Kardinaal en bisschoppen bij opening nationaal Mariacongres Uit alle INDONESISCHE ONZIN TEGEN NEDERLAND Achter dorre cijfers schuilt wereld van ellende een Boven Nijmegen wappert blauw-witte vlag Katholiek Nederland één met Lourdes' eeuwfeest mm i Afgrijselijke ellende veroor- z<iakt door verkeersongelukken.... Ni H. W. Tilanus eredoctor FLN protesteert bij Bourgniba Ike en Dulles terug in Washington „Nieuw Guinea springplank voor beheersing van Indonesië Chaotische toestanden toegegeven Leiden zag Spoetnik III Regen over de stad V B ZATERDAG 12 JULI 1958 PAGINA 7 - M smsss&ü MME X (Van onze speciale verslaggever) IN NEDERLAND wordt gelukkig geen oorlog gevoerd. Maar toch sneuvelden er vorig jaar 1687 mensen, 23.J27 men sen werden zwaar gewond en 16.149 mensen werden licht ge wond. Tienduizenden mensen Mensen, oud, jong, rijk, arm, zonder enig onderscheid. Zonder enig onderscheid te maken maaide de Dood tienduizen den mensen met zijn bikkelharde zeis uit het leven weg. Onver hoeds, snel, onbarmhartig Er is geen oorlog meer in Nederland, maar elk jaar vallen er steeds meer mensen ten slachtoffer aan de gruwelijkste vijand, die een volk hebben kan. Verkeersonveiligheid is de naam van die onverbiddelijke, loe rende vijand; het verkeer, dat meedogenloze monster, dat tel kens een hogere tol vraagt, telkens meer mensenleven eist, tel kens meer mensen gruwelijk verminkt. Uithuizermeeden Apeldoorn Falls (V.S.) boden op dc iveg De mens achter het cijfer ledereen heeft schuld Niagara Versailles Passadena (V.S.) New York I New York II SUBSIDIE VOOR KATH. BIBLIOTHEKEN Applaus voor kardinaal ZIEKEN NIET VERGETEN Ontvangst op het stadhuis DE DOOD IN HET VERKEER WINDSTREKEN Mogen we u voorstellen aan de dames Antje Krieling en Harmentje Krie ling? Het is de moeite waard om ken nis met ze te maken, want als al'es goed blijft gaan, worden ze allebei ot> 18 juli a.s. 92 jaar. Ze beweren de oudste vrouwelijke tweeling in ons land te zijn en ze wonen bij elkaar. „Met melk meer mans" stond er met melkwitte letters op hun ruggen en het waren een aantal H.B S.-ers. die zich in dienst hadden gesteld van een melk fabriek om reclame te lopen voor ver pakte melk. De Apeldoorners vonden het overigens niet zo gek, die reclame actie. want huis aan hqis werd gratis ook een „verpakt" kwart-litertie melk thuis bezorgd, om het eens te pro beren. Cijfers zijn dor en droog: het getal van 1687 zegt misschien weinig op het eerste gezicht. Maar dit droge, dorre cijfer geeft een aantal levens weer, dat zonder meer werd afgebroken. De man, op weg naar zijn huis, gegrepen door een auto.. De verloofde, terugkerend van een bezoek aan zijn meisje, gegrepen door een tram.. Een kind, een wegrollend bal achterna lopend, gegrepen door een motor.. Achter de cijfers, zoals wij die hierbo ven voor u noemden en die u in de af gelopen week in de krant hebt kunnen lezen gaat een enorme zee van ellende schuil. Verdriet en een-niet-kunnen-begrijpen van de mensen, die een geliefde vader of moeder bleek en zwijgend zien liggen in een klein, naargeestig kamertje in een ziekenhuis. Naamloos leed, dat is aange richt door ccn te snel rijdende, een on voorzichtig menoeuvrcrende bromfietser, een zichzelf niet in bedwang hebbende motorrijder. In het afgelopen jaar werden per dag elke dag opnieuw, weck in, week uit, maand in, maand uit 115 mensen tegen de harde straatstenen gesmakt, 115 men sen, elke dag weer opnieuw, bleven daar liggen, bloedend uit de wonden, die het gruwelijke monster verkeer hun had toe gebracht. Van die 115 mensen per dag stierven er vijf, vijfenzestig werden zwaar gewond, de resterende