Geen enkele wolk met een bliksem Kroesjtsjef voorziet geen oorlog Tijdelijk f 25.- of f 15.- of f 10.- terug bij aankoop van een Philips platenwisselaar van f159.- of f135.- TOKKELEN, TREKKEN EN BLAZEN IN KERKRADE Het Nederlandse cognacje in gevaar LUSTRUMTAPTOE-met-regen-toe Verenigde Staten willen 3000 repatrianten uit Indonesië opnemen "Bissen hemel en aarde f i GRAMMOFOON INRUILACTIE! Twee honderdjarigen Mgr. Th. Huurdeman overleden Ernstige bedreiging' van onze gedistilleerd-industrie Meer olie als energiebron van S.U. Eerste concoursvlag ging naar Italië Brief van Velsen aan Bergisch Gladbach Mgr. S. Kuypers tot bisschop benoemd KAB- -studiedagen te Voorhout Jansen recipieert SALOMON BUIZEN Vermoedelijk deze maand zal president Eisenhower wet tekenen P M MAANDAG 25 AUGUSTUS 1958 PAGIjNA 3 f 159.- f 135.- f 25.- terug voor een oude Philips grammofoon of f 15.- terug voor een andere grammofoon of f 10.- terug voor tien oude platen Burgemeester tekende niet Suriname thans zelfstandig bisdom Regering zwicht voor Franse eis inzake monopolie van benaming cognac Telerecording van „Jedermann" in Salzburg toespraak minister Klomp 'esloot geslaagde bijeenkomst „Jedermann" De geschiedenis Cognac is een soortnaam Ned. cognac volksartikel, Franse een luxe-artikel door 0TT0 LUDWIG .s~ I *n 'a Kroesjtsjef, de Sovjet-premier l" Partijleider van de Sovjet-Unie heeft antwoord op de vraag of hij een oor- 8 nabij acht, verklaard: „Natuurlijk kan k2n 9eh "iet garant stellen voor de gek- An.die er in de imperialistische we- 'n bestaan, doch op het ogenblik zie ik -en enkele wolk waaruit een bliksem u kunnen komen". a zei dit in een rede, die hij op 13 ^agnstus in Smolensk heeft uitgesproken Jl de uitreiking van de Lenin-orde aan 'aatselijkc leiders, die zich verdienste- hebben gemaakt voor de landbouw. De rede werd zaterdag door „Tass" ge- ö«bliceerd. «De imperialisten zwerven om de om- ®'ning van het socialistische kamp als jYPlven om een schaapskooi", zo zei *Jr°esjtsjef „Onze verdediging is echter ïU en verc,edigers zijn betrouwbaar." De binnenlandse en internationale posi tie van de Sovjet-Unie achtte Kroestsjef sterker dan ooit tevoren. De krachten an de vrede en het socialisme zijn zo 'erk geworden, dat zij oorlog kunnen erhinderen, zo meende hij. Met betrekking tot de landbouw, voor- Pelde Kroesjtsjef, dat de Sovjet-Unie v1' jaar het graanrecord van 1956 zal bre- *)en. In alle gebieden is de landbouwpro ductie aanzienlijk vergroot, zo zeide hij. kroesjtsjef voegde hieraan toe, dat de 0vjet-Unie tijd moet winnen in de con- "^rentie met het kapitalistische stelsel .^Pdat zij in de kortst mogelijke tijd de 's- kan inhalen wat de produktie per °°fd der bevolking betreft. Voor de verdere ontwikkeling van de 5°vjet-industrie en de nationale econo mie is volgens Kroestsjef een nog snel- Jere ontwikkeling van de energie-in dustrie vereist. Daarom achtte hij de douw van thermoëlektrische centrales Podig, die in minder tijd kunnen ver rijzen dan waterkrachtcentrales. Het i'erlenen van voorrang aan de meest economische brandstoffen olie en gasen radicale wijziging op deze grondslag van de structuur van het brandstofverbruik in de Sovjet-Unie, zou veel arbeid besparen en grote invloed hebben _op het tempo der econo mische ontwikkeling, aldus Kroesjtsjef. Het Sovjet-persbureau Tass meldt in middels dat de Sovjet-Unie begonnen is met de bouw van een nieuwe olieraffina derij in Krasnoyarsk, in Centraal Azië, en dat zij nog twee andere wil bouwen in Irkoetsk en Transbaikal. Alle 'rie zullen door buisleidingen worden verbon den. (Di de afgelopen jaren is de oliepro- duktie in de Sovjet-Unie, mede door de ontdekking van nieuwe velden tot 100 miljoen ton per jaar gestegen. Zij wordt nog steeds snel groter). AG 1114 - Automati sche platenwisselaar, tevens platenspeler met druktoetsbedie- ningr, 4 snelheden. Op voet, als afgebeeld AG 1014 - Dezelfde automatische platen wisselaar, tevens pla tenspeler,voor inbouw PHIUPS tn de komende dagen hopen twee Rot- veriJamsc ingezetenen hun honderdste ^jaardag te vieren. Op 3 september zal at zijn de heer Lambertus Verberk en >,D september mevr. ïngetje Verhagen- v°Belaar. De heer Verberk. die te Nijmegen j'^d geboren, huwde daar op 23 oktober j®'? met Catharlna Hulsenboom. die op 1 lanuarj 1940 te Nijmegen overleed. De eeuwling Is katholiek en hij woont huize van de heer Pieter C. Reewijk, behuwd-grootvader hij is. aan de Heusdestraat 13b. Pas 2 februari 955 verliet hij Nijmegen om zich te Rot- e?dam te vestigen. Hij geniet een uitstekende gezondheid. nog wekelijks een of meer romans, heeft veel belangstelling voor wat de te- jevisie biedt en heeft een blijvende in- Jeresse voor de voetbaluitslagen. Als het hem zint wil hij nog wel eens een wande- hngetje maken. De andere honderdjarige, mevr. Ver hagen-Vogelaar, werd te Nw.