de Nederlands Elftal klopte ook Free Foresters in strijd tegen klok i VYV kwam in laatste seconden tot verdiende gelijkmaker Tliéo Messidor werd kampioen van de Nederlandse paarden I M HBC nam nieuw huis in gebruik Mgr. Huibers celebreerde H. Mis in open lucht I Nederl. honkbalploeg behaalde twee forse zeges op Duitsland DWS debuteerde met derby-zege op Ajax Wally van Weelde legde met zijn all-round prestatie de basis Gyarmati ging terug naar Boedapest Gailois op laatste bal van laatste over matchwinnaar In 5 minuten 118 runs; het kon precies Sparta won crickettitel in le klas B ADO moest veelal in de verdediging Ned. roeisters hadden geen succes in Poznan en werd voor IV2 jaar uitgesloten van elke sportbeoefening Vlieger D won Criterium der Vierjarigen Concours liippique voor militaire equipes GROTE DAG VOOR HEEMSTEEDSE SPORT EUROPESE TITEL BEVESTIGD Toon Schroder prees eigen initiatief Schuitemaker en Brands stonden geen runs toe MAANDAG 25 AUGUSTUS 1958 PAGINA HONGAARS WELKOM WmêM De uitslagen TIEN PLOEGEN IN 1959 Ronde van Nederland in de grondverf Start komt in Groningen (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, zondag In een uitverkocht Ajax-huis heeft de nieuwe combinatie van DWS en Amsterdam een ver dienstelijk debuut gemaakt. De derby, waarmee de competitie in de hoofdstad opende, eindigde in een 01 zege voor de fusie- ftlauwhemden en niét onver diend. Druk bezochte receptie Oud internationals in actie bet besUJur hartelijk toe en beloofde een In Schiedam WVHEDM promovee1'' DEN HAAG, zaterdag-zondag Dank zij een fraaie all-round prestatie van Wally van Weelde, die eindelijk, nu het cricketseizoen ten einde loopt, zijn vorm terug heeft gevonden: 52 gave runs op het moeilijke zaterdag-wicket, 53 nog mooiere runs op zondag in de tweede innings, 3 vangen en de „scalp" van Hoare voor slechts 6 runs heeft he* Nederlands cricket-elftal de tweedaagse wedstijd tegen de Free Foresters in een spannend gevecht tegen de klok op duidelijke wijze, zij het dank zij de sportiviteit van de Engelse captain Prauw, met 2 wickets gewonnen. Wally van Weelde scoorde z\jn 53 runs van zondag onder moeilijke ohistan- digheden: het wicket op het HCC-terrein te Den Haag droogde langzaam op, hij moest in record-tempo scoren om de strijd tegen de klok te winnen en hij moest zich door een subsitute-runner laten steunen omdat hij zelf een spierblessure had opgelopen. De Free Foresters, die zaterdag het eerst naar de wickets waren gegaan, zaten voor 152 allen weer aan de kant, waarop Nederland sloot op 241 voor 5. Ver volgens sloot de F.F.-captain weer op 206 voor 7 en bood aldus het Nederlands eltal in de tweede innings een redelijke kans om toch nog een zege uit het vuur te slepen. En dat lukte. In 65 minuten moesten dan 118 runs door de Nederlandse batslieden op het bord gebracht moeten worden. Geen on mogelijke- maar wel een zware opgave vooral gezien de korte tijd Gailois scoorde de beslissende punten Anders de voorzichtigheid zelve joeg hij nu in de laatste minuut de laatste bal van de laatste over met een enorme klap hard naar de boundcry en liep de 2 ontbrekende runs, die de score op 118 voor 8 brachten. De eindcijfers werden dus: Nederland 241 voor 5 en 118 voor 8. Free Foresters 152 en 206 voor 7. Na de overwinning van het Nederlands elftal op de MCC, dus weer een zege op een Engels tourteam. Maar ditmaal is het een enigszins onbevredigende overwin ning geworden voor de mannen van De Villeneuve; immers, het Nederlands elf tal heeft de zege slechts kunnen behalen dank zij dat sportieve gebaar van captain Praud, en dan te weten dat de overwin ning. wanneer het fielden maar wat beter was verzorgd, zeker door eigen kracht zou kunnen zijn behaald. Het veldwerk, dat was het zwakke punt, vooral in de tweede innings. Zelfs wan neer we in aanmerking nemen hoezeer de mannen in het veld last hadden van het natte en gladde gras, moeten we vast stellen dat bijna alle spelers op dit on derdeel beneden de maat zijn gebleven. Jammer