Een Lady in opwindiny aan de Cote d'Azur l 4: \i 2 „Ver van BAGDAD, dicht bij SAGAN" 1 Over „pushing-power" en „fighting-spirit" (sociale wegwijzer) over communisme NOTITIES VAN NEHROE paginaJ CQÏW door MARTIN W. DUYZ1NGS De wapenleveranties aan Indonesië Philips' Gloeilampen Tito waarschuwt voor Trojaanse paarden V B ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1953 CöTF, D'AZUR, augustus DE LADY had geen tanden. In Genève reeds had ik haar ontmoet. Zij was daar in het gevolg van een zorg vuldig bewaakte en uiterst verlegen prin ses uit het protectoraat Aden. Men zei, dat de prinses aan de boorden van het Lac Leman alleen maar wachtte op het kostelijke ogenblik waarop haar vader, de sheik, het met een bevriende relatie in Kuweit eens geworden zou zijn over de bruidsschat. Dat vlotte niet bijzonder, naar men fluisterde. De tijd, dat een sheik in het protectoraat Aden een zijner aan vallige dochters uithuwelijkte voor een dozijn symbolische geiten, een kruik reukolie en een pondje dadels is ook in Aden al lang voorbij. De onderhavige sheik in Aden sprak, dacht en dééd naar men in het gevolg van de prinses vgl ontzag meldde alleen nog maar in Ca dillacs, Bentleys, Belgische geweren en Franse cognac. Een zomerse serie luchtige reportages over uiterst ernstige zaken als handelaars in opstanden, opgejaagde Sheiks, gemanicuurde spionnen, de mateloze moeilijkheden van Lady Docker en de jongste psycho-analytiscke vondsten in het zesde „ik" van Francoise Sagan en van hen die haar (tot in Saint Tropez toe) volgen willen. Toen gaf Lady Docker het op, voer de „Shemara" met volle kracht naar Mar seille en namen de Dockers ijlings een vliegtuig naar Parijs. De Cóte bleek het zonder haar te kunnen Tweede-Kamerlid stelt vragen Scherven vlogen in 't rond HBS'ERS BRACHTEN SCHEI KUNDELES IN PRAKTIJ& NIEUWE REGELING VOOR_ RECLASSERINGSBEZOEK M Conversie van obligaties in aandelen OPSLAGPLAATS VAN LEERLOOIERIJ UIT- GEBRAND Brandweerman onder puin gewond MUTATIE IN SOVJET-UNIE KOSTEN VAN LEVENS ONDERHOUD IN DE V.S. Ouderdomsrente Kost en inwoning Ziek in het buitenland PASTOOR A. DE WILDT GAAT DORDRECHT VERLATEN PRINS BERNHARD VAN VAKANTIE TERUGGEKEERP DERDE RUSSISCHE KUNSTMAAN Hoe ook: de prinses gedroeg zich aan de boorden van het Lac Leman alsof de bruids schat al betaald was. Haar garderobe was vati ecn der exquise modehuizen in Parijs, haar sieraden-collectie groeide met de dag en haar Frans-Engelse hofhouding liep gulzig in het rond met hele boekwerken vol blanco-cheques en gaf hem. naar vermogen, van Jetje. In die hofhouding had ik de lady ontmoet. Zij was van het type. dat zo gaarne fancy-fairs organiseert, teneinde vervolgens tijdens de jaarlijkse vos senjacht van een paard te tuimelen of op een eenzame wandeling in de omgeving van Cham- béry koelbloedig onder een lawine te geraken: en bovendien was zij van een uiterst oude fa milie, met twee dichtbije ooms en één verre neef in „The House of Lords" en met een an dere neef, die iets uiterst belangrijks was in New Delhi of in Calcutta, of misschien wel in Singapore: hij liet de laatste tijd nogal weinig van zich horen MEN HAD IN Gencve het afscheid van de lady gevierd. De lady kón niet langer blijven. De lady moest wei weg. De lady mócht niet wegblijven op het jaarlijkse liefdadigheids diner van de Sporting Club in Monte Carlo. „So exciting, indeed. en 25.000 franken p»r couverten een lijst van gasten als een moderne Almanac de Gotha, vermengd met wat olie, wat Hollywood cn wat levertraan. De lady had de lijst al in Genève. Men moest eenvoudig vechten om op die lijst te komen, had de lady gezegd eri vervolgens had zij koes terend wat namen voorgedragen: de maharad- jah van Baroda, bijvoorbeeld, of prinses Czay- koski, of prinses Pierre de Montenegro, baro nesse de Geiger, mister Gurney, de