Met betonnen waterstation door de stroom van Break Sea Point Het gekneusde ei en de 6600 paardekrachten Vergunningen stegen Animo voor de particuliere woningbouw neemt toe i Leiden bedolven onder bloemenpracht Via onderhandse leningen werd f 1082,4 miljoen opgenomen Onmogelijk stuk precisiewerk m Mgr. A. Terstappen vicaris-capitularis bisdom Roermond Kwart miljoen gladiolen, anjers en lelies in Rijnsburgs corso ii. Internationaal congres over ruimtevaart De première van Leen Smit in Wales Heffing op kaas voor Duitsland Kerk komt op voor de verkeersveiligheid Nederlandse zangers naar Wenen itrMs Aan obligaties werd f 917.9 min. geplaatst Aandelenemissies Hogere olieproduktie in Texas toegestaan beliepen slechts 65,9 miljoen Blindedarmontsteking op kustvaarder Zeeuwen veren weer op X VRIJDAG 18 JULI 1958 PAGINA 3 Wij zullen ons best doen Honderden geleerden naar Amsterdam GEZANTSCHAP WERD AMBASSADE plpllil Degelijk plan Twee mogelijkheden Behoedzaam Overeenkomst tussen Nederland en Denemarken Vermaning tot op de preekstoel Prijsdalingen mam® Optimisme Onderhandse leningen Aandelen Obligaties Angstige uren op stormzee VELUWSE GEMEENTEN RICHTEN GASMAAT SCHAPPIJ OP H.H. WIJDINGEN te' oü- b«' K d»' ,111' o*1': onuitvoerbaar karwei jna (Van onze verslaggever) Aberthaw, donderdagavond Dc zee heet daar Break Sea Point en er 'taat een hel van een stroom. Duikers zwoegden er een jaar lang om onder water drie betonnen steunpunten te bouwen, waarop een waterstation voor electrische centrale moet komen te '"sten. Het station ligt voorlopig nog op "et strand als een ontzettend groot en ""vervoerbaar groenteblik van beton. De bedrijfsdirecteur van Leen Smit, de Deer A. Vink, die de leiding heeft van oeze nautische operatie, keek ernaar als het een erg vies ding. HU wijst naar !*.e wanden van het bouwsel, die belache- *'jk ijun zijn en geen golfslag en geen *t.°ot van een sleepboot kunnen verdragen, zijn teer en fragiel als een eierschaal. Dfl wUst op de houten schotten, die nu de gaten afsluiten, waardoor later "6t water het station moet binnenstromen. Wanneer het ooit gereed zal zijn. BU het 66rste de beste kittige zeetje zullen zij "et begeven en nu in de bouwput zün zU *elfs bijna niet dicht te houden. ZU zUn e kneusjes in de eierschaal. Met dit geval, dat niettemin 3400 ton ^eegt, moet hij aan de wandel, geholpen c'o«r de 6600 paardekrachten van zUn drie 5'eepboten geassisteerd ook door vUf ta fels en een serie verankeringen. De mannen van Smit hebben het Engelse bouwsel in de afgelopen tijd eens grondig bestudeerd. Zij vonden uit, dat het een {Middellijn heeft van dertig meter en een boogte van twintig. Zij kwamen tot de °ntdekking, dat het dubbelwandig is, daar de Engelsen hebben bedacht, dat met het °f>vullen met beton beter gewacht kon worden, totdat het ding op zijn plaats in Z6e staat, daar het anders oiwervoerbaar z°u worden. Zelfs voor alle sleepboten fsr wereld bij elkaar, zelfs voor de Hol anders uit de omgeving van Maassluis. De heer Vink vond bovendien drie ver kerkte stukken in het bouwsel en daar mee moet het waterstation precies op de reeds eerder genoemde steunpunten onder {Vater komen te rusten. Anders gaat het bouwsel onder zijn eigen gewicht door de bnieën. Ook dit was een voortreffelijke Bedachte van de Engelsen, maar in Maas luis werd er hartelijk gelachen om deze bijna onmogelijke opgave. Het vorig jaar in oktober kwamen de In de Oudemanhuispoort te Amsterdam *Ullen in de laatste week van aug. hon derden