Zeeland vied de komst van seplembeRRR... 1 Philips nog steeds crescendo Protestants beraad over Lourdes Situatie van eierhandel op het ogenblik matig bevredigend Netto winst eerste halfjaar met 14 procent gestegen Netto resultaat tweede kwartaal 36,4 (v.j. 58,8) miljoen „JE MA1NTIENDRAI" Oestereten aan de putten 'Jit a lan Stadionspel nemen drie beroeps-balletgroepen deel Vb Vlootschouw van 100 vissersschepen Jaarvergadering Roermondse Eiermijn Gen. maj. Zeegers-trofee door „Eindhovens" squadron gewonnen Tweede kwartaal overtrof verwachtingen Twee zeer uiteenlopende geschriften Koninklijke/Shell Groep Eerste halfjaar 75.1 (v.j. 110.5) miljoen Aalsmeer bloeit VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 PAGINA 5 Meer mogelijkheden Oesters naar België Dure lekkerni j biologische rcream Speldekopje Logisch Feest Van Nelle bestellen! Advertentie BOERDERIJ GING IN VLAMMEN OP Van Nelle bestellen! (Advertentie) Winstmarge gestegen De maatschappijen van de Ko ninklijke/Shell Groep hebben over het tweede kwartaal van dit jaar een netto-resultaat behaald van 36,4 miljoen, tegenover 58,8 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. Voor het eerste halfjaar komt het netto-resultaat uit op 75,1 mil joen, tegenover 110,5 miljoen in olsward de overeenkomstige maanden van 1957. Uit het resultaat over 1958 zyn nog geen uitkeringen aan de moe der-maatschappijen geschied. Winst per aandeel ydney °rtofino (Italië) Philadelphia (V.S.) Londen Moskou Hartewens in vervulling Fraaie arrangementen „De tijdals onderwerp Bloemendorp is ook uniek waterpolocentrum Drukke opbouwnacht Oog voor het wonder Van Nelle bestellenl (Advertentie) YERSEKE, donderdag. (Van onze verslaggever) Lf? vólgende maand is een maand met R. in de naam, en deze R rolt nu al Westelijk langs de Zeeuwse vissersplaat- waarmen, aan de vooravond van ^Vtemberrr, in deze achttiendr. letter het alfabet de openingssymfonie van 1et nieuwe oester- en mosselseizoen her ent. yVèèr zal Zeeland miljoenen schelp jeren gaan afleveren: een groots kar- dat traditiegetrouw met een feestje r°nd het eerste zeebanket wordt ingezet. Terseke, het grootste centrum van onze •}.®tionale oester- en mossélcultuur, vierde 51' teest.ie vandaag: de vissersvloot para- ®eerde honderd schepen sterk, trots op ye Oosterschelde, door de straten van 'srseke trok een optocht van enthousiaste °lwassenen en kinderen, die op zelf-ver vaardigde „praalwagens" het werk in de ^ekerijen in beeld hadden gebracht, en ln vele „gelegenheden" prijkten voor "®t eerst in dit seizoen weer de volle Schalen met oesters en mosselen, zelfbe wust niet onvoldaan door Zeeland ge tenteerd.- ..Tast toe", zei men tot de gegadigden, •'u zit hier bij de bron en er is genoeg". :a> er is genoeg. Zeeland kan trouwens ?,°g véél meer zeebanket leveren dan 'hans het geval is. Nu bedraagt de „pro- nuktie" van mosselen rond vijfenvijftig- rt'lioen kilo per jaar: de topcapaciteit, die Bereikt zou kunnen worden indien de in- °er-bepalingen van andere landen dit J°uden toelaten en in dit opzicht heeft in Zeeland goede hoop op de toe komstige Europese markt bedraagt ruim jachtig miljoen kilo mosselen per jaar. tankrijk is, met een vraag naar 24 mil- '°en kilo mosselen per jaar, de grootste afnemer: overigens realiseert men zich in geland wel dat, indien Frankrijk de deu- ;en volledig voor de Nederlandse mosse- jen zou openzetten, de Zeeuwse capaciteit 6 kort zou schieten. Wat de oesters betreft: Zeeland teelt er Per jaar circa twintigmiljoen, waarvan Taar een miljoen op de vaderlandse markt 'Btecht komt. Verreweg de meeste oesters ^tdwijnen naar België (zestien miljoen), e rest wordt afgenomen door de Scandi navische landen, Engeland, Duitsland en ;rankrijk, waar men, met een jaarcon sumptie van een miljard oesters per jaar, yOg geen miljoen Nederlandse oesters in sert. Aangezien het moderne huisvrouwtje in Baar kleine keukentje steeds meer sympa- thie gaat koesteren voor de „ingelegde" mossel, die geen verdere bewerking meer vraagt, constateert Zeeland een stijging in de verkoop van geconserveerde mosselen. Aan flesjes en potjes (met inhoud) wordt thans jaarlijks voor een miljoen gulden ge ëxporteerd. Amerika, Canada en Belgisch Kongo zijn wel de grootste afnemers. Dddr in Belgisch Kongo, houdt men trouwens wel van lekker eten. Zelfs is er daar vraag naar ingeblikte mosse- len-in-de-schelp, die uiteraard méér de smaak van verse mosselen benade ren dan de ingelegde