Pater v. Nuenen O.E.S.A. monnik in de wereld Het erfstuk en.... de dagindeling MANNEN ZIJN NIET GESCHIKT VOOR DE SCHOONMAAK P U ROL Balletfoto's in Kal wij ks gerefor meerd verenigingsgebouw Arnold en de krokodi Een van Gods helden pagina* Burgemeester van Nicosia protesteert tegen arrestaties Huidgenezing Mieke Zondig vermaak", zegt de dominee A VB ZATERDAG 26 JULI 1953 VLEUGEL VOOR STAD GODS Een van Gods helden uit deze tijd, raakt vermoeid. Men ziet het al op de foto, men merkt het als hij loopt, als hij zijn gebaren slaat, als hij zijn woorden spreekt, als hij in zijn preken bedachtzaam zijn volzinnen aan elkaar rijgt. Deze lijkt ouder dan de 60 jaar die hij op 28 juli a.s- hoopt geleefd te hebben. En geen wonder. Wie pater Sebasrianus van Nuenen O.E.S.A. van nabij heeft meegemaakt, wie zijn geschiedenis leest of over zijn leven hoort vertellen zai het be grijpen dat dit niet anders kan. Hij heeft zich door Gods molen laren dramen. Hij heeft zich, eenmaal ontstoken door Gods liefde, als een laaiende toorts opgebrand aan de geestelijke, sociale en lichamelijke schaduwen om hem heen Zijn prachtige kop is die geworden van een wijs man, als van een vader wiens geestkracht in zijn kinderen door straalt. Hij heeft Gods wijngaard afgewerkt met schoffel en houweel, hij heeft geëgd en geploegd, gezaaid en geoogst in alle hoeken. Incarnatie van een idee Actie en contemplatie OVEREENSTEMMING IN GENEVE LEIDSTER VAN EEN JONG BEDRIJF scooters WILLY VAN GENT M o t o r e n De voor zover ons bekend enige Rotterdamse vrouw die belast is met de leiding van eer, schoonmaakbedrijf, heeft een bijzonder druk leven. Ze is or ganisatrice, telefoniste, contro- leuse en bemiddelaarster. Pin bovendien is ze huishoudster; ze is getrouwd en heeft een schat van een dochtertje. Soms, zo heeft ze ons toevertrouwd lijkt dat alles te veel, als een grote dreigende berg. Dat is niet ver wonderlijk:; ze is nog jong voor een zakenvrouw. Het eerste van de twee cijfers, waarmee ze haar leeftijd schrijft, is een twee. GEEN VETTE MELK IN VAKANTIE TE DEN HAAG taêe OEES-eonferentie LANDBOUW EN ATOOM ENERGIE HULP VOOR ONTSLAGEN MIJNWERKERS IN BELGIE o O LEDERWARENBEURS KALM VERLOOP DRIELING IN ALKMAAR DE KROKODIL AAN DE WANDEL. En nog werkt hij, dag in dag uit. Het "tempo lijkt van prestissimo tot adagio te zijn teruggelopen, maar de melodie is even rijk en het thema is onveran derd. Iedere mens krijgt In Gods plan zijn eigen plaats. En wanneer de mens in eenvoud des harten, eerlijk de eigen plaats inneemt die God aan die mens toebedeelt, wordt die mens gelukkig; naarmate dus die mens beantwoordt aan Gods bedoeling. Dit is de grondslag van de gelovige en van ieder mens, want ieder mens wil graag gelukkig worden. Deze „wet van het geluk" formuleerde hij als hierboven staat, bij gelegenheid van de inkleding van een aantal van „zijn" zusters Augusti- nessen van St.-Monica. Tezamen met mater Augustina v. Reij- sen, heeft hij in 1934 opgericht de con gregatie van de zusters Augustinessen van St.-Monica. Het zijn deze zusters die als het wa re de incarnatie zijn geworden van zijn idee om de mensen te helpen op zoek naar hun geluk. Hij had het in zijn priesterleven te voren zonder haar gedaan. Een jaar na zijn priesterwijding die op 15 augus tus 1925 plaatsvond. de maand van de orkaan die ons land in rep en roer zette werd hij kapelaan van de St.- Augustinusparochie in Utrecht. En als wij hierbij vermelden dat in deze paro chie Wijk C ligt, dan zal men reeds begrijpen, dat hij hier zijn iong priester ideaal kon uitleven. Hij werd direc teur van 't St.-Franciscu6 Liefdewerk zijn inventieve geest, zijn grote gaven naar ziel en hart, wezen hem de weg om zijn capaciteiten in dienst te stellen van de in nood verkerende medemens. Hij betrok de vaders en moeders bij dit werk dat aanvankelijk alleen voor de kinderen gedaan werd. In 1932 werd hij pastoor in dezelfde parochie. Twee jaar later werd door hem en mater Augustina een nieuwe congre gatie opgericht: de Zusters Augusti nessen van St.