In LIBANON staan de muren vol vraagtekens Grootste Europese circus komt naar Nederland fM M'? Agrarische sector dreigt achterop te raken am Kogelrond huis op Femina-1958 Nederlanders onderscheiden op Expo Shehab? koers Waarheen Wat is de vb Onder protest van Nederlandse collega's Krone maakt volgend jaar tournee van 150 dagen Almelose advocaat door jongelui mishandeld Belgisch-Nederlandse kerncentrale te Wittem Telefonie in de burger luchtvaart filmbiografie van Vlucht uit de landbouw? (Slot) Goedki oper „zwaar water" Transport via de Rijn naar Rotterdam VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Voldoende vertrouwen? i,Als een pijpleiding. Tijdwinst belangrijk VERITABLE Première in Amsterdam Beschaving 1958 CONFLICT PRODUCENTEN AARDAPPELMEEL EN SCHIPPERS Fabrikanten willen vracht» verlaginiï zal kunnen handhaven, ais de f Kardinaal Agagianian Einde 1963 bedrijfsklaar? Moeilijke taak link van bruggen Reeds in 1911 „Geen aangelegenheid van één land Dr. VON BRAUN V Uitvinding van Britse firma Het interieur Doe het zelf (Van onze speciale verslaggever) BEIROET, augustus. Lit bet uitblijven van enigerlei militaire actie van de zijde der Amerikanen hebben de Libanese rebellen ontegenzeglijk moed geput. Men merkt dit, als men hun eisen beziet, welke sinds een paar weken aanzienlijk zwaarder zijn geworden. Hadden de op standelingen eerst beloofd de wapens neer te leggen, zodra er een nieuwe president gekozen zou zijn, later verklaarden ze dit alleen te zullen doen, als Sjamoen zijn ontslag zou nemen. Nog later heb, ben ze er weer aan toegevoegd, dat ontwapening pas kan volgen, als Sjamoen definitief van het politieke toneel verdwenen is en als zowel de Amerikaanse militairen als de waarnemers van de Ver. enigde Naties Libanon verlaten hebben. Een en ander kreeg ik bevestigd van een neef van premier Saeb Salam, die in de Basta de rebellen leidt en met wie Shehab als nieuw gekozen president, en Robert Mur phy als speciale afgevaardigde van Eisenhower herhaaldelijk geconfe reerd hebben. „Wij leggen onze wapens niet neer", zei deze jongeman, die alle besprekingen van zijn oom bijwoont en door deze als „politiek adviseur" wordt gebruikt, „zolang de oor spronkelijke toestand niet hersteld isWij nemen genoegen met ge neraal Shehab, doch deze zal toch eerst moeten bewijzen, dat hij krachtig genoeg is alle buitenlan ders, die zich met onze zaken be moeid hebben, het land uit te krij gen De blaam van interventie wordt in kringen van rebellen op rekening van Sjamoen en diens premier, Sami Sohl. geschoven. „Zowel voor het binnenhalen van waarnemers als van Amerikanen", zo werd me gezegd, „is het oude, regime verantwoordelijk En nogal simplistisch werd eraan toe gevoegd, dat het „dUs duidelijk is", wie de crisis in het Nabije Oosten veroorzaakt heeft. De aanhangers van Sjamoen aan de andere kant proberen de argu- - menten van hun tegenstanders op alle mogelijke wijzen te ontzenuwen. Zeer spitsvondig merken ze op, dat de eerste buitenlandse interventie van de kant van Syrië kwam en ge ïnstigeerd is door de rebellen. Het binnentrekken van waarnemers en tater van Amerikanen zou daarom slechts als een reactie moeten wor den gezien. De vraag is nog steeds of Wash ington voldoende vertrouwen in Shehab heeft, met andere woorden: of het hem in staat acht, de orde en de rust in Libanon te herstellen. Hoewel Amerika bij monde van Ro bert Murphy heeft verklaard zijn troepen onmiddellijk te zullen te rugtrekken, als de Libanese rege ring hierom verzoekt zoals be kend, zijn de „Yankees" op aan drang van Sjamoen in Beiroet ge land is het duidelijk, dat dit niet zo eenvoudig is. Shehab zal waarborgen moeten geven, waardoor een herhaling van de gebeurtenissen voorkomen wordt. Bovendien is de Jordaanse konings