vijfenveerig liepen lichtere verwondingen op. Honderdvijftien slachtoffers per dag, dat is vijf per uur, dag en nacht doorgaand.. Wij gaan er vaak zo licht over heen, over die berichten in de krant, die ons spreken van de verkeersongevallen. De berichten worden kort gehouden; er Zijn er elke dag zoveel. Maar iedere dag weer springen de koppen naar voren: drie do den op de weg, zes doden op de weg, acht doden op de weg.. Soms schrikken we ervan .meestal den ken we cr niet verder bij na. De berich ten over zwaargewonden doen ons, als we tenminste er zelf niet bij zijn betrokken, omdat het een kennis of een familie-lid is, zo mogelijk nog minder. Maar achter het cijfer van de 23.327 zwaargewonden uit 1957 gaat een afschu welijk leed, een gruwelijk lijden schuil. Wij hebben de dossiers doorgebladerd, waarin over die duizenden zwaargewon den wordt gesproken.. Vorig jaar augustus slipte op een gladde klinkerweg in Brabant ccn auto met vier inzittenden. De wagen gleed van dc weg, sloeg met een doffe klap met grote snel heid tegen een boom. Dc bestuurder en de vrouw naast hem waren op slag dood; de ene passagier achterin kwam met de schrik vrjj, de vierde werd zwaar gewond: hij brak zijn heup en liep ccn zware her senschudding op. Dc hersenschudding ge nas vrij snel, met dc heup ging het min der goed. Nu is het bijna een jaar later: de man is eerst enkele weken geleden uit een ziekenhuis ontslagen. Normaal lopen kan hjj nooit meer: altijd zal hij zich moeizaam met een stok moeten voortbe wegen. Zijn beroep kan hij niet meer uit oefenen, hij was namelijk organist. Het is hem. door zijn invaliditeit niet meer mo gelijk, een orgel te bespelen.. Een scooterrijdcr botst legen een mili taire truck, geen lichamelijke verwondin gen, maar een ernstige shock. Dc man wandelt nu weer op straat, maar op dc meest vreemde ogenblikken, kan hij in een gierende lachbui schieten, zonder dat het hem in zijn vermogen ligt, er iets te gen te doen.. Een havenarbeider rijdt met zijn brom fiets tegen een auto. Beide benen zijn zo ernstig gewond, dat alleen amputeren mo gelijk is. De man was een enthousiast sport-beoefenaar, ging op vrije uren ook vaak met zijn kinderen wandelen. Nu zit 'tij in een invalide-wagentje, zijn inkomen s angstwekkend gedaald. Zijn kinderen zijn hun sportieve, altijd lachende vader kwijt: in ruil daarvoor hebben zij een murw geslagen, oude man in huis, die zich alleen maar kan bewegen, als ccn ander zijn rolstoel wil duwen.. Een jongeman is met zijn verloofde op vakantie in 't buitenland. Plotseling blok keert de motor van hun scooter. De ma chine slaat over de kop. Het jonge stel valt, maar lachend staat de jongeman weer op. „Daar zijn we goed afgekomen", roept hij naar zijn verloofde. Zij geeft geen antwoord meer. Dit ongeluk is enkele maanden geleden gebeurd: de jongeman bevindt zich nog steeds in een zenuwin richting. Afgrijselijk is dit alles.. Verschrikkelij ker dan men zich kan voorstellen, als men alleen maar afgaat op de cijfers.. Maar het is goed, te beseffen, welk een ontstellend menselijk leed deze cijfers ver tellen. Niet, om het te beschouwen als de gebeurtenissen uit een gruwel-roman, maar om te beseffen, dat iedereen zich zoveel mogelijk zal moeten inspannen, om al dit leed te voorkomen. Wij hebben niet gesproken van een schuldvraag bij al deze verkeersongeval len. De schuld ligt namelijk niet bij één van ons maar bij iedereen. Zolang wij ons namelijk in het verkeer gedragen als meedogenloze moordenaars, zal het do den- en gewondencijfer steeds hoger wor den. Het is de plicht van iedereen, die zich in het verkeer begeeft, zich te gedra gen volgens