geleerden en technici uit de gehele Gereld samenkomen voor 't jaarlijkse as- 'ronautische congres. De Nederlandse ver- e"igmg voor ruimtevaart zal er als gast vrouw fungeren. De lijst van buitenlandse deelnemers vermeldt de namen van ver scheidene zeer bekende persoonlijkheden °P dit gebied, zo die van prof. J. Ackeret Uit Zürich, prof. A. Fraenkel van de Hebreeuwse universiteit in Israel, de Duit- Se ingenieur H. Gartmann. prof. dr. Hecht Uit Wenen, prof. Th. van Karman, voor zitter van de „advisory group for aeronau tical research and development" van de Nato in Parijs, prof. dr. ing. E. San ger uit Stuttgart en de prof. Singer en dr. Whipple uit de Ver. Staten. Voorzitter van de internationale astro- bautische federatie is de Amerikaanse Rechtsgeleerde Andrew G. Haley; onder 2e vijf ondervoorzitters is de Nederlander uc. ir. J. Kooy. Bij Koninklijk besluit is het gezantschap ?er Nederlanden te Rabat (Marokko) ver beven tot ambassade, terwijl bij hetzelfde esluit de heer H. Goemans, tot dusver re buitengewoon gezant en gevolmachtigd {Minister te Rabat, is benoemd tot bui- ;®Ugewoon en gevolmachtigd ambassadeur a*daar. -I" Het gekneusde ei, liggend in het Kanaal der Eerste Verschrikkingen, van waar de 6600 paardekrachten het moeten slepen naar de drie steunpunten midden in het woelige water van Break Sea Point. Engelsen met hun wensen bij Smit aan. Op hoeveel meter nauwkeurig kon Smit dat station neerzetten, zo vroegen dé eilandbewoners. Op ongeveer dertig me ter, antwoordde men na ingewikkelde be rekeningen en naar eer en geweten. Het moest op tachtig centimeter, maar in Maassluis heeft men er feestelijk voor be dankt om deze voorwaarde in het con tract op te nemen en gezien de situatie van het ogenblik, niet ten onrechte. Het enige, dat beloofd kon worden was, dat zijn hun uiterste best zouden doen. De Engelsen hebben daar genoegen mee ge nomen. r Het caisson staat nu een achthonderd meter landinwaarts, aan het eind van een kanaaltje, dat de behulpzame Engelse uit voerders inderhaast hebben gegraven. Voor de mannen van Leen Smit is dit onmiddellük het „Kanaal van de Eerste Verschrikkingen" geworden, daar één on gelukkige steen in deze vaargeul in staat is de bodem van het „groenteblik" kapot te stoten; en ook dat is genoeg om de expeditie te torpederen. Het is één van de vele risico's, die men morgen gaat loqipn. Het plan de campagne zag er, voorzover bij een dergelijk project mogelijk, zeer be trouwbaar uit. Het vorig jaar reeds had men in Maassluis uitgemaakt, dat de ope ratie moest plaats vinden tijdens springtij en doodtij. Springtij had men nodig om het station uit het kanaal naar zee te halen, waarna de sleepboten er zeven da gen mee aan de wandel zouden gaan, wachtende op doodtij, dat de felheid van de stroom minstens voor de helft moest wegnemen. Wanneer het de eerste keer niet lukte, zouden de sleepboten het ge vaarte weer veertien dagen meenemen, wachtend op het volgende gunstige tij. Zelfs met de mogelijkheid, dat het de ge hele zomer niet zou gelukken, werd reke ning gehouden en er was naar een baai gezocht, waar het ding verankerd zou kunnen overwinteren. Dat hele plan, hoe voortreffelijk ook, is naar de prullemand verhuisd. Daarvoor bestaan welgeteld drie redenen; 1. De heer Vink acht het niet verant woord het betonnen station langer dan strikt nodig slepende te houden. De dege lijkheid van het gevaarte is hem ook tegen gevallen en hij riskeert het zeker niet om zeven dagen met dat bouwsel op zee