Aarde werkt als stofzuiger IJSLAND eventueel uit NATO Intellectuelen vluchten uit Oost-Duitsland Onze planeet omgeven door ^adio-actieve regenboog Het visserijconflict Gromyko: tóch een topconferentie Hij bezat geen doctorsbul, maar was desondanks een zeer gezien medicus Profeten van de ruimtevaart De kometen ver rieden liet K Kosmische winden Als een enorme stofzuiger telegrambestellers Compromis is echter niet uitgesloten Radioactieve regenboog Lid comité vrije juristen ontvoerd? In ziclit van de haven bijna gezonken Aardsatellieten als lump ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 PAGINA 3 en Italiaanse heeft alvast een stukje maan ^kocht. Dit was reeds geruime tijd in liïierika mogelijk, waar een ondernemend 'n maatschappij oprichtte, die bij voor at beslag legde op een gedeelte van de hlaan en dat weer in kleine stukjes aan het Publiek verkocht. De Italiaanse was nogal J^Uchter. Ze vaart op een passagiersboot van eUua naar New York en stelde zich in het bi ezit van 't documentje, hetwelk het eigen- u°Uisrecht op een stukje maan zou waar- j'urgen. Maar toen ze het aan reporters in halië liet zien, zei ze, er niets van te geloven eU het ding alleen curiositeitshalve gekocht te hebben. Intussen toont dit kleine voorval ^el aan, bij hoevelen het afschieten der 8atellieten naar de maan een grote belang- Verenigde Staten hebben reeds als vaststaand medegedeeld, een "jRfts rond of naar de maan te zullen zenden. De Sovjet-Russen, lljd. er op uit, het primaatschap voor zich op te eisen, deden dit ^0f dusver nog niet. Ze beweren weliswaar, de eersten te zullen zijn. |e een raket zullen afschieten, welke de maan bereikt, maar wal de I banning" betreft, ze zal voorlopig nog uit een of meer honden Pstaan. Hiertoe ivorden momenteel drie honden speciaal met het op de eisen van de ruimtevaart afgericht. Hun namen teerden r^ds bekend gemaakt: Linda, Maliska en Kosavka. Ook nu weer het teefjes. Waarom de Sovjet-Russen de voorkeur geven aan Vr°Uwtjes boven mannetjes hebben ze lot dusver niet verteld. stelling in dit bijzondere gebeuren heeft ge wekt. Het publiek interesseert zich voor de pogingen, welke worden gedaan, om onze bleke buurvrouw te bereiken. Zo het zich er nauwelijks rekenschap van geeft, wat voor technische wonderen die aardsatellieten en raketten zijn en hoeveel wetenschappelijke problemen er mede benaderd en misschien opgelost worden, het wordt voornamelijk gefascineerd door het romantische en avon tuurlijke eraan verbonden. Zeker is, dat binnen afzienbare tijd mensen zo niet naar de maan zullen gaan, er dan toch om heen zullen cirkelen. En al mislukt het afschieten van de ene raket, men is er stellig van over tuigd, dat het op den duur. raak zal zijn. Ohservrjtnr Na angstig avontuur op zee Geloof in dankbaarheid S<Ss»§8:i Winden waaien om de maan r merkfcen zoeven op, dat het arsenic al van aardsatellieten en maanraketten tijs Van grote wetenschappelijke beteke- tjj rnag worden beschouwd. Er zijn reeds g6(}Zan belangrijke waarnemingen door tenaan- En het merkwaardige is, dat ook de deze de fantasie van de dichter en dichterlijke schrijver als het ware de een beeft gewezen. Als bij intuïtie heeft (je Jules Verne niet alleen een reis naar scc'nasn voor mogelijk gehouden en be- Onj Verb ook de tocht van de „Nautilus" s0oer het ijs van de Noordpool was een scZ-. Pr°fetie van de Franse beroemde "iver, al liet deze zijn onderzeeboot Nu de Amerikanen ondanks de gedeeltelijke mislukking van hun nieuwste 'maanraket het plan heb ben, in september weer een raket om de maan te sturen, althans het te proberen, is het wel interressant, even na te gaan, welke resultaten ne experimenten met aardsatellie ten en maanraketten zoal hebben npgeleverd. Zulks te meer, nu in Amsterdam het ruimtevaart-con- Sreg wordt gehouden, waarop zelfs be beroemde ruimtevaartpionier en nakettenspecialist Wernher von ®raun