directeur- generaal van Pan-American Airways, de bal lerina Margot Fonteyn, de alom tegenwoordige heer Aristotele Onassis, de markiezin van Cau- mont La Force, de prins en prinses de Bavière et Bourbon, de Prinz zu Schaumburg— Lippe, Ali Kahn, Aga Kahn, de Italiaanse graaf Cicogna, de Hongaarse prinses Esterhazy. alsmede enige honderden ladies en gen tlemen uit Engeland en de Verenigde Sta ten die er wel méér dan 25.000 franken voor over hebben om naast de gravin Materlinck of Son Excellence Ilhamy Hussein Pacha aan tafel te zitten. EEN WEEK later vond ik de lady terug in Le Lavandou. De hitte die ginds in Italië een volle week lang de toeristen aller landen gaar gestoofd had, was tenslotte doorgedrongen tot de Cöte d'Azur. Sedertdien hingen er ginds in Monte Carlo, in Nice en in Cannes op alle hotels en pensions bordjes met het veelbelo vende woord „complet", werd er in de cam pings langs de kust gevochten om iedere vier kante meter, hoorde men in het Casino van Monte Carlo en op de Promenade des Anglais in Nice voornamelijk nog slechts Duits. Neder lands en Italiaans en had de „crème de la crème" van de Cöte nog maar juist de tijd ge had om verder naar het westen te vluchten, naar Le Lavandou bijvoorbeeld of, nóg beter, naar Saint Tropez, alwaar het u inderdaad nog overkomen kan, dat gij een hele straat kunt doorlopen zonder een dozijntje landgenoten met een feestmuts en een grondig vernielde opper huid te ontmoeten, u vergastend op enige, luidkeels over een verbluft terras gegalmde fragmenten uit onze. de laatste jaren door Johnny Jordaan, Zwarte Riek en Tante Leen zo grondig aangevulde nationale liederenschat DE I.ADY WAS in Lavandou (als gij habitué zijt aan de Cöte, dan staat, het als ge dat „le" van Lavandou kwasi-slordig vergeet) Zij was in Lavandou omdat haar relaties noch de firma Coock and Sons erin geslaagd waren, ginds in Saint Tropez nog een doorregende mansarde kamer (ad 4000 franken per nacht), laat staan een, de lady conveniërende, suite te huren. Zij logeerde nu in Beau Rivage, dicht hij het kleine strand van Lavandou, en hoewel Beau Rivage het méér van de ligging dan van het comfort moet hebben, is het wèl „en vogue" en héérlijk duur. Bovendien werd het omringd door dure Engelse sportwagens en struikelde men er niet alléén aan de bar prak tisch over niet anders dan right honorabele ladies en gentlemen, die het allemaal in koor unfair, beledigend, vervelend, waanzinnig en shocking vonden. Wat zij precies unfair, beledigend, verve lend, waanzinnig en shocking vonden, hoorde ik van de lady uit Genève. Ik vond haar in het duisterste hoekje van het kleine, doch voortreffelijke restaurant van „Jane et Nico", dicht bij het oude vissersha ventje. waar het verblijdend gewoon naar teer, vis en alledaagse dingen geurt, in tegenstelling tot de. rest van Lavandou, waar gij nu voor namelijk benzinewalm. dure parfums en anti zonnebrand-olie staat te snuiven. Er stonden ook die dag enige typische plaat selijke lekkernijen in lokkende vuurrode let ters op de kaart van Jane en Nico. doch de lady die uit Genève kwam, zat zuur en zwij gend in een bord vol alles behalve typisch- plaatselijke cornflakes te staren en dat kwam omdat zij haar gebit in reparatie had bij een dentist, die in Cap Bénat woonde, doch die, naar de lady mummelend meldde, zijn praktijk wel wat verwaarloosde sedert hij van de vroe ge ochtend tot de late avond een splinternieuw zeiljacht deelde met de weduwe van een on langs overleden Amerikaanse vlees-, vet- en Schande, zei de Lady over haar tweede bord cornflakes.. wat ze Lady Docker hebben aangedaan, is dood gewoon een schande Gij wéét, wat ze Lady Docker hebben aan gedaan en het is afschuwelijk! Lady Docker mag tegenwoordig niets meer, in Europa. Als zij in de speelzaal van Palm Beach in Cannes een croupier met een voortreffelijke, droge