Australische lifesavers duizenden mensen van redden de dood Regering Diuanda beraadt zich nog over verdere stappen Wezenlijke verbetering in de Nederlandse handelsbalans Opbrengst van uien door enorme aanvoer aan lage kant Uit ai Ie Hf Gevaarlijke kust door sterke zuigingen en door... haaien! CONTROLE OP STAKING VAN KERNPROEVEN IS MOGELIJK Tjisaroeni heeft no £een plannen oor investeringen buiten Indonesië Schilderstuk met Prinses Margaret Oogstwerkzaamheden op Flakkee Resultaten over het algemeen niet groot, van bieten tegenwicht verwacht NIEUWS TREKT ALTIJD IÉDERE DAG Groot tekort op de Franse handelsbalans Nederlandse bedrijven in Indonesië Toenemende aandrang om tenationaliseren mi Communiqué in Genève Terugbetaling op kapitaal niet wenselijk Ontmoeting tussen Adenauer en De Gaulle Tendens tot stagnatie in de uitvoer Lager invoer-overschot Lagedrukgebied brengt onstandvastig weer Verkoop op - afbetaling VB VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1953 PAGINA 6 GEO WEHRY INTERNAT. RICHT NIEUWE N.V. OP Holland Export Schoenen Combinatie DE WESTDUITSE AUTO- INDUSTRIE IN JULI T.o.v. 1957 gunstige cijfers V' Omvang investeringen Gerstopbrengst Venetië Aberdare (Engeland) Amsterdam I IHHVHHHH t (Van onze correspondent in Australië) i bekend zijn met elk onderdeel van elkan. Australië heeft in de wereld bekendheid ders werk. vanwege de schapen; kangerocs en Onnodig te vertellen dat indien men de lifesavers, om hen met een internatio- voor reddingswerk uitgaat, het publiek naai woord aan te kondigen; een woord, enorme belangstelling toont, zodat de dat eigenlijk een begrip is. Bemanningen van reddingsboten; brandweerlieden, eer- ste-hulpmensen enz. mogen terecht als mensenredders bekend staan, doch er bestaat in Australië voor dat „lifesa vers" slechts één begrip: de redders langs de kust. Zij redden dan ook duizen den mensen per jaar. De Australische „lifesavers" zijn uniek in de wereld. Geen kwaad van onze orga nisaties langs de Nederlandse kustlijn, doch hun werk kan niet worden vergele ken met hetgeen deze Australische jongemannen krijgen te verrichten- Het is nu eenmaal een gevolg van de grote gevaren welke hier langs de enorme kust lijn bestaan, alsmede het strandbezoek door miljoenen mensen, die gedurende een seizoen van negen maanden in zee verkoeling en verpozing vinden. Vele gevaren dreigen Op zichzelf is het allemaal niet zo ge redde zonder bedankje of zelfs zijn naam aan de redder te vermelden, er vandoor gaat. Als „zwarte zondag" staat in de ge schiedenis van de Australische „lifesa vers" opgetekend die van december 1938, toen door een plotseling optredende sterke golfslag, in enkele minuten tijds 300 mensen naar zee werden gezogen. De 72 leden der Sydney-brigade aan dat strandgedeelte begaven zich in zee en zij konden op vijf na alle in nood verkerenden redden. Zij hadden zelf bij deze massale redding geen slachtoffers te betreuren. bijzonder druk zijn (tan het Austra lische strand. Maar de zee -is gevaar lijk door de sterke zuiging en door de vele haaien vaarlijk zolang men voorzichtig is, doch begrepen. mannen van de strandinspectie dan han den vol werk hebben om de ruimte op het strand vrij te houden. Het bijzondere is, dat heel vaak „mas sa-reddingen" moeten worden uitgevoerd. jjf,t c(,n warme, zonnige dag. Dikwijls treden nl. plotseling sterke on derstromingen op, die zwemsters en zwem mers soms bij tientallen tegelijk naar zee trekken. Dan wordt het uiterste van onze redders gevergd en bijzonder van degene die in zee is, omdat dikwijl s de in doodsangst verkerende zich aan hem vastklemt en daardoor de gevaren ver groot. In het rapport van de brigaden die de 33 stranden rond Sydney onder hun zorg hebben zag ik vermeld, dat in het afge lopen seizoen 2248 reddingen werden uit-1 gevoerd, waarvan 1362 met een reddings- lijn plaats vonden; 736 zonder lijn; 80 met reddingsboten en 70 met ander ma teriaal. Aan 5297 personen werd door allerlei oorzaken eerste hulp verleend, hierbij snijwonden, verbrandingen etc. in- Door Geo. Wehry éh Co. Internationaal N.V. en de heer W. G. Klimbie is opge richt de Holland Export Schoenen Com binatie Hesco N.V. te Amsterdam. De