zal verschijnen, om er een 'ezing te houden. Énkele der voor- Paamste resultaten worden in ne venstaand artikel belicht. Stzi bs van de Zuidpool varen, wat de recente ontdekkingen vermoe dt,;:!, Pist mogelijk zal zijn, aangezien de V.'iii °P een eilanden-archipel ligt, ter med ide Noordpool een met een ijsbank ekte zee is. hèï?' de ruimtevaart betreft, ook deze o.fn .2'jP schrijverprofeten gehad. En wel t8tlo 'n de bekende Franse dichter Cy- een de Bergerac. Deze heeft meer dan ?euw geleden een boek geschreven, Scjj r'P hij tochten door het heelal be de Zijn boek werd geïllustreerd en VajP'ustralor maakte o.a. een tekening ruimteschip, zoals de dichter dit bso Voorstelde: een soort telefooncabine \vin§end aan een zeil, die aldus door de d Werd voortgedreven. Nu zou men zo kor?en' aan de hand van hetgeen tot voor tui omtrent de toestand in de wereld- ue bekend was, dat daar geen win de Jteersen. Het ruimteschip van Cyrano ke)jj?erKerac zou zich dus in de betrek- bühl beperkte atmosfeer van de aarde bewegen, voortgedreven door de Pgeki maar eenmaal in de wereldruimte omen, zou het geen enkele be- 'edi| cbt kunnen hebben. In het lucht- Vrd kunnen geen winden waaien, zo Hla olgemeen aangenomen. aar u ae profetische dichter wist blijk- be-. beter en., de laatste gegevens om- öe wereldruimte zeggen ons, dat er ki6r degelijk winden waaien. Op grond lijy van heeft een Amerikaanse geleerde ste^eH.iks een maand geleden voorge- ste^ehjks' een ruimteschip te bouwen, voor- van grote zeilen, vervaardigd uit Deze drie honden worden door de Sovjet-Russen seciaal voor reizen door de wereldruimte afgericht. uiterst dunne kunstzijde. Het is de pro fessor in de fysica, Richard L. Garwin, van de Columbia Universiteit te New York, door wie dit voorstel werd gedaan. Hij lanceerde het in het tijdschrift van de Amerikaanse vereniging voor raketten- kunde. rilimteschip werd door de ksp?6 dichter Cyrano de Bergerac ipll >rrtven. Hij voorzag het van een e'1 profeteerde aldus de werke lijkheid. Ook hier is er inmiddels al weer niets nieuws onder de zon. Reeds eeuwen ge leden kwamen de astronomen tot de con clusie, dat in de nagenoeg ledige wereld ruimte gestadig winden woeien. En wel als gevolg van hun waarneming der ko meten. Ze merkten op, dat de staarten der kometen, die zich in de richting van de zon bewegen, steeds in een aan de zon tegengestelde richting staan, van welke kant ook ze de zon naderen. En wel als een soort windzak, waarvan de stand be paald wordt door een „wind", die van de zon uitgaat. Men neemt aan, dat deze „wind" niets anders is dan het zonne licht, maar dit bewerkt hetzelfde effect als een gewone wind. Men spreekt dui delijkheidshalve in dit verband van een „kosmische wind". Het was een Russische geleerde, Lebe- def genaamd, die reeds vijftig jaar ge leden het vermoeden uitsprak, dat sterke lichtgolven eenzelfde uitwerking kunnen hebben als aardse winden en dus een bepaalde druk op het een of ander voor werp kunnen uitoefenen. Hij slaagde er daarna zelfs in, door middel van een reeks geraffineerde experimenten, de kracht van deze kosmische winden te be rekenen. Hun kracht is, bij aardse win den vergeleken, buitengewoon gering. Hij stelde bijv. vast, dat de druk, door het zonlicht op het Meer van Constanz (539 vierkante kilometer) uitgeoefend, gelijk staat met ongeveer 200 kilo. Later gaf de beroemde Einstein een uiteenzetting over de wijze, waarop deze „lichtdruk" ontstaat, waaruit o.a. bleek, dat in de bijna ledige wereldruimte, waar geen wrijvingen optreden, deze lichtdruk een vaartuig zal kunnen voortbewegen. De genoemde prof. Garwin heeft op grond van hetgeen Einstein en Lebedef bere kenden een project ontworpen voor een satelliet met een gewicht van 10 kilo. die zal moeten worden voorzien van een reus achtig zeil, ongeveer zo groot als een flink voetbalveld, ofwel ongeveer 10.000 vierkante meter. Met