De verovering van de sterren Rotterdamse Graanmarkt PUZZEL 'wmmtmamm ONZE DAGELIJKSE „AVondje uit" vier uur lang er zijn mag Netto winst A'damsche Bank eerste half jaar f 9.6 (v.j. 9.8) miljoen De onschuldige moordenaar Excelsior Metaalbuizen Twee Duitse jongens met kano omgeslagen Debiteuren uit. juni 663 (v. j. 833) miljoen Nieuwe Hunters voof de luchtmacht V B ZATERDAG 26 JULI 1958 PAGINA 6 H.H. WIJDINGEN BISDOM DEN BOSCH WAARSCHUWING H. CONGREGATIE VAN HET H. OFFICIE Commissarissen en waarnemend president-directeur afgetreden Op Waddenzee HET AUTO-ONGELUK BIJ STUTTGART Gewonden buiten levensgevaar DOODVONNIS TEGEN ALGERIJNSE REBEL VERNIETIGD DRENKELING GERED MET GEVAAR VOOR EIGEN LEVEN LUIJMES NAAR NIEUW- GUINEA AVIFAUNA VERWACHT MILJOENSTE BEZOEKER RUSSISCHE VUURPIJL TWEEMAAL IN ZICHT Oplossing van gisteren door AGATHA CHRISTIE —Neen. 17 De jonge Sovjetgeleerde Khlebsévifch ontwierp een sen sationeel maar grondig overwogen plan om de sprong in de ruimte mogelijk te maken. Niets sloeg hij over in zijn berekeningen. Zelfs niet de plaats waar de raket zou moeten landen: de Ptolemeuskrater. De reis zou in teee etap pes verlopen. Halverwege zou de nieuwe „trap" het projec tiel nog een extra zetje geven. Het ding zou natuurlijk radio grafisch geleid worden. 18 Een ander plan komt van Tchebatarev, die een raket naar de maan en terug wil sturen. Yehorov, de derde Rus, wil een andere raket rondom de maan laten cirkelen. Als spion. Wanneer die ruimte-verkenner genoeg heeft ge zien, valt hij terug tot aan de rand van onze dampkring. Hij „vertelt" wat hij weet en gaat dan verloren in het heelal. Khlebsévitch is ook de man die het idee voor een ra ket aarde-mars op zijn naam heeft staan. In de tijd van drie jaar zou deze vijftrapsraket dan een reisje heen en weer naar de Rode Planeet maken. Volgens wat zij ervan losgelaten heb ben (en dat is niet veel) hebben de Russen het volgende plan opgesteld: Voor 1S60 een raket naar de maan. Een jaar later: een radio-grafisch geleide invasie op de maan. 1965: een voor lopig maanstation. Daarna.. Mars en Venus 1980: een perma nent maanstation, 19 Zo ziet het er op papier uit en zo zal het ongetwijfeld eens werkelijkheid worden. Maar voorlopig blijft zo'n ruimte-station toch maar een., luchtkasteel. Als we per ruimteschip met een vaartje van 500 km. per seconde door het heelal zouden sui zen, dan zou het minstens.. 2600 jaar duren eer we op de dichtsbijzijnde ster buiten ons zonnestelsel, Alpha (Centaur) konden landen. En zelfs aan die snelheid zijn we nog lang niet toe. We mogen al bdij zijn, als we het twintigste deeltje daar van halen. I 20. Er wordt wel eens door outsiders beweerd, dat de plane ten onze enige redding zijn. Want binnenkort wordt de aarde overbevolkt. In zestig, honderd jaar zal het een geweldig ge drang worden in de woestijnen, op de bergen en waarschijn lijk ook op., zee. Want we hebben dan geen ruimte meer. De aarde wordt te „klein". We moeten dus emigreren, naar de andere planeten van ons zonnestelsel Dat blijft ondertussen nog maar de vraag. Van Mercurius weten we, dat het een laaiende rots moet zijn. Jupiter en Sa- turnus hebben een dampkring, die de mens zou verpletteren. Uranus en Neptunus zijn., vergiftigd. Pluto, verloren in de ruimte, géén kans.Venus, wie weet? En ook Mars zou heel misschien een klein kansje maken om een tweede aarde te worden. Maar, wat weten we er eigenlijk van? Het „Arhjndje Uit", dat Sleeswijksj meerderjarige Snip- en Snaprevue de verwende toeschouwer dit jaar biedt, is een avond geworden vol amusement dat er zijn unag- „Tussen acht en twaalf uur" (ook cï«: ondertitel van dit grandio ze spektakelstuk) krijgt men een show te zien vol ritme en temperament, vol klank en Ikleur, vol spitse humor en jo'ige gein en met zo'n vaart gebracht, dat het onntogelijk is zich ook maar één moment te vervelen. De wijze waarop ook weer deze 21ste revue met htaar grootse monteringen en haar soms o.