BISMARCK, t PTT had verleden iaar overschot van vijf miljoen Peter Nederhand uitgeschakeld teen heme! en aarde de ijzeren kanselier Uit alle n g Dankzij tariefsverhogingen Over 5-10 jaar zijn raketten bemand lv<uwt het mvdezHe II 40.000 mensen wachten op telefoon Nog Bierridders ruimen het veld Ruimtevaartcongres Amsterdam Berlijnse voetbalclub» zoeken meer geld Europa's atleten in titelstrijd Drie meisjes in halve finales 200 meter VB ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 Hupnsr- PAGINAö Niet optimistisch Verminderde groei Beieren bij het Wereld- muziekconcours VERDRONKEN NA VAL VAN WOONSCHUIT BOERDERIJ AFGEBRAND WEER BLOEMKOOL NAAR BELGIE SLEEPREIS VAN ELFDUIZEND MIJL Roosendaal Maastricht Paramaribo (Suriname) South Repps (Engeland) Londen New York Chicago VERZEKERINGEN OP GEFINGEERDE NAMEN Agent gearresteerd Altijd gaaf huidje DORDTSE SKIFFEUZE IN EUROPESE FINALE POLOPLOEG COMPLEET door OTTO LUDWIG tr1 5 Als zijn vader sterft, neemt Bismarck zijn intrek in Schönhausen. Dan ontmoet hij een jong meisje uit de omge ving, stil en bescheiden. Johanna von Puttkamer, die hem, sinds hun huwelijk in 1847, geen ogenblik in de steek zal laten en die ook later, als alle anderen de IJzeren Kanselier afval len, trouw aan zijn zijde blijft. Ook hier lijkt het, of de twee uitersten elkaar gevonden hebben. Hij, openhartig, onstuimig op het ruwe af, boordevol temperament en leven. Zij, zacht en teer, en dromend van een rustig leven zonder veel schok kende sensaties. 8 Na zijn benoeming tot afgevaardigde aan de Landstag van Brandenburg, waar hij successen boekt, vertrekt hij naar Berlijn, waar de Reichstag gehouden zal worden. Al heel gauw leert men daar zijn hyper-conservatieve en patriottische op vattingen kennen en waarderen. Het is dus niet te verwonde ren, dat Bismarck in 1851 tot leider van de Conservatieve Partij wordt gekozen. Hij sticht een partijblad Die Neue Preus- sische Zeitung, dat als veelzeggend motto draagt: Das Vater- land für den König. Dat Bismarck geen „papieren monarchist" is, maar wel degelijk tot actie komt, als hij zijn meningen moet verdedigen, blijkt wel uit de volgende geschiedenis: Op zekere dag, hoort hij dat iemand de koninklijke familie bele digt. 7 Langzaam staat hij op en slentert naar de man, die zo juist heeft uitgeroepen dat het koninklijk gezin een „Schwei- nerei" is en meer niet. „Eruit", zegt hij rustig. En als de kerel geen aanstalten maakt om te wijken, voegt Bismarck er aan toe: „Als je niet opgehoepeld bent, voor ik mijn glas leeg heb, dan sla ik het op je hersenpan aan scherven". De ander lacht onzeker, denkt dat die grote monarchist bluft en blijft zitten, waarna Bismarck, zonder zich te haasten, zijn glas bier uitdrinkt, en het stukslaat op het hoofd van zijn tegen stander die ernstig gewond blijft liggen.. Enkele maanden na dit incident begint het te rommelen en te gisten in heel Europa. Terwijl de oorlogsbrand elk ogen- hlik kan uitslaan, laat Bismarck in rok zich aandienen bij de vorst en stelt voor, om een legertje van boeren uit Schön hausen op te richten en naar Berlijn te laten afmarcheren. 8 Als een kind wordt hij afgescheept. Maar Bismarck laat zich niet ontmoedigen en bereidt zijn officieren voor op een staatsgreep. Maar alweer begrijpt men zijn bedoelingen niet en de koning dreigt zelfs hem te laten arresteren. Teleurge steld en woedend, omdat zijn onbekookt optreden aanleiding tot misverstand en verwarring geeft, trekt hij zich terug in Schönhausen. Maar twee weken later ziet men hem weer op de Landsdag, waar hij met zijn radicale en bijna onbehouwen optreden voor het „enfant terrible van de Duitse politiek" wordt versleten. In 1849 wordt zijn dochtertje