was het ook dat wicketkeeper Robby Colthoff, door een blessure ten gevolge van een motor-ongeluk, zondag ernstig werd gehandicapt. Dat de kleine HCC-er in de tweede innings 21 byes te gen kreeg, mag men hem dan ook zeker niet kwalijk nemen. De HCC-er Ernst Vriens nam in deze wedstrijd zijn 50e wicket voor het Ne derlandse elftal. De gedetailleerde uitslag luidt: Eerste innings: Battingcijfers Free Forestersl. (152 all out): Willat 33, Hordson 3, Kriby 42, Praud 17, Paul 8, Jackson 12, Hoare 17, Bromage 11, Eede 1, Scott 2, Broadfoot ^Bowlingcijfers Nederlands elftal: Bak ker 2 voor 42, Max Maas 2 voor 30, De Villeneuve 1 voor 32, Vriens 5 voor 38, Van den Bosch 0 voor 4. Battingcijfers Nederlands elftal. (241 voor 5 gesloten): Gailois 32, Heimei 33, Van Arkel 79, Wally van Weelde 52, De Villeneuve 21 n.o., Mulder 13. Bowlingcijfers Free Foresters: Paul 0 voor 61, Jackson 1 voor 51 voor 36, Bromage 1 voor 46, Willatt 0 voor 37. Tweede innings: Battingcijfers Free Foresters (206 voor 7, gesloten): Scott 4 retired, Hordson 30, Kirby 12, Willat, 8. Paul 20, Praud 48, Hoare 1, Jackson 15, Bromage 40 n.o., Broadfoot 1 n.o. Bowlingcijfers Nederlands elftal: Bak ker 0 voor 40, Max Maas 2 voor 53, Van den Bosch 2 voor 29, De Villeneuve 0 voor 1, Vriens 1 voor 41, Wally van Weelde 1 voor 6 en Heimei 0 voor 5. Battingcijfers Nederlands elftal (118 voor 8): Van Arkel 27, Wally van Weelde 53, Colthoff 1, Mulder 0, Bakker 1, De Villeneuve 23 n.o., Vriens2, Mas Maas 3, Van den Bosch 2, Gailois 2 n.o. Bowlingcijfers Free Foresters: Paul 3 voor 47, Bromage 0 voor 19, Broadfoot 2 voor 48. De Sparta-crickcters zjjn ongeslagen kampioen van de le klas B geworden. Z(j behaalden een 2 wickets overwin ning op de enige concurrent, het Nij meegse Quick, dat weer te veel op de batsman Engelse dreef. Ingelse scoorde 67 runs ,doch heel Quick zat voor 111 aan de kant, wegge- bowld door Borrani (3), De Bruin (2), Van Aarse (2) en Ruiterman (2), waarna Sparta met 120 voor 8 het Nijmeegse totaal vlot passeerde. Borrani was bij de Rotterdam mers topscorer met 47 runs, daarna kwa men H. v. d. Linden 13, Ruiterman 23 en Meijers 10 not out. In verband met de wedstrijd van het Nederlands Elftal tegen de Free Fores ters was het competitie programma slechts klein. De tweede wedstrijd ging tussen H.B.S. en V.V.V., door de Hage naars met 7 wickets gewonnen. V.V.V. all out voor 70 (Hageman 18, Slagter 13, Grootmeijer 10 n.o.) H.B.S. 71 voor 4 wickets, waarvan Van Katwijk 11, Stad 27 n.o. en Lennan 13. (Van onze correspondent) VENLO, zondag VVV heeft tegen ADO de competitie ingezet met een wedstrijd, die dankzij zijp. enerverend siot een thriller is geworden. Tweemaal werd er in deze ontmoeting een speler geblesseerd, namelijk de robuuste stopper Jans van de Haagse ploeg en de VVV-linksback Harry Steegh en daardoor werd aan deze wedstrijd vijf minuten verlenging gekoppeld. En juist in die allerlaatste vjjfennegenste minuut scheidsrechter Van Mfle had reeds voor de laatste keer zijn'horloge geraad pleegd trof een felle kopstoot van middenvoor Hans Sleven keihard het Haagse net. En dat betekende de dubbel en dwars door VVV verdiende gelijk maker en het einde van deze match, waarin de Venlonaren het grootste gedeelte een vrij afgetekend veldoverwicht hadden, ofschoon ADO gavere techniek en vooral in de voorhoede beter en sneller samenspel tentoonspreidde. Broadfoot 2 O De Europese roeikamploenschappcn da mes, welke dit weekeinde op het Malta- meer te Poznan zfln gehouden, hebben voor de Nederlandse deelneemsters, de Dordtse skiffeuse mej. Luderus en de dubbel vier van De Vliet uit Leiden, geen succes opgeleverd. Zowel in de finale van het skiff-nummer als in dat van «te dub bel vier werd Nederland zesde. Bij de skiffeuzes zorgde de Hongaarse mej. Papp voor de grote verrassing door de Duitse en Russische favorieten te ver slaan; de overige vier overwinningen gin gen naar Rusland. De uitslagen van de finales luiden: Skiff: 1 Papp (Hong) 3.50.9; 2 Sika (Oost) 