-Monica, levend volgens de constitutie der Augustijnen, met een volledig koorgebed en brevier in 't Nederlands, met 'n degelijke weten schappelijke opleiding. Jonge vrouwen stapten uit het .volle leven'' over naar het kloosterleven. Zij werden gegre pen door het ideaal vervat in de sim pele woprd^n „het is zo plezierig sa men God te" dienen". Zij volgden het voetspoor van pater van Nuenen door dat zij zich richten op die groepen van mensen die in nood verkeren. Gezinnen met zieke moeders, a-socl- ale gezinnen, jonge ongehuwde moe ders. Zij strijden voor de liefde op alle plaatsen waar het begrip lief de is uitgehold, besmeurd en belache lijk gemaakt. Zij helpen waar het maar nodig is, heel dikwijls zonder enig on derscheid van geloof. Zij bezitten die roekeloosheid van de kinderen van de stad Gods die weten dat kaar geen haar gekrenkt wordt zonder dat Hij het wil. Zij bezitten dat onwrikbare vertrouwen in de goedheid van de mensen. Daarom willen zij volledig vrij zijn in hun hekjesloze naas tenliefde en krijgen zij geen subsidie. Zij weten soms de ene dag niet of zij de andere dag te eten hebben. De zusters trekken er met fietstassen op uit om levensmiddelen te bedelen. Zij liften hun routes, zij bikten stenen voor de verbouwde siga renfabriek in Valkenswaard die tot klooster werd gepromoveerd, gewijd aan Maria, zij geven danslessen en werken voor de klas. In het hart van Amsterdam, de Warmoesstr., richtten zij haar activiteit op de prostituees, die vergeten groep vrouwen in nood, in Hilversum verzorgen zij afgptobde moe ders die hier tot rust komen. De mijn werkers in Sittard, vrouwen in het complex Meisjesstad in Utrecht en straks Montmartre in Parijs de repa trianten uit Duitsland kort na de oor log. onderduikers en verzetslieden, zij allen maken of maakten kennis met deze zusters die als 't ware een projec tie zijn van de denkbeelden van pater van Nuenen en mater Augustina. God heeft wonderlijke dingen gedaan met deze congregatie die zich gestaag uitbreidt en nu reeds 140 zusters telt. In Hilversum hebben zij hun klooster De Monnikenberg. Daar ligt ook de eerste zuster begraven die sinds de stichting is gestorven: zr. Petra die in 1956 de dood stierf die in de geschie denis van de congregatie volledig past. Zij luidde zichzelf de hemel in toen zij onder het klinken van het Angelus de bronzen klok op haar hoofd kreeg die zij met het klokketouw in beweging had gezet. Ook toen pater van Nuenen in 1946 provinciaal der Augustijnen in Neder land werd, bleef hij hecht met deze Congregatie verbonden. Dat was in de jaren dat hij de grote stoot gaf tot de oprichting v. h. schrif telijk studiecentrum der paters Augus tijnen in Culemborg, dat hij de missio nering van de paters in Nieuw Guinea voorbereidde en de Augustijnen naar Parijs terug bracht. De contacten van pater van Nuenen zijn in de loop der jaren uitgegroeid tot een leger van mannen en vrouwen jongeren en ouderen, rijken en armen. De activiteit lijkt kenmerkend voor zijn persoon. Toch kan deze slechts bestaan bij de gratia Del, de genade van God en dat beseft hij tenvolle. Het gemeenschappelijk koorgebed en de persoonlijke heiliging ook in 't ge bed blijft voor deze pater Augustijn basis. De contemplatie is primair. Wie het genoegen kent hem te horen spreken, kan vermoeden dat achter zijn omnivorente hartelijkheid, de ziel van de monnik, schuilt. De priester die zich middelaar weet, instrument De klaar heid van zijn woorden, de wijsheid van zijn gedachten treffen direct omdat/nen weet dat ze niet steriel zijn, maar gekoppeld worden aan een intense da dendrang. Pater van Nuenen wordt zestig jaar. Hij bedelde kloosters bij elkaar. Hij bedelt ook nu weer. Voor een vleugel aan het klooster De Stad Gods in Hil versum, daar tussen de bomen aan de Soestdijkerstr.weg. Moeders en meis jes moeten hier tot zichzelf kunnen komen om iets mee te nemen van de vreugde die van deze zusters uitstraalt. Is het brutaal als een man die zoveel voor anderen deed op zijn feest van an deren iets vraagt voor weer anderen? Er is een ton nodig f 100.000 Giro 113600 t.n.V: de penningmeester Actie Comité Feestgaven Pater van Nuenen Croeselaan 205 te Utrecht. De beste wensen en een ton zijn hem op zijn verjaardag van harte gegund. H. J. W. De Grieks-Cypriotische burgemeester van Nicosia, dr. Themistocles Dervis, heeft gisteravond in een telegram aan de Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, krachtig