dagblad voor Schiedam en omstreken Passagiers „Hug0 de Groot'' Zelfbinder is werkeloos Standaardiseren van melk kan niet meer eenvoudiger Ho ger vetpercentage zou pri js verhoging betekenen door hevige seliok gedood 1 Maar oorzaak nog onbekend Zomers met buien Nie uw maan-schot ttiet zelfde raketcombinatie De „Triton" bijna gereed Gaarne in de rij der grote mogendheden jC Moskou en Peking in duel om wereldkampioenschap Geen wedstri jd met Rusland 500 doden in Perzië Moskou peinst: bondgenoot of rivaal „Aviolanda" ontslaat 241 arbeiders Sovj et-kernwapens voor Rood-China Toch integratie in Little Rock ÖINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 Requiem-mis voor slachtoffers van ramp Laatste contact was normaal Rij ksbemiddelaars wensen snelle door voering bouwvak-CAO K wel teleurstelling over zondag l!$o£Laanse raketdeskundigen hebben 'Qvjets over de mogelijkheid, dat de t dan i vol§ende maand één dag eer- h r de Amerikanen zullen trachten Ket naar de maan af te vuren. door aardbeving Premies verplichte ziekenfondsen omhoog? - -Ï ii-i - 'O'/V* het weer V00R MORGEN ENKELE BUIEN $Y1- K Produktie van Hunters beëindigd nieuwe amsche courant op het vliegveld verzocht mij toen hem mee te delen, dat hetzelfde het geval was met zijn ontvangst. De verbinding met de „Hugo de Groot", aldus de heer Geogehan, was zeer goed. nadat het toe stel naar Gander was vertrokken. ^""r de ongunstige weersomstandig. "dmi is het, koren in vele delen van ""s land platgeslagen. De zelfbinder nu werkeloos op het veld, aart' j?e:ien deze machine alleen „staand"1 "ren kan maaien. De boeren han- Jr''" nu weer sikkels. Op de, foto: jt °ogst. in de Betuwe; de hand. racht heeft het weer van de tech niek overgenomen. Zonnige perioden, maar tijdelijk ook enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Over het al gemeen weinig verandering in tem- ,v herat uur. l3°jnsdag 20 augustus: zon op 5.30, onder Uur; maan od 12.29. onder 22,20 uur. (Van onze Haagse redactie) Vanavond om half negen zal in de parochiekerk van de Goede Herder aan de Mgr. Van Steelaan in Voorburg een plechtige requiemmis worden opge dragen voor het gezin W. A. de Koek van Leeuwen, dat dp zo tragische wijze bij de ramp van de „Hugo de Groot" is omge komen. Het gezin De Koek van Leeuwen bestond uit man, vrouw en de negen maanden oude baby Bernadette, welk kindje nog in de Voorburgse paro chiekerk is gedoopt. De burgemeesters van Voorburg en van Wassenaar en ver tegenwoordigers van de K.L.M. zullen de requiem-mis bijwonen. Reeds donderdagavond heeft pastoor J M. Dijsselbloem in een avondmis zijn verongelukte parochianen herdacht. In Galway is gisteren het gerechte lijk vooronderzoek gehouden naar dc ramp met het KLM-vliegtuig „Hugo de Groot". Na de verhoren heeft de jury als haar oordeel uitgesproken, dat de dood van de slachtoffers is veroorzaakt door „een hevige schok", ondergaan in ecu vliegtuig boven de Atlantische Oceaan". De jury voegde eraan toe, dat er geen bewijsmateriaal is. waaruit de oorzaak van deze schok kan blijken. Een functionaris van het vliegveld Shan non, de heer J. Geogehan, werkzaam bij dc dienst, die het luchtvaartverkeer re gelt. verklaarde, dat het toestel, toen het uit Amsterdam kwam. een normale landing had gemaakt. „Het enige ongewo ne was, dat het geluid van de hoge-fre- quentiezender van de „Hugo de Groot" zeer vervormd doorkwam en nauwelijks hoorbaar was", zo zei hij „Ik stelde de bestuurder van het vliegtuig hiervan op de hoogte, kort voor hij landde. Na de landing deelde hij mee. dat ook het ra darscherm in het toestel zeer vervormde beelden te zien gaf. De radarcontrolepost Om 