iesprijzen in Nederland zijn nog steeds laag Slachtoffers „Hugo de Groot in Galway begraven Coopuaetf Goudvoorraad weer versterkt BENEDICTIJNER MONNIK IN ENGELSE HOGERHUIS De Nederlandsche Bank DOUWE EGBERTS N.-Guinea niet bij Ver. Naties Verdere aanwas van de deviezenreserve Redding is alt If d nabil als U Rennies bij de WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 PAGINA 5 ',Wij hebben ons lot niet in eigen hand" Bloemengroet pijptabak in handige tabakszak nteuive Officiële mededeling van Djakarta OUDE KUNST-EN ANTIEKBEURS IN HET MUSEUM HETPRINSENHOF - DELFT - 21 AUG. t/m 9SEPT. 1958 - Droge melk Washington Londen Eindhoven speet "x (Frankrijk) jolend kwam een vier-jarig mels- haar vader en moeder gelo op bal is in de rivier geval- b)e ouders wilden het verdriet V het kleintje zo spoedig mogelijk H men en begaven zich te water '®lnr bal te pakken te krijgen. Het 'De heeft nu een verdriet te dragen °kiv Van het zich later pas de volle Di ®bg za] kunnen realiseren: vader t>oei"0eder verdronken beiden bij hun ^wgen om de bal uit de rivier te CONGRES KATH. UNIE VOOR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON btirg Vrouwen knielden in gebed ne^t in de stilgevallen met zwarte doeken gedrapeer de straten van Galway, toen daar gister middag in plechtige processie auto's met de stoffelijke resten van tweeëntwintig slachtoffers van de ramp met de „Hugo de Gr,oot" voorbij reden naar het kerk hof van St. Mary's. Vóór de stoet uittrok, was er op het met vele bloemen versierde gazon voor het districtsziekenhuis een rouwdienst ge houden. Hierin gingen voor reverend R. Harris van de Kerk van Ierland, uit Gal way, de opperrabijn van Dublin, dr. Ja- cobowitch. pastoor P. Glynn van de pa rochie van St.-Joseph te Galway, de imam van de Moslim-moskee te Woking in Engeland, een geestelijke van de Grieks orthodoxe Kerk en een voorganger van de Mennonieten. Op speciaal verzoek van de bisschop werd de Kerk van Ier land vertegenwoordigd door de aarts deken van Tuan. De dienst werd bijge woond door ongeveer vijfhonderd perso nen, onder wie luchtvaartvertegenwoor digers, leden van het Ierse parlement, doktoren, verpleegsters, soldaten en po litiemannen. Tijdens de plechtigheid zei de heer J. A. Bach, een der directeuren van de K.L.M., nadat hij woorden van rouw beklag had gesproken: „Wij vliegen, wij doen onze zaken vliegend en wij zullen blijven vliegen. Een ongeluk als dit sterkt echter ons geloof, dat wij. mense lijke wezens, onze bestemming niet in eigen hand hebben en dat wij ons heb ben te onderwerpen aan het lot, dat op ons rust". Na de dienst werd de'rouwstoet gefor meerd. Aan het hoofd ervan schreed een afdeling van het eerste Iers-sprekende le- gerbataljon van de Ierse republiek, ge volgd door dames van de ambulancedienst en grijs-geuniformeerde politiemannen. De mensenmenigte in de straten was tien rijen dik. toen de stoet passeerde.. Op de begraafplaats brachten Ierse fa milies een laatste bloemengroet. Kinderen legden naast de uit 300 lelies bestaande KLM-krans, waaraan een lint was beves tigd met het opschrift: „Mag eeuwige rust de uwe zijn", terzijde van het gemeen schappelijke graf handen vol bloemen en kleine zelfvervaardigde kransen, waar voor achtertuintjes het materiaal hadden geleverd. Bij elkaar vormden de gladio len, dahlia's, chrysanten en anjers een regenboog van kleuren. Bijna tweeduizend mensen stonden langs drie