7i Groot medeleven in Limburg bij dood van mgr. Féron PUZZEL Uit alle Gunstiger resultaten Albert Heijn Onze dagelijkse De onschuldige moordenaar Invoer daalde in juni terwijl export steeg Aardige attentie voor Utrechtse scholieren Oost-Duitsers zuiveren parochiebibliotheken Atoomzuir te Wind- scale wordt nu gesloopt Industriële omzetten op lager niveau nTrcTI i iül LH V B WOENSDAG 16 JULI 1958 PAGINA U Dekkingspercentage kwam op 88 (in juni vorig jaar 67) OPRUIMINGEN VAST GESTELD DOOR BEDRIJFSSCHAP AZTEEKSE ADELAAR VOOR MINISTER ZIJLSTRA MINISTER CALS VOOR TELEVISIE OUDE DAME VERDRONKEN ZIEKE REPATRIANTEN MET „S1BAJAK" NAAR ONS LAND BENZINE IN ENGELAND HALVE PENNY DUURDER KETELBINKIE TaAT NIETS MEER VAN ZICH HOREN NIEUWE 4 PCT. f 5 MILJOEN KLANTENOBLIGATIELENING Stijgende omzet PENNINGMEESTER MAAKTE SPAARDUITJES OP Index eerste kwartaal 135 (zelfde periode v.j. 138) B M. R. S. door AGATHA CHRISTIE C- Slaven slavendrijvers i-y, SÊ'.^vfi' 9. „Voor het minste of onbenulligste foutje worden ze zwaar gegeseld. Vaak tot ze erbij neervallen. Anderen worden in de boeien geslagen en liggen dagen en dagen aan één stuk in de smerigste e vunzigste holen. Zelfmoord is een normaal einde. De slaaf ls rechteloos. Hij kan niét trouwen. Hij heeft geen enkel eigendom. Zelfs zijn eigen kinderen zijn niet van hemWie een slaaf van iets verdenkt, ranselt hem af.. Zelfs een beest, een zwijn .heeft nog recht op een zekere vr- zorging. Maar een slaag, dat is immers geenburger Dat schrijft Xnophon ergens in een van zijn boeken over Athene 10. Slavernij is nodig om de staat op gang te houden, meenden de Grieken. Zonder slaven geen economie. De Atheense burger is vrij en in elk geval veel te goed voor het vuile werk. Hij moet denken, filosoferen, op de markt debat teren, strijden desnoods, maar niet werken.... En daarom zijn er slaven nodig. Voor een Griek was dat helemaal geen punt van discussie. Het was logisch. De sociale structuur, zo heette dat, was nu eenmaal zo ingericht, dat er meesters en knechten zijn. En zelfs de leerlingen van Socrates, die het toch wel beter konden weten, vonden het zonder meer vanzelfsprekend, dat de ene mens de slaaf is van de ander 11. Met een dergelijke mentaliteit heeft men natuurlijk een vrijbriefje om alles en nog wat uit te voeren. Slaven werden uitgeleend. Anderen weer gehuurd. Vakmensen waren voor een „zacht prijsje" te koop. Er bestond nota bene een soort verzekering tegen ontvluchtingen. En op de slaven-handels- beurs stegen of daalden de aandelen al naar gelang het vraag- en aanbodspelletje. Na een gewonnen oorlog was de sterkste slaaf voor een appel en een ei te kopen. Maar na een epidemie werden ze bepaald duur en er moest een zekere „bestedings beperking" worden ingevoerd. mfATr) |2. 12. Rome had het getroffen met zijn slaven. Ze dienden overal en nergens voor. Zelfs om een staatslening af te slui ten of om belasting te betalen. Marius bijvoorbeeld leverde 140.000 slaven aan de schatkist. Pompeius en zelfs de „cul tuurdrager" Julius Caesar gingen er prat op, dat ze zo'n slor dige 2.000.000 slaven hadden verkwanseld of neergesabeld Zelfs de armzaligste slobber kon zich een slaaf permitte ren. Grote patriciërs concurreerden kleine boertjes en „mid denstanders" tegen de vlakte en kochten him hele hebben en houden op, slaven incluis. Vandaar dat zommige families een paar duizend „zielen" hadden WINDSTREKEN Kampen In Kampen bengelt van de stadstoren weer de befaamde koe, die onderwerp is van een van de beste Kamper uien. Het heet, dat er gras tussen de leien van de toren groeide en dat de vroede vaderen van Kampen enkele eeuwen geleden op het lumineuze idee kwamen een koe het groen er af te laten gra zen. Het beest kreeg een touw om de nek en werd omhoog gehesen. „Kijk", zei de toegestroomde menigte Kampers en Kamperessen, „de koe steekt de tong al uit". Dat dit soort verhaaltje natuur lijk bedacht werd door de geachte poor ters van naburige steden, is ook v el duidelijk. Voor alle zekerheid: er hangt heus geen echte koe aan de toren, maar een namaakkoe, een trekpleister voor de vreemdelingen en bovendien het teken, dat de jaarlijkse V.V.V.