ógverblindende weelde, heel geroutineerd en toch niet minder en thousiast, gisïteravond in Carré in Am sterdam in ptremière voor het voetlicht werd gebracht, doet Sleeswijks naam als Nederlantds meest vooraanstaande producer alle eer aan. En in dit hulde betoon deelden alle medewerkers, want tezamen maken zij toch deze schouw spelen, die per jaar zo'n half miljoen bezoekers naar de schouwburgen trek ken. De dames Snip en Snap komen maar even op, eigenlijk omdat de traditie het nu eenmaal zo wil. Een verlies is dat korte optreden, niet, want het wordt meer dan vcfldoende gecompenseerd door het aandeel dat de in het vak ver grijsde komieken Walden en Muyselaar hebben in de slketches. Deze zijn alle van buitenlandse oor sprong en hiet leukste vonden wij Fwel dit van de flatbewoners, waar in het duo zfich op zijn best toont. De zaal lag dan ook dubbel. Raak getroffen wais voorts de parodie op de Franse mannenensembles: met Henk Scholten, Jo Vischer jr. en Bert van Dongen. In andere sketches, waarin de dames-solisten Teddy Scholten, Aasie Rasmussen en Kitty Knappert ook voorname rollen ver vulden, zagen wij de twee grapjassen nog als boekhouders, luchtmachtoffi cieren en zo meer, terwijl Walden nog als jazz-fan een meesterlijk jazz-coi- lege weggaf en Muyselaar zijn ge bruikelijk weemoedig levensliedje zingt. Minder geslaagd was hun optreden als zeereizigers 'n sketch met een pointe, die het niet doet. Hun aanval op de te levisie is wel aardig, maar daarentegen ook een beetje goedkoop. De charmante en onstuimige Kitty Knappert mag echt een aanwinst voor de revue worden genoemd. Zij danst en acteert voortreffelijk, maar solo-koor zang moet zij maar liever niet meer „bedrijven". Daar had zij als operette sterretje al moeite mee en al is haar stem in de loop der jaren verbeterd, als zangeres haalt Kitty het niet bij bijv. Teddy Scholten, die met haar echtge noot heel leuke duetjes zong. Het variété is in handen van de knap pe en razend snelle jongleur Cavallieri en van de Manneti's, een stel goed gek ke acrobaten, terwijl Yarosch en Tagu- noff niet alleen goede variété-dans lie ten zien, maar ook thuis bleken te zijn Mgr. W. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch, zal op dinsdag in de kapel van de paters Kapucijnen te Uden- hout de volgende H. H. Wijdingen toe dienen: Mindere Orden aan de eerw. fraters Alexander. Helmond; Bernardus, Geldrop; Leobertus, Monster en Savio, Haarlem. Allen van de orde der Kapucijnen. H. Subdiaconaat aan de eerw. fraters Eutachius, Zevenaar; Theophorus, Leiden; Arno. Uden; Edmundus, Nijmegen; Pro- tasius, 's-Hertogenbosch en Wilfridus, Amsterd., van de orde der Kapucijnen: Victor v.d. Smissen en Clemens van Keulen van de orde der Cisterciënsers van de abdij Mariënkroon te Nieuwkuyk. H. Priesterschap aan de eerw. fraters Agnellus 's-Gravenhage, Azarias Dor drecht Mansuetus. Maar&sen; Walrich, Tilburg; Theogoius, Leiden, Eymard, Deurne en Benjamin. Tilburg, allen van de orde der Kapucijnen. Op zondag 3 augustus zal mgr. Bekkers ni de parochiekerk van O.L. Vrouw van Lourdes te Nijmegen de volgende H. H. Wijdingen toedienen: H. Subdiaconaat aan de eerw. fraters A. Ratering, H. Lieshout. Chr. Aerts, O. Mulderink en B. Willemse. Allen van de congregatie der Missionarissen van Ma- riannhill. H. Priesterschap aan de eerw. fraters E. Cox, P. Janssens. L. Rodenburg. A. Pentermann, St. de Kruyf, G. Homan en G. Vrasdonk. Allen van de congregatie der Missionarissen van Mariannhill. De H. Congregatie van het