-Beijerland Geboren. Zij is de weduwe van Pieter ^erhagen .die op 2 september 1940 over had. Zij Is Ned. Hervormd en woont als hhhuwd-moeder bij de heer Arie Wens- hen aan de Zaagmolenstraat 165a. Reeds hp 22 februari 1884 kwam zij met haar Jhsn uit diens geboorteplaats Piershil naar ^otterdam. (Van onze correspondent) Er zijn op het wereldmuziekconcours heel wat fraaie prijzen te verdienen: me dal,jes, plaketten en bekers, geschonken door de hoogste autoriteiten uit binnen- en buitenland. Ze worden evenwel niet het felst begeerd; dé grote trofeeën zijn de vlaggen die het gemeentebestuur van Kerkrade heeft laten maken voor die ge zelschappen die het meest uitmunten in de categorie waar ze thuis horen. Zater dagavond omstreeks 10 uur heeft burger meester Gijsen de eerste vlag uitgereikt aan het beste van de twintig mandoline- en accordeon-orkesten, die vrijdag en zaterdag musiceerden. Hij deed het in vloeiend Italiaans, want de vlag was ver overd door de Societa Mandolinisti Bus- tesi Busto Arsizio. Tweemaal had dit ge zelschap een eerste prijs met lof van de jury gekregen, tijdens de gewone wed strijden met 346 en in de erewedstrijd met 339 punten. Beladen met rijke buit trok ken zij vandaag huistoe. Behalve de kam- pioensvlag voert 't ook nog een mando line in luxe-uitvoering mee, die als prijs beschikbaar werd gesteld door het Spaan se staatshoofd Generaal Franco. Het was trouwens vrijdagavond al wel Dp verzoek van de raad heeft het ge- eentebestuur van Velsen zaterdag een ^rijven doen uitgaan aan dat van de pitse plaats Bergisch Gladbach naar aan- 'ding van de weigering van burgemees- er "Pr. M. M.Kwint om tijdens een ont- ^Pgst van Duitse en Engelse jongeren felsen zich in het Duits tot de gasmen Dergisch Gladbach te wenden. ioc2 Drief, die ondertekend is door de Lp-burgemeester de heer H. de Boer VsUC!meester Kwint was zaterdag wegens datantie afwez'ë wordt gememoreerd, van gemeenteraad in zijn vergadering (jji1 12 augustus j.l. „deze onjuiste hou den Van de burgemeester in hei ™d- a 'atend of die al dan niet opzettelijk is G, genomen eenstemmig heeft afge- curd". leedwezen van de raad over het Vp ^gevallene wordt uitgesproken en men gi'pekt het gemeentebestuur van Ber- bjp Gladbach de betrokken jongeren da/^an op de hoogte stellen. „Wij spreken die 'i de hoop uit, dat de betrekkingen. best'Ussen onze gemeenten zijn ontstaan. va-endigd mogen blijven in het belang dps ®en beter begrip jegens elkander", al- s de brief. In de 83 jaar oude houten kathedraal te Paramaribo is gisteren de apostolisch vicaris van Suriname, mgr. S. Kuypers, als bisschop geïntroniseerd in aanwezig, heid van talrijke kerkerijke en burger lijke autoriteiten, onder wie de pause lijke nuntius te Caracas, mgr. R. Forni, de bisschop van de Ned. Antillen, mgr. J. M. Holterman, de bisschop van George town in Brits Guyana, mgr. L. Guily, de abt van het klooster Mount St. Benedict in Port of Spain, dom Adelbert van Duin, gouverneur J. van Tilburg en de Surinaamse ministers. De kerk was ge vuld. De plechtigheid werd begonnen met voorlezing van de pauselijke bul, waar in de verheffing van Suriname tot bis dom en de benoeming van mgr. Kuy pers tot bisschop bekend werd gemaakt. duidelijk, dat de eerste kampioenstitel in elk geval aan een Italiaans korps moest worden toegekend. Op het stuk van mu zikaal tokkelen bleken de Italianen alle anderen ver en ver de baas. Behalve de Arsisianen kwamen in de superieure afde ling nog de Circolo Mandolinistico Rinaldi uit Milaan en Complesso a Plettro uit Genua uit. Ook zij haalden grif eerste prijzen met lof van de jury. Voor het overige waren de eerste prijzen weer dun gezaaid. Vrijdag ging er in de afdeling uitmuntendheid een naar het orkest „Crescendo" uit Schaesberg. In Wiesba den, Frankfurt en Wenen hebben de an dere prijswinnaars hun domicilie. Maar hoe