crisis en de onzekerheid ten aanzien van Israël niet alleen met de aan wezigheid van Britse, maar ook met die van AmeAkaanse troepen ver bonden. Noch de Verenigde Staten, noch de andere Westerse landen, welke direct bij hét conflict betrok ken zijn, voelen er voor binnenkort in een nieuwe impasse te raken. Het besluit om een bataljon ma riniers uit Libanon terug te trekken, moet daarom in de eerste plaats als een geste worden gezien, die, met bet oog op he» debat over het Na bije Oosten in de Verenigde Naties, de bereidheid van Washington dient te tonen „zich aan de wereldopinie aan te passen". Er blijven nog altijd ruim dertienduizend Amerikaanse soldaten achter, die Wel, zoals is aangekondigd, successievelijk zullen worden teruggetrokken, doch voor wie geen definitieve datum van ver trek is vastgesteld. In dit verband mag zeker niet vergeten worden, dat voor de vijf tienhonderd mariniers, die zich weer op de Zesde Vloot inschepen, nog slechts vorige week meer dan drieduizend soldaten aan land zijn gegaan. De verklaring, welke, hier voor gegeven wordt: de omstandig heid, dat een operatie, die eenmaal begonnen is, niet van de dag op de nacht kan worden stopgezet „het is als met een pijpleiding", zei de bevelhebber der Amerikaanse troe pen in Libanon, admiraal Holloway, „die aan het einde zal moeten "ople veren wat er aan het begin is in gestopt" mag in haar kern juist zijn, het feit blijft ondertussen be staan, dat het niet meer dan één telegram kost een schip, dat met militairen en materieel van Ham burg naar Beiroet onderweg is, te rug te laten keren. Een ander belangrijk punt van overweging is ook, dat de stemming onder de mariniers niet al te best is en dat dit ongetwijfeld haar te rugslag in de Verenigde Staten heeft gevonden. „Dit is geen karwei voor mari niers", zei^ een majoor van de „Lea thernecks" tegen me, „maar één voor het legerWij zijn voor actie bestemd en niet voor het. verrich ten van patrouillediensten Wie in de nieuwe regering van Libanon zitting zullen nemen, is nog niet bekend, omdat het oude kabi net onder premier Sami Sohl nog de lakens uitdeelt. Men neemt ech ter aan, dat het „neutrale" figuren zullen zijn: mensen dus, die in de strijd van de afgelopen maanden op de achtergrond zijn gebleven. Ondanks het feit, dat, verschillen de ministers reeds hun ontslag .heb ben genomen, nemen velen in Bei roet aan, dat Sjamoen en Sami Sohl tot de laatste dag van hun termijn 23 september a.s. zullen aan blijven. Een en ander zou door Ro bert Murphy bekokstoof^ zijn, voor namelijk opa Shehab niet onmiddel lijk in de dwangpositie te brengen de terugtrekking van alle Ameri kaanse troepen te eisen. Tijdwinst zou voor alle betrokken partijen uitermate belangrijk zijn en ge zichtsverlies tot een minimum be perken. De mogelijkheid wordt ook niet uit gesloten, dat Sjamoen zowel als Sa mi Sohl na hun aftreden Libanon zullen verlaten om zich tegen de kogels van hun met haat vervulde tegenstanders beschermen. Sja moen zou trouwens al een keer bij na „op transport" zijn gesteld en wel op de morgen van de dag, waarop hij Washington officieel verzocht troepen te sturen. De man, die deze daad wilde uitvoeren, zou, vreemd genoeg, Shehab zijn ge weest. Hij zou genoeg hebben ge had van de steeds feller wordende twist en zou door de afvoering van de president interventie van de zij de der Verenigde Staten hebben willen voorkomen. Volgend jaar zal Nederland kunnen kennis maken met een van de „groot ste shows ter wereld", nl. het grootste Europese circus, dat van Karl Krone, dat in mei een toernee langs 12 Neder landse steden zal beginnen. Er zjjn nu al moeilijkheden over. De vereniging voor de belangen van de Nederlandse circus sen heeft aan de minister van Sociale Zaken een protesttelegram