4.16 en 4.40 meldde het zich en kreeg het de opdracht andere toestellen mee te delen, dat het op zijn juiste koers lag. De „Hugo de Groot" zond de ze boodschap uit en deelde de verkeers leiding in Shannon mee, dat andere toe stellen de ontvangst hadden bevestigd. „Ik bedankte de 607-E (de ..Hu-o de Groot") en dat was mijn laatste contact met hem", aldus de heer Geogehan. „Bij dit laatste contact was de stem van degene, die de radiotelefoniezender be diende duidelijk en normaal", verklaarde hij. Hij besloot zijn verklaring met de mededeling, dat ten tijde van het laat ste contact de „Hugo de Groot' onge veer 120 zeemijlen ten west-noord-westen van Shannon vloog. Minister Vondeling gelooft niet, dat het mogelijk is een eenvoudiger systeem dan het huidige voor de standaardisatie van melk in te voeren. In antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid De Kuiter zegt de minister, dat het hui dige distributiesysteem van consumptie- melk nodig is en dat de taak, welke de consumpticmclkfabrieken hierin als aan voerende en als distribuerende organen vervullen, niet kan worden gemist. Voorts moet aan de consument een minimum- veigehalte in de melk worden gegaran deerd. De aanvoer-, verwerkings- en admini stratiekosten blijven bij standaa-disering van melk. op welk vetgehalte dan ook, vrijwel gelijk. Standaardisering van de consumptiemelk op een hoger vetpercen tage dan 2,5 pet zou een verhoging van de uiteindelijke kostprijs betekenen met de waarde van de thans bij standaardisa tie vrijkomende boter en karnemelk. Daarom is de minister van oordeel, dat een eenvoudiger en goedkoper systeem waarmede zowel de producent als de con sument gebaat zou zijn, niet mogelijk is. Het is de minister bekend, dat standaar- disatiebedrijven contracten afsluiten met i melkieverende bedrijven. De overheid is hierbij op geen enkele wijze betrokken. Deze contracten worden gewoonlijk in het voorjaar gesloten; voorzover de minister bekend, bedraagt de looptijd meestal één jaar. (Van onze weerkundige medewerker) Nadat de temperatuur gisteren, vooral in het zuid-oosten van ons land, tot ruim 25 graden Celsius was gestegen, drong er in de late namiddag en avonduren een onweersfront ons land binnen, waarbij plaatselijk veel regen viel. Vooral in het noord-westen van ons land, waar Terschelling 18 mvi en het lichtschip Texel 25 mm regen kreeg. Een depressie voor de Franse westkust houdt de wind nog in de zuid-oosthoek, waaruit, nog vrij warme lucht naar ons land stroomt, maar deze lucht is zeer onstabiel, met als gevolg dat cr zich vooral in de namiddag spontaan buien ont wikkelden. Het ontbreekt ons nog steeds aan hogcdrukgcbicden, die de depressies op een veilige afstand zouden kunnen houden. De temperatuur blijft de komende dagen vrij aangenaam, maar het wisselvallige karakter van het weer duurt nog voort, zodat we voorlopig weer met twee mooie dagen genoegen hebben te nemen. lijf' z°tnerkamp in België, "waar gidsen *ie(A verschillende landen hun tenten etitj ,en opgeslagen, kreeg in het week- ste?. °°9 bezoek van de algemeen leid- ioejj aden-P'owell. Lady Baden-Po- tie ,Ja(it zich door het kampbestuur i&ging van het zomerkamp ver- klaren. (Van onze Haagse redactie) Bij de invoering van de nieuwe C. A. O. voor het bouwbedrijf, die in juli jj. van kracht is geworden, stond de mogelijk heid open op basis van de oude loonrege ling bepaalde tariefsdispensaties te ge ven.' Van de zijde van het college van j rijksbemiddelaars heeft men nu de ge dachte geopperd om per 1 september een zekere beperking in te voeren in de ta riefsbeschikking op basis van de oude loonregeling. Hierdoor zou