verdienstelijk hun prestaties ook wa ren, zij konden geen van allen tippen aan de werkelijke muziek van de Italia nen, die steeds weer over de 300 punten behaalden. Aan enthousiaste ovaties was dan ook geen gebrek. Het scheen wel, of een mandoline alleen beneden de Alpen met de nodige vaardigheid en bezieling wordt bespeeld. Blazen Gisteren keerde het wereldconcours te rug tot zijn uitgangspunt: het blazen van trompet en bombardon. Er waren twaalf gegadigden, waarvan de helft in de supe rieure afdeling. De prijzen? Een eerste met lof, de enige gisteren, was voor de fanfare St. Cecilia uit het nederige Limburgse dorp Schinnen. die 333 pnt. behaalde. Van de overige orkes ten brachten alleen de fanfares „Onder ling Genoegen", uit Krommenie en de Koninklijke Harmonie „Sainte Cécile" uit Eysden het tot een eerste prijs door 304, resp. 307 pnt. bij elkaar te blazen. Gemis De sfeer van het wereldmuziekconcours blijft bij dat alles onverflauwd. Het is miraculeus, maar echt waar. Het mag de ene dag al eens wat voller zijn in de con certhal dan de andere, er zjjn toch steeds enkele duizenden belangstellenden. Als men daarbij dan bedenkt, dat dit festijn al drie weken aan de gang is, dan schudt men als gelegenheidsbezoeker het hoofd en verwondert oprecht het incassatiever- mogen van de inwoners der klankstad, die uren lang op hun houten klapstoeltjes blijven zitten luisteren naar meestal mid delmatige marsen en ouvertures. Sinds zaterdag zijn er zelfs geen incidentjes meer mogelijk. De veelgesmade biertent met z'n Beierse kapel, die zo kort bij de concerthal stond, dat ze als- stoorzender werkzaam was bij tijd en wijle, is een heel eind git de buurt gezet. Het verhaal gaat nu, dat zaterdagavond een van de trouwste concoursgasten de smaak plot seling verloren had. Hij miste iets, zei hij. En hi] wist niet wat. Maar het klonk niet meer, zoals vroeger. Het deed hem nu allemaal denken aan het concertge bouw, waar hij eens ooit met zijn vrouw was geweest. Het concours was voor hem niet meer het concoursEn plotseling had hij het: hij miste het rumoer van buiten, het contact met de feestelijke we reld rondom! Toen is de goede man weg gelopen. Men heeft hem de hele zondag niet meer gezien. Voor hem is het derde wereldmuziekconcóurs definitief een fias coZegt men Vanmorgen om half vijf is in het St.-Antomusziekenhuis te Utrecht overleden de vicaris-generaal van het aartsbisdom Utrecht, mgr. Th. Huurdeman. Zoals bekend had hij vrijdag jl. een zware operatie on dergaan. Mgr. Huurdeman, die werd geboren te Leusden op 5 januari 1878 en pries ter gewijd op 15 augustus 1902, werd reeds in 1930 door de toenmalige aarts bisschop mgr. J. h. G. Jansen tot vica ris-generaal benoemd, nadat hij eerst vele jaren in de parochiële zielszorg werkzaam was geweest. De volgende aartsbisschop, wijlen mgr. J. de Jong, handhaafde hem in 1936 op zijn ver antwoordelijke plaats. In zijn functie beheerde mgr. Huurdeman vele jaren de financiën van het aartsbisdom, waarbij hij vaak voor zware opgaven werd geplaatst, zoals o.m. bij de bouw van het nieuwe klein-seminarie te Apeldoorn. Toen mgr. Alfrink in 1955 tot aarts bisschop werd benoemd, vond hij ook op zijn beurt mgr. Huurdeman die toen reeds bijna 78 jaar was bereid hem als vicaris-generaal terzijde te staan, voornamelijk om de ingewikkel de afsplitsing van het bisdom Gronin gen te regelen. Verleden jaar werd de thans overledene voor een groot deel van zijn taak ontlast door de benoe ming van een econoom; in 1956 had de aartsbisschop reeds een tweede vica ris-generaal benoemd. Kerkelijke en wereldlijke overheden hebben de grote verdiensten van mgr. Huurdeman, die tevens kanunnik- theologaal van het Metropolitaan ka pittel is, erkend. Zo benoemde Z.H. de Paus hem in 1934 tot huisprelaat en in 1942 tot Protonotarius Apostolicus, terwijl H.M. de Koningin hem de on derscheiding van-ridder in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw toekende. Sedert eeuwen wordt door de Nederlandse gedistilieerdindustrie cognac ver vaardigd. Thans staat te vrezen dat het Nederlandse cognacje in gevaar zal komen. Het ziet ernaar uit, dat het de Nederlandse industrie en handel op zekere dag verboden zal worden nog Nederlands gedistilleerd onder de benaming cognac in de handel te brengen. Dit zou een daling van de afzet met zich brengen. Hierdoor zou de