3.51.5; 3 Vogt (Did) 3.53.4; 4 Shiriajeva (Rusland) 3.54; 5 Makowska (Polen) 3.54.7; 6 Luderus (Ned) 4.02. Dubbel twee: 1 Rusland 3.36; 2 Roeme nië 3,38.6; 3 Tsjchoslowakije 3.40.3. Vier met stuurvrouwe: 1 Rusland 3.29.2; 2 Roemenië 3.36.6; 3 Hongarije 3.41.7. Dubbel vier: 1 Rusland 3.25.3; 2 Duits land 3.26; 3 Hongarije 3.31.3; 4 Polen 3.31.4; 5 Roemenië 3.34.9; 6 Nederland (De Vliet) 3.36.5. Acht: 1 Rusland 3.10.3; 2 Duitsland 3.15.9; 3 Roemenië 3.19.1. Deszoe Gyarmati, de aanvoerder van Hongaars waterpolo-zevental dat in Melbourne Olympisch kampioen werd, is onlangs na een verblijf van anderhalf jaar in Amerika naar Boe dapest teruggekeerd. Samen met zijn vrouw, de oud-wereldrecordhoudster Eva Szekely, was hij na de Olympi sche Spelen van 1956 naar Amerika gevlucht. Toen hij echter de belofte kreeg als vrij man naar zijn land te kun nen terugkeren, heeft hij met zijn ge zin de stap gewaagd in de veronder stelling zijn plaats in de nationale ploeg tijdens de Europese kampioen schappen weer te kunnen innemen. Na zijn terugkeer in Boedapest heeft de Hongaarse bond voor Cul tuur en sport Gyarmati echter een schorsing voor elke vorjn van sport beoefening tot het einde van het vol gend jaar opgelegd omdat hij in het buitenland politiek asiel heeft ge zocht. Noot van d'e sportredactie: Het A.N.P. meldt, dat Gyarmati tot eind 1958 zou zijn geschorst. Doch het Engelse persbureau Reuter ontleent aan het Hongaarse nieuwsagent schap M.T.I., dat Gharmati tot eind 1959 voor elke vorm van sportbeoefening is geschorst. Dat klinkt iets minder zoetsappig dan het A.N.P. ons wil doen geloven. De eerste vijf minuten zag de toekomst voor VVV er overigens nogal donker uit. ADO startte namelijk met een gaaf openingsoffensief, dat Steegh eenmaal op het laatste nippertje met een sliding dood kon maken, toen Micky Clavan alleen door de Venlose defensie was gemanoeu vreerd. Een volgende minuut trof een vurig schot van middenvoor Schuurman het zijnet, maar de daaropvolgende kogel van W. Timmermans bleek het sluitstuk van deze poging tot overrompeling te zijn. VVV paste zich namelijk snel aan het tempo van de tegenpartij aan en ofschoon de voorhoede niet tot samenspel kwam, waaruit kon blijken dat men elkaar be greep, moest de Haagse defensie vooral ten aanzien van een wat drieste Sleven, zeer attent spelen. De zeer sterke defensie van de Venlonaren zij is weer heel wat mans dit jaar dreef de eigen voorhoede op tot opportunistisch voetbal, maar menige aanval liep op niets uit. omdat de samenstellers ervan elkaar njet bleken te begrijpen. Zo miste Hans Sleven in de 37ste minuut een uitnemende kans. toen Spikofski de bal tussen twee backs had doorgewurmd en hem voor de voeten van zijn midden voor schoof, die op nauwelijks drie meter vrij voor het Haagse doel stond. Het schot van Sleven ging naast. Twee minuten later herhaalde „Spiko" z(jn spelletje, maar nu hield hij de bal zelf bij zich. Zijn bekeken balletje trof de roos, maar scheidsrechter Van Male bad al gefloten voor buitenspel. Na de rust verwachtte men eigenlijk, dat ADO de kansen zou gaan waarnemen, want de Venlose ploeg, vooral de voor hoede, maakte het laatste kwartier een nogal vermoeide indruk Het was echter VVV. dat weer het heft in handen nam De Venlonaren bleven een kwartier lang het Haagse doel belagen en dat moest dan ook menige penibele situatie doorstaan. Aanval op aanval golfde het Haagse defensiegebied binnen en er zat voor ADO niets anders op dan met acht man te ver- dedigen. En deze versterkte defensie kon de onstuimige VVV-aanval niet door breken. Toen ook dit Venlose offensief niets had opgeleverd, raakten de partijen weer meer verdeeld en in de 34e minuut scheen het noodlot zich over VVV te vol trekken. De Venlose defensie vermoedde bjj een Haagse aanval buitenspel, maar noch de scheidsrechter noch de grens rechter verroerde een vin. Den Engelse drong toen snel op naar het Venlose doel en tegen het harde schot van dicht bij had doelman Cordang geen schijn van kans. Het