BINNEN EEN UUR WAS HET LOT VAN IRAK BESLIST Vals erewoord van officier leidde koningshuis in de dood Ariëns-herinnering krijgt nieuwe glans „Tonnenmannen" hebben nog druk werk in de meeste Friese gemeenten in Leeuwarden al meer 9000 privaattonnen Alleen dan T Munitiedepot bij Rio de Janeiro ontploft Europese verdragen functioneel voor de versterking van Europa Onfris vraagstuk schreeuwt om oplossing b'w doden op de weg E Bij Gres de taille op haar plaats rokken te kort m-m Vrijgeleide voor de vlucht Volkomen verrast Twee gewonden bij vechtpartij Sluwe vos erste Delfzijl-soda geëxporterd Sovjet-protesten bij Israel en Italië Vragen over het „voorsorteren Official Wouters over leed in ziekenhuis Polsstoksprong naar de vrijheid ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 PAGINA 9 In Maarssen wordt morgen bisschoppelijke rechtbank geïnstalleerd Hotelhediehde stak zwager met mes Nieuwe biografie Afrika en de Euromarkt 1L T In Leeuwarden nog 9137... Hekel aan volle tonnen Hoge subsidies nodig Praktijk contra Wegen verkeersreglement Na hotsing met Darrigade Wintercollectie van .de Haute Couture De Brit, een gepensioneerde kolonel, die aan de Engelse ambassade verbon den was, werd door een verdwaalde kogel getroffen, toen hij in een men senmassa verstrikt raakte, die het standbeeld van generaal Mott van zijn voetstuk trok. De twee Amerikanen en de Duitser kwamen wel op een bijzonder tragi sche wijze om het leven. Ze stonden in de hal van het Baghdad Hotel, toen daar een groepje militairen binnen stormde om twee Jordaanse ministers van hun bed te lichten. Ze werden toen meteen maar gearresteerd, doch na verhoor op een politiepost vrijge laten en teruggestuurd. De auto, waar in ze zaten, kwam in de Rasjiem- straat in het gepeupel terecht, dat hen, terwijl de begeleidende agenten wer keloos toezagen, ln de letterlijke zin van het woord verscheurde. Van hun stoffelijke resten is niets icuggevon- den. Wat er met de twee Jordaanse mi nisters is gebeurd, is, van Bagdad uit althans, niet met zekerheid te zeggen. Koning Hoessein van Jordanië houdt vol, dat beiden zijn vermoord, doch het nieuwe regime beweert, dat ze in de gevangenis zijn gezet in afwachting van hun berechting. De kruitdamp van de revolutie was om twaalf uur 's middags bijna geheel weggetrokken. De brigade-generaal had toen een honderdtal arrestaties onder de „reactionairen" laten ver richten, waarmee in het Irak van van daag oud-ministers, grootgrondbezit ters en „onbetrouwbare" officieren worden aangeduid. Voor diplomatieke waarnemers in Bagdad is de omwenteling als een volkomen verrassing gekomen. De entree van het paleis van koning Feisal na de opstand. Een van de pilaren op het bordes is door een vol- Men spreekt er nog steeds zijn ver- treffer geraakt en op de muren zijn de gaten te zien, die de kogels er maakten. Van het interieur bleef, door de bazing over uit, dat Irak, dat toch brand, die er werd gesticht, niets over. altijd 'als eon steunpilaar van het Westen is beschouwd en daardoor ook zwaar door Engeland bewa pend is, eigenlijk binnen het uur van gezicht is veranderd. Ook in regeringskringen heeft men blijk baar niets van het komplot, afge weten. Twee dagen voor zijn dood moet Noeri-es-Said nog tegen de Amerikaanse ambassadeur in Bag dad gezegd hebben, dat de hele op- pósitie tegen hem uit niet meer dan „driehonderd studenten en duizend juristen" bestond (de juristen in Irak zijn altijd potentiële tegen standers van het regime van Noeri geweest, orhdat ze een staatsbestel voorstonden, waarin een scheiding tussen de wetgevende en uitvoeren de macht werd gemaakt en tegen de veel te grote concentratie van bevoegdheden waren gekant). f-'" WËÈÉÊÊÈmm (Van onze speciale verslaggever) BAGDAD, juli