De Bedelaar IffiEPQA VOOROOnG Seen prinsessen eonffes RTOTi Of/P m m Vergoedingen voor Kamerleden CITFERPUZZEL No. 79 H Totaal dertig «rijzen HET GRABBELTONNETJE M *Ët I Bridgerubriek OOK UW STIJL van de Maasbodevers 7/68 +8 576 0 210 20% 6 +15 12% 32 3/5 2019 9 S in Rotterdam Mgr. Oomens naar Afrika De Maasbode-Pers Twintig Nederlandse gemeenten L-puzzel J' tli m n§ ésïfe ff m gp m Ëf m m mi."""" I I Wit- - l '0- II il 1 §8 i «I. C. vara Lieshout ék zoon n.v. COMPLETE WONINGINRICHTING Grote meerderheid achter voorstellen van regering 135 16 160 ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 PAGINA U Foto-wedstrijd 1958 van de Maasbode-Pers eerste prijs 150.- tweede prijs 100.- derde prijs 75.- vïerde prijs 50.- vijfde prijs 25.- 25 prijzen van elk 5.- Dit zijn de wedstrijd- voorwaarden voor de deelnemers aan de Fotowedstrijd 1958 ZILVEREN STADSPENN1NG VOOR TILBURGSE ONDERWIJSMAN NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES VERTREKT DINSDAG BEELDHOUWWERKEN VOOR EINDHOVENS VERFRAAIING Oplossing 1 X 2 X - 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8, X 9 X 10 X 11 X Omschrijving M m if i§ I Te lang geaarzeld W1 0 1 O 1 9 1 1 8 H 9 7 1 5 4 8 1 9 9 1 3 5 7 9 8 1 0 1 3 8 9 1 8 9 2 1 9 1 5 1 8 1 3 J hij zou wel willen, maar liij mag niet. Hij weet, ilat hij die verschrikkelijk begeerde hap niet mag doen. Toch hoopt hij, dat het vrouwtje lret verlossende woord zal spreken en ver tederd zal worden dobr zijn slaven-blik. Uit het eerste pak foto's dat onze redactie bereikte na het uitschrijven van onze wedstrijd was het deze, die we uitkozen om onze lezers er alvast iets van te laten zien. De amateur-fotograaf M. Geuze, Veldstraat 40b uit Rol- terdam-Z. zond ons een vergro ting 18 btf 24 van zjjn 9' b(j 12- opname. Hjj belichtte 0,1 seconde by 18 en gebruikte er twee lampen bij. Wij zenden de heer Geuze een bedrag van 10 gulden toe. Dezer dagen zagen wij onder de foto's, die een amateur van zijn vakantiereis maakte een bijzonder geslaagde foto, een hoekje in een oud Duits stadje. Deze amateur gebruikte er een Agfa-Clack voor, een modern goedkoop boxje, dat intussen door een jonger broertje, de Click, werd gevolgd. Wij willen hiermede zeggen, dat de gebrui kers van eenvoudige toestellen in onze wedstrijd evenzeer kans hebben op een der dertig prijzen als de gebruikers van dure appa raten. 1. De deelneming is uitsluitend opengesteld voor amateurs. 2. De foto's dienen gemaakt te zijn in 1958. Zij kunnen worden in- gezonden gedurende het tijdvak 15 juli tot en met 30 september 1958. 3. Het maximum aantal door éin persoon in te zenden foto's is VIJF, met dien verstande, dat niet meer dan- één foto per in- zendre voor een prijs in aan merking kan komen. 4. Het formaat van de in te zen den foto's, Liefst op glanzend papier mag ten hoogste 18 x 24 cm bedragen en mag niét klei ner zijn dan een briefkaart. Aan de achterzijde van elke foto moeten vermeld worden: a> naam, adres, beroep en zo mogelijk gironummer van de inzender; b) datum van opname en merk van de camera waarmee de opname werd geiiiaakt. Toe voeging van technische gege vens, de titel van de foto en een' korte beschrijving van de voorstelling is gewenst doch niet noodzakelijk. 5. De ingezonden foto's zullen door een deskundige jury beoor deeld. worden, wier uitspraken beslissend zijn. Correspondentie hierover is niet mogelijk. De foto's worden beoordeeld naar de keuze van het motief en de wijze waarop in technisch opzicht, ge let op het gebruikte toestel, de opname tot haar recht is geko men. 6. De foto's zullen uitsluitend worden geretourneerd als een gefrankeerde enveloppe, voor zien van volledig adres van de inzender, is bijgevoegd. 