Dagblad voor Schiedam en omstreken V Kroesjtsjef wil nu weer topconferentie in Europese stad laten organiseren Massa-optocht naar Middelburg In meer t.v. H Beschonken brandstichter na wilde jacht gegrepen V.S. sluiten nieuwe defensie-verdragen Westelijken verrast door agressieve afwijzing Westelijke verdeeldheid blijkt fataal Bruid vermoord in Benthuizen Ook in de vakantie „vrije veren Goudse streek in gloed rode DE GESTAPO ARRESTEERDE eer bespreking petris ambtenaren Berichten over zwakte van Ike ontrond "INSDAG 29 JULI 1958 r HOERA! WE KRIJGEN MééR TELEVISIE Dockers mogen naar Rivièra terug „Vrije veren"-kwestie in Statenvergadering Colsens comité sprak openhartig gedeputeerden PHlLÈN EN t FRUIT Eén paardje op Voor- seliotense paardenmarkt Nieuwe golf van aan slagen in Algerije Gn He, HET WEER VOOR MORGEN MINDER WIND Als zij excuus vragen niet poldersloot gevonden Bleef kijken Wanhopige gebeurtenissen nieuwe leaamscne courant Wéér zegt Rusland: „neen onverwachte weigering van Sovjet-premier °esjtsjef om mee te werken aan de voorbereidingen tot\ Vergadering van regeringsleiders in de Veiligheids- heeft de hoop op een spoedige top-conferentie de "dein ingeslagen. Algemeen werd aangenomen, dat Itri ie ^sjtsjef het Britse plan om een topconferentie binnen ^erenigde Naties te houden had aanvaard. Het Westen ra" daarom dit weekeinde aan Kroesjtsjef voorgesteld de ad zélf de nodige voorbereidingen te laten treffen en de dat: \va, Sist, ürn vast te laten stellen. Kroesjtsjefs antwoord hierop s ronder meer negatief. In brieven, "Vveike bij eren aan president Eisenhower en de premiers Mac '"an "ike en De Gaulle verzond, beschuldigde hij de weste- landen een „vertragingstaktiek" toe te passen. Aan Amerikaanse president schreef hij: ,,U, mijnheer de esldent, werkt niet voor de vrede. U streeft er juist naar conflict in het Midden Oosten uit te breiden. Dit be- s' U in het oog van de wereld met een zware verant woordelijkheid". Aan een MacMillan heette het: „Ook op U, mijnheer MacMillan, die zich schuldig maakt aan manoeuvreren, rust een zware verantwoordelijkheid". Kroesjtsjef spreekt in zijn brieven verder niet meer over een topconferentie in de Veiligheidsraad, maar herhaalt het standpunt, dat hij aanvankelijk bij het begin van de huidige serie top-correspondentie had ingenomen: dat het nl. gebiedende noodzaak is onverwijld, met deel neming van secretaris-generaal Hammarskjoeld, een vijf- mogendheden conferentie te houden". „Als het moeilijk is in New York onze veiligheid te verzekeren, dan vergade ren we in Genève, Wenen of Parijs. Moskou zou ons ook welkom zyn. Wy zouden in ieder geval aldaar de veilig heid van de deelnemers kunnen garanderen", zo schampert de Sovjet-leider. Hij besluit zijn brieven: ,.Ik zou er prijs op stellen zo spoedig mogelijk antwoord te ontvangen." k' de correspondentie blijkt, dat de Sovjet-premier de westelijken op hun „I ^kke punt hun onderlinge verdeeldheid heeft aangegrepen. Hij haakt k 'O op het standpunt, dat door de Franse premier in diens jongste brief aan y ccsjtsjef is verdedigd: wel een topconferentie, maar niet in het kader van de "De Sovjet-regering is het eens met de opvatting van generaal De Gaulle, hy zei, stemt overeen met wat wij wensen". Zoals men weet ging Parys de behandeling van deze zaak een eigen weg, terwijl Londen en Washington ieder met eigen nuances streefden naar een Veiligheidsraad-topbijeenkomst (,n ha Kroesjtsjefs snelle antwoord op een eerdere brief van MacMillan meen- dat de Sovjet-Unie hiermee instemde. De eerste reactie in Britse en Ame. Jailanse kringen is dan ook, dat de Sovjet-leider, de kansen van het ogenblik Ij °de, ineens naar zijn eerste voorstel heeft teruggegrepen om aldus de onder- nSe tegenstellingen in het westelijke kamp te vergroten. Aandachtige lezing jé" Kroesjtsjefs laatste brief leert echter, dat nergens met even zovele vvoor- C" de mogelijkheid van een Veiligheidsraad-bijeenkomst wordt verworpen. tQcsjtsjef kan dus, zo nodig, ook op deze brief weer terugkomen. Op de meeste plaatsen droog weer en perioden met zonneschijn. Matige tij delijk zwakke wind tussen west en zuid. Enige stijging van temperatuur. Woensdag 30 juli: zon op 4.57, onder 20.35; maan op 19.58, onder 