VAN ALLES WAT TROPISCHE VISSEN Zingende V ogelaar MUZIKALE VAKANTIE 41 is wat ongerief in trek om op gaan Twee vriendinnen op In Zoerselse bossen kweekt ex-loodgieter Eenzame figuur in het vaderland Saterdag 19 juli i9S8 Eindelijk is de zomer gekomen. Ee Parijzenaars hebben al gro tendeels de stad verlaten en die er nog zijn draven de magazijnen af om zich aan te schaffen wat Ze nog voor een langdurige va kantie nodig hebben. Die dingen ztjn heel verschillend, ze alle maal op te noemen is ondoenlijk en ze gaan van een optrekje bui ten via een hark naar enkele on misbare kledingstukken en naar een dames-scheerapparaat. El «I. C. van Lieshout zoon n.v. COMPLETE WONINGINRICHTING ZOERSEL, juli (Van onze speciale verslaggever) Als men zo de voorpagina's van de kranten van de laatste dagen door leest, kan men nauwelijks geloven, dat er ergens op deze wereld nog een plekje is, waar geen kanonnenlopen dreigend omhoog wijzen; waar geen stank van verbrande aarde de atmosfeer bederftAlles immers in deze dagen schijnt beheerst te worden door wapens, landingsvaartuigen, straalbommenwerpers En toch zijn er nog van die plekjes te vinden, ook al zou men er dan bijna aan gaan twijfelen, of onze wereld, die het vechten nooit schijnt af te leren, dit soort aardse paradijsjes nog wel bezit. Maar; ze zijn er nog wel degelijk. Wie hieraan mocht twijfelen, fpoet maar eens een' bezoek brengen aan de Zoerselse bossen, op enkele kilometers afstand van Antwerpen. Natuurlijk: men behoeft niet uitdrukkelijk zover te gaan; ook in het eigen land zijn er nog wel gebieden, waarin men absoluut niet hoeft te denken aan atoombommen, Amerikaanse mariniers en rebellen. In het luisterrijke stukje natuur, dat wij thans echter op het oog hebben, kan men zich niet alleen losmaken Nvan alle mogelijke be nauwende gedachten, maar hier kan men ook kennismaken met een Relg, die zó uit een of ander tijdschriftverhaal kan zijn weggelopen. In aards paradijs bouwde energieke Belg aan zijn bedrijf en zijn carrière Keerpunt Overall verdween bouwde.... Hij Geheimen Niet voor niets Ergens in Hilversum woont in een groot huis, dat gebouwd is van gele stenen, de opera- en concertzanger Jan Michiel Schroeder. Alle vertrekken van zijn huis zijn met zeldzame smaak ingericht. Er hangen uitsluitend originele schilde rijen, zelfs enkele museum stukken. IN MARKER- KOSTUUM NAAR ITALIë Speurtocht naar een buikorgeltje Mieke Been en Ria van der Vuurs de Vries gaan in Italië opzien baren. Zij hebben er zich een Marker kostuum voor aangeschaft en ze hopen nog ergens een buikorgeltje van daan te halen. Want zingend en spelend en dansend op witte klompen willen ze de Rivièra di Ligore doortrekken, zijn ze van plan het te brengen tot Florence, Rome, zelfs Napels. Onbepaald is alleen de duur van de reis; die hangt af van de hoeveelheid lires, waarin de Italianen hun waardering zul len uitdrukken. KLEIWEG 112 VAKANTIE Het belangrijkste is het optrekje. Meestal is al lang een stuk grond ge kocht voordat men aan het huisje tee is en vergenoegt men zich met een schuurtje eigenlijk bestemd voor te tuingereedschappen maar waar tesnoods ook een paar stoelen, ta fel en bedden in geborgen kunnèn ^orden. Het is ongelooflijk hoe de mensen tee een heel gerieflijk appartement "ebben, zich kunnen schikken in de ""gerieflijkste omgeving als die hen "laar in de gelegenheid stelt kun vakantie buiten door te brengen. Nu zijn er optrekjes in de handel tee er lang niet gek uitzien en wie voor voelt zelf zijn huis in elkaar te zetten kan zijn hart ophalen, want tegenwoordig verkoopt de Printemps Geprefabriceerde huizen die de ko kers zelf kunnen „bouwen". Een soort jegdoos dus in groot formaat. Op teitenhuisjes zijn de Fransen dol, 2elf timmeren is een genot waar tot "°g toe alleen de mannen op verzot ^aren, terwijl de vrouwen tegenwoor dig ook graag de verfkwast han teren; wie dus zo'n geprefabriceerd teisje koopt kan er zeker van zijn makkelijk de hele familie aan het ^erk te krijgen. Alleen