Lezing van dr. Wernher von Braun (ziek) uitgesteld Sultan Hamid de Tweede uit de gevangenis ontslagen Ralph aughan Williams overledene Engelands oudste componist N Het Residentie Orkest in het komend seizoen Wilt u kippen gaan houden of wenst u een nieuwe keukenvloer? Het Ruimtevaartcongres Plenaire zitting besprak zetelver plaatsing der federatie Kreeg aannemer te veel uitbetaald In alle stilte Fransje Schouten gevonden yAN HEFLIN: TOUGH GUY VAN HOLLYWOOD Gezamenlijk jubileum van Van Otterloo, Herman Krebbers en Theo Olof „Maupertuus" exit Europaprijs Nederland wordt in Milaan uit gereikt Max Tailleur in de Nederlande Antillen Partij organen van PNI beschuldigen westelijken van „dubbelhartigheid" Prof. Sneyders de Vogel overleden WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 PAGINA 3 Interplanetaire navigatie Kappa.raketten II. BENEDICTUS PATROON VAN HET WESTEN 4(tn boord Nieuw Amsterdam ii., ben Dirigenten en solisten Binnenkort ander tijdschrift Minister Helders antwoordt op vragen van Tweede-Kamerlid ontkennend Dubbelhartige politiek Vlucht naar Nederland Doe-het-zelf voor velen een uitkomst Moed ontbreekt Een uitkomst Vakman in ere ot het negende congres van de Internationale Federatie van Ruimtevaart- xlenigingen, dat in het gebouw der universiteit van de gemeente Amsterdam <v°t'dt gehouden, zijn gisteren wederom de voortstuwing van raketten en voorts jbidere, met de ruimtevaart verband houdende onderwerpen besproken, Pkele sprekers, van wie verwacht was dat ze hun aangekondigde lezing zouden "''•"Preken, Heten verstek aan; anderen o.a. S. F. Singer van de universiteit Vah Maryland in de V.S., hield een causerie over een onderwerp, dat van het aa,1gekon-l;gde afweek. G afwijking van het programma is steren voorts de tweede, besloten, ple- lre zitting van het congres gehouden. VpJ,aar 's °'a' ter sPrake gekomen het «angen. dat verscheidene bij de inter zonale federatie aangesloten verenigin- I hebben geuit om de zetel van de ^aeratie van Baden (Zwitserland) naar meer centraal punt over te brengen *0 de zijde van het bestuur is men ervan ertuigd, dat deze voorziening in Baden' voldoet en °ok goed zal blijven oidoen als hoofdkwartier van de hono- secretaris en als de juridische zetel an de federatie. v0f er reden is het bestuurshoofdkwartier aah Baden over te brengen naar een "h'ere plaats, is gisteren onderzocht in :«h speciale commissie. Deze groep, waar- i ah de Zweed H. Hjertstrand voorzitter jS- zal trachten, vandaag haar bevindingen II «en rapport uit te brengen. Het programma voor woensdag werd j^derom gewijzigd. Dr. Wernher von raun. die maandag op de openingszitting anwezig was en daar een lezing zou 'OUden, is maandag in de loop van de gek ongesteldheid in zijn hotel ««bleven. Zijn lezing was daarna vast- ï®.steld op woensdagmorgen, doch gister- g udag laat werd medegedeeld, dat Von Tv"aun ook dén zijn lezing niet zou houden, «z® zou „later" worden uitgesproken. Vandaag kwam een groot aantal geleer- 2eh van allerlei nationaliteit op de kathe- om het congres op de hoogte te bren- .0 nnderzoekinaen. van een zelftankende meervoudig gelede raket. Zeer interessant was het onder werp van de Japanner Itokawa van de universiteit van Tokio, die een filmpje liet zien van de Japanse Kappa-raket. In de westerse wereld weet men weinig over deze lanceringen in het kader van het Geofysisch Jaar gedaan. Het zijn dan ook niet van die knapen als in Rusland en Amerika werden afgeschoten, maar niette- ,min schijnen ze voor Japanse astronauten grote verdiensten te hebben. Er zijn al zes van dit soort