pleitte voor het moreel van de Venlose ploeg, dat zij de tanden op elkaar zette en bleef strijden voor het verdiende tegenpunt. Herman Teeuwen en vooral Jan Klaassens trokken mee naar voren onder het motto alles of niets. Het Haagse doel scheen echter onkwetsbaar, tot in die allerlaatste tien seconden, toen Hans Sleven al zijn kracht zette onder de kop stoot waarmee hij een voorzet van Theuws van het uiterste puntje van de vleugel in een waarachtig doelpunt omzette. Dc Stichting Sportevenementen, die dit jaar voor het eerst dc Ronde van Nederland heeft georganiseerd, heeft het plan opgevat op 26, 27 en 8 de cember van dit jaar in het RAI-ge- bouw te Amsterdam een internationaal concours hippique te houden. Het ligt in de bedoeling van de Stich ting voor dit concours onder meer mili taire equipes uit Ierland, Italië, Duitsland, België, Frankrijk, Nederland en moge lijk Zweden aan te trekken. Het eigenlijke concours, hippique zal in de avonden worden gehouden. De middagprogramma's zullen speciaal aan de jeugd gewijd worden met onder meer wedstrijden en demonstraties voor de bereden politie van Amsterdam, Rot terdam. Den Haag en Groningen en de Rijkspolitie. De Stichting heeft voor dit initiatief reeds de principiële medewer king van de Nederlandse Hippische Sport bond verworven. De arena zal in het voorste gedeelte van de middenbeuk van de grote zaal van het RAI-gebouw aangelegd worden. Rondom zullen tribunes voor 5.000 toe schouwers gebouwd worden. 2 U Daniel 3— C 3.70; 3 Uriel. Koppel: 2-^ Vara_prüs, 1440 meter, 11 deelnemers:1, lisko (De Jong) 1.32,2; 14.10, 3.30; 2 Xanthi eo Dios 1.80 C 6.40; 3 Xeiinotte 2.70, Koppel: K.R.O._prUs, 1940 meter, 6 deelnemers. Wilhelmine Wip (J. Oostin.g) 1.26,5; 1-90- 1 2 Wala 2.50, C 5..; 3 Willy Bond. Koppel: »_ou- Criterium Vierjarigen 2400 meter, 9 deem - mers; 1 Vlieger D (De Vlieger) 1.26,-; 6—» 2 Viola Sunshine 2 30, C 7.90; 3 Vanadis 1-*}U' Koppel: 7.20. o440 Kampioenschap Nederlandse Paarden, meter, 13 deelnemers: 1 Théo Messidor (Eerem- bergi 1.211 8; 410, 2._; 2 Sirona 2.90. C 6-401* Quintus Harvester 3.10: 4 Ria Kitty, KopP lil.50. i A.V R.O.-pr\js, 2840 meter, 9 deelnemers: Sjakie Scott (Joosen) 1.26,5; 13.70, 2.30; 2 Tom bola 1.90 C 4.70; 3 Veratonka 1.70, KopPei- 30.40. Wereld Omroepprjjs (amateurs), 1960 meic 8 deelnemers: 1- Omar Spencer (G. Epste* 1 24,5; 9.80, 2.30; 2 Rosa Signal 1.50. C 4.10; Speedy Lady 2.90, Koppel: 10.20. i N.R.U._prjjs, 2400 meter 12 deelnemers: Traviata (Ham) 1.25.-; 4.10, 1.70; 2 Urma por ton 3.80, C 8 80; 3 Urania 2.30, Koppel: 15.a0. N.C.R.V.-prijs, 1980 meter, 8 deelnemers: Double Six M (Smit) 1.20 2.40. 1.10; 2 E? terprise 1.20, C 3.60; 3 Martini Spencer 1 Koppel: 4.90. Totoomzet 210.754,.. Theo Messidor iverdgereden door F, J. Erenberg in de sulky, kampioen 1958 der Nederlandse drafpaarden. (Van onze paardesportmede werker) HILVERSUM, zondag. Het was heel vol op dc Gooise baan, welke grote belangstelling in de eerste plaats het kampioenschap Nederlandse paarden betrof. Eigenlijk is dit parcours met zqn korte rechte gedeelten niet zo geschikt voor een dergelijk belangrijk gebeuren. Want de achttien startende paarden staan hierdoor voor een niet onmogelijke, doch extra zwarte taak. Dat vonden blijkbaar ook Ria Olivier en Rudi Williams, die op stal bleven. Théo Messidor werd gereden door Eeren- berg, terwijl Peterhof in handen van Geersen zelf was. De derde stalgenoot Quicksilver S. was toevertrouwd aan M. Vergay. Na eën goede start namen Quite Heny en Roland het commando op zich, doch voor de tribune had Peterhof de leiding overgenomen. In deze positie kon Geer sen het tempo regelen, waardoor Théo Messidor en Quintus Harvester aanslui ting kregen. Bij het uitkomen van de laatste bocht schoot Théo plotseling naar voren en ging het hard op de eindstreep af. De 6-jarige voshengst behield de ver kregen kop-positie en wist de aanval van Sirona en Quintus Harvester, die eerder was verwacht, af te slaan. Het kampioen schap werd behaald in de