BONDIG commentaar ,Lijf ende goet al tesamen' leverde plan voor Luxemburg Dalend melkverbruik Eerste stap naar Brussel Holland-Festival Rotterdamse Brandweer staat voor de wonderlijkste taken De sterke arm en de andere Alleen snelle hulp is goede hulp Chemische bedrijven produceren vet en meel ZATERDAG \9 JULI 1958 Wanneer kan hulp worden ingeroepen als er geen brand is? ,er (Van onze landbouwmedewerker) Even ten noorden van Eind hoven, in' de Brabantse ge meente Son, staat temidden van de bossen de N.V. Chemi sche Bedrijven van de N.C.B., de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond. Een machtig fabriekscom plex, met kantoren en labora toria,'dat officieel chemische bedrijven is geheten, maar in de wandeling destructor wordt genoemd. Over de functie van dit soort bedrijf heerst in den lande nogal wat misverstand. De destructor is niet populair, want men denkt aan een ver nietigingsproces, dat gepaard gaat met een geur, die op zijn zachtst gezegd, niet veel heeft uit te staan met 4711. En toch, wie zijn schroom overwint en nader kennis gaat maken met de destructor, komt onder de indruk van het nuttige werk, dat, daar wordt verricht. Er wordt niet alleen maar vernie tigd. Vernietigd worden de ba cillen en smetstoffen, die de gezondheid van mens en dier bedreigen en tegelijkertijd worden waardevolle eiwittep en vetten gewonnen. ,In Son is dit bedrijf tot zo'n perfectie opgevoerd, dat de Luxemburg se regering de directie heeft gevraagd voor haar een plan te ontwerpen voor de bouw van een destructor. Kant en klaar project Besmettingsgevaren Boereiieigeudom Seizoenen Proces Totale vernietiging Nerts-voeding. -4 J - A Melk en oude klare mogen worden beschouwd als de nationale dranken van Nederland. De eerste voor de versterking van het lichaam, de tweede zegt men voor de versterking van het moreel. Nu laat sedert geruime tijd de deining in de lijn der verbruiks-statistiek voor oude klare de belanghebbenden weinig speling voor het uiten van publieke vreugde; thans echter heeft men ons ook het dalend verbruik van de melk met klare cijfers aangetoond. Sedert 1952 verminderde het melkverbruik per persoon per jaar van 218 liter tot 192 liter en de ljjn blijft nog steeds neerwaarts gaan. Wat is daarvan de oorzaak? Eertijds, werd ons van deskundige zijde betoogd, werd door de Nederlandse arbeider zwaarder lichamelijk werk verricht dan tegenwoordig. Door de voortgaande mechanisatie in allerlei bedrijven verplaatst zich de lichamelijke arbeid geleidelijk naar de geestelijke, althans minder spierkrachtige. Het gevolg is, dat men meer en meer een terug loop ziet in de verkoop van „krachtvoedsel" als erwten, bonen en melk. Ook de televisie schijnt nog steeds volgens onze zegsman een rol hierin te spelen. Het aantal TV-bezitters is het laatste jaar sterk ge stegen en de ..televisie-kransjes" vermenigvuldigen zich snel. Het gevolg is, dat er na de thee geen kopjes koffie of chocolade meer worden gedron ken, maar dat er wordt voorgesteld terwille van de visite over te gaan tot een pittiger dronk voor de ouderen, waarby de jongeren dan „een glaasje prik" krijgen. Erg overtuigend klinken deze argumenten niet. Als wjj goed zien, was de daling in het melk verbruik steeds het duidelijkst bij prijsverhoging en was zij het scherpst, toen de melkprijs met 6 cent per liter werd verhoogd, hetgeen erop duidt, dat het huishoudelijk budget de belang rijkste factor betekende by de beperking van de melkconsumptie. Nu is dat een zeer gecompliceerd vraagstuk. Er zijn er, die beweren, dat in talrijke gezinnen men liever zijn geld steekt in afbetalingstransacties