Encycliek vrede en vraagt gebed voor vrijheid der Kerk MIJ MAAK Nescafé Eerste Kamer schoof stuk bezettingsrecht opzij Nescafe Verolme luidt de Vrees voor onderbezetting Nederlandse werven noodklok Moeten vergoedingen voor Tweede- Kamerleden opnieuw omhoog? Douwe Egberts Bidden als in de tijd der Apostelen9 Paus bespreekt in „Meminisse juvat oorzaken der acute wereldcrises Prinses Margrethe tabak v B t)e mensheid in angst Malraux trekt verge lijking met Nederlandse steden Wetteli jke tijd in ons land is - tot nader order - de Midden-Europese Mij. „Nederland" naar Australië Perzische tanker te water gelaten Bisschopswijding mgr. Van Dodewaard Belgische Kamerzitting vijf dagen uitgesteld Kerala's onderwijswet getroffen door veto Uw lekkerste Spijp-' Sociaal-cultureel werk voor werklozen WOENSDAG 16 JULI 1958 PAGINA 8 jLt het oog op de internationale spanningen en op de vervolging der Kerk in vele landen, heeft de H. Vader tot alle gelovigen een oproep Sericht om te bidden voor het verkrijgen van een internationale en Rechtvaardige vrede en te boeten voor de Zwijgende Kerk. Il» een gisteren in de „Osservatore" gepubliceerde encycliek begin nend met de woorden „Meminisse juvat" nodigt de Paps alle bisschop- Pen ter wereld uit in de komende novene voor het feest van Maria tenhemelopneming een gebedsactie af te kondigen ter verkrijging van de vrede in de wereld en van de vrijheid voor de Kerk. De juiste normen Klacht over het Franse bouw-élan ÏSovene in augustus De H. Vader verklaart ten sterkste op de voorspraak van de H. Maagd Maria te vertrouwen en daarom brengt Hij in de encycliek als zijn verlangen tot uiting, dat de katholieken overal ter wereld geduren de de novene, welke aan het hoogfeest van Maria ten Hemelopneming pleegt vooraf te gaan, vooral zullen bidden voor de Kerk, die in vele landen aan vervolging bloot staat. De H. Vader dringt er echter bij de gelovigen op aan niet alleen te bidden, maar ook boete te doen door goe de werken te verrichten en offers te bren gen. Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenalsmaak De volle waarheid te: MARIHUANALEVERAN- ClER KREEG 8 MAANDEN «ook urr 's Werelds meest favoriete Instant Coffee! „Men zegt van mij, dat ik altijd optimistisch ben, maar desniettegen staande ben ik bang voor de Nederlandse scheepsbouw, in het bij zonder voor de Rotterdamse werven. De laatste jaren zijn praktisch geen opdrachten voor nieuwe schepen gegeven en omdat verscheidene buitenlandse werven goedkoper kunnen bouwen, zullen er waar schijnlijk opdrachten, die nog gegeven kunnen worden, naar het buitenland gaan. Mijn advies is: uitbreiding van de exportfinancie ring", aldus de heer C. Verolme, directeur van „Verolme Verenigde Scheepswerven". „Oldenbarnevelt" de wereld rond Amerikaan overtuigd MONTGOMERY BIJ DE H. VADER Bijzondere toestemming van Rome gevraagd met Perzische lof Opnieuw subsidieverlening PERSONEELSSTERKTE IN DE INDUSTRIE pbe H. Vader herinnert eraan, dat de ®Usen steeds wanneer gevaren de Kerk d? £e volkeren bedreigden, gebeden tot H. Maagd Voorschreven om haar tus- bkonist bij God af te smeken en dat Hij aaatom ook zelf in 1942 de gehele wereld *ai? het Onbevlekte Hart van Maria toe fde. De encycliek wijst erop, dat er eliswaar geen oorlog meer is, maar dat K toch ook geen rechtvaardige vrede a®erst. Integendeel, de kiemen van de onvrede v °ekeren welig voort en zij veroorzaken tijd tot tijd een acute crisis, die de stisheid in angst boet leven. De ver kwikkelijke wapenen die de mensheid e£t ontdekt, maken deze angst nbg gro- omdat wanneer deze wapenen zouden ^°rden gebruikt, zowel overwinnaar als s,Verwonnene en het gehele menselijke ge- acht met vernietiging worden bedreigd. De H Vader gaat in zijn encycliek de a Waken van de vele gevaren na. Het is "'belijk, dat de beslissingen, de