tijd van 1.21,8. Jammer, dat Roland geen rol meer kon spelen, maar de zoon van Parisien scheen te zijn gehinderd. Sammy Mars kwam in het, stuk niet voor. Maar dat deed De Vlieger wel in het Criterium der Vierjarigen. Hij hield de zoon van Premier Mars lange tijd in der de positie, doch het ontbrak hem niet aan kracht om nog vrij gemakkelijk Viola Sunshine en Vanadis te passeren. Bij de tweejarigen bleek ditmaal Xa- lisko de sterkste. In de lange afstand- koers stelde Spreeuw S teleur en moest de eer laten aan Sjakie Scott met Tom bola als goede tweede. De amateurs hebben voor een enerve rende strijd gezorgd, waarin Rosa Signa] op hét nippertje door Omar Spencer werd geklopt. Rudolf G. maakte fouten. In de slotkoers van deze mooie, evenwel te lange middag, verwees Double Six M. na een fel duel Enterprise naar de twee de plaats, waarbij een km-tijd van 1.20,- werd genoteerd. Radlaprgs, I960 meter, 15 deelnemers: 1 Wo- dan (Siderius) 130,3; 10.80, 2.302 Wilfield 1.80, C 5.90: 3 Wanda van Gonny 1.50. Koppel: 4.-. Televisieprijs, 2400 meter, 6 deelnemers: 1 Vlaamse Gaai (Wagenaar jr1.29 8; 8.60, 3.20; O In grote trekken is thans reeds het schema voor de Ronde van Nederland 1959 -vastgesteld. De Stichting Sporteve nementen, die als opvolgster van de N.V. Efor dit jaar voor het eerst <je Ronde organiseerde, heeft van de K.N.W.U ook de licentie voor 1959 ge kregen. Zeer waarschijnlijk zal de ronde evenals in 1954 in Groningen van start gaan. Dit speciaal omdat het Groning se studentencorps in 1959 groots opge zette lustrumfeesten zal vieren. Een en ander hangt natuurlijk af van de data. die de Ronde door het kalender- congres van de U.C.I. toegewezen krijg» De heer O. van Erp, directeur van de Stichting, zal dit onderwerp aanhangig maken op een binnenkort te houden ver gadering van de A.I.O.C.C., de internatio nale organisatie van organisatoren van wegwedstrijden. Als streefdata heeft de Stichting de periode van 16 tot en met 22 3un 1959 in gedachten. De Ronde zal dan dus zeven in plaats van zes dagen zoals dit jaar duren. Ook -het rennersveld. dat in 1958 na veel moeilijkheden uit 56 man bestond (zeven ploegen van elk acht renners), zal uit gebreid wérden. Het ligt namelijk in de bedoeling voo" 1959 tien ploegen elk van zeven renners te contracteren, namelijk 5 Nederlandse ploegen, 1 Belgische, 1 Italiaanse, Franse. 1 Duitse en 1 Zwitserse. Het voorlopige routeschema ziet et als volgt uit: le etappe: Groningen-Enschede. 2e etappe: Enschcde-Oss, 3e etappe: Oss-Geleen of Sittard, 4e etappe: Geleen of Sittard-Helmon 5e etappe; Helmond-Breda, 6e etappe: Breda-Gouda. 7e etappe: Gouda-Amsterdam (OW pisch Stadion). (Van onze honkbal-medewerker) De met veel spanning tegemoet geziene ontmoeting van onze nationale honk balploeg tegen het Duitse vertegenwoordigende team zijn min of meer teleur stellend verlopen. Niet door het spel dat onze teams vertoonden, maar door d" zwakke tegenstand van onze Oosterburen. Nu hadden deze het zaterdag Haarlem niet getroffen dat een voor hen onbekende Nico Brands in een glan zende vorm stak (18.1.2), en dat de debuterende Schuitemaker na een aarzelen» begin zondag in Schiedam eveneens zo'n controle over zijn werpen had (8.4-2)' dat de Duitse slagploeg voor een te moeilijke opgave werd geplaatst. Daar beide werpers een veld achter zich hadden dat foutloos speelde, hoeft het geen ver wondering te wekken dat geen enkele tegenstander liet genoegen smaakte hc thuishonk te passeren. De Duitse werpers Jürgen Heimig en Klaus Helm'4 konden onze slagploeg niet bedwingen en zo won Nederland beide ontmoeting*'11 onbedreigd: zaterdag in Haarlem met 5—0 en zondag in Schiedam met 70. Ee» triomf voor het Nederlandse hankbal, waarmede onze spelers bewezen dat <*e titel van Europees hankbalkampioen in goede handen is gekomen, als men ltl aanmerking neemt, dat Duitsland vorige maand als één der ernstigste kandidate» voor deze titel gold. En te meer moeten wij dit als een fraai succes aanmerke»' als men bedenkt dat Keulemans voor zondag niet minder dan zes spelers zijn team had opgesteld die zaterdag niet hadden gespeeld. 