mosselen. Zee land levert deze ingeblikte schelp-mos selen ivel, maar liever niet voor binnen lands gebruik, want de verpakking is dan duurder dan de inhoud. Het blik kost een kwartje, de kist K.50: is het een wonder, dat een literblik schelpmosselen" in Leopoldville twee gulden kost? Niettemin zijn er in de tropen nog liefhebbers genoeg om deze tak van mossel-export gaande te hou den. Maar goed, in Zeeland is de mossel heel wat billijker in prijs.en uw verslaggever heeft daar vandaag maar naarstig van ge profiteerd, intussen oesters- en mossels schelpen afzoekend naar parels, want men moet het smakelijke met 't nuttige kunnen verenigen. „Uw werk is tevergeefs", zegt helaas de expert. In de Zeeuwse schelpen zult u geen parels van enig formaat vin den. Kijk, in de warme landen is dat iets anders, daar hebben de parels de tijd om te groeien. Bij ons niet. Wanneer u een parel vindt, dan is die kleiner dan een speldeknop Men vindt het in Zeeland jammer, dat de Nederlanders maar zo weinig oesters eten, maar het argument van de liefheb bers, dat de prijs een handicap is voor de groei naar massaconsumptie, kan niet Van Nelle bestellen! (Advertentie) ontzenuwd worden. Het risico van de restaurateur, die oesters inslaat, is groot, zo wordt gezegd. Hij kan met een partij blijven zitten en logisch heeft dit zijn in vloed op de prijs. Bij deze logica houden we het dan maar, in de hoop nog eens een mannetje te vinden, dat oesters levert tegen een on-logisch prijsje Versierd Derseke viert intussen de R met veel plezier. Kaat Mossel is teruggekeerd van haar officiële bezoek aan Amsterdam en Rotterdam en arriveert, na een vloot schouw van honderd versierde vissersche pen uit Tholen, Yerseke, Bruinisse, Zie- rikzee en Bergen op Zoom, in Yerseke aan de kade, waar zij, samen met haar „echt genoot" Pieter Corneliszoon, hartelijk door de gehele bevolking wordt ontvangen. Speeches en aanbieding van geschenken: dan verdwijnt het bruidspaar met de ge nodigden naar de Oesterputten, waar vele dozijnen schelpdieren met smaak over de tong worden gedragen. Als de duisternis valt gaat de bevolking van Yerseke dansen, luisteren naar con certen en kijken naar het vuurwerk: het wordt een latertje. Aan de kust is het stil nu: daar sluimeren miljoenen schelpdie ren zoet onder de sterrenhemel en dro men met een glimlacht om de lippen over een wetsontwerp, voortaan de letter R definitief uit de namen der twaalf maan den te verwijderen Gisteravond om kwart voor zes is de brandweer van Zwanenburg gealarmeerd voor een brand in de boerderij van de heer B. Burggraaf aan de Domineeslaan te Zwanenburg. Hoewel de brandweer uit Hoofddorp eveneens te hulp kwam en het vuur met zeven stralen werd bestreden, kon niet voorkomen worden, dat het huis en de schuur een prooi van het vuur wer den. De totale hooi- en graanoogst en een auto gingen verloren. Een deel van de inboedel kon in veiligheid worden ge bracht. De boerderij brandde totaal uit. De schade wordt door de verzekering ge dekt. Bestrijdt de oorzaak van dor of brok kelig haar en herstelt gespleten haarpunten. Geeft Uw haar snel de natuurlijke glans terug. 'egen haaruitval. eoos en vroegtijdige vergrijzing. y O o R OflMtS HA Ak CREAM HEREN Op de donderdag te Roermond gehou den algemene vergadering van de Coöp. Roermondse Eiermijn G.A. stelde de heer M. J. Dings, voorzitter van de Raad van Bestuur vast, dat de C.R.E. sterk silaat en economisch gezond ls. Zij heeft een goede naam op de binnen- en buitenland se markt; zij geeft zelfs de toon aan en is prijsbepalencLin West-Europa. Met haar aanvoer van ruim 450 miljoen stuks en een uitbetaling van 58 miljoen is zij van enorme betekenis voor tal van be drijven en gezinnen, voor wie zij een vaste bron van inkomsten is. De kosten factor is bovendien zeer gering in ver houding tot de opbrengst. Noord-Brabant en Limburg omvatten meer dan een derde van de Nederlandse pluimveestapel. Vooral in het zuiden heeft de uitbreiding van eendagskuikens 'n zeer grote vlucht genomen. Die beliep in Bra bant 50 pet en in Limburg zelfs 75 oct. Niet alle fokkers hebben er met winst ingewerkt. Voorts dient men zich te rea liseren, dat Italië bezig is, zich met onze kuikens en broedeieren een eigen pluim veestape] op te bouwen, waarmee men ons straks concurrentie zal aandoen. De totale Nederlandse pluimvee-export beloopt ruim 520 miljoen ofwel een der de van de gehele veehouderij-export en een zesde van de totale