zeilen als voetbalvelden de wereld ruimte in.. Dit heeft de dichter-schrijver Cyrano de Bergerac niet kunnen voor zien. Hij had trouwens ook geen idee van onze raketten. Prof. Garwins ruimtezeil schip zal eerst met een raket naar boven moeten worden gezonden. Wanneer het ruimteschip een bepaalde hoogte heeft bereikt, moet het zeil zich ontplooien.. Het hiervoor benodigde mechaniek kan gemaakt worden, maar anders is het ge steld met de kwestie van de stuurinrich ting. Wanneer de lichtwind zich ln een andere richting gaat bewegen, hoe zal men het wereldruimtezeilschip dan de goede koers kunnen doen houden? Een ander nadeel is het feit, dat het merk waardige zeilschip zich slechts kan voort bewegen in de nabijheid van de zon. Zo dra het bijv. naar de planeet Pluto ste vent, komt het buiten de gunstige druk van de lichtwinden en als het ware in een windstilte terecht, een soort Sargasso Zee van de wereldruimte. Maar maken we ons nu niet op dezelf de manier bezorgd, als de zeevaarders dit vroeger deden? Die waren bevreesd, in een windstilte te zullen verkommeren of opeens van het aardvlak in een peil loze afgrond te vallen. Voor ons is de wereldruimte, wat de wereldzeeën eens voor de eerste oceaanvaarders waren.. Overigens valt de reisduur van zo'n wereldruimtezeilschip nogal mee. Vol gens prof- Garwin zou de tocht naar Mars een jaar duren en die naar Venus, heen en terug, nog korter. Laten we nu nog even terugkomen op de resultaten, tot dusver dank zij de proef nemingen met de maanraketten en an dere behaald. Zoals bekend, stelden al leen de Verenigde Staten de verkregen gegevens ter beschikking van de weten schap. Sovjet-Rusland behield die. via de Spoetniks verkregen, voor zich. Een der belangrijkste ervaringen, welke men heeft opgedaan is wel, dat de wereldruimte minstens honderdmaal dichter van sa- i menstelling is, dan tot dusver werd aan- I genomen. Het bijna luchtledige is in wer- I kelijkheid met fijn stof opgevuld en., het i is de aarde, die in aanzienlijke mate dit j stof opzuigt en als het ware als een enor- me stofzuiger in het heelal fungeert.. Wellicht doen de andere planeten dit ook. Van de aarde is het thans met ze kerheid bekend en wel, dat ze elke dag minstens drieduizend ton kometengruis in haar atmosfeer opneemt en tot zich trekt. Deze drieduizend zijn slechts een uiterst geringe fractie van de totale inhoud van de aarde. Toch oefenen ze invloed uit. Haar cirkelgang wordt er namelijk door vertraagd, d.w.z. de snelheid van haar baan om de zon. Tevens de snelheid, waarmede ze om haar eigen as draait. Het feit was bij de astronomen bekend, die berekend hebben, dat onze aardse dag elke 25 eeuwen een minuut langer wordt. Het stof uit de wereldruimte oefent de zelfde remmende werking uit als eb en vloed, is inmiddels toch slechts ten dele voor het allengs trager wordende tem po van onze aarde verantwoordelijk- Het „afremmen" is minimaal. De aanwezigheid van het wereldruimte- stof of gruis, hoe men het noemen wil, levert geen gevaar op voor ruimtesche pen. Ook een ontmoeting met een mete oor of komeet is vrijwel uitgesloten, naar de astronomen berekend hebben. Maar., wat de Spoetniks (wier signalen groten deels door de Amerikanen werden opge vangen) en de Explorers hebben uitgewe zen, heeft tot de ontstellende conclusie geleid, dat het heelal min of meer afge grendeld is door radioactieve stralen, die als een eindeloze regenboog in de we reldruimte hangen. Intussen, er zijn uit de verkregen ge gevens toch ook weer opwekkender be richten omtrent de ruimtevaart te distil leren: Volgens Wernher von Braun, de grote pionier der kunstmanen, zullen deze - een belangrijke rol kunnen spelen in het intercontinentale en in de toekomst zelfs in het interplanetaire verkeer. Een rond de aarde cirkelende kunstmaan behoeft vermoedelijk geen post te vervoeren, maar j kan wèl telegrammen heen en weer zen