7. De directie behoudt zich het. recht voor tijdens de wedstrijd reeds ingezonden foto's in haar uitgaven af te drukken. In dat geval zal aan de rechthebbende 10,per geplaatste foto wor den uitbetaald. Alle, dus ook de tussentijds gepubliceerde foto's, dingen mede naar de uitgeloofde prijzen. De prijswinnaars gaan er mee akkoord, dat bekroonde foto's na de wedstrijd in DE MAASBODE-PERS worden ge publiceerd. 8. Inzenders worden geacht met deze wedstrijd voorwaarden ak koord te gaan, terwijl zij tevens zullen worden beschouwd als. beschikkende over het auteurs recht der door hen ingezonden foto's. 9. Inzendingen fgeen negatieven of kleurenfoto's) gelieve men uitsluitend te adresseren aan de REDACTIE VAN DE MAAS BODE-PERS, POSTBUS 723, ROTTERDAM. De enveloppe voorzie men in de linker-bovenhoek van het opschrift: Fotowedstrijd 1958. Geen andere stukken bijsluiten! Mgr. Af. Oomeiis, vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch en moeder Ellse, algemene overste van de Congregatie der dochters van Maria en Jozef (Choor- straat-Den Bosch) zullen op 2 oktober een oriëntatiereis aanvaarden naar de Belgische Kongo ter voorbereiding van een missiestichting in het Apostolisch Vi cariaat van Luluaburg. Voor de missie aldaar zijn reeds de volgende zusters aan gewezen: Zr. Corda, overste van Huize „St.-Vincentius" et Udenhout; zr. Alphon- se, directrice van Huize „St.-Vincentius" te Udenhout; zr. Francisca, hoofd der school Doofstommeninstituut St.-Michieis- Gestel; zr. Laeta, lerares huishoudschool te Best; zr. Eugenia, verpleegster St.- Maartenskliniek te Nijmegen. Na het doorlopen van de voorgeschre ven cursussen respectievelijk te Brussel en Antwerpenz uilen deze zusters het vol gend jaar haar werk in het vicariaat Lu luaburg beginnen. In Tilburg is de "zilveren stadspe.nning met de speciale inscriptie: „Man van op voeding en Onderwijs" uitgereikt-aan de heer H. J. A. Bezems, die wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd de Openbare Lagereschool, waarvan hij hoofd is. gaat verlaten. Deze onder scheiding, overhandigd door wethouder N. H. Pontzen, getuigt van de waarde ring van de gemeente voor het pioniers werk van deze onderwijsman. Al eerder werden zijn diensten erkend, nl. op 30 april jl., toen hij benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Be zems, die ook ridder in de orde van St. Syl. vester is.^ heeft zitting in tal van stedelij ke commissies en organisaties,,op het ge bied van de jeugd en het onderwijs- In de .ath. Onderwijzers Bond vervult hij di verse functies, zoals o.m. het penning meesterschap van de landelijke organisa tie en dezelfde functie bij het Kath. Peda gogisch Centrum. t Te denken, dat er te Rotterdam en elders! een lijdperk geweest is, waarin liet verboden was.... prinsessenboonijes te eten! Slaboon- tjes, suikerboontjes, herenboontjes, dat kon er nog mee door, maar prinsessenboontjes, de lieve hemel beware ons, dat niet. De Maasbode-pers is uit de navolgende dagbladen samen gesteld: De Maasbode Het Nieuwe Dagblad Delfts Katholiek Dagblad De Westerbode Nieuwe Dordtsche Courant Nieuwe Schledamsche Courant Nieuwe Zuid-Hollander Onder geestelijkeie iding van mgr. J.P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal dins dag a.s. de 66ste rationale bedevaart naar UO"r.i0S4. Ve tekken. Hierbij heeft de Monlfortaanse bedevaart zich aangeslo ten. In overeenstemming met de pauselij ke encycliek over Lourdes van 2 juli 1957 is de intentie yan deze bedevaart gewijd aan een algemene christelijke vernieu