-feest- week is begonnen. Rome Maandag heeft de Heilige Vader een speciale audiëntie toegestaan aan een tienjarige Spaanse jongen, Antonio Ri- vero. Antonio is een weesjongen en enige jaren geleden had hij het zomaar eens in zijn hoofd gehaald, de Paus een brief te schrijven met de mede deling, dat hij de Paus zo graag1 eens zou willen zien. Een Spaans dagblad hoorde van het geval en organiseerde via de krant een collecte onder de schoolgaande jeugd om genoeg geld voor de reis van Antonio bijeen te brengen. Twee jaar heeft de inzame ling die werkelijk alleen tot leeftijd genootjes beperkt bleef geduurd, maar toen was het zo ver. Verleden week vrijdag arriveerde hij op 't vlieg veld Ciampino in Rome en maandag was het dan de gro.te dag voor Antpnio Rivera, die toen oog in oog stond met de Paus van Rome. Marengo (Zuid Algiers) Om het feest van „Quatorze Juillet'' nóg mooier te maken, besloten 800 mos lems een gezamenlijke maaltijd te hou den, waarop dan eens heerlijk van de meest geliefde Algerijnse maaltijd, „couscous", gesmuld zou worden. Hoe er gesmuld is, staat niet helemaal vast, maar van de 800 deelnemers mbesten er later op de avond 300 in de zieken huizen opgenomen worden. Ze bleken allen te lijden aan voedselvergiftiging. De herinnering aan de bestorming van de Bastille veranderde in een bestor ming van het ziekenhuis. Victoria (Brits Columbia) In het uiterste westen van Canada ligt de provincie Brits Columbia en daar is op het ogenblik prinses Margaret van Engeland op bezoek. Ze kreeg bij haar komst een uitzonderlijk geschenk, dat ze echter-ónmogelijk kan meenemen. Ze werd namelijk verblijd met een eiland, Portland, ongeveer 220 ha. groot. Op het ogenblik, dat zij het geschenk aan vaardde, werd meteen de naam van het eiland veranderd en heet het niet meer Portland, maar Prinses Margaret- eiland. New York Vermoedelijk heeft de heer Erik Jonsson, 59 jaar, een Zweed uit Malmö, zijn leven te danken aan de welwillend heid, waarmee het grote Franse passa giersschip „Ile de France" haar route verliet om midden op de oceaan een rendez-vous te hebben met de Zweedse lijnboot „Kungsholm". De heer Erik Jonsson, aan boord van de Kungshoim, werd namelijk getroffen door een hart aanval en hem moest zuurstof worden toegediend. Het bleek echter, dat men aan boord nietvyoldoende zuurstof had om New York te halen en dat zou wel eens het einde voor mister Jonsson kunnen betekenen. Daarom riep de Kungsholm andere passagiersschepen op, of ze van dienst konden zijn. De Franse liner beantwoordde de oproep en leverde een dag later langszij de Kungsholm twee cilinders met zuur stof af. De Kungsholm is inmiddels in New York gearriveerd, mijnheer Jons son in het ziekenhuis opgenomen en zijn toestand is vooruitgaand. Birmingham Wat zal mister Arthur Dast later zijn kiespijn gezegend hebben. Toen hij echter midden in de nacht 'zijn slaap kamer verliet met een razendmakende pijn om in wanhoop beneden maar eens wat in zijn huis te gaan rondlopen, kwam hij juist op het moment, dat een smeulende sigaret in een fauteuil juist zo ver was gekomen, dat de vlammen begonnen uit te slaan. Alarm was snel gemaakt, het vuur nog sneller gedoofd en het wonderlijkste van alles: mijn heer Dast voelde écht niets meer van zijn kiespijn. En heel lafhartig heeft hij zijn oervast voorgenomen bezoek aan de tandarts nog even uitgesteld. Tot de volgende brand? Bilbao (Spanje) We hopen maar, dat onze sportredac tie het ons niet kwalijk neemt, maar we wilden toch ook zo graag een graan tje meepikken uit de Tour de France kopij-lawine. Mogelijk is het u ontgaan in alle zenuwachtigheid over de gele truien van' de Nederlanders in het be gin van de Tour, maar in de derde etappe had een Spanjaard, genaamd Pachero, er al zó genoeg van, dat hij er de brui aan gaf. Hij is nu weer thuis en ziehier zijn commentaar. „Heus, ik ben een jongen, die zich graag aan de ploeg-discipline houd, maar ik had ev toch genoeg van om steeds maar het schelden van senor Bahamontes aan 'e horen. Men noemt hem een adelaar, maar geloof