export in de agra rische sector. Ten slotte concludeerde de heer Dings, dat de situatie in de eierhandel na een gunstig eerste halfjaar 1958 in dit twee de halfjaar tot nu toe matig bevredi gend kan worden genoemd. De export dient meer gespreid f.e worden, bpv. naar de Middeliandsezeelanden. Deze export, die 60 pet van de produktie bedraagt, gaat voor vier vfjfden naar West-Duitsiand. Een hoofdpost bij de prijsbepaling is de voederkwestie. De heer Dings achtte los lating van het toewijzingsquotum funest voor de kleine bedrijven. Men zou dan de weg op kunnen gaan van landen als Ame rika, waar de voederfabrieken en het grootkapitaal de bedrijven exploiteren, waardoor de boer tot zetbaas zou afdalen. Voor de bedrijven op zand zou dat funest zijn. De heer Dings achtte samenwerking met andere organisaties en coöperaties in de agrarische sector nog steeds bittere noodzaak. Directeur J. Breukers jr. nam de inter nationale marktsituatie onder de loep. Nederland dient met een prima kwaliteits- produkt aan de markt te komen, gezien de concurrentie van andere landen. Dene marken heeft zijn pluimveestapel met 4'/i miljoen stuks uitgebreid. België en Polen produceren eieren met 6terke schaal waar naar veel vraag is. Italië importeerde bijna 35 miljoen eendagskuikens en 21 miljoen broedeieren, waarmee dit land een eigen pluimveestapel opbouwt. Op de in ternationale markt vindt men zelfs Isra el en Cuba als concurrenten. Ir. E. F. Geessink hield op deze jaar vergadering een inleiding over de bete kenis van het Toetsbedrijf te Putten voor de bedrijfspluimveehouders. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Voor bet eerst in de geschiedenis is de generaal-majoor Zeegers-trofee uitgereikt aan het squadron, dat de beste allround-prestatie heeft geleverd over een heel jaar, waarbij punten worden toegekend voor operationele vaardigheid, vliegveiligheid, technische vaardigheid, electronica, psychologi sche aspecten, militaire vorming en sport. Luitenant-generaal L. J. Zeegers, de eerste commandant van de Nederlandse tactische luchtstrijdkrachten en thans lid van het Hoog Militair Gerechtshof, naar wie deze wissel-trofee is genoemd, reikte donderdag deze kostbare beker uit aan het 315 squadron van de vlieg basis Eindhoven onder commando van de majoor-vlieger A. T. M. Ooninx. Commodore H. A. Maurenbrecher, commandant van het commando Tacti sche Luchtstrijdkrachten, die in een kor te toespraak de betekenis van deze tro fee: het bevorderen van een gezonde ri valiteit tussen de squadrons onderling, had uiteengezet, overhandigde aan de commandant van het 311 squadron van de vliegbasis Volkel, de kapitein Bosch drie bekers voor de beste algemene schietprestaties, raketschietprestatie en bombardementsprestatie. Het 314 squadron van de vliegbasis Eindhoven onder lei ding van de majoor Van Rijn ontving een beker voor de beste mitrailleur- schietprestatie en de tweede luitenant H. Siero van het 112 squadron uit Vol kel kreeg een dergelijke beker voor de beste individuele prestatie. Van Nelle bestellen! Advertentie) De raad van bestuur van de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken bericht In haar rapport over het tweede kwartaal, dat de gang van zaken gunstig is. De omzet is in het eerste halfjaar van 1958 ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1957 met 11 pot. gestegen tot 1548 miljoen. Deze omzet is in overeenstemming met de verwachting. De export uit Nederland is procentueel iets meer gestegen dan de omzet. Het aantal werknemers in de wereld is toegenomen tot 166.000. In Nederland is het aantal werknemers in de eerste helft van dit jaar met 1000 gestegen tot 60.200. De voorraden zijn t.o.v. 30 juni 1957 gestegen; in verhouding tot de omzet zijn zjj gelijk gebleven. De gemiddelde krediet termijn van debiteuren is in vergelijking met de situatie van 30 juni 1957 onge wijzigd gebleven. De liquide middelen zijn een weinig lager dan per uit. 1957. De indruk die door bovenstaand com muniqué wordt gewekt kan niet anders dan verheugend worden genoemd De re sultaten zijn zonder meer fraai te noe men en de mededeling dat de liquide mid delen, ondanks de omzetstijging, slechts weinig lager zijn dan eind 1957 kan als een aanwijzing worden gezien dat Philips haar streven om de emissiemarkt in ieder geval gedurende 1958 met rust te laten, met succes za] weten te bekronen. On dershands is nog wel wat geld aangetrok ken, maar toch slechts in minimale