rechtse directe een blauw oog slaat, maken de mensen er onmiddellijk drukte over. Als Lady Docker in een nachtclub in Londens West-End een glas champagne uitstort over de smette loze smoking van een, haar volmaakt onbekend gentleman, dan biedt tegenwoordig zo'n gentle man, kennelijk gespeend van ieder gevoel voor humor, Lady Docker niet eens meer zijn wel gemeende excuses aan. Als Lady" Docker zich op een der vliegvelden van Parijs in een hand gemeen begeeft met een Franse douanier, dan sleurt men Lady Docker tegenwoordig voor een ordinare rechtbank, en als Lady Docker ginds in Monaco demonstratief de Monagaske vlag verscheurt, dan verbiedt prins Rainier haar het vorstendom en prompt verbieden de darmenmagnaat, van wie men nog altijd niet precies wist, of hij zijn treurende gade slechts twintig of tóch dertig miljoen dollars had na gelaten. zei de lady, „moesten wij hier „EIGENLIJK,' niet bljjven." Ik zweeg. Nico, de „patron", die op een afstand stond toe te zien hoe een mens in staat is om tegcr. lunchtijd cornflakes, in plaats van een paar van die heerlijke, in olie gebakken. Middelland se zeevisjes te eten, zweeg eveneens. „Eigenlijk," zei de lady in moeilijk Frans, „eigenlijk moesten we héél de Cöte maar aar« de continentaic vakantiegangers cn de Ameri kanen laten. Want de Cöte is Frankrijk niet meer. En Monaco is prins Rainier niet meer, en Franse autoriteiten haar de Cöte d'Azur.... en niemand schijnt er zich om te bekommeren, dat Lady Docker zonder de Cöte d'Azur een voudig niet leven kan! Het was, tot voor enige dagen, overigens de vraag of de Cöte wel zonder Lady Docker le ven kon. Want men kon van Lady Docker zeg gen wat men wilde, men moest toegeven, dat Sir Bernard Decker, haar gemaal, ook aan de Cöte niet bepaald karig omsprong met zijn Ponden. Er zijn door het echtpaar zowel in Cannes als in Monte Carlo in de loop der jaren enige legendarisch gebleven festiviteiten aan gericht en voor het overige placht Lady Docker zich zelden naar de baccarattaf.els te begeven met kleinere fiches dan die van een miljoen: en het is in het casino van Monte Carlo ge beurd, dat Lady Docker op één avond dertig miljoen achterliet, terwijl Sir Bernard Docker, die over een uiterst subtiel gevoel voor humor moet beschikken, tot vermaak van de om- staanders op zijn edele dijen zat te slaan van onverholen pret. DOCH MEN waardeert die dingen tegen woordig niet meer aan de Cöte. „Er zijn te veel Amerikanen tegenwoordig," zei de lady uit Genève over haar cornflakes. „Zij smijten met geld en bovendien hebben zij geen houding, het schijnt, dat de Fransen dat appreciëren: sedert prins Rainier een Amerikaanse trouwde, hebben de Amerikanen het aan de Cöte te zeggen." Aan de Cöte zelf ziet men dat nuchterder. Daar zegt men: „Aan de baccarattafels was Lady Docker een uitzondering. De. rest van de Engelse upper-tcn doet tegenwoordig meer in poehah dan in Ponden. De Amerikanen spelen grover: Jack Warner, de Amerikaanse filmmagnaat, had geen plezie rige avond gehad, als hij minder dan 20 mil joen gewonnen of verloren had en bovendien was hij er avond na avond." Zodat gij wel begrijpen kunt, dat héél de Cöte met Jack Warner meeleefde toen hij en kele dagen geleden 's morgen vroeg (na eerst 20 miljoen verloren en vervolgens tegen het ochtendgloren 30 miljoen in Palm Beach terug gewonnen te hebben) tóch wat slaperig zijn rose Alfa Romeo tegen een vrachtwagen opzette, zodat men hem zwaar gewond naar het zie kenhuis in Cannes vervoeren moest: „rouge" of „noir", met evenveel kans om er doorheen te komen, als niet In haar enorme jacht, de „Shemara", kruiste Lady Docker toen nog altijd voor de Cöte: juist buiten de territoriale wateren, ter hoogte van Le Lavandou. Op de Plage stonden de Engel sen ter plaatse druk met Union Jacks te wuiven en de lady liet zich niet