Kappa-raketten de ruimte ingestuurd en de laatste bereikte een hoogte van 70 km en een snelheid van ongeveer 5500 km. Kappa nr. 7, die eer lang zijn voorgangers zal volgen, zal waar schijnlijk een hoogte van 100 km halen. Franse. Duitse. Oostenrijkse, Italiaanse, Poolse en Amerikaans geleerden praatten verder de dag van vandaag vol, o.a. over v?n van hun specifieke onderzoekingen, k^at maandag al twee Nederlanders hun a«hnis hadden meegedeeld prof. J. "hgbloed van de Utrechtse universiteit ad het medisch aspect van een ruimte- Ucht behandeld en dr. J. M. J. Kooy, j,°<)rzitter van de Vereniging voor de himtevaart en docent aan de Kon. Mili- lra Academie in Breda, had gesproken ,tv«r de baanberekeningen en de be- fhjringsproblemen van een ruimteschip "«hoorden ook nu vier vaderlandse «lenschapsmensen onder de inleiders. Hrof. a. Dopes Cardozo had 'als onder- ïerD de automatisering van de inter- b'anetaire navigatie en zijn collega J. J. 3« Kier haakte daarop in toen hij zich vraag stelde welke graad van accura re bereikt kan worden wanneer b.v. „rekenwonders" de interplanetaire "anen worden berekend. Hij kwam tot de «onclusie, dat het met de huidige stand fan de wetenschap mogelijk is navigatie- 'bstrumenten te ontwerpen van voldoende accuraatheid om interplanetaire navigatie T*t automatische baanberekening te ver- °°rloven. Prof. A. J. M. Wanders gaf een over- a'eht van wat de mensheid momenteel ""«et over de planeet Mars. Er zijn nog zeer veel vraagpunten, zoals de samen stelling van de Mars-atmosfeer, de na- tdUr en het gedrag van de sneeuwkap aan de polen, de zichtbare woestijn gebieden en de donkere plekken op het zuidelijk halfrond. Over de pogingen 'velke gedaan zijn om die plekken, daarvan sommige van grote opper-1 ^'akte. te determineren als een vege- l?tie, wordt nog altijd zwaar gedlscus-1 sieerd. „Momenteel weten we nog niets zeker van dit alles", aldus spr., die een "«finitief en afdoend antwoord alleen 'baar verwacht van de eerste Mars- "«izigers na hun terugkeer op aarde. j^« vierde Nederlandse spreker was prof. H. Houtman, die de efficiency besprak vraagstukken als de gewichtloze staat waarin de mens tijdens de ruimtevaart komt te verkeren, de mogelijkheid van ruimte-telescopen, maanschoten. kunst matige bronnen van atoomenergie in de ruimte en over de terugkeer naar Moeder Aarde van ruimteschepen. Het spreekt vanzelf, dat na zo'n druk bezet,te dag de congressisten nu wel weer eens met beide voeten op de aardbodem wilden staan en daarom gaan ze morgen de ge hele dag op bezoek in Rotterdam met een visite aan Pernis, een boottocht door de havens, een bezichtiging van de weder opbouw en een ontvangst door het ge meentebestuur in het stadhuis. Gister avond had het gezelschap ai van Amster dams stadsschoon genoten tijdens een rondvaart door de grachten en havens. Tijdens een plechtigheid in de gerestau reerde Benedictijnerkerk te Norcia in Pe rugia is gisteren de H. Benedictus uitge roepen tot patroon van Europa en van het Westen. In een bulle wijst Paus Pius de twaalfde erop. dat de H. Benedictus in een onrus tige en donkere tijd (5e en 6e eeuw) door zijn verstandig ingrijpen de grootste wer ken uit de klassieke tijden voor vernieti ging heeft behoed. Vanuit zijn kloosters zijn beschaving en cultuur van Europa en van het westen goeddeels opgebloeid. Aldus meldt het K.N.P, De beroemde Amerikaanse calypsozanger en filmster Harry Belafonte bracht, vergezeld .van zijn vrouw Julie Robinson en van zijn negen maanden oude zoon David een bezoek aan Berlijn, fy. een van de Cabins de Luxe van de aZUv' Amsterdam reisde gisteren de r'^kaanse filmacteur Van Heflin, een e tough guy" van de Hollywood- s terug naar Amerika. De grote, j^tens 1.90 meter lange held uit tal- ,!e e» drie kinderen een vakantie van p»e rolprenten heeft met. zijn echtge- hev •^e viaanden in Europa achter de rug. a» Heflin is een beminnelijk mens, e':chter voor de camera's niet eens zo- Mjtt rn°eite hoeft te doen om stoer te hij e,!