wing. Ditmaal gaan ongeveer 1500 pel grims mede. De zieken die met de witte trein reizen, staan onder medische ver zorging van dr. c. Dijkstra uit Breda, ge assisteerd door dr. H. van Son, Ouden bosch voor de oranje trein en dr. W. v. d. bande, Baarle-Nassau voor de blau- we trein. De bedevaart komt 13 augus tus in Nederland terug. Uit het fonds voor stadsverfraaiing waarin ieder jaar 10.000,— wordt ge- 6 2'if- S®meente binnenkort de aan schaffing van n beeldhouwwerk van rae- vrouw Willy Sleegers-v. d. Putt uit Berg- eijk bekostigen ter plaatsing in een der prachtige plantsoenen aan de Ant. van Leeuwenhoeklaan. in het midden van augustus hoopt men hier „Spelende kin deren" te kunnen plaatsen. Verder is opdracht verstrekt aan Nie] Steenbergen uit Breda voor een beeld houwwerk, dat straatmuzikanten zal voorstellen, welk beeld echter nog niet gereed ie. Het is niet onmogelijk, dat dit beeld een plaats zal krijgen op het grote Sta tionsplein. Aanvankelijk lag het in de be doeling om hier een fontein te plaatsen, maar B. w geven thans de voorkeur aan een beeldhouwwerk. Reeds zijn con tacten opgenomen met de internationale tentoonstelling van beeldhouwkunst in het park Sonsbee-ck te Arnhem. Wanneer °.eze, onderhandelingen slagen zal een thanfe daar geëxposeerd beeld naar het Eindhovense Stationsplein verhuizen en krijgt Steenbergens „Straatmuzikanten" natuurlijk een andere plaats aangewezen. Pr^lWïltv m Trouwens, het zat 'm niet alleen in de boontjes. Zelfs goudsbloemen moch ten niet worden gekweekt, tenminste in Schieland niet. veel minder prijken in enig knoopsgat of zomaar, tussen de lippen 'n Eerzame kruidenier, dié zi.in voortreffelijke waar in goudsbloem- kleurig papier had rpakt, kreeg een geducht Pak rammel. Hoe dat allemaal zb kwam? Tegen het eind van de achttiende eeuw had je hier 'n boel mensen die van ons Oranjehuis niets wilden weten. Deftige, Staatsgezinde regenten en op komende democraten vormden 't mon sterverbond der Patriotten Monster verbond? Ja. want dé democraten wensten óók één of -.eer vingers in de regeringspap tie gaan houden en dat was. uiteraard lijnrecht in strijd met de belangen van de Regenten Maar tégen stadhouder Willem V (wiens stoffelijk overschot onlangs naar Delft' is ver voerd). trokken ze één lijn. Aan die lijn zaten ook liberale .zakenlui dokters apothekers, professors en aanhangers van kleinere kerkgenootschappen die zich door de „Grote Kerk" achteruit gezet voelden. Toch waren de Oranje klanten veel talrijker, maar 'ze konden weinig in de melk brokken; bet ont brak hun aan leiders. Daarom kon een minderheid de lakens uitdelen en één van die lakens behelsde het ver- - bod van iedere betoning van Oranje gezindheid, zoals., prinsessenbonen, goudsbloemen e d. „Een oranje-horolo- giebandtjen, het euriën van 'n wijs- jen. kwam op gevangenis, geseling of boete te staan". Erger werd het, toen de Patriotten naar de wapenen grepen. Zij vormden groepen vrijwilligers, die niet bij de geregelde korpsen waren ingedeeld, natuurlijk niet. want die stonden onder bevel van stadhouder Willem V. spot tend: Willem de Laatste genaamd. In steden als Den Haag, Rotterdam en, met name, Utrecht zetten de Patriot ten 'n grote mond op. De Rotterdamse Patriot, kapitein Elzevier, had zijn manschappen in beel dige uniformen gestoken. Feitelijk mocht dat niet. maar daar trok het „vrijcorps" zich niets van aan Mar cheerde met geladen geweer bajonet ten op, over straat en beging de on voorzichtigheid zich in een echte Rot terdamse volksbuurt te vertonen. De Oranjeklanten aldaar togen terstond aan 't vechten en schelden; Jan Elze vier