Dagblad voor Schiedam en omstreken JAN BUIS kreeg zijn rol -zelf ontworpen-behang Salarissen van K.LM.-vliegers worden technisch herzien Hongaren staan terecht Boedapest ontkent executie van mevrouw Rajk Rijbewijs in tien lessen" noemen wij boerenbedrog Nederland NASSER EN TITO ZOEKEN COËXISTENTIE 20.000 mensen dakloos r Groot feest voor 12-jarige winnaar originele wedstrijd Djakarta lanceert offensief in N.-Celebes Weer gegrepen Overeenstemming na twee jaar Beide partijen: „Grote voldoening" Autorijschoolhouders Hevige aardbeving geregistreerd Dodelijke stroom Thor-Able-raket een „succes" door grote brand te Alexandrië VRIJDAS 11 JUL! 1958 N. BUISJESDAG VOOR NIEUW KINDERBEHANG J 55 Aparte papieren voor toezichthouders Brand in Dodewaard eiste slachtoffer „Vlees is te goedkoop!" «Sfi# VOETBAL-DELIRIUM IN BRAZILIë HET WEER VOOR MORGEN VRIJ WARM Pers ging draaien 5? Géén blok Maar de muis is zoek nieuwe sc amsche courant HUIZEN, donderdag. (Van onze speciale verslaggever) Jan Buis speelt in een junioren.elftal van de voetbalvereniging E. T. O. wit Hoofddorp. De voetbalkwaliteiten van deze blonde, twaalf-jarige jongeman zijn echter niet de redenen, dat bij thans zo op deze manier in de krant komt, 'W ant Jan kan namelijk nog wel iets nleer dan yoetballeh, dat werd deze donderdag wel duidelijk, toen Jan, in gezelschap van zijn vader en moeder, zij hele klas, zijn onderwijzer en een grote groep belangrijke mensen, door de burgemeester van Huizen op een feestelijke manier in bet zonnetje werd gezel. Want Jan Buis is de winnaar van de wedstrijd „Kinderen ontwerpen bun eigen behang". E nu was bet dan zover, dat Jan zijn eerste rol -eigen behang mocht komen halen. Natuurlijk werd van dit heel bijzondere ogenblik een daverend feest gemaakt. Mr. P. van Driel, die voor deze bijzon dere gelegenheid zijn indrukwekkende ambtsketen had omgehangen, overhandig de de prijswinnaar zijn rol behang naar eigen ontwerp. Maar voor het zover was, was er al een flinke serie plechtige mo menten te beleven geweest. Voor de hal van de fabriek, stonden, lang voordat 't zover was, de jongens en meisjes van de 6e klas van de Kon. Wil- helminaschool uit Hoofddorp te trappelen van ongeduld. De heer Kramer, de onder wijzer „die meneer met die snor, daar: hij heet Johan", wezen ons hulpgrage kin deren had moeite om zijn stel in be dwang te houden. Maar nu ja, wat wil je: als een van de jongens van de klas zo razend knap is, dat hij zo maar een mo tief voor een behang ontwerpt, dan kun je toch moeilijk rustig blijven, nietwaar? Gelukkig voor de heer Kramer, juist op het ogenblik, dat alle hekken van alle dammen geopend dreigden te worden, kwamen daar de burgemeester en me vrouw Van Driel en de directie van de behang-fabriek en nog vele andere voor aanstaande personen uit Huizen. Het hele gezelschap wandelde naar binnen, want daar zou Jan de pers, die zijn eerste rol behang zou drukken, in werking stellen. Alles stond klaar, maar toen was Jan er nog nietEen van de directie-leden ging toen, een tikkeltje nerveus, omdat de burgemeester al met zijn ambtsketen om stond te wachten, op zoek naar het Séor.,;rntns, zonder wie de hele plechtig heid geen zin had. Gelukkig, Jan werd spoedig gevonden: hij was even in debat geweest met een van de personeelsleden. Neen, niet over behang, fluisterde hij ons later in het oor: „we hebben het over de ITour gehad..'