te blijven rondtollen; 2. Het caisson is te laat klaargekomen, zodat een gedeelte van de zomer voorbij (Van onze verslaggever) ABERTHAW, donderdagavond. Aan de zuidkust van Wales, in «et Kanaal van Bristol, vertelt het Weerbericht, dat de windsterkte varieert van „fresh to strong", het geen in goed Nederlands betekent, Hat er niet meer dan een stijve bries staat. Maar voor de mannen van Leen Smit Co's Internationale Sleepdienst, die anders niet opzij gaan voor een windkracht 12, is die stijve bries hier voor de kust ge vaarlijker dan de gemeenste storm Waarin zij ooit verdaagden; en in de Wüendelijk witgekuifde golf kopjes,, "ie nauwelijks in staat zijn de En gelse badgasten naar huis te jagen Zien zij meer risico's dan in de bon ken water en stukken zee, die bij hun ruige reddingspogingen vaste gasten, zijn. Le mannen uit Maassluis staan aan de vooravond van een operatie, "'e de heer Murk Leis de wereld aanbiedt onder het motto „nog ,°?Jt vertoond". Daar juist voor de zuidelijkste landpunt van Wales 1uilen zij de première opvoeren van et stuk, dat de geschiedenis van de J;ePvaart zal ingaan onder de titel: ijLet gekneusde ei en de 6600 paar- krachten". Het stuk bestaat lou- Jlr,en alleen uit een aantal onze- eWieden en een vangnet is er niet. eit~e.opdrachtgever is de „Electri- Authority", die op het voortref- kul idee gekomen is om voor de st van Wales, nabij de zes huizen h® zich tezamen het dorp Abert- Wen j?emen, een centrale te bou- heef't haar galijke in Europa niet 250rin imet een kolenverbruik van u ton per week. Het zijn echter niet de eersten de besten, die in de uit 1368 daterende, aldaar gevestig de herberg vertellen, dat er later atoomkracht aan te pas zal komen. Ten behoeve van die centrale is 600 meter uit de kust, in zee, een waterstation nodig. Over dat station gaat het nu. De Engelsen vonden het gemakkelijker om het aan het straat te bouwen en vervolgens de mannen uit Maassluis op te bellen met het vererende verzoek om het maar even op zijn juiste plaats te zetten, op tachtig centimeter nauw keurig graag. In Maassluis voelde men er aanvankelijk veel voor de Engelsen duidelijk te maken, dat Leen Smit een sleepdienst is en geen aannemingsmaatschappij van precisiewerken, maar dat was niet in overeenstemming te brengen met de reputatie. Vandaar zijn de zee- sleepboten Clyde en Rode Zee. de havensleepboot Argus en twee ber gingsvaartuigen van Van den Tak naar Barry getogen. Vandaar ook loopt er nu in Barry, waar de sche pen liggen, en in het op zes mijl af stand gelegen Aberthaw, waar het station staat, een aantal mensen rond met klamme handen van de zenuwen. Nog nooit hebben zij moe ten werken met zoveel onbereken bare factoren, nog nooit ook namen zij zoveel risico's voor het oog van de wereld, die meekeek dank zij de verschillende televisie-ondernemin gen en filmmaatschappijen. Alle maal voor de première van „Het gekneusde ei en de 6600 paarde krachten", uitgevoerd door Leen Smit. Wanneer de wind het niet te bont maakt, gaat het stuk, waar over wij elders meer schrijven, morgen beginnen. Is en enkele kansen tot uitvoering van de operatie verloren zijn gegaan; 3. De Engelsen hebben haast. Zij zijn in de nabijheid, eveneens langs de kust, be zig met de bouw van een centrale, die in opzet reeds voor atoom gereed wordt ge maakt en ook in het noorden van Enge land is men aan het construeren. Deze bouwnijverheid in centrales schijnt verband te houden met een elektrificatie van de spoorwegen. Er wordt