bij het fun dament, bestaande uit een riggel Cement, komt een metselaar bij te bas als de familie zelf niet erg han dig is. Zo maar of het niets is zet U uw z°merverblijf in elkaar, zegt de fa briek, die dergelijke huisjes maakt, maar van water aan- en afvoer wordt "iet gerept en die zullen juist wel aan ging geven tot enige verrassingen. et huisje dat de Printemps toont Is alleraardigst en zeer praktisch mgericht: een grote zit-slaapkamer, een schattig keukentje, een badka mer met douche en zelfs een afge schut knutselhoekje als vader daar tenminste na al zijn getimmer nog moéd voor heeft, ook kan hij er zijn gereedschap inzetten. Ook daarin is veel nieuws; de hark van tegenwoordig b.v. is veel prakti scher dan die van vroeger. Daar nie mand veel tijd heeft, moet het har ken ook vlug gaan en de fabrikant van deze hark heeft daar zeker aan ge dacht, toen hij met een exemplaar van breed formaat kwam. Daar bet ding nogal zwaar was en lastig te han teren, zette hij aan beide kanten een wieltje; en sindsdien is harken een prettig werkje geworden. In de Ba zar de l'Hotel de Ville had het geval als curiositeit groot succes, toen er mee gedemonstreerd werd. Wol wordt nooit vergeten. Geen. vrouw of ze neemt er het no dige van mee, om in de vakantie een pull voor haar man te breien. Soms is het moeilijk een model te kiezen en zoekt ze haar inspiratie bij de ma- chinaal gebreide pulls. Een ervan heeft bijzonder veel succes toen de vrouwen hier vernamen dat het mo del een prijs in Amerika had gekre gen. Het schijnt een Amerikaanse ge woonte te zijn om de beste ontwerpers of buitengewoon goede creaties van het een of ander, een prijs toe te ken nen. Deze wordt uitgeschreven door een firma die er belang bij heeft ont werpers aan te moedigen en goede creaties te lanceren. Zo heeft een der oudste en bekendste zaken van heren- sportkleren en accesoires in New- York, Cassel Massey, enige tijd gele den een jaarlijks internationaal con cours uitgeschreven voor de beste cre aties op tricotgebied. Het Was de Franse fabriek Saint- Joseph, die onder de eerste bekroon de firma's behoorde en wel met een pullover van witte getorsadeerde wol. De mouwen van deze pull zijn ^vier kant" ingezet en aan de halsuitsnij ding en manchetten is een kleine ge kleurde noot aangebracht, die wat te kening aan het model geeft. Ook toen de collectie in Parijs getoond werd, trok deze torsadetricot algemeen de aandacht. Voor zichzelf koopt de huisvrouw meestal enige zeer eenvoudige japon netjes en omdat ze wel weet dat een mooie leren ceintuur chic geeft aan de simpelste jurk, trakteert ze zichzelf daarop. Wie niet bang is de aandacht op haar middel te vestigen, doet er werkelijk goed aan er een te kopen en dan van dof leer bijvoorbeeld, zoals die van Hermes, die met smalle ban den van boxleer is afgezet. Het is een rage om koperen ornamenten op de ceintuurs te zetten; deze heeft rond om dezelfde ringen als die de sluiting vormen, wat desnoods nog gaat. Maar wat te zeggen van de Engelse, die laatst heel parmantig door de Fau bourg St. Honoré stapte met een cein tuur, waarop rondom koperen sleu telgaten waren gezet en die dingen waren nog op hartvormige plaatjes aangebracht ook. En wie zich dat al les heeft aangeschaft, doet nog goed zich een scheerapparaat te kopen. Niets is zo lelijk als de sprieten haar, die bij een mouwloze jurk te voor schijn komen. Scheerapparaat voor dames In Amerika bestaat al lang een scheerapparaat voor dames. In Frank rijk gebruikten de dames dat van een mannelijk familielid, die in de regel beweert, dat het kapot gaat als een vrouw het hanteert. Nu brengt de fir ma Remmington in Frankrijk een elektrisch scheerapparaat voor dames in de handel. Het ziet er heel elegant uit en scheert op voortreffelijke wijze het haar onder de armen weg. Ja, de fabrikant beweert zelfs dat het niet eens nodig is de kousen uit te trekken om zich het overtollige haar van de benen te scheren! In de regel verwijderen de vrouwen het haar op de