mate. Terugkerende ot de winstcijfers kan in de eerste plaats worden gewezen op de gunstige ontwikkeling van de winst marge: vóór aftrek van belastingen 12.5 pet. vergeleken met 11.7 pet in de eerste helft van vorig jaar. Tezamen met de om zetstijging van 11 pet. leverde dit een winststijging op van 19 pet. Dat de zwaar dere belastingdruk 53.1 pet. in 1958 te gen 50.9 pet vorig jaar hiervan een groot deel te niet doet, zodat de netto winststijging wordt gereduceerd tot 14 pet kan men betreuren, maar daar heeft Phi lips geen schuld aan. Het is op zichzelf al mooi dat de hogere belastingdruk de netto winstmarge (5 9 pet tegen vorig jaar 5.8 pet.) niet heeft aangetast. Beter nog dan over het gehele eerste halfjaar waren de winstmarges over het tweede kwartaal. Gelijk onderstaande cijfers laten zien steeg het percentage vóór belastingen van 11 9 pet. in het eerste kwartaal tot 13.1 pet in het tweede kwar taal (v. j. 11.9 pet De netto winstmarge over het tweede kwartaa] komt uit op 6 1 pet. tegen 5.7 pet in het eerste kwartaal van 1958 en eveneens 5.7 pet. in het twee de kwartaal 1957 Kwartaalcijfers Philips (bedragen in miljoenen guldens) le kw 2e kw le kw 2e kw 1957 1957 1958 1958 Omzet aan derden 724 666 776 772 Stijging t.o v, v, j. 28®/» 20®/» 7»/« 16®/» Wins vóór aftrek belasting 84 79 93 101 In verh. t. omzet 11.6V. 11.9'/. 11.9»/» 13 1»/. Stijging t.o.v. v j. 42®/» 32®/o ll°/o 28®/» Winst na belasting 42 38 44 47 In verh t omzet 5.9°/» 5.7®/» 5 7°/» 61°/» Stijging t.o.v V. j 31®/» 23®/» 5% 24°/» Gem. perc. belast. 50 0®/o 51 9% 52 7°/o 53.41/» De omzetstijging van 11 pet. over het eerste halfjaar komt overeen met de ver wachtingen. Bedenkt men hierbij dat het eerste kwartaal met een omzetstijging van 7 pet. iets beneden de planning bleef dan volgt hieruit dat het tweede kwartaal met een stijging van 16 pet. de verwachtingen heeft overtroffen. Over het gehele jaar 1958 wordt, zoals in het jaarverslag is me degedeeld, een kleinere omzetstijging ver wacht dan de jaren 1957 en 1956 (beide 18 pet. ten opzichte van het voorafgaande jaar) te zien hebben gegeven. Ongetwijfeld heeft de televisiesector een belangrijke rol bij de grotere afzet ge speeld. De uitzendingen van de wereld kampioenschappen voetbal in Zweden hebben niet alleen in Nederland, maar ook in Duitsland en elders, veel nieuwe kijkers getrokken. En nog altijd liggen er op dit terrein enorme afzetmogelijkheden op het Europese continent; ook als men de verzadigingsgraad lager zou willen stel len dan die van Engeland, om van Canada en de V S. maar niet te spreken. Oven ges kan, een enkele uitzondering daar gelaten, worden geconstateerd dat de om. zetsvermeerdering zich over de gehele linie heeft voltrokken zowel wat produk- ten als afzetgebieden betreft. Van Nelle bestellen! (Advertentie) WINDSTREKEN Berekend per aandeel van het door de moedermaatschappij geplaatste kapitaal zijn bovengenoemde netto-resultaten van de Kon./Shell Groep, waarin de netto resultaten van de moedermaatschappij niet zijn opgenomen als volgt: Gedurende een godsdienstgesprek tus sen priesters en dominees werd door één onzer een inleiding gehouden over het Maria-dogma in de katholieke Kerk De inleider was een bekwaam theoloog en tevens ervaren in het ge sprek met niet-katholieken. Na de inlei ding volgde een geanimeerde discussie, waarbij de inleider en de katholieke gesprekspartners volop de gelegenheid hadden om het een en ander nader toe te lichten. De verschillende vragen, die betrekking hadden op de vele facet ten van het katholieke Maria-dogma. werden vanuit de katholieke geloofsin houd belicht en beantwoord. Tot grote verwondering echter van de katholieke deelnemers besloot één van de dominees het gesprek met de opmer king: „Na alles, wat ik gehoord heb, kan ik het toch niet eens zijn met de katholieke Maria-aanbidding". Aan dit voorval moest ik denken bij het lezen van de onlangs verschenen brochure „Lourdes Genadeoord?" Deze brochure is uitgegeven door de Evan gelische Maatschappij als een refor matorische bezinning naar aanleiding van hqj Lourdesjaar. De Evangelische Maatschappij werd in het jaar 1854 opgericht; de aanlei ding daartoe was het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in Nederland. Zij redigeert het orgaan „De Pro testant", hetgeen bedoeld is als een voorlichting van Protestanten betreffen de het katholicisme. De brochure „Lourdes Genadeoord" is „de Protestant" waardig De redactie nl. van