> Want in zijn gewone doen maakt fit) °njtanks die beminnelijkheid, een e indruk. In zijn zwarte, glimmende ïi),g niet van oudheid) pak en zijn al- ^-mie over het enigszins kalende Mi'n f'l vertelde Van Heflin dat hij ij, j Vakantie voor het grootste gedeelte bij. °^9o-Slavië heeft gevierdDe laatste t' ?en ha<l hij Nederland bezichtigd l, 'de van Nederlandse, afkomst en ket land van mijn herkomst ook Veee«s zien". Familie kon hij hier niet r terugvinden, want zijn voorouders al een goede 300 jaar geleden ge- ïjj^erd. Zijn plannen voor de toe- Een lange rustige vakantie "G'u ,'!'e twee maanden vakantie met "hij ónderen waren bijzonder vermoei- eesf. En dat voor zo'n keiharde Het komend seizoen van het Residentie Orkest zal bijzonder feestelijk getint wor den door een drievoudig jubileum. Vijfen twintig jaar is het geleden dat Willem van Otterloo, Herman Krebbers en Theo Olof respectievelijk hun dirigenten- en solis- tenloopbaan begonnen. Bovendien is het twintig jaar geleden, dat beide violisten als duo optraden. Hun jubileum wordt ge vierd in Den Haag. Leiden, 's-Hertogen- bcsch, Dordrecht, Nijmegen en Amster dam. In Den Haag met een concert dat door de vereniging „Vrienden van Het Residentie Orkest" op 14 oktober in het Gebouw voor K. en W. zal worden geor ganiseerd met als werken „Intrada" een nieuw werk van Van Otterloo, en het voor Herman Krebbers en Theo Olof gecom poneerde dubbelconcert, voorlopig „Uilen spiegel-Variaties" of „Uilenspiegelarij" genoemd. Voor dit werk schreef Willem van Otterloo het thema op een gegeven van „Till Eulenspiegel" van Richard Strauss. Op het uitgewerkte thema com poneerden elf toondichters korte variaties, die elk ongeveer twee minuten duren: Hendrik Andriesse, Jurriaan Andriessen, Henk Badings, Lex van Delden, Marius Piothuis, Geza Frid, Oscar van Hemel, Hans Hekemans, Hans Kox, Guillaume Landré en Bertus van Lier. Willem van Otterloo zal tenslotte de variaties rang schikken. Beide werken zullen echter reeds op 8 oktober worden uitgevoerd. Als gastdirigenten zullen voor het Re sidentie Orkest optreden. Karl Böhm, Jean Martinon, Mario Rossi en Paul Hupperts. Als solisten zijn geëngageerd o.m. de pianisten: Hans Richter-Haasser, Daniel Wayenberg, Geza Anda, Eduar- do del Pueyo, Hans Henkemans, Myra Hess, Cor de Groot, Robert Casadesus, Gaza Frid en Luctor Ponse als duo, Marie Therese Fourneau; o.m. de violis- Nadat op 19 april j 1. na een menings verschil met de uitgeverij A. A. M. Stols de redacteuren van het tijdschrift „Mau- pertuus", de heren J. B. W. Polak en D. W. Fokkema hun ontslag hebben inge diend. heeft dezer dagen, naar wij ver nemen, ook de nog overgebleven derde redacteur, de heer A. H. Gerrits zijn ont slag aangeboden. Naar wij van de zijde der uitgeverij A A. M. Stols 'vernemen, was dit menings verschil een gevolg van de wijze waarop „Maupertuus" werd samengesteld en waarop nogal kritiek is geoefend. De uitgeverij Stols hoopt nu binnenkort in samenwerking met eon andere uitgeverij een ander letterkundig tijdschrift te kun nen gaan uitgeven. ten Herman Krebbers en Teo Olof, Chris tian Ferras, Arthur Grumiaux, William Primrose, Ida Haendel en Henryc