Twee feiten zijn beslissend ge weest voor de bloedige omverwer ping van de regering van Noeri-es- Said. Het eerste speelde ,zich op 30 juni buiten Irak af en betrof de arrestatie in Amman van een hon derdtal Jordaanse officieren, die er- Van werden beschuldigd het regime van koning Hoessein te hebben wil len elimineren. Het oprollen van dit komplot, dat wijde vertakkingen in Irak had zowel in Amman als Bagdad wilde men gelijktijdig toe slaan bracht de samenzweerders tegen koning Feisal en Noeri-es- Said in paniek, omdat zij vreesden, dat ontdekking nabij was. Het tweede feit deed zich op de twaalfde juli voor. De negentiende en twintigste Iraakse brigade, onder bevel van een van de hoofdfiguren in de Iraakse samenzwering, bri gade-generaal Abdocl Karim Kas- $im, kreeg opdracht in de nacht van de veertiende juli via Bagdad naar Jordanië te vertrekken, om, zoals het thans heet, „op een nader vast te stellen datum tegen Libanon te Worden ingezet en president Sj^- hioen met geweld van wapenen te steunen". De officieren van beide brigades, die blijkbaar allen in het komplot Saten, staken toen de hoofden bij ftlkaar en bijna genoodzaakt door het nog steeds niet afgewentelde ge- Vaar van ontdekking, besloten zij tijdens het doortrekken van de hoofdstad toe te slaan. Een gunstige omstandigheid voor de muiters was, dat zowel Noeri-es-Said en koning I'eisal als de vroegere prins-regent kroonprins Abdoellah Illah zich 'n Bagdad bevonden. In de vroege thorgen van de veertiende juli zou den ze gedrieën naar Turkije ver trekken om zoals het nieuwe regime thans met klem naar voren brengt, '■interventie in Libanon te beplei ten" op een inderhaast bijeengeroe pen conferentie van de hoofden der J®geringen van de landen van het Bagdad-Pact. kilometers buiten Bagdad liggende koiniinkJijkie patais. af. Een andere, eveneens versterkte compagnie, trok in de richting van het ommuurde 'land huis van Noeri-es-Said, dat op de oever vain de Tigris ligit, precies aan de andere kamt van de stad. Wat er in het volgende u.u,r precies is gebeurd, zal wei altijd iin de sluiers dar boosheid verborgen blijven. Uit de informaties, die ik zowel bij rebellen als bij buitenstaanders heb ingewon nen, kan in ieder geval de conclusie [etro-kken. dat er wel degelijk gevailten zijn zowel de muren van bet paleis van koning Feisal als die van heit landhuis van Noeri-es- Said zijn door geweer-, mitrailleur- en mortiervuur beschadigd en dat de dood van koning Feisal. prins Abdoel lah Illah en Noeri-es-Said de prijs van de revolutie moest zij tl. De meest gangbare mening is thans, dat de paleiswacht, bes-taande uit mili tairen, geen tegenstond heeft geboden, de lijfwacht zich si-echts zwak teweer heeft gest-el-d. Toen het verzet gebroken was, heeft de commandant van de muitende com- 7ijn familieleden „een vrijgeleide voor een vlucht" aangeboden. Dit werd ge- pagnic de koning benaderd en hem en accepteerd. maar het erewoord van de officier bleek voos te zijn. Onmiddel lijk nadat de 23-jarige Feisal, zjjn 45- jarige oom Abdoellah Illah, diens 69- jarige moeder en twee trouw gebleven kamermeisjes zich onder een boom in de achtertuin voor vertrek gereed had den gemaakt, werden ze door de mitrailleurs der gevechtswagens \v- hartig neergemaaid. Abdoel Karim Kassim zag zich zelfs genoodzaakt een prijs- van honderd duizend gulden op het hoofd van de vluchteling te zetten, omdat het vim den van de „sluwe vos", zoals Noeri altijd in Irak is genoemd, een belang rijke voorwaarde voor het welslagen der revolutie was. Een patrouille, geleid door een van de huisbedienden van de premier, vond hem de volgende dag als vrouw verkleed in het struikgewas zitten. Ondanks de zwarte sluier, die hp, naar mohammedaanse gewoonte, om