zijden van het graf; anderen hadden een plaats gezocht op banken en in bomen om de militairen de kisten langs een houten plankier naar beneden te zien dragen, waar zij op de bodem van het graf op granietblokken werden geplaatst. De begrafenis werd onder meer bijge woond door familieleden van omgekomen passagiers, weduwen van bemanningsle den. een volledige bemanning van een KLM-vliegtuig namens alle personeelsle den en de KLM-directeuren ir. F. Besan- qon en de heer J. A. Bach, alsmede de heer S. O. Kuneman. hoofd van de afde ling passagiers van de KLM. ding- Tegen nieuwbouwplannen met finan ciële deelneming daaraan door de over heid zoals b.v. het Hiltonplan hebben de hoteliers in het algemeen bezwaren aldus het jaarverslag omdat hun voor de modernisering en uitbreiding een der gelijke beschermende financiering niet wordt geboden. De Indonesische regering heeft giste ren officieel bekendgemaakt, dat zij het geschil met Nederland over Nederlands Nieuw-Guinea dit jaar niet zal voorleg gen aan de algemene vergadering van de V.N. In een communiqué wordt gezegd, dat de houding van Nederland en de hui dige samenstelling van de algemene ver gadering het onmogelijk maken, dat de wereldorganisatie koloniale kwesties lp principiële wijze tot oplossing brengt. Indonesië heeft de kwestie „West- Irian" vier maal voor de algemene ver gadering gebracht, doch kon geen enkele keer de vereiste meerderheid van twee derden krijgen voor de resolutie, waarin gevraagd werd bij Nederland aan te drin gen de onderhandelingen over het ge schil te hervatten, aldus het communiqué. PIJPTABAK MtVbib**; Behalve de zeven slachtoffers, die men gelijk wij hebben gemeld, reeds vrij spoe dig heeft kunnen identificeren, heeft men dat thans ook nog kunnen doen met de stoffelijke overschotten van de 25-jarige mej. E. Armstrong, de negen maanden oude Bernadette de Koek van Leeuwen, de 65-jarige, vermoedelijk uit Oostenrijk afkomstige mevrouw J. Hammerl, als mede van nog twee buitenlanders. Allen zullen in hun eigen land worden begra ven. ENKELE DAGEN nadat ik in dit hoekje de flatbewonende huisvrouw en de moeizaam trappensjouwende melkboer ten tonele had gevoerd, omdat zij de hoofdpersonen waren in een opwindend treurspelletje, dat in de toekomst nog wel eens een reprise zal beleven, lag er op mijn bureau een dikke enveloppe, die een geheim zinnig pakje bleek te bevatten. Nu is het openen van een dergelijk poststuk een hachelijk karwei. De journalist moet ambtshalve wel eens van leer trekken tegen mensen en groepen en niet altijd reageren de betrokkenen met een „warempel, hij heeft gelijk.De geïrriteerde partij kan bijvoorbeeld een bom sturen. In Amerika deed jnen het enige tijd ge leden ietwat zachtzinniger, toen de haven-gangsters van New York genoeg kregen van de onthullingen door een waarheidsgetrouw journalist. Zij lie ten hem vitriool in het gezicht smij ten met als gevolg, dat de man voor zijn leven lang blind is en dus nooit meer „teveel" kan zien. Niettemin heb ik, deze nare ge dachte van mij afschuivend, het pakje geopend, want de optimist in mij prevelt sonis over een enthousiast lezer, die de medewerker van zijn lijfblad in zijn legaat vermeldt: als dank voor jarenlange trouwe dienst, en zo'n pakje kan tenslotte óók stuk ken van een notaris bevatten. Mis, niets van dat al. In het pakje zat een droge reactie op de melk- notities. „Uw oplossing", zo stond in het begeleidend