6">, 7, Bij Ajax had men. blijkens vermelding van diens naam in het officiële program ma, de medewerking van Piet van der Kuil verwacht, doch dat bleek een illusie De ex-VVV'er Seelen speelde rechtsbuiten en Willy Schmidt linksbuiten (zijn over schrijving naar Heracles is niet doorge gaan). Vooral de pittige Seelen onder scheidde zich in het offensief, dat Ajax opende en waarbij Bleijenberg al aan stonds een paar redelijke scoringskansen om zeep bracht. DWS nam de aanval over, maar strand de veelal op de kleine Muller, die als rechtshalf bij Ajax een prima partij speelde. Van Drecht, de opvolger van Pieters Graafland, kreeg weinig te doen; zijn collega Kramer aan de overkant nog minder. En men rekende al op een blanco ruststand toen vlak daarvóór Anderiesen en Feldman elkaar bij een onschuldige DWS-voorzet in de weg liepen en midden voor Den Oude gemakkelijk kon in schieten: 01 Het spelbeloop was na de rust wel anders DWS ging de voorsprong verdedi gen en Ajax verkreeg een veldoverwicht, doch de roodwitte voorhoede bleef on machtig. Seelen kwam spoedig in de greep van een uitstekende Boskamp en ook Schmidt en Bleijenberg kregen bij Mesman resp. Niessen hoegenaamd geen kans. De DWS-voorhoede kwam nog tot een paar scherpe uitvallen maar miste toch nog voldoende eenheid om werkelijk gevaarlijk te kunnen zijn. (Van onze sport-correspondent) HEEMSTEDE, zondag DE DAG VAN de 24e augustus 1958 zal in de annalen van de geschiedenis van Neerlands oudste katholieke sportvereniging, de Heemstede Berkenrode Combinatie, kortweg HBC, met gouden letters worden opgetekend. Op deze stralende zondagmorgen, na een nacht van donder en bliksem en grote regen val, kwam het onmisbare zonnetje zjjn medewerking verlenen en gaf aan het pleehtige schouwspel, een pontificale H. Mis in de open lucht, op het hoofd terrein van de schitterende nieuwe sportinrichting, een bijzonder cachet. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, geassisteerd door kapelaan Bakker, oud- geestelijk adviseur en de grote initiatiefnemer tot oprichting van HBC's nieuwe terreincomplexen en rector Grimbergen, de diocesane sportadviseur van het bisdom Haarlem van de NKS, droeg het H. Misoffer op in aanwezigheid van enkele duizenden gelovigen, merendeel HBC-ers en oud-HBC-ers. Een wel zeer geslaagde ouverture van een sportdag bij uitnemendheid. noodzakelijkheid van dit eigen bezit spe ciaal voor de jeugd hebben ingezien. Voorzitter Kemp was uiteraard erg dankbaar voor het schoons, dat in onder linge vriendschap, saamhorigheid en spor tiviteit was verwezenlijkt en dankte het gemeentebestuur van Heemstede voor de morele steun en de toegezegde financiële steun. „Ons sportpark is een monument van vriendschap, saamhorigheid en spor tiviteit". De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, was er trots op, dat een Heemsteedse vereniging iets dergelijks tot stand had gebracht. Hij was er van overtuigd dat H.B.C. een mooie toekomst tegemoet gaat waar blijheid en jeugd steeds zullen heersen. De burge meester verklaarde hiermede het terrein voor geopend, waarna de paarden van de ruitervereniging St.-Hubertus uit Lisse de linten doorbraken. Onder de H. Mis gingen vrijwel alle aanwezigen ter H. Tafel, hield mgr. Hui bers een korte toespraak waarin de grijze bisschop het nut van sportbeoefening dui delijk uiteenzette en erop wees dat de geestelijke waarden daarbij niet uit het oog verloren dienen te gaan. Na de H. Mis zegende monseigneur de velden en de ge bouwen, waarna hij aanzat aan een ge meenschappelijk ontbijt dat in de prach tig versierde zaal van het restaurant plaatsvond. Dank zij een vlotte organisatie kon pre cies op het vastgestelde uur de grote op tocht aanvangen. Voorafgegaan door vijf herauten te paard en met medewerking van de muziekkorpsen St.