H. Officie publiceerde gisteravond in de Oss. Ro mano het volgende monitum. „Het is de Congregatie bekend geworden, dat bij een vertaling van de nieuwe Orde voor de Goede Week de woorden Mysterium Fidei zijn weggelaten uit de formule bij de consecratie van de wijn. Bovendien verneemt de Congregatie, dat sommige priesters beide woorden bij de consecratie van de wijn weglaten. De H. Congregatie van het H. Officie vermaant de bisschoppen te zorgen voor een strenge naleving der desbetreffende voorschriften en ervoor te waken, dat niet de minste wijziging wordt gebrachj in de materie en de vorm der sacramen ten. Aldus bericht het KNP. in de folkloristische sector, getuige hun Kaukasische dans. En dan „last but not least" het corps de ballet gevormd door de 16 London Starletts onder de beproefde leiding van de Engelse meesteres Daphne Kiernari- der. Zij maakten van de voortreffelijk aangeklede shownummers een waar feest voor het oog. En Kitty Knappert is dan een enkele maal de topster tij dens zo'n dansakte. De finale die zich afspeelt in een florisserend Trinidad met Snip en Snap als „cotton misses" is de apotheose van deze revue, door het orkest van Bill Stanford uitmuntend muzikaal bege leid. In de pauze werd het toneel in een bloemenzee herschapen als dank van het opgetogen publiek, dat na de demi finale nog een aantal nummers kreeg voorgezet, die het eerste gedeelte van de revue overtroffen. Commissarissen en de waarnemend pre sident-directeur van de N.V. Metaalbul- zenfabriek Maatschappij Excelsior te Schiedam hebben, naar zij het A.N.P. me dedelen, bij hun aanstelling uitdrukkelijk gesteld, na verloop van een korte door hen bedongen oriëntatie-periode te zullen mededelen, of zij zich daarna tijdelijk beschikbaar zouden willen stellen. Zij zjjn thans tot de conclusie gekomen, dat een basis voor continuering van het bedrijf alleen kan zijn te vinden in maat regelen, welker uitvoering aanmerkelijk meer tijd zal vragen dan waartoe zij zich van de aanvang af beschikbaar hebben willen stellen. Onder deze omstandigheden menen commissarissen en waarnemend presi dent-directeur hun taak niet verder te moeten uitoefenen. Zij hebben daarvan mededeling gedaan zowel aan de houders van preferente aandelen als aan de trustees, bedoeld in het communiqué van 28 juni 1958 van de commisise, ingesteld bij besluit van de al gemene vergadering van aandeelhouders van 23 mei 1958. Daar de directie haar werkzaamheden had hervat, is, in af wachting van nadere regelingen in de dagelijkse leiding voorzien. De Rotterdamsche Bank blijft voors hands bereid de regelmatig binnenkomen de en naar haar mening daarvoor in aan merking komende orders te financieren, op de wijze als tot dusverre is geschied. Gistermiddag zijn twee ongeveer 18- jarige Duitse jongens, Heinrich Lose en E. Hunze, beiden afkomstig uit Borkum, met hun kano in de Waddenzee omgesla gen. De kano werd beschadigd in de ri vier de Eems aangetroffen en de jongens werden gisteravond, bevangen door de kou, gevonden op het Uithuizerwad, nadat op het vinden van de kano een reddings actie was ontketend. De jongens zijn nu door bewoners van Uithuizermeeden op genomen. Ze waren gistermorgen van Borkum vertrokken met de bedoeling een tocht naar Rottum te maken- Commandant Vierde Divisie. Tot op volger van generaal-majoor B. Koning, commandant Vierde Divisie, die op 1 no vember de functie van inspecteur der in fanterie zal aanvaarden, zal worden voor gedragen de brigade-generaal F. van der Veen, thans plaatsvervangend comman dant van de Vierde Divisie. Mr. R. van Rees, Nederlands consul te Stuttgart, Seeft gisteren verklaard, dat de vijf gewonde leden van de drie fami lies uit Amsterdam, die waren betrok ken bij het auto-ongeluk