krachten a be instellingen der mensen onverbid- el>3k tot falen gedoemd zijn, wanneer uef -- De Paus herinnert er vervolgens aan, dat een staat zonder godsdienst geen rechtvaardigheid of orde kan kennen, omdat het de godsdienst is, die leert wat rechtvaardigheid, naastenliefde, gehoor zaamheid aan de juiste wetten is, omdat 't de godsdienst is, die de burgers deugd bijbrengt zowel in het openbaar als in het privé-leven, die leert, dat een rechtvaar dige verdeling der rijkdommen niet ver kregen wordt door geweld en revolutie, maar door de toepassing der juiste nor men. Het feit, aldus de encycliek, dat in vele landen niet voldoende aandacht wordt geschonken aan de christelijke voor schriften en aan de Kerk, dat de Kerk hetzij van de Latijnse hetzij van de Oos terse ritus, aan zware vervolging bloot staat, vervult het hart van de Paus met „Het is ondraaglijk, dat b'et volk dat kathedralen bouwde, een van de slechtst behuisde in Europa blijft en dat onze architecten die de nieuwe hoofdstad van India en enige van de grootste bouwwer ken in Zuid-Amerika op hun naam heb- j I ben staan, niet kunnen wedijveren met de diepe droefheid. En zoals ten tijde van de apostelen, als christenen het bijzonder moeilijk hadden, alle anderen smeekbe den tot God richtten omdat hun kracht gegeven zou worden en spoedig betere tij den zouden mogen aanbreken, zo wenst de H. Vader thans, dat geheel de Kerk zal bidden voor allen, die in de communis tisch geregeerde landen vervolging lij den omwille van hun geloof. De encycliek eindigt met de hoop alt te spreken, dat de gelovigen door hun al gehele geestelijke vernieuwing en door hun gebedsactie God gunstig mogen stemmen niet alleen voor henzelf, maar ook voor de Kerk, welke zij als hun dier bare moeder moeten liefhebben. „Als de christelijke zeden wederom een bloei zul' Ien beleven zoals ten tijde van de apos telen en martelaren, dan kunnen wij er vol vertrouwen op rekenen dank zij de H. Maagd verhoord te worden", en dan zul len, aldus besluit de encycliek, betere tij den aanbreken voor alle mensen en voor de Kerk, de bruid en Haar Zoon. nieuwe steden van Nederland, dat even als wij zo zwaar door de oorlog is ge troffen". Dit heeft de schrijver-minister Andree Malraux gisteren verklaard in een rede, waarin hij het bouwen van wonin gen in Frankrijk de eerste taak van het land noemde. De Gaulles minister met speciale op drachten sprak te Parijs op een bijeen komst ter gelegenheid van de nationale feestdag, die hoofdzakelijk door Algerijnen werd bijgewoond. Tot hen zei hij, dat Frankrijke doel in Algerije niet meer het kolonialisme is, maar de verhoging van de levensstandaard der bevolking. Frank rijk zal het analfabetisme bestrijden en proefgebieden scheppen, waar binnen een jaar het eerste dorp van het peil der Middeleeuwen tot dat van de twintigste eeuw zal worden gebracht, aldus Malraux. et gezag van God, dat met zijn geboden Verboden de menselijke geest vcr- cht en dat het uitgangspunt en de waar de der gerechtigheid, bron der waar- en basis der wetten is, hetzij onvol- ®ende erkend wordt, hetzij niet de juiste ®'aats krijgt of zelfs geheel genegeerd /°rdt. Ieder verstand, '"'at niet door God erlicht wordt, keert zich in meer of mtn- ete mate van de waarheid af. Alleen de christelijke godsdienst bezit ?.e volle waarheid, de volmaakte gerech theid en de goddelijke liefde, die de aat en de strijd uitschakelen. Alleen de ïhistelijke godsdienst heeft deze van de Goddelijke Verlosser in bewaring gekre- En met alle kracht, waarover de ?erk beschikt, moet Zij trachten deze in P^ktische toepassing te doen brengen. Er *an dus geen twijfel over bestaan, dat egenen, die opzettelijk de christelijke Wlossingsleer en de 1 holieke Kerk ne kten of trachten hindernissen op te wer- of haar te onderwerpen, hierdoor