-Michaël en Eens gezindheid trok de kleurige stoet, praal wagens met HBC-ers, gestoken in de kledij van 1902, het jaar van oprichting van de feestvierende club, en in kostuum van de tegenwoordige tijd, door de straten en lanen van Heemstede naar de Cru- quiusweg waar de vlaggen aan masten en de fraaie bloemenversieringen het geheel een zeer fleurige aanblik boden. Nadat het geheel in slagorde was opge steld, hield kapelaan C. Bakker een korte toespraak waarin hij zijn vreugde uitte over de totstandkoming van dit fraaie sportpark. Het was volgens spreker 'le dag der dagen voor H.B.C. en hij dankte de grote groep enthousiastelingen die de Onder de plechtige H. Mis, die hij bij de opening van het nieuwe sport- complex van H.B.C. op het hoofd, veld opdroeg, hield Haarlems bis. schop mgr. J. P. Huibers zelf de predikatie. De Winter, Boeree en Engelsman een 3 voorsprong namen, waarna H.B.C. door Neeskens en De Reus tegenscoorden, zodat de rust inging met 23. Na de pauze ver grootte Roozen de Oranjevoorsprong tof 24, maar toen doelpunten de HBC-ers, bij wie de ex-Haarlemspeler Henk Kors is teruggekeerd en met succes de spil- plaats bezette, door Deelissen en De Reus tweemaal, waardoor deze geanimeerde partij voetbal in een 44 gelijkspel ein digde. Er waren ongeveer 5000 toeschou wers. Na de sportwedstrijden recipieerde het H.B.C.-bestuur in het feestelijk versier de restaurant, waar als eerste spreker de burgemeester van Heemstede zijn ge lukwensen overbracht. De voorzitter van de K.N.V.B., de heer A. Schroder, die met de secretaris-penningmeester Lo Brunt aanwezig was, uitte zijn voldoe ning over het eigen initiatief, dat aan de basis lag van dit prachtige terrcincu- complex. waarmee hij dc Heemsteedse club van harte gelukwenste. Na herp volgde de heer G. Kruyver na mens de Nederlandse Katholieke Sport bond, en ook pastoor Drost van de paro chie van O. L. Vrouw Hemelvaart sprak fraai cadeau namen het kerkbestuur. De heer W. H. van Turnhout sprak namens dc afdeling Haarlem van de N.K.S. on bood het bestuur namens vele katholieke voetbalclubs uit Haarlem en omgeving een enveloppe met inhoud aan. De hegr A. van der Aart feliciteerde H.B.C. namens de afdeling Haarlem van de K.N.V.B_. en de heer Beijnen sprak in zijn functie van voorzitter van de Nederlandse Volleybal- bond. Voorzitter Kemp dankte in een slot woord allen die tot het welslagen van ieze dag hadden meegewerkt en verklaarde dat deze dag voor H.B.C. onvergetelijk in de historie zou blijven voortleven. Het hoogtepunt van de diverse sport- demonstraties was een voetbalwedstrijd tussen het eerste elftal van H.B.C. eq. een elftal oud-internationals en andere pro- minentevoetballers. De opstelling van het team luidde: d.: Halle (Go Ahead); a.: V d. Linden (Ajax) en Albers (Vitesse); m.: V. Schijndel (SVV), Schijvenaar (EDO) en Hazeveld (VSV); v.: De Winter (Haarlem). Engelsman (Quick N), Roozen (Haarlem), Boeree (Haarlem) en Koning (Volendam). Scheidsrechter was de heer Aussum. Dor drecht. De Oranjemannen waren aanvankelijk technisch zoveel sterker, dat zij middels De Duitse honkbalploeg, die nog nooit tegenover Brands had gestaan, zal na de wedstrijd van zaterdag in Haarlem wel met diep ontzag vervuld zijn voor deze werper. Want de V.V.G.A.-er heeft van het begin tot het eind de slagploeg van onze oosterburen volkomen zijn wil op gelegd. Hij kreeg slechts drie spe lers boven het minimum tegenover zich in het slagperk en in totaal schakelde hij niet minder dan 18 man uit met drie slag. Negen maal stonden zijn velders hem feilloos ter zijde, waarbij moeilijke vangkansen in het verre veld door Hout kamp en Bakker fraai werden benut en ook De Nieuwe met drie vangballen zich niet onbetuigd liet. Vooral zijn vangbal in de achtste slagbeurt op een stootslag van Schweitzer getuigde van zijn inzicht in het spel, want onmiddellijk volgde een feilloze aangooi naar Jole op het eerste en deze handeling betekende twee nullen. Daar Brands in de eerste Duitse slag beurt zijn eerste en tevens laatste vrije loop toestond en alleen Hoffmann en Heindel tot een honkslag kwamen, kreeg Duitsland geen kans gevaarlijk te wor den en behaalde Brands een fraaie no- run-zege.