inzake bromfietsen en TV-toestellen, ten koste van een behoorlijke levensmiddelenvoorziening van zichzelf en de gezinsleden. Dat zal zeker voorkomen, maar éxacte gegevens omtrent de omvang van dit verschijnsel zijn moeilijk ver krijgbaar. Daartegenover zijn er gegevens die erop wijzen, dat, in vergelijking met het buitenland, de distri butie-marge van de melksljjters bij ons bijzonder hoog is, iets wat men niet geheel verklaren kan uit de kieskeurigheid welke Koning Klant aan de verpakking en de bezorging stelt. Maar al deze overwegingen, hoe belangrijk ook voor een campagne op langere termijn ter stimu lering van het melkverbruik, nemen niet weg, dat thans prijsverhoging, waarop de Haagse en Rotter damse slijters aandringen, alleen maar resulteert naar op grond van de gesignaleerde tendens mag worden verwacht in een nóg weer verder gaande daling van de omzet. Dit is voor de volks gezondheid gevaarlijk. En voor de melkslijtcrs weinig aanlokkelijk. Het causaal verband tussen de door de Tweede Kamer aangenomen motie-Romme over de „Euro pese zetel" en het besluit van de voorzitter der Europese Commissie, dr. Hallstein, is (nog) niet afdoende bewezen, maar de voldoening zal er in het Nederlandse parlement niet minder om zijn. Dr. Hallstein heeft, zoals wij meldden, zijn ambte naren opdracht gegeven zich metterwoon in Brussel te vestigen. De Europese Commissie kiest hiermee in feite zelf haar zetel, geheel in over eenstemming met haar bevoegdheden, althans naar Nederlandse opvatting, zoals die in de motie- Romme tot uiting kwam. Daarmee is een belangrijke stap gezet naar de „gemeenschappelijke zetel" der Europese gemeen schappen en krijgt Brussel, als plaats van vestiging een niet te onderschatten voorsprong. In theorie is het denkbaar, dat andere gemeenschapsinstel lingen dan de Europese Commissie besluiten het voorbeeld van Hallstein c.s. niet te volgen, maar na het advies van het Europese parlement, dat Brussel nummer één op het lijstje zette, na de actie van ons parlement en, thans, na de feitelijke vestiging van de Europese Commissie, wordt het toch wel bijzonder lastig voor de aanhangers van andere kandidaat-steden om, vooreerst, te blijven zondigen tegen de duidelijke voorschriften der Europese verdragen die nu eenmaal één gemeenschappelijke zetelplaats voorschrijven; en vervolgens tegen de „uitlooppoging" om in Tour de France-termen te spreken welke Brussel met feitelijk succes onderneemt. De aanhangers van „Brussel" zowel in het Euro pese parlement als in de gemeenschapsinstellingen hebben, omgekeerd, door het besluit van dr. Hall stein een sterke troef om de tegenstanders in eigen kring tot andere gedachten te brengen. Mogen zij er, met spoed, een doeltreffend gebruik van maken. Het slot van het Holland-Festival betekende het einde van een evenement, dat zowel artistiek als organisatorisch belangrijk genoemd mag worden. Zeker, het zijn slechts voor een deel Nederlandse prestaties, die gedurende de afgelopen zomerse maand onder het motto Holland-Festival voor het publieke forum zijn gebracht. En Sem Dresdcns Francois Villon werd niet eens het hoogtepunt van het culturele zomerfestijn, dat deze week is be ëindigd, maar door het beleid, dat de Festival-orga nisatoren in de loop der jaren ten beste gaven, loopt duidelijk een rode draad; die van een samen bundeling van artistiek hoog gekwalificeerde pres taties binnen een kort tijdsbestek en dat binnen de vaderlandse grenspalen. En in deze opzet past ook het jongste Festival uitstekend, misschien zelfs be ter nog dan zijn voorgangers. Daaraan is het waarschijnlijk te danken, dat