Waalhaven, aluminium-knooppunt j Actualiteiten Koop het eens in glas! Ö0CC0N4 '"S 1 m W. v. d. Burg DDB Belevenissen van een jong gezin door u.vcn Hmmiuivene Lossen en laclen met luchtdruk De haremvrouwen keken uit het raam Artistieke f t i g"*" margarine A 10 of 25% korfing Kampioenen ...daarom is natuurzuivere Pfanta zoveel smakelijker en gezonder u proeft de natuur in Natuurzuivere Planta Oe krant kunt U niet missen Geen cMf: Hertog Lieverlui dan Moe Nieuwe stadswijk in Maastricht-West Zoete koekjes en Arabisch gejengel Noorse reder Britse luchtbasis iu Irak overgenomen De Utrechtse politie is gerehabiliteerd émm DAMES MODERNE ZOMERHUIZEN YINKEVEEN II. JN S C DINSDAG 29 JULI 1958 VS i A AN PIER 2 van de Waalhaven te Rotterdam wapperden giste ren tussen de Rotterdamse en Ne derlandse vlag de dundoeken van Noorwegen, Zwitserland en Duits land. Men had er, wanneer daar plaats voor geweest zou zijn, nog wel meer vlaggen kunnen laten uitwaaien, want bij het project, dat daar door de directeur van het Ha venbedrijf ir. N. Th. Koomans of ficieel in gebruik werd genomen, zijn nog wel een paar landen be trokken. Drie keer Pneumatisch Totale kosten 10.5 miljoen LEIDSE STUKADOORS OP HALVE KRACHT „Willem Ruys" in Casablanca Thee de menthe Madeirawijn Bedrijven Geen begrafenis-tips TOEWIJZING SCHATKIST- PROMESSEN Lof voor Holland Festival Ghéons „Bernadette" Zuidnederlandse opera Al wat in één handomdraai open in één handomdraai dicht iedere dag weer verse koffie de natuur U geeft is volmaakt f 2,36 iP Mm oonbaar door """'••uluiu!,. x Juwelier BLOM AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR 631. Begin je nu weer over centen? Je weet toch, dat er belangrijker dingen zijn in het leven! Ja, er zijnbankbiljetten' t»> St L0r ,.i Het betrof de ingebruikneming van de drie ranke silo's, bestemd voor de opslag van een tussenprodukt op de weg van bauxiet naar aluminium, het aluminium oxyde ook wel Tonerde genoemd. Deze Tonerde wordt met speciaal voor dit vervoer ontworpen wagons door de Spoorwegen uit Bergheim (nabfj Keulen) naar de Waalhaven gebracht, waar het in de silo's, elk met een capaciteit van 11.000 ton, wordt opgeslagen. Zeeschepen zullen het tussenprodukt vervolgens ver voeren naar Mospoen (Noorwegen) waar het eindprodukt vervaardigd wordt. Rotterdam is wel een zeer bijzonder knooppunt in het aJummiumverkeer. Niet minder dan drie keer komt het erts-me taal in deze havenstad voordat het zijn uiteindelijke bestemming bereikt. Het erts wordt allereerst uit de wingebie- den Afrika. Indonesië en de landen aan de Middellandse Zee met zeeschepen en Rijnschepen via Rotterdam naar Berg heim vervoerd. Daar wordt het eerst ge zuiverd en vervolgens komt het met de trein terug als Tonerde. Wanneer het bau xiet in Noorwegen tenslotte aluminium geworden is, keert het nog een keer naar de Maasstad terug voor de verscheping naar alle delen van de wereld. De Duits sprekende heren, die gisteren de gasten op de Waalhaven verwel komden. verzekerden dat de nieuwe in stallatie „pneumatisch" werk. Toen de heer Koomans met een druk op de knop de installatie aan het draaien bracht, bleek dit niet overdreven. De Tonerde, een poederaohtige stof, wordt met een snelheid van 250 ton per uur, uit de silo's weggezogen en via een ingewikkeld bui tensysteem naar de ruimen van het schip overgebracht. Vanmorgen was het de Noor „Mosjoen", speciaal voor deze la ding ingericht, welke met de eenste To- De drie silo's, de buizeninstallatie naar de wal en tenslotte het schip, de Moesjoen dat gisteren werd „volgeblazen' met alumi niumoxyde. Met de voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe stads wijk aan de westelijke