me, hij is nog nauwelijks een schildpad". Er valt, dunkt ons, in de Spaanse wielerbond nog wel wat recht te zetten, na afloop van de Tour de France. Volgens de door het CBS samengestelde voorlopige gegevens is de invoer in juli gedaald tot 1.123 miljoen vergeleken met 1.152 miljoen in mei. De export liep eveneens terug en belandde op 983 (v.m. 1.015) miljoen. Het dekkingspercentage bleef onveranderd op 88. Ook in vergelijking met juni 1957 is de invoer in juni gedaald; nl. van 1.334 mil joen tot 1.123 miljoen. T.o.v. juli 1957 steeg de uitvoer in de afgelopen maand echter van 899 miljoen tot 983 miljoen. Als gevolg hiervan steeg het dekkings percentage van 67 tot 88. Het maandgemiddelde van de invoer gaf in de eerste helft van dit jaar in verge lijking met vorig jaar een daling te zien van 225 miljoen, terwijl de uitvoer daar entegen een stijging te zien gaf van 36 miljoen. Voor de eerste helft van dit jaar be draagt het invoersaldo 897 miljoen of aanzienlijk minder dan het invoersaldo van ƒ2.466 miljoen in de eerste helft van 1957. (Van onze correspondent) Priesters en leken hebben gisteren en vanmorgen in groten getale de chapelle ardente in het Groot-Semina rie te Roermond bezocht, waar het stoffelijk overschot van mgr. Feron ligt opgebaard, in witte albe en paars kazuifel. Rond de baar staan branden de kaarsen en witte bloemboeketten. Van vele zijden hebben mgr. dr. G. Lemmens en het kathedraal kapittel con- Blijkens een beschikking in de Staats courant van gisteren heeft de staatssecre taris van Economische Zaken op grond van art. 3 van de Uitverkopenwet zijn be voegdheid de tijd-ruimten van seizoensop ruimingen aan te wijzen, overgedragen aan het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel. Deze overdracht, die geheel ligt in de lijn van een verdere ontwikke ling van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie, geldt voor de ondernemingen waarvpor dit, bedrijfschap is ingesteld. Uit handen van de minister van econo mische zaken van Mexico, dr. Gilberto Loyo, heeft minister Zijlstra, gisteren het grootkruis eerste klasse in de orde van de Azteekse adelaar ontvangen. De minister van Onderwijs, K. en W., mr. J. Cals, zal morgenavond in de te levisieuitzending worden g iterviewd over enkele actuele vraagstukken op on derwijsgebied. Dit interview wordt afge nomen door de heer L. Frequin in de 'uitzending „Gastenboek" van de K.R.O. (Van onze Utrechtse redacteur) Het gemeentebestuur van Utrecht heeft de aardige attentie gehad aan de onge veer 5000 jongens en meisjes, die de openbare en bijzondere lagere scholen verlaten een boekje aan te bieden, ge titeld „Voor de Camera's", van de Utrechtse journalist H. Schaafsma. Het is een in prettige stijl geschreven werkje in de vorm van een verhaal over de belevenissen van leerlingen van een mid delbare school over hetgeen er voor de totstandkoming van een film en tele visie-voorstelling allemaal komt kijken. Het maakt de jongelui en wellicht de ouders, die er graag in zullen neuzen om dan geboeid te gaan lezen, wegwijs in die voor velen geheimzinnige en interes sante wereld. Een grote verdienste van dit boekje vinden we vooral, dat de jeugd ingelicht Wordt over het wezen lijke van de film. zodat het een goede film van kitsch leert onderscheiden. De laatste bladzijden geven „Spelre gels voor bioscoop en televisie" met tal van nuttige wenken om een beschaafd kijker te worden inplaats van iemand, die 'al het vertoonde maar ondergaat zonder er iets van mee te nemen. Ook uiterlijk ziet het boekje, waarin verscheidene foto's zijn opgenomen, er aantrekkelijk uit. De politie te Breda heeft uit een der singels aldaar het stoffelijk overschot op gehaald van de 72-jarige mevrouw R. Enige dagen geleden was zij van het Luciagesticht te Princenhage. waar zij woonde, naar Breda gegaan om daar haar zoon te bezoeken. Zij is echter niet bij de bedoelde zoon gearriveerd en was spoor loos verdwenen. Men vermoedt, dat zij onderweg onwel is geworden en daarbij te water is geraakt. HORIZONTAAL: 1 onderverdeling v. e. hoofdstuk, 9 onderricht, 10 vis, 12 koor gezang, 14 