..' rol behang mocht ontvangen. Ook de va der en moeder van Jan deelden in de bur- gemeesterlijke hulde. Er werd weer gejuichd, veel en enthou siast. En omdat iedereen toen van het juichen dorst had gekregen, werd een be zoek gebracht aan de kantines, waar fles sen met koele dranken stonden te wach ten om de droge kelen weer op te fleuren. De prijzen Bjj de plechtigheid waren ook de wih- naars van de tweede en derde prijs aan wezig: Chiquita Lieuw Len Tai (10) uit Utrecht en Pia Weber (10) uit Den Haag. Natuurlijk behoeven de kinderen, die op zo'n voortreffelijke manier behang heb ben ontworpen, het niet alleen te stellen met een rolletje behang en een glaasje li monade: Jan Buis kon met 500,— naar Hoofddorp terugkeren, Chiquita kreeg t 250,-- en Pia was plotseling 100,-- rij ker. Wie ditmaal niet in de prijzen is geval len, behoeft overigens niet bang te zijn, nooit meer een eigen behang te kunnen ontwerpen. Want, aangespoord door het succes van deze eerste wedstrijd waar voor in totaal 4200 inzendingen binnenkwa men zal de wedstrijd voortaan elk jaar herhaald worden. Of Jan Buis volgend jaar weer mee zal doen, weten we niet. Hij gaat nu, in sep tember,. naar een lyceum in Haarlem en of er dan nog tijd zal overschieten om be hangsel-papier te ontwerpen, kon hij ons nog niet zeggen. Evenmin, of hij later zijn brood zal gaan verdienen, door „in het behang te gaan". Achter alle vragen in deze richting plaatste Jan evenzovele vraagtekens. Maar er stond geen vraagteken achter de prijs, die Jan gewonnen heeft: vijfhor» derd gulden.. En een rol van zijn eigen behang.. M. Eenheden van de luchtlandingstroepen van de Indonesische regering hebben, vol gens een bericht van radio Djakarta, gis teren een luchtlanding uitgevoerd in het laatste gebied van Noord-Celebes, dat nog in handen van de opstandelingen is, nl. de streek rond Tondano, Tomohon en Sa- rio. De troepen der regering werden naar de omgeving van het meer van Tondano vervoerd in B-25 bombardementsvliegtui gen en daar neergelaten. Vanuit het lan dingsterrein rukken zij thans op naar de drie genoemde plaatsen, aldus Djakarta. Infanterie-eenheden, die vanuit Air Ma- didih opereerden, zouden een dessa heb ben bereikt op 5 km afstand van Ton dano, De eerste rol behang naar het ontwerp van de twaalfjarige Jan Buis uit Hoofd dorp is donderdag van de pers gekomen. Jan was er natuurlijk zelf bij en bur gemeester, mr. P. van Driel van Huizen verleende aan deze gebeurtenis door zijn aanwezigheid speciale glans. Hier staan de burgemeester en Jan bij de grote pers waar zo juist de eerste meters behang uit komen. Vrjj warm met zonnige perioden en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Aanvankelijk weinig wind, later matige wind tussen oost en zuid. Zaterdag 12 juli: zon op 4.33, onder 20.57; maan op 01.17, onder 16.43. Twee gevangenbewaarders met de uit Broadmoor ontsnapte gevaar lijke misdadiger Mitchellop terug tocht. naar de krankzïnnigen.inrich- ting van Broadmoor. Mitchell werd te Hartley-Wintley gearresteerd in een trein, waarin hij van Bourne mouth aan de kust op weg was naar 'Londen, Hij vertelde de gehele dag in Bournemouth aan het strand te hebben liggen slapen. Goed, nu was het dan zover: een van de directeuren nodigde Jan uit, op een knopje te drukken. De jongen keek even benauwd naar die ontzettend grote ma chine en naar het ingewikkelde schakel bord vol knopjes, handels en controle lampjes.. ..Hij aarzelde even, maar toen drukte hij toch ferm op een knopje. Er gebeurde nog niets, want het was het ver keerde. Een knecht hielp een handje, wees even de weg en toen kon Jan toch de machine tot leven laten komen. Met veel lawaai begon het apparaat te draaien cn toen kon iedereen zien. waar mee Jan Buis de wedstrijd had gewonnen: een kleurig behang met giraffen, koeien en mensengezichten in een ietwat kubis tische stijl. Er werd gejuichd. Maar toen moest iedereen snel naar de andere kant van de machine, want daar kwamen de eerste rollen al te voorschijn. De burgemeester hield een gloedvolle speech, waarin