vennootschap heeft ten doel de handel en de transitohandel in- en de im- en export van alle handelsgoederen in de ruimste zin genomen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 10.000, verdeeld in 10 aandelen, elk groot ƒ1.000, welke alle bij de oprichting zijn geplaatst en in contanten volgestort, t.w. 9 aandelen bij Geo. Wehry Inter nationaal en 1 bij de heer Klimbie. onder de vele miljoenen zwemsters en zwemmers zijn er heel wat, die in blind vertrouwen op de waakzame redders on verantwoordelijke daden verrichten. En dan wagen de „lifesavers" hun leven om dat van anderen te redden. Dit is geen „mooie zin", doch trieste waarheid. Geen seizoen gaat voorbij of onder hen vallen slachtoffers; hetzij 'aan de zee. hetzij aan de haaienEn dit bij een taak, die al moge het sportieve element er niet bij ontbreken toch geheel ten bate van de mede-mensen en zonder financieel voordeel wordt verricht. Unieke organisatie Het aantal actieve leden in genoemd district nam met 100 toe. Dit alles betreft dan weliswaar het grootste en belang rijkste strandgebied van Australië, doch dat strekt zich uit langs de hele kustlijn. Er zijn in totaal 170 afdelingen met bijna 10.000 leden in actieve dienst. Daar naast zijn er plm. 7000 personen, die op één of andere wijze deze prachtige en menslievende organisatie van dienst zijn. Want zij met geheel voor eigen financi-' ring van clubhuizen, materiaal etc zor gen- Het gebeurt niet zelden, dat een ge- Afneming van de industriële bedrijvigheid verwacht Het nadelige saldo van de Franse bui tenlandse handel bedraagt over de eerste helft van dit jaar reeds frs 250 miljard. Een vroegere raming stelde het tekort over het gehele jaar op 300 miljard frank. Dit werd meegedeeld door de rapporteur van de commissie van Financiën van de Nationale Vergadering. De cijfers zijn ontleend aan een kwar taaloverzicht van de begrotingssituatie voor de periode april t.m. juni, dat de volgende week gepubliceerd zal worden en gisteren door de commissie can financiën werd besproken. In dit rapport wordt ook meegedeeld, dat de industriële bedrijvigheid in Frank rijk in de tweede helft van dit jaar waar schijnlijk zal afnemen tot slechts 3,5 pet. boven het niveau van de overeenkomstige periode van 1957. In de eerste zes maan den van dit jaar lag het niveau 8,5 pet. hoger dan dat van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De commissie werd medegedeeld, dat de regering gereed staat de kredietbeper kingen te verlichten en de investerings programma's van de staat te vergroten, wanneer deze verminderde bedrijvigheid mocht leiden tot een sterke vermindering van de koopkracht en tot onderbezetting van de produktiecapaciteit. Vvi/ Bij de voortgezette behandeling door het Indonesische parlement van het wetsontwerp inzake buitenlandse kapi taalsinvesteringen, heeft premier Djuan- da Kartawidjaja verklaard, dat thans wordt beraadslaagd over de verdere stappen die na het overnemen van het beheer door de regering over de over genomen Nederlandse bedrijven zullen worden genomen. Voor de bestudering hiervan is een speciale commissie in gesteld, onder leiding van de minister van staat voor economische stabilisatie, kolonel Suprajogi. Intussen doen zich buiten het parlement steeds meer stemmen horen, welke er bij de regering op aandringen om de Neder landse bedrijven te „nationaliseren" en de schadevergoeding daarvoor op te schor ten totdat een oplossing zal z\jn gevon den voor het geschil met Nederland over Nieuw-Guinea. Reeds vrij spoedig nadat de stranden in Australië werden vrijgegeven voor het baden en zwemmen men heeft er jaren een strijd voor moeten voeren demonstreerden zich de gevaren daarvan; er vielen vele slachtoffers. Daardoor werd in 1910 de organisatie geboren, die heden ten dage de Australische stranden voor baders en baadsters groter veiligheid geeft. Dat zij niet overbodig is, wordt ieder jaar bewezen door de cijfers der verrich te reddingen. De leden der brigaden on dergaan een harde training; niet alleen dat zij geoefende zwemmers moeten zijn en in staat een halve kilometer in zeven minuten af te leggen, doch zij moeten ook vaardigheid bezitten in het omgaan met de