lust, 16 vrolijk, verheugd, 17 boom, 18 slang, 19 wijze, 20 deel v. e. wiel, 24 modern communicatiemiddel, 27 vogel, 28 wereldtaal, 29 onvruchtba re, 31 gereed, 33 rivier in Schotland, 34 lidwoord, 35 gewicht. VERTICAAL: 2 zonder onderbreking, 3 herkauwer, 4 bloem, 5 vorm van ra zen, 6 voorzetsel, 7 meisjesnaam, 8 di plomatieke zending, 11 plaats in Utrecht 13 oud (Eng), 15 onb. voornaamw, 21 voor, 22 planeet, 23 schreeuw, 24 tref fen, 25 godin, 26 meisjesnaam, 30 deel v. e. kippenhok, 32 bijbelse figuur. Oplossing van gisteren HORIZONTAAL: 1 a.p., 3 glans, 7 ai, 9 notie, ,10 eerst, 11 tegen, 13 sik, 15 kin, 16 ten, 18 pens, 20 eine 21 ais 22 oer 23 naar, 26 last, 28 sop, 29 lid, 31 n.n., 32 karei, 34 atoom, 35 zomer, 37 fa, 38 parel, 39 km. VERTICAAL: 1 an, 2 porie, 3 git, 4 leek, 5 neen, 6 sen, 7 assen, 8 it, 12 gil, 13 spons 14 knaap, 16 tiran, 17 netto, 19 sir, 20 eel, 24 aorta, 25 oir, 27 sneek, 29 lama, 30 deze, 32 kop 33 lol, 34 af, 36 rm Ruim 500 Nederlandse onderdanen heb ben zicth gisteren ingescheept aan boord van de „Sibajak", voor de repatriëring naar Nederland. Onder hen bevonden zich tal van zieken. 11- De Oostduitse staatspolitie houdt op het ogenblik een drastische „opruiming" in de parochiebibliotheken. Zonder plichtple gingen worden boeken inbeslaggenomen, welke tussen 1933 en 1945 of na 1948 in West-Dutsland uitgegeven zijn. An dere boeken voldoen niet aan de „hy giënische voorwaarden", omdat ze er niet netjes genoeg uitzien. In Esleben en Hel- bra zijn de parochiebibliotheken geslo ten. Het resultaat van de „opruiming" is, dat de katholieke bibliotheken blijveri zit ten met verouderde „stichtelijke lec tuur", waarnaar geen vraag is. Daar entegen worden de boekhandelaren ver plicht grote voorraden communistisch geïnspireerde boeken in te slaan, zodat ze dikwijls genoodzaakt zijn ze onder de prijs te verkopen. Aldus meldt het KNP. Het Britse gezagsorgaan voor kernener gie heeft bekend gemaakt, dat de atoom zuil in de plutonium-fabriek te Windscale in Cumberland, die in oktober jl. door een ongeluk werd beschadigd, zal worden ge sloopt. Zoals bekend reraakten destijds uraniumpatronen in de zuil oververhit, waardoor over een groot gebied radio actief materiaal werd verspreid. Herstel van de zuil wordt niet econo misch geacht. Het bruikbare materiaal zal worden weggehaald. Wat er met de tweede atoomzuil te Windscale, die bij het onge luk als voorzorgsmaatregel buiten gebruik werd gesteld, zal worden gedaan, is nog niet bekend. Shell Mex and B.P. heeft de benzine prijs in Engeland met ingang van 16 juli met een halve pnny per gallon verhoogd. Volgen« de onderneming weerspiegelt de prijsverhoging de vastere stemming op de wereldmarkt. Zij houdt geen verband met de situatie in Irak. De politierechter te Groningen heeft gisteren drie Groningers, die clandestiene zenders exploiteerden, gevangenisstraffen opgelegd. De 25-jarige scheepskok D. W. uit Groningen, die had uitgezonden onder de naam „Ketelbinkie", werd conform de eis veroordeeld tot drie maanden. Van het echtpaar G. E. en J. E.-T., dat had uit gezonden onder de naam „Beatrix", kreeg de man een gevangenisstraf van drie maanden en de vrouw een maand, even eens conform de eis. In verband met de aanvrage tot opne ming in dc prijscourant van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel is bij de Amsterdamsche Bank N.V. een bericht verschenen over een nieuwe 4 pet winst- delende klanten-obligatielening 1958, groot maximaal f 5 miljoen, ten laste van Al- bert Heijn N.V. te Zaandam. De lening is verdeeld in obligation aan toonder, elk groot nom. -50, waarvan telkens 20 obli gation kunnen worden omgewisseld in 1 obligatie aan toonder, groot nom. 1.000. De laatste datum, waarop de obligatiën nog in omloop kunnen worden gebracht, is 30 juni 1977. De rente bedraagt 4 pet per jaar, vermeerderd met voor ieder vol procent dividend boven 5 pet gedeclareerd op de gewone aandelen Albert Heijn over het boekjaar, vooraf gaande aan het jaar, waarin de desbetref fende coupon vervalt. De aflossing geschiedt jaarlijks op 1 juli, voor de eerste maal