen bij de plechtigheid ver tegenwoordigde. Hij toonde zich uiterst dankbaar voor het prachtige geschenk en. beloofde de Schiedammers, dat de N.S. hun school, wanneer deze binnenkort haar gouden bestaansfeest zou gaan vie ren, niet zou vergeten. Het „vruchtge bruik" van dit geschenk staat de N.S. nu af aan „Madurodam", welks voorzitster de brug de naam schonk van de president directeur van de N.S., zodat de Rotter damse Koningsbrug hier zal'heten de „Dr. ij.-. F. Q. den Hollanderbrug". De heer M. van der Nagel, voorzitter van het bestuur van de Technische School wilde getuigen, dat het werk aan de mi- niatuurbrug in het bijzonder aan de geest op de school, het teamwork, de vriend schappelijke samenwerking, ten goede was gekomen. Hij jffees naast de leer lingen ook de heer v. d. Graaf, die de lei ding van het werk had en de heer Pulle man, onder wiens supervisie alles ge schiedde. En r.a al die goede woorden, gesproken in het Madurodam-restaurant, zocht men de zon op en werd de brug in werking gesteld. Een kwartiertje vertraging, ver oorzaakt door een 25-minuten-bezoek van de koning en de koningin van Nepal aan Madurodam, was spoedig ingehaald. Weerdienst London seint: Iets koeler en minder zonnig voor de komende dagen maar weinig of geen regen. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uurzonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200. A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 0.1 uur zon. 0,3 mm neersiag. Prijswinnaar: A. de Jong, Spuistraat 46. Den Haag. WAT IS IMC0S? International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de gealliêerde operaties voorspelden. BEELDBUIS EN BIER Bier is de beste 'leng drink' ter wereld voor een lange tv-avond! Geen drank is zo helder, zo storingvrij. heeft zo'n goede ontvangst... U kent toch het pauzeteken: Bier is weer best BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Ik vind bier zo pittig en mannelijk!' Zij: 'Ik vind bier zo licht en vrouwelijk!' Beide: 'Toch ",a 1 zijn we 't eens: 't is zo lekker...'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1