gestuurd, waarin zij bezwaar maakt tegen de komst van het Duitse mammoet-circus. „Gezien de vele moeilijkheden, waarmee de Nederlandse circussen door de dalen de conjunctuur en de sterk gestegen ex- afbreken van de tent (per handeling on geveer 2000 gulden) en men heeft onge veer een inzicht in de kosten. Maar dat heeft het echtpaar Sembach- Krone niet kunnen doen afzien van het plan naar ons land te komen en wei met een onverkort programma. Eind mei 1959 zal de première, waaraan een grandioze intocht van wel 2 km voorafgaat, worden gegeven in Amsterdam op het terrein aan de Jan van Galenstraat. Die plek is de enige in de hoofdstad, die geschikt is Mr. IJ. W. Kranenburg, advocaat te Al melo, is woensdagavond door enkele jon gelui, die waarschijnlijk onder invloed van alcohol verkeerd, ernstig mishandeld. Toen hii tijdens een avondwandeling langs een bioscoop kwam, botsten drie jongemannen tegen hem op en gingen hem vervolgens te lijf.Mr. Kranenburg kreeg enkele harde klappen, met het gevolg dat hij een lichte hersenschudding, een diepe snede onder het oog en waarschijnlijk enkele gekneusde of gebroken ribben opliep. De politie ar resteerde de 19-jarige J. F. als de voor naamste vechtersbaas. Met het begin van de aardapoelmeel- campagne in het Noorden is er een con flict ontstaan tussen de vereniging van ploitatiekosten de laatste jaren te kam-|en groot genoeg om plaats te bieden aan pen hebben, achten zij het niet mogelijk de tent voor 5000 bezoekers, de 320 woon- u net volgend seizoen in ons land op toer-I en vrachtwagens, de meer dan 500 dierenvoerkspmrL "i!," nee te gaan, indien inderdaad een bui- en de 400 man personeel Het circus voert j werKe enaanverwante teniands circus in ons land voorstellin-1 een eigen elektrische centrale mee, als- - -e" aai}verwante bedrijven en gen zou geven. Door de kleine omvangrnede een eigen watervoorziening, een van ons land en de huidige economische eigen brandweer enz- omstandigheden is er in Nederland zelfs I Behalve in Amsterdam, zal het circus voorstellingen geven in Rotterdam. Den Haag, Utrecht, Groningen en vermoedelijk Alkmaar. De andere plaatsen zijn nog niet bekend. PRESIDENT CHAMOEN EN GENERAAL SHEHAB gaande en komende man politicus tegenover mij, „omdat hij op de steun van het leger kan re kenen Hij mag dan weliswaar niet hebben ingegrepen, de reden hiervoor was, dat bij in geen enkel opzicht partijdig wilde zijn Duidelijk is in ieder geval ge worden, dat het leger en de rebel len thans alles in het werk stellen om botsingen te vermijden. In de bergen wordt zo goed als geen schot meer gelost en de mannen van de P(artie) P(opulaire) S(yrienne) zijn naar huis gestuurd. Deze bal- lingengroep uit Syrië, waartoe zo wel christenen als mohammedanen behoren en die een Groter Syrië voorstaat,dat echter niet gedomi neerd mag worden door Egypte, heeft maandenlang uit volle over tuiging voor Sjamoen gevochten en was de enige organisatie, die „toe stemming" had gekregen aan de strijd deel te nemen. Het was puur religieuze groepen verboden de wa pens op te nemen, ten einde zo verstandig is men in beide kampen nog wel geweest een godsdienst oorlog te voorkomen. Wat zal de koers van Shehab zijn? Wat zijn kansen? Uit de stemmen, welke in f Beiroet opgaan, valt de conclusie J te trekken, dat hij zich alleen volledige terugtrekking van de t (Van onze Brusselse correspondent) Naar verluidt zou de eerste Belgische- Nederlandse kerncentrale, die ia het ka der van Euratom het onderwerp uitmaakt van een akkoord tussen de verenigde- energiebedrijven van het Schelde-bekken en de Provinciale Nederlandse Brabant se en Limburgse elektriciteitsmaatschap pijen, einde 1963 bedrijfsklaar zijn. De centrale zou volgens sommigen op gericht worden te Mol in de onmiddellijke