bru k Oprichting Europees Hof voor rechten van de mens nu mogelijk Vier „politiek heropgevoede" priesters tot bisschop gewijd WAAROM typen wij zo langzaam? Voor crematie een eigenhandig geschreven verklaring nodig i Geen geld voor V.N .-leger E Marokko bij Arabische Liga Het is weer zover Communistisch China Blinden ,.zien" de Expo Dansorkest van Ameri kaanse luchtmacht naar Nederland IJsland en Oostenrijk ratificeren conventie Benoeming van rechters door comité van ministers spoedig verwacht Haarlems klokje uit 1473 weer luidbaar Wijziging Wet op de lijkbezorging Grensgeschillen tussefl India en Pakistan voof onpartijdig tribunaal DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 PAGINA 6 Expo-vluchtelingen Het zijn niet alleen de blinden Nieuwe bloementooi PRINS BERNHARD BEZOCHT DE „SKATE" JOEGOSLAVISCHE ZEELUI SLECHT BEHANDELD IN SOVJETRUSSISCHE HAVENS Vieze liuizen HANZEBOND ST.-REINOLDUS BESTAAT VEERTIG JAAR EERSTE GEDIPLOMEERDEN RECLAME-ONDERWIJS KONINGIN ZAL AMBONEZEN. WOONOORD TE VAASSEN BEZOEKEN DUITSLAND HAD WEER OVERSCHOT IN E. B. U. te In Amerika 700 aanslagen per minuut In stadhuistoren Op Spitsbergen GEDENKSTEEN VOOR WALVISVAARDERS JEUGDIGE FRANSE DAMES BEZOEKEN EENRUM Begraving slaat voorop Beschikking kantonrechter mm FRIEZEN ETEN GEEN J MOSSELEN Maar exporteren ze wel LAGERE AUTO- PRODUKTTE TN AUGUST^5 IN V. S. HERVATTING ENGELS- EGYPTISCHE FTNANClek BESPREKINGEN (Van onze Brusselse correspondent) N DE LOOP VAN DEZE WEEK zullen, verdeeld in vier groepen, zes honderd blinden uit Noord-Frankri.ik op bezoek komen op de Expo. Een Frans geestelijke, pater Frangois, vergezelt ze. Hij is hun aller vriend, want hij doet alles wat hij kan om hen het leven aan genamer te maken en ze de sensatie te geven dat zij ..zien". Zijn methode? Zij is allesbehalve we tenschappelijk, het is zelfs geen methode. De pater plaatst zich op het standpunt dat men de blinde niet als een zieke, dat wil in dit geval zeggen niet éls een blinde moet behandelen. Het schijnt dat hij. met die mening ook aan de blinden zelf te suggereren, al vele duizenden van die mensen zich minder ongelukkig heeft doen voelen. Honderden zouden na hun ..opleiding" door pater Frangois werk in fabrieken, ja tot in de zware nijverheid hebben gevonden. Zijn methode" gaat ook met ontspanning gepaard. De pater en zijn helpers gaan met hun blinden op reis. alsof het gewone toeristen zi.in. Ten toonstellingen en musea worden bezocht. Men woont stoeten en openluchtvoorstel lingen bij. Nu brengt die goede nater zijn beschermelingen naar de Wereld Tentoon stelling. Een twintigtal fairhostesses ver gezellen ze. Deze dames kregen daar een speciale opleiding voor. Zij moeten de blinden véél, zeer lévendige en beeldrijke uitleg geven van de voorwerpen in hun omgeving. Zoveel mogelijk moeten zij ze die voorwerpen doen aanraken en be tasten. er de contouren van opnemen. Dit experiment wordt door specialisten ge volgd. Doch hoe ook hun conclusies zullen zijn, vast staat dat deze wandelingen op de Expo iets zullen doen afstralen van haar thema: voor een gelukkiger mens heid. dtie snakken naar een béter leven. Men kan goede ogen hebben, alles scherp en duidelijk kunnen zien en toch de sensatie hebben dat men in een wereld vol duisternis leeft, waar men tot zijn eigen blikken moet controleren. Dat was het geval met de enkele honderden Expobèzoekers uit. landen van achter net ijzeren gordijn, die hier in een land van de grootste vrijheid zijn gekomen en van welvaart, ook voor de kleinen en die. voortaan ook in de aureool van die vrij heid willende leven, hier asielrecht heb ben gevraagd. Biina allen zijn op legale ^vjze over de grens gekomen, in groepsverband, met collectieve paspoorten. Anderen wa ren werkzaam als personeel in paviljoens van hun respectievelijke landen. On een gegeven ogenblik kozen zij de vrijheid Dp woelde die zij overal zagen, de goed geklede mensen