IN LOOSDRECHT schijnt de zon met een middellijn van 45 cm Gemeentebesturen kunnen zelf beslissen over ontslag gehuwde onderwijzeres [VöKÖlL en Vakantie bru WERELDCONFERENTIE VOOR DE GEZONDHEID Winst Shell Oil daalde „Malle Betjeweer op haar hoogste punt in eerste halfjaar Minister Cals aan Eerste Kamer: Limburg mag kinder toelagen niet verhogen Schilderij van Klee voor één gulden Zaligverklaringsproces dr. Alfons Ariëns Caltex Petroleum Mij. Venezolanen zoeken asiel op Curagao PAGINA 3 VRIJDAG 25 JULI 1958 Te Middelburg Per aandeel 1.50 (zelfde periode vorig jaar 2.49) Zou het niet Kerkelijke rechtbank samengesteld Met de samenstelling van d kerkelijke rechtbank, die het informatieve proces eaat voeren, dat de zaligverklaring van ^3n fle dienaar Gods, Alfons Ariëns, gaat behandelen, is mgr. Alfrink thans gereed Bekomen. Zondag 3 augustus, des middags 2 uur, heeft in de parochiekerk te Maarssen de plechtige installatie plaats. Olie-produktie op Sumatra aanmerkelijk vergroot Strenge keuring Geen genade Prachtige resultaten Angstig vakantie-avontuur AUTO ZAT TUSSEN SPOORBOMEN VAST Achttien jaar geleden, tijdens de brand van mei 1940, werd de binnenstad van Middelburg volledig verwoest en ook de beide grore torens van de stad, de „Lange Jan", die tot het abdijcomplex behoort en de door Anthoon Keldermans gebouw de toren van het middeleeuwse raadhuis in de volksmond „Malle Betje" genaamd. De „Lange Jan" prijkt sinds een aantal jaren weer in volle luister; het stadhuis werd vrijwel geheel gerestaureerd, doch de toren daarvoor staat nog steeds in de steigers. De Shell Oil Company heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een netto winst geboekt van $19.182.070 ($0,63 per aandeel) tegen 26.469.532 0,87 per aan deel) in het eerste kwartaal van 1957. In de eerste helft van 1958 bedroeg de nettowinst 45.651.602 1,50 per aandeel) tegen 75.320.849 2,49 per aaandeel) in de eerste helft van 1957. Vóór reservering voor federale belas tingen bedroegen de inkomsten de maat schappij in het tweede kwartaal van dit jaar 18.82.070 (in het eerste kwartaal 27.169.532) en in de eerste helft van 1958 45.751.602 (eerste helft van het vorige jaar $106.320,849). De verkopen en andere bedrijfsinkom- sten bedroegen in het tweede kwartaal van dit jaar $391.356.867 (eerste kwartaal 408.626.006) en in de eerste helft van 1958 799.982.873 (in de eerste helft van het vorige jaar 902.588.690). De kosten, afschrijvingen e.d. en inte restbetalingen op langlopende leningen bedroegen tezamen in het tweede kwartaal van dit jaar $375.538.089 (in het eenste kwartaal 382.977.551) en in de eerste helft van 1958 758.515.640 (in de eerste helft van 1957 800.648.317). komen natuurgetrouw gebouwd op een schaal van 1:3 miljard. Vervolgens deze schaal, die de zon dus een middellijn geeft van 45 centimeter, blijft er van onze aarde maar een nietig balletje over van 4 millimeter; de maan met een middellijn van ongeveer 1 mm. is bijna in het geheel niet terug te vinden. Van de afstanden in het heelal krijgt men enig idee. als men ziet, dat in dit planetarium Saturnus vijfhonderd meter van de zon afstaat. Nog verderop staat een grote witte paal met Uranus (op 1000 meter) en heel in de verte kan men dan nog net iets onderscheiden van Nep- tunus, die dan ook 1600 meter van de zon afstaat.. Op een schaal van één op drie miljard kan men thans ons planetenstelsel aan schouwen. En proberen, iets te begrijpen, van de ontzagwekkendheid van het heelal, dat ons die een middellijn van 4 mm bezitten omringt. Zou het niet goed zijn, als de topconfe rentie van de machtigen van deze we reld in het Loosdrechtse planetarium ge houden kon worden? Misschien dat dan ook zij onder de indruk kwamen van de nietigheid en de