het gebod van de naa/en- liefde. Dc anderhalf duizend doden en de ruim drieëntwintig duizend zwaargewonden van 1957 hebben een ontzettende schuld op on ze schouders geladen. Een schuld, maar ook een taak. De taak om gezamenlijk en ieder voor zich, hardnekkig cn verheten te strijden tegen die onverbiddelijke, loerende vijand: de onveiligheid van het verkeer.. De, grote waterval in de Niagara heeft een morbide aantrekkingskracht op lieden, die het onherstelbaarste willen doen: zelfmoordenaars springen in de rivier om dan via de grote watervai aan hun wanhopig einde te komen. De politie weet dat al lang en het was ook een politieman, die onmiddellijk het water insprong, toen hij een man zag komen aandrijven. Hij wist hem te grijpen en op het laatste nippertje aan land te brengen, slechts enkele tientallen meters vóór de rivier zijn ontzaglijke val maakt. Het praalzieke en plechtige Versailles is gisteravond tijdelijk herleefd als in de tijd der koningen en keizers. Niet minder dan 33 Amerikaanse dollar- prinsessen woonden namelijk een „de butantenbal" bij, dat in het paleis alhier werd georganiseerd. De Franse organisatoren hopen op deze manier iets te doen herleven van het voorstel len van debutantes, jonge meisjes uit de hoogste Engelse en Amerikaanse kringen, aan het Engelse hof, welke plechtigheid thans niet meer zal ge schieden. Toch was de aanmelding van „debs" niet zo groot als werd verwacht, want van de honderd Ame rikaanse jongedames, die waren aan gezocht om aan het ba) deel te nemen, hebben er tenslotte maar 33 geaccep teerd. Dertig van de meisjes arriveer den met een speciaal vliegtuig uit New York. zeer ordentelijk vergezeld door pa's en ma's. De bedoeling is. det de jongedames kennis maken mot voorname Franse families. Wat kunnen dieven toch wonderlijke dingen stelen. Bij de politie in deze Californische plaats werd gemeld, dat uit een huis een orgel vermist werd, wegende 2500 kg, ter waarde van on- •geveer f 10.090. Wanneer men zich al eens verbaasd over de ontzaglijke bedragen, die in de Verenigde Staten aan wetenschappelijk researchwerk worden uitgegeven, dan is het misschien toch wei interessant en leerzaam te vernemen, dat het be drag, dat in de U.S.A. per jaar aan sterke drank wordt betaald het eerste nog tienmaal overtreft. Vijf dagen lang was de vijfjarige blonde Brenda Doud zoek; ze was met haar ouders gaan picknicken in «en afgelegen bos en daarna verdwenen. Hoe men ook zocht ze was eenvoudig niet meer te vinden. Maar tenslot.e vond men het meisje toch. Ze was niet eens zo erg onder de indruk, alleer» had ze honger. En verder had ze nog wat te vertellen: „Ik heb drie beren gezien en een van die beren sliep". Behoudens de vereiste goedkeuring van de Kroon zal, naar „Trouw" verneemt, aan de heer H. W. Tilanus, die woensdag afscheid heeft genomen als voorzitter van de Christelijk-Historische Unie. het ere doctoraat in de rechtsgeleerdheid worden verleend door de Vrije Universiteit in Amsterdam. De erepromotie zal plaats hebben op woensdag 20 oktober. De staatssecretaris van O., K. en W. heeft de volgende openbare bibliotheken, te rekenen van 1 januari 1957 af, voor subsidie krachtens de rijkssubsidievoor- waarden-1921 ln aanmerking gebracht r.k. openbare leeszaal -n bibliotheek te Dordrecht, de r.-k. openbare uitleen bibliotheek te Meerssen, de r.-k. openb. uitleenbibliotheek te St.