den. Een telegram van New York naar Moskou zou via een kunstmaan kunnen worden verzonden en wellicht de trans atlantische kabels overbodig maken, het radiografisch verkeer over de aarde in ieder geval ontlasten. De kunstmanen zouden een soort telegrambesteller in de wereldruimte kunnen worden. De uiteen zettingen der deskundigen te dien aanzien zijn inmiddels nogal ingewikkeld. Er zul- i len buitengewoon fijn werkende apoara- i ten voor nodig zijn. Maar het kan..' Men ziet, de experimenten met de kunst- manen zijn niet slechts een nogal dure liefhebberij van strategen, doch tevens j belangrijke wetenschappelijke experimen ten, die de grote uitgaven ervoor recht vaardigen. Ze zulten bewijzen, dat nog veel meer kan. meer dan we nu nog ook maar durven dromen.. Met deze luclvtballon werd een hoogte van 27 kilometer bereikt. Vit de uiterst dunne slof ervan zou ook het zeil voor een ruimteschip kunnen ivorden vervaardigd. De IJslandse ambassadeur te Londen heeft gisteren verklaard, dat het niet uit gesloten is, dat zjjn land uit de N.A.T.O zal treden, als de Britse regering erop blijft staan binnen de tot twaalf mijl uit gebreide IJslandse viswateren te vissen. Zoals bekend wordt het IJslandse besluit om de viswateren van vier tot twaalf mUl uit te breiden, op 1 september van kracht. De ambassadeur, dr. Kristinn Gud- mundsson, sprak ook over de mogelijk heid van een compromis, volgens het- Dit is Mickey, de muis, die op 23 juli de wereldruimte ingezonden werd en onvindbaar bleef. De raket, waarvan hij de „bemanning" uit maakte, verdween in de Atlantische Oceaan. volgde hierbij de „reeds lang bestaande praktijk, aangezien vrijwel alle landen op deze eenzijdige wijze de breedte van hun territoriale wateren hebben bepaald." Men verwacht, dat de geheime be sprekingen tussen de westelijke geallieer den over de visserij-kwestie in Parijs bin nen enkele dagen tot een climax zullen komen. De besprekingen in Parijs staan onder auspiciën van de N.A.T.O. In het algemeen gelooft men in Parijs, dat er voor alle bij het dispuut betrokken partijen zoveel op het spel staat, dat men welk Groot-Brittannië de twaalfmijlzone zich niet kan veroorloven, dat er een open rondom IJsland erkent, maar tevens con- iyke rnlIe tussen de N.A.T.O.-landen uit cessies krijgt om binnen deze grens te vis- voortvloeit, sen. De IJslandse ambassadeur weigerde in te gaan op de vraag, wat IJsland zal doen als Groot-Brittannië zijn treilers door schepen van de marine laat bescher men. Eveneens wilde hij zich niet uitla ten of de mogelijkheid van een compro mis op het ogenblik in Brits-IJslandse besprekingen wordt onderzocht. Ook wilde hij niet zeggen, of er tweezijdige onder handelingen of overleg in het raam van de N.A.T.O. over de visserij-kwestie gaande zijn. De ambassadeur had de persconferentie, waarop hij zijn verklaringen aflegde, ge opend met het uitspreken van zijn over tuiging, dat alle IJslanders het geschil op vriendschappelijke wijze willen regelen. Zij hielden evenwel voor honderd procent vast aan hun voornemen om de viswate ren uit te breiden- Blijkens een pamflet, dat de journalisten ter hand werd gesteld is IJsland tot zijn besluit gekomen als ge volg van het feit, dat het gebied rondom het eiland overbevist wordt. Daar de uit voer van IJsland voor 97 procent uit vis- produkten bestaat, was uitbreiding van de viermijlszone noodzakelijk. IJsland Voor zijn vertrek uit New York na de historische zitting van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties van deze week, heeft de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken Gromyko ver klaard, dat ondanks de vergadering, die achter de rug was. de behoefte aan een topconferentie even groot was als steeds. De vergadering was een bruikbaar stuk werk geweest, maar de daar genomen be sluiten, moesten snel ten uitvoer worden gebracht. Deze radioactieve regenboog werd