nu niet meer gewacht op dood- tU- Als het caisson zUn bouwput verlaten heeft, resten er nog maar twee mogelUk- heden. Het staat 's avonds op de juiste plaats of niet, en in dat laatste geval kan men liet wel afschrijven. Moet men de heer Vink geloven en waarom niet dan heeft deze hele ope ratie maar tien procent kans van slagen. Hij ziet honderden risico's in het tU> dat de onderzU'de van de betonnen kuip zal meeslepen; in de wind, die niet zal na laten te sleuren aan het gedeelte, dat bo ven water uitsteekt. DaarbU komen de sleepboten, die hun gezamenlUke paarde krachten in de stryd werpen. En bedenk dan wel dat het caisson broos is als een eierschaal In het Kanaal der Eerste Verschrikkin gen vaart morgen, als het niet te hard waait, behoedzaam de havensleepboot Argus binnen. Met de grootst mogelijke voorzichtigheid zal zij het betonnen ei in haar trossen nemen en behoedzaam zal zij het fragile gevaarte met een snelheid van tien meter per minuut naar open zee brengen. De Clyde, die zich ook binnen het kanaaltje moet wagen, zal later vast maken. Op dat ogenblik begint aan boord van de kuip voor drie en dertig man, onder leiding van de heer Vink van Leen Smit en de heer Moerkerk van Van den Tak, het avontuur met het gekneusde ei, dat gevangen ligt in zijn vier takels en gema- noevreerd wordt door de sleepboten, die hun instructies ontvangen vanuit de com mandotoren op het dak van het varende betonskelet zelf. Wanneer het op de plaats van bestem ming is aangekomen zullen de mannen tweeenvijftig afsluiters opendraaien en het instromende water zal het station op de betonblokken laten zinken, als Als er tenminste geen steen de bodem ondertussen heeft vernield, als de kneus jes in de betonwand het houden, als het water niet sterker blijkt te zijn dan de 6600 paardekrachten en de takels, als ten slotte de berekeningen juist zijn en de versterkte punten in het gevaarte ook precies op de betonblokken terecht komen. Zoniet, dan wordt het caisson een baken ergens in het Kanaal van Bristol, een waarschuwing voor de scheepvaart, dat er een stuk beton in de weg ligt. En zij, die 't weten, zullen dan vertellen, dat er inder- tpd enige Hollanders geprobeerd hebben in het water van Break Sea Point, waar een hel van een stroom staat, een water- station te plaatsen. Met Ingang van maandag zal Neder land op de voor uitvoer naar West-Duits- land bestemde kaas een prijsverhogen de heffing leggen. Tegelijkertijd zullen overeenkomstige Deense voorzieningen worden getroffen voor een verhoogd prijs niveau van de in de Bondsrepubliek te importeren Deense kaas. Deze besluiten zijn voortgevloeid uit de onlangs m Stresa bij gelegenheid van besprekingen tussen minister Vondeling en zijn Duitse ambtgenoot Lubke. Het produktschap voor Zuivel heeft zich belast met de uitvoering ervan en zal bij verordening een heffing instellen, die voor Nederlandse volvette kaas 0,27'i per kilo en voor 40 plus kaag ƒ0,23 per kilo bedraagt. De verordening zal een geldigheidsduur hebben to 30 septem ber 1958, dan wel tot een nader te bepa len datum, hetgeen verband houdt met de afspraak, dat de werking van de re geling begin september in onderling overleg zal worden bezien. De generale synode van de Ned. Herv. Kerk meent, dat ook de Kerk moet trach ten haar deel bij te dragen om een grotere veiligheid te verkrijgen in het verkeer. In verband daarmede heeft zij aan de kerke raden een boodschap gezonden, welke deze naar eigen inzicht kunnen gebruiken. De christen, zo