onbetuigd, inviteerde Jan en Alleman aan boord (de pers inbegrepen), was uiterst gul met haar kaviaar en haar cock tails, doch bleek al haar voorraden ginds in Marseille te hebben gekocht, hetgeen een strop 'was voor de winkeltjes in Le Lavandou en het geen bovendien de Franse autoriteiten zo zeer vertederde, dat zij de Lady langs diplomatieke weg lieten weten, dat zij een uitstekende kans maakte, weer aan land te mogen als zij for meel maar even haar excuses wilde aanbieden. „De schande1" zei de lady uit Genève boven haar tweede bord cornflakes. En zij wist woordelijk wat Lady Docker gekrenkt doch fier geantwoord had:.„I'wiil not apologise!" Drie dagen heeft de „Shemara" nog voor La vandou gelegen. Drie dagen lang behoorde Lady Docker er tot de speciale attracties: alles wat een roeiboot of een waterfiets bemachtigen kon, voer uit om de Lady. die zonder de Cöte niet leven kon, met eigen ogen te zien. Het Tweede-Kamerlid, de heer Gerbran- dy, heeft aan de minister-president en aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd: heeft de regering der Verenig de Staten kortgeleden een overeenkomst, met de regering van Indonesië gesloten, waarbij eerstgenoemde regering zich heeft verplicht lichte wapenen te leveren met toezegging aan Indonesische zijde, dat deze uitsluitend worden bestemd voor handhaving der binnenlandse veiligheid en voor wettige zelfverdediging? Indien deze vraag zakelijk bevestigend moet worden beantwoord, is de Neder landse regering tevoren door onze NATO- bondgenoot in deze transactie gekend? Is de Nederlandse regering niet van oor deel, dat de door de NATO-bondgenoot te leveren wapenen zullen worden misbruikt voor directe of indirecte agressie tegen Nederlands Nieuw-Guinea, voor oorlogs handelingen tor onderdrukking van de door Nederland gegarandeerde zelfbe schikking van de Zuid-Molukkers en te gen de positie van hen, die in Indonesië voor hun vrijheid vechten? At Is de regering niet van oordeel, d»' beginselen, welke aan het NoordaUs®^ sche verdrag ten grondslag liggen, den ook buiten het strikte NoordatU® sche territoir verantwoordelijkheid 1 kennen voor elkanders veiligheid en i® geval zich niet verdragen met de vor® bedoelde levering van wapenen? (Van onze correspondent) Omwonenden van het Walterbosj®^ Apeldoorn werden dezer dagen schrikt door een aantal luide knallen, afkomstig bleken te zijn van ontplon1^, gen in het bosje. Een heer, die juist P?h seerde, hoorde iets rakelings langs heen suizen. Het bleek een scherf te die hij de politie ter hand stelde. Uit een onderzoek kwam vast te staaJ dat twee hbs-ers op de vuilnishoop n aantal hogedrukbuisjes hadden gevond® De twee jongelieden, W. H. en H. R„ den 17 jaar oud. raadpleegden hun stuc' boeken en ontdekten dat er met wat cn micaliën wel een spectaculair spell®'! was te spelen. Nadat zij het een en an®" bij een drogist hadden gekocht, fabric®®1,' den ze een projectiel, dat ze tot ontP-®L fing brachten. Van de politie kregen knapen een flinke schrobbering. Ook in Parijs worden vaak overvallen op taxi-chauffeurs gepleegd. Chauffetd Pierre de Vitry is nu wel bereid om in donkere straten overvallers te ontmoe' ten. De heer De Vitry houdt een „sympathiek" knuppeltje vast, waarvan uiteinde bestaat uit een kolf, waaruit fraaie steeksels prijken. Boven op wapenstok ziet men een spuit, waar ook nog wel een verrassing uit zal kornet1 Voorts bevindt er zich in de wagen nog een enorme sirene en gaan bij een overval zoeklichten aan. De staatscourant van gisteren bevat o.m. een beschikking van de minister van Justitie tot Intrekking van de rege ling van 1923 en vaststelling van een nieuwe regeling voor het reclasserings- bezoek aan gedetineerden door vertegen woordigers van de reclasseringsinstellin- gen. De vaststelling van deze nieuwe regeling betekent een bevestiging van de praktijk van het reclasseringsbezoek, zoals dit zich na de oorlog wegens de herziening en modernisering van het gevangeniswezen en met het oog op de uitbreiding van de reclasseringsopvatting heeft gevormd. We ontmoetten hem op 't terrein van hotel Prin ses Juliana in Valken burg. Hij had terras- dienst. Toen hij ons aan sprak over de bestelling en 'n merkw ardig soort heerlijk gebak aanprees, ontdekten we zijn vreemd gebruik van de Neder landse taal. Waar komt die jongen vandaan? Van een praatje kwam een praatje. Een pa-.