f m Actie ter voorkoming van zedenmisdrijven ingezet Vredenstein Rubber beschikt over goede orderportefeuille De onschuldige moordenaar Sanering Belgische kolenincfcustrie Initiatief van Amsterdamse politie Expositie in hal van Cineac-Damrak Kosten van levens onderhoud gestegen Minister Staf opende „elektronisch" lab Nederlandse Jezuiet vermist op Java V DINSDAG 15 JULI 1958 PAGINA 4 Rookwolken boven Enkhuizen JONGENS STOOKTEN VUUR BIJ GETEERDE BALKEN TWEE JONGENS IN GRACHT VERDRONKEN Sfeer van vertrouwen ositie Te kort Expc Scheuren in viermaster CIRCUS STRASSBURGER DOOR WIND VERJAAGD HOUTEN LOODS IN BRAND GESTOKEN? Kinderen zagen man met brandende fakkel Verzoek aan minister MEER ZORGVULDIGHEID BIJ BOMENKAPPEN KORTSLUITING IN JACOBSLADDER Kapitale borderij brandde af VAN ZEILJACHT GESLAGEN EN VERDRONKEN ZEE GAF SLACHTOFFER TERUG WOONSCHEPEN NIET ONDER WONINGWET BABY VAN 7 MAANDEN IN DEKENTJES GESTIKT 103-JARIGE REPATRIEERT NAAR NEDERLAND ACHT FRANSE VAKANTIE GANGERS VERDRONKEN PASTOOR J. B. VAN DER LINDEN f BENOEMINGEN OBLATEN ST.-FRANCISCUS VAN SALES Elk 2e reuzenpak 20 cent goedkoper door AGATHA CHRISTIE Slaven en slavendrijvers 5. De allereerste slaven warenkrijgsgevangenen. Ze moesten het land bebouwen, maar ze werden redelijk behan deld. Alleen hun vrijheid waren ze onherroepelijk kwijt. In elk geval was dat minder cru dan het botweg afmaken van de verslagen vijanden vanuit dat standpunt beschouwd zat er nog wel iets goed in de slavernij. Maar al heel gauw ver dween het laatste restje menselijkheid bij de overwinnaars. Ze buiten hun „krijgsgevangenen" uit, mishandelen ze en knuppelen ze soms dood. Wie hard werkte, kreeg eten. Wie geen weerstand had, te zwak was, zou vanzelf wel doodgaan. Zo was tenminste de koelbloedige berekening 6. Egypte kende de jacht op mensen al. Elk jaar hielden de Pharao's razzia's onder de buurvolkeren. Ethiopië vooral en de Soedan. De „buit" werd naar het land van de Nijl ge bracht om er te werken. En als zo'n volk-in-een-volk dan te groot werd, zoals de Joden en de Hebreërs, dan vond men daar wel een middeltje op. Het vonnis van een Pharao die koudweg besloot, alle mannelijke kinderen van de Hebreërs te vermoorden, geeft weleenstaaltjevan die „middeltjes". m 7. Ook de Joden hadden hun slaven, maar die werden door de wet beschermd. De meester die zijn lijfeigene zonder goe de reden doodranselde, ging er zelf aan. Verminking of ver woning werd niet toegestaan. Een slaaf die dat ondervonden had, kon vrij ergens heen trekken. 8. Toen kwam Athene. Onder de schaduwen van oude tem pels werji er gemarchandeerd en een koehandeltje gedreven met slaven. Dié hadden absoluut geen rechten meer. De Spar tanen, hard voor zichzelf en nog harder voor anderen, beza ten er 220.000, bijna tienmaal zoveel als de oorspronkelijke be volking. Klopte er iets niet, dan knalde de zweep. Elk jaar werden de slaven gegeseld, alleen maar om „er de wind on der te houdenDat werd zo langzamerhand folklore. De sterkste slaven werden gedood bij wijze van voorzorg, en de zwakkeren werden dronken gevoerd. De jonge Spartanen ston den erbij en leerden zo haarfijn, hoe vernederend het is, als iemand „zijn zelfbeheersing, de tucht, de hoogste Spartaanse deugd, verloor Thycidides heeft daarvan verhalen genoeg. Hij vertelt bij voorbeeld, dat men besloot om de 2000 sterkste slaven „vrij te maken". Dat gebeurde, de „gelukkigen" werden naar de tempels gebracht om de goden te danken. En daarna Ze verdwenen spoorloos. Hoe ze vermoord werden, weet nog geen mens Van Nelle bestellen! (Advertentie) De Belgische minister van economi sche zaken. Scheyvea, heeft medege deeld, dat ter oplossing van de moeilijk heden in de Belgische kolenindustrie ten spoedigste een programma zal wor den uitgewerkt dat op de volgende drie hoofdbeginselen zal rusten: in de eerste pk ats moet een inventaris worden op