geboren en drie jaar later een zoon. O Het exploitatiesaldo van de postdienst van de PTT vertoonde in 1957 een tekort van elf miljoen. Daartegenover staat ech ter dat de telefoondienst een overschot hafl van 11,5 en de postchèque- en giro dienst van 8,4 miljoen gulden. Dc tele graafdienst en de draadomroep doen aan deze bedragen weer wat af door hun te korten van resp. 0,1 en 3,6 miljoen. Het totale exploitatiesaldo vertoonde zodoende een overschot van 5,2 miljoen, dit wordt meegedeeld in het thans verschenen jaar verslag van de PTT over 1957. In vergelijking met de vooruitzichten, die bij de opstelling van de begroting voor 1957 bestonden, stemt dit resultaat tot voldoening, aldus het verslag. De ver betering is te danken aan de tariefsverho gingen, die in de loop van het verslag jaar werden ingevoerd. Deze hebben een bedrag van naar schatting 38 miljoen in de hogere opbrengsten bijgedragen. De in 1957 aan de dag getreden verbetering van de exploitatieresultaten betekent echter niet, aldus het verslag, dat de verwach tingen voor de toekomst optimistisch mo gen zijn. Terwijl vermindering van de eco nomische bedrijvigheid valt waar te ne men, hetgeen invloed heeft op de opbreng sten, is het einde van de lastenstijging nog niet in zicht. Het aantal rekeningen bij de postchèque- en girodienst steeg met 7000 tot 653.000. Het saldo tegoed daalde met ongeveer 5 procent en beleip ultimo 1957 bijna 1400 miljoen gulden. De wachtlijst voor telefoonaansluitingen omvatte eind 1957 40.000 aanvragen. Er werden 106.000 nieuwe aansluitingen tot stand gebracht. In het interlokale tele foonverkeer is de toeneming, die in 1956 14 procent bedroeg, gedaald tot 8,5 pro cent. Ook het internationale telefoonver keer en het verkeer met schepen op zee geven een enigszins verminderde groei te zieitï Voor de draadomroep werd verleden jaar ruim 53.000 hoofd- en bijna 8000 ne venaansluitingen aangelegd, waartegen over 75.000 hoofd- en bijna 4000 nevenaan sluitingen werdeh opgeruimd. De tariefs verhoging heeft een daling van ongeveer 18.000 aansluitingen, dat is 3procent, veroorzaakt. Bij de Rijkspostspaarbank werd 662 mil joen ingelegd en 666 miljoen terugbetaald. Het jaar ervoor waren deze bedragen resp. 733 en 560 miljoen. Het aantal nieuwe re keningen bedroeg 236.000, dat is 48.000 minder dan het jaar daarvoor. Het totale aantal rekeningen beliep 4.806.000. De PTT heeft in 1957 1.800.000.000 bin nenlandse poststukken en 16.000.000 bin nenlandse postpakketten behandeld. Er werden in dat jaar 1.200.000.000 telefoon gesprekken gevoerd en de telexgesprek- ken met het buitenland duurden in totaal (Van onze correspondent) Bach en Beethoven hebben de strijd ge wonnen in Kerkrade, de koude oorlog te gen de ridders van het schuimende Beier se bier. Beiden hebben in de klankstad hun eigen tempel. De ene is de officiële concerthal, waar muzikanten uit de hele wereld pogen het repertoire van 's we relds beste componisten zo fraai mogelijk tot klinken te brengen. De andere, dat is het heiligdom van een heer uit Mün- chen, die naar ons land is gekomen om het beste Beierse bier aan de man te brengen. Om dat wat te doen vlotten heeft hij een originele „Blaskapelle" meegebracht, die de kunst verstaat tot in de verre omgeving van haar aanwezigheid blijk te geven. Het trieste was nu, dat in die (niet eens zó verre) omgeving, ook de tempel van Bach en Beethoven was gelegen. Gevolg: men hoorde daar de „negende" van Beet hoven. Portugese liefdesliederen, het lie felijke Bielefelder Kinderchor en de statige Royal Horse Guards, alles en allen ge lardeerd met gulle vlagen Beierse uitbun digheid. Dit zette veel kwaad bloed bij de op rechte muziekminnaren, onder