grens van Maas tricht zal dezer dagen worden begonnen. De aankoop en onteigening van bouw grond op de ongeveer 60 ha, die dit uit breidingsplan beslaat, vergen 1.2 mil joen. Het bouwrijp maken van de grond met bestrating, riolering, trottoirs en dergelijke vraagt ruim 3.3 miljoen. De kosten van het voorbereiden worden ge raamd op bijna 6 miljoen. In deze nieuwe stadswijk' zullen in to taal rond 1.850 woningen komen in ver schillende types, van arbeiderswoningen tot landhuizen toe. Verder winkels, be jaardenwoningen tehuizen voor pro bleemgezinnen enz. In het bouwplan zijn 575 eengezinswoningen en 678 etagewo ningen opgenomen. Ongeveer 12 ha in dit. nieuwe stadsdeel wordt bestemd voor plantsoenen en actieve en passieve re creatieterreinen. Protest tegen nieuwe c.a.o. (Van onze correspondent). Uit protest tegen de nieuwe C.A.O. voor de bouwvakarbeiders zijn de stuka doors van Leiden gisteren ex actie be gonnen, waardoor 't w^rk op de diverse bouwen, naar wordt verwacht aan merkelijk zal worden ertraagd. Dit is besloten op een vergaderin die georga- niseerden en ongeorganiseerden hebben gehouden. Bij die gelegenheid werd tevens een actie-comité opgericht. Zware regenbuien verwelkomden bet vlaggeschip van de Ko ninklijke Rotterdamse Llovd bet m.s. „Willem Ruys", dat na een cruise van 14 dagen afmeerde in de Schiehaven le Rotterdam. Bemanning en pas sagiers waren zeer content over de trip, die de laatste van dit jaar is ge. weest. Zoals wij berichtten vertrekt het schip donderdag naar Bremer haven, vanwaaruit het een tweetal reizen naar Canada zal maken. Het eerste deel van de cruise voerde de vakantiegangers naar Noorwegen. Een Noorse reder ging in Bergen aan boord en werd in een zijarm van de 180 km. lange Sognefjord weer aan land gezet. Dat was bij l.et dorpje Aurland, dat vre dig op de oever van de fjord ligt te dom melen en waar postboten het enige contact met de bewoonde wereld in stand hou den. De motorbarkas van de „Willem Ruys" zette de reder bij dat stille dorpje aan land. De burgemeester werd na een intensieve speurtocht gevonden en was eerst zeer verbaasd door het bezoek van zo'n groot zeekasteel en daarna even ver eerd door 't interview, dat radioreporter Roel Balten met hem had. De barkas had geschenken en speelgoed voor dorps kinderen meegenomen, wat heel wat vreugde daar in Aurland veroorzaakte. Op de reis naar het Zuiden deed de „Willem Ruys" als eerste Lloydschip in de geschiedenis van de maatschappij Casablanca aan. De heer Lamrami, se cretaris van het „Syndicat d'initiative" in Casablanca dat is zo ongeveer de plaat selijke V.V.V.. ontving de ruim 500 passa giers in een kersver gebouwde Marok kaanse villa in Casablanca. De heer des huizes ontving zijn meren deels Hollandse gasten vóór het huis, ter wijl zijn gesluierde harem vol belang stelling vanuit de ramen op de eerste ver dieping toekeek. Onder de schrille en jammerende tonen van Arabische melo dieën serveerden Marokkaanse obers thee de menthe en mierzoete koekjes op zil veren servies. Alles was daar trouwens Marokkaans wat de klok sloeg. Een prachtige tuin omgaf de villa, die een ruime binnenplaats had met Moorse bo gen e.d. De dag daarop ontving de „Willem Ruys" de Nederlandse kolonie in Casablanca, waar onder de heer Goemans. Nederlands gezant in Rabat, de hoofdstad van Ma rokko. Andere gasten waren personeels leden van plaatselijke reisbureaus en di verse autoriteiten uit Casablanca onder wie de secretaris van de gouverneur. „Radio Africa" had aan boord nog een interview met o.a. kapitein Frits de Jonge. pc receptie voor de Belgische pasfiagiejj^Ljr zen zonden de koning der Belgen, wijn, een telegram. Op Madeira ^et de touristen aan tal van excursie® jt o.m. uitstapjes naar vissersdorpen bergen. In wijnproeverijen kochten veie mandjes echte Madeirawijn en r je ze in ossensleden. Onder de ijzers va sleeën worden in olie gedrenkte '3£ t' gelegd, om gemakkelijker voorU' .komen. ep Tijdens de reis was de zee aja vf?l spiegel zo vlak en er was tamelijk g' zon getuige de gebruinde armen e?jer' zichten van de debarkerendc pass®* n Een wijnkaart als de „Willem Ruij® u(« zal niet licht in ons land aangetr worden. Maar liefst 127 verschü' wijnen waren verkrijgbaar, waan zeer oude wijnen uit de kelders v» Lloyd zelf. ,f De commandant van de Britse ai» van het kamp van de Britse Inch' Habbanija in Irak heeft gemeld, opstandelingen geen geweld maar |,(l zachte drang hebben gebruikt bil yt'ij overnemen van de Britse luchtbasis- zitten hier nu opgesloten en hebben |i anders te doen dan instructies a wachten en te trachten het hoofd te houden", aldus kapitein Hugh .(I wards, die nog zei, onmiddellijk ytt gegeven te hebben tot vernietiging alle hoogst geheime radaru".rustinS ^,1 codes toen hij via de radio veria"1' er een opstand in Irak was uitgebr" Enige uren later deelde een officie1" de 4000 man sterke Iraakse troepen"' I" E Op 21 juli werd aan boord de Belgische i die aan de basis is verbonden, hen» nationale feestdag gevierd met o.m. een j dat hjj het vliegveld overnam. nerde uit de Rotterdamse silo's werd volgeblazen. De bedrijven welke aan deze ingewik kelde alurmniumoirganisatie deelnemen zijn: Het Martinswerk G.m.b.H dochter onderneming vam de Aluminiumindustrie A.G. Alag te Zürich; Montan Transport Mij. te Rotterdam; Elektro-Kemisk AS. te Noorwegen. Vertegenwoordigers van de consulaten van de deelnemende landen, van de ge noemde bedrijven en van de Kamer van Koophandel te Rotterdam waren aan de Waalhaven present om de ingebruikne ming van deze primeur voor het Europese continent bij te wonen. In de maand juni heeft een vroeger lid van het Utrechts politiekorps bjj de hoofd commissaris een klacht ingediend over enkele leden van het korps, die tips zou den verstrekken aan begrafenisonderne mers in de Domstad, omtrent aan de po litie bekende overlijdensgevallen. Zjj zou den voor die tips worden betaald, terwijl diverse concurrerende begrafenisonderne mers er schade van ondervonden. De hoofdcommissaris heeft in overleg en in samenwerking met de procureur- generaal van Justitie te Amsterdam een gerechtelijk onderzoek naar de juistheid van deze klacht laten instellen. De re cherche te Amsterdam, die dit onderzoek heeft verricht, is tot de conclusie geko men. dat de beschuldiging besli6t onjuist is. De Utrechtse politie neemt aan, dat de aanklacht is voortgekomen uit een rancunegedachte van de berichtgever je gens zijn vroegere korpsgenoten. Het ministerie van financiën deelt mede. dat van de bedragen waarvoor op 28 juli 1958 is ingeschreven op schat kistpromessen, wordt toegewezen: a. een bedrag van 41.2 miljoen aan sehatkistpromessen met een looptijd van drie maanden, vervallende 30 oktober 1958 tegen een disconto van 2%°/» per laar. b. een bedrag van 296.6 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van twaalf maanden, vervalende 30 juli 1959, tegen een disconto van 3%°A> per jaar. IN EEN BESCHOUWING over het afgelopen Holland Festival wijst het Engelse blad „The Observer" op het kunstzinnige belang van deze ge beurtenis en schrijft onder de titel „Schönberg Revealed" o.a. het vol gende: „Heden ten dage zijn er gelukkig nog een paar festivals, die zich er van bewust zijn een speciale ver antwoordelijkheid te hebben inzake het uitvoeren van werken, die men niet zo gemakkelijk in het standaard- repertoire