gemaakt van hetgeen kan worden be houden; in de tweede plaats moet dui delijk onder ogen worden gezien welk deel der kolenindustrae moet worden stopgezet en voorts dient op basis van deze twee uitgangspunten een beleid te worden gevoerd in verfband met de eco nomische omschakeling der gebieden, welke door de sluiting van kolenmijnen zouden kunnen worden getroffen. De minister wees erop, dat de huidige moeilijkheden zijn toe te schrijven aan de ingrijpende veranderingen welke zich sedert de oorlog op het gebied der lonen hebben voorgedaan waartegenover geen voldoende vergroting van de producti viteit heeft gestaan, aan de inschakeling der Belgische mijnen in de Europese ge meenschap voor Kolen en Staal en aan de concurrentie van stookolie. In verband met de aanzienlijke stij ging der kolenvoorraden, waarvan de omvang tegen het einde van dit jaar mogelijk 8 miljoen ton zal bedragen, heeft de minister de verzekering gege ven, dat de regering tijdig de nodige maatregelen zal nemen om onder be paalde voorwaarden de financiering de zer voorraden te verzekeren. De sedert de bevrijding in de Belgi sche mijnen gevolgde politiek heeft, al dus de minister, aanzienlijke uitgaven veroorzaaakt, welke im de vorm van toe lagen en investeringen enige tientallen miljarden franken bedragen. Het is thans plicht zich af te vragen om min stens een deel van deze inspanningen niet beter aan andere activiteiten had kunnen worden gewijd. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Gisteravond werd alarm geslagen voor een brand op het opslagterrein van de Zuiderzeewerken te Enkhuizen. Dik ke zwarte rookwolken walmden om hoog en wezen de brandweer, die ogen. blikkelijk uitreed, de plaats van de ramp. Het bleek dat het vuur was ont staan in een grote partij geteerde bal ken, vermoedelijk tengevolge van het stoken van een vuurtje door jongens. Met vier stralen werd het vuur aange pakt. Dank zij het feit, dat er geen wind stond, konden een woonark en een woonwagen, alsmede grote stapels drijf, hout, behouden blijven. Het nablussen nam echter nog veel tijd in beslag. De verzekering dekt de schade. Om v(jf uur gistermiddag zijn twee Amsterdamse knaapjes, de zesjarige H. van der Hulst en de vijfjarige J. Snel beiden uit de Jacob van Campenstraat, in de Buitensingelgracht langs de Stad houderskade, ter hoogte van de Heine- ken's brouwerij, vegdronken, zonder dat iemand het heeft gemerkt. Een broertje van een der twee slachtoffertjes kwam an derhalf uur later thuis met de medede ling, dat de twee jongens te water wa ren geraakt. Terstond gealarmeerde politieagenten vonden langs de kant van het water het plastic emmertje, dat cen van de jongens bij zich had gehad. Eerst om half acht 's avonds slaagde men erin de lijkjes op te dreggen. Aangenomen wordt, dat de jongens bij het spelen in het water zijn gevallen. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Geen vakantie-foto, maar een geënsceneerde voorstellingvan een die met snoepgoed een meisje wil verlokken. „lieve oom" (Van onze Amsterdamse redactie) Het Bureau ter Voorkoming van Mis drijven van de Amsterdamse politie is een actie begonnen ter „Voorkoming van ze denmisdrijven". De reden is niet, dat dit soort misdrijven in aantal is toegenomen het tegendeel is eerder het geval maar dat de politie van mening is dat een juiste voorlichting door de opvoeders veel ellende kan voorkomen. Wanneer de kinderen er op worden gewezen, waarom ze niet met vreemde mensen moeten mee gaan, krijgen, zo is de ervaring, de lieden, die zich als „lieve ooms" voordoen, min der kans. Het gevolg van een goede voorlichting is bovendien, dat de kinderen zich thuis makkelijker uitspreken, wanneer hun iets is overkomen of wanneer iemand getracht heeft hen mee te lokken. Er kan door de voorlichting namelijk een sfeer van ver trouwen tussen de kinderen en hun ouders zijn gerezen, die