speciale reddingsboten welke zij ter beschikking hebben; volleerd zijn in „planking" en uiteraard bekend met het verlenen van eerste hulp. De meeste bri gaden hebben tegenwoordig de beschik king over het „dr. Everocker"-toestel. hetwelk bij een bewusteloze drenkeling het water uit de longen verwijdert door een schommelende beweging. Om als lid te worden toegelaten, moet men tenminste in het bezit zijn van de bronzen medaille van de „Surf Life Sa- ving Association", hetgeen op zichzelf reeds een uitgebreide scholing vraagt. Er worden geen vrouwen en meisjes tot de organisatie toegelaten. Brigadetverk Bij het redden wordt in het algemeen brigadewerk toegepast. In de eerste plaats is er de „lijnman" die met een lijn naar de drenkeling zwemt; twee mannen zor gen ervoor dat deze nergens aan blijft haken; de vierde man behandelt de lier en de vijfde overziet het geheel en blijft zoveel mogelijk met de redder in contact. Ieder lid van de brigade moet volledig De atoomgeleerden uit acht westelijke en communistische landen, die sedert 1 juli in Genève bijeen zijn, zijn tot de slotsom gekomen, dat het, binnen bepaalde grenzen, mogelijk is om een bruikbaar en doelmatig controlestelsel in te richten voor een eventuele overeenkomst om de kern proeven te staken. De conferentie, waarvan de V. S., de Sovjet.Unie, Groot-Bnttamue, Frankrijk, Canada, Tsjecho-Slowakije, Polen en Roemenië hebben deel. genomen, is gisteren geëindigd met de publikatie van een communique, waarin gezegd wordt, dat een controlestelsel dient te bestaan uit een net van controleposten op de continenten, op eilanden en op enige schepen, die op de oceanen varen. Het controlestelsel zou onder leiding van een internationaal orgaan moeten staan, dat op de fuotionering eivan zou moeten toezien. De conferentie heeft een verslag aan de aebt regeringen opgesteld, Over de publikatie van dit rapport moeten de regeringen beslissen. kosmische ruimte of ondergrondse, kun nen worden ontdekt. Een doelmatig con trolestelsel op kernproeven behoeft niet bijzonder ingewikkeld te zijn, meende hij. Waarnemers in Genève merken op, dat De Westduitse autQ-produktie gaf over de maand juli t.o.v. de overeenkomstige maand in 3957 een stijging te zien met 28,9 pet. In totaal werden 108.082 wagens geproduceerd. Ten opzichte van juni, toen de produktie 121.863 wagens beliep, be tekent dit een teruggang met 11 pet. Ge- exporteerd werden 54.849 wagens, d.i. 29,4 pet. meer dan in dezelfde maand van 1957 en 4 pet minder dan een maand tevoren. Over de eerste zeven maanden van het lopende jaar werden 849.404 wagens produceerd, hetgeen t.o.v. de correspon derende periode van 1957 een stijging betekent van 23,6 pet. In deze periode steeg de export niet 28,1 pet. tot 41o.064 wagens. Aandeelhouders in de Landbouw Yljj. Tjisaroeni hebben in een tweede buiten gewone vergadering met 104 stemmen voor en 5 stemmen tegen het voorste) tol statutenwijziging goedgekeurd, waarbij voor de Mij. de mogelijkheid wordt ge opend om een ruimer arbeidsveld te krij gen. De voorzitter noemde het een formele kwestie; het bestuur wilde slechts üe statuten moderniseren om wat meer arm slag te krjjgen zonder dat er op het ogen blik bepaalde investeringsplannen buiten Indonesië bestaan. Hiertegen kwam een. der aandeelhou ders 'in verzet. Waarom kosten maken voor een statutenwijziging als er toch geen plannen zijn? Dat kan in deze tijd van noodzakelijke bezuiniging niet door de beugel, zo meende hij. En als er plannen rijzen, worden deze dan vooraf aan aan deelhouders ter goedkeuring voorgelegd? De voorzitter kon hierop geen vaste toe zegging doen. Volgens de statuten ishet niet noodzakelijk. Aandeelhouders moeten echter vertrouwen hebben in het bestuur De opponerende aandeelhouder kon zich met een en ander niet verenigen. Hij had daartegenover een andere suggestie: te rugbetaling op het kapitaal. Volgens de balans is er ongeveer 120.000 aan effec ten aanwezig bjj een geplaatst kapitaal van 300.000. Bedoelde gedachte kon ech ter bvj de voorzitter geen steun vinden. De toestand ziet er op het ogenblik wel niet rooskleurig uit, maar Indonesië is een land met grote verrassingen. Misschien zal de stemming