werkgelegenheid in onze gedistilleerd industrie, groot handel, kleinhandel en horecabedrijven worden getroffen. De fiscus, die op dc Nederlandse cognac in 1957 circa f 16 miljoen accijns, alsmede een paar miljoen omzetbelasting ontving, zal deze inkomsten zien teruglopen. pe van de jaarlijkse studieda- K.A.B. in de bisdommen Haar- Rotterdam was de rede van mej. Hi it »n»Pé, minister van Maatschappc- ^erk. BtUcjUat andere inleiders op de jaarlijkse *c0ri 0"agen te Voorhout de sociale en aspecten van de Eui\pese ^'bist n hadden >elicht, verklaarde v® te Klompe, dat aan de Euromarkt Iggf ugkeer naar de menselijkheid en «totid de menselijke ontmoetingen ten VaS moeten liggen. In de deelstaten P'ld de deelstaten uit moest als een Tren groeizaam klimaat de liefde in 's e€n erenigde Europa doordringen. Dit '*r 5, reële, christelijke eis, aldus minis- be Dé. ij studiedagen vingen vrijdagavond aan h!et o D'sschoppelijke Nijverheidsschool "verwerp der studiedagen: de Euro- trok grote belangstelling; 230 y'Hgen*8' vol§den de verschillende in- ^agavond opende oud-minister A.C. 6e i n met een algemene inleiding. ae. aiS0" van zaterdag besprak de heer ?*ider rs het aspect „Europa en de ar- vs V.U terwijl mr V.Marijnen. seereta- -*rsvp- Algemene Katholieke Werkge- hhei^?,nig'B8. „Europa en de werkgele- 'a belichtte K jhsschop van Rotterdam, Z. H. Exc. Is 2iin w' Jansen, viert vrijdag 29 augus- th er o- i veriaardag Van 11 tot 12 uur Kste*-S ta'egenheid tot feliciteren voor tot j raters, broeders en leken; van uur voor de priesters. Tot tweemaal toe heeft gedurende het afgelopen weekeinde het weer de televi siekijkers parten gespeeld. Tegen het einde van de Lustrumtaptoe in Delft ontlastte zich zaterdagavond ho ven de Nieuwe Markt iets, wat veel weg had van een wolkbreuk, zodat de finale moest worden bekort. En zondagmiddag was het weer ip Salzburg van die aard, dat de opvoering van het mysteriespel „Jedermann" op de Domplatz niet kon doorgaan, zodat de rechtstreekse Euro- visie-uitzending moest worden vervan gen door een telerecording van een op voering, die enkele dagen geleden had plaats gehad. Taptoe-met-regen-toe is een traditie geworden OP het televisiescherm, sinds de K.R.O, met de reportages van deze militaire show is begonnen. Een traditie, die zaterdagavond onveranderd werd voortgezet, ook al werd de reportage dit maal door de NCRV-televisie verzorgd. De weergoden gooiden er zelfs, zeker om dat het een lustrum gold, nog een extra schepje op en toen he» exercitiepeloton van het. Luchtmacht Instructie-regiment op het scherm een der meest specta culaire, want uitsluitend visuele, mani festaties als een slang de zoeklichten inschoof, stortte zich een ware zondvloed van water over de glanzende helmen en strakke tunieken. Maar de bewondering voor de ijzeren discipline en de haast bovenmenselijke concentratie van deze jongemannen, die onverstoorbaar en met wiskunstige zekerheid hun oefeningen uitvoerden, was er des te groter om. Hier bereikte regisseur Dick van Bommel met zijn dubbelbeeld van de jonge luitenant op de voorgrond en daarachter de strak marcherende troep ook een zeldzaam dra matisch effect. Over het geheel echter zocht de regie het bij deze reportage te veel in detail opnamen, die bijvoorbeeld bij het aflos sen van de wacht door Zwitsers en Schot ten uit het grijze verleden aardige resul taten opleverden, maar die afbreuk de den aan de taptoe als massaal schouw spel. De „long shots'' werden van te grote afstand genomen, misten daardoor vol doende helderheid en bleven vaak te kort op het scherm, zodat men maar zelden een totaal-indruk kreeg van deze impo sante militaire show. Wat intussen niet wegneemt, dat dit machtige spel van klank en ritme hoe node mist men bij zulk een gelegenheid de kleur! een reeks beelden opleverde, waarnaar men geboeid bleef kijken. Het filmverslag van de quiz „Tot ziens in Jeruzalem", waarmede het programma van de NCRV opende, bood weinig inte ressants. De documentaire opnamen van Jeruzalem en omgeving gaven daaren tegen een goede indruk van de moeilijke omstandigheden, waarin het jonge Isra ëlische volk leeft. Het weer was gistermiddag in Salzburg zo slecht, dat de opvoering van het spel „Jedermann" in het kader van de Salz- burger Festspiele niet kon doorgaan. In plaats daarvan werd door Eurovisie een telecording uitgezonden