het hoofd had geslagen, werd hjj her kend en alhoewel hij nog kans zag enkele schoten in de richting van zjjn belagers te lossen, werd hjj, met het pistool nog in de vuist, neergeknald. liet lichaam van Noeri werd aan- vankeljjk begraven, dóch later, toen er onzekerheid over de identiteit rees, is het uit de grond gehaald. Om alle twijfel weg te nemen, heeft men het toen aan het gepeupel gegeven, dat het op dezelfde afgrijselijke wijze heeft verminkt als het stoffelijk overschot van prins Abdoellah Illah. In de morgenuren van de veertiende juli hadden zich inmiddels nog meer ongeregeldheden voorgedaan, die aan twee Amerikanen, een Brit en een Duitser het leven kostten, terwijl het Engelse consulaat in vlammen opging. Vannacht is, volgens lokale radioberich ten. een munitiedepot van het Braziliaan se leger in de buurt van Rio de Janeiro, ontploft. In deze berichten wordt gezegd, dat er vermoedelijk zeer veel slachtoffers ziin. Ambulances van de ziekenhuizen in Rio zjjn in allerijl naar de plaats van de ramp gestuurd, waar felle en uitgestrekte branden woeden. Later heeft de minister van oorlog in een communiqué medegedeeld, dat een voortdurende opeenvolging van ontplof fingen en uitbrekende branden de inwo ners van een huizenblok in de buurt in gevaar brengen maar dat alle voorzorgs maatregelen zijn getroffen en een begin is gemaakt met de evacuatie van de bewo ners. Het munitiedepot was gelegen in de voorstad Deodoro van de Braziliaanse hoofdstad. Een vechtpartij tussen de 26-jarige hotelbediende J. van V. en zijn zwager Van D in de Plantage Kerklaan heeft tot resultaat gehad dat beide vechters bazen in het ziekenhuis belandden Van V. stak van D. met een broodmes in de buik, terwijl hijzelf ook snijwonden opliep. Later heeft de politie de hotelbe diende meegenomen en omgesloten in de cel. Vier „zware jongens" uit de Amster damse onderwereld, o.w. de beruchte „Buck Jones"., die bij de vechtpartij aan wezig waren, werden door de politie ver. hoord en daarna vrijgelate Van V. en Van D. hadden ruzie gekregen om de 20-jarige vrouw van de hotelbediende die het niet kon hebben dat de zwager zijn stiefzuster in bescherming nam. Morgen is het de eerste zondag van augustus. Het is de dag, waarop nu reeds vele jaren de onvergetelijkheid blijkt van Alfons Ariëns, wanneer zijn vereerders zich verzamelen rond zijn graf op het kerkhof van Maarssen. Dit jaar om precies te zijn op 7 augustus zijn er dertig jaar verlopen, sinds hi.i deze wereld verliet. Maar noch aan zijn rusteloos werken, noch aan zijn uitzon derlijke vroomheid is de herinnering vervaagd. De roep om zijn zaligverkle1 ring is sterker geworden. En juist in verband met dit laatste is de Ariëns- zondag van morgen van bijzondere be tekenis, omdat dan in de kerk waar Ariëns zolang pastoor was, in Maarssen, de Utrechtse aartsbisschop plechtig de Rechtbank zal installeren, welke het bisschoppelijk proces moet voeren, dat het eigenlijke zaligverklarmgsproces dient in te leiden. Dit is voor de vrien den en vereerders van dr. Ariëns uiter aard een feestelijk gebeuren en een bij zondere reden om naar de traditionele herdenkingsbijeenkomst te pelgrimeren. Het leven van dr. Ariëns is reeds door verschillende biografen uitvoerig beschreven. Prof. dr. Gerard Brom met name heeft voor hem een monument opgericht door de oorspronkelijke ver sie van zijn Ariëns-werk, dat moeilijk in gedegenheid en indringendheid over troffen kan worden. Toch heeft het nut, dat thans opnieuw een levensbeschrij ving is verschenen. Broms boek is nu eenmaal niet op een volkse verspreiding berekend en juist die moet worden na gestreefd. Het kortelings verschenen boek van W. van de Pas mag gelden als een goede popularisering. Het opent geen nieuwe