zich nog eens ten goede wijzigen en daarom is het prematuur nn al een deel van het kapitaal terug te betalen. Helaas is men op het ogenblik verstoken van inkomsten uit het Indonesisch be drijf. De onderneming is echter kernge zond; zij voldoet aan alle te stellen eisen. De fabriek draait op volle toeren en de produktiecijfers zijn zeer bevredigend, Daarbij moet men in aanmerking nemen, dat de middelen in Nederland maar heel klein zijn in verhouding tot de omzet van het bedrijf, die inclusief/de verwerking voor derden, een miljoen pond per jaar bedraagt. Dat is bij een prijs van 2 per per pond (in werkelijkheid Is deze orijs hoger) ai 2 miljoen. Het bestuur meent dan ook, dat men niet op een te klein kapitaal mag steunen. De verplichtingen die het bedrijf van Tjisaroeni meebrengt zouden op het ogenblik ook daarom een investering elders niet wettigen, maar de toestand zou zich kunnen wijzigen en voor dat geval wil het bestuur meer ruimte in de statuten hebben. Het voorstel werd hierna in stemming gebracht met het ver melde resultaat. Het Parvjse avondblad .>Le Monde" zegt van gezaghebbende zijde vernomen te hebben, dat premier De Gaulle op veertien september een onderhoud met bondskanselier Adenauer zal hebben. Om het particuliere karakter van het gesprek te accentueren zouden de twee staatslieden elkaar op het landgoed van de Franse premier te Colombey-les-Deux- Eglises ontmoeten. Later heeft een woord voerder van de Westduitse regering be vestigd, dat De Gaulle en Adenauer el kaar volgende maand zullen ontmoeten. Hij zei, dat de ftlaats van samenkomst evenwel nog niet was bepaald. In het communiqué wordt o.a, gezegd, dat de huidige middelen voor het ondekken van kernontploffingen het binnen bepaal de specifieke grenzen mogelijk maken der gelijke ontploffingen waar te nemen en te identificieren. Deze middelen het ver zamelen van radio-actieve neerslag, het registreren van seismische en geluidsgol ven e. d. samen met inspectie ter plaat se van niet-geïdentificeerde verschijnse len. die kernontploffingen zouden kun nen zijn. heeft de conferentie voor gebruik aanbevolen. De doelmatigheid van de bekende methoden zal ongetwijfeld in de toekomst nog toenemen, zo menen de des kundigen. De Amerikaanse dr. James B. ïisk, leider van de delgatie uit de westelijke landen, verklaarde gisteren dat het verslaig va-n de conferentie de „mogelijkheden en grenzen van de huidige methoden o-m kern ontploffingen te ontdekken, zorgvuldig on derzoekt en uiteenzet". De Sovjetrussische prof. Fyodorof echter was veel positiever in zijn uitlatingen. Hij zei, dat kernontplof fingen, zelfs kleine en ontploffingen m de Premier De Gaulle is gisteren per vlieg tuig te Tananarivo, de hoofdstad van Ma dagascar, aangekomen om aanvaarding van het ontwerp voor een nieuwe grond wet te bepleiten. Deze stad is de eerste halteplaats op een rondreis langs de Fran se overzeese gebiedsdelen. De Franse kunstenaar Gustave, ge kleed in een voetbalshirt anno 1920, laat u zijn versie zien van prinses Margaret (dame en violoncel). De artiest is van plan om zijn schepping voor ongeveer een half miljoen gulden te verkopen; dus liefhebbers voor! Gustave vormt op zichzelf al een bezienswaardigheid als hij in een oude auto langzaam over de hoofd wegen aan de Rivièra rijdt. ogenblik veroorzaakte gunstige situatie van de betalingsbalans niet mede ge bruikt dient te worden om een hernieuwde stimulans aan onze exportpositie op de wereldmarkten te geven. de conferentie slechts van technische aard is geweest en dat een feitelijk besluit van oost en West om alle kernproeven te sta ken pas na onderhandelingen op diploma tiek en politiek niveau kan worden geno men. Het Britse derie van buitenlandse zaken verkku gisteren, dat de Britse regering het rapport zal bestuderen en overleg met de bondgenoten zal plegen al„ vorens een besluit over verdere stappen kan worden genomen. Functionarissen in Londen legden er de nadruk op, dat de conclusies van Genève de regeringen niet binden. Boven West-Europa bevindt zich een samengesteld lagedrukgebied, dat over vloedige regens brengt. De afgelopen nacht was dit vooral in West-Duitsland het ge val, waardoor bij een