hij wees op het belang van behangselwedstrijden, op de plaats, die de gemeente Huizen in deze wedstrijd heeft ingenomen en op het aandeel van Jan Buis in deze wedstrijd. „Het is voor jou een groots moment", vond de burge meester en hiermee was iedereen het wel eens. Vooral toen Jan daar op het spreek gestoelte naast de burgemeester moest gaan staan en toen, uit diens handen, zijn Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft gisteren de berichten te gengesproken dat mevrouw Julia Rajk na een geheim proces zou zjjn terechtge steld. Hij noemde deze berichten „leu gens". De woordvoerder weigerde te antwoor den op vragen of mevrouw Rajk dan te recht heeft, gestaan en zo ja of zij een an dere straf dan de doodstraf heeft gekre gen. Wel zei hij, dat de mensen, die het bericht over de terechtstelling van me vrouw Rajk hadden verspreid, dit bericht eerst hadden moeten varifiëren. Reuters correspondent in Boedapest seint, dat van alle geruchten, die over het lot van mevrouw Rajk de ronde doen het meest aannemelijke lijkt, dat zij tot tien of twaalf jaar gevangenisstraf is ver oordeeld. De vier mannen, die als aan hangers of naaste medewerkers van oud premier Nagy tegelijk met mevrouw Rajk terecht zouden hebben gestaan, zouden de volgende zijn: Sandor Haiaszti, een voormalige journalist die de oproep van Hongaarse intellectuelen in oktober 1956 tekende, Gabor Tanczos, oud-secretaris en oprichter van de Petoefi-club, Gyoergy Fazzekas oud pers-chef van de hoofdcom missaris van politie van Boedapest en Szillard Ujhelyi, voormalig hoofd van de Hongaarse radio. Inmiddels heeft het State Depart- ment verklaard, dat het beschikt over gegevens dat er kortgeleden, in een pe riode van tien dagen, wel 100 Hongaren terecht hebben gestaan voor contra-re volutionaire activiteit. De woordvoerder van het State Departement, Lincoln White, die dit mededeelde, zeide niet te weten of mevrouw Rajk al dan niet terecht is gesteld. Hij verklaarde voorts, dat de uitgever Obersofszki volgens deze gegevens op nieuw terecht zal staan en dat Kosari, bekend Hongaars schrijver en historicus, al in het geheim door een militaire recht bank gevonnist zou zijn. White zei, dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken de gegevens over deze pro cessen ter kennis zal brengen van de commissie voor Hongarije van de V.N. Seismologen in de hele wereld hebben gisteren een hevige aardbeving geregi streerd. Het centrum lag in de Golf van Alaska. Het opperbevel van de Ameri kaanse luchtmacht in de Stille Oceaan heeft meegedeeld, dat er als gevolg van de aardbeving een vloedgolf op weg is naar Japan, die daar vandaag tegen het aanbreken van de dag wordt- verwacht. Desgevraagd verklaarden de president directeur van de KLM, .de heer Aler en de heren Bellinfc en Metz, namens de vereniging van KDM-viiegere, dat zi.1 het een grote voldoening vinden dat overeenstemming werd bereikt. In de geest van de slotbepaling zullen zowel directie als vliegers alles in het 1 werk stellen tot herstel van het we derzijdse vertrouwen en tot het. bevorde ren van de goede gang van zaken in de i In Dodewaard is de ruim 84-jarige A. van B. om het leven gekomen, toen hij door brand werd verrast in de houten noodwoning, waarin hij met zij,n dochter verblijf hield. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het omvallen van een petroleumstel. Toen de brandweer ter plaatse kwam was redding niet meer mogelijk. Later werden de stoffelijke resten van B. in de puin hopen aangetroffen. De directie van de KLM en de Ver eniging van KLM-vliegers hebben overeenstemming bereikt inzake het salarisgeschil. Er zal nu een technische herziening van het salarissysteem tot stand worden gebracht, welke per juli in werking zal treden. De over eenkomst is tot stand gekomen op een gisteren te Utrecht gehouden bij eenkomst van de bemiddelingscom missie én de beide bij het geschil be trokken partijen. De in deze herziening vervatte sa larisverbetering blijft binnen de grens, gesteld in de uitspraak van mi- I voorlichting zullen geven_c>ver de ontwik- nistcr Suurhoff. Voorts zal in verband met de lange duur der onderhandelin gen (van 1956 afeen uitkering ineens worden verstrekt. Partijen hebben de overeenkomstgisteren ten over staan van de bemiddelingscommissie KLM. Zij zijn de zes voorzitters van de werkgevers- en werknemersorganisaties die hun bemiddeling hebben verleend, bijzonder erkentelijk voor het door hen gevoerde beléirt en .voor de vele moeite, die zij zich hebben getroost. Zoals bekend, bestond de bemidde lingscommissie uit de heren mr. F. H. A. de Graaf, F. H. Terwindt, A. Borst Pzn.. C. van Wingerden, J. Middelhuis en M. Ruppert. (Van onze Ha-agse redactie) Binnenkort zal er. uitgaande van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf, een „open gesprek" worden gehouden, waar op deskundigen uit de slagerswereld aan hen, die in dit bedrijf werkzaam zijn, keiing in de distributie. De voorzitter van het bedrijfschap, de heer C. Burger, merkte in dit verband gisteren tijdens de vergadering van- het bedrijfschap, op, dat Nederland aan het „vermerk-artikelen en het ver-blik-ken is". Door de nivellering in de smaak tengevolge van de vleescon- serven zal ook het. verkoopsysteem zich moeten wijzigen. De vraag rijst, of hi er- ondertekend. Deze zal thans nog een i bij de specialiteiten niet verloren gaan. van kassabons. Omdat de verordening van het Produktschap voor Vlees op volko men regletherflairé w'ijze tot stand Was gekomen en men deze" aan alle kanten voldoende had overwogen, zal het beldrljf- schap echter niet voldoen aan de verzoe ken van genoejpde groepen. Aangezien er een exploitatieoverschoi is van het Slagersproefstation in Utrecht, zei een deel hiervan worden gebruikt voor uitbreiding van laboratoria en appara tuur. De bestuursverkiezing leverde geen wijziging op. nader advies uitbrengen over de or ganisatie van het in de toekomst te voeren overleg. Diepe teleurstelling heerst in de krin gen der georganiseerde autorvjschool- houders, aangezien bjj de recente wijzi gingen van het Wegenverkeersreglement artikel 3 geen wijziging is gebracht in het voorschrift over het „besturen onder °ezicht". Afgaande op toezeggingen van m'nister ^'gera in de Eerste en Tweede Kamer, M voor dit rijden onder toezicht een spe- rijbewijs voor de toezichthouder ver- jy'cht zou worden, hoopten de organisa- 'es op althans enige verbetering. Dp het ogenblik mag iedereen autorij- es geven. Dit is voor velen aanleiding 'h hun vrije tij'd hun wagen 'n beetje pro- huktief te gaan maken, zonder dat zij ?*ch bepaaldelijk hebben verdiept in ver keersproblemen en theoretisch en tech- jWch onderwijs. De gevolgen daarvan zijn Hzonder slechte resultaten bij het afleg- van de rijproeven en het afleve- sh van verkeers-onrijpe automobilisten, u °e georganiseerde rijschoolhouders heb- l®0 daarentegen in de afgelopen jaren njUr> uiterste best gedaan om de vakken- 's van hun leden te verhogen door het V®Ven van cursussen en door het stellen an steeds hogere lidmaatschapseisen. f J'erwql de gelegenheidsinstructeurs voor v- per our „les" geven, omdat de rc- JhRien voor hen toch maar „meegeno- Itüf" zijn, zitten de beroepsscholcn met bosten van f. 6.92 per uur inclusief f. 2- beloning voor de Instructeur bü 40 lesuren per week. Door de KNAC is berekend, dat iemand boven de dert!g jaar minstens een aantal lesuren, (buiten de doorgaans gratis ge geven theorie) gelijk