wie vooral ook de recensenten der dagbladen. Te elfder ure heeft men nu een oplossing voor het euvel gevonden' De Beieren moeten het veld ruimen. Hun tempel, evenals de andere vervaardigd van hout en zeildoek, is afgebroken en verplaatst naar het Kerkraadse Old-Hickoryplein. Daar kan het nog een week luidruchtig toegaan. (Van onze correspondent) De 44-jarige heer D. van der Haak uit Amsterdam is donderdag in de Ring vaart bij de Oude Weteringbrug in de Haarlemmermeer verdronken. Hij bracht zijn vakantie op een woonschuit door en is vermoedelijk gestruikeld en over boord geslagen. Enige ooggetuigen doken onmiddellijk in het vrij diepe water, maar slaagden er met in de drenkeling te vinden. Pas na een uur dreggen kon het stoffelijk over schot worden opgehaald. 14.000.000 minuten. De postchèque- en gi rodienst verrichtte 260.000.000 boekingen, waarin aan af- en bijschrijvingen 136.000.000.000 gulden werd omgezet, waar bij nog 15.000.000.000 gulden kwam, die aan de postkantoren omging. Het geïnvesteerde vermogen van de PTT in 1957 bedroeg 1.083.000.000 gulden. De exploitatielasten bedroegen 589.000.000 gulden, waarvan 331.000.000 gulden perso neelslasten, 42.000.000 aan rente, 77.000.000 aan afschrijvingen en 18.000.000 uitkering aan het Rijk van 3,5 pet. der bedrijfsha len. De exploitatiebaten waren 594.000.000 gulden, het winstsaldo bedroeg 17.000.000 gulden. Het gehele PTT-werk vorderde 17.000.000 man-dagen. (Van onze correspondent) Door tot nu toe onbekende oorzaak is gistermiddag de boerderij van de heer G. Bosma te SuawÓude bij Bergum in de Friese gemeente Tietjerksteradeel to taal door brand verwoest Het vuur werd om ongeveer half vier ontdekt door een buurvrouw, die ijlings de familie Bos ma waarschuwde: toen was het echter al te laat. De vlammen sloegen uit het rieten dak en er was geen redden meer aan. Vijf tig voer hooi, een aantal landbouwwerk tuigen en vrijwel de gehele inboedel gin gen verloren. De brandweer van Bergum moest zich beperken tot het beschermen van de belendende percelen. De schade wordt door de verzekering gedekt. Met ingang van gisteren is de export van Nederlandse bloemkool naar België tot nader order weer toegestaan. Sinds 30 juli j.l* was deze uitvoer verboden. Met ingang van vandaag is de invoer van appelen en pruimen in Zwitserland verboden. De invoer van bleekselderie in genoemd land is met ingang van vandaag nog slechts in beperkte mate toegestaan. Tot op heden was de invoer van appelen en pruimen in Zwitserland in beperkte mate toegestaan. Uit ons land werd echter zeer weinig daarheen verladen. Voor een van de langste sleepreizen, die Nederlandse zeesleepboten ooit heb ben gemaakt, is de „Noord-Holland" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden de zer dagen vertrokken van Honolulu. De „Noord-Holland" zal een Amerikaanse baggermolen over een afstand van elf duizend mijl naar Suez slepen, waar de molen zal worden gebruikt bij de uitbrei ding van het Suezkanaal. De reis gaat over de Stille Oceaan, de Indische Oce aan, en door de Rode Zee. De kapitein van de „Noord-Holland" is Teun Hoek uit IJmuiden. Roem is niet altijd vergankelijk. Dat ondervindt Fanny BlankersKoef' de coach van de Nederlandse dames-ploeg bij de Europese atletiek' kampioenschappen te Stockholm; haar naam is nog steeds een begr'P' Verslaggevers stellen er prijs op haar mening te kennen en voor de jeug( is haar handtekening minstens even veel waard als van de huidige crack*' Ruimtevaart met mensen aan boord van satellieten of ruimteschepen zal mo gelijk blijken te zijn. De gevolgen van zeer grote versnellingen» ontstaan na de WINDSTREKEN Laten we eens beginnen vandaag met een rokerspraatje te houden. En