* Want onze aanval bleef deze middag zeer gevaarlijk en dit ondervond Jürgens Heimig (10.3.6) reeds in de twee de innings, toen Oosterbaan na 4-wijd prachtig het tweede honk had gestolen. Een honkslag van Bakker betekende toen 1-0. Op vrijwel gelijke wijze werd het in de derde inning 2-0, alleen waren het nu andere spelers die voor het suc ces zorgden. Keulemans sloeg Hoffmann Klaus Heimig met een felle sprint en een sliding op het tweede en gleed over de thuisplaat na een honkslag van De Nieuwe. Een aangeslagen Duitsland ging onder de voortdurende druk fouten maken, waaraan zelfs Philipp en Heler niet ont kwamen en zo kon Nederland in de vijf de innings nog driemaal scoren (Keule mans had wederom het twee fraai gesto len) mede door honkslag van Hout kamp en Jole. De beste Nederlandse slagman was Leo Kops met een twee- honkslag en een honkslag, maar zijn fraaie hits brachten geen punten op. In Schiedam werd Duitsland geacht „thuis" te spelen en De Zwart zag Jür gen Heimig op de plaat verschijnen. De linkshandige Jürgen had echter kenne lijk de wedstrijd van de vorige dag nog in de arm en na 3 vrije lopen volgde een wilde worp, die het eerste Neder landse punt opleverde. Een tweede honk slag van Ben Tramp, gevolgd door een vrije loop door De Zwart en een honk slag van De Nieuwe gaven Nederland een 2-0 voorsprong. Hierop kwam Klaus Heimig op de werpersplaat, maar ook in de derde Ne derlandse slagbeurt bleken de punte goedkoop. Alle Nederlanders kwam* aan slag en honkslagen van Regeli»®J Ben Tramp, Geurts en De Zwart tez3^ men met 2 veldfouten brachten de sta» Qp 5-0. Een dubbel spel in de volge»» innings was het begin van een Hulj herstel en 4 innings lang wist Nederl3» niets aan de score toe te voegen. In achtste inning moest Klaus Heimig eC ter het hoofd buigen; Kok gaf een ho»» slag en Regeling, die met 3 uit 5 bewe zijn inzinking aan slag weer te boven zijn, joeg de bal de tribune in, goed v° een home-run (7-0). Duitsland kon hier weinig tegenop stellen. Wel kwamen in de tweede derde innigs mensen op het derde, m3 alleen in de vijfde slagbeurt kV3 Schuitemakers no-run ernstig in geva:3 Wel ging Heler op 3-slag, maar ho» ,g slagen van Schweitzer en Klaus Hel1»^ en 4-wijde voor Jager gaven een m» jg kans met de gevaarlijke Jürgen Hel1» aan slag. Zijn slag kwam echter niet v t5 der dan korte stap Kopo, die in PvL' van de bal thuis te spelen een duo spel met De Zwart en Regeling als Pa ners riskeerde, welk risico volkomen Ag rechtvaardigd bleek. Een magni'1 catch van De Nieuwe In de achtste e nings sloeg de laatste Duitste hoop bodem in en de no-run voor Schuite» ker bleef gehandhaafd. De Amsterdammers zetten dit lV'.^e end de kroon op hun bliksem-carr door met een 2-6 zege op Ajax te kampioenschap van de eerste klass® - veroveren. Na één jaar in de [Ste gangsklasse en één jaar in de ee {0p klasse zijn zij doorgedrongen tot de van het Nederlandse honkbal: „gf prachtig succes voor coach Frits M en zijn mannen. Vier honkslagen in de eerste in»: il5 legden de basis voor de overwi»»G- (0-2). Een driehonkslag van Goossem volgd door een honkslag van Smit 1 ^,3. tweede slagbeurt bracht de stand °P nde^ Maar Ajax gaf zich toch niet z° b0- slag of stoot gewonnen: veldfoute» je den verschillende kansen, maar 1 een tweede innings scoorde alleen Pelve1n de honkslag van Reg Smith (1-2). 'pK' derde innings scoorde Kok op een ^arpa slag van Van 't Hof (2-3), maar e» sloten zich de WVHEDW-geledere» ge. werden Ajax'geen reële kansen llie ,j n» boden. Reg Smith daarentegen wel j,et' door zijn veld in de steek gelate^v^ geen in de vierde innings De deed scoren (2-4) en in de vijfde »*c)it en Van Coevorden over de plaat (2-6). Wel herstelde Ajax zich n j maar het kwaad was reeds gescm De stand is nu: WVHEDW 13—2l; p$C 14—19; HCK 13—18; UW 12—l6i lapa 14—12; Blauw Wit 14—10; Kennei»e4 14—6; TYBB 12—4,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6