van een opvoe ring, die enkele dagen tevoren had plaats gehad. Hoewel dit uiteraar^ ernstig afbreuk deed aan de kwaliteit van het beeld en hoewel de bewegingsvrijheid van de ca mera soms tekort schoot, maakte de bui tengewoon gave, op een traditie van tien tallen jaren stoelende opvoering van dit diep-religieuse spel van boete, barmhar tigheid en vergeving een onvergetelijke indruk. In 1935 werd tussen Nederland en Frank rijk een handelsverdrag gesloten, het „Traité de Commerce et de Navigation entere le Royaume des Pays-Bas et la République Frangaise". In dit verdrag is de bescherming van herkomstbenamin- gen opgenomen. Nederland had voordi n de bescherming van herkomstaanduidin gen, welke is vastgelegd in de conventie van Madrid van 1891, niet aanvaard. Bij wijzigingen van de conventie van Madrid heeft Nederland ook steeds geweigerd dit verdrag te ondertekenen voor wat de herkomstbepalingen betreft. Het handels verdrag van 1935 tussen Nederland en Frankrijk is indertijd door de Staten-Gene- raal goedgekeurd en door een wet be krachtigd. Uitwisselingen van de akten van bekrachtiging heeft echter nimmer plaats gevonden. Vóór de oorlog is op verzoek van Frank rijk een wijziging van de Warenwet tot stand gekomen, waarbij de bescherming van de namen van wijnen is geregeld. Herhaaldelijk is van Franse zijde vóór en na de tweede wereldoorlog verzocht ook de naam cognac te beschermen en deze uitsluitend toe te staan voor de uit Frank rijk komende cognac. In Frankrijk zelf was de benaming cognac tot het jaar 1909 niet beschermd. In 1909 is als gevolg van de actie van de grote fabrikanten van cognac, door ver scheidene wetten en decreten de bena ming cognac beschermd. De benaming cognac mag dientengevolge alleen nog worden gevoerd voor de drank, welke ge stookt wordt uit bepaalde druiven, ge plant in de departementen Charente en Charante Maritime. Toen Frankrijk er niet in slaagde de Nederlandse regering over te halen tot het beschermen van de benaming cognac, overeenkomstig haar wensen dus een bescherming aansluitend op de Franse na tionale bescherming is men in Neder land jaren geleden begonnen een proces te voeren tegen een slijter, die Nederland se cognac verkocht. Dit proces heeft ja ren geduurd en twee maal is deze kwestie voor de Hoge Raad geweest- Van Franse zijde werd daarbij betoogd dat het verdrag van 1935 rechtstreeks de burgers bindt. De Hoge Raad kwam echter tenslotte en kele jaren geleden tot de conclusie, dat het verdrag niet rechtstreekse verplichtin gen aan de burgers oplegt. De Hoge Raad aanvaardde dus niet de Franse stelling, dat de Nederlandse handel op grond van het handelsverdrag van 1935 niet gerech tigd zou zijn om Nederlandse gedistilleerd onder de benaming cognac in de handel te brengen. Daarna is er van Franse zijde steeds weer aandrang op de Nederlandse rege ring uitgeoefend om de benaming cognac te beschermen en te reserveren voor de Franse cognac. De Nederlandse gedistilleerd-industrie stond en staat nog steeds op het stand-' punt dat de benaming cognac in Neder land een soortnaam is voor gedistilleerde drank van een ander karakter dan de Franse cognac. Reeds in de zeventiende eeuw werd in Nederland cognac vervaar digd. Een Nederlandse wet van 1863 kent reeds cognacstokerijen als branderijen van de derde soort, derde klasse. In een K.B. van 1901 wordt ook het stoken van cognac in Nederland genoemd en wette lijk erkend. se regering besloten heeft gevolg te geven aan de Franse wens om ook in Nederièmd de benaming cognac en de namen Armag nac en Calvados te beschermen en deze uitsluitend te reserveren voor de uit de desbetreffende streken van Frankrijk af komstige gedistilleerde dranken. De bezwaren van de Nederlandse ge distilieerdindustrie kunnen als volgt wor den samengevat. De benaming cognac is een soortnaam in Nederland. Bij het Ne derlandse publiek is de Nederlandse cog nac al eeuwen ingebur-erd. Er is geen sprake van, dat er verwarring zou kun nen ontstaan met de Franse cognac- De Nederlandse cognac onderscheidt zich op twee belangrijke punten van de Franse cognac. In de eerste plaats valt te wijzen op het verschil in prijs. De Franse cog nac kost ongeveer f 14 f 20 per drie kwart literfles. Dit is een hoge prijs, welr ke alleen door een bepaalde goede klasse van verbruikers kan worden betaald. De Nederlandse cognac is een