wanneer u me zien kpn, dit rubriekje in elkaar timmerend, zóu u met enig recht kunnen zeggen: ook al aan de sigaar? Inderdaad, aan de sigaar, maar dan een splinternieuwe, een si gaar met een „ingebouwde" filter, vondst van een Roosendaalse sigaren- industrie, welke zo vriendelijk was ons een exemplaar te laten (be)proe- ven. In een normale bolknaksigaar heeft men een filter van bijzondere samenstelling verwerkt, dat in het bosje tabak is aangebracht en alleen aan het mondelnde van de sigaar zichtbaar ie. Het filtertje heeft een lengte van anderhalve centimeter en een doorsnede van 9 millmeter. Rond het filter is een harde omtrek aange bracht, waardoor het mondeinde, ook al wordt er op gekauwd (dat doen sigarenrokers namelijk nogal eens), toöh zijn juiste vorm houdt. En inder daad, we moeten zeggen, het is waar, de sigaar was uitstekend van 6maak. We zullen maar een® afwachten, hoe de sigarenroker o-p deze nieuwe vin ding zal reageren. Van de sigaar naar de pijp. We heb ben er weer een Nederlandse vereni ging bij. In de St.-Servaasstad heeft men de Eerste Nederlandse Bond van Pijprokersclubs opgericht, een zo als we dat zo graag noemen over koepelende organisatie in ons land op het gebied van de pijprooksport. Vier van de vijf Maastrichtse clubs hebben zich al aangesloten. Zoals u wel be grepen heeft, bedoelen deze clubs niet louter zo maar tevreden een pijpje te roken. Nee, de sport zit in de poging om met een bepaalde hoeveelheid tabak zo lang mogelijk toe te doen, terwijl men de pijp toch brandende houdt. Zowaar wil men zelfs in com petitieverband gaan roken en steden- wedstrijden organiseren. We hopen, dat nog bij dit alles de nodige rust bewaart. Want men herinnert zich toch het. gezegde: €en tevreden ro ker Kort na de ramp met de „Hugo de Groot" verliet een ander K.L.M.- toestel Schiphol voor een reis naar Suriname en de Ned. Antillen, In Da kar (West-Africa) kreeg men echter motorpech en het toestel bleef daar 36 uur aan de grond staan. Nu is een uurtje vertraging nog wel te dragen, twee uren zal ook nog wel gaan, maar als het langer wordt, kan het op zo'n sissend-heet Afrikaans vliegveld wel een® minder gezellig worden. Wat een weldaad dan, wanneer een van de pas sagiers een paar aardige moppen kan vertellen. Men had aan zo iemand, aan de rand van de woestijn, helemaal geen gebrek, want Max Tailleur, Ne derlands en Amsterdams moppentap per no. 1 was ook aanwezig en Max zou Max niet. zijn, als hij de passagiers niet urenlang had kunnen bezighou den, totdat ze schaterend van de pret naar hun magen grepen. Met dat al was de eerste voorstelling die Max maandagavond in Paramaribo zou ge ven, in de soep gelopen, want toen zat het toestel nog steeds i" de lucht. Hij was een gewetensvol man, do minee Mackenzie, en hij ging persoon lijk de vlag inspecteren, die zo nu en dan van de toren van de kerk wap pert. Hij toog de klokkentoren in en trok naar boven. Boven aangekomen verloor hij echter zijn evenwicht en viel elf meter naar beneden. Toen werd zijn val gestuit door een over- loopje. Hij kon zich echter niet meer bewegen en ook niet verder komen. Wel kon hij. echter nog net bij het klokketouw en toen besloot hij, zo goed en zo kwaad als het ging, de klok maar te gaan luiden. Dat zou de aandacht van de voorbijgangers wel trekken. Hetgeen echter aanvankelijk totaal mislukte, omdat iedereen dacht, dat spelende jongens een grapje uit haalden. Het waren tenslotte de jon gen,, op straat zelf die op onderzoek uitgingen en toen de gewonde domi nee in de klokiketoren vonden. Helaas kon men het leven van de dominee niet meer redden; hij was zo zwaar gewond, dat hij later in het. zieken huis overleed. Het leek wel, of ze in