zegt die boodschap on der meer, behoort op de openbare weg iin verantwoordelijkheid voor de mede- uTens een duidelijke gestalte te geven in gehoorzaamheid aan God, Die wil, dat wij elkander hoeden. Tot voetgangers en fietsers wordt gezegd, dat zij zich vaak schuldig maken aan grove onoplettenheid en onverantwoordelijk gedrag. „In gezin en school, in prediking en catechese dient met grote nadruk gewezen te worden op de plicht van ieder om ook in het verkeer het leven en het welzijn van de medemens te eerbiedigen in over eenstemming met de wil van God. Deze eerbiediging behoort ons zwaarder te we gen dan de vraag of wij ons naar wette lijke normen op de juiste wijze gedra gen in het verkeer, terwijl zij bovendien ertoe leidt, dat wij de overheid alle mede werking verlenen bij het nemen van die maatregelen, die zo snel en zo doeltref fend mogelijk de veiligheid van het ver keer kunnen bevorderen, ook waar dit persoonlijk beheersing en opoffering vraagt." Drie Nederlandse mannenkoren rei zen deze week naar Oostenrijks hoofd stad, waar ze gaan deelnemen aan het van donderdag tot en met zondag te hou den „Sangerbundesfest 1958". Dat wordt een kort maar groots evenement, een soort Expo van de mannenzang. Tachtig koren uit acht verschillende landen te zamen meer dan tienduizend zangers komen ervoor bijeen. Vrijdag en zater dag zullen al die koren ongeveer een uur concerteren, hetgeen betekent dat op die dagen in zes zalen tegelijk van 10 uur 's morgens tot 9 uur 'savonds aan één stuk door mannenzang zal klinken. Aangezien de organisatoren gestreefd hebben naar zoveel mogelijk variatie, prijken op de programma's 400 werken van 225 compo nisten. De deelnemers uit ons land zijn het Koninklijk Hengeloos Mannenkoor onder leiding van Wouter dé Rooy, het r.-k. Ettens Mannenkoor onder Pierre Smeets en Maastrichts Mannenkoor on der Gerard Kockelkoren. Subsidies van rijk, gemeenten en Anjerfonds maakten de drie reizen mogelijk. (Van onze Haagse redactie) Het ziet er naar uit, dat de animo van de particuliere woningbouwers weer toeneemt. Dit wil niet zeggen, dat nu maar verwacht mag worden, dat de achterstand, die in de eerste maanden van dit jaar is verkregen, nog geheel ingehaald kan worden. Het volgend jaar zal een inzinking te zien blijven geven. Het is echter al verheugend waar te nemen, dat het aantal door het departe ment van Volkshuisvesting afgegeven bouwvergunningen toeneemt. Bedroeg het aantal vergunningen tot het bouwen van woningen in de particuliere sector in het eerste kwartaal van dit jaar 4800 van de 13.400, in het tweede kwartaal is het bijna verdubbeld. In de maanden april tot en met juni zijn er namelijk 9500 vergunningen voor afgegeven op een totaal aantal van 22.700. Voor april bedroeg dit cijfers 2600, mei 2800 en juni 4100. Om het aantal van 40.000 particuliere woningen per jaar te bereiken, moeten er 3333 per maand gebouwd worden. Het aantal afgegeven vergunningen gaat dus wel de goede richting uit. Als men echter weet, dat in het eerste kwartaal van het vorig jaar 8200 vergunningen werden afgegeven, tegen slechts 4800 dit jaar, zal men begrijpen, dat er in de particuliere sector enkele duizenden wonin gen „in te halen" blijven. Een ander belangrijk aspect van' de bouwsituatie is de daling der bouwprij zen. De gemeentebegroting van Den Haag voor 1959, die deze week is uitgeko men, vermeldt b. v. dat aan de stijging van de bouwprijzen in een reeks van ja ren een eind gekomen schijnt te zijn. De in december 