kan opnemen. Indien men tenminste een meer serieuze aan dacht voor zich opeist dan de eerste de beste louter toeristische attrac tie. Het festival te Edinburgh behoort daar niet onder. Sinds zijn ontstaan na de laatste wereldoorlog heeft het Holland Festival (echter) deze ver antwoordelijkheid goed in de ge dachten gehouden. Het resultaat daarvan is. dat het een kunstzinnige taak vervult, terwijl Edinh-'rgh even karakterloos blijft als de internatio nale keuken in een luxe hotel. Het Nederlandse festival heeft nimmer iets waardevollers gedaan dan het monteren van de twee Schönberg opera's „Erwartung" en „Von heu- te auf morgen". Onder de leiding van Hans Rosbaud werden deze tot in alle muzikaal essentiële details tot modellen in haar soort". Deze passage eindigt met een prij zend woord aangaande, „het delica te en prachtige klankweefsel, dat Rosbaud met het bewonderenswaar dige Residentie-Orkest wist op te wekken". Vrijdag 15 en zondag 17 augustus wordt in het openluchttheater van het Burgemeester Van Oorschotpark te Ilpendam in het kader van het Lourdesjubeljaar het spel „Berna- dette" van Henri Ghéon opgevoerd. De kath. toneelvereniging te Il pendam wordt hierin bijgestaan door „Kunstgenot" uit Edam, „de Vriend schap" uit Ilpendam, „St -Genesi- us" uit Monnikendam, „Leo XIII" uit Purmerend en de Jeugd-Toneel- groep uit Volendam. De Zuidnederlandse Opera zal be halve een uitvoering van „Tosca" als première van dit operagezelschap op donderdag j.l. in het openluchtthe ater te Valkenburg, in het komende seizoen nog een première brengen en wel van „Othello" op 9 november in de Nir ,ve Schouwburg van Sittard Bij vrijwel alle uitvoeringen is het Limburgse Symphonie Orkest inge schakeld voor de begeleiding. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig geduldig gedra gen lijden, geheel overge geven aan Gods H. Wil, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, mijn geliefde Echtgenoot en onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader, Schoonzoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom WILHELMUS VAN STEENOVEN Echtgenoot van Johanna Maria Bernardina Ronteltap in de ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam: J. M. B. van Steenoven— Ronteltap Schiedam, 27 juli 1958. Van Leeuwenhoeckstraat lb Rozenkrans bidden dins dagavond te 8 uur ten sterfhuize. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op woensdag 30 juli a.s. in de parochiekerk van O. L. Vr. van de Allerh. Rozenkrans, Singel, Schiedam. De stille H.H. Missen te 7 en 7.45 uur. De gezongen H. Mis van Requiem te 9.30 uur, waarna de begrafenis van uit de kerk op de r.-k. be graafplaats te Schiedam. Tot onze diepe droefheid overleed heden, in volle overgave aan Gods H. Wil, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, onze onvergetelijke Vrouw, Moeder en Grootmoeder, Mevrouw AGATHA ELIZABETH VAN DEN BERG Echtgenote van de Heer Petrus Christianus de Bolster in de ouderdom van 73 jaar. P. Chr. de Bolster M. H. de Bolster E. M. M. de Bolster- Ulden Anja en Yvonne Gouda, 28 juli 1958. Zoutmanplein 21. Gelegenheid tot condoleren woensdagmiddag van 3 tot 5 uur, Koningin Wilhelmi- naweg 187. Rozenkransgebed dinsdag en woensdagavond half 8 in de kerk a. d. Kleiweg. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden in de parochiekerk van O.L. Vr. Hemelvaart a. d. Klei weg, donderdag 31 juli te 6.30 en 7.30 uur de gelezen H.H. Missen en te 10 uur de gezongen H. Mis van Requiem, waarna de be grafenis vanuit de kerk op het r.