Sze- ryng. Van Nederlandse componisten zullen worden uitgevoerd: „Intrada" van W. v. Otterloo, „Dansflitsen" van Sera Dres den, „Divertimento" van Van Lier, Derde Symfonie van Hendrik Andriessen, Con cert voor Twee Piano's van Geza Frid, „Symfonische Muziek" van Marius Flot- huis en Tweede Symfonie van Leo Or- thel. Het programma vermeldt verder o.a. werken van Martinon, Prokofief, Hinde- mith en Pizzetti. Willem van Otterloo heeft zijn Zuid- amerikaanse tournee wegens gezondheids redenen moeten afzeggen. Wel heeft de dirigent van de stad Buenos Aires de prijs van kritiek gehad als beste dirigent van het jaar. Het is de tweede maal dat Van Otterloo deze onderscheiding ontvangt. Het aantal concerten is ongeveer hetzelf de gebleven als vorig jaar. Enkele series zijn reeds geheel of voor een groot deel uitverkocht. De jeugdconcerten zijn enigs zins ingekrompen. Minister Helders ziet geen aanleiding de aannemingsmaatschappij, die blijkens het verslag van de Algemene Rekenkamer over het financieel beheer van Neder lands Nieuw-Guinea een bedrag van 748.000 ten onrechte uitgekeerd had ge kregen. niet uit te nodigen voor of uit te sluiten van de uitvoering van gouverne- mentswerken, aangezien hier van een bonafide aannemingsmaatschappij sprake is. Dit deelt de minister mee in antwoord op desbetreffende schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Janssen (K.V.P.) Hij deelt tevens mede, dat hij bijzondere waarborgen, als door het Kamerlid ge vraagd, niet nodig acht. Zoals ook uit het verslag van de Algemene Rekenkamer kan blijken, aldus de minister, betreft de opmerking over een bedrag dat te veel zou zijn uitbetaald aan een aannemer, de controle en afwikkeling van regiecontrac ten Hollandia en Biak aan de hand van de te Hollandia beschikbare gegevens. Inderdaad bestond uit dien hoofde een vordering op de aannemer. Deze was evenwel voor een deel afkomstig uit door de aannemer bij de afwikkeling van de regiecontracten overgenomen zaken, die in het kader van die overeenkomsten voorlopig door het. gouvernement waren gefinancierd en als zodanig ten gebruike of ter verwerking waren afgestaan. De bepaling van de waarde daarvan als onderdeel van de vordering heeft meer tijd in besiag genomen dan wenselijk was. Tegenover de vorderingen van het gouver nement op de aannemer stonden vorde ringen van deze. Z. K. H. Prins Bernhard zal medio de cember tijdens het in Milaan te houden congres van de „Fondation Europeenne de la Culture" de Europaprijs Nederland uit reiken. Deze prijs, die 100.000 bedraagt, zal voor het eerst worden uitgereikt nadat Prins Bernhard op 23 juni j.I. in zijn kwa liteit van voorzitter van het college van gouverneurs van de „Fondation Euro peenne de la Culture" het comité „Europa prijs Nederland" stichtte. In het geheel van officiële, semi-officiële en particu liere organisaties, welke zich beijveren het nieuwe geintegreerde „Europa-van- morgen" te verwezenlijken, werd in Ne derland behoefte gevoeld aan een figuur, welke in beginsel te vergelijken zou zijn met de Nobelprijs. De Nobelprijs is, zoals bekend, een der hoogste onderscheidingen in de vorm van een aanzienlijke som gelds, welke toegekend wordt aan emi nente figuren soms 00^ aan instellingen werkzaam 0p (je terreinen van de geneeskunde, de natuurkunde, de schei kunde, de letterkunde en de bevordering van de vrede. De Europaprijs wil nu op soortgelijke wijze een stimulerende onder scheiding zijn voor personen of instellin gen wier arbeid van eminente waarde wordt geacht voor de geestelijke en cul turele herbeleving van Europa. Het doel