bij toeval ontdekt. Toen de Amerikanen op 26 maart de „Explorer III" lanceerden, hadden ze berekend, dat deze een baan zou beschrijven, variërend van 200 tot 1000 kilometer hoogte. Maar bij het af schieten ontbrandde de vierde trap van de raket iets te vroeg. Hierdoor bereikte de „Explorer III" een hoogte van 2785 ki lometer. Vandaar viel hij volgens de wet ten, welke de loop der hemellichamen be heersen, tot een hoogte van slechts 187 kilometer. De deskundigen, door wie de loop van de „baby moon" gevolgd werd, ontdekten op de grootste hoogte eigen aardige en hevige storingen in de appara ten, welke waren aangebracht, om de radioactiviteit te meten. Deze bleek van zulk een hevigheid, dat de apparaten haar niet konden verwerken. De verkregen ge gevens vergelijkend met die van de „Ex plorer I" en de „Vanguard I", kon men niet anders dan concluderen, dat de aar de door een radioactieve zee omringd is. Geen mens is tegen deze sterke radio activiteit bestand. Na vier uur gaat de mens eraan ten onder. Het is heel goed Met grote moeite heeft men gisternacht onder de Nederlandse kust tussen Hoek van Holland en Scheveningen de kotter Scheveningen 68 „Temmetje" kunnen hou den. Het vaartuig was ter visserij gegaan onder de kust bij de Nieuwe Waterweg, toen het lek stootte op de masten van een wrak. Het net ging verloren, de schroef werd ernstig beschadigd en de kotter liep in de romp drie gaten op. De schipper van de „Temmetje", de heer De Kra, zette onmiddellijk koers naar de Scheveningse haven, terwijl de andere bemanningsleden aan de pompen stonden om het scheepje drijvende te houden. Uit alle macht moest worden ge werkt, maar men is erin geslaagd de haven te bereiken. Eenmaal daar aangekomen, moest men het vaartuig aan de kade afmeren, omdat de sleephelling nog in gereedheid moest worden gebracht. Op het moment, dat met het pompen werd gestopt, zonk de „Temmetje echter. De kotter verdween gelukkig niet geheel onder water, zodat het schip gisteren na inblazen van lucht kon worden gelicht. Het is daarna op de mogelijk, dat de honden en muizen, die helling geplaatst voor reparatie. Profesor Josef Haemel, directeur van rle 400 jaar oude universiteit van Jena in Oost-Duitsland is, zoals we gisteren in een deel van onze oplaag reeds hebben gemeld, naar West-Duitsland gevlucht. Prof. Haemel werd kort na 1945 lid van de communistische partij. In West-Ber- lijn verklaarde prof. Haemel, die met zjjn vrouw de wijk heeft genomen, dat hij na zware innerlijke strijd om po litieke redenen de stad heeft verlaten, waar hij 35 jaar heeft geleefd en gewerkt en waarvan hij ereburger was. Het nieuws van prof. Haemels vlucht is bekendgemaakt, tien dagen voor de viering van het 400-jarig bestaan van de universiteit in Jena. Prof. Haemel ver klaarde voorts, dat hij is uitgeweken omdat de Oostduitse autoriteiten van de universiteit van Jena een ^socialisti sche universiteit" wilden maken. Gelijk met prof. Haemel zijn nog vijf Oostduitse intellectuelen naar West- Berlijn gevlucht. Volgens Westberlijnse functionarissen zijn dit jaar reeds ver scheidene honderden Oostduitse weten schapsmensen naar 't Westen gekomen. Gisteren arriveerde in West-Berlijn ook de directeur van het instituut voor kunstgeschiedenis van de universiteit te Rostock, dr. Koch. Uit West-Berlijn wordt sedert woens dag dr. Erwin Neumann, van het anti communistische Westberlijnse comité van vrije juristen, vermist- Het comité vreest, dat Neumann naar Oost-Duitsland is ontvoerd. Neumann is woensdagochtend voor het laatst gezien, toen hij met zijn boot zeilde op de Wannsee, een meer, dat gedeeltelijk in West- en gedeeltelijk in Oost-Berlijn ligt. Neumanns voorganger, dr. Walter Linse, werd in juli 1952 door communistische agenten uit West- Berlijn ontvoerd. De Westberlijnse politie gelooft niet, dat er een ongeluk is gebeurd. Zij heeft nl geen spoor van de boot van