namelijk het toepassen van de nieuwe C.A.O. wat aan trekkelijker- worden en zou dus de over gang van de oude loonregeling naar de nieuwe C.A.O. bevorderd worden. Van een algehele intrekking van de dis- pensatieregeling is echter, naar we ver nemen, geen sprake. Men heeft reeds hier en daar gesuggereerd, dat per 1 septem ber de doorvoering over de hele linie van kracht zou worden, hetgeen bepaald niet aan de rust rin de bouwvakwereld ten goe de zou komen. Van werknemerszijde is men namelijk geporteerd voor een gelei delijke doorvoering van de nieuwe C.A.O. maand zullen de Verenigde t4ars„, ,y°or hun schot naar de maan i^lik dezelfde raketcombinatie u, »istpen als zondag jongstleden, aldus kshin r,en in welingelichte kringen te °n vernomen. De poging zal zo S zcker op 14 september worden ."Omen „i- 1 „L. °men als de positie van de maan «hnstig is. Autoriteiten, die belast zijn met de uit voering van de Amerikaanse maanplan- nen, zeide met nadruk, dat de V.S. niet meedoen aan een wedstrijd naar de maan. Volgens de deskundigen zijn de Sovjets in moeilijker posite voor het afschieten van een raket naar de maan, omdat hun lanceerinrichtingen verder naar het noor den zijn gelegen dan die te Cape Cana veral. Luchtmachtautoriteiten te Cape Cana veral zijn er zeer teleurgesteld over, dat de „Thor-Able" zondag reeds na 77 se conden faalde aldus werd gisteren ver nomen. Terwijl in de Verenigde Naties te New York steeds meer stemmen opgaan voor terugtrekking van de buitenlandse troepen uit het Midden-Oosten blijft de Arabische was man de schone was bij de Engelse troepen in Jordanië aan huis brengen. Met Engelse nauwgezetheid wordt de schone was gecontroleerd met de waslijst. Op de marine.scheepswerf te Groton in de Amerikaanse staat Connecticut is de laatste dagen hard gewerkt aan de laatste voorbereidselen voor de stapelloop van Amerika's groertste en nieuwste atoom-duikboot, de „Tri. ton' op vandaag. Deze foto laat zien hoe de commando-toren, nadat het inwendige van de „Triton" was vol. tooid, op zijn plaats werd gehesen. Alleen de ioren is reeds een derde langer dan Amerika's eerste duik. boot, de „Holland", welke in 1900 van stapel liep. Volgens onbevestigde in Teheran ont vangen berichten, zjjft 500 mensen om het leven gekomen bp aardbevingen in het westen van Perzië. De aardbevingen be gonnen in het weekeinde en duurden gis teren nog voort. Er zijn nog geen officiële berichten over slachtoffers. Een ooggetuige heeft echter volgens Perzische kranten verklaard, dat hij in het dorp Khezel, in het gebied van Hamadan, 200 lijken had geteld die uit de puinhopen waren geborgen. In officiële berichten is gisteren gezegd, dat verscheidene steden en dorpen in de gebieden Hamadan, Kermansjah, Asada- bad en Kanbavar zijn getroffen en dat vele mensen dakloos zijn. China trekt ten aanval HET zal raadzaam zijn om in de naaste toekomst de dingen, die in rood China gebeuren nauwlettend in het oog te houden. Alle verschijnse len wijzen erop, dat China opnieuw door een heftige agressiviteitskoorts bezeten is. Op verschillende domeinen tegelijkertijd heeft dit verschijnsel zich in het jongste verleden gemanifesteerd: 1. Op ideologisch terrein en voor wat betreft de verhoudingen tussen de communistische landen onderling was het Peking, dat in de afgelopen maand mei de uiterst felle campagne ontketen de tegen Joegoslavië en tegen het „revisionisme". Na de heftige Chinese aanvallen verhardde de rest van het communistische blok zijn houding tegenover de Joegoslavische commu nisten. 