gelastte vuur te geven; als altijd werden degenen, die het minste „schul dig" waren, het ergst geraakt. Na het stellen van deze heldendaad, trok de kapitein naar het stadhuis, waar hij de wacht had. en liet van daar uit. de hele nacht door rechts en links de Hoogstraat in schieten also! het ge bouw door een woedende volksmenigte benauwd werd. De overheid vorderde krijgsvolk om „het oproer" te dem pen. ingar toen bjeek, dat er eigenlijk geen kou aan de lucht was trok zij dit verzoek weer in De rel gaf aanleiding een commis sie van onderzoek te benoemen, een figuur, die Inen altijd wel bij de hand heeft. Honderden Rotterdammers wer den „ten crimineele" vervolgd, maar feitelijk kon men niemand iets maken! Zeker er waren scheve gezichten ge trokken tegen het vrijcorps maar wie niest, trekt ook 'n verwrongen gezicht. Er was gescholden voor „Kezen", 'n scheldnaam van de Patriotten, mis schien naar een-voorman Cornelis de Gijzelaar, pensionaris van Dordt, maar wie had er nu feitelijk gescholden? Dat viel moeilijk uit te maken Alles zou wellicht nog met 'n sisser zijn af gelopen. gelijk dat meer met stormen in glaasjes water geschiedt, als niet de heren twee vrouwspersonen te pak ken hadden gekregen, die nu niet be paald overvloeiden van genegenheid jegens de „Kezen" Moesten we ons officieel uitdrukken, dan luidden 'haar namen: Catharina Mulder en Clazina Verrijn. De Rotter dammers kenden ze bij die namen niet. Catharina. keurvrouw der mosse len. luisterde het geredelijkst naar haar bijnaam: Kaat Mossel, onder die titel was ze zelfs aan Willem V voor- gesteld! Over Clazina zwijgen de ge schiedschrijvers; één noemt haar slechts: „een wiide, jonge meid. doch bij wie geen erg of loos opzet schuil de". Beide dgmes horen waarschijn lijk thuis in de zo boeiende rubriek der „haaibaaien" volgens ons allergroot ste woordenboek een „klanknaboot sende rijmformatie!" Hoe dan ook, de Oranjeklant Kaat Mossel werd oP hef laatst van augus tus gevangen genomen De eis luidde: openbare geseling, tien jaar gevange nis en eeuwige verbanning, waarlijk geen halve maatregel Niemand min der dan een afstammeling van de roemruchte Zwaanridder! Mr. Wil lem Bilderdljk, die niets van li berale denkbeelden hebben moest, nam het voor Kaat op. Maar pas nadat de Pruisen, drie jaar later, Willem V weer stevig in het zadel had den gezet, voorlopig althans, kwam 't mosselenvrouwtje vrij. Met 'n ere wacht werd zij van de gevangenpoort afgehaald: daar had Bilderdijk voor gezorgd. Erg naar den vleze is het de goede vrouw toen niet meer gegaan, al viel haar een smartegeld van f 3642 en achttien stuiver ten deel. Van een feestgelag, zoals ze zelfs in 't gevang pog aanrichtte, kou niets meer komen. Zij keerde naar haar mosselen terug. In 1798 is zij als visvrouw gestorven. De Oranjevorst, van wie zij steeds 'n trouwe aanhangster was geweest, was in 1795 naar Engeland gevlucht. 1. Het Rijksmuseum te Amsterdam; 2. Rotterdam aan de Rotte; 3. Vredes paleis te 's-Gravenhage; 4. De Olde- hove, oude toren te Leeuwarden; 5 De Sint Jan te 's-Hertogenbosch; "6 De beroemde beker van Maximiliaan be vindt zich te Veere; 7. Te Groningen viert men in augustus „het ontzet" uit 1672; 8. Daar staat ook de Martini kerk. 9. In Den Rj'iel werden geboren: Maerten Tromp, Witte de With en Philips van Almonde: 10 Te Delft heeft de Oude Kerk de bekende, scheve toren de koninklijke grafkelder be vindt zich in de Nieuwe Kerk (11); 12. Roermond met de beroemde Mun sterkerk; 13. De wandelingen „Boven- ovèr" en „Onderlangs" kan men ma ken langs de Rijn bij Arnhem; 14. De Librije te Zutphen bezit ca. 400 oude boeken, bevestigd aan kettingen: 15. TTtreeht heeft de hoogste toren de Domtoren van hef 'iele land (llf m.); 16. Te Amstp'-rtam staat op de Dam ,,'s werelds achtste wonder": 17. Vrij dagse kaasmarkt te Alkmaar: 18. De toren van Breda werd gebouwd van giften van pelgrims; 19 Te Dordrecht houdt een monument de herinnering aan Jan en Cornelis de Witt levendig: 20. Vroeger'jaren hoorde men drank bestrijders vaak de strijdkreet aanhef fen „Sluit Schiedam". Op de kruisjes 'n L.: de in te vullen namen houden verband met de aard rijkskunde. 