perspectieven op het leven en de tijd van Ariëns, maar slaagt wel in de verwerkelijking van wat kenne lijk de bedoeling ervan is: eerbied te wekken voor de grote pionier der ka tholieke sociale beweging en besef van de geldigheid, ook nu nog, van zijn maatschappelijke nalatenschap. De kleine compositorische gebreken, welke deze blografie aankleven en die resulteren in het enige malen herhalen van wat reeds verteld of betoogd is, worden vergoed door de levendigheid van de stijl, welke de goede en strijd bare journalist verraadt. Het is begrijpelijk, dat de schrijver bij de beperkte omvang van dit boek er de voorkeur aan heeft gegeven de eerste periode van Ariëns' priesterleven bijzonder te belichten. Op de vijftien Enschedese jaren van kapelaan dr. Ariëns. waarin de jonge, nerveuze en eigenlijk schuchtere priester zich ont wikkelde tot de apostel van de arbei ders in Twente, valt dus het hoofd accent. De rest van Ariëns leven van 1900 tot 1928 zijn pastoraat in Steenderen en Maarssen, zijn Sobriëtas- werk en zijn talloze andere activiteiten worden slechts zeer summier aangege ven. Een ander gevolg van de popula risering is, dat de schrijver in zijn typering van personen en zaken de „pakkendheid" van zijn formulering nogal eens ten koste doet gaan van de historische genuanceerdheid en van de vereiste distantie van de stof. Menige u'tsqraak klinkt te apodictisch. Maar daar staat tegenover, dat Van de Pas ondanks de beperkte opzet kans ziet enige interessante retouches aan te brengen in Broms visie, deels door van tot dusverre nog niet benutte bronnen gebruik te maken en dat hij door de frisheid van zijn toon bereikt, dat men zich en dat zal zeker voor de geïn teresseerde katholieke arbeider gelden door het boek rechtstreeks voelt aangesproken. „Alfons Ariëns", door W. v. d. Pas. Uitg. „De Lanteern" (Pioniersreeks), Utrecht. Duidelijk voor allen is in leder ge val, dat koning Feisal, van wie het nieuwe regime thans heet -te zeggen, dat het niet in de bedoeling gelegen heeft hem te doden, met al zijn fa milieleden moest worden vermoord. Een jonge Hasjemiet, die bijvoorbeeld in Zwitserland op de meest ongelegen momenten aanspraken op de troon van Irak zou kunnen maken en hier bij waarschijnlijk nog door verschei dene Westerse mogendheden gesteund zou worden, zou een voortdurende bedreiging voor de republikeinse be stuursvorm zijn, welke thans voor het voormalige koninkrijk wordt beoogd. LINK VAN BRUGGEN. (Van onze correspondent) De twaalfde reeks studiedagen van de Bossche Katholieke Diocesane Arbeiders beweging, die tot algemeen thema ,Dc Europese eenwording" heeft, werd giste ren op het missiehuis van de paters van de Heilige Geest te Gcmert geopend met een bijzonder hoog gestemde rede van de Belgische minister van Staat Zijne Exc. A. de Schrijver. Minister De Schrijver vatte in de ochtendbijcenkomst zijn betoog samen onder -de titel „Europa in een ver anderende wereld", waarna des middags Mr. P. A. Blaissc de buitenlandse deskun dige van de KVP in de Tweede Kamer en vertegenwoordiger van Nederland in het Europese parlement te Straatsburg, de achtergronden van de Europese verdra gen besprak. Minister De Schrijver betoogde in zijn rede, dat er na de verzwakking, waar door het Europa van thans sedert de eer ste wereldoorlog wordt gekenmerkt, een verlangen der volkeren is ontstaan naaf een hecht en nieu-w samengaan in vrede en vrijheid. De oorzhken van de verzwakking van Europa nagaande, wees de Belgische mi nister erop. dat het Europa van vóór 1914 de schuldeiser was van de gehele wereld, terwijl Europa van na 1918 de schul denaar werd van de Verenigde Staten. Mede door de tweede wereldoorlog zette de Europese economische en finan ciële verzwakking zich voort. Een