04.54. yia zijn vertegenwoordiger heeft ®cins Rainier van Monaco gisteren ®*'r Bernard en Lady Docker, het eeIbesproken Britse miljonairs- echtpaar, doen weten, dat zij weer haar Monaco sn de Franse Ri- 'cra kunnen komen als zy hem persoonlijk excuus gevraagd heb ben. Zoals bekend mag Lady Docker h'et meer in Monaco komen, om- zij het vorstendom heeft bele- higd. Zij verscheurde in april een Papieren Monegaskische vlag, orn aat haar zoon niet was uitgeno- j'§d voor de plechtigheid ter ge- eSenheid van de doop van erf huis Albert van Monaco. .Krachtens een verdrag tussen ^°"aco en Frankrijk geldt het erbod ook voor de Franse Ri- '®ra. het Parket in Den Haag is vanmor- W taar Benthuizen ontboden, in ver- ly.' biet de dood van de 30-jarige \v6ra v. d. V. uit Zoetermeer. Zij (Van onze correspondent) e" en bepaalde aanwijzingen wa- J,b°r de politie aanleiding het par- h,. e Waarschuwen. Enkele uren Ia- 2^rrWeerde dr. Zeldenrust. fla°ord moet als uitgesloten wor- 1% eschouwd, daar mej. V. d. D. blij- 'ti van aard was en dezer dagen et huwelijk zou treden (zij was sti|D 'n ondertrouw). Haar toekom- Vah .^"tgenoot geraakte bij het horen Dcricht over de dood van zijn .Z° overstuur, dat hij ter verple- 'n een ziekenhuis moest worden vanmorgen in een poldersloot ge- Het actiecomité „Zeeuws-Vlaanderen voor vrije veren" heeft onder leiding van zijn voorzitter Honoré Colsen gistermid dag een informatieve bespreking gehad met het college van Gcd. Staten van Zeeland in Middelburg. Van weerszijden is zeer openhartig gesproken. Het comité heeft zijn teleurstelling uitgesproken over de houding van Ged. Staten, terwijl uit drukkelijk werd verklaard, dat het comité zich distancieert van elke vorm van ge weld of verzet. In het gesprek, dat ruim een uur duur de, heeft men Ged. Staten in overweging gegeven de gevoelens der Zeeuwsvlamin gen niet te onderschatten, omdat de door Ged. Staten aangenomen houding en het falen van de actie in de Kamers conse quenties met zich mee zullen brengen. Het heffen van de hoge tarieven betekent voor de streek, die zich tot een redelijke hoogte heeft opgewerkt een ernstige slag en testactie organiseert. algemeen verwacht men een zekere te ruggang. Ten aanzien van de textielindustrie bijv. Deze ziet zich, doorda' de afgeslo ten exportcontracten, onder meer met Amerika, geen enkele stijging van de grondprijs meer toelaten, genoodzaakt de garens die tot dusver in Tilburg werden gesponnen en geverfd, uit Bel gië te betrekken. Extra tribune Voor de Slatenzitting, welke morgen ge houden zal worden, zal ruime belangstel ling bestaan, voornamelijk uit de streek van Zeeuws-Vlaanderen. Het college heeft hiermede rekening gehouden, want in de Statenzaal is een extra tribune aange bracht. Vijftien plaatsen zullen pertinent gereserveerd worden voor de leden van 't comité Zeeuws-Vlaanderen. Het ziet er echter naar uit, dat de Zeeuwsvlamingcn massaal naar Middelburg zullen optrek ken. Voor eventueel voorkomende inci denten wijst het comité iedere verantwoor delijkheid af, omdat het reen enkele pro- De Nederlandse Tclevisicstichting zal met ingang van 1 april 1959 meer zend tijd krijgen. De regering heeft namelijk medegedeeld er geen bezwaar tegen te hebben dat met ingang van die datum de zendtijd van de N. t. S. wordt uitge breid van 12 tot 15 uur ner week. Aldus wordt medegedeeld door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Maniak stak 5 kapitale boerderijen in (Van onze verslaggever) Vijf boerderijen lussen Montfoort en Gouda zijn in de afgelopen nacht Ven prooi gevallen aan liet vuur, dat een brapdmaniak uit Gouda, de 35- jarige fabrieksarbeider A de M., in beschonken toestand beeft ontstoken. Na in Utrecht aan Bacchus te hebben geofferd de man had al vaker delirium - reed hij met zijn bromfiets over de provinciale weg en wierp her. haaldelijk, zo lang hij lucifers bad, vuur in hooibergen, waardoor drie boerderijen volkomen verloren gingen. In totaal raakten eenentwintig per sonen dakloos. Na een wilde jacht op de dader langs de brandende boer derijen wist de rijkspolitie de fabrieksarbeider te overmeesteren. Hij ver. klaarde tegenover de politie, dat zijn lucifers op waren, doch dat bij nog wel meer hooibergen in brand bad willen