ons Nederlandse zomer-festival thans een min of meer gevestigd verschijnsel mag genoemd worden te midden van culturele evenementen die West-Euro pa de moderne op reizen en culturele topprestaties beluste wereldburger bicdc-n. Tot aan de Verenigde Staten en Canada bleek dit jaar de werfkracht er van te reiken en het ligt voor de hand, ook zonder dat exacte cijfers beschikbaar zijn. aan te nemen, dat de belangstelling vanuit de ons omringende landen aanzienlijk groter zal geweest zijn. Wellicht wat geruggesteund door de interesse, die de Brus selse Expo blijkt te genieten, maar zeker niet min der als zelfstandige culturele manifestatie heeft het Holland-Festival zich dit jaar met groot succes in de reeks der festivals weten te plaatsen. En dat schept vertrouwen voor de volgende edities van dit evenement, een basis waarop met groeiende tref zekerheid de programma's voor de volgende jaren kunnen worden uitgestippeld. dienen 115 mensen hun dagelijks brood. Er zijn uitgebreide sanitaire voorzieningen getroffen om het be smettingsgevaar te bezweren. On dermeer is er een eigen wasserij voor de dienstkleding. Er is een ondernemingsraad en de werkne mers delen in de winst. Het winst aandeel wordt uitgekeerd in janu ari, dus na de feestdagen en vóór de uitverkoop. De nadere kennis making met de N.V. Chemische Bedrijven van de N.C.B. heeft ons ervan overtuigd, dat de kwade reuk waarin de destructor zich bevindt een proces verbergt, dat zowel eco nomisch en sociaal als uit een oog punt van volksgezondheid meer dan verantwoord is. En dat is, dunkt ons, een gedachte, die ons met veel kan verzoenen. wanneer u de huissleutel vergeten bent. geen smid meer kunt halen en. kleine kinderen alleen thuis zijn; wanneer in uw huis de waterleiding is gesprongen of op andere wijze overlast en schade door water ontstaat;. wanneer de verkeersorde wordt verstoord door een omge waaide boom of wanneer schade en verkeerschaos dreigen door het breken van een mandfles zoutzuur, zwavelzuur, e.d. of door ongebluste kalk op straat; wanneer bij of na storm losgeraakte uithangborden, wankele schoorstenen, tuitgevels e.d. gevaar opleveren voor het publiek; wanneer iemand bekneld is geraakt in de wrakstukken bij een auto- of spoorwegongeluk; wanneer mensen of dieren bedwelmd, bedolven, bewus teloos of te water zijn geraakt; wanneer iemand in een lift of een kluis zit opgesloten. die worden opgeleid tot beroeps brandweerman. Dit betekent, dat 50 jonge mannen, na het af leggen van een gymnastiekproef en na de gunstige uitslag van een zware keuring, het diploma EHBO en het diploma reddend zwemmen zullen moeten halen tijdens hun opleiding tot brandweerman. Wal is nu het aantrekkelijke in dit onderdeel van de reorganisatie van de brandweer voor de hulp verleningen? Een employé van een be kende zuurstoffabriek wist niet het telefoonnummer van de brandweer, toen onver wacht brand was ontstaan in één der gebouwen van het fa briekscomplex. Hij draaide driemaal 9. Toen hij bij de wagencom- mandant van de brandweer informeerde antwoordde deze. dat hij het nummer van de brandweer van Londen had gedraaid. Ambtshalve vertelde hij erbij, dat het alarmnum mer van de Rotterdamse brandweer bestaat uit twee negens. Iedereen raakt in het leven wel eens in verlegenheid of angst en zal na goede afloop misschien ge neigd zijn te denken: „Was ik nu maar padvinder geweest in mijn jonge jaren!" Er zijn minstens zo veel moeilijke posities en benarde situaties, die het insigne „handige jongen" tot een enige uitkomst ma ken. Op een gelukkige wijze kan de brandweer echter in veel van deze gevallen