van het comité „Europaprijs Nederland" is zo mogelijk jaarlijks één of meer geld prijzen te verlenen als onderscheiding voor personen of instellingen, werkzaam op cultureel, sociaal of sociaal-weten schappelijk terrein, die een bijzonder be langrijke bijdrage hebben geleverd tot de geestelijke eenheid of tot de eenwording van Europa, of die door hun werk deze eenheid of eenwording hebben gemanifes teerd. Anders dan bij de Nobelprijs het geval is, dient een nader te bepalen deel van de Europaprijs in overleg met het co mité besteed te worden voor culturele, sociale of cultureel-wetenschappelijke projecten, welke een herstel of eenwor ding van Europese geest en cultuur die nen. De financiering van de Europaprijs ge schiedt geheel uit particuliere bron door middel van een enige jaren omvattend bijzonder plan van fondsenwerving in Ne derland. Dit jaar zijn reeds voldoende middelen verkregen om in december a.s. voor de eerste keer de prijs te verlenen. Het ligt in de bedoeling van het Neder landse comité om tijdens het congres in Milaan de andere landen van Europa uit te nodigen mede hun steun te verlenen, zodat Nederland in de toekomst niet de gehele last zal behoeven te dragen voor deze prijs. Max Tailleur, in de Antillen aangekon digd als moppentapper no. 1 heeft zijn première gegeven in de sociëteit „Ascien- to" van een oliemaatschappij. Het is een groot succes geworden. Mis schien het meest typerende van zijn op treden was. dat het behalve een uitbun dige lach. ook een stille weemoed opwek te, althans bij vele van de geboren en ge togen Amsterdammers, die op Curagao wonen, omdat Max Tailleur er in is ge slaagd, op die eerste avond de Amster damse humor, die iedere Amsterdammer, waar ook ter wereld zo lief is, naar bui ten te brengen. Misschien was dat nog boeiender dan de moppen op zich zelf. Alle voorstellingen op Curasao zijn vol komen uitverkocht «n wel in eep onge kend snel tempo. Voor de voorstelling op Aruba waren precies 30 minuten nodig om de zaal uitverkocht te doen zijn. Sultan Hamid de Tweede van Pontianak is vorige week woensdag uit de gevange nis ontslagen. Hij heeft acht en een half jaar in gevangenschap doorgebracht, na terecht te hebben gestaan wegens pogin gen tot omverwerping van de regering. Hjj verblijft thans tijdelijk bij vrienden in Djakarta. De sultan werd in april 1950 gearres teerd na de opzienbarende aanval op Ban doeng door Westerling en zijn volgelingen. Hij was toen minister van staat voor par lementaire aangelegenheden. Drie jaar later stond hij terecht. Hij kreeg tien jaar gevangenisstraf. Gevraagd naar zijn plannen voor de naaste toekomst zei hij, dat hij enige da gen zou gaan doorbrengen in de bergen ten zuiden van Djakarta. Slechts enkele mensen hebben hem tot dusverre in het eenvoudige huis. waar hij sinds de vorige week verblijft, opgezocht Zijn vrijlating is niet algemeen in Dja karta bekend, daar de plaatselijke pers het bericht daarover niet heeft opgeno men. De ambassadeur van communistisch China in Djakarta, Hoeng Tsjen, heeft gisteren een onderhoud gehad met dr. Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, over de toegenomen militaire activiteit in de straat van For mosa, zo meldt radio-Djakarta. Dr. Soebandrio verklaarde na het ge sprek, dat het Indonesische volk en de regering niet onverschillig kunnen blij ven ten aanzien van de gebeurtenissen in een nabij gelegen gebied. De militaire activiteit bij Quemoy interesseert in hoge mate de Indonesische regering, zo zei hij. Volgens Reuter heeft Soebandrio voorts gezegd, dat hij uit het gesprek de indruk had gekregen, dat er geen grote slag zal ontstaan zolang er geen buitenlandse inmenging plaats vindt. Het invloedrijke nationalistische blad „Soeloeh Indonesia" meldt, dat boven West-Java een onbekend buitenlands vliegtuig is waargenomen. Dit bericht valt samen met een verkla- ring van de legercommandant in Noord- Celebes. luitenant-kolonel Roekmito, dat onlangs een vliegtuig van de opstandelin gen wapens heeft afgeworpen boven de vliegvelden van Kalawiran en Tasoeka, die nog steeds in handen van de opstande lingen zijn. Dit vliegtuig is naar men aan neemt een bommenwerper van het type B-25. Volgens Roekmito is het hoogst waarschijnlijk. dat het zijn basis in het zuidelijk deel van de Filippijnen heeft. „Soeloeh Indonesia" schrijft te hebben vernomen, dat de vliegtuigen, die boven West-Java vliegen, hun basis hebben op de Cocos- en Christmas eilanden.die ten noorden van Australië liggen. In een commentaar op deze berichten beschuldigt het blad de westelijke mo gendheden van „dubbelhartige politiek" Hij voegt eraantoe, dat wapens in West- Java worden afgeworpen voor de Daroel Islam, die onlangs een overval heeft ge daan op het Franse project voor water- krachtwerken nabij Djatiloehoer, ten noorden van Bandoeng. „De westelijke mogendheden hebben hun politiek gewijzigd na de ineenstor ting van de opstand, die kennelijk werd gesteund met Amerikaanse wapenzen dingen. doch de illegale vluchten boven Indonesisch grondgebied tonen aan, dat hun politiek nog steeds dubbelhartig is", aldus het partijorgaan van de P-N.I. Dc Indonesische minister van justitie, Maengkom. heeft vandaag verklaard, dat de regering heeft getracht illegale emi gratie naar Nederland te voorkomen door de schepen, die naar Nederland vertrok ken, nauwkeurig te laten doorzoeken; hij gaf echter toe. dat een aantal Indonesi sche staatsburgers de laatste maanden il legaal naar Nederland is vertrokken. H\j zeide niet het juiste aantal te kunnen me dedelen. De Indonesische minister van landbouw, Sadjarwo, heeft vandaag verklaard, dat de 500 Nederlandse ondernemingen, die door de regering zijn „overgenomen", be vredigende resultaten boeken, aldus meldt Antara. De minister zeide. dat enkele onderne mingen met tegenslagen te kampen heb ben gehad. De oorzaak hiervan waren de activiteiten van opstandelingen en niet de „overname", aldus Sadjarwo. De Indonesische minister zeide voorts, dat het Indonesische beheer over de Ne derlandse ondernemingen een „daadwer kelijke poging is om de Nederlandse eco nomie in het algemeen te verlammen en het Nederlandse economische bolwerk in Indonesië in het bijzonder te vernietigen" De Indonesische minister van militair- burgerlijke samenwerking, K. H. Wahab, heeft gisteren gezegd, dat, van welk blok Indonesië in de toekomst ook wapens be trekt. het zijn „actieve en onafhankelijke" buitenlandse politiek moet handhaven, al dus meldt het persbureau Antara. „Wij hebben nog steeds een geschil met Nederland over westelijk Nieuw-Guinea. Zolang westelijk Nieuw-Guinea niet te ruggegeven is. moeten wij waakzaam blij ven en bereid zijn altijd de veiligheid van de staat tegen Nederlandse daden van ko lonialisme te verdedigen", aldus minister Wahab. (Van onze Utrechtse redacteur) Zoudt ii zo graag uw huis opnieuw geverfd zien? En blijft zoon of doch ter maar zeuren om dat aardige bu reautje, ergens gezien en dat zo beel dig op zijn of haar kamer zou staan? Vindt vrouwlief het nodig dat de keuken een andere vloerbedekking krijgt? Wat zegt u, wilt u kippen gaan houden, maar weet u niet pre cies hoe een hok te timmeren? Het zijn