een tropische jungle geslapen hadden, inplaats van in hun Londens flat. Zo voelde zich een Londens echtpaar, dat bij het ont waken ontdekte, dat er slangen, ha gedissen en witte ratten in allerlei soorten en verscheidenheid in hun huis rondscharrelden. Mijnheer was hoogst verbolgen, mevrouw sloot zich op in een kast, en toen mijnheer snel zijn schoenen aanschoot om hulp te gaan halen, moest hij uit een schoen eerst nog een gezellig opgerolde slang peuteren, alvorens hij zijn kousevoe ten kwijt kon. De politie werd ge waarschuwd en men vermoedde, dat de complete inhoud van een nabijlig- gende dierenwinkel bij hen was bin nengedrongen. Maar tot ieders verras sing bleek dat niet het geval te zijn en nu zit men met het probleem: hoe kwam die verzameling daar in dat huis en wie heeft hem dat geleverd? Het was op 22 maart van dit jaar, dat Amerika en de hele wereld op schrok door het bericht, dat de be roemde filmregisseur Michael Todd bij een vliegtuigongeluk in de V.S was omgekomen. De luchtvaartmaatschap pij heeft thans de eis om schadever goeding van de echtgenote van deze regisseur, de niet minder bekende filmster Elizabeth Taylor, ontvangen. Het is niet mis: vijf miljoen dollar wenst ze te hebben. Dat is heus nog niet alles, want de weduwe van een ander slachtoffer heeft er nog eens een eis van anderhalf miljoen dollar bijgedaan. Een nieuw en succesrijk middel heb ben bandieten bedacht om een juwe lier van zijn voorraad af te helpen. Een van hen had zich verkleed als postbode en probeerde in deze ver momming een pakje door de brieven bus te wurmen. Wel. het ging niet en hij waarschuwde de juwelier de ,deur even te openen. De man deed dit. maar qp hetzelfde ogènblik werd h'" vakkundig knockout geslagen en thans zoekt de politie naar twee bandieten en juwelen ter waarde van 150.090 dollar. millilllini BETIMMERINGEN VERBOUWINGEN ENZ. VOORHAVEN 101 TEL 34971 - ROTTERDAM start van de raket of het ruimteschip, kan door de mens worden doorstaan. Het menselijk organisme is eveneens lp staat gedurende meer dagen in een toe stand van gewichtloosheid te bljfven (ontbreken van de zwaartekracht). Dit heeft dr. ir. J. M. K. Kooy, lector aan de Koninklijke Militaire Academie, gezegd aan de vooravond van het negen de congres van de Internationale Aatro- nautisehe Federatie te Amsterdam, van 2430 augustus; daar zullen 400 geleer den op uitnodiging van de Ned. Ver. voor Ruimtevaart waarvan de heer Kooy voorzitter is. over dit onderwerp van gedachten wisselen. Het grote probleem !s hoe de raket op de aarde terug kan komen. De raket kracht dient te worden afgeremd, het temperatuursvraagstuk (wrijving met de atmosfeer) moet worden opgelost en voorts een middel gevonden om een vei lige landing op de aarde (paraehuten) te waarborgen Het verwerkelijken van de Idee van een bemand ruimteschip zal zeker vijf tot tien jaar vorderen, al gaat de ontwikkeling, internationaal gezien, zeer snel. Het congres staat voor een belangrijk deel in het teken van de voortstuwings systemen en de daarvoor benodigde brandstof. Uit de keuze der talrijke voordrachten blijkt duidelijk, dat de in leiders zich intensief met de mogelijkhe den op dit gebied bezig houden. (Van onze correspondent) De Apeldoornse politie heeft aangehou den de 34-jarige D. K. uit Sneek, die als agent van een begrafenisonderneming te Apeldoorn begrafenisverzekeringen af sloot op gefingeerde namen en zodoende provisie incasseerde, welke hem niet toe kwam. Ook heeft hij kwitanties geïnd en het geld ten eigen bate aangewend. De malversaties strekken zich uit over een periode van drie maanden en belopen een bedrag van ongeveer 1.200,—. De voetbalclubs van West-Berlijn, die spelen in de eerste