benen niet met een scheermes; het lijkt dan ook wat wonderlijk en er zul len zeker niet veel dames zijn, die er een paar kousen aan wagen. Maar wat een genot manlief niet meer uit zijn vel te doen springen door even tjes zijn scheerapparaat te lenen! Behalve het optrekje dat naar de plaats van bestemming wordt ge stuurd, neemt al het andere weinig plaats in en we weten allemaal wel dat, als we in vrede willen vertrek ken, we zo min mogelijk bagage moe ten meenemen; volgens onze eegaas is een handkoffertje altijd ruim schoots voldoende. DINY K. W. VOOR BETER EN MODERN BONT ROTTERDAM 22 EN 24 JULI MODESHOW °gant en efficiënt is e^ehtrische scheer- i'l'iraat voor dames. towluiMn >MiliM«s*erlaan 247 - lel 33846 - 34329 Die Belg is de heer Huybrecihts. Zijn. levensgeschiedenis valt ongeveer te ver gelijken met krantenjongens, die directeur van een uitgeverij worden of jonge meis jes, die op een avond van de plaatselijke toneelvereniging werden ontdekt door een filmregisseur uit Hollywood. De heer Huybrechts is namelijk heel eenvoudig begonnen als loodgieter. Thans is hij de eigenaar van een imposant be drijf, waar tropische vissen en water planten worden gekweekt. Het klinkt als de reclame voor een bepaald soort tand pasta, maar dit is toch niet het geval met de heer Huybrechts. Hij heeft namelijk zijn carrière niet te danken aan het veelvuldig tandenpoetsen, maar aan. een imponerende ijver en doorzettingsver mogen. Ruim 35 jaar geleden de heer Huy brechts heette toen, omdat hij nog maar vijftien jaar oud was, jongeheer Huy brechts begon hij uit louter liefhebberij met het houden van een aquarium. Maar omdat met een dergelijke hobby het heel moeilijk is, een boterham te verdienen, oordeelde vader Huybrechts het nood zakelijk, dat zoonlief voor h«t nuttige vak van loodgieter ging leren. Dit ge beurde. Maar het houden van een aquarium was in die dagen een kostbare geschiede nis. Voor de noodzakelijke waterplantjes in het aquarium moesten heel wat zuurverdiende frankskes worden neer geteld. Dit bracht de jonge Huybrechts op de idee, zelf die plantjes te gaan kweken. Deze beslissing bracht het keer punt. Want toen bleek, dat het mogelijk was, zelf plantjes te kweken, ging de jonge man ook experimenteren met het kwe ken van de visjes zelf. Later kwam daar toen ook nog levend visvoer bi). Het lukte wonderwel en dit niet alleen, maar er bleek ook nog een aardige bijver dienste te schuilen in de verkoop van de eigen geteelde visjes, planten en voedsel. De overall van de loodgieter verdween toen op een goede dag diep in de kleer kast om er niet meer uit te komen. Het kweken en verkopen werd "€t hoofd middel van bestaan voor de heer Huy brechts. Vooral na de oorlog bleek er bijzonder veel animo te bestaan voor het houden van een aquarium. De kweker besloot toen, zijn bedrijf op een grotere leest op te zetten. Hij zocht en vond een prachtig stuk terrein in de Zoerselse dennenbossen. Het is hier, diep verbor gen in het bos, waar geen geluid door dringt van de tooh niet zo veraf gelegen verkeersweg, dat de heer Huybrechts zijn kwekerij heeft opgezet. Afgesloten van de buitenwereld, in een volkomen eigen gemeenschap tussen de hoge, majestueus wuivende dennen, leeft hier de familie Huybrechts uitsluitend voor de visjes en de planten waren er in dit veriaten oord uiteraard niet te vinden. Maar geen nood voor de heer Huybrechts, d'ic immers als lood gieter de nodige ervaring had opgedaan. Hij bouwde bovenop het gebouw, waarin zijn aquaria zqn geplaatst, een kolossaal reservoir, dat 60.000 liter water kan bevatten. Hij bouwde een eigen pomp-installatie, om het water aan de bodem te onttrekken. Hij bouwde een eigen filtreer-installatie, om dit zurige grondwater bedrijfsklaar voor zijn aquaria te maken. Hij bouwde een twintig meter hoge betontoren in deze toren, die in totaal acht ton weegt, is ander halve kilometer betonijzer verwerkt met een grote wiek, natuurlijk in de vorlïl ,.van een V'S een turbine aandrijft. Hij