geprotesteerd tegen het „arresteren van meer dan 1.500 Griekse Cyprioten onder het willekeurige voor wendsel, dat zij aanhangers van de E.O.K.A. zijn". Volgens dr. Dervis zouden de arresta ties een „atmosfeer van verzet en oncon troleerbare afkeer" teweeg brengen. De burgemeester van Nicosia drong er bij de gouverneur op aan de in de afge lopen 48 uur gearresteerde Grieken vrij te laten, de Turkse hulppolitie te ontbin den en aartsbisschop Makarios toestem ming te geven naar Cyprus terug te ke ren. Gisteren is in West-Cyprus een zeven tienjarige Turkse Cyprioot doodgeschoten en een andere ernstig gewond. In verschillende Cyprische steden zijn gisteren in totaal zes branden uitgebroken; drie woedden er in Griekse en drie in Turkse woningen. Ontdekking van kernproeven De atoomgeleerden, die te Genève bij een zijn, hebben gisteren bekendgemaakt dat zij nu overeenstemming hebben be reikt over de vier voornaamste metho den voor het ontdekken van proeven met kernwapens. Het laatst werden zij het eens over de elektro-magnetische me thode. Tevoren waren zij al tot een ak koord gekomen betreffende de akoesti sche en seismische methode en de me thode door middel van het nemen van monsters radio-actieve produkten. Volgens conferentiekringen zal de con ferentie, die op 1 juli begon, in de eerste week van augustus eindigen. De deskun digen zullen tegen dertig juli een voor lopig rapport bij hun regeringen indie nen, waarna zij tegen 1 september hun definitieve versjag gereed moeten hebben. Meestal worden erfstukken maar ma tig gewaardeerd, omdat ze bij de mo derne woninginrichting nogal danig uit de toon vallen Maar met dat erfstuk van mij van een schattig, oud dametje dat ik verzorgd had, was ik jaren ge leden zielsgelukkig. Het was zo'n gezellig verstelding, waarvan ik de verkleurde satinetten zak vakkundig door een fleurig ge bloemde verving en., ik was in de toekomst geborgen met mijn verstel- goed. "Want wat je daar al niet in op stapelen kan. Natuurlijk zou ik elke -week degelijk daar een duik in moeten nemen, maar ik houd er nu eenmaal een verzamel woede op na. Pas als er werkelijk niets meer bij kan, komt de vaardi ge geest over me, éérder beslist niet Die bezat ik juist, toen Tilde met haar komst die ijver wreed verstoorde. Propvol en topzwaar weerstond mijn erfstuk dat opgeluchte zetje net niet en kiepte om. Wenkbrauwfronsend keek Tilde me aan, maar ik negeerde die regerings- blik en knielde haastiglijkneer, .alles er weer gemoedelijk inproppend. „Dat is toch niet van één week", zie Tilde BROMMERS Eventuele financiering a la minute! MOTORKLEDING verontwaardigd. Ik schudde onbekom merd mijn hoofd, want die klemtoon op dat één deden al mijn haren over eind staan. „Waar bemoeide ze zich toch mee?" „Je moet een dagindeling van de werkzaamheden maken, dan kan zo iets niet voorkomen", raadde ze mij aan, met een protesterend gebaar naar mijn erfstuk. Ik knikte braaf en verbeet een glimlach.. Een daginde ling, om te gillen, nu kon je toch wel zien, dat Tilde ambtenares is Maar toen ze met een resoluut gebaar dat verstelgeval naar zich toetrok en beloofde mij een paar uurtjes te hel pen, toen vond ik haar doodgewoonI weer een schat en prigelde dapper mee. Och, het waren ajlemaal maar klei ne dingsigheidjes, in minimum van tijd graaiden we dan ook op de bo dem en., viste ik met een juichkreet mijn rozenkrans op, al weken zoek' Dat heb ik Tilde wijselijk niet ge zegd, maar wel onze koster gewaar schuwd. Er hangt nu een dagindeling op dringend verzoek van Tilde boven de nog (lege) verstelmand, maar voor de gezelligheid én voor mijn gemoeds rust heb ik dat ding nog maar om gekeerd. Mevrouw, zo kent haar het per soneel, wordt in haar werk bijge staan door haar echtgenoot, die in zijn vrije tijd de boekhouding voert. Maar zij alleen is verantwoordelijk voor de reinheid van een aantal gr>- te en kleine flatgebouwen in de Maasstad. Een groep van een dertig werksters, die er dagelijks met een respectabele boeveelheid schoon maakartikelen op uittrekken, heeft ze daarvoor in dienst. „Mannen," zegt ze, „zijn niet geschikt voor het beroep van schoonmaker. Ze slaan de richeltjes over en ze zien geen hoeken." Weliswaar zijn aan het be drijf glazenwassers verbonden, maar