met opgewekte gezichten di® zij ip. de lanen kruisten of hun pa viljoens zagen bezoeken, mogelijk ook het avontuur, maar vooral de vrijheid waarin iedereen zich hier beweegt, hebben velen pjan^ezet niet naar hun land terug te keren. voien van hun reisgenoten hadden het zelfde willen doen. maar werden weer houden door de vrees voor represailles tegen achtergebleven familieleden. Terug gekeerd achter dat dui6ter gordijn, zullen zii ginds dikwiil* denkon aan de „droom dio zii hier hebben beleefd. Onder deze die gebleven zijn. bevinden zich mensen van alle beroepen: een onder- w'izoros. ingenieurs architecten, atleten, economisten, ja zelfs een orkestmeester Het geval van een paar jonge communis ten uit Polen, kan afzonderlijk vermeld worden. Zij konden niet begrijpen hoe de nederigste der Expowerkers. de mannen die in de lanen weggeworpen papieren en andere afval oprapen, in zo keurige uni formen steken En toen zii op schaftuur diezelfde mannen hier of daar in een bloemenpark heerlijk belegde boterham men zagen eten en koffie of melk, of bier wij zijn in België uit een thermos fles zaeen drinken, waren zij van oordeel dat zelfs de kleine man hier als 'n „ko ning" voor zichzelf en in volle vrijheid leeft Dat gezien hebbende hadden zij in eens genoeg van hun land en vroegen om hier te mogen blijven. België heeft dat aan al die mensen toegestaan. Sommigen ziin al aan het werk. voor anderen wordt werk gezocht. Alweer een illustratie van het thema: voor een gelukkiger mensheid. AN HET EINDE VAN DEZE WEEK het zorgen met ondermeer twintigduizend nieuwe planten in de grond te zetten. Na de bloemenversieringen in de lente en deze van de zomer, die naar haar einde gaat, is het de tijd om voor het bloemen- t.nilet van de herfst t.e znreen Met chrysan ten, asters en nog veel andere bloemen, die een nieuwe gamma kleuren zullen tentoonstellen. De bloemen en de siertuinen zijn een zó integrerend deel van deze Expo. dat nu reeds stemmen opgaan om na haar slui ting oo de Heizelvlakte een groot, perma. nent bloemenpark aan te leggen. Vker jaar lang had men aan het natuur- decor van de W.T. gewerkt Na een ano- theose van zes maanden, zou men het doodjammer vinden zoveel moois snoedig verwaarloosd en door onkruid overwoe kerd te zien. Het was en is daar een wer kelijke ..bloemlezing" van het mooiste dat de bodems van België en andere landen ondermeer met duizenden tuinen uit Ne derland. voortbrengen. Het zou inderdaad erg droevig zijn. als daar over enkele maanden niets meer van zou overblijven. De „Aiimen of Note" het officiële dansorkest van de Amerikaanse lucht macht, gestationeerd op Bolling Air" Force Base" te Washington, D.C. zal binnenkort als onderdeel van een grote Europese tournee van bijna twee maan den ook voor het eerst een bezoek aan Ne derland brengen. Het orkest, dat onder meer heeft meegewerkt aan de tot stand- koming van de film „The Glenn Miller story" zal hier onder hoge bescherming van de Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, Philip Young en de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, eenmaal in het openbaar op treden en wel op zaterdagavond 11 oktober 1958 in de Ahoy'-Hal te Rotterdam. De baten van het concert, dat door de United States Information Service zal worden gepresenteerd, komen geheel ten goede aan het prinses Beatrix-Poliofonds. Prins Bernhard heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Amerikaanse atoomonderzccboot Skate". De prins, die was gekleed in het uniform van lui-1 tenant-admiraal, landde om kwart voor zes met de helikopter Jezebel" van het vliegveld Valkenburg, op een grasveld j in de onmiddellijke nabijheid van hetj schip. Na te zijn begroet door de De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld zegt in een verslag over de strijdmacht van de V.N., dat er op 31 juli een bedrag van bijna twintig mil joen dollar aan bijdragen van de leden over 1957 en 1958 nog niet betaald was. Als er in de naaste toekomst geen aan zienlijk bedrag binnenkomt, aldus het rap port dat gisteren is gepubliceerd, zal de organisatie misschien niet meer ten volle aan haar verplichtingen tegenover d c strijdmacht kunnen vuldoen. Op 31 juli hadden 62 van de 81 V.N.