-k. kerkhof aan de Graaf Florisweg te circa 11 uur. s:! nta* v i profiteert van de halve prij zen in mantelkostuums: jersey, wevenit, wollen deux-pièces, japonnen, vesten blouses, rokken enz. op alle nog niet afgeprijsde artikelen. Lange Kerkstraat 19 Telefoon 66135 Nog enkele riant gelegen ter- reinen aangeb. v. d. bouw van zomerhuizen a. d. Vinkeveen se Plassen. Ook bijz. geschikl v. expl. Koopsom v grond incl betonfundering op palen en goedgek. tek. 6.000,- en ho ger. Inl. 1. h. modelzomerhuis maand. t.m. vrijd. 9-17 u.; za terdag v. 9-12.30 u. en zond. v 14-16 u. en bij: N.V BOUW EN AANN.-MIJ. BAKHUIZEN J. Geradtsw. 109-111, Hilver- i sum. tel. 02950-12051 '4 lijnen) Goederen aangeboden Te koop aangeboden, tandem m. j nieuwe binnen- en buitenbanden, vaste prijs 35,-. Wegens plaatsgebrek aangebo den 2-pers. eiken ledikant met prima spiraal en driedelig becl- stel. Zeer billijke prijs. Na 8 uur des avonds. Albardastraat 55, bij Nw, Damlaan. Handel en Bedrijf I Glasplaten, ruiten voor suitedeu ren, glas-in-lood, etalageglas, spiegels, enz. Loopiks Glasindus trie, Boterstraat 39, Schiedam. Tel. 68945. Inlijsten van platen, foto's en staaflijsten. Schilderijlijsten. Scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie. G. v. Loenen, Dam 41- 43. Tel. 66192. Showroom, Vlaar- dingerstraat 6. Zoekt u een exclusieve kop en schotel? Fa. Solingen heeft het. Hoogstraat 52, tel. 63143. Dan ls het toch wel hoog tijd dat u iets doet aan die pukkeltjes, vale vlekkerige huid en steeds terugkerende huiduitslag. D.D.D.. het helder vloeibare ge neesmiddel dringt in twee tellen door tot diep in de huidporiën. Het doodt de ziektekiemen, de jeuk bedaart - de huid geneest! Héérlijk om uw huid met D.D.D. Qeregeld intens te zuiveren en op te frissen. Kleine flacon f. 1.20 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Verzorg uw overgevoelige huid met luchtige D.D.D. BALSEM en desinfecterende D.D.D. ZEEP. Witten en behangen door vak man is beter en goedkoper. Vraagt prijs en stalen, G. J. Pon je, Schaperlaan 61, Schie dam. Tel. 65506. Iets aparts! Heerlijke ouderwet se poffertjes, alom bekend door de kwaliteit. Visser, Hoogstraat 169, Schiedam, tel. 67986, Groen markt 7, Dordt, telef 8235. Lijnbaan 40 (naast Thalia Theater), tel 26673. R'dam In- en verkoop occasions goud. zilver en briljant VAN NIEUWENHUYZE'S STELLEN NOOIT TELEUR Zoals steeds ons materiaal gecommandeert zichzelf. Grote Amerikaanse auto's en OPELS REKORD 1958. v. Nieuwenhuyze's AutobedrUU Aelbreohtskade 154, R'dam, Telefoon 5.6.9.9.0 (2 lijnen) Men HERKENT ZE DIRECT - de vrouwen, die van zuiver, natuurlijk voedsel weien Hun gezonde kleur, hun stralende glimlach danken ze aan grapefruits, sla, tomaten... aan alles wat de natuur aan kostbaars biedt! Jong, slank en vrolijk door dagelijks vruchten, dagelijks groente, en... natuurlijk dagelijks Planta' Want Planta, gemaakt van louter plantenvetten, is even zuiver, een produkt van de natuur. Even voedzaam en toch... zo lichtverteerbaar. Even lekker en natuurlijk van smaak! Geniet van de natuur - geniet van Planta! U proeft 't bij de eerste hap: zo zuiver smaakt Planta alleen! 45. Dat doen ze en ze rijden heen. De hertog blijft nu heel alleen, gebonden aan de boom en ziet slechts ramp en onheil in 't verschiet. De zon schijnt met zijn felle stralen. Het touw belet haast 't ademhalen. Lucht, denkt de hertog, geef mij lucht! Hij slingert wat en een windzucht verkoelt hem even. Daarna schuurt hij langs de boom. Dat duurt en duurt. Het touw begint ervan te slijten. Daar valt hij, maar helaas hij komt nog steeds gebonden op de grond. De knoop zit vast en raakt niet los. Hij ligt te puffen als een os. Van dorst zal hij aanstonds versmachten. Zo moet hij 't bitter eind afwachten. 7X7~? it; N N m O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8