-Oedenrode en de r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek te Valkenswaard. Het F.L.N., het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront, heeft in een telegram aan president Bourguiba krachtig gepro testeerd tegen de komende onderhande lingen over de aanleg van olieleidmgen door Franse maatschappijen over Tune- siech grondgebied. President Eisenhower en minister Dul les zijn gisteren uit Ottawa, waar zij ge confereerd hebben met de Canadese rege ring. in Washington teruggekeerd. Op de terugreis bezochten beide staats lieden de waterwerken van de St. Lau rens. NIJMEGEN, vrijdagavond (Van onze verslaggever) Van de SL-Stefanustorem wappert de blauw-witte Mariavlag en de reiziger, die uit het station Nijmegen binnenkomt, ontwaart aanstonds het Maria-embleem. Op zijn wandeling de binnenstad in wordt hij door sobere maar smaakvolle ver sieringen verder herinnerd aan het Nationale Maria-congres, dat daar deze dagen wordt gehouden en vanavond met een stijlvolle plechtigheid in de Car- melkerk aan de Doddendaal officieel is geopend. Tevoren reeds werden iri het Goffert-openluchttheater H.H. Missen gecelebreerd voor de middelbare schooljeugd, want vooral de jongere generatie zal de bood. schap van Maria, honderd jaar geleden in Lourdes gegeven, van liefde, gebed en boetedoening, moeten uitdragen. In een rarlio-uitzcnding. waaromtrent speciaal wordt vermeld, dat zij het gehele land bestreek, heeft het Indonesische mi nisterie van „voorlichting" weer eens wat onzin over Nederland uitgekraamd. Het was een officieel commentaar op het be sluit van de Nederlandse regering om ccn beperkt aantal militairen naar Ned. Nieuw Guinea te zenden, waarbij tevens ter sprake werd gebracht een bericht in sommige bladen, dat in Indonesië plannen zouden bestaan om op 17 augustus, de In donesische onafhankelijkheidsdag. ceri aanvang te maken met de infiltratie in Nieuw Guinea. Nederland werd in de uitzending ge waarschuwd, „dat elke poging van Ne derlandse zijde om door toepassing van geweld een nieuw conflict in het leven te roepen, slechts zou kunnen uitlopen op een grotere rampspoed en een nieuwe spanning zou teweeg brengen in de in ternationale betrekkingen in de wereld". Verder heette 't: „de inhoud, zowel van de bekendmaking door Den Haag als van het bericht in de Nederlandse pers is zeer frappant en wekt de indruk, dat er slechte bedoelingen achter zitten". De voorgenomen troepenzending werd ge kwalificeerd als „een poging tot intimi datie" van Indonesië. „Het is niet onmogelijk, dat de Neder landers Ned. Nvv. Guinea willen gebrui ken als een militaire basis van waaruit de beheersing van Indonesië kan worden bereikt door voordeel te trekken uit chaotische toestanden, die worden ver oorzaakt door verstoring van rust cn orde, zoals dc huidige opstand cn andere onder mijnende acties". Het bericht in de pers was „naief", al dus het ministerie van voorlichting, „aan gezien het alleen maar een provocatie in houdt, die ten doel heeft de werkelijke Nederlandse doeleinden in Ned. Nw. Guinea te bemantelen". (Van onze correspondent) De Leidenaren zijn niet teleurgesteld in hun verwachting gisterenavond de derde Russische kustmaan over hun stad te zien gaan, zoals de Sterrenwacht had voorspeld. Om 19 minuten over tien kwam de Spoetnik uit zuid-oostelijke richting aangegleden en na een halve minuut als een grote ster zichtbaar te zijn geweest, verdween hif in een wolkendek, dat zich ten noord-westen van de stad bevond. Van deskundige zijdë vernamen wij, dat het inderdaad de kunstmaan zelf en niet de raket was. Er viel, kort voordat de stoet van kardinaal Tien, de hoogste kerkelijke gezagsdrager, bisschoppen en andere pre. laten en wereldlijke autoriteiten van de pastorie aan de Molenstraat naar de Doddendaal uittrok, een malse regenbui en de belangstelling langs de straat was daardoor niet zo groot als