- dagen later hadden we een in terviewtje gearrangeerd en 'n plaatje laten schie ten van Tom F., oud 18 jaar en geboren in Boe dapest, op zestienjarige leeftijd uit Hongarije ge vlucht en doende in ons land zijn geluk te be proeven. We noteerden het een en ander, vooral ten ge rieve van de jonge men sen voor wi deze pagina in het bijzonder bestemd is aan de aanvang van een nieuw schooljaar of arbeidsei-oen. Het kan tot troost dienen of tot aanmoediging. Misschien is het artikel ook wel een beetje om je te generen... Tomas dan, leerling van de 4e klas gymnasium in Boedapest, wilde de ad vocatuur in. Dit jaar had hij eindexamen moeten doen. Vader had vier winkelbedrijven. In 1945 werden ze ge nationaliseerd. In 1950 lukte het hem een nieu we kleine zaak te begin nen. die werd ook ge naast. Ruim een maand na het begin van de revolu tie, om precies te zijn, op 27 november 1956, nam Tomas met zijn moeder de vlucht. Bij het meer Festö kwamen ze de Oostenrijkse grens over, de laatste ander half uur telkens dekking zoekend, wanneer er Iichtkogels de lucht in gingen, dwars door het bouwland. Wee degene die gegrepen werd en te ruggebracht. Vader dekte de aftocht. Je kon niet weten, mis schien keerde het tij. Hij bleef nog een maand in de hoofdstad en nam toen ook de vlucht. Dat was december 1956. Dan in één zin maar de hele ellende van de tocht langs diverse kampen. Eerst in Oostenrijk en toen in Nederland. Moe der liep er een lichte t.b.- aandoening mee op en moest een tijd doorbren gen in "erg en Bos. Succes De familie kwam ten slotte in Kerkrade te recht in een eigen flatje. Vader (52) werkt nu als employé in Aken in een soortgelijk bedrijf als hij zelf had. Tomas kwam in april in een hotel-seizoenbe- drijf te Valkenburg als jongste bediende en stond in het najaar weer op straat. De vluchtelingenorga nisatie hielp mee emplooi te zoeken. De hotelvak- school t Ma: itrich'. deed haar best. Tomas kwam in het Prinses Juliana-hotel, waar we nu zitten te luieren p h-t terras, en begon onder veel woor den op c.e onderste sport van de ladder Glazen spoelen en schoenen poet sen. Ondertussen moest hij ook zien de enorme taalmoeilijkheden te over- winnen. Maar Tomas be- dient nu toch de klan- ten. Pe 'troon is tevre- den en de collega's waar- deren hem. Juist uezer dagen werd zijn „pushing-power" en „fighting-spirit" beloond. Er kwa bericht dat Tomas in -epU•->' - kan gaan studeren aan de Hotel vakschool te Maas- tricht met een beurs van de Stichting Opleiding Jeugdige Hongaarse Vluchtelingen. Dat heeft hij dan, naast de voor spraak van de men sen die herr kenden en hem z, jen werken (zijn patroon bijvoorbeeld) op de eerste plaats te dan ken aan zijn eigen kwa liteiten. Voor de aardigheid een II boulevard-blaadjesvraag: j „Tomas, wat vind je van de meisjes hier"? „Ze rijn niet zo erg betrouwbaar". „Zo (i „Ik ga wel eens graag 'jj dansen. Maar als je een paar keer afgesproken 'I hebt zie je ze weer met 1) een ander op stap gaan". V „Dan heb je het na- tuurlijk slecht getroffen" f/ zeggen we in een opwel- i ling van hoffelijkheid aan v het. adres van de Neder- h landse meisjes. In ieder geval heeft een meisje aan Tomas, )j als hij voor mocht gaan op de weg naar helemaal V zelf veroverd succes, een kerel in de volle zin van dat echte Hollandse woord. 