allemaal zulke begrijpe. lijke verlangens, waarvan de vervul, ling even zo vele kleine vreugden in liet leven betekenen De middelen zijn echter niet altijd voor handen om een kostbaar stuk te kopen of veel geld voor overigens noodzakelijk onderhoudswerk uit te geven. Uw huis baas is ook niet meer zo scheutig en u kunt het hem tegenwoordig niet eens al tijd kwalijk nemen. Ook zijn er wel eens kleine reparaties te verrichten, waar voor u niet eens gauw een vakman kunt krijgen- Velen zijn er al toe overgegaan zelf iets In elkaar te knutselen of de verfkwast ter hand te nemen teneinde het huis van binnen een beter aanzien te geven. An deren ontbreekt de moed, omdat zij eerst graag willen weten, welk gereedschap je nodig hebt of hoe het te hanteren. Wij hebben daarom zo de indruk, dat de eerste nationale „Doe het Zelf"-ten- toonstelling, die tijdens de aanstaande na- jaarsbeurs (van 2 t.e.m. II september) op de verdieping en het terras van de Julianahal te Utrecht wordt gehouden, voor velen een uitkomst zal zijn. Te meer, omdat er naast demonstraties een tech nisch informatiecentrum komt, waar geen bepaalde merken of fabrikaten van ma teriaal en gereedschap gepousseerd zul len worden, doch voorlichting in het alge meen wordt gegeven. Het bezoek wordt voor iedereen gemak kelijk gemaakt door de tentoonstelling ook elke avond van 7 tot 10 uur open te houden. De heer G. J. Kempen, voorzitter van de stichting „Doe het Zelf", welke deze tentoonstelling organiseert met medewer king van de Jaarbeurs heeft ons iets over de „Doe-het-Zelf"-gedachte verteld. In Amerika en Engeland hanteren man en vrouw hamer, kwast en elk stuk an der gereedschap al lang zelf. Er ontbre ken voldoende vaklieden, die de werk zaamheden in en om het huis snel, effi ciënt en tegen redelijke prijzen kunnen en willen uitvoeren. Op de tweede plaats ma ken de gestegen kosten van levensonder houd het steeds meer mensen onmoge lijk de vakman opdracht te geven het noodzakelijke te doen. Ook in ons land ziet de ambachtsman zich genoodzaakt zich allereerst toe te leggen op grotere werken, zodat kleine klusjes bij de klant in het gedrang komen. Het is niet de bedoeling de ambachts man het echte vakwerk uit handen te nemen en in de catalogus van de ten toonstelling vonden wij ook ergens de opmerking, dat er dingen zijn, doe goed koper door de vakman gedaan kunnen worden. In het orgaan van de stichting vonden wij ook een verweer tegen ^ie actie van een aantal schilderspatroons, die geen verf van fabrieken willen betrekken, van waar zelfverwerkers speciaal voor hen geschikte verf kunnen betrekken. Gezegd wordt, dat er vaklieden zijn, die de zelf werkzaamheid in beperkte mate toejui chen, omdat zij daardoor van veel en niet lucratief „klusjeswerk" bevrijd zijn en hierdoor ook beunhazerij wordt tegenge gaan. In Amerika wordt twee derden van de verfproduktie door amateurs afgeno men. nuttige karweitjes gelegen is overi gens ook een goede vorm van vrije-tijds- besteding omdat daardoor bij de jeugd liefde voor het ambacht aangekweekt kan worden. De industrie, ook in ons land, legt zich er hoe langer hoe meer op toe het „zelf- doen" te bevorderen, waarvoor per jaar meer dan een miljard gulden aan hout, verf, ijzer, vloerbedekking, behang, diver se bouwmaterialen en plastic-produkten wordt uitgegeven Te Groningen is op 81-jarige leeftijd overleden prof. dr. K. Sneyders de Vogel, oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. Prof„Sneyders de Vogel werd op 27 december 1876 te Schiedam geboren en studeerde in de klassieke letteren, san de Leidse universiteit. Na