dan voorkomt dat de kinderen, als zij het slachtoffer van een zedenmisdrijf zijn geworden, met het probleem blijven zitten. Ook de gemeen schap kan van een goede verstandhouding in deze tussen ouders en kinderen profi teren,. als de ouders zo verstandig zijn de politie in te lichten. Tot dusver komt naar schatting één op de tien zedendelicten ter kennis van de politie. De recherche zou in veel sterkere mate „schoon schip" kunnen maken, wanneer zij van meer gevallen op de hoogte werd gegbracht. De ervaring is dat onder de bedrijvers van zeden delicten vele recidivisten zijn, wier sig nalement bekend is. Met een simpele aanwijzing kan de politie dus in zeer veel gevallen de dader opsporen. De in formaties van de kinderen zijn temeer van onschatbare waarde daar gebleken is dat zij veel meer dan de volwassenen het vermogen bezitten iemand van een foto te herkennen en een „oude bekende van de politie" feilloos uit het archief van de Politiële Herkenningsdienst kun nen lichten. In 1954 werden 996 aangiften gedaan van zedendelicten, waarvan er 798 betroffen minderjarigen van grotendeels jonger dan 8 jaar. In 1957 bedroeg het aantal 804, waarvan 613 betrekking hadden op min derjarigen (812 jaar). Tussen 1 januari jl. en heden zijn er 463 aangiften gedaan, waarvan 297 door of namens minder jarigen. zo luiden verdere adviezen. Meisjes wor den gemaand voorzichtig te zijn met het liften!, etc. Op de foto-expositie worden ook de diverse facetten van het beroep van een politieman belicht. Dit is gedaan om de jeugd in te lichten over de loopbaan van een politieman. Er bestaat in de hoofdstad een schrijnend tekort aan politiefunctiona rissen. Er zjjn thans circa 1950 ambtenaren bij een organieke sterkte van 2250. Voor een stad als Amsterdam zou de organieke sterkte echter minstens 2750 moeten be dragen, zo zei de hoofdcommissaris H. J. van der Molen gisteren b(j de opening van de expositie. Pas als dit getal bereikt is kan de politie haar taak behoorlijk vervullen. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! Advertentie) Het circus Strassburger is gisteren voortijdig uit Heemstede moeten vertrek ken. De storm veroorzaakte namelijk in de loop van de middaj enkele scheuren in het zeil van de grote viermaster. Aan gezien de wind steeds krachtiger werd, heeft men, om verder onheil te voor komen, de tent afgebroken en de voor stelling van gisteravond afgelast. Dat zou overigens de laatste voorstelling zijn van een vierdaags bezoek, dat het circus aan Heemstede heeft gebracht. Omstreeks zes uur gisteravond is brand ontstaan aan het VVesleinde te Delft, in een houten loods van de N V. Van der Kuil te Leidsehendam, die daar huizen bouwt. Toen de brandweer arriveerde, stond de loods aam een zijde in lichter laaie. Het vuur dat naar alle kanten uitsloeg, werd krachtig aangegrepen en daar door kon het grootste deel van de loods behouden blijven. In het afgebrande gedeelte bevonden zich diverse gereedschappen o.m. een cirkelzaag, welke door de vlammen wer den vernield. Hoe groot de schade is, kon niet worden vastgesteld, aangezien wegens de vakantie in de bouwvakken niemand van het personeel aanwezig was. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister, doch met de mogelijkheid dat er opzet in het spel is, wordt ernstig rekening gehouden. Kinderen, die nabij de loods hadden ge speeld, hebben namelijk verklaard dat zij een man met een brandende fakkel naar binnen hadden zien gaan. (Van onze correspondent) In de jaarvergadering van Het Over- sticht, het genootschap tot bevordering en instandhouding van landelijk en stedelijk schoon in Overijssel, heeft de voorzitter, ir. J. Nysingh meegedeeld, dat het be stuur een brief aan de minister van Ver keer en Waterstaat heeft gezonden, waar in er op wordt aangedrongen meer zorg vuldigheid te betrachten bij het kappen van bomen langs rijkswegen. De