klasse van de Westduitse voetbalcompetitie, zullen het komende seizoen niet twee wedstrijden tegen elkaar spe len, doch drie. Teneinde de clubs te helpen bij hun streven evenwicht tussen ontvangsten en de stijgende uitgaven te bewaren, heeft de bond bepaald dat de 12 verenigingen uit Berlijn behalve een thuis- en een uitwedstrijd ook nog een ontmoe ting op neutraal terrein zullen spe len tegen iedere club. De West- berlijnse competitie wordt hierdoor voor wat de eerste klassers be treft althans uitgebreid van 22 tot 33 wedstrijden. POEDER -ZALF*OLIE-ZEEP Op de eerste dag van de Europese ro<-K kampioenschappen voor dames, op n kunstmatige Malta-meer bij de P00 t stad Poznan, heeff de Dordtse skiffs1*^ mej. Luderus (van de Kon. Dordti R.Z.V.) zich in de finale geplaatst. 2 werd in haar heat in 4 min. 23,1 «e tweede achter de Duitse Voigt (4.17,1b maar vóór de Hongaarse Papp (4.41.*r De nummers 1 en 2 van de heats ging® over naar de finales. Overigens waren alleen in de skiff in de vier met stuurvrouw series nodifr De inschrijving uit de 12 deelnemend^ landen op de andere nummers is zo gfj ring dat daar direct de finales geroe>° worden. Het bestuur van de K.N.Z.B. heeft n8 overleg met trainer Frans Kuyper besl"' ten de waterpoloploeg voor het Europe5® titeltoernooi te Boedapest uit te breiden tot 11 spelers. Aan de negen reeds aan gewezen spelers zijn thans toegevoeg Van der Tooren (GZC) en Smol (HZ e PC). - (Speciale berichtgeving) STOCKHOLM, vrijdag. ALLE DRIE Nederlandse meisjes heb ben zich vrijdagochtend voor dc demi finales van de 200 m geplaatst: Hannie Bloemhof vrijwel zonder strijd (zodat zij niet sneller dan 24,5 sec. behoefde te gaan), Nannie Haase na een fel gevecht dat met een tweede plaats in de serie werd beloond, Ria van Kuyk op het nip pertje als derde in haar serie. Ofschoon Hannie Bloemhof haar serie won, maakten Itkina (de Russin die reeds de 400 meter titel won), de Duitse meisjes Stubnick en Sadau en het Engelse sprint- stertje June Paul een beslist sterkere in druk; het zal ook hier onze Arnhemse favorie te niet meevallen om tot de finale door te drin gen en de twee andere Ned. meisjes nog min der. Peter Nederhand heeft de series van de 110 me ter horden niet over leefd; de blonde A.L.O.- speclalist liep wel de zelfde tijd als de Frans man Dohen (14,9 sec.), maar lag op de finish toch een paar streepjes achter en dat betekende de 4e plaats en Uitschakeling. Eef Kamer beek werd in zijn serie wèl 3e (In 14,8 sec.) en gaat naar de demi-finales. NEDERHAND, uitgeschakeld De uitslagen van de serie 200 me^ dames waren (de nummers 1, 2 en plaatsten zich In de halve finales): Eerste serie: 1. Maria Itkina (Rusl.) sec.; 2. Nannie Haase (Nederland) 25- sec. 7 3. Letizia Bertoni (It.) 25.1 sec. Tweede serie: 1. Chrlsta Stubnick (D'^> 24.2 sec.; 2. Celina Jesionowsky (Polo*! 24.5 sec.; 3. Ria van Knik (NederlM1 24.8 sec. Derde serie: 1. Barbara Janiszews^8, (Polen) 24.4 sec.; 2. Marianne Dew (G 24.7 sec.; 3. Olga Sikovec (Z. SI.) 25.1 Vierde serie: 1. June Paul (G.B.) ?4, sec.; 2. Inge Fuhrmann (Did) 24.7 sec.; Linda Kepp (Rusl.) 25.0 sec. Vijfde serie: 1. Hannelore Sadau (P\\ 24.1 sec.; 2. Vera Zabeüna (Rusl.) 24' sec.; 3. Ulla-Britt Johansson (Zweden 25.3 sec. Zesde serie: 1. Hannie Bloemhof derland) 24.5 sec.; 2. Michelime Flucb0. (Fr.) 24.9 sec.; 3. Ida Fluchot (Hong.) sec. De uitslagen van de serie 110 horden heren waren (de nummers 1, 2 e 3 gaan over naar de halve finales): Eerste serie: 1. Lauer )Dld.) 14.2 &fc.\ 2. Olsen (Noorw.) 