de Rondslagen der maatschappij ernstig in Rvaar brengen, omdat zij die vervangen j °or andere, welke in geen enkel opzicht i1 staat zijn het gewicht van het gebouw menselijke waardigheid en vrijheid n Van het menselijk welzijn te schragen. Het is dus nodig, aldus de encycliek, ;°t de voorschriften van het christendom als men een hechte en rUg te keren, - °htvaardige samenleving wil opbou- *'eh- Het is schadelijk en onvoorzichtig [Wt de christelijke godsdienst in botsing e komen welks eeuwige duur door God !s gewaarborgd en door de geschiedenis is eV;ezen. De uit Curagao afkomstige zeeman C-R., die nu in Amsterdam woont en ^aar verleden week heeft terecht gestaan °|hdat hij marihuanasigaretten in zijn be- had gehad en aan Amerikaanse mtli- 'alren had verkocht, is door dë Amster- ^mse rechtbank veroordeeld tot acht banden gevangenisstraf „wegens het aanwenden en doen aanwenden van Indi- Sche hennep". geworden, omdat bij de Wet van 20 augus tus 1946 was bepaald, dat in Nederland tot een nader te bepalen tijdstip de Midden-Europese tijd als wettelijk zal gelden. De volgende week dinsdag zal de Kamer opnieuw bijeenkomen, ter be handeling van het ontwerp Geneesmidde lenwet. F. S. Normaal Coffetnevrij tspresêo O bovendek 14 meter en diepgang circa 16,64 meter. Voor de vloeibare lading bevat het 33 tanks, verdeeld in tweemaal 11 zijtanks en 11 middentanks. Totale capaciteit ca. 1.570.000 cub.ft. 's-GRAVENHAGE, 15 juli 1958. In de vergadering van de Eerste Kamer is hedenmiddag aan de orde geweest de regeling betreffende beroep tegen be schikkingen krachtens de Wet economi sche mededinging. In deze wet wordt nl. in het midden gelaten bp welk rechterlijk college dit beroep kan worden ingesteld. Thans wordt voorgesteld als zodanig aan te wijzen het college van beroep voor het bedrijfsleven bedoeld in art. 4 van de Wet administratieve rechtspraak bedrijfs organisatie. De in deze wet omschreven beroeps- gronden worden in het onderhavige wets ontwerp ongewijzigd overgenomen. Het zijn de volgende: a) strijd met een alge meen verbindend voorschrift, b) misbruik van bevoegdheid (détournement de pou- voir), c) de onmogelijkheid om bij afwe ging van de betrokken belangen in rede lijkheid tot de gewraakte beslissing te komen, d) strijd met enig in het algemeen rechtsbewustzijn levend beginsel van be- h'Er' weMeri "enkele bezwaren tegen deze de oude route De reis heen en terug wijze van beroep ingebracht door de duurt in totaal_ 69 da?en..Het scihip. dat heren Hellema (AR), Witteman (KVP) Met ingang van 5 november a.s. zal de route van het m.s. „Oranje" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" wor den doorgetrokken naar Australië. Zij wordt, dan: Amsterdam. Southampton. Genua, Colombo. Penang, Singapore, Dja- karta, Fremantle, Melbourne, Sydney, Brisbane, Djakarta en verder terug langs Cammelbeeck (PvdA) en In 't Veld (PvdA), met name voor wat betreft de samenstelling van de kamer voor mede dingingszaken. Minister Samkalden meende, dat het hier gaat om een nieuw terrein van de rechtspraak met terzijde schuiving van een stuk bezettingsrecht. Na korte re- en dubliek werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorts werden zonder hoofdelijke stem ming en zonder discussie aangenomen een wijziging van de Wet op het Nederlander schap en het ingezetenschap voor wat be treft vrouwen die gehuwd zijn geweest en minderjarige kinderen. Eveneens werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot nadere regeling van de wettelijke tijd. Hierin wordt bepaald, dat de wettelijke tijd in Nederland de midden-Europese is, een handhaving dus van de bestaande toestand. Deze nadere regeling was nodig tot dusver le. 2e en 3e klasse passagiers vervoerde, zal voor de Australië-dienst accommodatie voor eerste- en toeristen klasse krijgen. Hiertoe