volksar tikel. Zij kost circa 6,- per drie-kwart literfles en is dus aanmerkelijk goedko per in prijs dan de Franse cognac. Al leen uit dezen hoofde al is 't onmogelijk dat er verwarring kan ontstaan. Daar bij komt dat er tussen de Franse en Ne derlandse cognac een hemelsbreed ver schil in smaak bestaat.. Ook hierdoor is verwarring uitgesloten. Gezien het grote prijsverschil zal de Franse cognac bij reservering van de be naming cognac voor het Franse prodnkt geen afzetvergroting in Nederland kun nen boeken, aldus meent de Nederlandse gedistilieerdindustrie. De Nederlandse gedistilieerdindustrie beseft zeer goed, dat het natuurlijk niet aangaat dat het Nederlandse produkt ver kocht wordt als een produkt van Frank rijk. Daarom heeft men als compromis van Nederlandse belanghebbende zijde wel voorgesteld om aan het Nederlandse produkt de benaming ie geven „cognac Nederlands fabrikaat". Door Frankrijk is dit echter van de hand gewezen. Indien de benaming cognac voor he Nederlandse produkt zou worden verbo den, zou de gedistilieerdindustrie voor het Nederlandse produkt een andere be naming moeten kiezen. In kringen van de gedistilieerdindustrie, -kleinhandel en ho recabedrijven is men er van overtuigd, dat zulks 'n belangrijke vermindering van de afzet van het Nederlandse produkt ten gevolge zal hebben- Daardoor zullen dus de desbetreffende bedrijven ernstig wor den geschaad. Men kan. aldus is de me ning, een eeuwenlang ingeburgerde naam voor 'n produkt niet op kort' termijn wij zigen, zonder dat de afzet ernstig terug loopt. Een nieuwe benaming zal wantrou wen en afkeer oproepen. De klap, welke onze gedistilieerdindustrie zal krijgen, zal haar des te ernstiger treffen omdat door de jongste accijnsverhoging de afzet in 1957 reeds met 16 pet was gedaald De afzet van Nederlandse cognac is groot. In 1956 beliep de totale binnenlandse afzet van binnenlands gedistilleerd plm. 37 miljoen liters. Hiervan maakte de in Nederland vervaardigde cognac ongeveer 4 miljoen liters, of 10,8 pet. uit. In 1957 was het marktaandeel nog groter. Toen beliep de totale binnenlandse afzet van gedistilleerde dranken plm. 31 miljoen li ters, waarvan ongeveer 3,9 miljoen liters in Nederland vervaardigde cognac. In 1957 maakte de Nederlandse cognacaf- zet dus ongeveer 12,6 pet. van de totale afzet van binnenlandse gedistilleerde dran ken uit. De waarde van deze Nederlandse cognacafzet op basis van handelsprijs be liep in 1957 ongeveer f 24 miljoen. In feite was de afzet in geld aan de ver bruikers dus aanmerkelijk hoger. De fis cus ontving in 1957 circa f 16 miljoen aan accijns, alsmede ruim 2 miljoen omzet belasting- Vergelijkt men deze afzetcijfers van de Nederlandse cognac met die van de Franse cognac, dan blijkt duidelijk dat laatstgenoemde slechts een fractie van de afzet van het Nederlands prodnkt uit maakt. In 1957 werden slechts 208.000 liter a 50 pet. Franse cognac afgezet. Men ziet hieruit dat het Franse pro dukt een luxe artikel is, doch het Neder landse produkt een volksartikel. De Nederlandse gedistilieerdindustrie heeft uiteraard getracht het naderende onheil af te weren en zich bij de regering verzet tegen het verstrekken van een monopolie aan Frankrijk voor de benaming cognac. Het valt helaas ern stig te betwijfelen of zij met deze po ging succes zal hebben. Zou onze rege ring op haar standpunt blijven staan, dan kan onze gedistilieerdindustrie met recht eisen, dat een behoorlijke overgangster mijn wordt opgenomen. Door een goede overgangstermijn zal de onherroepelijk intredende schade voor onze industrie zoveel mogelijk kunnen worden beperkt. ROTTERDAM Het staat thans vast, dat de Nederland- Het ziet ernaar uit, dat binnenkort ruim 3000 uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders naar de Ver. Staten zullen kunnen emigreren. Na een besluit van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden wordt verwacht, dat president Eisenho wer nog deze maand een wet zal teke nen, die op ruime schaal gerepatrieerde Nederlanders ais immigranten in de V.S. zal toelaten. Na ondertekening zal het mogelijk worden aan 3136 repatrianten Uit het Duits vertaald door JAN H P. JACOBS 13). Maar vóór dat hij de ladder heeft vast gebonden en om dat te doen moet hij toch eerst eenmaal helemaal tot boven klimmen is hij zijn leven niet zeker. Dan leef* hij werkelijk tussen