op de snelweg bij Stuttgart, buiten levensgevaar zijn. Hij vertelde, dat mevrouw M. Llna sterk is vooruitgegaan en dat zij van de lijst van levensgevaarlijk gewonden is afge voerd. Ook voor mevrouw W. Nederloi is geen levensgevaar meer. Haar dochter Blonie is bijna zover hersteld, dat zij het ziekenhuis kan verlaten. Mevrouw R. de Rijke, de enige, die er met enkele schrammen afkwam, is volledig hersteld. De toestand van de heer B. de Rijke, de chauffeur van hot busje, is thans zo, dat hij de mensen herkent en spreken kan. Hij is ervan op de hoogte, dat zijn beide kinderen bij het ongeluk zijn ge dood, zo' zei de consul. Het militaire hooggerechtshof te Al giers heeft gisteren het doodvonnis ver nietigd, dat een Franse krijgsraad over een voormalige leider van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront in het gebied van Algiers, Jacef Saadi, had geveld. Vol gens het hooggerechtshof had men bij dit proces de rechten van de verdediging van Saadi niet geëerbiedigd. De zestienjarige G M. A. van Helvoirt uit de Mesdaghstraat te Eindhoven, is on derscheiden met de erepenning in brons voor menslievend hulpbetoon. De jongen heeft op 27 februari van dit jaar de zes jarige G. Meulensteen uit de Heimerslaan te Eindhoven, die in de snelstromende Dommel was gevallen, gered door met ge vaar voor eigen leven te water te gaan en de drenkeling aan wal te brengen. De onderscheiding werd de jongeman giste renmiddag ten stadhuize door burgemees ter Van Rooy opgespeld. 1962 25 (25), deposito's op termijn 372.7 (259.5) crediteuren 1.098.1 (1.125.5) geno men daggeldleningen 2 geaccepteer de wissels 33.9 (37.8). door derden geac cepteerd 0.7 (0.06) overlopende saldi en andere rekeningen 61.3 (55.9) Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Luijmes" is gisterenmiddag van Den Heider naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrokken. Het schip zal op de uitreis Malta, Aden en Sin gapore aandoen. Het wordt 12 september a.s. in Nieuw-Guinea verwacht. Het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn verwacht vandaag de miljoen ste bezoeker. Hem of haar zal een reis van een week naar België worden aan geboden. Vorige week hebben we de toen heer sende situatie op de graanmarkt ver geleken met de Suez periode. Wij kun nen thans deze vergelijking inderdaad be amen, in dien zin, <jat de terugslag deze keer nog vlugger is gekomen dan vorige maal. Einde vorige week waren de gemoe deren al iets tot rust gekomen, hetgeen geleid heeft tot stilstand In zaken. Toen de politieke berichten wat gunstiger af kwamen werd de graanmarkt weer uit sluitend uit technisch oogpunt bezien, waardoor de prijzen snel daalden, mede door aanbod van stomend goed, waar de speculatie geen weg mee wist. Ook de vrachtenmarkt is weer op zijn retour, alhoewel het niveau van het uigangs- punt nog niet bereikt Is. De verwachting dat het Produkschap voor bepaalde ar tikelen het invoerrecht zou verlagen is niet uitgekomen, wat voor sommige impor teurs een grote teleurstelling betekende. MAIS Platamais betrekkelijk goed ge vraagd, mede door steun van buitenlandse zijde, alhoewel hetprijsniveau zich niet heeft kunnen handhaven. Afladingen mak kelijker te koop en op het ogenblik wei nig interesse van koperszijde. N. Ameri kaanse mais kreeg nog al wat tweede hands aanbod te verwerken, waardoor de boordvrij prijzen ver beneden cif pariteit zijn beland. Van shipperszijde was men op termijn nog alwat lager doch men vond geen tegenliefde. GERST Buitenlandse kippengerst geen omzetten van betekenis, in afwachting van de nieuwe oogst inlandse zomergerst. Sto mende maalgerst staat sterk onder druk zodat heden afdoeningen werden gemeld ca f 1,25 per 100 kg. lager dan precies een