- leden over 1958 nog niets betaald en 33 leden ook over 1957 nog niets. Sommige leden hadden te kennen gegeven niet in de kosten te willen bijdragen. Het V.N.- leger telt 5400 man uit acht landen. Hier van zijn er ongeveer 2500 beschikbaar voor velddienst. In de Joegoslavische pers is gisteren geklaagd over de slechte behandeling die 1 vandaag I Joegoslavische zeelui hebben ondervon- j tot'vice-admira"a?bTnoemde commandant dc,n Sovjetrussische havens EN EXPO.HOSTESS HAD OPDRACHT gekregen een groep Very Important Persons de merkwaardigheden van Brussel te laten zien. Het waren rijke Amerikanen van tussen vijftig en zeven tig iaar, die in 4 luxeuze autora<- zaten: vee! van hun dames waren met juwelen als het ware behangen. Men houdt halt op de Grote Markt, de benoemde nlaats in het hart van Brussel De hostess gaf uitleg, gleed met de snelheid van een reactievliegtuig in vo gelvlucht door de historie van eeuwen die zich in deze stad. en vooral on die plaats heeft afgespeeld. Zij wees naar de ontelbare beelden "van het stadhuis, kant werk van steen: vestigde de aandacht on de ragfijne toren, vroeg attentie voor de machtige gildehuizen. haalde er ook leven den hij. Zii zelf was door haar verhaal ontroerd, zoveel grootheid en schoonheid op deze plaats! Plotseling viel het haar on. dat men maar half luisterde. Nog geen enkel ..won. derful" had zii gehoord En nog niemand had gevraagd hoe oud die huizen en pa leizen allemaal waren? Zii begon aan de helderheid van haar Engels te twijfelen Doch daar kwam dan eindelijk toch een vraag: ..Juffrouw, heeft men hier geen water?" Het charmante kind begreen niet. ..Wat bedoelt u?" De andere: ..Wel. die straatstenen zijn zo stoffig, en de huizen zijn zwart en vies van vuiligheid". De arme hostess had de sensatie dat haar bolhoedje een cakewalk aan het dan sen ging. Zij trachtte het gezelschap te doen inzien dat de gebouwen en het stad huis daar al sedert'eeuwen staan, dat de stenen niet vuil. maar door de tijd gepa- tineerd zijn. Maar de interpellant bleef bij zijn mening. ..Neen. het is vuil en on hygiënisch. Bij ons wordt alles met véél water gewassen, tot het wit is" De man wilde ook weten: ..Of die huizen geen vensters hebben?" „Zeer zeker, u ziet ze toch", antwoordde de hostess. En dan weer de VTP: „Ja, maar waarom staan zij niet open?" De uit haar lood geslagen gids bracht nog de moed op te antwoorden, dat veel van het karakter van die woningen zou verloren gaan indien alle vensters tegelijk open zouden staan en er donkere gaten in zouden maken. Het werd niet aan vaard: „Onhygiënisch, zeg ik. Bij ona staan alle vensters altijd wijd open." Eén enkel opbouw vond genade in ziin oven. ,,Ha. dèar is er één dat proper is!" Het was de woning waar Victor Hugo na de slag van Waterloo een deel van zijn Mi- sérables heeft geschreven en dat. even vóór de Expo. bij de restauratie met een zó schreeuwende kleur verf was ontsierd dat alle bladen en de Brusselaars, er tegen geprotesteerd hebben, zo wansmake lijk was het aspect van dat oude gebouw geworden. Men stapte uit. Alle camera's gingen aan het draaien, om dat éne „scho ne" huis te vereeuwigen Niemand had belangstelling voor het stadhuis, noch voor enis? ander gebouw van de plaats die eens door Cocteau het meest grandioos podium van de wereld werd genoemd. De hostess had we! kunnen huilen. En zij niet alleen zeemacht Nederland G. B. Fortuyn, be gaf de prins zich aan boord van de Skate". Hij onderhield zich geruime tijd met commandant en officieren en vertrok na de bezichtiging om tien over half ze ven per helikopter. Dinsdag heeft de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. D Moor man de „Skate" bezocht en gisterenmor gen -waren het minister ir. C. Staf en mi nister Luns, die met het schip en de be manning kwamen kennismaken- Borba schreef, dat zeelui van het schip „Tito- grad" in Zjdanof zijn uitgemaakt voor „revisionisten" en gezegd werd. dat ze 1 zich „hadden geschaard in het kapitalisti sche kamp". Het schip Vraniic werd twee dagen belet te meren ofschoon er een plaats vrij was in de haven", aldus Borba; De Nederlandse r.