zullen enkele ver bouwingen worden aangebracht. De „Joban van Oldenbarnevelt", waar van in januari a.s. de charter-overeen komst rriet de regering afloopt, zaïl daarna weer voor rekening van de „Nederland" in exploitatie komen en gaat rond de wereld varen in passagiensdiensten op Australië en Nieuw-Zeeland. De route wordt: Amsterdam. Southampton, Suez- kanaal, Aden, Fremantle, Melbourne, Sydney. Wellington en terug via Papeete Panamakanaal. Miami, Bermuda naar Southampton en Amsterdam. Deze rond reizen duren 80 dagem. De eerste begint 15 januari a.s. De nieuwe diens-ten zullen, evenals dit in de passagiersvaart naar Indonesië het geval was. te zijner tijd in gemeenschap pelijk overleg met de Kon. Rotterdamsche Lloyd worden u-itgevoerd. De heer Verolme deed dit sombere ge luid horen, nadat voor rekening van de Iranian Tanker Company (Teheran) het 33.000 tons tankschip „Reza Shah the Great" te water was gelaten op de nieuwe werf aan de Botlek (Rozenburg). Hij zeide verder; „ik meen, de noodklok te moeten luiden en bij de desbetreffende instanties te moeten aandringen op het scheppen van mogelijkheden ora de scheepsbouw te laten doorgaan". Met name wenste de heer Verolme ruimer kredietverlening voor scheepsbouw ook voor het buitenland. .Consumptie en transport gaan naar boven, de schepen worden groter, maar wij moeten d-e mogelijkheid hebben op drachten te verkrijgen door tegen con currerende voorwaarden te kunnen wer ken. Er is genoeg ruimte op onze werven om schepen te bouwen. Laat andere lan den dan maar iets minder bouwen". Aan de andere zijde waren er toch wel weer vreugdevoller dingen te constateren. De heer L. Edgard Detwi-ler, die belang rijke nieuwe trans-atlantische diensten met grote en snelle schepen overweegt, was gisteren in de Botlek ook van de partij. Zoals de heer Verolme deed uit komen. had de heer Detwile-r het maar moeilijk kunnen geloven, dat Nederlandse werven Britse s-chepen bouwden, gezien de ei-gen Britse werf-ca-paciteit. Maar de Amerikaan was nu wel tot de conclusie -gekomen, dat de Nederlandse werven er best toe in staat waren. De heer Verolme bood de doopster van de Perzische tanker, me-vrou-w S. A. Maybud, echtgenote van de buitengewoon gezant van de Sjah, een paarlen collier aan, alsmede het bijltje, waarmede de laatste beletselen door haar waren weggenomen. Z.H. de Paus heeft gisteren maar schalk Montgomery, de scheidende waar nemende opperbevelhebber van de Noord- atlantische strijdkrachten in Europa, in particuliere audiëntie ontvangen. premier Gerbrandy, de heren Tillerha en Posthuma van de gemeente Rotterdam en anderen, maar vooral de heer Verolme. ..Ik heb al heel wat doorzetters en dyna mische figuren over de hel-e wereld ont moet", zei hij, „maar geen ervan kan het halen bij de heer Cornel-is Verolme: Ik heb deze werf op R-ozenburg zien groeien. Vier jaar geleden was hier nog niets te zien. Ik ben er zeker van, dat binnen enkele jaren supertankers van 100.000 en meer ton op stapel zullen staan". Wanneer wij ons houden aan de vreugde volle symptomen, dient n-og vermeld te worden, dat na de stapelloop van de Iraanse tanker de kiel werd gelegd voor een tanker van dezelfde afmetingen, be stemd voor dezelfde rederij. Het was een machtig-mooi ge-zicht toen de ..Resa Shah the Great" in versnelde vaart de helling afgleed en zich daarna als ij-del in haar volle zilverglanzende lengte naar de toeschouwers keerde. De afmetingen van dit schip zijn: lengte over alles 202,54 meter, lengte tussen de lood lijnen 194 meter, breedte 26 meter, holte Naar wij vernemen, is als datum voor debisschopswijding van tngv. dr. J A. E. van Dodewaard. de coadjutor van .de bisschop van Haarlem, thans definitief dinsdag 9 september a.s. gekozen. Er is daarvoor echter nog toestemming nodig van de H. Stoel, omdat