briefje, „om handige pakjes met melkpoeder dan ballon netjes op te laten, komt ons wat on praktisch voor, alleen al omdat onze toch al zo vermoeide melkboeren dan tenminste enige lessen in navigatie zouden moeten volgen. Een betere op lossing werd gevonden door de fa brikant van handige pakjes melk poeder. Zo'n pakje sluiten wij, ter kennismaking, in. Het zal niet alleen via de melkhandel, maar ook via de kruidenier verkocht worden. De krui deniers hebben, voor zover bekend, tot nu toch immers geen bezwaren gemaakt tegen bezorging bij hoog- behuisden" Goed, het was dus een pakje „dro ge melk", een nieuw produkt van de Nederlandse markt. Uiteraard noem ik de naam niet daarvoor staan onze advertientiekolommen open maar ik heb het goedje wel met plezier geprobeerd. Een smakelijk bewijs, dat lezers niet altijd reageren met bommen. De optimist in mij, die meestal met een bedroefd gezicht jaar-overzichten en medische rappor ten ligt te lezen, sprong blij op en dronk, verheugd over zoveel milde menselijkheid, een glaasje. Een glaasje poedermelk, uiteraard. Werkdagen van 10-17.30 uur Zondagen van 13-17.30 uur Dinsdag- en donderdag avonden van 19-22 uur Lijders aan overtollig maagzuur doen er goed aan, die overdaad van geval tot geval te elimineren en - met een oi twee Rennies - het evenwicht te herstellen. Vanaf het moment dat Rennies met Uw eigen speeksel in de maag belanden, voelt ge hoe de pijn mindert en al gauw helemaal ver dwijnt. Blijde gewaarwording en verlossing van Uw lijden tegelijk Rennies zijn gemakkelijk in te nemen, zon der water of wat ook. Gewoon laten smelten op de tong. stand toen ze verleden jaar 103 werd. Toen meende niemand, dat ze nog ooit de 104 zou halen, want ze was erg ziek. Haar gezichtsvermogen is ech ter slecht en ook haar geheugen heeft wel geleden. Ze gebruikt haar maai tijden altijd op haar kamer van het tehuis waar zij verblijft en komt al leen des zondags naar beneden. Toch wandelt ze bij mooi weer nog wel eens in de tuin en rust dan uit in de koe pel, die zij zelf aan het tehuis heeft geschonken. Honderd jaar geleden was het gis teren., dat de eerste telegraafkabel tus sen Amerika en Engeland in gebruik werd gesteld. Koningin Elizabeth van Engeland en president Eisenhower vari de V.S. vergaten dit gedenkwaardige eeuwfeest niet: ze zonden elkaar gis teren ter gelegenheid hiervan tele grammen. Het feest gaat niet door, de Ameri kaanse televisie-kijkers en deelnemers aan de quiz kunnen niet een Engels eiland „winnen". Zoals bekend, werd enige tijd geleden gemeld, dat een Amerikaanse maatschappij een klein Schots eilandje had gekocht om dit als hoofdprijs te bestemmen voor de win naar van een Amerikaanse televisiê- wedstrijd. Alhoewel het maar een klein eilandje is, wonen er toch ook nog mensen op. Maar er is aan beide zij den van de Atlantische Oceaan een der. gelijke stroom van protesten losgeko men, dat de Amerikanen maar snel hebben laten weten, dat het eilandje niet als „prijs" zal dienen. Gisteren is het echtpaar F. Tieleman Rombouts getrouwd en het heeft zijn in trek genomen in een molen. Het be treft hier de windmolen onder Acht in de gemeente Eindhoven, een beziens waardigheid voor de velen, die over de drukke Boschdijk trekken. De molen is eigendom van de heer P. Tielemans vader van de bruidegom, die deze mo len twaalf jaar geleden kocht en thans geheel gerestaureerd heeft en tot wo ning heeft laten