aantal weerstations ten' zuidoosten van Hannover, regenhoe- veelheden variërend van 15 tot 55 mm werden afgetapt. Ook nabij het Zwarte Woud, langs de westkust van Frankrijk en nabij de Italiaanse Rivièra viel veel regen, zo meldt het KNMI. De hoofdkern van het lagedrukgebied be vond zich vanmorgen boven het noorden van Frankrijk. Deze zal zich de komende 24 uur langzaam in noordoostelijke rich ting verplaatsen en morgen ten noorden van de Waddeneilanden kunnen aanko men. Het weer behoudt dan ook'een on standvastig karakter. De wind zal naar het westen draaien en in kracht toenemen. in hetzelfde Het Centraal Orgaan voor de Econo mische Betrekkingen met het Buitenland wijst er in zijn verslag over het tweede kwartaal van 1958 op, dat bij vergelijking van de huidige situatie met die van een jaar geleden een zeer wezenlijke verbete ring in de handelsbalans te constateren valt. Het bedrag van het invoer-overschot verminderde door de combinatie van 8e' ringe invoer en grotere uitvoer, van f 1 246 miljoen in het tweede kwartaal van 1957 tót 513 miljoen kwartaal van 1958, Het dekkingspercentage steeg hierdoor tot 85 pet. «u» Ter beantwoording van de vraag of het waarschijnlijk is dat dit percentage zo hoog zal blijven, maakt het orgaan een vergelijking tussen de cijfers van de ver slagperiode en die van de daaraan on middellijk voorafgaande kwartalen. Zulk een vergelijking doet zien dat het dekkingspercentage van 88 pet. in het eer ste kwartaal van dit jaar tot 85 pet. in het tweede kwartaal daalde en dat deze da ling uitsluitend het gevolg is geweest van een op zichzelf niet te betreuren, want normale, vermeerdering van de invoer (met ruim 3 pet.). Duidelijke daling Voorts toont zulk een vergelijking aan dat de uitvoer zich ditmaal niet zoals in een reeks voorafgaande jaren gebruikelijk, in het eerste halfjaar ongeveer heeft ge handhaafd op het niveau van het direct voorafgaande tweede halfjaar, doch dit maal, vergeleken bij het tweede halfjaar 1957. een zeer duidelijke daling van 5,2 pet. te zien heeft gegeven. Teneinde elk misverstand te voorkomen wijst het Orgaan erop dat deze tot nu toe ongebruikelijke daling tussen twee opeen volgende perioden nog geenszins heeft me degebracht, dat, vergeleken bij het eerste halfjaar van 1957. een daling in de uitvoer zou zijn opgetreden. Het tegendeel is waar, maar het staat tevens vast, dat de geconstateerde terug val tussen het laatste halfjaar 1957 en bet eerste halfjaar 1958 een duidelijke afwij king betekent van de expansielün waar aan wij gewend waren geraakt. Zou deze ljjn zich ook in 1958 hebben voortgezet, dan zou de uitvoer in het eerste halfjaar 1958 een 200 a ƒ400 miljoen groter zpn geweest. Dit betekent dus dat zich bij de uitvoer een zekere tendens tot stagnatie voelbaar heeft gemaakt, hetgeen natuurlijk geens zins behoeft te betekenen en waar schijnlijk ook niet zal betekenen dat de uitvoer in het komende halfjaar niet gro ter zal uitvallen dan in het eerste halfjaar het geval was Expansie der uitvoer Van de invoer wordt gezegd dat deze door een samenspel van diverse factoren laag is gebleven, doch in de toekomst naar alle waarschijnlijkheid weer zal stij gen. Het hoofdprobleem voor ons land ligt volgens het Orgaan in de vraag of wij in staat zullen zijn de voor onze gehele economie zo noodzakelijke expansie van onze uitvoer te verwezenlijken. Hierover wordt opgemerkt dat ons be drijfsleven er in brede kring van overtuigd is dat indien men in de internationale con currentie slechts beter mee zou kunnen op het stuk van de kredietverlening en van de investeringen, er nog aanzienlijke ex portmogelijkheden braak liggen, welke thans onbenut moeten blijven. Het ligt daarom voor de hand. aldus het Orgaan, dat men zich de vraag stelt of de door de gunstige handelsbalans van het In het vooruitzicht van een te ramen overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans van niet minder dan 1 a 1,5 miljard zou van deze wel bijzonder gunstige situatie gebruik kunnen worden gemaakt om de export van goederen en diensten ook wanneer daartoe krediet verlening door particulieren óf zelfs van overheidswege noodzakelijk blijkt krachtig te ondersteunen. Uit