nabijheid van het huidige Belgische atoomcentrum, waar reeds verschillende reatoren gebouwd zijn. Met het oog hier op werd door een studiecommissie opgave gevraagd bij Internationale Constructie maatschappijen, die inmiddels hun aan biedingen hebben ingezonden. Het bestek liet de grootste vrijheid voor wat het type betreft en de offertes zijn dan ook zeer uiteenlopend in vorm en prijs. Deze kern centrale zou 120 tot 160 miljoen kwU per jaar kunnen voortbrengen, zijnde vol doende voor een stad als Antwerpen met de haven inbegrepen. De ruwe schatting der kosten bedraagt 3 a 3'J> miljard Bel gische franken. Men ontkomt in Libanon niet aan de indruk, dat zowel christenen als mohammedanen beide groepen maken ongeveer de helft van de be volking uit vrü veel vertrouwen in Shehab als toekomstig president stellen. „Shehab is een krachtfiguur," zo verklaarde een Libanese christen- Amerikaanse troepen en ook die i van de waarnemers der Verenig, j de Naties spoedig na zijn ambts- f aanvaarding feiten geworden t zijn. Dat hij verder een politiek zal moeten voeren, die meer op de Arabische en minder op de f westerse wereld is gericht, schijnt voor het gros der waar- t nemers een uitgemaakte zaak te f zijn. Bezoek aan graf van Kardinaal Van Rossum Z.E. Gregorio Kardinaal Agagianian, proprefect van de Propaganda Fide te Rome, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan het graf van zijn voorganger in deze functie, kardinaal van Rossum te Wittem. De patriarch werd omstreeks 1 uur ont vangen door pater A. Saut CSSR, oud- provinciaal van de Nederlandse Provincie der Paters Redemptoristen en oud-rector van Wittem. Hij reisde na het korte bezoek door naar Keulen. bijna- geen plaats voor de vier Neder landse ondernemingen", aldus het tele gram. Het protest zal echter wel niet veel uithalen, want tegenover de toestem ming aan Krone om naar Nederland te mogen komen, staat het bezoek van het Nederlandse circus Jos Mullens aan Duitsland. Dat Karl Krone, toen hij aan het ein de van de vorige eeuw in de „Menagerie Continentale" van zijn vader op kermis sen met een hyenagroep werkte, ooit heeft kunnen dromen nog eens de direc teur-eigenaar van het grootste circus in Europa te zullen zijn, zal wel niemend aannemen. Toch begon hij in 1924 in Zwitserland te reizen met een circus met drie manéges en twee tonelen en zitplaat sen voor 12.000 personen. In de bloeitijd van „hét" circus verschafte Karl Krone aan duizend mensen, werk, had hij 400 paarden. 27 kamelen en verder drome darissen, apen, honden, nijlpaarden, rep tielen enz. in zijn meer dan duizend die ren tellende menagerie. De fundamenten voor het huidige cir cus Krone werden gelegd in 1902, toen Karl Krone onder de naam circus Charles zijn eerste circus begon- In de revolutie dagen van 1919 opende hij het vaste win terkwartier van zijn circus in Miincnen dat nog heden ten dage in gebruik is. Pas in 1921 tijdens een tournee door Italië gaf hij zijn eigen naam aan zijn circus, dat sinds de opheffing van Bar- num Bailey een van de grootste ter wereld is. Reeds in 1911 heeft Krone met zijn cir cus Charles ons land bezocht. Na het be zoek van Barnum Bailey in 1901 had men in Nederland niets anders gezien dan de „paardenspelen" van Oscar Carré, Corty Althoff, Paul Wilke, Albert Schu mann en de Gebr. Karoly. Circus Char les met zijn uitstekende rijnummers. een keur van wilde en exotische dieren en het optreden van representanten uit vreemde landen, vormde een sensatie, waarvoor onze grootouders zich verdrongen. In juli 1929 was hij opnieuw in ons land. Nadien kwamen er langzamerhand an dere vormen van amusement en „men" dacht, dat de tijd van de grote circussen voorbij was. Krone echter, dat nog tot ver in de oorlog doorwerkte, begon enkele jaren na de Tweede