aan zijn leeftijd min zes, moet hebben om een redelijke auto mobilist te worden, „doorregen" met vol doende verkecrsbeschaving. In tal van gevallen wordt het „rijbewijs in tien lessen gegarandeerd." De organi saties noemen dit boerenbedrog en een aanslag op de verkeersveiligheid. De organisaties der rijschoolhouders, zullen nu bij de minister van Economi sche Zaken opnieuw op een vestigings regeling aandringen, doch verwachten daarvan geen groot en in elk geval geen snel succes. Uitgaande van het geven, dat iedereen vfij is onderwijs te geven in welk vak dan ook dit geldt zelfs voor vlieglessen doch dat bij subsidiëring door de overheid vérgaande eisen kunnen worden gesteld ten aanzien van opleiding en examinering van leerkrachten, zou wellicht een omweg op basis van vrijwilligheid mogelijk zrfjn. Onderzocht zal worden of de mogelijk heid bestaat op basis van een zeer gering subsidie tot een bij de wet te erkennen onverplicht instructeursdipioma te komen. De mogelijkheden voor deze én wellicht andere oplossingen zullen op korte termijn worden onderzocht. Reeds hebben de vier organisaties een examenst'chting, die dit werk zou kunnen aanvatten. De politieke conferentie te Brioni tussen Maarschalk Tito en Kolonel Nasser, is gisteien geëindigd. i„ een communiqué dringen beide staatshoofden er op aan, dat de noodzakelijke stappen gedaan worden om een einde te maken aan de koude oorlog, de bewapeningswedloop en de verdeling van de wereld In twee tegenover elkaar staande blokken. Zij veroordelen voorts „buitenlandse over heersing cn de inmenging van sqmmige landen in de binnenlandse aangelegen heden van andere staten, alsmede het gebruik van druk, geweld of bedreigingen met geweld." Nasser en Tito zijn het er ook overeens, dat de pfóduktie van en de proeven met kernwapens moeten worden gestopt en dat er een topconferentie moet worden belegd. Zij zijn voorts van mening dat tussen de landen onderling een vreedzame coëxisten tie moet heersen, gebaseerd op onafhan kelijkheid en gelijkheid. Ook spreken zij zich uit voor een volledige respectering van het Handvest der V.N. In Griekse kringen werd gisteren ver nomen, dat president Tito jl. woensdag de persberichten over plannen tot het vor men van een hieuwe blok, bestaande uit Joegoslavië, de Verenigde Arabische 're publiek en Griekenland „belachelijk" heeft genoemd. President Nasser had hierop gezegd het volkomen met deze opmerking van Tito eens te zijn. Deze opmerkingen zouden zijn gemaakt tijdens een noenmaal. (Van onze correspondent) Gisteren is de 26-jarige mevrouw W. H. te Horn, toen zij haar man hielp bij het aanleggen van een waterleiding in de bijkeuken, door elektrische stroom ge dood. Aangezien het in het vertrek nogal don ker was. had men er met behulp van het stofzuigersnoer een noodlampje aange legd Men vermoedt, dat mevrouw H. met een bloot gedeelte van het snoer in aan raking is gekomen. Zij was op slag dood In Driel bij Arnhem is het tweejarig zoontje van de heer S. gedood, t'oen het in aanraking kwam met een onvoldoende geaarde wasmachine. Naar de schuld vraag wordt een onderzoek ingesteld. 1 De onderstafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Lemay, heeft de jongste proefneming met de Thor-Able- raket „een volledig succes" genoemd. Vier vliegtuigen, zo zeide hij, hadden de neuskegel in de dampkring zien terugko men Functionarissen van de Amerikaanse luchtmacht waren gisteravond echter nog al pessimistisch gestemd, ten aanzien van de kansen om de neuskegel met de muis erin nog terug te vinden. Verbetering van de ondernemersopleiding en meer gespecialiseerde vakopleiding zouden mogelijk ertoe kunnen bijdragen, dat de slager „bij-blijft". Spreker laakte het, dat de