dit tweemaal per maand ver schijnende blad is steeds goed op de hoogte van de nieuwste katholieke lec tuur. Zij zoekt daarin ijverig naar alles, wat zich gemakkelijk leent tot protest en weet dit telkens weer op een „aan trekkelijke" maar niet altijd even chris telijke wijze naar voren te brengen. Ook hier wekken de leden van de Evan gelische Maatschappij de indruk dat de door hen aangegeven litteratuur slechts geraadpleegd werd om gegevens tot kri tiek te vinden. In de protestantse uit eenzetting betreffende Lourdes is overi gens geen nieuw geluid te beluisteren. De kritiek, die hier geleverd wordt op het wonderbaar karakter van verschij ningen en wonderen is dezelfde, die reeds honderd jaar geleden van rationa listische zijde werd gehoord. Het doet de gelovige c^nsten dan ook vreemd aan, rationalisten en protestanten in het zelfde kamp aan te treffen. De schrij vers van de brochure laten enkel en al leen hun protest horen. Niet het sobere historische verslag van de verschijnin gen, niet de vraag naar de zin van de wonderen, die men niet met enkele re- thorische vragen naast zich kan neer leggen. Het laatste hoofdstuk kan men zeker als het belangrijkste zien. Het werd ge schreven door ds. Chr. W J. Teeuwen. die persoonlijk korte tijd in Lourdes is Van Nelle bestellen! (Advertentie) Wanneer op 2 september overal in P6derland de nieuw-gekozen gemeen- '®raden hun zittingsperiode zullen be- f'Unen, zal die van Bolsward in Fries- ,aod voor een van de grootste moei- ''ikheden staan. Het gaat om de schat- *,st. Niet, dat die leeg is, maar de eutel ervan is zoek. Op deze .chatldst, een oude antieke, die in de ,,aI van het stadhuis staat, zitten drie 'oten, waarvan in vroeger tijden alle .r'e de burgemeesters van Bolsward veh sleutel hadden. De aanwezigheid QaJ) alle drie ambtsdragers was dan k?* nodig om een greep in de schat- l te kunnen doen. De schatkist, men j eeft het al begrepen, is echter sinds JjBg-e tijd een bezienswaardigheid, ™aarin slechts een zilveren gulden hjjB een bezoekende Amerikaanse ge- t raal was geworpen. Thans is ech- Leiden in last, of beter Bolsward moeilijkheden, want na een door s, 'tonden mensen bezochte tentoon- <3 e'ling in het stadhuis, blijkt een van f.p sleutels spoorloos te zijn verdwe- gp L>e schatkist kan nu niet meer („°Pend worden. Bolsward zweeft nu 0,Ssen het vermoeden van een grap mogelijkheid dat een souvenir aar zijn slag geslagen heeft. tip^e leven niet voor niets in de plas- jn touw. In een ziekenhuis in het ^.óstraiische Sydney heeft een jonge kr'dafrikaanse orthopedische chirurg g.£even genomen met het zetten van bi»°ken benen door middel van een v^stic vioeiStof. Met deze vloeistof Wden de gebroken beenderen als het g,,r« Weer aan elkaar gelijmd en men dat men nu een geheel nieuw beperk zal ingaan wat het helen van hbreuken betreft. \v?P het luxueuze jacht „Christina", W^to de schatrijke Griek Onassis 'tal- ogenblik langs de Franse en Bok nse Rivièra kruist, bevindt zich yr®ta zo Garbo. Men heeft echter op- Bófkt, dat in de houding van Garbo een grote verandering is ingetre- as ze vroeger altijd bekend B'W s hijna berucht om haar wens als h te zÜn- waarom ze zich soms her]/51 ware vermomde om maar niet Kend te worden, nu, bij een be zoek aan Portofino, was ze de vrolijk heid zelf, praatte tegen iedereen hon derduit en bleek zelfs afstand te heb ben gedaan van haar donkere bril en fameuze, uitvoerige hoed. Met stomme verbazing bekeken de mensen op een ondergronds station de notitie, die buiten aan de deur van een telefooncel was bevestigd. Bo vendien zagen ze door de glazen deur dat in de cel een man lag. Dit stond er op de notitie te lezen; „Blijf hier vandaan en doe de deur niet open. Vertel de politie, dat ze alleen met een zuurstofmasker naar binnen kan gaan. Dit gas doodt tot op een af stand van zes meter." Het bleek he laas allemaal waar te zijn. Iemand had zich op deze gruwelijke wijze het leven benomen en daarvoor een uiterst gevaarlijk gas gebruikt, hetzelfde dat ook in enkele Amerikaanse staten wordt gebruikt om doodvonnissen uit te voeren. Dezer dagen snelden tientallen brandweerwagens en politie-auto's naar het Lagerhuis. Er was een mel ding binnengekomen van werklieden dat er een brandlucht in het gebouw hing. Meer dan een uur doorkruisten politie en brandweer het gebouw in alle richtingen. Tenslotte ontdekte men de oorzaak een smeulende elektrische leiding in een der kamers. Er is zelfs een