9 De Amsterdamse professor, dr. A. Si- zoo, geeft in zijn interessante werk: „Uit de wereld van het Nieuwe Testa ment" de betekenis van veel voorko mende namen aan. Het is misschien wel leuk hier enkele van de bekendste over te nemen: Anna: liefelijkheid, gunst, gratie Barabbas: zoon van de vader Jacobus: hij bedriegt! .ToanDes: Jahwe God. is genadig ge weest Mattheus: geschenk Gods Theodorus: idem Judas: Hij (n.l. God) zal geprezen worden Lazarus: die God helpt Van Maria, Mirjam staat de be tekenis niet vast. Mirjam betekent: de weerspannige! Maar het valt nog te bezien, of Mirjam en Maria dezelfde namen zijn. Magdalena: uit (de gemeente) Mag- dala Martha: heerseres Stefanus: krans (der overwinning). Philips: paardenliefhebber Clemens: de zachtmoedige Urbanus: de beschaafde In bijna alle geschiedenisboeken staat, dat Augustus betekent: de ver hevene Professor Sizoo verwerpt deze betekenis; z.i. wil het woord uitdruk ken; van priesterkracht voorzien, d.w. z.: drager van een onzichtbare kracht, die men met een vreemd woord „ma- na" noemt. Iedereen kent Pontius Pilatus. Pon tius was de geslachtsnaam van deze karakterloze landvoogd. Pilatus. de bij naam, wil zeggen: bewapend met een werpspies. I. Stad met de Oudste hogeschool van Nederland; 2 Bijriviertje van de Berkel komend uit Winterswijk; 3. Beroemd „blauw", vervaardigd in een oude stad; 4. Een der acht kastelen in Vofden's omgeving; 5. Ligt onder Onderdendam; Ro.. 6. Kunstmatige waterweg voor ver keer afwatering, enz.; 7. Worden gevist in warme z<;eën; 8. Het., wordt wetenschappelijk on derzocht (In oude aardlagen); 9. Landen, zo genoemd naar de vorm van een Griekse letter, omsloten door rivierarmen bij de mond; 10 Stad in Overijsel; betekent: Ol- menbos; II. Hoofdplaats van Lemsterland. Oplossing volgende keer. No. 3124. 2 augustus 1958 Redacteur: G.. J. A. VAN DAM, ^°ssiusstraat 18, Amsterdam-Zuid. vAlle correspondentie aan dit adres. Bij v0^n om inlichtingen s.v.p. postzegel r antwoord insluiten. CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Residentie Damgenootschap (R.D.G.) wederom voor de duur van een j3ar he, Rel veroverd: Het was een strijd „op stutje af" in de ontmoeting tegen het *e Gezellig Samenzijn, de Amsterdam- 5lae van grootmeester Keiler: De uit- ^as tenslotte 119 in het voordeel ft-D-G. negen partijen beëindigd waren, **11 k e stand 108 vóór R.D.G. De partij A. .b°rd 3, tussen W. Rustenburg (wit) en Ivens (zwart) was nog lang niet ten De oorzaak daarvan was, dat de Voeler Rustenburg moeilijk op net §estelde tijdstip aanwezig kon zijn. W rdoor deze partij bijna drie uur later Toen de stand 10—8 was, moest dij' Partij dus de doorslag geven. Dat 'ityp6!1 op de zenuwen van beide spelers e 's begrijpelijk, zodat verre van t '0os is gespeld. Toen de spanr.tn- groot werden, hebben beide spelers V'nBt gemist. Dat tenslotte Ivens, door hie]öSe, te maken, zijn club aan d.e titel %sp' is een geluk bij een ongeluk. Hei '*at k'0'' "vens' schuld dat de partij te Üiri„ §or> en daardoor onder hoogspan- Qe 'hr'est worden gespeeld. Witste spanningen begonnen op te b ih onderstaande stand: A. J. Ivens, Den Haag j, Rustenburg. Amsterdam i6' llifT6, H—14, 16, 19, 20, 23, 26. Wit 27, V °hd-u 38' 41> 43' 44- 48- 50- Wit aan hèrereldllamPioon Springer vermeldt höp, np volgende spelverloop het vol- Wit 37. 