zodanig Europa werd na 1945 voor het eerst in de geschiedenis uitgeschakeld, wanneer er sprake was van de grote machten der we reld, tem,eer omdat de overzeese gebieds- delen van Europa in vele gevallen ver loren gingen, 'n Gordel van onafhankelijke staten ontstond tussen Marokko en de Fi lippijnen, in welke uitgestrekte gebieden enkele jaren tevoren nog slechts vijf vrije landen zich bevonden. De minister belichtte daarna de poli tieke verdeeldheid van Europa, veroor zaakt door de communistische ideologie, die een duidelijke scheiding maakt tussen de soevereine en niet-soevereine staten. Daardoor verkeert het huidige Europa in een toestand van onveiligheid; een per manente vredestoestand is zodoende on- mogelij-k tot stand te brengen. Het streven naar Europese eenheid is thans des te meer begrijpelijk tegen de achtergrond en met de voorgeschiedenis van dit alles Dit streven blijkt-onder meer uit de Benelux en pact van Brussel, welke te zien zijn als de voorbodes van een nieuw Europa. Daarbij kwamen de organisatie voor Europese Economische Samenwer king. de NATO en de Raad van Europa, die echter in feite enkel maar organi saties bleven. Hun werkelijke gestalte ontstond in de gemeenschap voor Kolen en Staal, de Euromarkt en de Euratom, die een verdere toenadering op alge meen plan mogelijk maakten. Ten aanzien van Frankrijk merkte tninister De Schrijver in dit verband nog op, dat met name de Franse moeilijkheden overzee een belemmerende factor kunnen zijn voor de Euromarkt. In zjjn betoog over de achtergronden der Europese verdragen zei op de middag bijeenkomst Mr. Blaisse onder meer hoe de kansen te zien zjjn voor Europa door het opnemen van Afrika in 't Euromarkt- verdrag, hetwelk evenwel nog slechts een „raam"-verdrag is, waarvan alle essen tiële punten nog moeten worden uitge- 'i werkt. Nederland heeft hierbij tot taak door zijn industrialism.ie en zijn export nauwer samen te werken met andere landen. Deze 12e reeks studiedagen van de Bossche Diocesane KAB werd gistermor gen geopend door de diocesane bonds voorzitter, de heer- P. Vriends, die daarbij de actualiteit van de Europese eenwor ding en de noodzakelijkheid van bezin- bi 4 sla s M vier uur bereikten de teza-mem nog geen dirie- iinfamteriisten sterk het n-o-g Bagdad. Volgens ee-n keurig eit?eweirkt Plan werden 't radiostation ®h het vliegveld bezet, terwijl overal in e stad strategische posities werden 'hgemomein. Typerend vo-o-r de situatie jjtas, dat het gros d-e-r militairen geen 'buwe notie ha-d vóór wié en tégen Tte ze waren ingezet. De belangen van ?6t vaderland waren in gevaar, werd nun door hun officieren medegedeeld ?h van iedereen werd verwacht, dat '1 zijn plicht zou do-ein Be-n compagnie, ondersteund do-o-r gevechtswagens, splitste zich, onder °®yel van kapitein, naar het enkele Met het lichaam van die koning is niet gesold. Het moet in een karpet gewikkeld zij-n en is op een geheim gehouden plaats begraven- Hetzelfde gebeurde met de stoffelijke resten van dé vrouwelijke leden van het gezel schap. Het lijk Van de kroonprins ech ter, di-e. m-e-t Noeri-es-Said, t-o-t de m-e-est gehate mannen in Ira-k beeft be hoord, werd a-an het gepeupel gegeven dart inmiddels met militaire vracht wagens uit de binnenstad van Bagdad was aangevoerd. Afzichtelijke tonelen hebben zich toen afgespeeld. Met de wreedheid een opgezweepte Arabische men-sen-menii-gte e-iigen, is het lichaam van Ahdo-ella-h Illah met messen, stenen .en stokken bewerkt én vervolgens, achter een kameel gebonden, door de straten van Bagdad gesleept. Pas toen d-e volks woede wat bekoeld was. he-b-ben mili tairen de zwaar verminkte restanten weggehaald en „ergens" in een kuil gegooid. Was de koninklijke familie een uur na de staatsgreep