Neumann gevonden. Men vermoedt, dat Neumann per ongeluk over de grens is gevaren, die dwars door het meer loopt. De dokter der armen is dood... ANTONIO ASTARITA, een zeer gezien medicus in liet. plaatsje Piano di Sorrento aan de Golf van Napels, wiens naam en faam ver buiten dit toeristenoord verspreid was en die onder de boeren en armen voor een 'heilige doorging, bezat de doctorstitel niet, zelfs geen enkele medische graad, ofschoon hij inderdaad twee jaar medicijnen gestudeerd had. Hij moest door het plotseling overlijden van zijn vader als 23.jarige de kost voor het overgebleven gezin gaan verdienen. Zijn vader was een bekwaam medicus en Antonio had hem tijdens zijn studie menigmaal in zijn praktijk bijgestaan. Hoe ging dit vroeger op het platteland, zeker in Italië. De zoon van de dokter deelde in de roep, welke zijn vader genoot. Na diens overlijden hieven de zieken naar het huis van de dokter komen en Antonio kon de verleiding niet weerstaan. Hij vertelde zijn moeder, zijn doctorstitel zo gauw mogelijk te zullen gaan heihalen en intussen de praktijk te willen voortzetten. Zijn moeder geloofde hem en het duur de wellicht niet lang, of Antonio ge loofde zelf, de doctorsbul in bezit te hebben, zulks temeer, omdat zijn patiën ten een steeds grooter vertrouwen in hem gingen stellen en hem zelfs boven zijn vader prezen.. Bij de armen en de een- voudigen van geest kwam het niet op, naar een doctorsbul te vragen of te in formeren, of de jonge dokter zijn medi sche studies wel naar behoren beëindigd had. Hij nam voor hen zonder meer zijns vaders praktijk over. Wat was er op aan te merken? De beter gesitueerden maakten zich er niet druk over. Er wa ren vele nieuwe mensen in Piano die Sorrento komen wonen Het was in de eer ste jaren na de oorlog 1914-1918. Er was toen zoveel gebeurd. Men had wel wat amders te doen dan zich druk te maken over een dokter, die misschien.. Maar de kwestie kwam nooit openlijk te rsprake en Antonio Astarita zette zijn praktijk rustig voort. Rustig? Misschien ogenschijnlijk. Want van het begin af aan moet de vrees, dat het ooit ondekt zou worden, hem hebben gekweld. Anders zon hii niet tel het verschrikkelijke einde zijn gekomen, waardoor het geval van de dok ter der armen in heel Italië grote opschud ding en een zekere deernis heeft verwekt Men vond de „dokter der armen" en kele weken geleden dood in een bos in de omgeving van het stadje zijner inwoning. Hij had zich van het leven beroofd. In een zijner zakken zat een brief, waarin hij zijn oude moeder en zijn vrouw en zijn twee jonge kinderen, respectievelijk van vijf en zeven jaar, vergiffenis vroeg voor de schande, welke hij over. hun hoof den had gebracht..» Antonio Astarita was zo populair en stond dusdanig in aanzien, dat hem her haaldelijk gevraagd werd, de functie te gaan vervullen van inspecteur van het sa nitaire wezen in de provincie Sorrento. Hij had telkens geweigerd, deze vooraan- ANTONIO ASTARITA, de „dokter der armen". staande positie in te nemen. Men schreef dit aan zijn grote bescheidenheid toe. Iedere keer, wanneer het bekend werd dat hij een eervol aanbod afsloeg, kwamen bij de mensen zijn bekwaamheid en zijn goedheid ter sprake. Algemeen bekend werd, dat hij het zoontje van een arme boer van een wisse dood had gered, door middel van een snelle, scherpzinnige diag nose de aard van een ziekte vast te stel len, die door een andere dokter voor onge neselijk was verklaard. Het kind lag in doodstrijd, toen dokter Astarita ontboden werd. Hij had niet lang werk en ofschoon het midden in de nacht was, reed hij in zijn auto naar Napels, om daar het genees middel te kopen, het enige, dat redding kon brengen. Hij moest hiertoe een aan tal nachtapotheken af, kreeg het tenslotte in een ziekenhuis en., het kind werd be ter. HIJ SCHONK DE MIDECAMENTEN Talrijke armen wisten te vertellen, dat hij hen geheel gratis behandeld