4842, 1117. (Interessant spel zou gegeven hebben: 2329 met bijvoor beeld 50—45, 20—25, 44—39, 25x34, 39x30 14—20, 30—25, 19—23, 28x19, 11x31, 25x14, 3137 enz, wint, terwijl de zwarte stelling, ook bij andere voortzettingen van wit, vele kansen bleef bieden). 38. 41—37. 2024?? (Een zet die bewijst dat zwart slechts naar remise streeft, aan één puntje heeft zijn club immers genoeg en daarom laat hij de volgende combinatie toe: 5045, 24x35, 44—40, 35x44, 28—22, 17x28, 27—22; de beste, want op 4339 en 38x20 krijgt zwart door 1621 een remise-eindspel; 28x17. 43—39. 44x33, 38x20, 19—24, 20x29, 17—22, 29—24, 16—21 en daarna 22—271! Een door beide spelers diep berekende spel- gang. Er volgde: 39. 3025, 1218?? (Hier begint het spelpeil te zakken, volgens Springer mist Ivens hier voor de eerste keer de winst door 1318!!, 4339 (of?), 16—21!!, 27x16, 6—11, 16x7, 12x1, 50—45 A, 17—21, 44—40 (of?), 24—30, 25x34, 21—27, 32x21, 23x41 en zwart zal winnen. Op A. 28—22, 17x28. 39—33, 28x39, 44x33, 1—7. 32—27, 7—12, 37—32, 23—29, vervolgens 2934, met de beste kansen voor zwart. Een offercombinatie die het bestuderen waard is). Terug naar de partij. Gespeeld werd" 40. 43—39, 6—11. 41. 44—40, 17—21. 42. 50—45, 24—29?? 43. 39—34?? Hier had wit eenvoudig kunnen winnen door 27—22 en 39—33, waarna zwart kan opgeven. Hier was de geluksgodin R.D.G. dus goedgezind. Nu volgde zwart: 43. 1117. 44. 4035, 29—40. 45. 45x34, 17—22. 46. 28x17, 21x12 en thèns staat wit weer verloren I 47. 3430. 2328!. 48. 32x23, 18x29? En nu 'laat zwart weer een steek vallen. (Veel sterker was 19x28, waarna wit niet veel meer heeft in te brengen, bijv. 49. 3024 gedw., 1217, 24—201, 17—21. 20x9, 21x43, 9—3 of 4, 43—48 en de dreiging 2832 enz. geeft zwart een gewonnen eindspel). Na zwart 48. 18x29 ging het spel echter verder met 49. 37—32, 19—23. 50. 4237, 13—19. 51. 38—33, 29x38. 52. 32x43, 23—29. 53. 37—32, 19—23. 54. 43—39? (Sterker is 4338, want dan' is 1217 niet mogelijk), zwart 1218?? Nu mist zwart zijn laólste winstkans. Hier had 1217 winst gebracht. Op bijv. 55. 39—33 A, 29x38, 32x43, 23—29, 43—38 B, 17—21, 38—32, 26—31, 27x36, 21—27, 32x21, 16x27, 30—24, 29x20, 35—30, 2731 met winst op tempo. Op A. wit 39—34 zou zijn gevolgd 29x40, 35x44, 2329 44—40 of?, 17—21, 40—34, gedw. want 40—35 vervalt wegens het spel van de hoofdva- riaut, 29x40, 3024, 4044! En thans jaat 2420 niet door 4449, 2631, zodat wit een tweede schijf moet offeren en in een verloren eindspel terecht komt. Op B. wit 43—39 volgt 17—21, 27—22, 21—27, 22x31 26x37, 39—33. gedw., 29x 38 30—24 37—41, 24—20. 14—19. 20—15, 41—46, 15—10, 38—42 104, 42—47, eveneens met een voor zwart gewonnen eindspel. In de partij volgde echter na zwart's 54ste zet 12—18. 55. 39—34, 29x40. 56. 35x44, 2329. 57. 3228 en nu heeft zwart zelfs nog nadeel gekregen, 16—21. 53. 27x16, 2631. 59. 1611 (iets beter was misschien 28—23 enz.), 31—37. 60. 11—7, 3741. 61. 30—24, 29x20. 62. 7—1, 18—22. 63. 28x17, 41—46. Remise wegens 14—19 enz. waarmede deze dramatische partij een voor R.D.G. gelukkig einde vond. De strijd tussen deze twee tientallen van de sterkste damclubs, die wij, naast de Damclub „IJmuiden", „Constant" in Rot terdam en „Josef Blankenaar" in Amster dam in ons land bcz.itten, is dit jaar bui tengewoon spannend geweest en het spel peil stond bij de laatste ontmoeting tusseA R.D.G. 