Wereldoorlog met een nieuwe tournee en overal liep het storm! Voor men besloot nu opnieuw naar Ne derland te komen, is er heel wat gere kend. Bjj een normale gang van zaken (dus bjj goed bezette voorstellingen) moet zulk een circus dal 5000 bezoekers een zit plaats kan bieden) tjjdens een tournee van 150 dagen circa 3 a 4 ton vermake lijkheidsbelasting betalen. Dan is er nog de standplaatscnhuur. die verre van mis is. De transportkosten (Krone reist uit sluitend per trein en heeft daardoor 190 wagens en 3 locomotieven nodig) komen bij een tournee langs 12 Nederlandse ste den op ongeveer een kwart miljoen gul den. Voeg daarbij de gages der artisten, het voer voor de dieren, het opbouwen en Tot eind oktober blijft Krone in Neder land. Daarna gaat het circus rechtstreeks naar Italië. De overgang van telegrafie op telefo nie in de burgerluchtvaart waarover sinds de ramp mct de „Hugo de Groot" zoveel ie doen is is niet een aangele genheid van écn luchtvaartmaatschappij noch van een land. Dit verklaarde ons tlcsgcviaagd de Rijksluchtvaartdienst, naar aanleiding van enkele publikaties over deze kwestie. Er zijn. aldus de Rijksluchtvaartdienst langdurige en nauwgezette studies aan voorafgegaan en veel internationaal over leg tussen de landen van de luchtvaart maatschappijen van geheel de wereld. Uiteraard is de bevordering van de vei ligheid van het lucht verkeer eerste doel stelling gebleven. De voor- en nadelen van beide systemen zijn nauwkeurig bestu deerd en tegen alkaar afgewogen. Ten slotte is door de overgrote meerderheid tot invoering van de radiotelefonie over de gehele wereld besloten. Het is uiteraard të naïef te veronder stellen dat de luchtvaartdeskundigen over de gehele wereld aan de nu gepubliceer de voordelen en bezwaren der beide sys temen zouden zijn voorbijgegaan of on voldoende aandacht zouden hebben ge schonken. de noordelijke afdeling van de Algemene Schippersvereniging. Hierbij zijn ruim 680 vaartuigen betrokken, waarop rond 1100 personen werken. Bij de vereniging van werkgevers zijn alle achttien aard appelmeelfabrieken in het noorden aan gesloten. Sinds enige tijd waren er onderhande lingen gaande over het vervoer, doch die zijn nu definitief afgebroken omdat de werkgevers niet van plan zijn de eisen van de aardappelschippers in te willigen. De schippers willen varen voor het °eid precies ais verleden jaar, toen ee„ ver hoging van zeven en een half procent werd ingevoerd. De werkgevers zijn de mening toegedaan, dat deze zeven en een half procent werd afgedwongen, omdat deze als eis vlak voor de aardappelcam pagne werd gesteld, zodat geen andere keus dan inwilliging overbleef voor de wÜr£feVerS' Het uitSangspunt van de K ls nu' dat eerat de zeven en een half procent verhoging van verleden jaar temet moe_t worden gedaan, waarbij een speciale regeling voor de kleine schepen zal worden ingevoerd De schippers daarentegen, die allen zijn aangesloten bij de Algemene Schip persvereniging, zijn van mening dat er geen enkele aanleidig is om de verlaging m te voeren. s De werkgevers hebben de onderhande lingen geheel afgebroken. leven van de in Duitsland geboren' leeer ri6r w V®n het Ame"kaame leger, dr. Wernher von Braun, zal wor den gedramatiseerd in een film, die wordt geproduceerd door Columbia Pictures. Dit biografische filmwerk ontstaat in nauwe samenwerking tussen een Ameri kaanse en een Duitse filmmaatschappij De film zal gedeeltelijk in Duitsland wor den opgenomen, waar dr. Von Braun een der grootste raket-deskundigen was tii- dens de tweede wereldoorlog. V" M-.SSg* -s.i-.., SAEB SALAM EN ROBERT MXJRPHY vrienden, die vijanden zijn V ziin k6rdie*- L aantal Nederlanders die zich gelijk hebben gemaakt voor de <i dcpi oge Belgische onderscheidingen b? geyaHen. In het auditorium