2. Op het terrein van de buiten landse politiek veroorzaakte China, eveneens in de maand mei, plotseling een breuk in de handelsbetrekkingen met Japan. De bestaande handels overeenkomsten wehden verbroken en China ging over tot een fel economisch offensief, met gebruikmaking van o.a. dumpingprijzen, tegen Japan, dat, zoals men weet, uit levensnoodzaak aange wezen is op massale export. Tege lijkertijd begon een nieuwe golf van bellicisiiische propaganda, die wel zijn hoogtepunt bereikte in de campagne tegen de Amerikaanse en Britse lan dingen in het Midden-Oosten. 3. Op militair terrein, tenslotte, is een nieuwe campagne van provocaties tegen Formosa en de naburige eilanden begonnen. Het minste, dat men van deze militaire activiteiten zeggen kan, is, dat zij beogen Tsjang Kai-sjek en zijn Amerikaanse beschermers te inti mideren. In het ergste geval betekent dit militaire krachtsvertoon het voor spel tot een aanval op het domein van nationalistisch China. Wat is de betekenis van al deze onmiskenbare verschijnselen van agressiviteit? Welke politieke doelein den wenst Peking te bereiken met deze tactiek? Gegeven het fragmentarische karakter en de spaarzaamheid van be trouwbare inlichtingen is het moeilijk, zoals altijd wanneer het gaat om het interpreteren van de hoge communis tische politiek, een definitieve verkla ring te geven. Er bestaan dienaangaan de bijna evenveel theorieën en ver onderstellingen als er_ commentators zijn. Misschien echter is men niet zo heel ver van de waarheid af als men de agressiviteitskoorts, die op gezette tijden in Peking uitbarst, vooral be schouwt als een typisch verschijnsel voor een jong en zelfbewust regime, dat ernaar snakt zich in het wereld concert te doen gelden. Psychologisch gezien zou dit een acceptabele globale verklaring kunnen zijn. Wat de ideologische agressiviteit van Peking betreft is er vaak op gewezen, dat de Chinese machthebbers nog met veel „binnenlandse vijanden" hebben af te rekenen en dat zij daarom niet de minste verslapping kunnen gedogen. Ook deze redenering, die zeker veel waars bevat, stelt de Chinese intole rantie dus als een jeugdverschijnsel voor. DE Chinese aspiratie om een rol van grote mogendheid in de wereld te spelen uit zich vooral in de wens om toegelaten te worden tot de V.N., zo mogelijk als opvolger van nationa listisch China, dat nog steeds als vijfde „grote" beschikt over een vetorecht in de Veiligheidsraad'. Nu heeft het er allerminst de schijn van, dat Peking er in de naaste toekomst in zal slagen om dit oogmerk te verwezenlijken, want de V.S. beschikken over een vol doende aanhang om ieder voorstel dienaangaande te torpederen. Maar als dat niet het geval was, zouden de Sovjets er dan wel zo ge brand op zijn om aan de Chinezen een eersterangsplaats in te ruimen? Dat is de oude vraag, waarover al heel wat gespeculeerd is en die ook thans weer in het centrum van de belangstelling staat. Sommige waarnemers menen uit de jongste ontwikkelingen en met name uit het communiqué van de decente conferentie tussen Kroesjtsjef en Mao Tse-toeng, opnieuw de bewij zen te mogen putten voor menings verschillen tussen Moskou en Peking. Met name is er aldus gezegd, dat Kroesjtsjef serieus voorstander zou zijn van onderhandelingen met het Westen en een versoepeling van het regime in de satellietlanden, doch dat Mao Tse-toeng al zijn plannen in deze zou doorkruist hebben. Er is gezegd, dat Kroesjtsjef zich serieus moeite geeft om het bellicisme van de Chi nezen te temperen en daarbij zou een grote rol spelen het feit, dat de Sovjet- Unie in een eventuele kernoorlog bijna alles te verliezen zou hebben, terwijl China van mening zou zijn, dat het met zijn 600 miljoen inwoners en zijn onmetelijke gebieden noodgedwongen