volgens kerkelijk voorschrift bisschopswijdingen dienen te geschieden op het feest van een van de twaalf apostelen. In september zou dat de 21ste zijn geweest, n.l. het feest van de H Mattheus. apostel en evangelist. Mgr. Huibers zal zijn coadjutor de wij ding toedienen in de Haarlemse kathe draal. Vanwege de ziekte van premier prof. Gaston Eyskens is de bijeenkomst van de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers, die morgen zou plaats vinden uitgesteld. Op deze bijeenkomst zou de socialistische fractie interpelleren over het standpunt, dat de regering inneemt t.a.v. haar (zwakke) basis in de volksver tegenwoordiging. De Kamer zal deze in terpellatie nu 22 juli behandelen. O De nationalisatie van het katholieke, bijzonder onderwijs in Kerala, een der deelstaten van India, zal geen doorgang vinden. De Indiase president Rajendra Prasad heeft zijn veto over de desbe treffende wet van de communistische re gering van Kerala uitgesproken, .nadat het Indiase Hoge Gerechtshof had ver klaard, dat bepaalde delen van de wet tegen de grondwet indruisten. De communistische minister van On derwijs, Mundassery, van Kerala heeft verklaard, dat hij de wet terug had ont vangen, teneinde er wijzigingen in aan te brengen. Mundassery zeide de gewenste wijzigingen als amendementen op de oorspronkelijke wet ter goedkeuring aan het parlement te zullen voorleggen. Volgens welingelichte kringen in de In diase hoofdstad zijn de wijzigingen in de onderwijswet echter zo ingrijpend, dat een geheel nieuwe opzet nodig zal zijn. Aldus meldt het K.N.P. Kji De Iraanse ambassadeur, de heer A. H. Mefta-h. uitte zijn bewondering voor-het bij Verolme tot stand gebrachte werk en hij oogstte een algemene bijval toen hij vertelde, dat hij de gelukkigste tijd van zijn carrière in Nederland doorbracht. Toen minister Luns hem eens ge-ze-gd had. of hij het weer dan niet erg vond, had de ambassadeur geantwoord: „Wat .be tekent wat gebrek aan warmte, wanneer men hier zoveel warme harten, vindt!" De heer Maybud, echtgenoot van de do-opster, zwaaide iedereen lof toe: oud- ,:s Mevrouw S. A-. Maybud, echtgenote van de buitengewoon gezant van de Sjah, verrichtte de tewaterlating. 'toe kroonprinses korps, waar zij 9*noten. We zien Margrethe is toegetreden tot het vrouwen lucht- precies dezelfde training krijgt als haar korps- haar hier voorop rechts tijdens de exercitie DE REGERING heeft een wetsont werp ingediend, waardoor de vergoedingen voor de Tweede- Kamerleden vrij aanzienlijk worden verhoogd. De Grondwet eist thans 'n nieuwe wettelijke regeling, in welke naast elkaar moeten staan een scha deloosstelling en een vergoeding voor kosten, welke uit de vervulling der betrekking voortvloeien. Vóór de jongste Grondwetswijziging waren alle kosten, behalve reiskosten, in de schadeloosstelling in grondwettelijke zin begrepen. In de wettelijke regeling daarentegen werd sedert 1950 al eni germate rekening gehouden met de kosten (niet-reiskosten), doordat de schade-loosstelling varieerde al naar gelang de afstand tussen woonplaats een Kamerlid en Kamergebouw, de totstandkoming van de 1950 was een bepaald deel bedoeld als schadeloosstelling in enge zin (zoals dus thans in de Grondwet bedoeld) ij een ander deel als vergoe ding van andere dan reiskosten. Dat de wetgever thans reads met de nieu we grondwettelijke indeling rekening wi-1 gaan houden, is te loven, al lijkt dit nu niet zo erg dringend. Het wetsontwerp maakt evenwel van deze gelegenheid gebruik om tegelijker tijd een vrij aanzienlijke verhoging van de vergoedingen voor de Tweede-Kamer leden in te voeren. De geschiedenis van na-ogrlogse inkomensverhogingen Tweede-Kamerleden is niet het ,„v„ot geslaagde onderdeel van de ge leide loonpolitiek! In 1946 werd de scha deloosstelling van alle Tweede-Kamerle den gebracht op 5.000,H-et volgend jaar kwam dit bedrag op 6000.In 1950 kree-, een in Den Haag of onmid dellijke omgeving wonend Kamerlid van Blijkens wet van 7200.