ervaring van Het Oversticht is, dat er in de afge lopen winter vooral langs de rijkswegen enorm veel is gehakt. Voorts werd een schrijven gericht aan de directeur-generaal van de P.T.T waar in werd verzocht rekening te houden met het landschapsschoon bij het aanleggen van bovengrondse leidingen. Het Bureau ter Voorkoming van Mis drijven heeft in de hal van Cineac-Dam rak te Amsterdam een tentoonstelling in gericht, waar foto's de verschillende po gingen van „lieve ooms" om kinderen mee te lokken illustreren. „Ouders, hebt u uw kinderen tijdig en bij herhaling op het hart gebonden onder geen voorwend sel (snoep, geld, autoritje) met wild vreemden mede te gaan?", luidt een van de onderschriften. Laat uw kinderen niet alleen rondzwerven op zandterreinen, niet met een onbekende meegaan naar de bioscoop ook daar dreigen gevaren! In de jaarvergadering van de N.V. Rub berfabriek Vredenstein heeft de direotle medegedeeld, dat de afnemers ln de af gelopen maanden minder terughoudend zijn geweest in het aanvullen van hnn voorraden, waardoor de N.V. thans weer over een goede orderportefeuille beschikt. Het personeelsverloop is aanzienlijk af genomen. In de vergadering kwam een voorstel tot wijziging der statuten, waarbij alle aandelen op naam zullen worden gesteld en voor de aandeelhouders de mogelijk heid zal bestaan hun aandelen op naam door bemiddeling van een op te richten administratiekantoor in te ruilen voor royeerbare certificaten aan toonder. In een toelichting verklaarde het bestuur dat Van Nelle bestellen! (Advertentie) deze statutenwijziging gewenst is teneinde penetratie in de vennootschap van andere belangengroepen te voorkomen. Door verschillende aandeelhouders werd erop gewezen dat het stemrecht van de kleine aandeelhouder door de gekozen constructie weliswaar blijft gehandhaafd, doch dat zijn invloed op de uitslag van een stemming aanzienlijk vermindert we gens de machtige positie van het admini stratiekantoor. Het bestuur erkende deze bezwaren doch voerde aan dat men wel gedwongen is om te kiezen tussen een zo gunstig mogelijke vorm van een ad ministratiekantoor, of de macht van vreemde belangengroepen. Daar het vereiste quorum niet aanwezig was kon geen beslissing worden genomen over de statutenwijziging. Hierover zal 12 augustus a.s. in een nieuwe vergade ring worden beslist. De jaarstukken wer den met algemene stemmen goedgekeurd. Gistermiddag is, waarschijnlijk door kortsluiting in de Jacobsladder, waar mee hooi in de berg werd gebracht, brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer W. Bonestroo te Oosterwolde. Aangewakkerd door de sterke wind, stond de hooiberg spoedig in lichter laaie, waarbij het vuur oversloeg naar twee in de nabijheid gelegen schuren, een woonhuis, nog een hooiberg en een kippenloods. De brandweer van Doornspijk was bet eerst bij het vuur, maar riep de assisten tie in van die van Oldenbroek. Men kon niet verhinderen, dat boerderij en bijge bouwen geheel afbrandden. Een nabijgelegen nieuw woonhuis kon worden behouden, zij het met brand- en waterschade. Enige kippen zijn in het vuur omgekomen. De verzekering dekt de schade. Op de ronduite tussen Blauwe Hand en St Jansklooster is gistermiddag de 32- jarige mevr. v. Duinen uit Steenwijk, die met baar echtgenoot 'n zeiltocht maakte verdronken. De vrouw wilde een bij van zich afslaan, verloor hierbij het evenfdcht en raakte te water. De man sprong haar na, maar slaagde er niet in haar weer aan boord te bregen. Een boot uit Steen- wijk heeft het stoffelijk overschot later aan boord genomen. Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het C.B.S. wordt samengesteld op basis 1951 =100, steeg van 15 mei tot 15 juni met 2 punten en kwam daar mee, na de daling van 2 punten in de vorige maand, weer te liggen op het niveau van 15 april jl. Het indexcijfer excl. A.O.W. steeg van 117 tot 119 én het indexcijfer incl- A.O W. steeg van 121 tot 123. De sector voeding, waar de vorige maand een sterke daling optrad, ver toonde van mei op juni een stijging van 121 naar 125. Buiten de voedings sector vonden geen noemenswaardig® prijsveranderingen plaats. Ket indexcijfer voor de groep „ver zekeringen en belastingen" steeg van 151 naar 155. Gisterenmiddag heeft de minister voof Defensie, ir- C. Staf, het laboratoriunj voor elektronische ontwikkelingen der krijgsmacht (LEOK) geopend. Het is on dergebracht in een nieuw gebouw, daj grenst aan het marine elektronisch bedrijf te Oegstgeest. Nadat de minister en de genodigden door de vlagofficier materieel der Kon. Marine, schout bij nacht W. J. Kruys onder wie het laboratorium ressorteert waren ont vangen, verrichtte hij de openingsplechtig heid. Hij herinnerde eraan, dat het vroe gere laboratorium elektronische ontwikke ling der Kon. Marine zijn werkzaamheden in 1946 begon. „De ontwikkeling van d® radar en van de vuurleiding van onze vloot is voor een groot deel het werk van dit laboratorium geweest. Het stemt tot vol doening, dat de marine, in het bijzonder ook wat de radar betreft, een zeer goede naam in het buitenland heeft." De minister sprak de hoop uit, dat in het nieuwe gebouw het personeel de goede tra dities zal voortzetten en hooghouden, waar na hij het opende en ter beschikking stel de van de directeur LEOK, de kapitein ter zee van speciale diensten prof. jhr. ir. J- L. W. C- von Weiier. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Zaterdagmiddag is onder Noordwijk aangespoeld het Hik van de 12-jarige P. H. Banketman uit de Jacobastraat in Den Haag. Het ventje was een week geleden met een vriendje in Sche-veningen in zee gegaan, doch beiden keerden niet meer In de ouderlijke woning terug, zodat het ergste werd gevreesd. Het lijkje van de andere jongep is eind vorige week uit de Buitenhaven te Scheveningen opgehaald. Het is niet de bedoeling van minister Klompé de woonschepen onder de Wo ningwet te brengen. Zij geeft er de voorkeur aan in een nieuw, afzonder lijk reglement normen te stellen, die meer in overeenstemming zijn met het geen naar de huidige inzichten, zowel maatschappelijk als uit een oogpunt van volkshuisvesting, verantwoord kan worden geacht. Dit deelt de minister mede In antwoord op schriftelijke vra gen haar door het Tweede-Kamerlid, de heer Franssen gesteld over de huisves. ting in woonschepen. Toen mevrouw P. Mol te Buuren haar zeven maanden oude baby, die ln een wiegje te slapen lag, wilde helpen, bleek de kleine onder de dekens terechtgeko men te zijn en gestikt. In Soerabaja is zondag mevrouw Por tier aan boord van de „Sibajak" ge stapt. Hoewel zij reeds 103 jaar is, wenst zij toch naar Nederland te repatriëren. Zij werd aan de valreep officieel ont vangen door de gezagvoerder, kapitein J. C. Flach, en de stafofficieren van het schip. De „Sibajak", die ook nog Dja karta zal aanlopen, wordt op 9 augustus aan de Lloydkade te Rotterdam ver wacht. Franse marine-autoriteiten te Royal (West-Frankrijk) hebben bekend gemaakt, dat adht Franse vakantiegangers, die zon dag met een gehuurd jadht de zee op waren gegaan, om het leven zijn gekomen, Het 6dhip zonk in een storm. Tweeduizend militairen, burgers en jonge lieden nemen op het ogenblik als vrijwilligers deel aan de opsporing van pater H. Ruding S.J., directeur van het seminarie te Jogjakarta, die van een be stijging van de berg Soebing, nafoÜ Wonosobo in Midden-Java, niet is te ruggekeerd en sedert enige dagen wordt vermist. Het zoeken naar de vermiste heeft tot dusver nog geen resultaat gehad. Gisteren is in „Heliomare" te Wijk aan Zee overleden de zeereerwaarde heer Ja cobus Bernardus van der Linden, pastoor van de St-Odulphusparochie aldaar. Hij werd geboren op 10 januari 1905 te Amsterdam, studeerde aan het semina rie te Hageveld en het