hemel en aarde. Hij weet, dat als de ladder maar heel eventjes verschuift en dat kan door een enkele verkeerde stap heel gemak kelijk gebeuren, hij reddeloos verloren is. Laat hij niet naar boven gaan. als de klok gaat slaan, want daar zou hij van kunnen schrikken. De toeschouwers beneden op straat vou wen onwillekeurig hun handen en houden de adem in. De kraaien, die hun laatste wijkplaats bedreigd zien, fladderen wild krijsend om hem heen; alleen de wolken? Neen. toch niet .Db dappere man op de ladder is «ven onverstoorbaar als zij. Hii 's «een iidele waaghals, die over zich wil doen spreken; hij gaat die gevaarliike weg krachtens zijn beroep. Hii weet, dat de ladder vast staat; -hij heeft zelf het zwevende platform gebouwd en hij weet. dat het stevig is; hij weet ook, dat zijn hart sterk is en zijn tred zeker. Hij kijkt niet omlaag, waar de aarde lokt met groene armen en niet naar boven, waar uit de vaart der wolken tegen de achter grond van de hemel de dodelijke duizeling zich op hem neer zou kunnen storten. Het middelpunt van de sporten houdt zijn blik gevangen en dan staat hij ineens boven. Er bestaat in hemel en aarde niets anders voor hem dan de torenstang en de ladder, die hij nu met zijn touw ver bindt. De knoop is gelegd; de toeschou wers herademen en spreken overal de lof van de moedige kerel daar tussen he mel en aarde. En de kinderen in de stad spelen een week lang leidekkertje. Maar de moedige man begint nu pas met zijn werk. Hij haalt een ander touw naar boven en legt het met een draaibare lus onder de torenspits om de stang heen. Daar maakt hij de katrol aan vast e" aan de katrol het gestoelte, waarmee hij om de toren heen kan gaan. Het bestaat uit een zitplank met twee inhammen voor de afhangende benen, van achteren bevindt zich een lange gebogen leuning en voor de rest is het volgeladen met leien en met kistjes vol spijkers en gereedschappen; aan de voorkant tussen de rondingen voor de benen is een soort van klein aambeeld aangebracht, waarop hij met zijn hamer de leien kan bewerken en ze kan fatsoe neren in de vorm die hij nodig heeft: dit hele instrument, aan vier sterke touwen bevestigd, die bovenaan in twee ringen voor de haak van de katrol bij elkaar ko- fnen, noemt hij de hangstoel, het licht* scheepje, waarmee hij hoog in de lucht om het dak van de toren kan heenzeilen. Door middel van de katrol kan hij zich met geringe moeite optrekken of laten zakken, zo hoog en zo diep als hij maar wil; de ring aan de bovenkant draait met katrol en hangstoel mee in welke richting hij wil. Hij hoeft maar even met zijn voet tegen de oppervlakte van het dak te duwen en het hele geval zet zich in beweging en hij kan het tot stilstandbren- gen op iedere plaats, die hem goeddunkt. Het duurt niet zo heel lang of beneden blijft er geen mens meer staan om naar boven te kijken; de leidekker en zijn hangstoel zijn niets nieuws meer. De kin deren beginnen weer hun vroegere spelle tje te spelen. De kraaien wennen hele maal aan hem; zij zien hem voor een soort vogel aan, zoals zij, alleen groter, maar overigens even vreedzaam als zij zelf en de wolken in de lucht hebben zich nooit iets van hem aangetrokken. De dames benijden hem om het mooie uitzicht, dat hij daar boven heeft. Wie kan zo vrij over de groene vlakte uitkij ken en de bergen achter eikaar van de aarde zien opgroeien, eerst groen, dan hoe langer hoe blauwer, tot waar de lucht, nog blauwer, zich met de laatste bergen verenigt!? Maar hij bekommert zich evenmin om de bergen als wolken om hem. De ene dag na de andere hanteert hij zijn gereedschap, hamert hij leien op maat en slaat hij spijkers in. totdat hii gereed is met hameren en op een goede dag zijn de man, de hangstoel de ladders en het platformpje verdwenen. Het weg- nemen van de ladder is even gevaarlijk als de bevestiging ervan, maar als dat gebeurt, is er geen mens meer, die nog de handen vouwt en niemand spreekt de lof van de man tussen hemel en aarde. De kraaien zijn een week lang stom verbaasd, daarna is het alsof zij jaren geleden eens van een rare vogel gedroomd hebben. Diep beneden krioelen de wande laars dooreen, heel hoog schuiven de wol ken nog langs de hemel, maar niemand zweeft nog om de toren heen behalve de kraaien met hun krijsend gekras. Paul had voor zijn rapport nog verschil lende onderzoekingen verricht- Het dak van