week geleden. Ook de exporteurs waren belangrijk lager, terwijl men hier te lande een afwachtende houding aan neemt. HAVER blijft in spoedige positie nog schaars aangeboden en daardoor goede premies opbrengend boven afladingen. De omzetten bleven echter klein. Platahaver bleef goed prijshoudend, hoofdzakelijk door vraag van buiten. MILO, MILLET EN GRANIFERO. De regelmatige vraag van Deense zijde naar milocorn heeft de marktontwikkeling niet kunnen tegenhouden en ook dit artikel is beduidend lager te koop, terwijl de omzet ten niet noemenswaardig groot waren. ROGGE bleef vrijwel onveranderd in de markt liggen met klein aanbod van in geklaarde partijen, waartegenover een enkele incidentele vraag van de industrie staat. Nieuwe importen van buitenl. rog ge, gezien,het huidige invoerrecht voor lopig uitgesloten. INL. GRANEN hier en daar komen enkele kleine partijtjes nieuwe inl. zomer en wintergerst tevoorschijn, doch over het algemeen zal het nog wel enige tijd duren voor van een geregeld aanbod ge sproken kan worden. DE KOEKENMARKT vertoont eigenlijk hetzelfde verloop als de graanmarkt. Ook hier een sterke recessie, hoegenaamd geen afdoeningen meer en aanmerkelijk lagere prijzen. In vergelijking met vorige week liggen de prijzen Inmiddels een gul den per 100 kos lager, wat niet gering is. Stomend goed wordt gelukkig niet te veel aangeboden; vjas dit wel het geval geweest dan zouden de verschillen nog groter ge worden zijn. Een langzaam groeiende on rust maakt zich meester van koekenim porteurs en verwerkers, veroorzaakt door de geruchten over regeringsplannen om een zeer hoge heffing te leggen op alle veekoeken. Mededelingen hieromtrent zijn evenwel nog dermate vaag dat men zich geen duidelijke voorstelling kan maken van de te verwachten toestand. Molenaf- vallen blijven bèpaald schaars aangebo den en in het bijzonder^ op de najaars maanden kan men nog niet veel geschikt materiaal vinden. Duits tarwe- en rogge voerbloem iets gemakkelijker aangeboden zonder noemenswaardige afdoeningen. De Amsterdamsche Bank heeft over de eerste helft van dit jaar een netto winst vóór reservering behaald van 9.6 mil joen, vergeleken met 9.8 miljoen in de zelfde maanden van het afgelopen jaar en een netto winst van 20.5 miljoen voor het gehele jaar 1957. Interest en wissels leverden in de eer ste helft van dit jaar 21.4 (le helft 1957 20.0) miljoen od. terwijl aan provisie 16.3 (16.1) en i.v.m. effecten en syn dicaten 2.1 (1.6) miljoen werd ontvan gen. In totaal belopen deze posten 39.8 (39.7) miljoen. De inkomsten lagen tn de eerste helft van dit jaar dus nog iets boven die van dezelfde periode van 1957. Na aftrek van algemene kosten en stor ting in de pensioenfondsen ad ƒ22.0 (21.6) miljoen alsmede toevoeging van 1.5 (onv.) miljoen aan de reserve afschrij ving gebouwen, safe-inrichtingen en in ventarissen resteert 16.3 (16.6) miljoen. Hiervan wordt f 6.7 (6.8 miljoen bestemd voor de reserve belastingen, waarna de reeds genoemde netto winst vóór reser vering van ƒ9.6 (9.8) miljoen overblijft. Blijkens de balans per uit. juni 1958 Is de oost crediteuren en deposito's op termiin gestegen tot f 1.471 miljoen, ver geleken met 1.349.6 miljoen uit. decem ber 1957 en met ƒ1.385 miljoen per uit juni van het afgelopen jaar. De post debiteuren liep daarentegen terug van f 833 miljoen uit. juni 1957 tot 706.3 miljoen uit. december 1957, waar na een verdere daling tot 663 miljoen uit. juni van dit jaar volgde. Op de geconsolideerde maandstaat per 30 juni jl. komen (in miljoenen guldens) de volgende posten voor. Tussen haakjes is het overeenkomstige cijfer per 30 juni 1957 vermeld- Debet: kas, kassiers, daggeldleningen 126.5 (65.4). Ned. schatkistpapier f 554 (401.1), ander