'h Succes Tomas 1 Blijkens het bijvoegsel van de Offi ciële Prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel zullen op 25 augustus onder rubriek I in de definitie ve notering worden opgenomen nog 10.347.900 «ewone aandelen N.V. Ge meenschappelijk Bezit van Aandelen Phi lips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven in stukken van 1000. Deze aandelen zijn dooreenleverbaar met de reeds ge noteerde gewone aandelen der N.V. Naar wii mogen aannemen, houdt de opneming in de officiële notering van bovengenoemde stukken verband mc' de conversie van obligaties Ph'liPs in aan delen Philips. (Van onze correspondent) Door nog onbekende oorzaak is van nacht de opslagplaats van lederafval' schuimrubber en plastiek van de leer looierij Bechentorf in de Grote Straat ta Waalwijk in de as gelegd. Bij het blus' singswerk werd de brandweerman van Zon onder het puin van de instorten de gevel bedolven Hij moest met wonde® in het gezicht en een beenbreuk naar hu ziekenhuis worden overgebracht. Ron® twee uur vannacht was de brandweer het vuur meester. De schade wordt door ver zekering gedekt. President Tito van Joego-Slavië heeft woensdag in een toespraak tot ambtena ren in Maribor, welke eerst gisteren te Belgrado werd gepubliceerd, ervoor ge waarschuwd, dat Joego-Slaviës vijanden zullen doorgaan met het gebruik van Trojaanse paarden om de nationale een heid te doorbreken. Hij gewaagde van aanvallen van het Sovjet-blok, dat „on ze leiders belastert en zwart maakt op de manier van het onbeschaafdste volk". Tito verzekerde dat de aanvallen, die meesttijds van verscheidene kanten ko men, Joego-Slavië niet op zijn weg zullen tegenhouden. Joego-Slavië had geen an dere keus dan vreedzaam te leven met volkeren, die recht hebben op de stelsels die zij willen en die hun welgevallig zijn. De voorzitter van de Sovjet staatscom missie voor de chemische industrie, Ti- komirof, is van zijn functie ontheven en „benoemd" tot eerste vice-voorzitter van deze commissie, zo meldt Tass. Tot vootzitter is benoemd R. Fedorof. In het begin van dit jaar werd Tikomi- rof benoemd tot minister voor de che mische industrie. Op 9 juni werd mee gedeeld dat dit ministerie opgeheven zou worden tengevolge van een reorganisatie. Op 24 juni volgde toen de benoeming van Tikomirof tot voorzitter van de staatscommissie voor de chemische in dustrie. F. B. De kosten van levensonderhoud over de maand juli hebben voor het eerst in meer dan 2 jaar een geringe daling vertoont. Het prijsindexcijfer basis 1953 100 daalde met 0,1 pet. tot 107,4 De heer C. v. d. B. un' -angt ouder domsrente uit Duitsland via de Raad van Arbeid te Nijmegen. Hij vraagt, of hij misschien in plaats van de Duitse rente een Nederlandse ouderdomsrente kan ontvangen. Dit Is namelijk ook gebeurd bij een vriend van hem. Wij nemen aan. dat de briefschrijver hier doelt op de rente krachtens de z.g. Angestelltenversicherung. Voor zover ons bekend, is het in zijn geval niet mogelijk om rente van een Nederlandse instantie, dus krachtens een Nederlandse wet, te gaan ontvangen. Wij vragen ons overi gens af, om welke reden hij aan een Nederlandse rente de voorkeu geeft. Voor zover wij weten is de Duitse ouder domsrente hoger dan de Nederlandse krachtens de Invaliditeitswet. De tweede vraag van de heer v. d. B. luidt„Wanneer ik zes jaar in Neder land woon, kan ik dan rrnspraak maken op het Rijkspensioen?" 'edo"l is de A.O.W.). Inderdaad kunt u dat, als u ten minste de Nederlandse nationaliteit be zit. De heer W. Th. M. W. te R., vraagt, of bil de uitkering van ziekengeld aan een interne hulp in de huishouding reke ning wordt geh'ouden met d. geldswaar de van kost en inwoning. Het antwoord luidt bevestigend. Da door de minister vastgestelde geldswaar de voor kost en inwoning is 2.50 per dag of 15,— per week of 65.