bouwdehij bouwde Maar een dergelijk bedrijf heeft water nodig, elektriciteit, warmte.... En die Kortom: de heer Huybrechts bouwde, zonder hulp van welke buitenstaander dan ook zijn kwekerij op tot een van de modernste en in zij,n soort enige viskwekerij van Europa. Nu heeft de heer Huybrechts in zijn meer dan driehónderd aquaria ruim 50 soorten tropische visjes rondzwemmen. Alleen het voeren van deze duizenden diertjes neemt al bijna een halve dag in beslag.... Er zit aan deze kwekerij echt wel het nodige werk vast, maar over hulp heeft de heer Huybrechts niet te Magen. Zowel zijn vrouw als zijn zoon assisteren hem bij de taak, die hij nu 35 jaar geleden geheel vrijwillig op zijn schouders heeft genomen. Hoé hij nu precies die taak uitvoert? Ja, daarover laat hij iedere bezoeker in het ongewisse. Men mag gerust langs een serie aquaria wandelen: men kan de bakken met tropische plantjes zien, het reservoir en de betontoren mag ieder die dit wil, bekijken. Maar het heilige der heiligen de kwekerij zelf blijft ach ter een gordijn verborgen, dat nog her- metisdher is afgesloten, dan het gordijn, waarmee de Russen hun grenzen hebben beschermd. „Tenslotte'', zo zegt de heer Huy brechts, yihd ik het niet noodzakelijk, dat men mij de kunst komt afkijken". Er blijft echter nog wel genoeg over om te zien, ook al wordt men dan niet toegelaten in de kleedkamers van deze imposante vissenschouwburg. Inmiddels is de heer Huybrechts erin geslaagd, een bedrijf op te zetten, van waar uit hij een flink deel van de Euro pese markt van tropische vissen en plan ten voorziet. Dierentuinen behoren o.a. tot zijn regelmatige afnemers. Wel een bewijs, dat de voormalige loodgieter niet voor niets de lekkende gootstenen in de steek heeft gélatert. In een bijzonder mooie omgeving, ver van het gewoel van een rusteloze wereld, heerst een Belg, die een merkwaardige carrière heeft gemaakt, en die nu zfl« schaapjes op het tirogc beeft getrokken, door zjjn visjes in het water te houden Toen wij hem bezochten, zat de gastheer in een hondehok en wij hoorden in het tamelijk galmend Nederlands zijn beroep. Wij hoor den ook het zangerige van zijn taal en vroegen hem waar hij ge boren was. En wij hoorden het: hij komt uit Kerkrade-Spekholzer- heide, waar hij in 1911 geboren is. gen in Duitsland. Zijn eerste leer meesteres in Nederland was echter Aaltje Noordewier, voor wie hij veel bewondering heeft, nog altijd Daarna ging hij privaatlessen ne men in Aken bij mevrouw Schwen- ze-Rostin. Dat was het Duitse be ging van zijn carrière. Na Aken kwamen Hannover, Hamburg, Darmstadt, Weimar, Koblenz, en vele andere steden van Duitsland. Op het hoogtepunt van zijn carrière zong hij in de Ber- lijnse Staatsopera en voor de ko ning van Noorwegen. Als wij een greep uit zijn repertoire mogen doen, dan noemen wij achter el kaar: Othello, Aïda, Rigoletto, Don Carlos, Butterfly en Carmen. In al deze opera's heeft hij de hoofdrol gezongen. Hij heeft gestudeerd en gezon- Ook in het buitenland heeft Jan Michiel gezongen. In Luxemburg, Engeland, België, Zweden, Frank rijk, Indonesië en Nederland stond hij op de planken, deze eenzame. Hij had toen nog geen huiselijk le ven en moest van de ene kamer naar de andere verhuizen. Op het ogenblik is hij uit Duits land teruggekomen. Hij wil in Ne derland blijven wonen en wil nu in het vaderland als zangpedagoog zijn dagen slijten. Maar hij is van Nederland vervreemd. Hij zou werk kunnen krijgen als hij bereid was om kleine talenten dadelijk klaar te maken voor het concert gebouw. Dat doet een zanger van beroep natuurlijk niet. Hij kan ook daarom moeilijk leerlingen krijgen, omdat leden van koren met een een mindere ontwikkeling en ge hoor voor een klein beetje geld dikwijls lessen geven. Alles bij elkaar is Jan Michiel Schroeder in Nederland een een zame figuur, die weinig echte vrienden heeft. Hij brengt zijn da gen door met het verzorgen van zijn vogels en zijn tuin. Hij heeft een grote tuin, die hij zelf hele maal bijhoudt. Hij