betrekkelijkheid van onze wereld, waarom zij zich zo ontzet tend druk maken Volgend jaar zal hij echter weer in al zijn schoonheid prijken. Gisteren werd bij de herbouw letterlijk het hoogtepunt bereikt, doordat een elf meter lange ko- ningsstijl. waaromheen straks de eiken houten spits zal worden gebouwd, werd geplaatst. De burgemeester van Middelburg, mr. J. de Widt, vergezeld door zijn wethou ders en talrijke genodigden, nam. na een zware klimpartij de werkzaamheden op een hogte van 42 meter boven de be gane grond in ogenschouw. Een grote kantoormachinemaalschappij heeft gisteren aan Paultje de Winter, een spastisch patiëntje in Den Haag, een elektrische schrijfmachine aangeboden. De jongen is vrijwel geheel verlamd en heeft niet voldoende macht over zijn handen om een pen of potlood vast te hondenof om de toetsen van een normale schrijf machine aan te slaan. Daarom heeft men hem nu een elektrische machine gegeven, welke óók door hem kan worden bediend. ren. niet zou worden aangetast en zij wilden deze ook niet aantasten. Uit de opmerkingen, gemaakt in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer, meent de minister te mogen concluderen, dat deze Kamer in grote meerderheid eenzelfde standpunt inneemt. De minister antwoordde verder op de vraag of de gemeentebesturen het recht zullen bezitten, indien geen verordening is gemaakt, incidenteel een onderwijze res bij het aangaan van een huwelijk te 'ontslaan, dat artikel 38 formeel daaraan niet in de weg staat. De betrokkene heeft dan uiteraard het recht van be roep op Gedeputeerde Staten en de Kroon, die incidenteel moeten beoorde len, of het ontslag terecht is gegeven, niet uitsluitend uit het oogpunt van rechtmatigheid, maar ook uit het oog punt van doelmatigheid. Het besluit van Provinciale Staten van Limburg in de vorige imerzitting tot verhoging met 10 procent van de kinder toelagen en tijdelijke kindertoeslagen voor het personeel in dienst van de pro vincie zal moeten worden ingetrokken. De minister van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat bij de goedkeuring door de Kroon van het besluit van de Staten niet kon bevorderen, omdaJ naar zijn oordeel de door de regering gegeven richtlijnen betreffende de z.g. progressie ve kindertoelagen-regelingen door het Limburgse Statenbesluit worden over schreden. De commissie van voorzitters en rap porteurs heeft thans aan Prov. Staten aanbevolen en in overweging gegeven om in een afzonderlijke uitspraak door de Staten afkeuring te doen blijken van het regeringsbeleid terzake. men van de Duindamse Slag af Noord- wijk onmiddellijk kunnen waarschuwen, wanneer een bader in nood geraakte, dan nog zou het ruim een uur duren, voordat een snelle boot uit Noordwijk de dren keling had bereikt. Wanneer het volgende jaar de slechts drie meter brede weg door het Langeveld zal zijn aangelegd en een le gertje fietsers en brommers naar de Duin damse Slag zullen trekken, zullen zij er een beveiligd strand vinden met hulpdien sten, evenals aan alle badplaatsen van de Nederlandse kust. En het ongenoegen van de weinigen die hun rust aan de Dindamse Slag zien verstoord, zal ruimschoots worden ver goed door de vreugde van duizenden Boi- ienstreekbewoners, die na een campagne van vele jaren reeds voor de oorlog praatte men over de mogelijkheden van de Duindamse Slag eindelijk een zo merse wens in vervulling zien gaan. (Van onze correspondent). Toen de schilder E. H. Heymans uit Aerdenhout, die momenteel in „De Ark" te Haarlem enkele van zijn werken exposeert, dezer da gen op het Waterlooplèin in Am sterdam wat rondneusde, ontdekte hij tussen de oude rommel een klein olieverf-doek van 28 bij 38 cm. Hij vroeg de koopman naar de prijs en deze reageerde in over duidelijk Amsterdams