zij vallen onder de supervisie van de compagnon, die de glazenwasse rij beheert. „Een 'jaar geleden zijn we ge start," vertelt ze, als we tegenover haar zitten in de zitkamer van haar flatje. Ze heeft niet veel tijd voor ons: de dagelijkse controleronde wacht. „Gebrek aan werk hebben we nooit gehad Er zijn hier zoveel flats, waarvan de trappenhuizen en por tieken moeten worden schoongehou- den. Wel gebrek aan personeel Ik moest, vooral in het begin, dikwijls zelf meewerken Dat gebeurt trou wens, nog wel." Moeilijk waè het be gin. Ze liep van tien uur 's morgens tot vijf uur 's avonds van flatgebouw naar flatgebouw om bet personeel van materiaal te voorzien. Haar dochtertje, toen nog geen jaar oud, maakte die tochten mee in een wan delwagentje. Overbodig is allerminst de dage lijkse controleronde. In de grote flat gebouwen, die door zes werksters te gelijk onder handen worden geno men, is het wel eens wat al te ge zellig. Mevrouw betrapt haar per soneel dan op langdurige onderons jes, met koffie en sigaretten Of ze komt juist op tijd om in een hooglo pende ruzie als scheidsrechter op te treden. En dan moet ze nog oppas sen, of ze wordt het slachtoffer van een schrikbarende scheldpartij De ervaring heeft haar geleerd, dat de beste krachten voor het schoon maakwerk onder de ouderen schui len. „De jongeren nemen het niet zo nauw." Klachten komen op de controle ronde behalve van de werksters, van de flatbewoners Gefundeerde klach ten, als over een bij het poetsen overgeslagen deurknop Maar ook bepaald onredelijke eisen, ais vsn een flatbewoonster, die vijftien mud kolen naar binnen liet brengen, iuist nadat haar gang een beurt had ge had. en er toen op stond dat er weer werd geboend. Of van de dame, die had ontdekt, dat een nagelborstel het enige juiste gereedschap was om haar trap veilig schoon te maken. Het komt wel eens voor, dat 's morgens vroeg de telefoon gaat' er is een werkster niet op komen dagen. Dan valt mevrouw in. Ze laat de rest van de zaak, haar huis en haar dochter in de steek, want het werk gaat voor. „Soms," verzucht ze, „valt het niet mee. En toch, ik zou het niet meer willen missen." H. W. Door de Haagse meIkleverancielS wordt tijdens hun vakantieperiode Ée melk afgeleverd met een vetpercen 1 van 3.75 pet. Zoals men weet. bedra de afzet hiervan toch al minder da" pet van de totale melkverkoop. ue* Nu elke slijter twee wijken moet i o0e dienen gedurende de vakantiepeU' en dus zijn vette-melkklanten niet kel wil men niet het risico lopen ook ietifc fl0$ met de niet-verkochte melk te bHjve" zitten. Ruim 80 deskundigen uit de 17 lan<L- van de organisatie voor Europese Ec° mische Samenwerking (OEES) en uit V.S hebben in Parijs deelgenomen 3 - een OEES-conferentie over de toepas3'^, van de kennis der kernenergie in r landbouw en voedselvoorziening. Zij U, tot de conclusie gekomen, dat de O F- landen maatregelen voor bescherm' van de gezondheid bij het hanteren j'* radio-actief materiaal moeten opstel'® Voortr hebben zij aan de OEES aanbe len een studie te maken van maatreitm voor bescherming van de landbouw schadelijke lozing van afval door ke' industrie. Huidzuiverheid - Hmdoezondhe'^ Voeten en oksels Iris door Purol-poed®' De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft besloten een krediet van 30 miljoen Bel- sche frank beschikbaar te stellen om te helpen de 5500 Belgische mijnwerkers, die ontslagen zijn of zullen worden, een nieuwe betrekking te bezorgen. Van haar kant zal de Belgische regering een even groot bedrag voor dit doel beschik baar stellen. De ontslagen zijn het ge volg van de sluiting van enige mijn schachten. Van bevoegde zijde te Brussel wordt overigens verklaard, dat de meeste der betrokken 5500 mijnwerkers reeds werk hebben gevonden in naburige rpijnen. Men verklaarde, dat thans reeds kan worden gezegd, dat de gelden voor de wederaanpassing der mijnwerkers niet behoeven te worden gebruikt. (Van onze correspondent) Vanmiddag wordt te Katwijk aan Zee een fototentoonstelling geopend die tien foto's minder vertoont dan de catalogus vermeldt. En langs de wanden kan men tien lege plaatsen vinden. Deze foto's zijn gisteravond tussen elf en twaalf uur nl. verwijder^ door een speciale commis sie en dit was de