al niet meer in leven. Noeri-es-Said, die dertig jaar lang bijna ononderbroken aan het hoofd van de Iraakse regering heeft gestaan, zag kans'te ontkomen, toen het voor hem bestemde vuurpeloton voor zijn woning_ arriveerde. Met zijn zoon stak de 89-jarige grijsaard de aan de achterzijde van zijn huis stromen de Tigris over en men heeft hem. ge durende meer dan vierentwintig uur geheel uit het oog verloren. De nieu we regering van brigade-generaal Dr van Peltliaan kruising Natte ktixjrt Bergen-Binnen (N His gister- '9^ de 72-iari.ge wielrijder C. Zwak- ™°nende aan d-e Do-rpsstraat t-e Ber- -B een bus van de dienst Alkmaar y aangereden en dodelijk vero-n- Het slachtoffer stak zon-der op of zien dit drukke kruispunt over Crmiddag kwam de heer Van der iO U:it Nette-rden die pe-r bromfiets vaii vertoefde in d-e hoofdstraat Hij werd door een juist pas- Jachtwagen met aanhanger ge- &n op slag gedood. rO'brtki 0 hoeveelheid soda van de NV ■v^'fziii Nederlandse Soda Industrie ie „SWrt geëxporteerd v zee. De 310 st'^k vL,kustv08rder „Bellatrix" is gedeel j den met deze soda, die be- 18 voor Abö in Finland. De Sovjet-regering heeft gisteren aan Israël een nota gezonden, waarin zij pro testeert tegen het feit. dat Amerikaanse en Britse vliegtuigen op weg naar Liba non en Jordanië „voortdurend het Isra ëlische luchtruim schenden". Dit feit, zo wordt hieraan toegevoegd, geeft de Is raëlische régering een rechtstreekse ver antwoordelijkheid voor de vergroting van de spanning in het Midden-Oosten, „het geen tot een conflict kan uitgroeien, dat vol uiterst gevaarlijke consequenties voor de nationale belangen van Israël kan zijn". De Sovjet-Unie heeft gisteren ook bij Italië geprotesteerd tegen het gebruik van Italiaanse havens en vliegvelden door Amerikaanse strijdkrachten op weg naar Libanon. In de Sovjet-nota. die aan de Italiaan se ambassadeur te Moskou ter hand werd testeld. wordt gezegd dat de havens van Napels. Genua en Tarente alsmede het vliegveld Capodichino bij Napels, gebruikt zijn ten behove van de „agressie tegen de onafhankelijkheid van Arabische staten' DE ECONOMISCHE en culturele achterstand is in de afgelopen jaren in Friesland een veel be sproken zaak geworden, welke men niet slechts met woorden, maar ook met daden te lijf is gegaan, Er is even- wel óók nog een hygiënische achter stand, die minder dikwijls de aandacht trekt. Wij bedoelen niet het feit, dat velen de douches in hun nieuwe wo ning altijd of meestal slechts ais op bergruimte gebruiken, maar het feit, dat er in Friesland nog iedere week tientallen tonnenmannen duizenden privaattonnen uit huizen slepen en er nieuwe voor in de plaats zetten. Dit is een onfris vraagstuk, waarvan de oplossing vele miljoenen guldens zal vragen, zodat een en ander over een reeks van jaren uitgesmeerd zal moe ten worden. De kwestie van de tonnen verdient de voortdurende aandacht. Fr kan op dit punt van een min of meer achter lijke situatie gesproken worden. Maar of die aandacht er wel altijd overal is, of dat er wel altijd en overal naar het spoedig verdwijnen van de tonnen gestreefd wordt, dat is de vraag. Dat hierbij de medewerking van het pu bliek ook hodig is, ligt voor de hand en juist aan deze kant schort het dik wijls. Het verschijnsel van de tonnen en het feit dat in bijna de helft van alle huizen van de Friese hoofdstad tonnen staan, dat Is meer dan in welke andere stad van gelijke omvang in ons land ook, is dan ook nogal bedenkelijk. EN COMMISSIE onder auspiciën van de Stichting Friesland voor Maatschappelijk werk. waarmee uiteraard ook de ins-pecteu-r voor de volksgezondheid bemoeienis heeft, be studeert op het ogenblik de kwestie van afvalstoffen en ook die van de privaattonnen. de eventuele schade lijke