in 1978, door uitloting pari in 10 jaarlijkse termijnen. Van 1978 af is de vennootschap bevoegd tot vervroegde gehele of gedeeltelijke aflos sing over te gaan. In een toelichting op deze lening deelt de directie mede, dat de steeds stijgende omzet in de bedrijven het noodzakelijk maakt tot verdere uitbreiding van pro- duktiebedrijven en magazijnen over te gaan, terwijl ook de nieuwe vestiging en de ombouw tot zelfbedieningswinkels van bestaande panden grote bedragen vragen. De 46-jarige wegwerker P G. uit Vinke- veen was penningmeester van de spaar- vereniging Samenzorg en van de witlof vereniging aldaar, maar hij heeft het ver trouwen, dat men in hem stelde, wel heel erg geschonden. Hij heeft namelijk een gedeelte van de spaarduitjes verduisterd en die voor eigen gebruik opgemaakt. Om de zaak te camoufleren deed hij bij de politie aangifte, dat er in zijn huis was ingebroken en dat daarbij gelden van de spaarvereniging waren gestolen. De rechtbank in Utrecht heeft hem voor een en, ander een jaar gevangenisstraf op gelegd. Het hof in Amsterdam was echter minder streng- In zijn uitspraak achtte het gisteren de valse aangifte niet bewezen en voor de verduistering achtte het een straf van acht maanden voldoende, waar bij het voorarrest, dat nu al ruim zeven maanden duurt, wordt afgetrokken. Verder dient in verband met de perso- neelschaarste verder gegaan te worden metmechanisatie en automatisering van de produktieprocessen. Van de onder havige lening zijn tot heden 45.000 obli gatiën in omloop gebracht. De eerste perioden van 1958 waren t.o.v. de gelijke perioden van 1957 gunstiger, zowel wat de omzetten ais het netto resultaat betreft. De directie vertrouwt, dat deze verbetering van het r.etto-resul- taat zich ook in de overige maanden zal handhaven. doleance-betuigingen ontvangen. Zo otf' der meer van mgr. Giobbe, de pauseÜP internuntius in Den Haag, van alle derlandse bisschoppen, van oud-minisy Beel, de commissaris van de Koningin in de provincie Limburg en het stadsbestuw van Roermond. Mgr. Giobbe, mgr. Alfrink en mg" Mutsaerts hebben toegezegd donderda» aanwezig te zullen zijn bij de uitvaart e" de begrafenis van mgr. Feron; de ander® Nederlandse bisschoppen zuilen ofwei zé'1 aanwezig zijn, ofwel een vertegenwoordi' ger naar Roermond zenden. Eveneens zul' len mgr. G. Cobben, apostolisch vicaris van Helsinki in Finland, die Sittardenaaf van geboorte is, de missiebisschoppe" Budder.-brock SVD en Weber SVD (beide" verbannen uit China) en de negerbisschop» mgr. N. Atunga (hulpbisschop van KesU' mu) naar Roermond komen. Het wordt mogelijk geacht, dat ook Z- Em. kardinaal Tien, die in ons land vef' toeft, aanwezig zal zijn. Het bisdom va" deze kardinaal is reeds voor de oorloi door het bisdom Roermond geadopteerd- Zoals bekend zal mgr. Lerumens de po"' tificale Requiemmis opdragen. Kroondia- kens zullen zijn twee leden van het kathe' draal kapittel van Roermond, prof. G- Jansen van het Groot Seminarie en d® zeereerwaarde heer M. Strijkers; deken van Venlo. De deken van Heerlen, mgr. ir. M. Be' meimans, zal als pr-esbyter assistens op' treden. Diaken zal een klasgenoot van mgr. Feron zijn, subdiaken een pas ge' wijde priester (familielid van de overle' dene) F. Vroemen. Blijkens door het C.B.S. gepubliceerde cijfers daalde het indexcijfer voor de om' zetten in de industrie (basis 1953 100) in het eerste kwartaal van dit jaar tot 135, vergeleken met 138 in het eerste kwartaal van 1957 en 147 in het laatste kwartaal van 1957. De teruggang in het eerste kwartaal van dit jaar t.o.v. dezelfde periode van verleden jaar komt geheel voor rekening van lagere omzetten in het binnenland. De index voor deze sector daalde name lijk van 138 in het eerste kwartaal 1957 tot 129 in het eerste kwartaal van dit jaar. De omzetten in het buitenland geven daarentegen een stijging te zien (de in dex steeg van 140 tot 150). Deze stijging kon echter de teruggang van de omzetten in het binnenland niet goedmaken, zodat het totaalcijfer zoals in de eerste alinea werd opgemerkt per saldo nog op lager niveau belandde. Het indexcijfer voor de personeels sterkte beliep aan het einde van het eer ste kwartaal van dit jaar 106, vergeleken met 109 aan het einde van hetzelfde kwartaal van 1957. Eind 1957 beliep deze index 108. Onderstaand staatje geeft van het ver loop der cijfers een overzicht. Ie 4e le kwart, kwart, kwart. 