Russische professor aan te pas gekomen om het de Rus sische soldaten te vertellen in hun eigen soldatenkrant „Rode Ster". Prof. V. Kolbanovsky heeft het de Russi sche militairen kortweg gezegd: in ge val er een kwestie is wat het zwaar ste weegt, liefde of plicht, dan is het de plicht die voorop gaat. Ook in Rus land schijnt het wel eens zo te zijn, dat meisjes, die verloofd zijn, niet lan. ger willen wachten als hun uitverko rene onder dienst moet. Het is erg voor die soldaten, zegt de prof, maar laten ze eigenlijk blij zijn, want het is duidelijk, dat de liefde van die meisjes niet bestand was tegen een scheiding. En waar het op aankomt, dat is, dat de soldaten niet tussentijds uit hun garnizoen moeten trachten weg te wippen, om naar het meisje te kun nen gaan, waardoor ze tegelijkertijd de discipline ondermijnen. Elfde Aalsmeerse Bloemencorso grijpt terug in de historie (Van onze Amsterdamse redactie) De eerste zaterdag en zondag in september zijn traditiegetrouw gereserveerd voor bloemencorso's, zaterdag in Aalsmeer en zondag in Zundert. Ook ditmaal komt dus Aalsmeer, het vaderlandse bloemencentrum bij uitstek, het eerst aan de beurt en zaterdag 6 september a.s. zal het „dorp" vreer vele tienduizenden in verrukking brengen met zijn grandioos feest met de mooiste en kleurigste exempels van „Flora's kinderen" als inzet. Het zal her. elfde bloemenfeest wor den van de Aalsmeerse gemeenschap en het is de bedoeling, dat het de be kroning zal vormen van alle vorige corso's. Dit Aalsmeerse festijn is in 1948 „geboren" om de inhuldiging van koningin Juliana in Amsterdam een waar dige bloemenglans te geven. Nu, één decennia later, hebben de initiatiefnemers opnieuw een vorstelijk motto gevonden, nl. „Je Maintiendrai". Het corso zal namelijk een terugblik geven in de geschiedenis van ons land en de waarde volle tunctie daarin van het Huis van Oranje. Het bijzondere van de Aalsmeerse corso's vormen al sinds 1949 de bindende thema's voor alle praalwagens en het Stadionspel, dat immer aan de glorieuze intocht van de stoet een schitterende apotheose verleent. De ongeveer 5H mil joen toeschouwers die de afgelopen tien stoeten langs de 20 km lange route aan schouwd hebben en de 480.000 bezoekers van de Stadionspelen hebbe*. o.m. hun ogen uitgekeken op „De bloem en haar vrienden", „Sprookjes van Aalemeer", „Juliana Regina" (in 1953, toen ook het Koninklijk gezin in het Stadion was), „Bloemenrhapsodie", „Klank en Kleur" en „Bloem en Operette" (in 1957 weer met het Koninklijk gezin). Marius Kruyne, die voor de zesde maal een spel voor het corso ontwierp, ziet voor „Je Maintiendrai" een van zijn har- tewensen in vervulling gaan Hij laat de kern van de 1500 deelnemers bestaan uit beroepsartiesten: het gehele Ballet der Lage Landen o.l.v. Mascha ter Weeme, een groep van Ballet Scapino en van de Amsterdamse Balletschool van Max Dooyes. Om dit middelpunt heen worden amateur-danseressen en -dansers, kinde ren van balletscholen en leden van gym-* nastlekverenigignen gegroepeerd, die di rect meespelen maar toch voornamelijk dienst zullen doen als een „bewegend decor", dat het eigenlijke ballet zal om lijsten. Het corso zal er anders uitzien dan vroeger, toen het gebruikelijk was praal wagens te versieren met enorme vlakken waarop duizenden bloemen waren gesto ken. Het zal nu meer de zeer smaakvolle wijze zijn, waarop de bloemen op de „doorzichtige" praalwagens worden ge arrangeerd. De zo heel aparte knnst van de arrangeurs, een vak op zich, waarin de Aalsmeerders wei wat mans zijn. zui len de toeschouwers in al haar facetten kunnen bewonderen Bovendien is nu de commercie geheel uit de stoet geweerd hetgeen ook een grote artistieke winst be tekent. Het corso is thans volledig een „onpersoonlijke reclame" geworden voor het wereldbefaamde Aalsmeerse produkt. Er zullen 23 praalwagens meerijden, die alle figuren en voorstellingen uit de his torie uitbeelden. Zo zullen Hugo de Groots ontsnapping uit het slot Loevesteyn, de vrolijke drinker van Frans Hals, Rem brandt met Saskia, het huishouden van Jan Steen en de zilvervloot van Piet Hein door Amstellands straten rijden en figu ren als Willem de Zwijger, Christiaan Huygens, De Ruyter. de stedendwinger Frederik Hendrik en Johan de Witt op nieuw tot leven worden gewekt. Voorts wordt het publiek geconfronteerd met een in bloemen vertolkte Nederlandse Maagd. Radio Oranje, Verenigd Koninkrijk, Alk- maars victorie enz. Op de laatste twee