slagers hun prijzen niet sneller en nauwkeuriger aan passen bij de marktprijzen. Prjjsverstar- ring in deze branche is bedrijfseconomisch onjuist. Er heerst overigens momenteel in het slagersbedrijf een ongelooflijke en ongekende stilte, die abnormaal mag wor den genoemd. Tijdens de vergadering viel te horen, dat men van mening was dat de slagers hun prijzen ook bij de gestegen vlees- prijzen moesten aanpassen. Uit gewoonte en uit vrees voor omzetverlies, wordt dit echter nergens gedaan. Door enkele groepen van slagers o.m. door de Vereniging Slagers Reclame, wa ren bezwaren gemaakt legen de Verorde ning Cadeau- en Kortingstelsel. Men wen- I S£b> gesleept. Een grote brand, die in de nacht van dinsdag op woensdag in een houtopslag plaats bij de haven van Alexandrië is uit gebroken, heeft twintigduizend mensen dakloos gemaakt. De brand heeft, zich uitgestrekt over een afstand van vier kilometer. Kolen- en pe- tmleumopslagplaatsen werden het eerst een prooi van de vlammen. De schepen in de bedreigde havens wer dén zo vlug mogelijk naar andere ligplaat- ste grotere vrijheid bij de uitgifte van waardebonnen, combinatie-aanbiedingen, het organiseren 'an zogenaamde proef- dagen en lagere prijzen bij het inleveren Vier kinderen van een Libanese vader en moeder uit Ghana, zijn door waarnemers van de V.N. meegebracht uit het door de opstandelingen bezette deel van de Liba nese stad Tripoli, nadat de opstandelingenleider Rasjid Karami daartoe toestem ming had verleend. Op de foto zien we links Rasjid Karami, die de 7-jarige Samira Zagloul op de arm houdt bij het vertrek uit Tripoli. Verder de zesjarige Nabil, vastgehouden door dé Nederlandse waarnemer kapitein W. de Vries uit Arnhem het jongetje Samir, vastgehouden door kapihsin G. C. van Gorcum uit Den Haag, en het twaalfjarige meisje Fareeda. De brandweer bleek niet in staat de arbeiderswijk Wardian te beschermen en derhalve werd evacuatie gelast. Een uur later breidde de brand zich inderdaad tot deze wijk uit. Bij het aanbreken van de dag stond dit gehele stadskwartier in lichterlaaie. De 20.000 getroffenenzijn deels in ten- ter bij Alexandrië, deels in andere grote steden in de Nijldelta ondergebracht. De schade wordt beraamd op 4 000.000 Egyptische ponden (ruim 40.000.000). De gehele voorraad timmerhout van Egypte is verloren gegaan. Pele weet het niet meer. De 17-jarige, tot voor kort vrijwel onbekende voetbal ler, linksbinnen van het Braziliaanse na tionale elftal, ontving na de aankomst van de kampioenen in Rio de Ja neiro n>et minder dan 500 huice- lijksaanzieken van meisjes van allerlei ras en huidskleur. Een aantal dat wat groot lijkt om een definitieve keus te maken. De Wereldkampioenen' hebben nog meer moeilijkheden. Sedert hun glorieuze intocht hebben zij vrijwel geen minuut rust meer gehad. Wat de wedstrijden in Zweden niet gedaan konden krijgenis de enthousiaste supportersscharen in Brazilië wel gelukt, namelijk de voetbal lers doodop te maken. Énkele van dc spelers hebben hun familieleden zelfs nog niet kunnen bezoeken wegens de enorme belangstelling. Woensdag werden van de handen en voeten der spelers gipsafdrukken ge maakt, die een monument in de toekom stige hoofdstad van Brazilië zullen sie ren. Elkeen zal dan de voeten kunnen be wonderen, die de zo belangrijke doelpun ten maakten, of meehielpen te maken. De 22 leden van het team hebben be sloten alhs geschenken en premies gelij kelijk te verdelen over de officialsde spelers en de resrves en over degenen, die direct bij het kampioenschap betrok ken waren. Het gezelschap heeft nog een zwaar programma voor de boeg. Nog alle 20 Braziliaanse staten moeten worden be- zocht ,,t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1