overheldspapier 72.5 (44), wissels 58.9 (75.4), bankiers binnen- en buitenland 125.5 (64.7), effecten en syn dicaten 49.8 (59.5) prolongaties en voor schotten teg,en effecten 64.9 (74.9), debi teuren 662.9 (832,9), deelnemingen 13.3 (16). Credit: kapitaal 90 (90). reservefonds 44.5 (40), 3 pet. deposito-obligatiën per De eerste tweepersoons Hawker p ter straalvliegtuigen, bestemd vo0jezet Nederlandse luchtmacht, zullen dagen uit Engeland aankomen. ,ej. De Hunter T-7 is bestemd voor ding van jachtvliegers, die zullen wo ingedeeld bij de Hawker Hunter s,jCpt, jagers squadrons van het commando 'Uo- verdediging. Zij zullen worden gest3 neerd op de basis Leeuwarden ge- Prestaties: maximum snelheid op jq|) niveau 710 mijl per uur (ongeveer kilometer per uur); 630 mijl per uur 36.000 voet (ongeveer 1000 km Per -j]0- Bereik '550 mijl, ofwel ongeveer 880 j, meter; klimsnelheid 11.000 voet Per,voü nuut. De motor is een Rolls Royce 115 straalmotor van 8050 pond stuvi [jiifl De bewapening bestaat uit twee 30 adenkanonnen. De lengte bedraagt j, voet 10,5 inch. de hoogte 13 voet 2 de spanwijdte 33 voet 8 inch. 0g Het eerste prototype van de T-7 y je op 8 juli 1955. Het was ontwikkeld U1 jje eenpersoons Hunter F-4 straaljager- u onder meer bij de Nederlandse luchtm3 j in gebruik is. Een tweede prototype- verbeterde prestatie vloog in het van 1957. Het produktiemodel Is door de R.A.F., de Britse marine bes'ey en de luchtmachten vap Denemarken, India Nederland. Volgens mededelingen van de Utrec^ Sterrenwacht is in de nacht van zater 26 op zondag 27 juli de vuurpijl van. te derde Russische kunstmaan tweemaa»J, zien. Eerst om 0.10 uur in het jc)i Oosten op een hoogte van 20 graden. Aj verplaatsend van noord naar oost. daa om 1.58 uur in het noord-oosten op hoogte van 76 graden, eveneens zich plaatsend van noord naar 006t. ,4! De kunstmaan zelf is te zien om uur in het zuidwesten op een hoogt® 70 graden en verplaatst zich van naar zuid. Horizontaal: 1 militair 7 militair, 13 bijb. naam, 14 met buskruit gevuld pa pieren buisje, 16 gróet. 17 soort vaartuig 18 vlaktemaat. 19 vreemde munt (afk)., 22 voorzetsel, 23 larve. 25 herkauwer, 28 vliegenier, 31 hevige wind, 34 bijwoord, 35 het zijn, 37 deel v. e. trap, 38 onmeet baar getal. 39 geneesmiddel, 40 hond, '42 frans lidwoord, 44 titel (afk.), 45 ge denknaald. 48 zangnoot, 50 deel v. h. been, 52 wandelplaats. 54 schaakstuk, 57 godsdienst. 59 naschrift (afk.), 61 familie lid, 62 gelofte, 64 verlaagde toon, 65 slede 66 gevaarlijke plek ip zee, 67 duur van eb en vloed, 68 als volgt (afk.), 69 groen te 70 in orde. 71 pers. vnw., 72 kostbare stof, 74 titel (afk.), 76 getij, 77 hoofddek sel, 79 vervoermiddel, 82 muziektaken, 85 wapen. 87 fr. onbep. vnw., 88 hulp middel bij het rekenen, 92 naamloze vennootschap (duits), 94 insekt, 96 ijzer houdende aarde. 97 familielid. 100 jon gensnaam, 102 grond langs de zee, 104 slot (duits), 106 bevel, 107 vorm van zwaaien, 110 vroeger, 112 mil. politie (afk.). 113 niet« uitgezonderd. 116 anno (afk.) 118 dierengeluid. 120 voorzetsel, 121 stofmaat, 123 water in Utrecht, 125 uiteinde v. e. rivier, 128 aldus, 130 het verliezen. 131 gedegen. Verticaal: 1 selenium (afk.). 2 boom, 3 chin, maat, 4 grote bijl, 5 water in Brabant. 6 vervoermiddel. fris, 8 dub belklank, 9 luchtmacht (afk.), 10 voor zetsel, 11 voetbalvereniging (afk.), 12 fr, lidwoord. 15 modder, 17 vorm van snoeien 20 gebruiker van een genotmiddel, 21 niet dicht. 22 fr. lidwoord, 23 wandver siering, 24 insekt, 26 naamloze vennoot schap (fr.), 27 teken van verdriet, 29 titel (afk.) 30 pl. in Noöf-wegen, 32 zintuit- 2 waterhoogte (afk.), 36 roem, 37 spano''3)! 