met „P,ie kindertekening ken u voor één gulden hebbe De schilder kocht bet doek, om dat hij geen ogenblik twijfelde aan de authenticiteit ervan. Naar zijn oordeel is het schilderij nl. van de hand van Paul Klee. Het is rechts onderaan gesigneerd en dateert ongeveer uit 1939. De schilder heeft het doek aan enige experts getoond, -Me zeer enthou siast waren en geen moment aan de echtheid twijfelden. Het was reeds bekend, dat mgr. Con- ®tans Kramer O.F.M., bisschop van Luan- "u> is benoemd tot gevolmachtigd hoofd pachter. De Chinese missiebisschop zal Udjde worden gestaan door de beide ®djunct-rechters mgr. dr. J. Geerdinck, Proost van het metropolitaan kapittel, Resident van 't groot-seminarie Rijsen- burg en officiaal van bet aartsbisdom, ?h prof. dr. F. van Welie, oud-hoog leraar in het canoniek redt aan de Ka tholieke Universiteit te Nijmegen. Als verdediger van het geloof zal pa- ler dr. Anacletus van Breda O.F.M.Cap. je. Helmond optreden, die reeds voor de /Mifde maal zitting neemt in een tribu- lla,al> dat een beatificatie-proces behan delt. Tot diens plaatsvervanger heeft de "artsbisschop prof. F. Haarsma, profes- f°r in het kerkelijk recht te Rijsenburg, benoemd. Griffier wordt "iter Monul- pnus Gemmeke van het Karmelieten klooster „De Grundel" te Hengelo, die in diocesane proces van de dienaar Gods Pater Titus Brandsma de functie van deurwaarder heeft vervuld. .Dr, K. Reekers, secretaris van het ^artsbisdom, is tot adjunct-griffier be raamd. Deurwaarder wordt rector H. Pan (jg Vogt te Utrecht. Als postulator beedt op pater E. Lohman van het Min derbroedersklooster te Woerden. De produktie van het Caltex Minas olieveld in Sumatra bedroeg het vorig jaar 8,5 miljoen ton, waarmede de Caltex- groep de grootste producent van ruwe aardolie in Indonesië is. De produktie in 1956 was ruim 5 miljoen ton. De Caltex Pacific Petroleum Mij heeft in Centraal Sumatra thans de eerste fase van een 50 miljoen expansieplan vol tooid Op het Duri-veld werden 72 nieuwe bronnen geboord, die verbonden zijn door een netwerk van wegen. Te Dumai kwa men grote aanlegsteigers gereed, waar grate oceaantankers kunnen laden. Eén van de grootste objecten van het Caltex expansieplan is de aanleg van een pijpleiding van het Minas-veld naar Dumai. die nu in aanbouw is. Tot nu toe wordt de ruwe olie van de bronnen per pijpleiding naar Perawang gevoerd en vandaar per riviertanker naar Pakning. De nieuwe pijpleiding naar Dumai zal het transport aanzienlijk vergemakkelijken. stormde een jonge Fransman in een wit pak naar buiten, holde het strand op en dook zo, met de kleren nog aan, in het koele water van de zee Ja aan de overwinning van Hebrard is een „war me" strijd voorafgegaan. Man heeft, over het algemeen, in deze zuinigheidsrally bijzonder hard moeten vechten. De trajecten waren lang en zwaar, het gemiddelde was hoog (50 a 60 kilometer per uur), het reglement was. zoals gezegd, onverbiddelijk. Dat bleek reeds in Brussel, toen alle auto mobielen aan een bijzonder intensieve keuring werden onderworpen. Bij vijf tig procent van de wagens ontdekte men wel iets, dat niet helemaal stan daard was., twee wagens werden zelfs geheel afgekeurd. Maar ook toen de overlevenden, twee enzestig in totaal, eenmaal van start waren gegaan, bleef de dreiging van het reglement, want men is er tenslotte nooit helemaal zeker van dat een auto mobiel onderweg geen „kuren" zal gaan vertonen. Wel, voeg deze onophoudelijke dreiging bij de krachtsinspanningen, die worden gevergd tijdens het vijfhonderd kilometer per dag zuinig-rijden, veelal op bergtrajecten, veelal onder een bran dende zon. en ge zult begrijpen waar om de 32 equipes, die tenslotte onge schonden Biarritz bereikten het week einde daarna in hoofdzaak luierend aan de schone stranden van deze stad hebben doorgebracht. land, Luxemburg, Italië en Frankrijk, terwijl hij angstig beheerst het gaspe daal bespeelde. Een traject, dat leidde over de heuvels van Luxemburg, over de St.