consequentie van een comnromis dat de organisatie van de ten toonstelling moest sluiten met de kerke- raaft van de gereformeerde kerk. in wier clubhuis de expositie staat opgesteld. De geschiedenis begint in de algelopen winter toen de amateur-fotografen-ver- enigma Katwijk het plan opvatte om eem- met een originele tentoonstelling tijdens het badseizoen voor de dag te komen. De kerkeraad van de gereformeerde kerk vond he, een Drachtig plan en verhuurde een zaal in het verenigingsgebouw. Alles ging goed totdat verleden week de fol ders gedrukt waren. De Amateurfoto grafen hadden een collectie foto's van Floor Beck bijeengebracht, die speciaa. de aandacht vroegen voor de kunst waarde van balletfoto's. Toen de domi nee de folder las. riep hij de kerkeraad bijeen: daarna werd besloten da, de ten toonstelling een schande voor de kerk zou betekenen en dus in het clubgebouw niet door kon gaan De bezwaren van de dominee waren niet alleen gericht tegen de afbeeldingen van nogal luchtig ge klede danseresjes maar tegen dp danse resjes in het algemeen. Zelfs de foto van een winters geklede ballerina werd afgekeurd, omdat zij dansschoenen droeg en dus blijk gaf zich aan een „zondig vermaak" schuldig te maken. Tegen de zin van dp dominee in heeft de kerkeraad waarvan enkele leden het leven minder somber bezien ter elfder ure toch nog een compromis gevonden Van de 136 foto'6 zijn er tien weggehaald Ook de folders waarop enkele foto's waren afgedrukt, zijn uit de -- 'atie genomen. Zij staan verpakt in i zegeldp dozen in he, verenigingsgebod En de kerkeraad heeft opdracht eegeV,ef voor zijn rekening nieuwe folders afbeeldingen van danseresjes te 1* drukken. De elfde vakbeurs voor koffers en derwaren van 22 tot en met 25 ju" het R.A.I.-gebouw te Amsterdam den heeft een kalm verloop ëe Voor het binnenland werden bevredig de orders genoteerd: vooral naar dari tassen was veel vraag. Er waren a® j wijzingen dat de internationale toest®, hier en daar aanleiding gaf tot v° zichtige aankopen. Tot de inkopers die o-p deze zori® vakbeurs hun wintercollecties kwamen - menstellen, behoorden ook vele buiten1® j ders, o.m. uit België, Duitsland, Enge'®, Amerika en enkele Scandinavische den. Het gezin van de 32-jarige verzel^f ringsinspecteur H. J. Winter te Alkm®' is uitgebreid met een drieling. Een een en twee meisjes, resp Andr®U Theresia en Bernadette geheten jj van de baby's moesten onmiddellijk de couveuse van het Elisabethziekenb® r worden opgenomen. De familie W11- heeft reeds een zoóntje van twee i®ar een dochtertje van elf maanden (j, De loco-burgemeester, wethouder Hoitink. heeft de heer en mevrouw L; ter. gisteren namens het gemeentebes'u gelukgewenst. Door HEINZ STEGUWEIT Nederlandse vertaling van JEAN II. P. JACOBS 4) Alice knikte lieftallig. En Dr. Materno keek onthutst naar het waggelende staartstuk in de vuist van de pedel, terwijl Kadereit verklaarde: Maar nee toch! U hebt goed praten, meneer Kniller, nietwaar. Waar halen wij Duitsers een nieuwe krokodil vandaan, niet waar? We hebben immers geen koloniën meer, niet waar? Uit de dierentuin! riep Dr. Materno, hij had wel relaties; maar juffrouw Ysing probeerde met een doordringende blik het gezicht van de kleine Wakker- noot te doorgronden. Of zij er nu iets in las, dat geheimhouding behoefde, of dat zij moederlijk be zorgd was voor het geestelijk evenwicht van de deug niet, hoe dit ook zij, Alice raakte voorzichtig de hand van de directeur aan en zei: We zullen meneer Knil ler de vervangingskosten besparen voor die oude krokodil, die hij op de grond gegooid heeft. Het raam stond open en de kop van het monster is na tuurlijk de straat opgevlogen. Arnold haalde opgelucht adem. Alice was geen en gel, maar een aartsengel. Haar opvatting schonk hem voldoende moed om te zeggen: Misschien komt de kop nog wel weer opduiken! Dat was tenminste geen nieuwe leugen. En Mater no zuchtte: Nou, hm! Nu ik paardevlees moet eten, zal ik me over een krokodil niet druk maken! Kniller sprak niet tegen. De mogelijkheid, dat hij de schade zou moeten betalen, legde hem het zwijgen op. Ach, had hij de zaak maar niet zo fors aange pakt. Op dat ogenblik stelde hij weer krampachtige po gingen in het werk om met zijn linkerhand.... Maar