van V*? i.ah "*Po ouu.iuimm van zijn de versierselen behorende de j£°nderscheiding van grootolficier 1 rnr Enorde van België overhandigd het' H. F. van Walsum, voorzitter ttL^se „Llge.meen bestuur van de Neder- htlt°on-t„,?Ln§ van de Stichting Wereld- C v'ng Brussel 1958, Jhr. ir. kla9®'. ómV-erts' adjunct-commissaris-ge- (N^hdg'ü "yving de versierselen van com- elt^endlto Lynden de vp„„Yan bestuur. ontving even m de Kroonorde, mr. C. Th. E. élto^hdlid f'ynden van Sandenburg ad- Versierselen van grootofficier ter- el hir ij "'seien van grootottici ïa 6rlanj van Hoorn, hoofd i e4?dse inzending, J- Yf«cier de van de versierselen edelU in. de Kr°onorde ontving, mg is verder gedaan van de volgende onderscheidingen: tot comman deur in de orde van Leopold de Tweede zijn benoemd mr. G. W. baron van de Feltz, dr. J. Hulsker en mr. H. van Riel, thesaurier van het bestuur. Tot com mandeur in de Kroonorde is benoemd mr. B. J. Geveke, mr. J. J. Oyevaar, de heer D. J. F. de Man en dr. G. J. Lammers. Mr. L. J. F. Wijsen- beek werd benoemd tot officier in de Kroonorde, evenals de heer J. K.. Kroon. De architecten zijn de volgende on derscheidingen verleend: dr. J. P. Oud werd benoemd tot commandeur in de or de van Leopold de Tweede. Tot officier in de Kroonorde van België werden be noemd ir. J. W. C. Boks, prof. ir. J. H. van den Broek, J. B. Bakema. G. Th. Rietveld. De heer A. Middelhoek werd benoemd tot ridder in de Kroon orde. Een Britse onderneming, de firma John Brown, heeft bekend gemaakt dat zij een nieuwe methode zal toepassen voor het maken van „zwaar water". Deze metho de, waarbij gebruik wordt gemaakt van synthetische ammoniak, zal ontvouwd wor den op de tweede internationale tentoon stelling over de toepassing van kern energie, die op 1 september in Genève wordt geopend. De firma heeft meegedeeld, dat het „zwaar water", dank zij deze nieuwe methode, geleverd kan worden tegen een prijs die veel lager is dan die welke op het ogenblik gevraagd wordt door de Amerikaanse commissie voor atoom energie, de voornaamste leverancier van „zwaar van da vrije wereld. Dr. ir. Johann Ludovici in Jockgrim (bij Karlsruhe) moest het probleem op lossen van huizenbouw in de rimboe, spe ciaal op een niet via de weg bereikbare plaats in Belgisch Kongo. Zijn vondst was: een kogelrond metalen huis, dat men eventueel drijvend op het water kon ver voeren naar de olaats waar het moest komen. Slechts een kuil in de grond be hoefde de bol op zijn plaats te houden. Dit huis trok enorme belangstelling op de Ideal Home Exhibition te Londen en van 12 tot en met 24 september zal het te zien zjjn op de „Femina" in het Ahoy'- coinplex te Rotterdam, waar het waar schijnlijk in de nacht van zondag op maan dag 7 september per rjjnaak aan de Wes terkade zal arriveren. Het transport zal in die nacht moeten geschieden, want de metalen kogelwoning, die aluminiumkleurig is geschilderd, heeft een middellijn van 4,5 meter, hetgeen moeilijkheden geeft met wegbreedte, tram draden, enz. Dit „Kugelhaus" zal volledig als woning zijn ingericht en het heeft patrijsvormige vensters. Het vormt een middelpunt van de ongeveer 2000 vierk. meter opper vlakte, die gereserveerd is voor de wo ninginrichting. Men zal daar o.m. vinden een mooie- bungalow en de Nederlandse versie van een ideaal Frans zomerhuisje, alsmede een „promenade" van het inte rieur. Met medewerking van het Ned. Openlucht-museum te Arnhem is men in staat gesteld, drie interieurs anno 1890 te plaatsen naast acht moderne. Deze stands hebben een verhoogde gevel-opbouw, waardoor een straatje wordt gesugge reerd, dat met bomen, planten en lan taarnpalen wordt gestoffeerd. Men vindt dit alles aan de zuidelijke zijde van de Energie-hal, Bijzondere aandacht zal ditmaal worden besteed