deze studie te hebben voltooid ging hij studeren voor de onderwijsbevoegd heid in het Frans. In 1905 had hij het diploma A en B behaald. Tijdens zijn studie was hij enige keren geruime tijd in Frankrijk. Hij gaf in die tijd ook les aan de gymnasia te Schiedam en te Assen. In 1906 werd hij benoemd tot lector in de Romaanse taal en letterkunde aan de Leidse universiteit. In 1920 werd hij be noemd tot hoogleraar te Groningen. Tal van onderscheidingen zijn hem ten deel gevallen. Men wijst ook op het pedagogisch ele ment, dat in het zelf doen van allerlei Prof. Sneyders de Vogel was ere-doctor van de universiteit van Lyon en van Montpellier en hij was officier van het Legioen van Eer en ridder in de Kroon van Italië. Hij heeft belangrijke weten- PedagOgiek schappelijke arbeid verricht. Op 17 mei 1947 nam hij afscheid in verband met het bereiken van zijn zeventigste verjaardag. MET Ralp Vaughan Williams is de I nestor der Engelse componisten ontslapen, en wel op zulk een ge- zegende leeftijd (86 jaar) en ten einde toe vruchtbaar werkend als slechts weinige musici of mensenkindereu in het algemeen beschoren is geweest. Nu was zijn leven weinig bewogen, noch dpor materiële zorgen, noch door innerlijke strijd, en deze rust, deze meer naar het beschouwe lijke dan naar het dynamische neigende natuur is het die ook zijn oeuvre ken merkt. Vaughan Williams had betrekke lijk gemakkelijk spel om zich in Engeland een nationale roem te verwerven. Op het eind der vorige eeuw was de scheppende toonkunst daarginds zo goed als uitge storven. Na Purcell en Haendel heeft men er meer dan een eeuw lang geen grote muziekscheppers meer gekend, en ontving men met breed gebaar iedere buiten lander die iets eigens te zeggen had fcowel onder de scheppende als herscheppende toonkunstenaars. Toen dan ook Ralph Vaughan Williams na een studie van jaren bij Bruch te Berlijn en vooral bij Ravel te Parijs zich in zijn vaderland ves tigde en hij een niet moeilijk te vatten oeuvre ging produceren, duurde het niet lang of het ene eerbewijs na het andere werd hem in de schoot geworpen. Deze populariteit, die elders nimmer wortel heeft kunnen schieten, werd niet weinig versterkt door Williams' teruggrijpen naar het Engelse volkslied en sinds zijn der tigste jaar zich verdiepen in het eigene van de Engelse muziek, welke aan zijn muziek inderdaad een typisch-Engels ka rakter heeft verleend. Hij omschreef deze zelf met de volgende woorden: „Muziek is boven alles de kunst der bescheidenheid. Wij in Engeland wor den vaak uitgelachen om onze bour- geosie, maar ik persoonlijk ben er trots op beschreven te worden als een bour geois." Williams' muziek bezit stellig die voor name en rustige, ietwat zelfgenoegzame sfeer die nimmer hemelbestormend is, nimmer baanbrekend of van passie ge laden. Alles verloopt met een zekere ge lijkmatigheid en gedegenheid van op bouw welke correctheid van vorm en een niet-schokkende, lyrisch-vloeiende meio- diek garanderen. In dit gemiddelde schreef hij niet minder dan acht sym fonieën, veel koorwerken, kamermuziek, toneel- en filmmuziek en de oprea „The EcoOMM» M. De speurtocht naar de 8-jarige Fransje Schouten uit Amsterdam, die met zijn ouders logeerde in een kampcercentrum bij Apeldoorn en die sinds zondagmiddag vermist werd, is niet zonder succes gebleven. Gistermorgen hebben enige man schappen van de marechaussee het knaupje rustig spelend temidden van de bosbessenstruiken aangetroffen. Fransje werd eerst ter observatie in het JuUana-nnehenhui» te Apeldoorn opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3