-Bernhardpas, die tijdens het pas seren gehuld wag in een verraderlijk dichte mist, over de Italiaanse autobaan over de strandwegen langs de drukke Franse Rivièra en over de brandend hete snelweg naar Biarritz. Raampjes dicht, zei Francois Hebrard 6teeds, dat vermindert de luchtweeretand. Die laatste dag. op dat moordende traject naar Biarritz, moest het de waarnemer, die tijdens deze etappe er op moest letten dat Francois Hebrard zich wel aan de regels van het „norma le chaufferen" hield, te veel zijn gewor den. Het was een jonge Franse M.T.S.- er, niet gewend aan de slopende auto ritten waarop we hier, in deze rally, zo royaal zijn getrakteerd. Tenslotte werden er „rukken" gemaakt Van ruim vijfhonderd kilometer per dag, zonder rust en ge kunt van mij aannemen dat het „waarnemen" tenminste even ver moeiend en slopend is als het chauf feren. Gaargestoomd onder de bran dende zon, versuft en met waterige ogen heeft de waarnemer zich toen tot He brard gewend en hij heeft gezegd: „In vredesnaam, mijnheer, doe het raampje een beetje open Doch de oude reus kende geen genade „Jongeman heeft hij gezegd, gij bent twintig jaar oud en ik eenenzestig.^ Wat ik kan doorstaan, moet gij. als jeugd ook kunnen opbrengen. En daarmee was dan de kwestie af gehandeld. De raampjes bleven geslo ten. En wel, de jeugd heeft het vol bracht, maar later, toen de Panhard eenmaal de finish had bereikt en de deuren van de auto werden geopend, haald en dat was het voornaamste; over de uitslag maakte hij zich ver der weinig zorgen meer. want na twee jaar ervaring had de kunst van het zuinig rijden voor hem geen geheimen meèr. Dat bleek trouwens ook wel toen de Jury klaar was met rekenen: Fran cois Hebrard had met zijn Panhard over het gehele (vrij bergachtige) tra ject een gemiddelde van een op 21,8 verstookt (dat wil zeggen dat hfl op elke liter benzine 21,8 kilometer had gereden) en dat was ruim voldoende om hem tot algemeen winnaar van deze Internationale zuinigheidsrally te doen uitroepen. Francois Hebrard verrichtte tijdens deze rally een krachtprestatie. Een krachtprestatie, die men van een 61-ja- vige eigenlijk niet meer zou ver wachten. Vijf dagen achtereen stuurde bij zijn automobiel door België, Neder- Op Curacao is gistermiddag een Vene- zolaans legervliegtuig aangekomen. Aan boord van het toestel bevonden zich zes officieren die voorlopig op Curacao zul len blijven. Het ministerie van binnenlandse za ken van Venezuela heeft des avonds be kend gemaakt dat een groep legeroffi cieren, die betrokken v as bij de samen zwering tegen de Venezolaanse rege ring, is gearresteerd c- uit hét land ge zet. Enigen van hen hebben het land reeds verlaten, aldus het ministerie, dat hier aan toevoegde, dat een en ander is ge schied in het belang van de openbare orde en de vrede. Van welingelichte zijde in Caracas is vernomen, dat er in Maracaibo, Bur- quisimeto. Valencia, Maracay en andere Venezolaanse steden talrijke arresta ties zijn verricht. Het zou hier gaan om circa 200 per sonen, zowel burgers als militairen. dan werk genoeg, dan zijn er hier an derzijds mensen die klagen dat zij er te weinig hebben .Dat zijn namelijk hou ders van restaurants, cafés en andere dergelijke gelegenheden in Vrolijk Bel gië en die daar met allesbehalve „vro lijke" gezichten rondlopen. Zij klagen steen en been over de door het Expo- bestuur opgelegde lasten en tarieven, die zij als veel te hoog en draconisch beschouwen. Niet alleen moeten zij dure prijzen betalen voor de elektriciteit, bv. maar zij