men had mo gen verwachten. Vooral de stille tocht op hetzelfde uur, dat in de Carmelkerk de plechtigheid plaatsvond, is door deze regen gehandi capt. Groot was deze stoet niet, die zwij gend en in stilte biddend van Plein 1944 door de Broersstraat en Burchtstraat naar het congresterrein op het Kelfkens- bosch trok, waar de leider van Oost- priesterhulp in Nederland, pater Rich. Stoffels S.J., een predikatie hield over „boeten voor de Zwijgende Kerk". In tens was niettemin.de aandacht van de toehoorders en de zang van het Nij meegse Mariakoor onder leiding van Jan Baurichter gaf een treffend relief aan dit samenzijn, De aanwezigheid alleen reeds in Nij megen van Zijne Eminentie Thomas kar dinaal Tien, de uit China verdreven bisschop, maakt diepe indruk op de ge lovige Nijmegenaren en de vele vreem delingen die voor het congres naar de Keizer Karelstad zijn gekomen en is een levende getuigenis voor de Zwijgende Kerk. Toen de Kerkprins vriendelijk glim lachend passeerde, gekleed in de cappa magna, waarvan de sleep werd gedra gen door zijn secretaris, pater A. Berg- mann S.V.D., bij wie zich als gevolg gevoegd hebben pater B. Sanders S.V.D. en pater Willehad Kocks O.Carm., ap plaudisseerden de omstanders Achter de kardinaal ging mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch, ge flankeerd door de burgemeester, mr. Ch. Hustinx en de garnizoenscommandant, luitenant kolonel H. Teunissen. Hij werd gevolgd door mgr. J. Olav Smit, ka nunnik van de St.-Pieter te Rome, mgr. P. J. M. Jenneskens, kanunnik van het bisdom Roermond, als vertegenwoordi ger van zijn diocees en mgr. Jaeq. Perri- don, vicaris-generaal van de Oekrainers in de Beneluxlanden en Scandinavië. De twee Maltezer ridders, mr. H. ba ron van Hövell van Wezeveld en Wes- terflier en prof. mr. S. baron vaii Wijn bergen en acht ridders van het H. Graf, o.w. Staatsraad dr. L. N. Deckers, met hun zwierige mantels gaven een aparte npot aan de stoet, waarin voorts mee gingen dom Joannes van Engelen, abt van de Cisterciënserabdij Mariënkroon Enkele uren voordat hij het Ma riacongres opende, hield mgr. Bek kers gisteren een predikatie tot honderden zieken, die op hun bed den lagen in de kerk van de H. Antonius aan de Groenestraat te Nijmegen. Hier werd het jaarlijkse ziekentriduum gehouden en kardi naal Tien celebreerde het Sluitings lof. Door middel van de KRO. die het lof uitzond, richtte mgr. Bek kers zich tot alle zieken van ons land. Hij wekte hen op Gods wil in hun leven te aanvaarden en ook in de dagen van moedeloosheid trouw te blijven aan het geloof. Namens de bisschoppen van Nederland ver klaarde mgr. Bekkers groot ver trouwen te hebben in het offer en in de verbondenheid met Christus van de zieken. Gistermiddag bracht kardinaal Tien een bezoek aan de St.-Maar tenskliniek te Ubbergen. Hij trak teerde de kinderen, die hem op hun beurt een zelf vervaardigd smyrna- kussen cadeau gaven. te Nieuwkuik, dr. G. Spiekman, gene rale overste van de congregatie van het Allerheiligste Sacrament, mgr. C. van Dijck. deken van Nijmegen, hoogleraren van de katholieke universiteit en het congresbestuur. Triomfaal klonk bij het binnentreden van de kardinaal en de andere hoog waardigheidsbekleders in de prachtig met anjers versierde kerk het „Ecce sa- cerdos magnus" van Franz Philipp. ge zongen door een koor van 120 personen, onder leiding van Jan Ceulemans en met medewerking van het Gelders orkest. Tot in de uiterste hoeken was de kerk, die 1100 personen kan bevatten, bezet en voor de aanwezigen in het schip bood het priesterkoor met kardinaal, bis schoppen en ridders aan de evangelie zijde en daartegenover