gevolgen van het tonnenstelsel incluis, aldus hebben wij vernomen. Hopelijk kan dit bijdragen tot een op lossing van de nogal onsmakelijke tonnenaffaire. die schatten geld kost. Het is ons niet gelukt een totaal beeld te krijgen van het aantal tonnen in Friesland. Feit is, dat er jn Sneek n°g bijna 2500 staan,' in Heerenveen ruim 1500, in Wymbritseradeel 2500 en in het Bildt meer dan 2000 tonnen bij een totale woningvoorraad van om streeks 2500 6tuks Het beeld van het tonnenstelsel is overal gelijk, maar het vraagstuk spreekt het sterkst in Leeuwarden, dat om precies te zijn nog 9.137 tonnen heeft, en tevens de bijna 900 tonnen van Lceuwarderadeel voor z'n reke ning neemt. Er wordt in de Friese hoofdstad gewerkt aan een centraal rioleringsstelsel, waarvan enkele jaren geleden de kosten zijn geraamd op 25 miljoen gulden, 'Dat is niet gering, maar als men uitrekent, wat de tonnen hier kosten, dan komt men eveneens tot ontstellende bedragen. Dit jaar bij voorbeeld kosten de ruim 9000 tonnen van Leeuwarden omstreeks 275.000 En in andere gemeenten zijn deze som men gelds navenant, terwijl de hef fingen voor de tonnetjes, die de huur ders of huiseigenaars te betalen krij gen, belangrijk lager liggen. I IÈT ALLEEN in Leeuwarden, ook i in andere plaatsen wordt hier voor bij de gemeentereiniging een complete dienst in stand gehouden met een staf personeel en een aantal zware vrachtauto's. De tonnetjes wor den namelijk altijd eenmaal per week en desgewenst tweemaal, verwisseld. Wie gasten krijgt kan tegen betaling van een gering bedrag nog een extra ton vragen, want de tonnenmannen hebben een hekel aan volle tonnen. In Leeuwarden (en ook elders), staan die tonnen n-iet slechts in kleine hui zen of -buurten, die om sanering schreeuwen, maar ook in wat men nou genoeg zijn' Leeuwarder huiseigenaar „riante burgerhuizen" of villa's noe men kan. Voorts staan ze niet altijd gelijkvloers, maar ook in afgeschutte hoekjes op zolders, dikwijls met een kartonnen of dunne houten wand van slaapkamertjes gescheiden. Ieder jaar worden er in Leeuwarden nog enkele honderden nieuwe tonne tjes aangeschaft. Dat is gek, maar het moet, want men heeft nog geen diep- riolering en iedereen heeft geen close-t. Wie dat wil hebben moet een bedrag van zeshonderd tot duizend gulden neertellen. Er worden weliswaar subsidies voor verstrekt, maar een groot deel van de bevolking, met name op het platte land is er eenvoudig nog niet aan toe. „Wat voor pake en beppe goed was, zou dat nou ineens niet meer goed zei kortgeleden e-en tegen een huurder, die een closet wilde hebben en zelfs een goede rente van het te investeren geld wilde betalen. DE REINIGING, VAN de tonnen is een kwestie oP zichzelf, waarbij dik wijls van een weinig ideale toestand gespro-ken kan worden. En dat een en ander derhalve een kwestie is. die de aandacht ver-dient, is buiten kijf. Het is zaak, dat de gemeentebesturen het verdwijnen van de tonnen kracihtig bevorderen, bijvoorbeeld langs de weg van hoge rechten voor he^ ton nenstelsel en hoge subsidies voor aan te leggen closets. Intussen zijn de tonnenwagens, in de volksmond „4711—auto's" genoemd, nog ver trouwd,» verschijningen; kost het ton nenstelsel ieder jaar nog vele duizen d-en guldens en vindt een deel van het publiek dat alles helemaal niet zo vies en zo achterlijk als het is. Daarom èn om financiële redenen zuilen de tonnenmannen nog wel vele jaren werk houden. Wil men dit vraagstuk snel oplossen, dan zal be halve anti-ton-propaganda een krach tige medewerking van het rijk, zo mogelijk via de provincie en uiter aard grote activiteit van de gemeen tebesturen noodzakelijk zijn, of Fries land zal op dit punt langer dan nodig en wenselijk is, achterlijk blijven. ning op dit