moeten bovendien twaalf pro cent aan het Expobestuur afstaan van hun ontvangsten. Aanvankelijk wilde dat bestuur zelfs vijftien procent hebben. In verband met die condities, moeten de uitbaters van gelegenheden in Vrolijk België soms prijzen vragen die veel bezoekers af schrikken. Deze komen daar wel in groten getale, doch verteren niet in ver houding van de door de concessionaris sen gemaakte onkosten en andere las ten. Een cafébaas had ztfn eigen elek trische verlichting door kaarsen vervan gen om er zijn „estaminet'' mee te ver lichten. Zijn voorbeeld zal misschien navolging hebben. Momenteel dreigen de concessionnairs met sluiting, één of twee dagen per week, van hun etablis sementen. Dat ziet het Expobestuur na tuurlijk liever niet. en er wordt nu on derhandeld om een modus vivendi te vinden. Hebben de journalisten voldoende werk en de concessionarissen van Vro lijk België te weinig, daar staat tegen over dat een categorie mensen in Ex- podienst klaagt over te véél werk. Daar onder bevinden zich o.m. degenen, die al sedert drie maanden in een hokje, rustig op een stoel gezeten, entreekaar- ten verkopen, en de suppoosten aan de ingang, wier taak erin bestaat een stukje van die kaarten te scheuren, zit tende doorgaans, zij ook, op een com fortabele stoel. Deze lieden eisen nu: hoger loon. en twéé rustdagen per week! Waarmede zij meteen het bewijs schij nen te willen leveren, dat, men ook moe kan worden van,...., zitten! Wat de resultaten varr al deze krachts inspanningen betreft: de winnaar maakte met zijn Dyna-Panhard een prachtig ge middelde: hij verbruikte een liter op 21,8 kilometer en werd daarmee zowel winnaar in zijn klasse als winnaar in het algemeen klassement. Op de tweede plaats kwam Magnin met een Citroen I.D. 19, die gemiddeld een op 16,8 heeft gelopen. Dit is hetzelfde resultaat, dat Maus Gatsonides met zijn I.D. 19 be reikte tot het ogenblik, waarop hij werd gediskwalificeerd. Maus was over dit ver bruik erg enthousiast, het lag lager dan tijdens de Caltex Economy Run. toen hij met hetzelfde type wagen gemiddeld een op 16,12 verstookte. Derde werd Fouillet met Peugeot 403. Verbruik een op 15.2 Op de vierde plaats kwam het „lelijke eendje" de Citroen 2 C.V. Met mijn heer Maurel achter het stuur consumeer de het wagentje een liter benzine per 25,2 kilometer. Vijfde werd de Engelsman Heaps met Standaard „Sportsman" ver bruik een op 12,4 en zesde Grasset met Peugeot 203; verbruik een op 15,5. Nu z(jn dit natuurlijk geen resulta ten, die de gemiddelde automobilist tijdens zijn dagelijkse werk zal kunnen behalen. Het keurkorps v. internationale Economy-specialisten was goed getraind en heeft voor deze prestaties vijf dagen lang zwaar moeten ploeteren. Niettemin is het aardig te zien. wat er in dit opzicht bereikt kan worden en is het bovendien aardig te bedenken dat, indien alle Nederlandse automobilisten 'n heel klein beetje van het „heilige vuur" van de zuinigheidsrijders zouden over nemen en hun wagen vijf procent zui niger zouden laten draaien dan thans het geval is en dat 'S beslist geen heksentoer er in Nederland voor 25 miljoen gulden per jaar minder aan motorbrandstof zou worden gebruikt. De heer E. Schüttenhelm. chef van de afdeling jeugdvormlng bij het mi nisterie van Onderwijs, zijn vrouw en drie kinderen zijn gisteren op het nipper tje aan de dood ontsnapt. De familie is op vakantie in Italië. Gis teren reden zij met hun auto in de buurt van Alassio. toen de wagen op een bewaakte overweg tussen de neergelaten bomen kwam vast te zitten. Nog juist op tijd konden de inzittenden de wagen ver laten Op slechts drie meter afstand van de verlaten wagen kwam de trein Genua- Ventimiglia tot stilstand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3