aan „Doe het Zelf". Stands met gereedschappen 'en materialen zijn ge groepeerd om een grote demonstratie- oppervlakte, ,waar .van, alles gebeurt wat de handige amateur interesseert. Belang rijke steun wordt verleend door het Bouw centrum, dat helpt met te verwerken ma terialen, voorlichting en kleur-adviezen geeft. Een „Paviljoen der Vrouw" zal de gehe le glazen zaal in beslag nemen en men zal daar allerlei activiteiten en exposities aantreffen zoals tafeldekken en naaldsier kunst, bloemenschikken, naaien, pitriet- vlechten, enz. Op het testpodium wordt, gezien het succes van vorige jaren, de serie van wed strijden in huishoudelijke bedrevenheden voortgezet. Tenslotte nog iets over de „Femina" in het algemeen. Met deze elfde beurs sluit de Stichting Rotterdamse Consumenten beurzen en tentoonstellingen een periode van tien jaren af. Was deze aanvankelijk opgezet om te tonen wat Rotterdam zon der winkelbuurt in het centrum vermocht, toen het stadscentrum werd herbouwd ging zij tonen wat het moderne Rotter dam aan verscheidenheid weet te bieden. Men had berekend, dat het Rotterdamse verzorgingsgebied ongeveer 3,5 miljoen bewoners telt en dat ongeveer een derde van het bezoekertal (vorig-jaar was dit ongeveer 90.000) van buiten de stad kwam. Meer stands dan ooit Dit jaar zal de „Femina" een opper vlakte van 16.000 vierk. meter beslaan en meer dan 250 stands bevatten. Zij zal op donderdagmorgen 12 september om 10 uur door de echtgenote van Rotterdams bur gemeester, mevr. mr. J. van Walsum- Quispel worden geopend. Om half 3 gaat de „Femina" voor het publiek open en begint de eerste grote modeshow. Die dag sluit ze om 11 uur 's avonds, in afwijking van volgende werkdagen, wanneer er tus sen 10 uur 's morgens en 11 uur 's avonds een onderbreking zal zijn tussen 5 en 7 uur. Een tweede ingang, aan de Energie hal, zal tussen 7 en 9 uur 's avonds die nen om de grootste drukte te verwerken 's Woensdags- en 's zaterdagsmiddags worden er kinderfilms vertoond. Op de entresol komt een open bioscoop. Een speciale attractie wordt door de Kon. Rotterdamse Diergaarde verzorgd. Er komt een „rimboetje" met erin een leeuwenwelp, onder de hoede van een groot honden-paar. (Van onze landbouwmedewerker) ONDANKS de stijgende arbeids- produktiviteit, waarover wij in ons vorige artikel schreven,*) is de landbouw in de geïndustrialiseerde landen economisch, sociaal en maat schappelijk ten achter gebleven. Dit heeft zich geuit in een lagere belo ning van ondernemer en arbeider, langere werktijden en vaak onaange namer werkomstandigheden dan in de industrie en in de dienstensector. Daarmee gingen gepaard minder mo gelijkheden ten aanzien van onder wijs en culturele ontwikkeling en slechtere huisvesting. Het welvaartverschil wordt door de agrarische werkers meer ervaren naar mate de communicatie tussen stad en platteland verbetert en het platteland meer wordt ontsloten. Het agrarisch be- i oep daalt in de maatschappelijke waar dering. Deze ontwikkeling kan leiden tot een werkelijke vlucht van de land arbeiders, waarover de „De Wiardi Beekman Stichting" zich zorgen maakt" Maar dat geldt niet alleen ten aanzien van de landarbeiders. Het geldt evenzeer met betrekking tot de boeren en hun gezinnen. Ook zij kunnen op de duur de weg van de landvlucht worden opgedreven. Het gevaar van de landvlucht wordt in de toekomst eerder groter dan klei ner en wel door de automatisering. Daarvan verwacht men een nog grotere en snellere stijging van de arbeidspro- duktiviteit. De toenemende-welvaart, welke daaruit voortvloeit zal zich, zo- als de ervaring leert, richten op de dienstensector, ook wel de „derde sector genoemd. in Amerika is reeds meer dan 50 pet van de beroeps bevolking in deze sector werkzaam. Met enige fantasie is in dit