en hun zelfs de nodige medicamenten geschon ken had. Zij chirurgische capaciteiten had den hem vele rijke klanten bezorgd. Alles ging goed tot de burgemeester van Sor rento zijn collega van Piano di Sorrento verzocht, alles te doen, om Antonio Astarita te bewegen, de weer opengeval len plaats van provinciaal inspecteur te bezetten. Hij was de enige, die er voor in aanmerking kwam. Antonio Astarita zwichtte tenslotte. Hij nam de benoeming aan, blijkbaar er op rekenend, dat de provinciale autoritei tij» de kwestie van de doctorsbul als van ondergeschikt belang zouden beschou wen. Hij beloofde bij zijn benoeming, de bul te zullen inzenden, voorgevend, er naar te moeten zoeken. In de loop van de tijd was hij vergeten, waar hij hem opgebor gen had.. Tot zijn schrik bleef men aan dringen. Bij de onderhandelingen over de benoeming was zo terloops gezegd, dat het inleveren van de doctorsvul natuur lijk niet meer dan een formaliteit was, nu eenmaal door de wet voorgeschreven Antonio Astarita had de indruk gekregen, dat men het wel zou vergeten. Maar dit gebeurde niet. Liever dan openlijk voor een bedrieger en kwakzalver te worden uitgemaakt, zocht hij de dood.. Vooral de armen van Piano di Sorrento betreuren hun goede dokter. K.H. Zowel het Officie van de apestel Bartholomeus dat morgen voorrang heeft, als het Officie van de der tiende zondag na Pinksteren.heeft bijzonder tot onderwerp de nood zakelijkheid van echt diep geloof. In de „Collecte" van het eerste officie doet de Kerk een beroep op de Almachtige om te mogen be minnen, wat de Apostel geloofd heeft en om te prediken, wat hij heeft geleerd. In het andere officie wordt ge vraagd om vermeerdering van ge loof, hoop en liefde. Overigens is de tekst van deze misgebeden een aaneenschakeling van vragen en smekingen. Geeft acht, Heer, vergeet niet. Waarom verstoten, waarom die toorn? Rijs op, Heer. Op U be trouw ik. Mogen wij verdienen te verkrijgen, wat Ge belooft, laat ons beminnen, wat Ge gebiedt. Ge zfjt een toevlucht geworden van geslacht tot geslacht. Heer, verzoen U met Uw volk. Sta ons toe, wat we vragen. Vragen is, vooral in benauwde ogenblikken niet zo'n kunst. Maar geloven in het bijzonder wan neer de bedoelingen van de Voor zienigheid niet schijnen te stroken met onze eigen verwachtingen dat blijkt een hele opgave. En toch is er maar één oplos sing: zichzelf onvervaard werpen in de armen van de Heer. Hij zal hei wel regelen. Geloof zonder bijbe doeling en toch vertrouwen houden. Of gelijk St.-Jacobus het zegt in zijn brief: Vraag met geloof, maar twijfel niet. Want hij, die toch twij felt is gelijk aan een zeegolf, die door de wind bewogen en heen en weer gedreven wordt. Gelukkig hij of zij, die de beproeving doorstaat, want na beproefd te zijn, zal hij of zij de kroon des levens ontvangen. Naar de mens gesproken blijven vele verwachtingen onvervuld. Waarom? Is vragen dan eigenlijk niet overbodig? Als de wensen toch niet vervuld worden? Nooit. AI begrijpen we volko men, dat het voor de mens wel eens zwaar wordt, ont te volharden en blijmoedig te aanvaarden. Levenskunst van hoge klasse! Wees in ieder geval dankbaar voor elke attentie van boven. Het „Evangelie" van morgen over de genezing van de tien melaatsen is een les en tevens een waarschu wing. Slechts één Samaritaan kwam terug om dank te zeggen. Alleen die éne vreemdeling gaf Sta op, ga heen, uw geloof heeft u gered! Geloof is de hefboom, de hoek- echte christen. Geloof is de kost baarste gave, doch heel dikwijls ondergewaardeerd, door tiendui zenden voor niets geteld. Helaas. God de eer. En wat was het ant woord? tot 'dusver de wereldruimte in gestuurd werden, aan radioactieve vergiftiging ge storven zijn- Men is al druk doende, om de middelen van verweer te vinden, maar of men hierbij reeds resultaten heeft ge boekt, is ons niét bekend. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3