Arnold Wakkemoot mocht gaan. Hij overwoog nog of hij zijn schetsboek zou terugvragen, maar Felix Kniller overhandigde het hem al uit eigen beweging, echter niet zonder eerst de schets eruit verwijderd te hebben: En nu. pak je weg, schavuit. Nu zie je, waar het toe leidt, als men al te overmoedig is. Nolletje bedankte hem. De opsporingscommissie viel uit elkaar. Men liet het aan meneer Kadereit zelf over, of hij de krokodil- lenstaart in de soep deed of hem voortaan als vliegen vanger gebruikte. Maar juffrouw Alice Ysing ging achter de groene tafel aan de conferentiekamer zit ten, draaide het licht op en schreef een brief aan de bahkbeambte Heinrich Wakkernoot, waarin zij hem verzocht haar spoedig een bezoek te willen brengen. Intussen was ook de regen een beetje minder gewor den. Die Wakkernoot is een grappig kereltje, hm? fluisterde Materno over de tafel heen en Alice knik te ijverig om te tonen, dat zij het daar volkomen mee eens was. Toen Nolletje vandaag na." huis ging, stelde hij vast dat zijn aanhang aan schoolvrienden ongeveer vertienvoudigd was. Hij, de vrijgesprokene en de held van de dag. zag in zijn gevolg zelfs knapen, die hem eergisteren nog vervloekt, verdacht gemaakt, bekletst en aan de schandpaal van de vuigste laster gewenst hadden. Thans waren juist deze schoeljes de ijverigste vazallen, die zijn lof verkondigden of hoog opgaven van zijn grote dapperheid in het zicht van de vijand. De sümsten onder hen probeerden echter onze snaak het geheim van de werkelijke toe dracht van zaken te ontfutselen. Maar Wakkernoot zag hen ook nog niet staan. De laatste dagen hadden hem veel wijzer gemaakt dan wie ook onder zijn ka meraden. Men kent dat. Alleen de laatste honderd meter voor de Vastbin derstraat liep Arnold alleen en deze periode gebruik te hij om in zichzelf te keren en voor contemplatie. Dat hij op een schandalige manier gelogen had. lag hem zwaar op de maag en hij nam zich voor, het bij zijn verlangen naar boetedoening niet bij vurige smeekgebed en te laten. Goeie hemel, hij had het immers ook niet gedaan om zijn eigen huid te redden, maar om zijn eenzame vader te ontzien. Want die arme man moest toch al zo zijn best doen om over al le hindernissen en kuilen van deze naoorlogsdagen heen te komen; in de grote stad had hij bijna zijn he le hebben en houden verloren, moeder lag nu nog on der het puin en het gespaarde geld was in een oog wenk weggeblazen als een snuifje kaneel. Daar het vandaag maandag was, kon paps nog niet thuis zijn. Bij de spaarbank werd gerekend met een late etenstijd, dat wil zeggen: men hield 's middags alleen een korte pauze om een boterhammetje te eten en dan werd er doorgewerkt tot vier uur; de vrije avond was dus lang, een weldaad voor alleen staande lieden en niet' minder voor huisvaders. Arnold maakt zich die ti.id ten nutte. Hij grendelde de deur dubbel en dwars, sloop vervolgens naar de oude zetel, die in de huiskamer-keuken stond. In de bekleding daarvan zat het grijnzende monster uit Nu- bië of Uganda, voorzover het gebroken reptiel overi gens ooit de zuidelijke zon gezien had. Arnold haalde de kop uit een wirwar van spiraalveren en paardenha ren en daar hij onlangs op school nog Wilhelm Teil gelezen had, declameerde hij zachtjes voor zich heen: Komm du hërvor, du Bringer bittrer Schmerzen.. Toen had hij de kop peinzend in zijn hand, zoals Hamlet de schedel van Yorick. de nar. En ook Nolle tje Wakkernoot schrok bij de gedachte, dat dit schep sel eens geleefd had en misschien wel ander kruipend gedierte of zelfs wel mensen opgevreten had. Maar waar moest hij nu met die muil heen? Hon derd mogelijkheden had hij al overwogen, alleen kon hij er niet toe komen het geval alleen maar eenvou digweg te vernietigen. De krokodil was zeker al vijftig jaar geweest, toen hij op school kwam, dacht hij. En in het dierkun- de-kabinet had hij misschien nog wel vijftig jaar lang in opgezette toestand doorgebracht, zodat het niet minder dan plicht was, iets dat honderd jaar oud was en de oude Bismarck mitsgaders Graaf Zeppelin nog persoonlijk gekend had, niet in een paar minuten tijd om zeep te brengen. Dus begon de knaap in zijn radeloosheid te huilen, hij was im mers toch alleen. Maar toen hem het gevleugelde