-k. hanzebond „St.- Reinoldus. zal maandag in het gebouw van de coöperatieve inkoopvereniging „St.- Homobonus" te Rotterdam een herden kingsbijeenkomst houden ter gelegenheid van zijn veertigjarig bestaan. De bond, die een vereniging is van werkgevers in de woninginrichting- en meubileringsbedrijven, zal bij deze vie ring vooral het accent leggen op de ont wikkelingen van de laatste tijd in de wo ninginrichting. Mr. A. van Rooy uit Rotterdam zal de verschillende facetten van de woningin richting in het licht stellen in een lezing onder het motto „vele woningen". De herdenkingsbijeenkomst, waarop ook het feit zal worden gevierd dat mgr. Th. R. Holtmann, deken van Leeuwarden. 40 jaar geestelijk adviseur van de bond is, zal worden bijgewoond door de directeur- generaal voor de middenstand, dr. W. L. Groeneveld Meijer. Aan 81 cursisten, waartoe zes dames behoren, is gisteren in het Apollo Pa viljoen te Amsterdam het diploma uitge reikt van de eerste tweejarige avondcur sus der stichting reclame-onderwijs. Hier mee is een gedenkwaardig moment in de ontwikkeling van het Nederlandse recla mewezen bereikt, want deze uitreiking betekende de officiële afsluiting van de eerste cursus waarmee een begin is ge maakt met het reclameonderwijs in Ne derland. De cursus begon twee jaar geleden met 124 cursisten in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam. Van hen namen 97 per sonen aan het eindexamen deel. De ge middelde leeftijd der deelnemers was 30 jaar. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin om op woensdag 10 september een bezoek te brengen aan het ambone- zen-woonoord in Vaassen, gem. Epe (Gld). Het orgaan van dc Marokkaanse Is- tiklal-partjj „Al Alam" meldt, dat Marok ko besloten heeft zich bij de Arabische Liga aan te sluiten. De secretaris-generaal van de Liga, Hassoena ,zou binnenkort een bezoek aan Marokko brengen. De groentijd is wederom aangebro ken en alvorens tot hun organisaties te worden toegelaten, moeten de nieuwe studenten zich van hun haar dos ontdoen. Een paar slachtoffers van di-t jaar. West-Duisland heeft in augustus in het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalingsunie deelnemende landen een overschot geboekt van 10-7 mil joen. In de voorgaande maand bedroeg het srplus 37 miljoen. IJsland en Oostenrijk hebben gisteren het individuele klachtrecht van de Euro pese conventie voor de rechten van de mens officieel erkend, waardoor het mo gelijk wordt een Europees hof voor de rechten van de mens op te richten. De conventie als zodanig, die vijf jaar geleden van kracht werd, is reeds door veertien landen van de Raad van Euro pa bekrachtigd. Alleen Frankrijk moet de conventie nog ratificeren. De erkenning van het individuele klach- recht dat inhoudt, dat de landen zich zullen onderwerpen aan uitspraken van een Europees hof over klachten van in dividuele mensen, die zich in hun persoonlijke rechten benadeeld ach ten was echter nog slechts door zes landen erkend, nl. Ierland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Wést-Duitsland en België. Voor de instelling van een Euro pees hof voor de rechten van de mens, voorzien in paragraaf 46 van de conventie, waren echter acht ratificaties nodig. Dit aantal is gisteren bereikt met de over handiging van de ratificatieoorkonden door IJsland en Oostenrijk aan de se cretaris-generaal van de Raad van Euro pa, Benvenuti. Het geschiedde op