uitkomst brengen en dit gemis opheffen. Maar men dient eveneens te bedenken, dat de brandweer niet een soort „gemeen telijke dienstverrichting" is. Een fervente dierenvriendin, die de brandv/eer van stal kreeg voor een poes in een boom, welke bij de nadering van de mannelijke brandweerschoen de koene sprong naar de aarde volvoerde, zal een blos van schaamte hebben gevoeld, die op enige tinten na de kleur van de brandweerauto nabij kwam. Meer voldoening gaf een poes, die in een luchtkoker was gevallen en dermate vermagerd, dat haar vleseljjke subsantie nog net ge noeg was voor de reddende greep. De brandweerlieden van hun kant zitten niettemin ook wel eens met de handen in het haar, wan neer het niet een kat in een koker, maar een koe in een put betreft. De oplossing, die voor de hand lag, nl. het volspuiten van de put met water waarmee het slachtoffer levend kwam bovendrijven, werd niet terstond gevonden. Maar niet alleen in het dierenrijk wordt de hulp van de brandweer verbeid. Nog veruit boven de zorg voor koeien, paarden, katten, honden, duiven en wat dies meer zij, gaat de paraatheid voor het leven en welzijn van de mensen die in hoge of lage nood zijn komen te verke ren. In het algemeen Is het criterium voor hulpverlening: de openbare orde of veiligheid moet worden verstoord of in het gedrang komen en er moet gevaar zijn voor perso nen of goederen. Politie en brandweer zijn, met uitzondering van de Rijkspolitie, gemeentelijke organen, die de bur gemeesters ter beschikking staan ter handhaving van de openbare orde en veiligheid, terwille van de burgerij. De uitleg van deze keurige for mulering wordt Van 'dag tot dag op straat gedemonstreerd, wanneer politie beide in continu-dienst, handhaaft en waarborgt: de ster ke arm, die met zachte hand, maar niet minder beslist, tot doorlopen maant, het verkeer regelt en voet gangers over snelverkeerswegen loodst. Maar wat moet nu worden ver staan onderde andere"? Met voldoende recht van spre ken kan de beroepskern van de brandweer van Rotterdam hierop aanspraak maken, want van het jaarlijkse totaal aantal keren, dat wordt uitgerukt, verzorgt deze kern van beroepsmensen zelf standig de ongeveer 16 pet hulp verleningen van allerlei aard. Bij de start van de nieuwe brandweerverordëning op 1 maart j.l. is o.a. ook een begin gemaakt met het werven van 50 kandidaten, eindigt me-t de redding van een poesje, dat te hoog heeft gegrepen. Hoofdzakelijk dit: een van de structuur cn omvang der stad af geleid aantal brandweerlieden, ge specialiseerd in training cn uitrus ting, is onafgebroken binnen 30 tot 60 seconden voor uitrukken gereed op een voldoende aantal posten in het stadsgebied, zodat de rijtijd niet al te groot wordt. Wat het zwaarst is heeft men ook het zwaarst laten wegen: de snelst mogelijke inzet van de brandweer als de meest essentiële voorwaar de voor een goede (d.i. tijdige) brandbestrijding. Bij hevige storm, wanneer op talloze plaatsen gevaar ontstaat door losgeraakte markiezen, uii- hangborden, tuitgevels, e.d. rijden de nieuwe gereedschapswagens, vijf in getal en met vijf beroepsbrand- weerlieden bezet, van huis tot huis om hulp te verlenen in de ernstig ste gevallen. Zo gaat het in Rotterdam. Een bijzonder aspect in de hulp verleningen vormen de ongelukken met chemicaliën, zoals aifmoniak, zoutzuur, zwavelzuur e.d., die dik wijls penibele situaties doen ont staan. Nu knikt een drogist instemmend met het hoofd, nadat hij eens een z.g. volksgasmasker opzette toen in zijn zaak een mandfles met am moniak in stukken brak en hij meende, dat zo'n gewoon masker bescherming bood tegen de kwa