groot-seminari® te Warmond. Hij werd priester gewijd op 25 mei 1929. Tot 4 augustus 1930 was hij kapelaan te Krommenie, waarna hij werd benoemd tot leraar te Hageveld. Op september 1953 benoemde zijn bisschop hem tot pastoor te Schoorl, op 23 okto ber 1954 tot deken van het dekenaat Scha- gen en pastoor te Den Helder (Petru5 en Paulus) Op 17 sepember 1955 volgde zijn eervol onslag als deken en werd hij benoemd tot pastoor te Wijk aan Zee- Tot rector van het Moederhuis van de congregatie der Oblaten van St-Franci?' cus van Sales te Rome en tot archivaris van deze congregatie is benoemd pater F. X. Bogenberger, met gelijktijdig eer vol ontslag als provinciale assistent. T®1 rector van missiehuis „Ave Maria" te Tilburg: pater M Bernaert; tot rector van het scholasticaat te Beek en Donk: pater dr. J. Langelaan; tot spirituaal der scholastieken: pater drs. J. van DuijP' hoven. Herbenoemd tot rector van „Salesianurn" te Nijmegen: pater G, Steen, die teven6 i® benoemd tot provinciale assistent. Tot 1'" van de provinciale raad: pater J. vaf1 Sint Feijth. Tot leraar aan missiehui5 „Ave Maria" te Tilburg: pater C. Joor® en pater R. van Tellingen. Aan de missi®' procutir te Nijmegen is toegevoegd: pat®' D Hendriks. 29. Tsja, tsja, zei Poirot geirriteerd, je redeneert als een klein kind. Als juffrouw Howard in staat was om de oude dame te vergeven, zou zij er zeker toe in staat zijn om vriendschap voor te wenden. Neen, we moeten dat anders aanpakken. Je hebt volkomen gelijk, dat haar heftig heid tegen Alfred Inglethorpe te groot is, om natuurlijk te zijn. Maar je hebt even groot ongelijk als je daaruit afleidt, dat zij het op hém gemunt zou hebben. Ik heb ook mijn conclusies getrokken en ik geloof, dat zij juist zijn, maar ik wil er nu nog niet over spreken. Hij zweeg een poosje en ging toen verder: Nu, voor zo ver ik zie, is er één grote moeilijkheid, waarom juffrouw Howard niet de moor denares zou zijn. En dat is? Dat juffrouw Howard op geen enkele manier voordeel zou kunnen trekken uit de dood van mevrouw Inglethorpe. En er is nooit een moord zonder dat er een re den voor is. Is het niet mogelijk, dat mevrouw Inglethorpe een testament gemaakt had ten voordele van haar? Poirot schudde zijn hoofd. En je hebt het zelf opgeworpen tegen over mijnheer Wells? Daar had ik mijn redenen voor. Ik wilde in geen geval de naam noemen van de persoon die ik op het oog had. Juffrouw Howard stond in ongeveer dezelfde po sitie en daarom nam ik haar. En tóch kon mevrouw Inglethorpe het wel gedaan hebben. Kijk nu eens, dat testament, dat zij op de middag van haar dood maakte. Maar Poirot schudde zo krachtig van neen, dat ik ophield. Neen, mijn vriend. Ik heb een paar kleine ideetjes omtrent dat testament. Dit kan ik je wel zeggen, het was\ niet ten gunste van juffrouw Howard. Zo, zuchtte ik, dan zullen we juf frouw Howard maar laten gaan. Het is gedeeltelijk jouw schuld, dat we haar ooit verdacht hebben. Jij begon met wat zij bij het onderzoek zei en daar ging ik op door. Poirot keek verbaasd. Wat heb ik gezegd over haar ver klaringen bij het onderzoek? Weet je dat nu al niet meer? Toen zei ik, dat zij en John Cavendish boven al le verdenking stonden. Oh, ah, juist, hij scheen een beetje verstrooid, maar herstelde zich. Wat ik zeggen wou, Hastings, je moest eens iets voor me doen. Natuurlijk. Wat? Als je eens alleen bent met Laurens Cavendish, moet je dit tegen hem zeggen: „Ik heb een boodschap voor je van Pol- rot. Als je de extra-koffiekop vindt, kun je gerust zijn. Is dat genoeg? vroeg ik, Als je de extra-koffiekop vindt, kun je gerust zijn. Is dat genoeg? vroeg ik, erg verwonderd. Uitstekend. En wat betekent het? Dat moet je zelf maar uitvissen. Je hebt even goed het feitenmateriaal in han den als ik. Zeg dat maar tegen hem en let op, wat hij antwoordt. We hadden tegen deze tijd Tadminster bereikt en Poirot liet