woord over krokodillentranen te binnen schoot, moest hij toch ook weer lachen en tegelijkertijd kreeg hij een bruikbare, misschien zelfs geniale in val: hij keek in zijn spaarpot hoeveel geld hij had. En daar de inhoud voldoende bleek voor een post pakket, wikkelde hij de halve krokodil in een vel pa pier en voegde er een met verdraaide hand ge schreven brief bij. Hij '.overlegde lang, wat men in dergelijke gevallen behoorde te schrijven: Een uit velen? Of. Een vriend? of Videant consules? Nee, videant consules schreef hij toch maar niet; dat deed men alleen in ingezonden stukken in de cou rant, als men een klacht wilde lozen over gebrekki ge vuilafvoer of over teveel paartjes, die 's avonds op de banken langs de Rijn zaten. Tenslotte waren die banken daar toch voor iedereen en niet alleen voor degenen met een volle dagtaak. Derhalve schreef Nolletje: Deze hagedis vond ik °P straat. Een uit velen. Zo was het goed. Het woord „hagedis" leidde de aandacht en verdenking af. En dat de kop op straat gevonden was. bevestigde de theorie van Alice, dat het beest waarschijnlijk voor de helft door het open venster naar buiten gevlogen was. Men moest de hemel toch maar dankbaar zijn voor ieder vleugje intelligentie. Nu gauw een touw om het bundeltje gedaan en het juiste adres er op geschreven. Toen leverde echter de gele adreskaart nog een moeilijkheid op: welke afzender moest er op vermeld worden? Het beste was: helemaal wel een beetje hartkloppingen, maar voor de rest geer,. Dan had men niet gelogen en men liep ook niet het gevaar, gesnapt te worden en door de mand te vallen. Na vijf minuten ging onze avonturier naar buiten met het getemde monster onder zijn arm. Hij had vond hij. dat de menselijke natuur zich van liever lede aan de deugd van stoutmoedigheid gewent. Hij kwam bij het postkantoor waar er een groot gedrang was voor het loket. Dat leek hem gunstiger, want nu had de ambtenaar des te minder gelegen heid om zich met iedere zending tot in alle bijzon derheden intens bezig te houden Alles ging goed en opgelucht verliet Arnold Wak kernoot na een poosje het gebouw weer. waar het el- tijd zo erg naar lijm en sigareneindjes rook. En thuis, in de Vastbinderstraat, voelde de slim- meling zich eindelijk weer veilig. De deuren kon den weer allemaal open en hij hoefde niet meer te sidderen en te beven als vader zich straks in de oude zetel zou laten vallen. Over een uurtje zou de nijvere man wel weer thuiskomen en dan moest hij alles op orde en een beetje prettig vinden; daarom begon zijn model van een zoon de aardappelen te schillen, de moutkoffie te malen en de pantoffels voor de zetel, de oude en ontkrokodilde zetel, te zet ten. Op dat ogenblik werd er gebeld. Wie mocht dat zijn? De krant was er al lang. De bakkersvrouw kwam alleen 's morgens. O, wee, nu klopte er ook al iemand tegen de ruit. En een stem dreunde, niet bepaald vriendelijk: Open doen, Politie! Heer in de hemel. Dat Arnold nu zonder dralen opendeed, gebeurde minder uit moed of omdat hij zich volkomen onschuldig voelde, dan wel uit angst Alles zou zich dus toch nog op de allerergste manier ontwikkelen. Zijn keel werd droog; het zweet stond op zijn slapen: maar wat kon hij eraan doen? Met bevende vingers drukte hij de klink neer en een ambtenaar in burger zette zijn voet al tussen de deur: Is je vader thuis? Neen. Ben je helemaal alleen? Ja. Ik kom van de politie jongeman. Hier is mijn penning. De meneer had evengoed een Egyptisch muntstuk te voorschijn kunnen halen, het effect zou voor de jongen even schrikwekkend geweest zijn. In deze toestand geloofde Arnold, alles wat men hem wilde vertellen; maar hij hield zich goed: Waar komt u voor, meneer? Zeg eens. jongeman, heb jij een krokodil gesto len? Ik..? Een levende..? Neen. Voor zover ik weet is het een opgezette. Mijn vriend stuurt me, ik zou eens navragen. Directeur Materno Ach wel nee. Mijn vriend heet Kadereit. Die ken je toch zeker wel. Ja, natuurlijk. Nou, komt u maar eens binnen. Nolletje dacht: Zo. als Kadereit zo'n stiekeme ge niepigerd is. dan zal ik hem wel eens overtroeven. De jongen liet liet het aan het goedvinden van de beambte over om de woning van twee en een halve kamer te doorzoeken. Wel zei Arnold in het veilige