als de enige overlevende van betekenis zou overblijven. Men kan deze 'redeneringen, die overigens door een zo gezaghebbend blad als de „Neue Zürcher Zeitung" categorisch verworpen worden, be schouwen zoals men wil, maar het behoeft natuurlijk nauwelijks betoog, dat Peking en Moskou in even grote mate rivaal als bondgenoot zijn. Het is in het belang van Moskou om Peking zoveel mogelijk te steunen en te ver sterken; maar het is van even groot belang om het ogenblik, waarop China zich ten volle zal kunnen ontplooien, zolang mogelijk uit te stellen. Want op dat moment zal China in alle opzichten sterker zijn dan de Sovjet unie. Het lijkt dan ook tamelijk waar schijnlijk, dat de atoombewapening, die naar verluidt de Sovjet-Unie aan China gaat verstrekken, in nauw omlijnde perken gehouden wordt. Of is hét zo, dat Kroesjtsjef bij zijn recente reis naar Peking onder chan tage heeft gestaan om deze wapens tegen wil en dank ter beschikking te stellen? Maar dat is weer een van die speculaties, die, hoe interessant ook, vooralsnog niet door bekende feiten wordt geschraagd. Gistermiddag is aan 241 arbeiders van de N.V. maatschappij „Aviolanda" te Pa- pendrecht ontslag aangezegd. Dit ontslag houdt verband met het feit, dat eind no vember of begin december een eind zal zjjn gekomen aan de produktie van „Hun- ter"-vliegtuigen en er op korte termijn geen nieuwe orders te verwachten zijn. Reeds eerder is kantoor- en fabrieksper- scneel ontslagen. In 1955 kwam de „Hawker-Hunter"- serieproduktie bij „Aviolanda" op volle gang. De fabriek heeft nu nog onder meer een afdeling in bedrijf, waarin het on bemande elektronisch bestuurbare vlieg tuig van het type AT-21 wordt gebouwd. De Sovjet-Unie heeft besloten com munistisch China te voorzien van kern wapens en ballistische projectielen, aldns berichtte de New York Times gisteren. De Sovjets zouden ook, volgens hetzelfde, uit Warschau afkomstige bericht, van plan zijn met Peking te gaan samenwerken voor het lanceren van een aardsatelliet. De betekenis van deze beslissingen zou niet alleen van politieke aard zijn. Er zou den ook besluiten in vervat zijn, gericht op meer uitgebreide hulp aan de Chinese economische ontwikkeling. Hoewel men uit de in Warschau beschik bare gegevens niet de volledige militaire draagwijdte der Sovjetrussische hulp kon vaststellen, is men toch van. mening, dat de overeenstemming, tenminste gedeelte lijk, ten doel heeft Peking een grotere plaats te geven in de wereldpolitiek. Het Amerikaanse hof van beroep te St. Louis heeft gisteren het vonnis van een districtsrechter vernietigd en de autoriteiten van de middelbare school van Little Rock (Arkansas) gelast de op heffing van de rassenscheiding voort te zetten. Het hof van beroep heeft met zes stem men tegen één besloten de uitspraak te niet te doen van rechter Harry Lemley te Hope in Arkansas, die opschorting van de integratie voor de duur van twee ëneenhalf jaar had bevolen. (Van onze Amsterdamse redactie). Naar wij vernemen, zou de Zieken fondsraad de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid hebben geadvi seerd de premies voor de verplichte zie kenfondsen voor 1959 te verhogen van 4,4 pet. tot 4,7 pet. Zoals bekend, wordt deze premie door werkgever en werkne mer, glk voor de helft, opgebracht. Van de zijde van de Ziekenfondsraad wilde men dit bericht ontkennen, noch bevestigen, maar men wees ons erop, dat er 'de laatste tijd een constante stijging van de kosten van medische verzorging te constateren valt. terwijl de reserve van de ziekenfondsen, het z.g. Verevenings- fonds, steeds kleiner wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1