inrichten. Het interes sante hierbij is, dat het maaltechni- sche gedeelte geheel gespaard is géble. ven, zodat de tot woning omgetoverde molen onmiddellijk zou kunnen werken. Alleen de maalstenen heeft men naar buiten moeten brengen, want deze ruim te heeft men tot slaapvertrek bestemd. De molen is al meer dan honderd jaar oud en heeft tot het laatst in de oor log gedraaid. In de molenberg is een grote ruimte tot garage ingericht lerwijl hier verder ook een douchecel keuken en toilet zijn ingericht. De meel zolder is woonkamer. Verder bevinden zich in het molenhuis nog twee slaap kamers en van de zolderruimte geniet men een heerlijk uitzicht. Hier is echt van de (woning)nood een deugd gemaakt. herUssen de buien door kunnen bewo on8 en vakantiegasten deelnemen aan Oj, hieuw soort vermaak: het jager tr wen aap- Sinds enige dagen zwerft ter"!?r in de omgeving een aap rond, v. 'hl niemand voor zover bekend st een (echte) aap mist. Het dier *ieh vruchten uit de bomen en weet iw herder uitstekend te amuseren W bet wegkapen van kleine voor- en b'j huizen. Tot nu toe is het zijn jagers aapachtig te slim af- en niemand heeft Timmy Getty bunnen helpen, hij stierf nadat s XlCipcil. «ij OHCii ua\Aav een poging gedaan had zijn I °at door een gezwel in de her ald 1breigd werd, te redden. Al het Jiy p,ari de wereld konden zelfs Tim- i 'atiti "Dy niet redden; hij was het Van olie-miljonair Paul Get- Hit man' die men alg®meen voor v JKste man van de wereld houdt. %p leertijd van 102 jaar is in het Ik b, ÖH ifne' Hermann Peters gestor- n ïiin "ee*t vijf oorlogen meegemaakt z- 'ange leven, maar hij overleef- ï-l, „file. En het wonderlijke was ti Wa» bij nooit onder dienst hoefde. Jsiten oamelijk toen die oorlogen uit- op;} nog te jong om te dienen of (Van onze speciale correspondent) De Benedictijner monnik Dom Gabriel Gilbey beeft, na overleg met zijn oversten, besloten zitting te ne men in het Hogerhuis in Londen, waartoe bij gerechtigd is sinds hij drie maanden geleden door erfopvol ging de titel heeft gekregen van Lord Vaux of Harrowden. Father Gabriël is pastoor van St - Alban's in het industriële Warring- ton. In tegenstelling met de Bene dictijnermonniken in Nederland, die tot de congregatie van Solesmes' be horen, hebben de Paters Benedi-tij- nen in Engeland behalve de zorg vior het onderwijs aan bekende katholieke „public schools" als Downside en Ampleforth, ook de zielzorg van ver schillende parochies. De 44-jarige Benedictijn verklaarde dat uiteraard de zielzorg in de paro chie voor hem op de eerste plaats blölt staan en dat hij alleen aan de debatten in het House of Lords zal deelnemen, wanneer deze zich bewe gen op het terrein dat zijn speciale belangstelling heeft. Hij wil beslist geen beroepspoliticus worden. Father Gilbey Is de eerste priester in deze eeuw, die zitting heeft in het Hogerhuis. Hjj heeft echter wel een voorganger in de vorige eeuw in de persoon van de 13de Lord Petre, die huisprelaat was van Zijne Heiligheid de Paus en die van 1884 tot aan z(jn dood in 1893 zitting heeft gehad in het House of Lords. Op vragen van verslaggevers of hf) al eerder in het Hogerhuis was ge weest, antwoordde Father Gilbey: „Alleen als kleine jongen bvj een uit stapje voor een dag naar Londen". Ook verklaarde hij nog niet te weten of h(j als Lord Vaux zfjn Benedic- tjjnerhabüt in het parlement zou dragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5