1957 1957 1958 Omzetten binnen!. 138 143 129, Omzetten buitenl. 140 158 150 Omzetten totaal 138 147 135 Personeelssterkte 109 108 106 radio en televisie Woensdag Uitzending vanuit Eng. Transit Camp ie Hnek van Holland Golflengte 25 meter. 22.00 uur: Operettemuziek. 22.30 uur: Jo Staffórd zingt 22.45 uur: De band speelt. 23.00 uur: Bin-g Crosby Show. 23.30 uur: Verzoekplaten. 00 30 uur: Sluiting. DONDERDAG 17 JULI HILVERSUM I 402 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00-24.00 AVRO. 7 00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 7.50 Dag opening 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.10 V. d. vrouw 9.15 Gramm. 9.35 Waterst 9.40 Morgenwijding 10.00 Gramm. 10.50 V. d. kleuters 11.00 Kook- praatje 11.15 Pianorecital 11.45 Caus. 12.00 Gevar progr. 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Gevar progr (verv) 13.00 Nws. 13.15 Meded of gramm. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Hobo en piano 14.30 Zang en piano 15.00 Hoorsp 15.35 Gramm. (Tussen 15.35 en 17.30 Rep Tour de France) 16.30 Gramm. 17.00 V. d. Jeugd 17.45 Orgelspel 18.00 Nws. 18.15 Rep Tour de France 18.30 Amus muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen 19.00 ,,35 jaai AVRO", muz. journ. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork en sol. 21.00 Voordr 21.20 Licbte muz. 21.55 Act. 22.20 Bariton en piano 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v New York 23.16 Act. of gramm. 23.25-24.00 Dansmuz. HILVERSUM II 298 m. 7.00 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 14.00-24.00 NCRV 7.00 Nws. 7.15 Gramm. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.50 V. d. .huis vrouw 10.00 Gramm. 10.30 Morgendienst 11.00 V. d. zieken -11.45 Gramm. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gramm 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb meded. 12.38 Dansmuz. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Sopr en piano 13.40 Lichte muz, 14.00 Kamer ork. 14.45 V. d. vrouw 15.15 Gramm. 15.40 Vo caal ens. en sol 16.00 Bijbellezing 16.30 Kla vecimbelrecital 17.00 V. d. jeugd 17.30 Gramm 17.40 Beursber. 17 45 Amus.muz. 18.15 Fries progr. 18.30 Gramm. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Gramm. 19.20 Gramm. 19.30 Lichte muz 19.50 Pol caus. 20.00 Radiokrant 20.20 Spoorzoe ken door Europa 21.30 Holland Festival 22.15 Periodieken-parade 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws en SOS ber. 23.15 Gramm. 23.20-24.00 Con- certgebouwork. Engeland, BBC home serv. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.15 Gevar muz. 13.55 Sportuitsl. 14.00 Hoorsp. 15.00 Amus. muz. 15.45 Kilt. ,16.30 Sport 17.00 V. d. kind 1755 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land 18.40 Sport 18.45 Koor- conc. 19.00 Gevar. muz. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Gevar. muz. 22.15 Hoor spel 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06-23.U Koersen. Engeland, BBC light progr. 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel 12.30 Nws. en gevar. progf» 13.00 Pianomuz. 13.15 Gevar. muz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw (Orfl 14.30 Nws.) 15.00 Lichte muz (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. err Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Gevar. muz. 17.30 Nws. en lichte muz. 18.00 Gramm. (Om 18.30 Nws.) 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport 19.30 Nws. en hoorsp 20..00 Gramm. 20.30 Nws. en gevar. pro gramma 21.00 Hersengym. 21.30 Nws. dn lichte muz. 22 00 Twintig vragen 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55-24.fl0 Nws. NDR-WDR 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Operacon- Gevar. muz. 16.00 Symf. ork. en so list 16.30 Barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Amus- muz 19.00 Nws. 19.30 Volksmuz. 