kader de vol gende tegenstelling denkbaar: aan de en,®. ,an': de beoefenaar van het in ver gelijking tot de landbouw comfortabele beroep in de derde sector en de fa brieksarbeider, die een hooggeschoold vakman (technicus) is geworden, lieden die een hoog loon verdienen in een kor te werkweek en aan de andere kant de agrarische werker, die lange dagen moet ploeteren voor een karig bestaan en die ook zaterdag en zondag in touw moet zijn om het vee te verzorgen. Op de weg van de automatisering zal de landbouw nog meer moeten achter blijven dan op het stuk van de mecha nisatie het geval is. Uiteraard wil daar mee niet gezegd zijn dat er ook op dit gebied geen vooruitgang te maken zou zijn. In het verladen heeft de mechani satie in de landbouw ook veel bijge dragen tot de verhoging van de arbeids productiviteit en we zijn nog lang niet aan het eind van de ontwikkeling. Maar de mogelijkheden blijven beperkt en er is wel een overmaat aan fantasie voor nodig om zich een boer te kunnen voor stellen, die niets anders behoeft te doen dan een schakelbord te bédienen om het land geploegd, gezaaid en geoogst te krijgen Het zal voor de landbouw evenwel steeds moeilijker worden om de stijgende arbeidsproduktiviteit in de in dustrie bij te houden, daar de remedie juist steeds meer gezocht moet worden in mechanisatie en nationalisatie. In het verleden kon nog een enorme produk- tiviteitswinst behaald worden door de toepassing van de resultaten van we tenschappelijk onderzoek en intensive- vering. maar thans nadert men. in ons land althans, op dit stuk wel de top van het hedendaags kunnen. HET is jammer, dat het rapport van de ..Dr. Wiardi Beekman Stichting" dit deel van de pro blematiek geheel heeft verwaarloosd. Het vraagt zich niet af hoe het toe komstig verloop van de spanningen zal zijn, maar gaat er eenvoudig van uit dat ze er zijn om vervolgens een aan tal wegen te beschrijven, die althans voor de landarbeider soelaas kunnen geven. Deze wegen moeten leiden tot meer aantrekkelijkheid van het be roep en komen dan ook in hoofd zaak neer op betere beloning, betere huisvesting en kortere werktijden. Wij kunnen deze wensen zeer wel onderschrijven. Maar zij zullen al leen vervuld kunnen worden, indien de bereidheid bestaat om de plaats van de landbouw in de Nederlandse volkshuishouding te handhaven. Gezien de marktorganisatie en de melasticiteit van de vraag is dat lechts mogelijk via een marktordenend prijs beleid. Dit prijsbeleid, gebaseerd op de relatieve gelijkstelling van de belo ning van de boer en de landarbeider met die van gelijkwaardige arbeid in andere bedrijfstakken, zal de economi sche. sociale en maatschappelijke span ningen, voortvloeiend uit een groter wordend welvaartsverschil, binnen aan vaardbare perken moeten houden Dit zal te meer klemmen omdat de markt positie van de andere bedrijfstakken tengevolge van concentratie automa-' tisering vraagt enorme investeringen verstikt zal worden. De vraag' of landvlucht voorkomen kan worden hangt af van het al dan niet bestaan van de bereidheid om de agrarische bevolking via een marktor denend prijsbeleid een redelijk aandeel in de groeiende welvaart te doen toe komen. Deze bereidheid zal gemakke lijker opgebracht kunnen worden naar mate de landbouw zijn exportprodukten in voldoende mate tegen lonende prijzen kan afzetten. Een vrije uitwisseling van agrarische produkten kan daartoe een belangrijke bijdrage leveren. De Neder landse land- en tuinbouw kan dan al thans op deze markt van 165 miljoen zielen volledig profiteren van zijn in dit gezelschap relatief laag kostenpeil. Zie dit blad van 19 augustus jl. De landarbeider in de nieuwe tijd, uitgave van de Dr. Wiardi Beekman Stichting te Amster dam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3