—, zijn collega's die verder dan 75 km van Den Haag af woonden, ont vingen 8400.Hierop volgde in 1953 de vierde verhoging. Het Haagse Ka merlid werd nu gebracht op 10.000, de verder dan 75 km van Den Haag afwo nende collega's ontvingen f 11.200. Thans stelt de regering de vijfde na oorlogse verhoging voor. Alle Tweede- Kamerleden zullen ontvangen als scha deloosstelling (in de nieuwe grondwette lijke zin) 10.000,-. Hiernaast ontvangen de Haagse Kamerleden als vergoeding voor andere dan reiskosten 3000.De collega's die wonen ten zuiden van Eind hoven of ten noorden of ten oosten van Deventer zullen uit dezen hoofde 5500.- toucheren. DIT VOORSTEL kan onder de be staande omstandigheden lichte verbazing oproepen. Het komt neer op een totale verhoging van bijna 30 pet sedert 1953 en op een verho ging welke voor de verst afwonende Kamerleden in vergelijking tot 1946 zelfs meer dan 300 pet bedraagt. Nu alom de definitieve rust op het stuk van de lonen wordt gepredikt, lijkt het weinig geslaagd, als zo voelt de burger het aan „de politici onder elkaar" zich een aanzienlijke „salaris verhoging" toestoppen. Het is een wei nig bewonderenswaardig voorbeeld. De verhoging wordt gemotiveerd met een beroep vooreerst op de vergoedingen in enkele naburige landen en vervolgens op de sterke stijging van de kosten van levensonderhoud sedert 1953. De bui tenlandse bedragen zeggen ons op zich zelf niets, zolang wij niet de cijfers heb ben en als richtinggevend aanviaarden voor salarissen van rechters, hoge ambte naren enz. En wat- die „sterke stijging van de kosten van levensonderhoud" sedert 1953 betreft, wij hebben niet de indruk, dat hiermee in andere min of meer vergelijkbare sectoren evenzo wordt rekening gehouden, noch ook, dat die kostenstijging 30 pet beloopt. MEN MOET in dergelijke zaken met de grootst mogelijke voor zichtigheid te werk gaan zeker thans. De Tweede Kamerleden genie, ten nu eenmaal voor het overgrote deel andere inkomsten uit arbeid dan hun vergoeding als Kamerleden. Naar ons verzekerd werd, hebben de meeste leden van de Tweede Kamer uit der gelijke andere functies inkomsten, welke hoger liggen dan datgene wat zij krachtens hun Kamerlidmaatschap ontvangen.In menig geval zijn de functies, welke de leden van de Twee de Kamer tegelijkertijd vervuilen, de grondslag van hun specialisme en deze „omstandigheid is gewoonlijk weinig bevordelijk voor een alzijdige oriën tatie van de betrokken Kamerleden Tegelijkertijd zouden dergelijke com binaties voor een deel het soms toch wel zeer vergaande absenteïsme ver klaren Dat de Kamervoorzitter enige dagen geleden niet tot opening kon overgaan omdat niet voldoende Kamerleden de presentielijst hadden getekend (om over „aanwezigheid" maar te zwijgen) ligt nog vers in veler geheugen. Naarmate men verder gaat in de richting van een vol ledige salariëring van het lidmaatschap van de Tweede Kamer en naarmate men zodoende het Kamerlidmaatschap zal hebben te gaan begrijpen als een „full time-job"' zullen ook de eisen worden gesteld, welke daarvan de consequenties zijn. Men kan dan niet langer voortgaan met combinaties van functies, welke nu een maal meebrengen, dat het Kamerlid maatschap slechts op een deel, zij het een belangrijk deel, van de tijd beslag legt. Men kan dan niet langer volhou den, dat Kamerleden zich een belang rijke mate van afwezigheid kunnen vei- oorloven, zonder dat zij deswege worden bekritiseerd. Men zal dan zelfs niet aan de consequentie kunnen ontsnappen, dat zij zullen moeten tonen hun geld waard te zijn, zonder dat zij zich kunnen excu seren met een beroep op allerlei niet waarneembare prestaties in de binnen kamers. Men kan