lijke ammoniakdampen! Dit is de enig juiste maatstaf voor een doeltreffende hulpverle ning. Trouwens, de publieke opinie is dienaangaande zelfs dogmatisch en een kijklustige menigte is niet be reid haar afkeuring onder stoelen of banken te steken, wanneer de brandweer te lhat komt. Toch zijn er talloze gevallen, die niet zeer urgent zijn, maar niette min uitvoering behoeven. Zo was het wel in de 169 gevallen in 1954 toen in stormtij werd gewerkt en in datzelfde jaar 33 keer een huis sleutel werd vergeten. Maar dit verwijt kan voor brandweer geen bezwaar zijn. Wanneer een aantal woninge!l onder water loopt, dan dient de meeste spoed te worden betrad?1 om dit euvel, zo mogelijk, te ver' helpen. Zelfs zeer dringend wordt de sistentie indien een auto met me"' sen te water is geraakt, één 0 meer mensen door stadsgas in h"1* zjjn vergiftigd of wanneer iem»" onder zand bedolven is geraakt- Bjj verdrinking of verstikking 1 de spanne ttfds van leven nai*'t dood slechts zeer kort en moet be toedienen van zuurstof of het tor passen van kunstmatige ademb'1] ling aanvangen binnen 812 mi"'1 ten. Zowel bij verdrinking, versti^' king als verbranding staat voor"!; dat de slachtoffers met de meeS' spoed onder doktersbehandeü11" moeten komen. En dat niet alle01^ omdat een arts de nodige harti"' jecties kan geven, die even ono" heerlijk zijn als de zuurstof. Bij een uitgebreide verbrandi" met veel en grote brandwond1'' zullen leken het meest gebou worden door de wonde plekk"^ maar veel belangrijker is het v°°! komen van de gevreesde won shock, die de dood ten gevolge W hebben. Mensen, die een zware verbl®1' ding hebben ondergaan, moet"^ geen zuiver water te drinken kr1' gen, maar water waaraan per ter 4 gram zout en 2 gram zlL veringszout is toegevoegd om 11 aanzienlijke zoutverlies, ontsta door het uittreden van bloedpl®5 ma, te compenseren. Zo zal de wondshock kun"0 worden voorkomen. 0 De transfusie van bloedpla-^g in de ziekenhuizen is voor ernstige patiënten een zaak het grootste belang en het traW, port naar een ziekenhuis ver"1'! daarom de meeste spoed. Op Êr° van de ervaringen overweegt in het buitenland zelfs het ëel'e(L stellen van geconserveerd blo0 t plasma in apotheken en kliniak'1^ om een onontbeerlijke snelle huji. verlening te kunnen verwezen!»' ken. Het destructiebedrijf sre h h jKh van de AC. B. te Son Destructor De transportwagens worden telkens grondig schoongespoten. Dat plan is al kant en klaar en woensdag heeft de directie het ont werp te Luxemburg aangeboden. Zij heeft nauwkeurig vastgesteld, waar het Luxemburgse bedrijf het best gevestigd kan worden, hoe groot het moet zijn, enzr De op dracht is een gevolg van het feit, dat de Luxemburgse autoriteiten na een studiereis in West-Europa tot de overtuiging waren gekomen, dat men in Son het meeste kaas gegeten had van het destructiepro- ces. Er komen trouwens geregeld buitenlandse deskundigen op be zoek, zelfs tot uit Rusland. Het destructorbedrijf is voortge vloeid uit de Vleeskeuringswet 1919 waarin voorgeschreven werd dat afgekeurd vlees zou moeten wor den verwerkt in een destructor. Tot dan toe werden onbruikbare ge storven dieren en slachtafvallen begraven of verbrand in kori- ovens, die bij vele slachthuizen stonden opgesteld. Op het land werden de kadavers eenvoudig on der de grond gestopt. Het verrot tingsproces verspreidde smetstof fen die de gezondheid van mens en dier bedreigden. De bacillen werden verspreid door het grond water of door knaagdieren en hon den. De Vleeskeuringswet trad in 1922 in werking en legde de ge meenten de plicht op de afgekeur de materialen onschadelijk