1857 en later gehouden aan bestedingen toonden aan, dat de bouw prijzen lager zijn geworden dan de laat ste jaren gebruikelijk was. Het doorwer ken der bestedingsbeperking en de ver ruiming op de arbeidsmarkt worden hier als oorzaken aangegeven. Het huurpeil van de woningwetwonin gen, dat in 1957 gestegen was tot 19.05 per week (blijkens de officiële statistiek van Den Haag) zal dus voor de nieuwe wo ningen, die sinds december zijn aanbe steed, dalen. Voor de in deze stad reeds aanbestede woningen van de nieuwe wijk Mariahoeve is deze daling reeds geëffec tueerd. Nu door de nieuwe C.AiO. ook de prestaties van de bouwvakarbeiders ge stimuleerd zullen worden, verwacht men in bouwkringen, dat het huurniveau wel eens 10 pet. zou kunnen dalen. Het is namelijk zo, dat voor de woning wetwoningen een vaste jaarlijkse bijdrage door het rijk wordt gegeven, die parallel loopt aan de capaciteit van de woning. In dien nu de stichtingskosten dalen, kan de huurder profiteren van het verschil tus sen stichtingskosten en de vaste bijdrage van het rijk, die hetzelfde blijft. v\ Wel moet worden opgemerkt, dat de daling der stichtingskosten en huurprij zen zeker voor de woningen, die in het eerste kwartaal van 1958 gereed zijn ge komen, nog niet merkbaar zal zijn. Men heeft nu eenmaal met een zeker vertra gingselement rekening gehouden. Een zeker optimisme voor het „moeilijke" jaar 1959 schijnt echter wel gewettigd te zijn. (Van onze correspondent) Het kathedrale kapittel van Roermond heeft benoemd tot vicaris-capitularis mgr. A. E. H. Terstappen, plebaan-deken van Roermond. Hij werd geboren in Neer op 5 april 1890 en tot priester gewijd op 20 maart 1915 te Roermond. In hetzelfde jaar werd hg tot kapelaan benoemd van de kathe draal te Roermond; in 1927 werd hU rec tor van de Munsterkerk. Van 1936 tot 1952 was hij pastoor van de St.-Matthias- parochie te Maastricht en eind 1952 werd hij deken van Roermond. In 1953 werd hij benoemd tot kanunnik. In begin van dit jaar volgde zijn benoeming tot geheim kamerheer van Z. H. de Paus. (Van onze correspondent) In d, week van 28 juli tot en met 2 augustus zal Leiden schuilgaan onder een bloemenpracht, die gedurende deze tijd in een ononderbroken stroom uit de bloemenplaats Rijnsburg naar de Sleu telstad zal komen. Het Rijnsburgse Bloemencorso, dat op de eerste zaterdag van augustus in Leiden al tot een tra ditie is uitgegroeid, beleeft dit jaar zijn eerste lustrum en daarom heeft Leiden in samenwerking met Rijnsburg een breed opgezet bloemenfeest georgani seerd. De evenementen in deze week zijn spe- siaal gericht op het doen uitkomen van de kunstwaarde, die het bloemenschikken tot uiting kan brengen en daaraan is om te beginnen de tentoonstelling gewijd, die dinsdag 29 juli *s middags om vier uur in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis wordt geopend. Naast een turndemonstratie en vuur werk in de avonduren, zal de week een hoogtepunt bereiken op donderdag 31 juli 's avonds om half acht. wanneer het kin dercorso van start zal gaan. Vrijdag 1 augustus en de nacht, die daarop volgt, zal in Rijnsburg getekend worden door de beroemde corso-koorts, die begin april altijd in de Bollenstreek pleegt te woeden. Reeds vele weken hebben de Rijnsburgers aan hun twintig praalwagens gewerkt, maar de laatste vierentwintig uur zullen zij de wagens moeten optuigen met ruim een kwart miljoen gladiolen, anjers, lelies en de tientallen soorten andere bloemen, die de Rijnsburgse kwekers op hun velden