39 jong, 41 fee, 43 plaats in N-B-v.j- duits pers. vnw., 46 bij (Epg.), 47 na sein, 49 goud (fr.), 50 middeleeuws h°° 5? deksel, 51 deel v. e. berg. 52 schred6, 5) wapen, 55 geestelijke, 56 zangnoot- hetzelfde (afk.), 58 inwendig orgaah- baardje, 63 drank. 65 eng. bier, 71 Zend vnw., 72 fr. voegwoord, 73 ®fu-" v. kracht (afk.), 75 klein plantje, 77 rijk, 78 aanzien, 80 oosterse titel. 81 V) v. e. boom. 83 rang in het leger <3 8-s 84 vr. munt, 86 landbouwwerktuig' f kledingstuk, 89 loterijbriefje. 90 vlaA< maat, 91 gebruik in kleding. 93 38 Jf vnw., 95 uitheems zoogdier. 98 ge.,'\\t[ Rusland, 99 bericht, 101 dienstw'1 f (afk.), 103 bevel, 105 aanslibbing-.jp' pers. vnw.. 108 maanstand (afk.), 109 berig, 111 zangnoot, 114 wapen. 115 A.t-I 117 bijwoord, 119 vriend (fr.), 121 ik J' 122 diereneigenschap, 123 eerstvolg€j,S (afk.). 124 titel (afk.), 126 dubbelKjV 127 nummer (afk.),, 128 de dato (afk-'' natuurkundeterm (afk.) Horizontaal: 1 geste, 5 serre. 10 ij 11 straat, 12 adel. 13 pagina, 14 r®0' 5 nero. 16 6.g„ 17 geel. 19 mee, 20 key:' 1 adel. 23 pal, 24 plan. 26 an, 27 r® tam, 31 steeds, 33 aard, 34 toledo, 35 36 anita. 37 palet. Verticaal: 1 gaard, 2 ende. 3 stePUjif* til, 5 star. 6 ergo, 7 r.a.i.. 8 ransel, 11 spel, 15 nek, 18 er. 19 mentaal, 20 ton, 21 alp, 22 da, 23 pasta, 24 P^V' omdat, 27 reet, 28 edda, 30 arme, 3 33 ala. 39) Dus verwachtte je het? Dat niet precies. Ik dacht élleen, dat volgens jouw beschrijving van dat bezoek, het mogelijk was, dat mijnheer Laurens naar de vergifkast was gegaan. Die mo gelijkheid moest zekerheid worden, of van de baan geschoven. Poirot, zei ik. je vrolijkheid brengt me niet op een dwaalspoor. Dit is een be langrijke ontdekking. Daar ben ik nog niet zo heel erg zeler van? Eén ding is me echter opgevallen. Jou ook, denk ik. En wat is dat? Nu, dat er een beetje al te veel met strychnine wordt geschermd in dit geval. Nu komen we hei reeds voor de derde maal tegen. Er was strychnine in het drankje van mevrouw Inglethorpe. Er werd strychnine verkocht door de apothe ker Mace. Nu hebben we hier weer een flesje strychnine, in de hand genomen door iemand van de familie. Het is ver warrend en zoals je weet, houd ik niet van verwarring. Vóór ik nog had kunnen antwoorden, stak een van de andere Belgen zijn hoofd om de hoek van de deur. Beneden is een dame, die naar mijn heer Poirot vraagt. Een dame? Ik sprong op. Poirot kwam mij achter na de trap af. Mary Cavendish stond be neden in de deuropening. Ik heb een oud vrouwtje in het dorp bezocht, legde zij uit, en omdat Laurens zei, dat je bij mijnheer Poirot was. kwam ik je ophalen. Helaas, madame, kreunde Poirot, en ik dacht nog wel. dat u mij de eer van een bezoek kwam doen. Ik zal wel eens komen, als u mij maar vraagt, beloofde zij hem lachend. Dat is best. Als u soms een vertrou weling nodig heeft, een soort biechtvader zij verschoot een beetje, denk er aan, dat papa Poirot altijd voor u klaar staat. Zij keek hem enige ogenblikken door dringend aan, als wilde zij de diepere betekenis van zijn woorden doorgronden. Dan wendde zij zich kortweg om. Kom, wandelt u met mij terug, mon sieur Poirot? Heel graag, madame. De gehele terugweg praatte Mary vlug en opgewonden. Het scheen mij toe, dat zij zich niet op haar gemak gevoelde on der de ogen van Poirot. Wij gingen naar de hoofdingang van Styles en aan de deur voelden we al, dat er iets verkeerds was. Dorcas kwam ons tegemoet lopen. Zij schreide en wrong de handen. Ik zag, dat de andere bedienden in een groepje achter in de hal stonden, geheel oog en oor. O mevrouw, 0 mevrouw. Hoe moet ik het u vertellen Wat is er aan de hand, Dorcas? Zeg het maar meteen. Het zijn die akelige detectives. Zij hebben hem gearresteerd. Zij hebben mijn. heer Cavendish gearresteerd. Laufens gearresteerd?. Ik snakte naar