wagens prijken de figuren van de „bloe- menkoninginnen" Emma en Wilhelmina. De bekende Amstelvener Toon Noyons heeft weer al zijn artistiek kunnen uit gebuit om de wagens te maken tot pron kende schouwspelen, die een lust voor het oog zullen zijn. Het spreekt vanzelf, dat het eigenlijke corso een belangrijk onderdeel van het Stadionspel zal wor den. Dit spel is gebaseerd op het leven van een jong prinsesje en prinsje, die na een onbezorgde jeugd voorbereid worden op hun taak Om hun daarop te wijzen laat een hofmaanschalk hen vanaf een 4 meter hoge toren zien wie hun voorouders wa ren. wat het geslacht Oranje voor Neder land betekende, welke grootse figuren ons land heeft gekend en welke belangrijke daden in zijn geschiedenis zijn voorgeval len Op dat moment komt het corso bin nen en doet dan verder mee aan het spel dat ,.de tijd" als onderwerp heeft. Een „Je Maintiendrai" van delegaties van hef Nederlandse volk in zijn verschil lende aspecten, besluit het spel. Om het grote Stadionveld te verkleinen, laat Kruyne de spelers opkomen uit de onderaardse gangen van het, Stadion die door met bloemen beklede pergola's ver lengd ziin Tilt tientallen denrt.ies In deze nergola's kunnen de 1500 figuren dan in één keer en masse het terrein betreden. Max Dooyes verzorgt de choreografie van De toeristen ontdekken steeds meer, dat Aalsmeer niet alleen een visite waard is. om de rijkdom van zijn bloemencultuur, maar ook om andere vakantiegenoegens zoals het prachtige watersportcentrum, de 2 km brede en 7 km lange Westeinder- plassen met hun 10 goed geoutilleerde jachthavens en hun ruim 2000 boten in die havens of zwervend over 't water. Andere watersportcentra zijn meestal overvol. Niet zo echter het Aalsmeerse, dat op zijn Westeinder nog genoeg stille plekjes met lustoorden voor de echte wa tersportliefhebber kent. Aalsmeer heeft dit jaar dan ook al 11.000 overnachtingen het dubbele van vorig seizoen en bijna j evenveel als Rotterdam mogen boe- ken in zijn ongeveer 100 hotelbedden en 600 particuliere bedden. Het bloemendorp, dat zich in 'n fraai „lichtpak" gestoken heeft ter ere van het corso, bloeit letterlijk en figuurlijk Hoe kan het ook anders. De kwekers voerden in 1957 niet minder dan 78 miljoen rozen, 102 miljoen anjers. 4 miljoen chrysanten, 2 miljoen fresia's en 8,5 miljoen seringen aan, terwijl de omzetten van de beide veilingen in de laatste tien jaar meer dan verdubbel den. Van ruim f 17,7 miljoen tot t 39.2 miljoen Daarom kan er ook nu wel een nieuw raadhuis af, waarnaar de Aals meerders zo lang hebben gehunkerd Hun eigen beroemde architectenzoon Berghoef, ontwerper ook van het Am sterdamse stadhuis, samen met Vegter uit Leeuwarden, bouwt het temidden van het water en toch in het centrum van het bloemendorp. dat ook druk bezig is met een grote uitbreiding van zijn veilinggebouw. de balletten, waarvan er ook één gezet is op ritmisch proza, afgewisseld met mu ziek, een experiment waarvan men de hoogste verwachtingen heeft. Aalsmeer maakt volgende week don derdagnacht weer de drukke opbouw- werkzaamheden mee vrijwel niemand slaapt dan in het bloemendorp terwij] op vrijdag 5 september van 2 tot 12 uur op de terreinen van de Centrale Aals meerse Veiling de Praalwagens tentnon- gesteld worden Na het Stadionsoël »Hr> zij opnieuw te bezichtigen zaterdag avond van 8 tot 11 uur op het parkeer terrein van Maarse er Kroon Het Ko ninklijk Gezin zal helaas niet in het stadion aanwezig kunnen zijn; wel ko men er enige ministers o.w. dr. Drees. geweest Zonder twijfel tracht hii iets van het huidige gebeuren in Lourdes te begrijpen. Maar hij heeft de Evangeli sche boodschap van Lourdes niet kun nen verstaan Al ls hij onder de indruk gekomen van de sfeer van gebed en boe te. die Lourdes beheerst, toch voelt hij er zich als een vreemde In Jeruzalem. Ook In de persoon van deze protestantse bezoeker was teveel de protesterende mens aanwezig, hetgeen het „verstaan" zeer moeilijk, zo niet onmogelijk maakt. Het verstaan vraagt een zekere wel willendheid, welke veelal moeilijk samen gaat met de protesterende houding. Ongeveer tegelijkertijd met de boven genoemde brochure kreeg ik het boek van Ruth Cranston in handen. Ook zij is protestant. Niet enkele weken, maar verschillende maanden verbleef zij in Lourdes. Haar boek over Lourdes is een aangrijpend getuigenis. Wat de schrijf ster heeft geïmponeerd, waren de won deren; zjj gaf haar boek dan ook niet voor niets de titel „Het mirakel van Lourdes". Mevrouw Cranston beschrijft en ont leedt het „wonder van Lourdes" als een teken van Gods barmhartig ingrijpen in de wereld en in het leven van de mens. Zij is onder de indruk gekomen van de sfeer van gebed en boete, het ver trouwen van de gelovigen en niet min der van hun overgave Zij is gegrepen door het wonder van de naastenliefde van brancardiers en verpleegsters, die zich onbaatzuchtig aan de verzorging der zieken geven. Ook aan 't wonder der eenheid van geloof en sacrementele viering van mensen van allerlei rang stand en volksaard gaat zij niet voorbii' Rustig en op een objectieve wijze geeft zij weer wat zij heeft gezien en ervaren en haar boek verraadt de onuitwisbare indruk die dit alles on haar heeft ge maakt. Haar grootste aandacht gaat echter uit naar de wonderbare genezingen. De ze vooral ziet zij als een sprekend ge tuigenis van Gq^s barmhartige aanwezig heid onder de mensen. En de aandacht" die zij hieraan geeft, wekt juist daarom onze grootste bewondering en waarde- rmg. omdat zij dit wonder op zo'n vol ledig menselijke wijze weet te benade ren. Het is dan ook de grote verdienste van mevrouw Cranston, dat zij zich in haar Lourdes-reportage spontaan we zouden bijna zeggen instinctief op dat voHedig menselijk standpunt heeft ge plaatst. Wanneer God in het leven van een zieke mens ingrijpt, dan grijnt Hij e gehele mens aan; niet alleen het li- rtParaih» °ok de geest. De schrijf- ster heeft zich de moeite getroost om met verschillende genezenen te spreken Zij heeft hen gevraagd naar hun ver wachtingen tijdens hun reis naar Lour- aes, naar hun ervaringen tijdens de won. rri genezins en naar de jaren na- dien. De wonderbare genezingen in *?,erustcn niet op een bovenna- tuuriljk, ik zou haast zeggen, technisch ingrijpen van God in het zieke lichaam van de mens Gods ingrijpen omvat heel mens en is aldus voor hemzelf en voor anderen een teken van Gods steeds oiijvende, vernieuwende en herstellende aanwezigheid in de wereld. Het boek Vaïi mevrouw Cranston is een waarde volle bijdrage in de Lourdes-litteratuur. ook voor de niet-katholiek Wel wordt er dan van de niet-katholiek gevraagd dat hij zich op het zelfde onbevooroor deelde en objectieve standpunt kan plaatsen als de schrijfster. Dit zal voor veel protestanten voor wie het pro test tegen Rome allesbeheersend is steeds zeer moeilijk blijven. Bovendien oiijft voor ons. beperkte mensen, altijd weer de mogelijkheid open dat wij zien- ae. toch niet zien en horende, niet ver staan. Mevrouw Cranston schreef haar boek als protestant; en zij is het nog Het is daarom begrijpelijk dat zij een element m het mirakel van Lourdes voorbijziet, dat voor d© katholiek zeer belangrijk is Evangelisch gezien heeft het wonder in het leven van Jezus een verdere strekking dan het teken-zijn van Gods barmhartige aanwezigheid in de we reld. Tegenover de niet-goedwillende Jo den zegt Jezus: „Gelooft ge niet in Miin woorden gelooft dan in Miin werken- die leggen toch getuigenis van Mij af Herhaaldelijk wijst Hij op het feit dat Zijn wonderen getuigenis afleggen voor de waarheid van Zijn Persoon en van Zijn prediking. Mevrouw Cranston plaatst het wonder te veel als feit naast al het andere, wat 7IP Lourdes heeft meegemaakt en wat zi.i historisch-kntiseh over Lourdes heeft bestudeerd Zij ziet het wonder niet als getuigenis van de waarheid, zoals het Evangelie dat doet. Om het heel sterk ml if v. en,: mevr°uw Cranston maakt het wonder los van de christelii- ke Openbaring en dus ook van heel net Lourdes-gebeuren. in het verleden en in het heden. Voor onze geloofsvisie is dit een iam- merlijk tekort. Zoals men in het leven van Christus het wonder niet straffeloos Kan losmaken van Zijn Persoon. Zijn optreden en Zijn prediking, zo kan men net ook niet met het wonder van Lour des Het wonder staat Immers ook hier niet op zichzelf. Het maakt deel uit van de gemeenschap van katholieke christe nen, die daar samenkomen als een heid getuigenis aflegt van haar geloof in het geheim van Christus' Mystiek Lichaam, de Kerk en in de zin daar- van In Lourdes manifesteert zich de Kerk door haar eenheid van eeloof, van eredienst en sacramentele heiliging. In dit midden heeft Gods wonde-baar Ingrijpen plaats: dus niet alleen in de wereld maar in de gemeenschap van Christus' Kerk. TT A. D. „Het miiraikeil vam Lourdes", door Ruth Cranston Uitg H. Nelissen Bilthoven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5