en in hun kassen kweken. Zaterdagmorgen tien uur moeten deze praalwagens, benevens de ruim dertig peronenauto's, die aan het corso deel nemen, gereed zijn, want dan krijgt het publiek de gelegenheid om in de hal len van de Rijnsburgse bloemenveiling Flora het corso in stilstand te bezichtigen. Twee uur 's middags gaat men van start en via Oegstgeest bereikt men om- reeks kwart voor vier Leiden, waar de stoet, die ongeveer 2% kilometer lang zal worden, op de Jan van Houtkade om half zes een tijdelijk rustpunt vindt. Deze rust duurt enkele uren en deze tijd wordt door elektromonteurs besteed om de laatste hand aan de verlichting te leggen. Want een van de bijzondere at tracties. die het Rijnsburgse bloemen corso in Leiden kenmerken, is dat het 's avonds verlicht door de Sleutelstad trekt. Omdat de Rijnsburgers de afgelopen vier jaren steeds luider hun droefheid kenbaar maakten, dat het verlichte corso nooit in hun plaats kwam, is de route dit jaar zo gekozen, dat het omstreeks tien uur in Rijnsburg aankomt. De Amerikaanse Texas Railroad Com mission heeft bepaald, dat in augustus gedurende 11 dagen maximaal 2.978.058 vaten olie per dag mogen worden ge wonnen. Dit cijfer ligt 328.185 vaten bo ven het niveau dat voor de lopende maand geldt. Het nieuwe cijfer het hoogste sedert februari jl. Het bruto beroep op de Nederlandse kapitaalmarkt, exclusief conversies, had blijkens het C.B.S., in 1957 voor het grootste bedrag betrekking op onder handse leningen op lange termijn, na melijk f 1082,4 miljoen tegen f 1322,2 miljoen in 1956. Het totaal beroep op de kapitaalmarkt via aandelen maakt een bedrag uit van f 65,9 (v.j. 145,7) miljoen en via obli- gaties 917.9 (v.j. 840 8). De cijfers heb ben betrekking op reële bedragen. Het bedrag der onderhandse leningen op lange termijn betreft de voorlopige cijfers van die ondernemingen en instel lingen. welke op 31 december jl. in de Prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel zijn opgenomen. De ze bedragen zijn inclusief een dubbeltel ling van resp. 160 miljoen en 214 miljoen voor leningen, welke door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en enkele lagere publiekrechtelijke licha men zijn opgenomen en doorgegeven aan provincies, gemeenten en waterschap pen. Lagere publiekrechtelijke lichamen hebben onderhandse leningen opgeno men ad 382,8 miljoen tegen f 781,5 miljoen in 1956. De Bank voor Neder landsche Gemeenten nam op 234,8 (v.j. 108,1) miljoen. In de private sec tor werd aanzienlijk meer opgenomen dan in 1956 nl. f 464,8 tegen f 383,6 mil joen. Door het Rijk werden wederom geen onderhandse leningen opgenomen en evenmin door het buitenland (v.j. f 49,0 miljoen). Het beroep op de markt via aandelen ligt uitsluitend in de private sector en maakt slechts een bedrag uit van f 65,9 miljoen. In 1956 was dit meer dan het dubbele nl. 145,7 miljoen. In 1956 heeft net Rijk aan obligaties opgenomen voor 396,0 miljoen. In 1957 echter in het geheel niet. Lagere pu bliekrechtelijke lichamen namen in 1956 obligaties op tot een bedrag van 163,1 miljoen en in 1957 slechts voor 40,0 miljoen. Opmerkelijk is de expansie van het beroep op de kapitaalmarkt door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Tegenover een bedrag aan obligaties van slechts 69,8 miljoen in 1956, staat een beroep in 1957 van niet minder dan 369,5 miljoen. Ook in de private sec tor is voor een aanzienlijk hoger bedrag aan obligaties opgenomen, t.w. 489,1 miljoen tegen 211,9 miljoen in 