onderwerp in het licht stelde. Arbeidsmarkt en werkgelegenheid reiken tot ver over de landsgrenzen. Het is daarom ook voor de KAB van belang zich te bezinnen op de vormen van interna tionale samenwerking, alg deze gestalte krijgt door de Europese eenwording. De heer Vriends bracht onder meer dank aan professor H. Brugmans. leider van het Europa-college te Brugge, die de Bos sche KAB van advies had gediend bij de samenstelling van een programma voor dit jaar. Het Tweede Kamerlid de heer Daams heeft aan de ministers van Justitie en van Verkeer en Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennisgenomen van het door Rijkswaterstaat in overleg met de betrokken politieautoriteiten aan brengen op het verkeersplein Oudenriik van verkeerstekens, welke het verkeer er toe moeten bewegen over te gaan tot het zg. voorsorteren? 2 Zijn de ministers niet van mening, dat de aldus feitelijk op het verkeer uit geoefende dwang tot het begaan van ver keersovertredingen (verkeersovertredin gen althans geziei) vanuit het uitgangs punt, dat in Sje recente jurisprudentie werd ingenomen) welhaast onvermijdelijk zal leiden tot ongewenste puzzels met be trekking tot het vaststellen van de ver antwoordelijkheid bij verkeersongevallen en daaruit voortvloeiende schaden? 3. Zijn de ministers niet van mening, dat in het licht van het voorgaande thans wel op zeeö korte termijn wijziging van de betrokken bepaling in het Wegenver keersreglement noodzakelijk is geworden? Constant Wouters, de secretaris-gene raal van het Pare des iPnces in Parijs, die op de slotdag van de Tour de Franco de valpartij met André Darrigade ver oorzaakte, is donderdagavond in het zie kenhuis Boucidaut aan zijn verwondin gen overleden. De heer Wouters bevond zich bij d? laatste bocht voor de finish, juist toen rio renners elkaar in een felle sprint de etap pezege betwistten. Hij boog zich nieuws gierig naar voren en raakte daarbij André Darrigade, die op dat moment vrijwel ze ker was van de overwinning Beiden wer den tegen de baan geworpen. Darrigade kon later nog met de Franse nationale ploeg de ere-ronde maken; de official moest echter ijlings naar het ziekenhuis worden overgebracht. De medische hulp baatte helaas niet. Maanden lang heeft de 42-jarige Hongaarse atleet Ferencz Nagy zich getraind in het polsstokhoogsprin gen. Echter niet met het doel zich voor te bereiden op de een of andere atletiekwedstrijd. Neen, hij deed het om te ontvluchten. Gisteren kreeg Nagy de vrijheid Met een enorme sprong met de pols stok werkte hij zich over de Hou gaars-Oostenrijkse grens, die nicf alleen afgebakend is door een ijzer draadversperring, doch tevens don- een mijnenveld. Behouden belandd' Nagy op Oostenrijks erondgehied e" daar vroeg hij de politie om asiel. Gewoonlijk zijn bij Grès de gedra peerde avondjaponnen en de man tels het mooiste. Dit keer zijrt het de eenvoudige japonnetjes. Eenvoudig is eigenlijk niet het goede woord, want zij hebben alle, een gedrapeerd lijfje. Op élk toilet is de drapée verschil lend. Het middel zit or zijn plaats of, zo het iets hoger zit, dan niet meer dan één cm. Na alle Empire- lijfjes is het een verademing een normale taille te zien. De rokken, onverschillig of het dag- of korte avondjaponnen betreft, zijn veel te kort. De kleuren hebben niets vrolijks. Hardgroen en beige komen het meest voor. De hoeden lijken wel van begin 1900 te dateren In de regel zijn het matelots met een voile voor het gezicht. Madame DupontDurand kleedt zich in 1958 niet alleen met toiletten, die op de japonnen van Madame Tal- lien en op die van Keizerin Josephine zijn geïnspireerd, maar Grès zet haar daarbij een hoedje op, dat fietsende dames in 1900 droegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7