adem. Neen, mijnheer. Niet mijnheer Lau rens, maar mijnheer John. Achter mij klonk een rauwe kreet. Ma ry Cavendish viel in onmacht tegen mij aan, maar toch zag ik nog juist de blik van stille triomf in de ogen van Poirot. HOOFDSTUK XI Het proces tegen John Cavendish, be schuldigd van moord op zijn stiefmoeder, begon twee maanden later. Van de tussenliggende weken kan ik niet veel zeggen. Al mijn sympathie en be wondering waren voor Mary. Zij nam het hartstochtelijk op voor haar echtgenoot, wilde geen woord tegen hem horen en vocht voor hem met hand en tand. Ik drukte mijn verwondering hierover uit tegen Poirot en hij knikte nadenkend. Ja, zij is een van die vrouwen, die juist in moeilijkheden haar beste zijde laten zien. Al wat goed en trouw in haar is, komt dan boven. Haar trots en haar jaloezie hebben Jaloezie? vroeg ik. Ja. Heb je nooit begrepen, dat Mary buitengewoon jaloers was? Zoals ik zei, zij heeft al haar trots en haar jaloezie terzijde gezet. Zij denkt alleen nog maar aan haar man en het vreselijke lot. dat hem wacht. Hij sprak met warmte en ik zag hem ernstig aan, terwijl ik dacht aan die vorige middag, toen hij overwogen had, of hij al dan niet zou spreken. Met zijn teerge voeligheid omtrent „het geluk van een vrouw" was ik achteraf maar blij, dat hij niet had behoeven te beslissen. Nu nóg, zei ik, kan ik het ternauwer nood geloven. Tot het allerlaatste ogen blik dacht ik nog. dat het Laurens was. Dat wist ik wel. Maar John. Mijn oude vriend John Iedere moordenaar is waarschijnlijk iemands oude vriend, filosofeerde Poirot. Je moet gevoel èn verstand gescheiden houden. Ik vind toch, dat je me wel eens een lichtpuntje had kunnen geven. Misschien wel. mon ami, maar ik deed het niet, juist omdat hij je oude vriend was. Dit viel me nogal koud op het lijf, te meer, daar ik bedacht, hoe druk ik in de weer geweest was om John over te brie ven, wat ik meende, dat Poirot's ideeën omtrent Bauerstein waren. Ik vroeg Poi rot, of hij dacht dat John veroordeeld zou worden. Tot mijn intense verwonde ring antwoordde hij, dat hij integendeel dacht, dat hij wel vrijgesproken zou wor den. Maar Poirotprotesteerde ik. —O mijn vriend, heb ik je al de tijd al niet gezegd, dat ik geen bewijzen heb? Het is heel wat anders of je voelt, dat iemand schuldig is. of dat je kunt bewijzen, dat hij het gedaan heeft. En in dit geval is er zo vreselijk weinig bewijs. Dat is de hele moeilijkheid. Ik, Hercule Poirot, weet het. maar ik mis nog een schakel in mijn keten. En tenzij ik die schakel vindon kan.... Hij schudde mismoedig het hoofd. Wanneer hej> je voor het eer®' pit Cavendish verdacht? vroeg ik na minuten. Heb jij hem verdacht? Neen, absoluut niet. Ook niet na dat stuk van die c°Vt satie tussen mevrouw Cavendish en f f,, schoonmoeder, dat jij hoorde, en h9my brek aan openhartigheid bij het vo°r onderzoek? Heb jij dan niet bedacht, dat, 3'/j niet mijnheer Inglethorpe was, 6'. zijn vrouw kibbelde en hij ontken3fA ten sterkste) het dan óf John, óf L3 4 - moest zijn geweest? Als het LaurenjJU geweest, dan was de houding va", K\ Cavendish nog even onverklaarbare?' aan de andere kant, het John was ge y dan was alles zo klaar als de dag. jiA, Dus, riep ik uit, terwijl mij opging, was het John. die die mi"3 zijn moeder kibbelde I Precies. En dat wist jij al die tijd? A Zeker. Op geen andere mam Mary Cavendishs gedrag uitgeleg3 f den. -r (fr En toch denk je, dat hij vriiëe$v kan worden? jl Poirot haalde zijn schouders op. z[j Wel zeker. Wat hij precies te .j t„, verdediging zal aanvoeren horen bij het proces. Enoh, tussen tv® ^y jes. ik moet je nog even waars3 <i0° Ik mag vooral niet in het proce» komen. ,J (Wordt veU'"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6