de vijf de verjaardag van de conventie in het pa viljoen van de Raad van Europa te Brus sel. Het comité van ministers van de Raad van Europa zal nu de acht rechters voor het hof moeten benoemen, i Nederland heeft de conventie in 1954 bekrachtigd, doch het individuele klacht recht nog niet erkend. Begin augustus deelde minister Luns het parlement ..ter stilzwijgende goedkeuring" het voorne men van de regering mede. om het indi viduele klachtrecht te erkennen De Tweede Kamer wil de goedkeuring van het klachtrecht echter behandelen en niet ..stilzwijgend" goedkeuren zodat de Ne derlandse bekrachtiging gisteren nog niet kon geschieden. Het blad van de patriottische katholie ken van Sjanghai bevat een letterlijk verslag van de consecratie van vier priesters tot bisschop door de aartsbis schop van Moekden. mgr. P'i Shu-sih, tevens voorzitter van de Nationale Pa triottische Vereniging. Deze bisschopswij dingen geschiedden op 1 iuni. Zij werden blijkens het verslag voorafgegaan door een serie van 16 vragen, die de aarts bisschop van Moekden aan de kandidaten stelde en die door dezen bevestigend moesten worden beantwoord. Het betrof de priester Tong Wen-Long. bestemd voor het bisdom Tsinan. Lee Ming-yue. bestemd voor het bisdom Tsa-chow, Tsong Wei-te voor het diocees Chow-tsun en Kia Fou-Öhan bestemd voor het bis dom Idushien. In een publikatie van de H. Congre gatie de Propaganda Fide plaatst men de vólgende opmerking bij het bericht: „Deze ceremonie beljoéft geen commen taar. maar zij toont aan tot welke dwa lingen degenen kunnen geraken die aan de verleidingen van de Patriottische Vereniging hebben toegegeven en on derworpen zjjn geweest aan wat men noemt de „politieke heropvoeding". Een assistent van de consacrerende bisschop vraagt: .Hoogwaardige bisschop de Kerk onze Moeder, vraagt u de pries- tegenwoordig tot bisschop „Zijn zij door het vol" Gratias" (God tO ters hier wijden". Consecrator: gekozen?" Assistent: ,,Ja'\ Consecrator: „Deo dank) De consacrerende aartsbisschop mgr' P'i Shu-shih richtte zich daarop tot de vier priesters en stelde hun onder meer de volgende vragen: „Wilt gij het goede voorbeeld vaö Jesus navolgen, onder leiding van communistische partij en van de volks* regering de priesters en de christened leiden tot een actieve deelneming aa" de socialistische opbouw?" Antwoord: „Dat willen wij". „Wilt gij overeenkomstig het beginse* van rie eenheid tussen de liefde voor h® vaderland en de liefde voor de gods* dienst, tot grotere eer van God en het heil der zielen de Kerk autonoom en "n' afhankelijk doen gaan?" Antwoord: ..Dat willen wij". „Wilt gii volgens uw natuurlijke gave" en met al uw wijsheid u richten naaf wat de H. Schrift voorschrijft?'' Antwoord: „Wij willen on« geheel al in alle zak^n (daaraan) onderwerpen Volgens het kerkelijk recht zijn d?ie bisschopswijdingen onwettig, omdat de benoeming niet door de Paus geschied'' Niet zeker is of de wijdingen van vis' bovengenoemde priesters ook ongeldig zijn. omdat over de factoren, die dit be* palen, tot dusver geen zekerheid te ver* krijgen is. Wel is zeker, dat zowel d« aartsbisschop van Moekden als de vi®' priesters de excommunicatie hebben op gelopen. Aldus bericht het KNP. ru Vierhonderd hoveniers zijn daarvoor aan uilen de Heizelplantsoenen een nieuwe aanblik hebben gekregen. (Van onze correspondent). Het klokje in de toren van het Haar lemse stadhuis, dat -eden de begra fenis van prof. dr. H. A. Lorentz in 1928 niet meer heeft geluid (toen be merkte men, dat het in een verregaan de staat van verval was geraakt), heeft dinsdagmiddag vóór de aanvang van de vergadering van de Haarlemse gemeen teraad zijn stem doen horen. Blijkens de inscriptie dateert dit klokje van 1473; dank zij de medewerking van de Ned. Klokkenspel Vereniging, is het thans weer luidbaar gemaakt. Het is de bedoeling het te luiden bij een belangrijke gebeurtenis op het stad huis en