te ma ken. Voor de uitvoering van de destructie werd een overgangster mijn van 10 jaar gesteld, die na dien met 2 jaar is verlengd. Uiteraard was het niet econo misch verantwoord dat iedere ge meente haar eigen destructor bouw de. Particulieren bouwden destruc- toren, welke een groep gemeenten zouden kunnen bedienen. De Noord brabantse Christelijke Boerenbond nam het initiatief in het zuiden en zo werd in 1934, bijna 25 jaar ge leden dus, de destructor te Son ge opend. De destructor van de N.C.B. is het enige bedrijf in Nederland, dat eigendom is van de boeren. Als werkgebied kreeg hij toegewezen Noord-Brabant, Limburg en het zuidelijke deel van Gelderland, een gebied dat 275 gemeenten omvat. Hij heeft het recht op alle afge keurd vlees en kadavers en daar tegenover de plicht al dit materi aal binnen 24 uren na aanmelding op te halen. Daarvoor heeft hij de beschikking over een uitgebreid wagenpark. Per dag komen er gemiddeld zo'n 250 aanmeldingen binnen. Deze worden op een stafkaart aangege ven en aan de hand daarvan wordt de route van de wagéns bepaald. Ook dit bedrijf kent echter zijn seizoenpieken. Het aantal kadavers is het grootst in het vóór- en het najaar, wanneer het vee van de stal naar de wei en van de wei naar de stal overgaat. Om de ca paciteit zoveel mogelijk te benut ten wordt daarom ook visafval en vis, die om de prijs op peil te hou den bij te grote aanvoer uit de markt wordt genomen, verwerkt. Jaarlijks worden 75.000 kadavers met een gewicht van 4,1 miljoen kg, 10.850.000 kg slachtafvallen en 9,7 miljoen kg vis en visafvallen aangevoerd. Na sterilisatie in grote ketels, waarin het materiaal plm. 4 uur bij een temperatuur van plm. 130 graden Celsius wordt rondgeslin gerd, wordt het vet uitgeperst, dat z(jn weg vindt naar de zeep- en stearinebereiding, terwijl de droge massa in diermeel wordt omgezet, dat met zijn hoog eiwitgehalte een uitstekende grondstof is voor de bereiding van mengvoeders. Jaar lijks wordt 5.125.000 kg dier- en vismeel en 2.490.000 kg vet en traan geproduceerd. AVat dit voor de betalingsbalans bijvoorbeeld be tekent, blijkt uit het feit, dat Ne derland per jaar behoefte heeft aan 120.000 ton eiwitrijke veevoeders cn dat de gezamenlijke destructo- ren hiervan 40.000 ton leveren. Dit heeft tot gevolg dat minder behoeft te worden ingevoerd cn wat nog meer zegt is, dat het hier een be sparing op dollarimport betreft. Dat is dus een heel verschil met de vroegere kori-ovens, waarin al léén maar verbrand werd en die grote stookkosten met zich brach ten, waar geen enkele produktie tegenover "stond. Nu worden alleen de gevaarlijke kadavers totaal ver nietigd. Dit zijn o.a. de kadavers van runderen, gestorven aan milt vuur, van kippen, gestorven aan vogelpest en van paarden, gestor ven aan kwade droes. Veelal wordt op de beesten sectie verricht om de aard van de kwaal op te zoe ken, waardoor soms nieuwe slacht offers kunnen worden voorkomen. Ook wordt in samenwerking met de veterinaire hoofdinspectie de oorzaak opgespoord van bijzonder verontrustende verschijnselen. Zo kon worden vastgesteld, dat de oorzaak van een plotseling veelvul dig optreden van miltvuur in een bepaalde streek een kadaver was van een rund, dat 25 jaar geleden aan deze ziekte was gestorven en op het land was begraven. Op de laboratoria worden tal van onderzoekingen gedaan.- Voorts worden momenteel 25 nertsen ge houden voor welke diersoort men tracht een goed kunstvoedsel te vinden. Het voedsel is namelijk )#.-1 grootste probleem voor de nertsen fokkerij. In het bedrijf te Son ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8