niet van twee walletjes tegC' lijk eten: van het karakter van het Ka merlidmaatschap als nevenfunctie en van het karakter van het Kamerlidmaatschap, dat een volledige salariëring eist op een niveau van min of meer vergelijkbare functies in het staatsapparaat. Het hui dige wetsvoorstel gaat naar onze meniug veel te ver in deze o.i. funeste richting. DAAR KOMEN dan nog twee din gen bij. Tot dusver heeft de o.i ongrondwettige praktijk bestaan, dat Kamerleden, afgevaardigd naar allerlei buitenlandse vergaderingen, van staatswege vergoedingen ontvan gen, zonder dat de door de Grondwet geëiste wet hiervoor een regeling gaf. Met name krijgen de betrokken Ka merleden dan relatief grote (o.i. over dreven grote) dagvergoedingen. Deze gelegenheid dient te worden aan,ge grepen om aan de eis van de Grond wet, dat de wet die zaak regelt, wordt voldaan. Het is o.i. vrij ergerlijk, dat men dit tot dusver heeft achterwege gelaten en dat bovendien in feite overdreven aan doende verblijfsvergoedingen worden ge, toucheerd, vergoedingen welke het twee- voud belopen van vergoedingen welke in vergelijkbare gevallen worden betaald door de staat. Het tweede punt hangt samen met het schrappen van de bepa ling, dat bij afwezigheid gedurende een gehele zitting geen schadeloosstelling wordt genoten. Die vroegere bepaling kon inderdaad in bijzondere gevallen hard zijn. Maar het gaat toch wel erg ver. om zelfs de kostenvergoeding te betalen, als een Kamerlid een gehele zitting af wezig is. Het wetsontwerp dwingt tot deze o.i. niet wel verdedigbare conse quentie. de zachtste cm gavigste tabak 0 handige plastic tabakssak. 0 daardoor extra fijne smaak tot het laatste toe. Staatssecretaris Van Rhjjn heeft be sloten onder bepaalde voorwaarden, die zeer binnenkort aan de gemeentebestu ren zullen worden medegedeeld, opnieuw de mogelijkheid van subsidieverlening voor sociaal-cultureel werk voor werklozen op te stellen ten behoeve van die gemeen ten, waar de omvang van de werkloos heid dit noodzakelijk en de plaatselijke constellatie dit mogelijk maakt. Dit deelt hij mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Ass- mann over de wenselijkheid tot hervat ting van sociaal-cultureel werk voor werklozen. De staatssecretaris deelt in zijn antwoord voorts mede, dat het hem bekend is. dat de werkloosheid in een aantal gemeenten, onder meer in de z.g. ontwikkelingsgebei- den, na het verschijnen van zijn circulaire d.d. 3 december 1957 aan de gemeente besturen, niet onaanzienlijk is toegenomen. Ten gevolge hiervan kan de inhoud dier circulaire niet meer afgestemd worden geacht op de situatie, zoals die thans is ontstaan. Met name geldt deze consta tering voor het aantal werklozen, opgeno men in de sociale voorziening, voor wie immers het sociaal-cultureel werk in het bijzonder is bedoeld. In verband met het voorgaande deelt de staatssecretaris mede, besloten te heb ben zijn bovengenoemde circulaire met ingang van 1 oktober 1958 in te trekken en, onder bepaalde nadere voorwaarden, op nieuw de mogelijkheid van subsidieverle ning open te stellen. Aan het einde van het eerste kwartaal van 1958 werkten, blijkens het C.B.S., in totaal 11.269 bedrijven gezamenlijk 1.019.800 personen. Dit is minder dan aan het eind van het vierde kwartaal 1957, toen de per soneelssterkte 1.036.500 mensen beliep. Aan het eind van het eerste kwartaal 1957 was zij 1.045.000. De omzet bij deze bedrijven was aan het eind van het eerste kwartaal totaal 7349 miljoen, tegenover 7981 miljoen in het vierde kwartaal 1957 en f 7507 mil joen in het eerste kwartaal 1957. De cij fers bêtreffen industriële ondernemingen met 10 en meer man personeel, exclusief de bouwnijverheid. De personeelssterkte is inclusief personen wier werktijd wer<J verkort. r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3