20.10 Hoorsp- 21-45 Nws. 22.10 Lichte muz. 23.00 Oude muZ- *4.00 Nws. 0.10 Gevar. conc. Frankrijk 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. 14.05 KamermuZ- 16.40 Zang en piano 17.10 Gramm. 17.15 Orgel- conc. 18.30 Gramm. 20.05 Nationaal ork. en so liste 22.00 Vioolrecital 22.30 Italiaanse miiZ- 23.10 Gramm. 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 Gramm- 12.55 Koersen 13.00 Nws. 13.11 Gramm. 14.00 Eng. les. 14.15 Gramm. 14.30 Franse les. 14.45 Fluit, altviool en cello 15.00 Gramm. 15.45 Duit se les 16.00 Koersen 16.02 Gramm. 17.00 NwS- 17.10 Gramm. 17.15 V. d. kind. 18.15 Vlaamse liederen 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 We- reldtentoonst. 20.00 Verz. progr 20.10 Moderne tijden 20.40 Verz. progr. 21.30 Israëlitische uitz» 22.00 Nws. 22.15 Gramm. 22.55-23.00 Nws. Brussel 484 m. 12.00 Gramm. 12.30 Idem. 13.00 Nws. 14.15. 14.30 en 15.30 Gramm. 16.05 Idem. 17.00 NW«- 17.35 Gramm. 18.32 Idem 19.30 Nws. 20.0° Chansons 20.30 Hoorsp. 21.00 Gramm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.10 Dansmuz. 22.55 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ en weeroverz. KRO 20-30 Gastenboek 20.40 Pacific 231, Film 20.50 V. d' Jeugd 21.30 Kookpraatje 21.35 Jardin Public, filh1 21.50 Epiloog. DUITS progr: 17.00 V. d. jeugd 17.15-18-00 Film v. d. jeugd 19.00 -19.30 Hier und Heut* 20.00 Journ. 20.20 Komedie 22.00 Caus. FRANS-BELG progr: 17.00 Film v. d. jeu£d 18.00-19.00 Wereldtentoonstelling 20.00 Jout*1' 20.30 Télématch 21.30 Wereldtentoonstelling 22.0" Film, daarna Wereldnws. VLAAMS-BELG progr: 16.00-17.30 Wereldten; toonstelling. 19.30 Nws. 20.10 Feuilleton .M.l® Folklore uit Haïti. 20.45 Victoria en ha** huzaar operette (film) 22.10 Nws en Jour*1' 30 Ja, ja, heb je er een gevonden? Mijn belangstelling werd ineens gewekt. Neen. dat niet, mijnheer. Alleen is het me te binnen geschoten, dat de jongè heren John en Laurens bleven de jonge heren voor Dorcas een kist hebben, die ze de toneelkist noemen. Een grote koffer, hij staat vóór op zolder, vol met japonnen en lappen en van alles. En ik dacht er ineens aan, dat daèr wel een groe ne japon tussen kon zitten. Als u het dus aan de Belgische mijnheer wil zeggen. Ik zal het hem dadelijk vertellen, Dorcas, beloofde ik. Dank u wel mijnheer. Het is een heel aardige mijnheer. En heel wat anders als die twee heren van de politie uit Londen. Die doen maar niets anders dan rondneu zen en je van alles vragen. Ik houd niet van buitenlanders, maar ik heb uit de krant gelezen, dat die Belgen eigenlijk geen gewone buitenlanders zijn en in elk geval is hij een hele vriendelijke mijn heer. Ik bedacht, dat ik even goed onmid dellijk naar het dorp kon gaan en Poi- rot kon inlichten, maar ik kwam hem al halfweg tegen in het park en bracht de boodschap van Dorcas over. t Zo, die goede Dorcas. Wij zullen eens een kijkje nemen in die kist, alhoe wel.. maar alia., het doet er niet veel aan af., we zullen eens zien. Wij traden het huis binnen door een van de openslaande vensters en zagen nie mand. Daarom liepen we maar recht door naar boven, naar de zolder. Werkelijk, daar stond de toneelkist, een schitterende oude kist, beslagen met koperen spijkers en boordevol met alle soorten kleren. Poirot keerde zonder veel complimen ten de kist op de vloer om. Er waren een of twee groene japonnen, maar van een heel andere tint en Poirot schudde afkeurend zijn hoofd. Hij scheen met niet de meeste ambitie te zoeken, alsof hij er toch niet veel van verwachtte. Maar plotseling slaakte hij een kreet. Wat is er Kijk eens hier. De kist was nu leeg en daar helemaal op de bodem lag een prachtige zwarte baard. Oho, zei Poirot. oho. Hij nam hem in de hand, bekeek hem van alle kan ten Nieuw, stelde hij vast, Gloednieuw. Na een korte aarzeling legde hij hem weer onder in de koffer, pakte alles er boven op en draafde vlug naar beneden Hij ging rechtuit naar de, keuken, waar hij Dorcas bezig vond met het zilver- poetsen. Poirot wenste haar goede morgen met echte Franse beleefdheid en begon dan: —Wij zijn al bij die kist geweest. Dor cas. Ik dank je