1956. Het buitenland nam op 19,3 miljoen (v.j. nihil). De sector van aandelen en obligaties heeft betrekking op openbare uitgiften van die ondernemingen en instellingen, die via prospectussen 'n beroep op de ka pitaalmarkt hebben gedaan. Onderhand se plaatsingen van aandelen en obliga ties zijn niet in de cijfers begrepen. Te Roermond heeft gisteren de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van mgr. prof. dr. F. J. Feron, de vicaris-capiUilaris van het bisdom Roermond. De foto geteft een overzicht van de stoet op weg naar het kerkhof. Terwijl de zee door een storm werd opgezweept, kreeg de vrouw van de ma chinist van het Nederlandse vrachtschip Antilla, de 24-jarige mevr. C. Coops, die zich aan boord van dat schip bevond een hevige aanval van blindedarmontsteking. Het schip, dat eigendom is van de heer J. Bonninga in Groningen, voer toen om streeks een mijl uit de Franse kust bij La Pallice. Onmiddelijk vervoer naar een ziekenhuis leek nodig en na een radio- oproep voeren een reddingboot en een kustboot met een dokter ter assistentie uit. De toestand van de zieke liet echter niet toe, haar op de ruwe zee van boord te halen, daarom heeft toen 'n loodsboot met veel moeite de Antilla naar La Pallice geleid, waar de patiënte aan land kon worden gebracht om naar het ziekenhuis in La Rochelie t€ worden vervoerd. Daar is zij inmiddels met goed gevolg geope reerd. Het Zeeuwse Comité Vrije Veren heeft gisteren besloten weer een protestop tocht te houden, dit maal naar Middel burg. Deze demonstratie, zal op 31 juli worden gehouden, tijdens een vergadering van de Provinciale Staten in de Zeeuwse hoofd stad. Het comité zal trachten in de och tend van de protestdag audiëntie bij de Provinciale Staten te verkrijgen. Aan elk der statenleden zal een schrijven worden gericht, waarin gevraagd wordt de in voering van de veertarieven op te schor ten. Tijdens de vergadering, is verklaard dat er in de vrije veren-actie aanmerkelijk winst is geboekt, ddth dat men moet blij ven trachten het gestelde doel te berei ken- (Van onze correspondent) De gemeenten Apeldoorn, Brummen, Epe en Heerde zullen in het kader van de aardgasvoorziening overgaan tot vorming van een N. V. Veluwse Gasmaatschap pij. Ook Voorst zal tot deze vennootschap toetreden, doch het wil een uitzondering maken voor het gebied van de Steenen kamer, dat geheel op Deventer is ge oriënteerd. Het gemeentebestuur van Vooret acht het noodzakelijk, dat Deventer dit gebied zal blijven bedienen. Volgens de voorlopige statuten zal het maatschappe lijk kapitaal der vennootschap 1.000.000 bedragen, verdeeld in 1000 aandelen op naam. Het ligt in de bedoeling, dat van het gemeenschappelijk kapitaal de helft geplaatst wordt. Tot directeur zal wor den benoemd ir. A. F. Sandbergen te Apeldoorn. Zondag 20 juli zullen in de kapel van het Missiehuis der Lazaristen te Helden-Pan- ningen uit handen van Z.H. Exc. mgr. H. J. Paulissen, de H. Priesterwijding ont vangen de fraters: Pr. Deveux, Stevoort (België); J. van Ech, Oirschot; J. de Pot ter, Terhole; L. Absil, Helden-Dorp; A. Vermeeren, Breda; H. Teuben, Groningen; C. van Bavel, Bergen op Zoom; A. Ooms, Nieuw-Vossemeer; M. Janssen, Panningen. Ontmoeting tussen de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Libanon, Holloway (2e van links); de Amerik. ambassadeur MacLintock met zonnebril) en de bevelhebber van het Libanese leger, generaal Fouad Chehab (met platte pet). ïl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3