'en G.S. echt op „kampioensniveau'' In de volgende rubrieken hopen wij daar van nog enige staaltjes te kunnen geven, aangevuld met analyses van grootmeester Springer. toonkamer* mathcnesserlaan 247 »eL 33846 - 34329 Bij het afdelingsonderzoek door de Twee de Kamer van de wetsontwerpen tot wij ziging van de schadeloosstellingen en vergoedingen van Tweede- en Eerste Ka merleden heeft men zich in zeer grote meerderheid met de voorstellen der re gering kunnen verenigen. Aldus het ver slag der rapportéurs. Enkele leden achtten echter het tijdstip waarop deze voorsteilen zijn ingediend weinig gelukkig. Zij erkenden ten volle, dat de reis- en verblijfkosten en de overige aan het Kamerlidmaatschap verbonden kosten sedert 1953 belangrijk zijn geste gep en zij hadden tegen een onmiddel lijke verhoging van de vergoedingen voor deze kosten dan ook gegn enkel bezwaar. Een, verhoging van de eigenlijke scha deloosstelling zou huns inziens evenwel niet dienen te worden ingevoerd voordat de bestedingsbeperking zal zijn uitge werkt. Hun bezwaar lag niet in de hoog te der voorgestelde verhogingen, maar uit sluitend in de huidige situatie. Enkele andere leden zouden de verho ging van de schadeloosstelling beperkt willen zien tot een compensatie voor de huurverhoging en de AOW-premie. waar voor zij een vermeerdering met globaal 10 pet voldoende achtten. Hetgeen de regering thans voorstelt, ging h.i. de grenzen van het redelijke te buiten. Wel stelden deze leden de vraag, of het in het voornemen der regering ligt om, in dien een verhoging van de schadeloosstel ling in de door hen bepleite beperkte omvang tand komt, de gepensioneer de oud-i» der Kamer daarin te laten delen. Di7 ouden zij redelijk achten, daar de huurverhoging en de A.O.W.-premie ook op deze categorie drukken. Van andere zijde werd naar aanlei ding van het bezwaar, dat het tijdstip voor deze voorstellen ongunstig zou zijn, aange- voerd, dat het alleen daarom ongunstig is. omdat men te lang geaarzeld heeft, deze zaak aan te pakken. Hoewel de schadeloosstelling geen loon is, kan men toch niet blind blijven voor de om standigheid, dat sinds 1953 de kosten van het levensonderhoud belangrijker zijn gestegen en dat de lonen over de gehele linie in sterke mate omhoog zijn gegaan, niet alleen door compensatie voor de huurverhoging en de A.O.W.-premie. Wil men het aan de burgers, die zich geroe pen voelen om hun land als volksvertegen woordiger te dienen, mogelijk blijven ma ken dit te doen, ook wanneer zij niet oVer belangrijke eigen inkomsten beschik ken, dan moet de schadeloosstelling min of meer gelijke tred houden met de alge mene toonbeweging- Ten aanzien van de voorgestelde rege ling voor dc vergoedingen aan de leden der Eerste Kamer stelden enige leden nog de vraag, of niet sommige leden dier Kamer daardoor in inkomsten achteruit zullen gaan. Weliswaar krijgen die leden voortaan een onkostenvergoeding i van f 1000 per jaar, maar er kunnen eron der hen zijn, die thans een zodanige dan f 1000 achteruit gaan, wanneer deze autovergoeding krijgen dat zij meer reisvergoeding ten bedrage van de prijs van een spoorwegabpnoement. Onlangs speelden we ergbns een „va- kantiecirive" mee, in de gezellige achter zaal van een dorpshotel. Er waren goede bridgers, matige bridgers en slechte brid gers, hoewel deze laatsten zichzelf na tuurlijk niet als zodanig beschouwden. Nu we weer eens kennis maakten met de „stijl", waarin tal van huiskaimerpar- tijtjes ongetwijfeld plaats vinden, hebben we er ons over verbaasd, hoe moeilijk vele spelers het spel maken. Vele moeilijkheden waarmede de matiige spelers