heeft liefde voor de dieren en vooral voor zijn hond. In de volière heeft hij een Beo en een aantal kleine vogels, in de keu ken van zijn huis stond een grote vogelkooi met een krielkip erin. Hij vertelt daar graag over en zon der somber te worden, vertrouwt hij u soms toe, dat hij nu de hele dag voor zijn vogels gezorgd heeft, maar buiten zijn vrouw geen mens heeft gesproken. Hij is typisch een ontwortelde, die in Duitsland thuis hoort en toch Nederlander is. Hij vertelde ons van zijn jeugd in Spekholzerheide, van de streng heid van zijn moeder en van haar goedheid tegenover de woonwagen bewoners. Ze konden het zo trouw hartig zeggen, dat haar huis taboe was voor mensen met lange vin gers. En terwijl hij praatte, heb ben wij ons afgevraagd, waar toch de schuld ligt van de eenzaamheid die deze mens het leven zo moei lijk maakt. Een avond lang heeft Jan Mi chiel voor ons gezongen, geen lie deren, maar stukken uit opera's. Wij kunnen niet oordelen over de kwaliteit van zijn stem, maar wij hebben ervan genoten. Op onze vraag wat hij verder dacht te doen, antwoordde hij: „dat zal de toekomst leren De ope ra is geen oudemannenhuis." Maar hij ziet de toekomst niet somber in. IN TE „Het is misschien een onzinnig plan," zei Mieke, toen we haar van de week opzochten in haar studen tenkamer, Oosteinde 57 in Voor burg. .,Maar het is een manier om onze vakantie te verdienen en bo vendien vinden we het leuk, iets van ons eigen land te laten zien." Mieke (25) studeert muziek vroeger muziek, nu zang aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Met medestudenten heeft ze vorig jaar een bezoek gebracht aan Italië, waaraan ze toen voor goed haar hart heeft verpand. In dat enthousiasme bleek Rig, die 23 is en een opleiding volgt voor diëtiste, te delen en uit dat en thousiasme groeide het idee. ACHTER DE NAAIMACHINE De keus viel op de Marker kle derdracht, omdat die het minst kostbaar is. „Marker vrouwen dra gen alleen op hoogtijdagen siera den," weet Mieke te vertellen. En ze kan het weten, want ze heeft, om zich tot in de finesses op de hoogte te stellen, een hele dag op Marken doorgebracht. „Ik heb ze bijna letterlijk het hemd van het lijf gevraagd." Ze hebben katoen gekocht, me ters katoen, rode en blauwe, ge streepte en Brabants bont. En nu slijten ze de tijd, die tot vol gende week zaterdag nog rest, achter de naaimachine. Zo echt mogelijk worden de kostuums, maar 'n paar kleine concessies wa ren onvermijdelijk. Het is bijvoor beeld geen baaien rok, die Ria en Mieke zullen dragen. Baai was te duur. Ze zullen ook niet lopen op zwarte schoenen met grote gespen, maar op witte klompen. En voer de twee onderrokken, die er eigen lijk bij horen, is het te warm in Italië. Daarvoor in de plaats, zo vertrouwde Mieke ons toe, een bi kini. ALLEEN IN MUSEA Een buikorgeltje Is, meent Mieke, het enige muziekinstrument, dat bij deze klederdracht past. Maar waar het vandaan moet komen is een raadsel. Ze heeft Den Haag en Amsterdam al afgezocht zonder re sultaat. Buikorgeltjes bestaan blijk baar alleen nog in musea. En dus zal het wel een accordeon worden, waarop de meisjes haar zang en dans zullen begeleiden. Ze z(jn overigens van plan alleen specifiek Hollandse liedjes te zingen, beken de en minder bekende volksliede ren. Want zowel Mieke als Ria hebben daar een zwak voor; Mieke heeft er zich In haar studie zelfs op gespecialiseerd. Volgende week zaterdag begint de onderneming. Van vrienden krijgen de meisjes een lift tot Ge nua en de rest van de reis denken ze half te liften, half te lopen. Ze gaan in jeugdherbergen overnach ten. „Nu is het ook weer niet de bedoeling, dat we zomaar op straat gaan zingen. We hopen op zo nu en dan een uitnodiging om b.v. een gezelschap te amuseren of om een feestje op te vrolijken. En als het helemaal niet luktwel, dan nemen we de trein naar huis." H. W. MIEKE BEF heeft maar nauwelijks tijd om even op te kijken voor onze fotograaf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9