Bandoeng werd gemeld, dat een re solutie in deze geest zal worden inge diend in de eerst volgende zitting van de provinciale raad van West-Java. In deze resolutie zou ook het ontslag van de Ne derlandse adviseurs worden geëist. In een enkele dagen geleden door de commu nistische partij uitgegeven verklaring werd bij de regering aandrang uitgeoe fend om alle Nederlandse bedrijven tot „staatseigendom" te verklaren. Premier Djuanda legde zijn verklaring af in het regeringsantwoord op de alge mene beschouwingen in eerste termijn over hejt wetsontwerp. Hij deelde daarin mede, dat een regeringscommissie, die op grond van het wetsontwerp zal worden ingesteld, tot taak zal hebben om zich uit te spreken over de vraag of het buiten landse kapitaal, dat voor de afkondiging van de nieuwe wet reeds in Indonesië is geïnvesteerd, moet worden beschouwd als binnenlands kapitaal, dan wel als buiten landse investering. De commissie zal moe ten onderzoeken of het „oude buitenland se kapitaal" al dan niet geheel of gedeel telijk reeds is gerepatrieerd, en voorts hoe groot de jaarlijkse winsten zijn. Premier Djuanda erkende, dat de re gering niet over precieze cijfers over de omvang van het op dit ogenblik in Indonesië geïnvesteerde buitenlandse ka pitaal beschikt. Volgens de ramingen van verscheidene buitenlandse ambassadeurs zou de waarde der buitenlandse investeri gen in Indonesië op het ogenblik onge veer 1 miljard bedragen, verdeeld als volgt: Nederland (voor de anti-Neder landse campagne van december jl.) 600 miljoen, Engeland 200 miljoen. Overzee- Chinezen 80 miljoen en de Verenig de Staten 60 miljoen. Frankrijk, Bel gië en enige andere landen vertegenwoor digen de rest. Intussen heeft het onafhankelijke dag blad „Nusantara" een somber beeld ge geven t.a.v. de vooruitzichten op nieuwe investeringen door de betrokken West- europese landen. Hei blad merkt op, „dat de Westeuropeanen meer zekerheid wil len hebben over de houding van Indonesië tegenover de reeds in ons land bestaande buitenlandse investeringen." Flinke toeneming bij postorderbedrijven Het indexcijfer voor de verkopen op afbetaling door de postorderbedrijven is in het tweede kwartaal van dit jaar ge stegen tot 124, vergeleken met 102 In het zelfde kwartaal van 1957. Voor de groot winkelbedrijven was er slechts een ge ringe stijging; de index kwam van 112 op 113. Bij de overige detailhandelszaken ondergingen de verkopen op afbetaling een teruggang. De index daalde van l"4 in het tweede kwartaal 1957 tot 95 in bet tweede kwartaal 1958. Blijkens een overzicht van het C.B.S. is het indexcijfer voor de totaal ver strekte kredieten bij de particuliere geld- schietbanken in het tweede kwartaal ge stegen tot Hl (2e kwart. v.j. 101) terwijl deze index bij de financieringsmaat schappijen terugliep tot 100 (112). De index voor het totaalbedrag aan uitstaande kredieten bij de financierings maatschappijen beliep aan het einde van het tweede kwartaal 101 (uit. 2e kwart. 1957: eveneens 101). WINDSTREKEN (Van onze correspondent) De Flakkeese landbouwers bevinden zich met hun werk thans midden in de oogst, die weinig door de weersomstandigheden begunstigd wordt. Overigens spelen die weersomstandigheden niet alleen voor de oogst een grote rol, evenzeer is dat het geval tjjdens de kiem- en groeiperiode der produkten, zodat de gevolgen van de klimatologische omstandigheden in voorjaar en begin zomer thans mede tot uitdruk king komen in kwaliteit en opbrengst. Ook daarover is men niet in alle opzichten tevreden. Het produkt uien, waarmede vrijwel iedere landbouwer en landarbeider te maken heeft trekt als altijd weer het sterkst de aandacht. Het areaal is groter dan vorig jaar, „maar de opbrengsten gaan die van 1957 niet of weinig te boven, terwijl de prijs al een eind beneden de verwachtingen gezakt is. Op' de Centrale Veiling te Middelharnis, waarvan de leden verplicht zijn hun uien te veilen, ook en dan zg. „administra tief" als er in Voorverkoop verhandeld is heeft men vorige en deze week met grote aanvoer te maken gehad. Het schijnt, dat velen spoedig geld willen trékken en dus snel ruimen, terwijl anderen bang zijn, dat de prijs verder zal dalen. Ook