sukkelen ontstaan door verkeerde principes, die men met ontstellende hard nekkigheid blijft toepassen ondanks het feit, dat telkens weer wordt bewezen, dat deze principes fout zijn. Een demonstratie (Van onjuistheden zagen we in dit spel: A B 9 A B 8 5 3 O A B 6 4 V 2 4 10 8 7 4 V O H 10 7 2 B 9 7 3 4 H V 6 3 QH9141 O 8 3 65 *95 2 C 10 6 O V 9 5 A H 10 8 4 Het bieden tussen NZ was voorzichtig doch goed: noord 1 harten, zuid 1 Sansa- tout. noord 2 Sansatout. zuid 3 Sansatout Spelverloop: In slag I speelde west 4 en oost maakte O vrouw. In slag 2 speel de oost 4 3 na en zuid maakte 4 10. In slag 3. werd 10 gespeeld, welke de slag maakte oost gooide de 1 bij. In slag 4 kwam noord met vrouw aan slag,, in slag 5 maakte noord O boer. in slag 6 een kleine O uit noord, welke voor O hteer van oost was Oost speelde weer, O en hiermede was het epol afgelopen, want verdere slagen konden OW niet maken Dus 5 SA voor NZ, een score van 660 pun ten en een dikke tiopscore, daar bijna nie mand in de NZ-lijn verder gekomen was dan 9 of 10 slagen. Leest u het spelverloop nog eens goed en gaat u dan eens met mij na, welke fouten OW gemaakt hebben: le. West wilde met zijn 4 U-V „achter de Sansbieder" blijven zitten en kwam er daarom niet mee uit. Hij had dat wé! moeten doen, want dat „achter blijven zitten" betekent vaak een ernstig „tem poverlies". Zelfs als west met een klei ne 4 was uitgekomen, zouden NZ in moeilijkbeden zijn gekomen en zeker niet méér dan 3 SA hebben gemaakt. 2e. Oosts naspel in 4 was slecht (slag 2); we geven toe. dat het door wests ver zuim om 4 te spelen, voor oost moeilijk was het juiste naspel te vinden, doch de gedachte dat „viermaal eén boer" een veilig bezit wa6. werd vhier wel duidelijk weerlegd. Natuurlijk kon oost niet weten, dat zuid zó sterk in was doch wél kon hij weten, dat west. die niet in was uitgielaomen, miet veel in de Meur kon I hebben. 3e. Het „signaal" van <C> 7 van oost (slag 3) was desastreus voor OW. Zuid wist nu wie O Heer had, zodat hij er zeker van kon zijn later met O vrouw in eigen hand te kunnen komen. Feitelijk vinden wij déze fout van oost veel ernstiger dan het naspelen van 4 in sla.g 2. Een dergelijk volkomen nutte loos signaal helpt alleen de tegenpar tij; wat zou west er hier aan hebben, te weten, da» oost O heer heeft?? Deze soort nutteloze signalen is wel ken merkend voor de minder sterke speler. Het komt voort ujt de theorie, dat men met een hoge kaart kan signaleren en daarvan heeft men dan gemaakt, moet signaleren. Hopelijk is het allemaal niet uw stijl zo ja. leer deze dan ten spoedigste af, in uw eigen belang! MIMIR 2$ i +8 80 vss/ 9 2268 è56 1215 +13 32 i\5 Si Ihi *5 105 32 27 +8 *12 +J7 16 8 162 180 De oplossing moet geschieden door in vulling van een der cijfers 0 t.m 9 zo danig, dat bet product van de cijfers in een ononderbroken rij in horizontale richting gelijk .is aan het getal, dat links staat en in verticale richting aan het ge tal dat boven staat. Staat er evenwel een plusteken voor het aangegevep getal dan is dit niet I het produkt, maar de som van de in te vallen cijfers. Staan er twee getallen in één hokje, dan heeft het bovenste betrekking op de horizontale rij en het onderste op de ver ticale rij. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot donderdagmiddag. Er -tfn vier prflzen van 2,50 beschikbaar. Prijswinnaars van deze week; Chr. v. Gils. Valkenierslaan.2 Brr ost Gin- neken); G. Maltha. Adr. V. d. Doeslaan 39a Rotterdam: P Botman. Kerkstraat 65. Hees bij Nijmegen; H. de Rooy, Bis schopstraat 27 Enschede,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9