14.8 sec.; 3. Svara 15.0 sec. Tweede serie: 1. Mikhailov (Rusl.) 1 sec.; 2. Hildrecht (G.B.) 14.5 sec.; 3. Dobti, (Fr.) 14.9 sec.; 4. Nederhand (Nederia" 14.9 sec. Derde serie: 1. Lorger (Zd. SI.) 14.4 2. Marsellos (Grl.) 14.8 sec.; 3. Eef Kai»er beek (Nederland) 14.8 sec. Vierde serie: 1. Mazza (It.) 14.5 sec j Johansson (Zweden) 14.6 sec.; 3. Br8" (Did.) 15.6 sec. Uit het Duits vertaald door JAN H P. JACOBS 12). De wethouder vroeg of de jongeman voor de tijd van het herstellingswerk hier zou mogen blijven en er ook zelf een aandeel in zou nemen. De oude Nettenmair zweeg eerst een poosje, als wachtte hij er op, dat Paul zich tegen dat blijven zou ver zetten. Eindelijk scheen hij maar aan te nemen, dat hij dat deed en zei op zijn grimmige, afgebeten manier; Je blijft, hoor je? Paul ging naar zijn kamertje om zijn spullen uit te pakken. Daar was hij nog mee doende, toén het bericht kwam, dat de gemeenteraad de restauratie had goed-, gekeurd. Het was dus beslist, dat hij blijven zou, Hij kon nu voor zijn eigen streek en stad in praktijk brengen, wat hij elders had geleerd. Wie de hele Paul Nettenmair nu eens goed wilde leren kennen, moest hem in zijn kamertje gadeslaan. Het hoofddoel van al zijn wensen was bereikt. Hij was dol gelukkig. Maar hij sprong niet op, rende niet zijn kamer op en neer, liet niets vallen, legde niets, waar het niet thuishoorde, zocht niet in zijn koffer of op de stoel wat hij in zijn handen hield, neen de blijdschap bracht 1 helemaal niet in verwarring; integendeel, zij verhelder de zijn geest en verhoogde nog zijn zin voor nauwkeurigheid. Geen pluisje, geen stofje op zijn kleren zag hij over 't hoofd; hij streek er geen enkele keer minder 'over dan hij gewoon wasjalleen aan de manier waarop hij het deed kon men zien, wat er in hem omging. Het was namelijk te gelijkertijd èen liefkozing van de dingen, die hij hanteerde. Het plezier over het nieuw verworvene deed hem niet de vreugde vergeten over wat hij al bezat. Alles werd hem als het vare nog eens geschonken. Als hij aan de loftuitingen van de wethou der dacht, ging zijn plezier daarover met dezelfde blos gepaard, die hij ,n tegen woordigheid van de andere had getoond CL hij alleen was of tegenover anderen stond, maakte voor hem geen verschil. Toen hij zich helemaal geïnstalleerd had begon hij meteen aan het verlangde rap port. Op zijn advies had men tot de res tauratie besloten Niet alleen als knecht van zijn vader, als arbeider alleen, had hij er mee te maken, maar hij voelde, dat hij nog 'n bijzondere morele verplich ting tegenover zijn vaderstad op zich lfad genomen; hij moest alles doen, wat hij kon om daaraan te voldoen. Dat zou hij ook wel gedaan hebben zonder die aanspo ring, maar hij kende zichzelf te weinig om dat te weten. In die opgewekte stemming leek het hem gemakkelijk om de onbehaaglijkhe den te overwinnen, die zijn blijven wel licht van de zijde van zijn broer en schoon zuster zou verwekken.Zijn broer wilde im mers alleen maar dat hij gaan zou, om dat zijn schoonzuster niet veel met hem ophad en haar tegenzin was op de duur misschien wel te overwinnen. Hij had zijn broer nooit iets in de weg gelegd of hem beledigd; in de zaak wilde hij zich heel graag aan hem onderwerpen. Hij dacht er niet aan, dat men soms beledigd kan zijn zonder het te weten of te willen, ja dat men soms verplicht kan zijn te beledigen. Hij dacht er ook geen ogenblik aan. dat zijn broer hèm beledigd zou heb ben. Hij wist niet, dat men soms ook degene haat, die men beledigt en niet alleen Iemand, door wie .men beledigd wordt. Beneden bij de loods stond de onsym pathieke knecht grijnzend met Fritz Net tenmair te praten en zei: Op het eerste gezicht heb ik iemand door. Tja, die meneer Paul! Maar het heeft niets te betekenen. Dat duurt niet lang, let op mijn woord! Fritz Nettenmair beet op zijn nagels en vergat te