wel. dat je daaraan ge dacht hebt. Het is heus een prachtverza meling. Wordt het dikwijls gebruikt? Och mijnheer, nu niet dikwiils meer al hebben we zo'n enkele maal wat de jonge heren noemen een „maskerade avond". En dat is soms heel grappig, mijnheer. Mijnheer Laurens die kan het goed. Zo vreselijk raar. Ik zal nooit de avond vergeten, toen hij beneden kwam als de Sjah van Perzië, zo noemde hij zijn eigen, een soort Oosterse koning. Hij had een grote papiersnijder in zijn hand en hij zei: „Pas op, Dorcas, zei-die, nu moet je erg eerbiedig zijn. Als je mij niet bevalt, hak ik je hoofd af met mijn pas geslepen scimitar. En juffrouw Cyntia was een apache, een soort Franse boerin, geloof ik. Wat zag zij er uit. U zou nooit geloven, dat zo'n aardige jonge dame zich zo kon toetakelen. Niemand wist eerst wie het was. Dat zullen wei leuke avondjes, ge weest zijn, zei Poirot vriendelijk. Toen mijnheer Laurens de sjah van Perzië was, droeg hij zeker wel die mooie zwarte baard, die boven ligt? Ja, hij had wel een baard, mijnheer, zei Dorcas. Dat weet ik goed. want hij leende twee knotten zwarte wol van mij om hem te maken. En hij zag er echt natuurlijk uit op een afstand. Maar ik wist niet. dat er boven ook een baard was. Wel was er een rode pruik, maar verder niets harigs. Ze gebruiken meestal een geschroeide kurk. maar dat is zo'n toer. om er weer af te krijgen. Eens is juf frouw Cynthia neger geweest en wat had zij een moeite om weer schoon te worden Dus Dorcas w»eet niets van die zwar te baard, peinsde Poirot, toen we weer in de bal waren. Denk je, dat het dè baard is. vroeg ik fluisterend. Ja, zag je niet, dat hij bijgeknipt was? Neen. - Ja. Hij was precies zo geknipt als de baard van Inglethorpe, en ik vond ook nog een paar afgeknipte haren. Hastings, het is een geslepen vent. Wie deed hem in de kist, denk je? Diezelfde slimme kerel, zei Poirot droogjes. Je ziet toch wel, dat hij de enige plek in het hele huis uitzoekt, waar een baard geen achterdocht opwekt. Ja, het iS een slimmeling. Maar wij moeten nog slimmer zijn. Wij moeten zo slim zijn dat hij ons nietverdenkt, dat we slim zijn. Ik stemde toe. En jij, mon ami; je kunt me van groot nut zijn. Dat deed me erg veel plezier. Er waren ook ogenblikken geweest waarop ik meen de, dat Poirot me niet op mijn juiste waarde schatte. —Ja, ging hij voort, terwijl hij mij in gedachten aanstaarde, je kunt onbe taalbaar zijn. Dit was nog plezieriger, maar de volgen de woorden waren niet zo welkom. Ik moet een medewerker in huis heb ben. Je hebt mij toch, wierp ik tegen Best. Maar jij bent niet genoeg Ik was op mijn tenen getrapt, en liet het blijken. Poirot haastte zich, mij uit leg te geven. Snap je het niet? Ze weten, dat je met mij samen werkt. Ik' moet iemand hebben, die los van ons staat. Oh. ik '.ie het al. Is John niet iets? Neen .John niet He ar oe ven' is "'sschien niet erg pienter, zei ik nadenkend. Daar gaat juffrouw Howard, zei PO' rot plotseling. Die moet ik net hebbed- Jammer, dat ik bij haar uit de gratie bed sinds ik Inglethorpe vrijgepleit heb- Toch zullen we het proberen. Met een knikje, dat nauwelijks beleefd genoemd kon worden, stond juffrouw H"' ward Poirot een onderhoud toe. Wij gid' gen de huiskamer binnen en Poirot sloo* de deur. En, mijnheer Poirot? zei juffroiP"' Howard ongeduldig. Wat hebt u? Vooru" ermee. Ik heb het druk. Weet u nog, mademoiselle, dat ik u vroeger eens gevraagd heb mij te hel' pen? Juist, zei de dame, en ik heb u toe" gezegd, dat ik u met alle genoegen z"** heipenom Alfred Inglethorpe aan galg te krijgen. Ah Poirot keek haar onderzoekend aan. Juffrouw Howard, ik zal u één vraa» stellen en ik smeek u, mij de waarhe'0 te zeggen. Lieg nooit, antwoordde juffroU^ Howard. Het is dit. Gelooft u nog, dat me' vrouw Inglethorpe vergiftigd ls door h"a man? Wat wilt u daarmee zeggen? vroejf zij heftig Al uw aardige ideetjes hebbe" niet de minste uitwerking op mij Tk rnf® toegeven, hij kocht de strychnine Maar wat geeft dat? Tk geloof da' vliegenpapier opweekte, heb Ik dadelU" al gezegd (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4