ons naar een schei kundig laboratorium brengen. Hij wipte de auto uit, ging naar binnen en was binnen enkele minuten weer terug. Daar, zei hij, meer heb ik niet te doen. En wat heb je dan gedaan? vroeg ik brandend van nieuwsgierigheid. Ik heb iets gebracht om onderzocht te worden. Ja, maar wat? Het proefje choc uit het pannetje. Maar dat is al onderzocht, riep ik uit. Dr. Bauerstein liet het onderzoeken en je hebt zelf nog gelachen om 't denkbeeld dat daar strychnine in zou zitten. Dat weet ik wel, zei hij doodkalm. Nou dan? Ach, ik zou het nog eens willen laten onderzoeken meer niet. En ik kon verder niets meer uit hem krijgen. Deze manoeuvre verbaasde me buitengewoon. Toch had ik weer het vol ste vertrouwen in hem, hoewel ik soms wel eens aan zijn capaciteiten had getwij feld, maar zijn bewijs voor de onschuld van Alfred Inglethorpe was een ware triomf geweest. De volgende dag werd mevrouw Ingle thorpe begraven en toen ik des maandags laat beneden kwam om te ontbijten, trok John me terzijde en vertelde me, dat In glethorpe bezig was om weg te gaan en zo lang in het Wapen van Styles ging lo geren totdat hij wist, wat hij nu ging doen. En ik vind het een hele opluchting, Hastings, dat hij weggaat, ging mijn openhartige vriend door. Het was eerst beroerd genoeg, toen we nog dachten, dat hij het gedaan had, maar je kunt me geloven of niet, ik vind het nu nog er ger. Nu voelen we ons allemaal zo'n beetje schuldig, dat we zoiets van hem hebben kunnen denken. Wij hebben hem misselijk behandeld, dat is een feit. Na tuurlijk zag het er wel lelijk voor hem uit en ik zie niet in, dat wij andere ge volgtrekkingen hadden kunnen maken. Maar 't blijkt nu toch, dat we ongelijk hadden en nu heb ik zo'n beetje goed moet maken. Het is 'n akelig geval. Ik ben blij. dat hij het fatsoen heeft om er tussen uit te trekken. Gelukkig kon moeder hèm Styles niet vermaken. Ik zou het niet heb ben kunnen verdragen, dat die vent hier heer en meester was. Haar geld mag hij houden. Zul je toch genoeg hebben om rond te komen, met al de uitgaven van een groot landgoed? O ja. Er is natuurlijk heel wat suc cessierecht te betalen, maar de helft van mijn vaders kapitaal zit aan het goed vast en voor de eerste tjd blijft Laurens hier, dus heb ik zijn deel ook. We zullen eerst een beetje zuinig moeten doen, want, zoals ik je al zei, zit ik erg in de knel. Omdat we allemaal zo opgelucht waren door het aanstaande vertrek van Ingle thorpe was dit het vrolijkste ontbijt, dat ik had meegemaakt sinds de droeve Sf.g beurtenis, Cynthia, die jong en luchthaf' 7 was, zag er weer fris en opgewekt uit. wij allen, behalve misschien Laurens, altijd even somber en zenuwachtig j waren blij, dat er een hoopvolle tijd in 11 verschiet was. De kranten waren natuurlijk vol e®' i»f weest van het drama. Wij hadden schre wende „koppen" gehad, korte levens1^, schrijvingen van de meeste inwoners, viL, se toespelingen en het gewone praa'V, dat de politie een spoor had. Dat was n tuurlijk erg vervelend voor de Ca^®' dishes. Het huis werd gewoonweg b®'j. gerd door de verslaggevers, aan wie kens toegang geweigerd werd, maar 0 overal in het Park en het dorp op de lagen met, camera's, om leden van huishouden, die er niet op bedacht 'vrd ren, te „nemen". De lui van Scotia^ Yard. gingen en kwamen, onderzochten f vroegen, met ogen van lynxen en een syllabe los te laten Waar zij n® wilden, wist niemand. Of zij een 6P°f- volgden of dat het hele zaakje zou jij den ingedeeld bij de niet ontdekte n> daden? ,„r Na het ontbijt sloopt Dorcas mij gehe> zinnig achterna en vroeg of zij mij kon spreken. —Natuurlijk. Wat heb je, Dorcas? Nou, dit, mijnheer. U ziet de v gische heer nog wel vandaag Ik knikte. Ji Kijk, mijnheer, u weet, dat hü f een paar maal vroeg, of mevrou^J iemand anders een groene japon had" (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4