vragen, hoe de knecht dat bedoelde met dat „niet lang duren". Hij ging naar de huiskamer en onderweg zei hij zachtjes tegen iemand, die er niet was: Rechtschapenheid, vakkennis, zoals die prul van een wethouder zegt? Ik weet wel, waarom jij je zo opdringt en je hier probeert te nestelen, jij pluisiesplukker! Jij stofzuiger! Je kunt zoveel efe onschul dige uithangen als je wil, ik., en hij maakte het gebaar dat betekende: Ik ben er een, die het leven kent en ook alles wat lange haren en schorten iraagt Met een keerde hij zich naar de deur, maar hij draaide zich zo vlot en welgezind om als anders. Hoe velen denken de wereld te kennen terwij) zij alleen maar zichzelf kennen. De geest van het huis met de groene luiken wist meer dan Paul Nettenmair wist meer dan alle anderen. Hij keek des nachts door het venster, waar Paul bij het licht van de lamp nog aan zijn rap port schreef; zijn bleke schaduw viel op het papier, en de schrijvendé jongeman zuchtte diep, zonder te weten waarom. Dan gleed de geest met angstige geba ren langs het wegje naar de loods, en de oude hond aan zijn ketting huilde in ztin slaap en wist niet waarom. De jonge vrouw zag zijn hand over het voorhoofd van haar man strijken; zij schrok en haar mond schrok mee en wist met waarom. De oude heer droomde, dat men een dode met schande overladen het huis binnen droeg, en het oude huls kraakte ln alle gebinten en wist niet waarom. En nog lang waarde de geest, als allen al naar bed waren, door de kamers, heen en weer naar de galerij, de tuin in, de oods in en over het wegje, de bleke hand wrin gend, en hij wist waarom. Tussen hemel en aarde bevindt zich het rijk van de leidekker. Diep daaronder het levendige gewoel van de wandelaarsop aarde; hoog erboven: de wandelaars van de hemel, namelijk de stille wolken en hun rustige vaart. Maanden, jaren, tientallen jaren lang ziin er geen andere bewoners in dat riik dan het krassende, onrustige kraaienvolkje. Maar op zekere dag gaat midden in het torendak een smalle toe gang open: onziehthare handen s-hu'-'en twee steuot-oiken naar botton Wie Het van beneden ziet gebeuren, denkt, dat ze -gjl een brug van stroohalmen in de lucht ga0f bouwen. De kraaien zijn uitgeweken n8.,, de top van de toren en de windwijzer, ken omlaag en zetten hun veren op v angst. Al® de steunbalken een paar voet buiten steken, worden zij niet meer F„ wogen. In plaats daarvan begint binn® onder het dak een zo vrolijk gehatn® dat de slapende uilen wakker «Christ en door verschillende openingen heer volle daglicht intuimelen. De kraaien n,e ren het spektakel met ontzetting, ma8r 'o mensen beneden bemerken er niets (.rf en ook de wolken trekken gelilkmo?;.;- verder. Als het gehamer verstomt, sch - ven er een stuk of twee. drie p'®nLn dwars over de steunbalken naar bu' en even later verschijnen er een mett'Ne hoofd en een paar rustige armen- ep ene hand houdt een spiiker gereed de andere zwaait een hamer. Eindelij* r dit stuk gereedschap klaar. Voor zijn <Lel ker kan het een brug naar de helLt worden zonder dat hij dit wenst. OP 0(. platform wordt een ladder geplaatst- als het torendak erg hoog is, de ene der op de andere. Zij ziin door niets ders verbonden dan door de ijzeren h s;9t' en zij worden door niets anders vCfl gehouden dan door vier mannenban efl en in zekere zin door de hoge stang b°,e( op de toren, waar de bovenste tegenaan leunt. Is de ladder maar e $e maal boven het platformpje en nan torenstang met stevige touwen bonden, dan ziet de moedige leidekke' elt. geen gevaar meer in haar te beklim'Tjef ook al denken ze beneden, dat de '8?-i slechts uit dunne stokjes K «mees- 41 (Wordt vei'v°

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6