is er een aanzienlijke groep, die de uien hebben gesneden, eigenlijk voordat zij rijp waren en derhalve nu wel gedwongen zijn te ruimen. Vermoedelijk mede tengevolge van die grote aanvoeren, van b.v. 100.000 kg op één morgen, daalde de veilingprijs dinsdagmorgen tot 10.38 per 100 kg voor de gewone uien; picklers kwamen zelfs op 8.63 per 100 kg, waarna gerekend kan worden dat gemiddeld 7.80 schoon wordt overgehouden door de telers. Dit is een prijs, die beneden de kostprijs ligt, welke op 11- ct. per kg wordt gesteld. Wel is er een flinke export van uien. Zij gaan voor de helft naar de van ouds grootste afnemer: Engeland, voor de rest naar Duitsland, waarbij eerstgenoemd land de voorkeur blijkt te geven aan een grovere ui. Duitsland aan de fijnere. Deze laatste komt bij deze oogst meer voor dan normaal, althans tot voor enige dagen; op de laatste veiling werden overwegend „gewone" uien aangevoerd} grove komt men weinig tegen. Opvallend zijn deze zomer de ver houdingsgewijs kleine opbrengsten van de gerst op Flakkee. Het weer is 'hiervan wel de voornaamste oorzaak. De groei schijnt te vroeg opgehouden te hebben Normaal is een opbrengst van 4500 kg per ha, ter wijl deze nu op' een gemiddelde van 3700 kg wordt geschat. De gerstprijs schommelt om 25 ct. per kg. De opbrengsten van de haver vallen ook in vele gevallen tegen; met tarwe is het normaal, maar in het algemeen zeggen de Flakkeese landbou wers dat 1958 geen al te best graanjaar is. De aardappelen leveren een normaal be schot op. zij het iets minder dan vorig jaar. maar gelukkig niet van zo slechte kwaliteit als waarom 1957 berucht is ge worden. De prijs is evenwel laag. Deze beweegt zich thans om 8 ct, per kg. Bieten gunstig Voor de bietenteelt lijken de vooruit zichten gunstig. Het suikergehalte .ligt ongeveer vier pet, hoger dan vorig jaar. De telers hopen op een voor de biet gunstig najaar, zodat dit produkt goed kan maken waarin andere tekort schieten. Ook de gladiolenteelt, die op Flakkee een allengs grotere vlucht gaat nemen, staat er behoorlijk voor. Die van viooltjes- zaad beantwoordt niet geheel aan de ver wachtingen als gevolg van een te weinig zonneschijn tijdens groei- en bloeiperiode Deze viooltjes worden overwegend in deelteelt verkregen en betekenen zoiets als een gezinsbedrijf, d.w.z. dat vrouwen en kinderen er danig in meewerken. Een Oostenrijkse minister raakte hier in moeilijkheden. Nee, het waren geen politieke zaken, die hem in een lastig parket brachten, maar wel moet ge zegd worden, dat hij de wind tegen had. Doctor Probst, lid van het Oos tenrijkse kabinet en tevens leider van de Oostenrijkse socialisten, was op de golven van de Adriatisehe Zee met zijn twaalf-jarige zoon gaan spelevaren in 'n rubberbootje. De wind was ech ter nogal sterk en voordat de minis ter er erg in had, was hij al een ste vig stuk van het strand afgedwaald. Toen hij pogingen deed om te keren lukte dit niet en al spoedig kwamen vader en zoon in ruw water terecht en hadden ze hun handen meer dan vol er voor te zorgen, dat ze niet uit het boot je geslingerd werden. Gelukkig zag de hoteleigenaar van het hotel, waar ze logeerden, door zijn verrekijker, dat zijn gasten in nood verkeerden. Deze waarschuwde de politie en spoedig waren een snelle motorboot en een helikopter op weg om de onfortuinlij ke zeelui te redden. Hetgeen ook lukte en een uur later bracht de boot een volkomen uitgeputte minister plus zoon weer aan de wal, Het lied was uit voor James Squires een mijnwerker in Wales. Hij stond terecht wegens het ontvreemden van kolen. Nee, hij had niet een paar mud kolen weggenomen, het was heel an ders gegaan. James woonde in een mijndistrict en toen hij eens in zijn achtertuintje aan het spitten was, ont dekte hij, dat niet ver onder de opper vlakte steenkool zat .Hij bouwde een schuurtje boven het gat dat hij groef en sinds die tijd het was in 1946 dat hij zijn ontdekking deed zorgde Squires persoonlijk voor zijn kolen- voorziening. Hij deed 't op keurige, vakkundige wijze, stutte zijn gangen voortreffelijk, dolf zelfs zo fortuinlijk, dat hij in staat was links en rechts ko len te leveren tegen zeer gereduceerde prijzen —/en dat was