— per maand. Het kan voorkomen, t een werkne mer, die verplicht verzekerd is krach tens de Ziektewet, gedu-ènde ziin ver blijf in het buitenland ziek wordt. Dit kan gebeuren tijdens akantie en ook tijdens een periode, gedurende welke de werknemer door zijn in Ned lar 1 ge vestigde werkgever tijdelijl in hei bui tenland te werk is geste! In ieder ge val raden wij degene, die in dergelijke omstandigheden verkeert, voordat hij naar Nederland terugkerrt, een verkla ring te vragen aan de iuit"nla..dse arts, die hem behandeld heeft. I die verkla ring moet vermeld zijn, van wanneer tot wanneer of van welke dag af arbeidson geschiktheid wegens 'ekt bestaat en bovendien indien de betrokken arts daartegen althans geen bezwaar heeft de aard der ziekte. De idrijfsver -niging verklaart namelijk een dergelijke ver klaring alvorens tot uitkering wordt overgegaan. Die eis komt ons zeker niet onredelijk voor. De bedrijfsvereniging heeft namelijk in de meeste dergelijke gevallen geen gelegenheid om de betrok ken patiënt te controleren. Voorts is het uiteraard aanbevelens waardig, dat de bet-okkene zich, onmid dellijk na zijn terugkeer in Nederland te bevoegder plaatse ziek 'Ir". Dat kan zijn bij zijn werkgever of rechtstreeks bii de bedrijfsvereniging (b.v als het be drijf van de werkgever wegens vakantie gesloten is). Vragen omtrent d- sociale verzeke ringswetten kunnen schriftelijk worden ingediend bij onze sociaal-economische redactie, Kortenaerstraat 1 te Rotterdam. Naar wij vernemen zal pastoor A. d® Wildt van de St.-Antoniusparochie Dordrecht half oktober zijn pastor3®' neerleggen en zich als rustend priestcr Z.K.H. de Prins der Nederlanden is gis' teravond om half zes per auto van d® vakantiereis op paleis Soestdijk terugg®' keerd. Volgens mededelingen van de Utrecht' se sterrenwacht is morgen de derde R®s' slsche kunstmaan te zien om 21.15 uur of een hoogte van 25 graden in het W.Z-W'1 gaande van west naar zuid. Het officiële economische orgaan van de Indiase Congrespartij heeft e®" aantal briefjes gepubliceerd, die premier Nehroe van India circa vijf weke" geleden aan zijn vrienden heeft gezonden. Nehroe zegt hierin o.m. dat be' communisme een systeem is dat onderdrukking van de individuele vrijh®'*' inhoudt cn dat de oude beschavingen niet in staat zijn geweest om zich aan &e veranderde wereld aan te passen. De nieuwe beschaving van het Westen m®' al haar triomfen en prestaties bljjkt ook niet bij machte om zich aan te passé"' aldus Nehroe. Het communisme volgt de desillusie op de voet. Ondanks het schijnbare sue®®' van het communisme, bereikt het zijn doel niet en wel gedeeltelijk door z<i" onbuigzaamheid, maar meer nog door z«n negatie van bepaalde wezenlij"" behoeften van de menselijke natuuru. De onderdrukking van de individuele vrij' hoid, die aan het communisme inherent is, veroorzaakt sterke reacties. De mi"* achting van de communisten voor wat de morele en geestelijke zjjde van hst leven genoemd kan worden, betekent niet alleen een negatie van iets dat de mens is aangeboren, maar berooft het menselyke gedrag ook van normen waarden. De ongelukkige verbinding van communisme en geweld voedt eef bepaalde slechte neiging in de mens. Maar ik heb de grootste bewondering voor vele prestaties van de Sovjet-U"'e' zo vervolgt Nehroe. Hij wijst er dan op, dat zowel communisten als niet-communisten schijnen te denken dat hun principes slechts verdedigd kunnen worden door de taal V®" het geweld en zegt tenslotte, dat de Suczkwestie aangetoond heeft, dat de gfte mogendheden hun koloniaal toezicht niet weer kunnen invoeren, en dat de Se' beurtenissen in Hongarije hebben gedemonstreerd, „dat het verlangen naar "a' tionaJe vryheid zelfs sterker is dan welke ideologie dan ook en uiteindelijk onderdrukt kan worden".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8