de andere auto riteiten. terwijl de absis gevuld was met een krans van Karmelieten in hun brui ne pij en witte schoudermantel een im posant gezicht. Mgr. Bekkers: Wat het Congres bedoelt Nadat liet koor liet meerstemmige Yeni Creator van Alphons Diepenbrock had gezongen, opende mgr. Bekkers na mens de bisschop van het diocees, waar in het wordt gehouden, officieel het Ma riacongres met een korte rede. Hij wees op dc betekenis van het con gres, dat onze levenshouding moet schragen, 011s geloof verdiepen, ons ver trouwen versterken, onze liefde vuriger maken en in ons allen iets moet uit werken van wat Maria was. Zoals Maria haar ja-woord gaf, toen haar werd gevraagd de moeder van Christus te worden, moeten wij ons ja woord geven in de vervulling van de op dracht, die wij in het leven hebben ge kregen. Maria is te Lourdes verschenen in een tijd, waarin het menselijke verstand ten troon werd geheven. Ook wij worden telkens geconfronteerd met wat de we tenschap tot stand kan brengen en waartegenover geloof en godsdienst schijnen te verbleken. Ondanks de don kere kanten, biedt deze tijd toch alle kansen voor het christendom. Eraan herinnerend, dat temidden van de verwarring de Kerk als onfeilbare waar heid het dogma van de Onbevlekte Ont vangenis gaf, waaróp als kostbare aan vulling de verschijning vaii Maria in Lourdes volgde, merkte mgr. Bekkers op. dat de diepe betekenis daarvan nog volop geldt. Er wordt van ons een nederige hou ding gevraagd, die ons als Christen op de knieën brengt. Mgr. hoopte dat het congres een zegen voor alle christenen in Nederland zal zijn. Als een fiere geloofsbelijdenis werd daarop door allen gezamenlijk 't ..Credo" gezongen. Een muzikaal hoogtepunt was de uitvoering voor koor. strijkorkest en orgei van het ..Sancta Maria. Mater Dei" van Mozart: teder en fijn klonken daar boven de violen. Onder het zingen van het „Christus vin- cit" verlieten de kardinalen en de bis schoppen het kerkgebouw. Om half tien werden zij met de we reldlijke autoriteiten officieel door het gemeentebestuur op het stadhuis ontvan gen. waarvan het Mariabeeld in de gevel op de hoek. een fraai werkstuk van Al- bert Termote. is verlicht. ,T°en kardinaal Tien het stadhuis inging, werd hem door de mensen buiten een „lang zal hij leven" toegezongen. Een kleurriik gezelschap was in de e.iepenzaal bijeen, toen burgemeester iusnnx zijn hoge casten in Niimegen ver welkomde. waar de onenhare Mariaver ering reeds dateert uit het iaar 1272, toen e H Aihertus Magnus, wijbisschop van Keulen, de vrr,tc kerk consacreerde ter ere van de H. Maria en van St -Stefanus. Zich in het biizonder tot kardinaal Tien richtend, verwees de hurgemeester naar de stadgenoot. mgr. E Hamer, de marte laar van China in 1990. door wie Niime gen nauw verbinden is met de kerkge schiedenis van China waar andermaal de Kerk wordt vervolgd. De congresvoorzitter, pastoor A. Sehel- straete. sprak een charmant dankwoord. De rector-magnificus. prof. dr. W. K. M. Grossouw. heeft in de aula van de r.-k. universiteit een tentoonstelling geopend, welke in verband met het congres wordt gehouden en die tot onderwerp heeft „Maria in de literatuur". Dr. K. Smits, de bibliothecaris van de universiteit, heeft met zijn medewerkers een biizonder belangwekkende collectie samengesteld, welke een overzicht geeft van de Mariologie in de loop van de tij den. Dit gebeurt aan de hand van een veelzijdige literatuur-collectie en een aan- 'al iconografieën. De bibliothecaris hield een inleiding, waarin hij de verschillende zijden van d« Mariologie in het licht stelde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7