natuurlijk juist wat hij nooit had moeten doen. Men ging er over praten en zo kwam uit, dat de mijnwerker langzamerhand een stel mijngangen had gegraven en een veelbelovende produktie had bereikt. Op het moment, dat hij gearresteerd werd, had hij zelfs in een pakhuis én kele honderden tonnen kolen in voor raad. Amersfoort Het gebruikelijke feestterrein ver keerde ter gelegenheid van Koningin nedag (30 april) in zulk e,en sleahte conditie mede door het slechte weer dat de festiviteiten van de Oranje vereniging moesten worden uitgesteld. Van het ene uitstel kwam het andere en ten slotte kwam men op het idee het feest dan maar op 6 september a.s. te vieren. Maar ook dat moest weer worden afgezegd omdat bleek, dat het terrein dan al was verhuurd voor een muziekshow. Toen heeft men nog eens diep gepeinsd en herinnerde men zich, dat 31 augustus als Konin ginnedag ook wel klank heeft. Die dag is namelijk niet voor niets jarenlang door de verjaardag van Prinses Wil- helmina de nationale feestdag bij uit stek geweest. Zodoende wordt het fes tijn, omdat de 31e dit jaar op zondag valt, nu op 30 augustus gevierd en al les wat een feest traditioneel moest doen slagen is present; kinderspelen, volksspelen, vliegerwedstrijden, acro batiek en een knallend vuurwerk tot slot. Wat zou u doen waneer u moe na een lange dag, eindelijk eens lekker in uw mandje gekropen bent en net op het ogenblik dat u het licht wilt uit knippen, een vleermuis in uw kamer ziet ronddwarrelen? Licht uitlaten en rustig gaan slapen, zou u misschien zéggen. U kunt die fladderende griezel ook gaan vangen. Voor dat dilemma zat of liever lag de bewoonster van 'n huis aan de Amstel te Amsterdam. Wel ze vond het als een echte stadse dame een akelig griezelig beest, herinner de zich meteen allerlei gruwelverhalen van vleermuizen, die tot in lengte van' dagen in dameskapsels verward bleven en kroop snel onder de dekens. Na een kwartier waagde ze een blik over de wolrand heen, maar de vleermuis begreep deze geste niet en kwam vriendelijk naderbij gedwarreld. Enfin de dame raakte echt in moeilijkheden, ze knipte het licht aan en uit als een soort noodsein, hetgeen alleen de vleer muis op zijn zenuwen werkte, maar geen hulp naderbij bracht. Totdat er ten slotte niets anders opzat dan dat de belaagde vrouw met 'n reusachtige sprong uit bed bij de deur belandde en in een andere kamer om de politie ging gillen. Het politiebureau werd gewaarschuwd door belangstellende voorbijgangers en twee agenten met moordvizioenen onder hun pet. ston den wel verbaasd, toen hun verzocht werd even een vleermuis te gaan zoe ken. Wel, ze deden het toch maar en een van hen pikte de vleermuis, die juist een lekker warm plaatsje had ge vonden achter het schilderij met de grimmige voorstelling van een oud oom, mee. Zo keerde de rust in de slaapkamer aan de Amstel allengs weer terug. Amsterdam II Nu dacht u, dat dat wel genoeg was voor één avond? Niets hoor, in zo'n grote stad gebeurt nog veel meer op windends. Het was in de Pieter Lan- gendijtostraat en een keurige juffrouw kwam diep in gedachten om half tie° 's avonds haar woning binnen. Even later kreeg ze in haar slaapvertrek de schrik van haar leven, dezelfde schrik die vele oudere en jonge dames al bij voorbaat het bloed zal doen stollen. Ze keek, ze keek nog eens en zag onder haar bed twee voeten uitsteken. Let wel, voeten met rose sokken aan, ken nelijk toebehorend aan een man, nee, een kérel, een griezel van een vent, met de hoogste waarschijnlijkheid van een moordenaar. De rauwe kreet, die ze uitstiet was hartverscheurend en ruim voldoende om de hele buurt 'rl afgrijzen te hoop te doen lopen. juffrouw smeet natuurlijk de deur dicht, rende kokhalzend van de zenu wen en de ellende de trap af en °P straat dromde men al spoedig om haar heen. Einde van de rel: drie forse P°" litiemannen, die behoedzaam naar bin' nen slopen, de slaapkamer betraden en daar natuurlijk niemand meer von- den. De insluiper had zijn plaats ond® 't bed verlaten en de woning kennelU3 via een veranda verlaten. De juffrouw! heeft de nacht voor alle zekerheid toe" maar bij een vriendin doorgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6