steken. Bovendien wist hij te vertellen, dat hij over het algemeen bet hooi te nat vond brand De brandrampen voltrokken zich alle tussen half een en drie uur in de ochtend. Brandweren uit de gehele Goudse streek en uit Gouda waren hedenmorgen om streeks negen uur nog doende om de ver wekte branden te stuiten. De paniek onder de boerenfamilies was uiteraard zeer groot. De hooibergen in deze streek zijn meestal dicht tegen de woning gebouwd. Gelukkig werden de bewoners van de boerderijen bijtijds wakker. Met huilende kinderen in de armen wisten allen het vege lijf te redden. De brandweren wer den gewaarschuwd, maar deze stonden vaak voor een hopeloze taak. Immers, enige kilometers verder stonden ook weer boerderijen in lichterlaaie. Een straffe wind zorgde er voor, dat binnen de kort ste keren alles in vuur en vlam stond. De brandweg was ongeveer 16 km. lang. Op deze weg stonden behalve vijf boerderijen en hooibergen nog drie hofsteden in brand, die ternauwernood konden worden gered. De eerste hooiberg, die de maniak in brand stak, lag in Willeskop. Deze be hoorde toe aan S. Spruit. Hij bleef even naar de resultaten van zijn werk staan vabe A? ovpw, ,samenwevkende organisati t(.'U0,p "jy'dspersoneel, te weten drie 'aie ),p ""'dspersoneel, te weten het Van r. christeüjke en de r.-k. Cen- 'titter erheidspersoneel, hebben de ig/r Ge" Van de Centrale Commissie Aiiatdsneu®aniseerd Overleg verzocht, het in u middelbarc ambtenaren op- ^^^^^^Prekin^^^brengen^^ 'lp D. van Hoeven uit "o0j. "Is,('r'l<"nse Staalslraat wordt l< Gestapo gearresteerd de dat, Anne Frank in haar en Schrijftherleefde giste- 0r f/('n opname van de film °Ver dit dagboek. kijken, waarna hij de bewoners van de aan de hooiberg grenzende boerderij hielp met het weghalen van de inventaris. Iedereen dacht hier met hooibroei te ma ken te hebben en terwijl de brandweer trachtte het een en ander te redden, stapte De M. op zijn brommer en ging zijn weg naar Haastrecht vervolgen. Even later zag de Montfoortse politie zich ook een rode gloed aftekenen in deze richting. Drie politiemannen sprongen op de motor met zijspan en zetten de achtervolging in. De M. was hun echter steeds te vlug af. In Haastrecht stond de boerderij van P. Boere, een gezin van zeven personen, in lichterlaaie. En terwijl de Montfoortse politie met haar Haastrechtse collega's onderhandelde over de verdere politionele actie, zagen de mannen van Hermandad een nieuwe rode gloed aan de hemel ver schijnen. Slechts enkele kilometers verder brandde de boerderij van W. Houdijk als een fakkel. Het woonhuis kon hier geluk kig worden gespaard. Maar het einde van alle brandrampen was nog steeds niet in zicht, want opnieuw ontwaarde de Mont foortse politie een felle gloed, afkomstig van de boerderij van B. Streefland, die eveneens geheel in de vlammen opging en waardoor een gezin van negen personen dakloos werd. De boerenfamilies, die hoorden dat alles het werk was van een maniak, werden woedend. Ook dc Montfoortse politie werd door deze wanhopige gebeurtenissen, waarbjj zy zoveicn in het ongeluk zagen storten, steeds feller gebeten op de man, die dit alles aanrichtte. Zy bleef dc dader vol gen. Vlakbij Gouda, waar het ronde ver keersplein in Stolwykersluis op vier we gen uitkomt, zou zij het spoor kwijt zijn geraakt, indien zij niet weer een rode. I gloed had ontdekt, in de richting Gou derak. Hier stond de boerderij van K. van der Vis in lichterlaaie. Toen de politie mannen dc dijk naar Gouderak opreden, naderde juist een bromfietser. Toen deze de politie, die haar voertuig midden op de weg had gezet, was genaderd, herken den de politiemannen in hem de man, die behulpzaam was geweest bij de eerste brand in Willeskop. Zij twijfelde er niet aan, of hij was de brandstichter. Na een korte worsteling werd hij overmeesterd. Hij werd overge bracht naar Montfoort, waar hij de brand stichtingen vlot bekende. Hij vertelde de politie, zelf afkomstig te zijn van een boerenfamilie. Hij had het thuis echter zo bont gemaakt, dat men hem geen onder dak wilde verschaffen. Als hij dan een paar borrels op had, werd hij hierover door razernij vervallen en zo kwam hij vannacht op de gedachte om hooibergen in brand te gaan steken. De brandweren uit Montfoort, Haastrecht, Gouderak, Oudewater, Berkenwoude en Gouda zijn de gehele nacht tot vanmorgen toe in actie geweest om de brandhaarden te be strijden. De getroffen gezinnen kwamen bij buren en familieleden onderdak. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de schade beloopt zeker enige hon derdduizenden. Zelfs in de vakantie blijven deze meisjes uit Zeeuwsch-Vlaanderen propaganda maken voor hun actie „Vrije veren Eisenhowers pers-chef, James Hagerty, heeft gisteren de opmerkingen in de pers, dat president Eisenhower misschien niet gezond genoeg is om eer eventuele topconferentie by te vonen, „belache lijk" genoemd. Hij verklaarde het prematuur te vin den om vooruit te lopen op de mogelijke rol, die Eisenhower op de topconferen tie zal spelen, „daar de üligheidsraad nog niet besloten heeft een. dergelijke conferentie te houden". (Van onze correspondent) De roemruchte paardenmarkt te Voor schoten, die ieder jaar wordt gehouden, kon gisteren op de aanvoer van één paardje bogen. En dat was nog een pon- ny ook Dit werd verteld tegen verbol gen kooplieden, die een braderie vonden en kermisvierende mensen, maar geen paard konden ontdekken. Enkele jaren geleden zyn er premies beschikbaar ge steld voor de aanvoer van een of meer paarden maar zelfs deze stimulans heeft geen paard naar de Voorschotense markt kunnen dryven. Dc ontgoochelde kooplieden bleven niet op de braderie, maar vertrokken naar de Groningse paardenmarkt, waar werkelyk paarden schenen te worden aangevoerd. De Westduitse Messerschmittfabrieken hebben een autootje ontwikkeld, dat speciaal bestemd is voor de Verenigde Staten. Eén van de opvallendste dingen eraan is de achterzijde, die in haar geheel kan worden opgeklapt en zo toegang geeft tot de motorruimte. In Amerika zal het wagentje 7 a 800 dollar kosten. De Verenigde Staten hebben zich gisteravond bereid verklaard nieuwe apar te defensieverdragen te ondertekenen met Turkije, Perzië en Pakistan, alsmede met Groot-Brittannië. Dit geschiedde nadat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, had gezegd, dat Amerika liever het oorlogsrisico onder ogen wilde zien. dan haar vrienden in de steek te laten. De beslissing werd bekend gemaakt in een verklaring, welke gisteren in Lon den is getekend door Dulles en de premiers van Groot-Brittannië, Turkije, Perzië en Pakistan, die te Londen bijeen zijn als de Raad van het Bagdad-pact In de verklaring wordt voorts gezegd, dat net sluiten van de speciale defensie verdragen reeds was goedgekeurd door het Amerikaanse Congres. Er zijn echter nog bezwaren in het Congres tegen een volledig lidmaatschap van de Verenigde Staten van het pact van Bagdad langs de normale weg. De houding, die het nieuwe Iraakse re publikeinse regime tegenover het Bagdad- pact zal aannemen is nog onzeker. Twee vertegenwoordigers van de nieuwe Iraak se regering hebben gisteren een bezoek gebracht aan het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Een woordvoerder van hen verklaarde, dat zij een „persoon lijk en informeel" gesprek hadden gehad met het hoofd van de afdeling voor het Nabije Oosten. Uit kringen van het Bagdad-pact werd vernomen, dat heden gesproken zou wor den over de wenselijkheid van het over brengen van het hoofdkwartier van het pact van Bagdad naar Ankara. In de laatste 48 uur is het aantal aan slagen in Algerije zeer toegenomen, al dus is gisteren uit Algiers gemeld. He ernstigste gevolgen had een aanslag op de weg Algiers-Constantine, waarbij een onderofficier en zijn ui drie perso nen bestaand gezin om het leven kwam. Te Algiers zijn bij de ontploffing van twee handgranaten negentien personen gewond- Elders werden bij aanslagen achttien personen gewond en een gedood. In het gebied van Constantine werden twee Europeanen ontvoerd. Wat de militaire operaties betreft ziin er zondag in Algerije opstandelingen buiten gevecht gesteld. De gouverneur van Amman heeft de vertegenwoordigers van de Algerijnse verzetstrijders een chèque overhandigd ter waarde van circa 180.000 gulden. Van officiële zijde is meegedeeld, dat dit een bijdrage van het Jordaanse volk voor het Algerijnse is, dat tegen de Fran sen strijdt voor vrijheid en onafhankelijk heid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1