de toren was met metaal bedekt; die bedekking was bijna tweehonderd jaar Maar in die tijd waren er nog geen lei groeven in de buurt; men zou de leien van ver moeten gehaald hebben en dus zou de bedekking veel duurder geworden zijn dan met lood. Het dak van de kerk was toen met pan nen bedekt geworden en pas later, toen de leigroeven in de nabijheid op gang ge komen waren, met leien. Dat wisten de blikslager en Frietz Nettenmair niet °f zij wilden het niet weten. Dat deed het groei ende aanzien van Paul geen goed. Maar wijl hij het wél wist kon hij het aange voerde bezwaar ontzenuwen. Zijn voorstel was dus aangenomen- Men oud. Toen Wj er met zijn hangstoel 'om- heen zweefde, ontdekte hij, dat de meta len platen bijna helemaal vergaan waren Daar was men al bang voor geweest. Een loden bedekking op hoge gebouwen komt veel duurder uit dan een leibedekking als men die in de buurt heeft. De leien, die hij nodig heeft, neemt de leidekker in zijn hangstoel mee naar boven; dat kan hij met die vreselijk zware Ipodplaten niet doen. De leibedekking bewerkt de arbei der vanaf zijn hangstoel, maar een bedek king met lood vereist een vaste steiger Paul stelde voor, ook het torendak van leien te voorzien. De blikslager een vooraanstaande, merkte wel op, dat de oude lui van vroeger evenveel verstand van de zaök gehad hadden als die in Keu len: dat was een steek op Paul Fritz was het daar volkomen mee eens. Als men vroeger van mening geweest was. dat lei en even goed waren als lood, dan zouden ze wel meteen leien gebruikt hebben. 71 in zijn handen leggen, maar om zijn broer niet te krenken, verzocht hij daarvan af te zien. Hij wilde zijn broer zo weinig kwetsen, dat hij niet eens zei, waarom hij dat verzocht. Van uit Keulen was hij ge woon, zelfstandig te handelen; zoals hij zijn broer had teruggevonden kreeg hij echter de indruk, dat die hem op verschil lende manieren zou kunnen hinderen. Dat wist hij en hij laadde een zware verant woordelijkheid op zich, toen hij zijn op drachtgevers verzekerde, dat de zaak nier zou lijden onder het tweehoofdig bestuur. De wethouder, die Paul wel begreep en hem daarom alleen maar des te meer respecteerde, zorgde dat de raad met de regeling akkoord ging en nam zich in stil te voor een oogje in het zeil te houden. Het was een zware taak, die Paul op zich genomen had; maar ze was nog veel zwaarder dan hij dacht.. van Nederlandse nationaliteit en aan de tegelijk met hen emigrerende gezinsle den immigratievisa te verstrekken. Im migranten moeten aan de algemeen voor hen gestelde eisen voldoen. Tot gezinsle den rekent men in de Ver. Staten echt genoten en minderjarige ongehuwde kin deren, ook stiefkinderen en vóór 1 juli 1958 geadopteerde kinderen. Alleen Nederlandse onderdanen, die Hun vaste woonplaats in de Indonesische re publiek hadden, doch deze na 1 januari 1949 moesten verlaten en thans, op de dag van afkondiging van de wet, in Ne derland gedomicilieerd zijn, komen voor deze extra immigratievisa in aanmerking. De uitgifte van visa zal op 30 juni 1960 worden gestaakt. Van de regeringscommissaris voor de emigratie in Den Haag wordt vernomen, dat ook in Indonesië geboren repatrian ten. die uit dien hoofde nimmer onder het normale Nederlandse emigratiequo tum naar de V.S. zouden kunnen emigre- "un gezinnen van de verwachte definitieve extra-regeling gebruik zullen kunnen maken. De regeringscommissaris voor de emi- -r™ air, ir. 3 yj. Haveman. beschouwt net tot stand komen van de wet als een resultaat van onderling overleg. Vëlen hoopten op dit resultaat, niemand durfde erop te rekenen. Het is voornamelijk aan het initiatief van het congreslid Francis Walter te dan ken, dat gedurende twee jaar ruim 3000 gezinnen, in totaal wellicht acht- tot tien duizend personen, naar de Ver. Staten zuilen kunnen emigreren. In januari jl. verzocht de Nederlandse regering om toelatingsmogelijkheden voor Nederlandse repatrianten uit Indonesië in de V S. In verband met de economische terugslag scheen de tijd daar echter niet rijp voor een bijzondere immigratiewet. Nadat koningin Juliana de heer Francis waiter in mei ontving volgde overleg tus- eon J 4 sen hem en de emigratie- en repatrian- fWonit «BWMvia/n I fnorganis jties" Daarbij werd de grond- (Womit vervolgd) i glag voor do nieuwe regeling getegdt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3