gevoel van zijn intussen per post verkregen zeker heid: U vindt natuurlijk niets. Maar mijn vader zal wel tegen meneer Kadereit een aanklacht indienen..! Dat deed de ondernemende bezoeker even af deinzen. De jongen ging trouwens verder: Ja, daar kijkt u wel van op, hé? Maar die Ka dereit moet altijd onschuldige mensen verdacht ma-, ken. Dat zal hem nog eens zwaar opbreken!. Eigenlijk zat. Arnold nog altijd in de penarie. Maar die angst scheen langzaam over te vloeien op dege ne die de pedel een vriendendienst wilde bewij zen: Mijn beste jongen, daar hoef je toch niet zo'n diukte over te maken, ik kom immers niet officieel. Ik wilde alleen volkomen privé, in naam van mijn vriend, navraag doen Nou best. ik zeg toch al: kijkt u maar rond!. De man keek hier en daar en voelde eens aan een en ander en deed zelfs een greep, stel je voor, in de bekleding van de zetel, hij tastte zelfs onder de dekens van de twee bedden.. Het jongetje glimlachte. Nolletje zou die menef het liefst een sigaar aangeboden hebben of een kop3e troost. En toen de beambte wegging nam hij zeijf zijn hoed af, drukte de kleine Wakkernoot de han Nou, houd me ten goede ventje, nietwaar. D0, de groeten aan je vader. En neem het Kadereit n'e kwalijk. Hij is een erg gewetensvolle kerel.. Toen de bezoeker weer buiten was, rolde Arno' over de grond en lachte van genoegen en kwam z'c zelf zo wijs voor als een profeet, die door zijn held®J. ziende gaven een waarachtig ongeluk heeft verhinder, een kameel was door het oog van een naai gega®11' Nu duurde het nog een half uurtje, voordat va4L kwam. Zoonlief kon nauwelijks zo lang wachten. V., hemel wrochtte dus toch nog wonderen en erbarnidj zich over de achtervolgden, voor zover zij niet te veel op hun kerfstok hadden. Intussen had de jongen misschien beter geda®^ zijn overmoedigheid een beetje te onderdrukken. M®'1, wijl hij dat naliet, moest hij leren, dat te vroeg 'U omferen nog altijd schaadten dat de geesten het lot niet voor grappen te vinden zijn. als iernaU hun weldaden hoogmoedig aanvaardt in plaats met bescheidenheid en voorzichtigheid. .j 'Er werd namelijk na tien minuten weer geb® zij het iets zachter: door de ruit van melkglas 'U Arnold de contouren van een uniform en dat is 'e f wat zelfsvolkomen argeloze mensen meer dan e... verontrust. Wie kon dat zijn? Natuurlijk, een poli'1 agent.. j Men belde alweeg, ditmaal beslist heftiger, a'U een deurwaarder toegang verlangde. Of was het man van het gas maar? Een slecht, geweten ziet graag spoken, het m®"'\ van een mug een krokodil en van de wind een d°te derslag. De jongen zette de tanden opeen en maahjj van zijn hart een steen, zij het dan puimsteen. JA deed open. De postbode, die hem vriendelijk gro®' hield hem het pakket onder de neus. Zeg eens jongeman, is dat-van jou? Waarom? 0f Jij hebt het daarstraks toch op het postkan!" afgegeven? Waarom? p Vraag niet telkens zo domweg waarom- ,jj staat geen afzender op de kaart en dan mogen het geval niet afleveren.. Nolletje zweeg. Dat was een verrassing, hem als een dikke prop in de keel schoot. Het onmogelijk hem weg te slikken. ,e( Geef toch antwoord, jongen. Zal ik de afzed" invullen? Maar nu vermande zich de bleke Wakkernoot- Nee, komt u maar liever hier ermee. .0( Hij nam het pakket weer terug. De postbode $\(e hoofdschuddend de trap af. maar het ionS?®js Arnold stond daar als koning Polvkrates. die zo "p var een visser de ring teruggekregen had. wti' 1£je goden van het geschenk afkerig waren. Nee. nu ,0^. Arnold zich helemaal niet meer over het vloerkl®^ maar zonk in de zetel weg en moest bovendien nog rekening ermee houden, dat ieder ogenblik 1 vader kon thuiskomen Hij was geen stap verde' p de geschiedenis had nog geld «ekost ook. want postzegels waren al afgestempeld. \e Toch scheen de hemel niet helemaal genadelofs„pi stsan tegenover de ongelukkige scholier var) e Schongauer lyceum, want op dat ogenblik van jj?. spmi-offieiële huiszoeking was hot noodloitige bevl ',\c stuk toch maar mooi hó'tengaats oi>w»«l Enfld geplaagde zondaar sfonte het .hole pakkpt we''1 p 'de beklede stoel en hij deed dat in de hooi da' tijd wel raad zou verschaffen, hoe dan ook. (W„.U' yciv" 1 i»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4