telkens gedurende vijf minuten vóór de aanvang van een raadsvergade ring, zodat de burgerij weet. dat de vroedschap een bijeenkomst houdt. Te Ny Alesund op Spitsbergen is dezer dagen op plechtige wijze een grafsteen onthuld op de nieuwe begraafplaats voor een 50-tal in de 17de eeuw daar gestorven Nederlandse walvisvaarders. Door bemiddeling van het Algemeen Nederlands Verbond te 's-Gravenhage hatf de Oostersche Handel en Rederijen te Amsterdam zich bereid verklaard deze gedenksteen en de overbrenging ervan naar Spitsbergen te bekostigen. Veertig dames uit Bretagne zijn dins dag te Eenrum door de burgemeester ontvangen op het stadhuis bij hun bezoek aan Nederland. De „Organisation de la Jeunesse" in Bre tagne bevordert dat groepen Franse jon geren een bezoek brengen aan ons land. Door de volkshogescholen hier te lande worden voor deze bezoekers excursies georganiseerd. Bvj de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, beogende in dc Wet op de lijkbezorging de bepalingen betreffen de de verbranding van ijiken te wjjzi- gen. Bij de behandeling in de Staten- Generaal van het ontwerp van wet, hou dende bepalingen met betrekking tot de verbranding, de balseming en de schou wing van lijken, is door een aantal Ka merleden gewezen op onvolkomenheden, welke in de crcmatiebepalingen zouden voorkomen. Naar aanleiding daarvan heeft de ambtsvoorganger van mr. Struyckcn toegezegd, dat hjj de commis sie. welke zich bezig houdt met een al gemene herziening van de wet van 10 april 1869. zou verzoeken, mede aandacht te schenken aan de vraag, of het moge lijk en wenselijk is, met betrekking tot deze materie een grotere soepelheid te verwezenlijken, zulks met behoud van de uitgangspunten, welke aan de crematie bepalingen ten grondslag liggen. Minister Struycken heeft, toen inder daad was gebleken, dat in een aantal ge vallen bij de toepassing van de crematie- bepalingen moeilijkheden waren gere zen, aan voornoemde commissie verzocht, eventuele voorstellen tot wijziging van deze bepalingen bij interim-rapport in te dienen. Deze commissie heeft hier aan gevolg gegeven door overlegging van een wetsontwerp met bijbehorend toe lichting. Deze stukken worden thans aan de Staten-Generaal met een kleine toe voeging aangeboden. Bij het opstellen van dit wetsontwerp, dat beoogt in de gerezen moeilijkheden te voorzien, is uitgegaan van het aan de crematie-bepalingen ten grondslag lig gende uitgangspunt, dat begraving als regel voorop staat, terwijl crematie slechts wordt toegelaten indien de over ledene de wens daartoe heeft kenbaar gemaakt. Volgens het thans geldende artikel 1 van de Wet op de lijkbezorging kan het stoffelijk overschot van een persoon wor den verbrand, indien hij bij uiterste wil, dan wel bij een verklaring, als bedoeld in artikel 982 van het burgerlijk wetboek (codicil), daartoe de wens te kennen heeft gegeven. Om een dergelijke be schikking te kunnen maken, moet men zijn verstandelijke vermogens bezitten en niet wegens onnozelheid, krankzinnig heid, razernij of zwakheid van vermo gens onder curatele zijn gesteld Derhal ve is de verbranding van het lijk van een persoon, bij wie een dezer gronden van onbekwaamheid zich voordoet, niet mogelijk, hetgeen als een ernstige leem te in de thans geldende regeling wordt gevoeld. Men heeft gezocht naar een stelsel, waarin aan dit bezwaar wordt tegemoet gekomen. Men is er daarbij volgens de memorie van toelichting van uitge gaan, dat crematie in beginsel in die ge vallen mogelijk moet zijn, waarin de overledene zelf deze gewenst heeft. Dat de overledene in civielrechtelijk opzicht onbekwaam is, behoort voor het uiten van zulk een wens geen beletsel i. zijn. De mogelijkheid hiertoe wordt geopend doordat het voorgestelde artikel niet meer spreekt van een uiterste wil en van een verklaring, als bedoeld in artikel 982 B. W„ doch enkel van een eigenhandig geschreven, gedagtekende en onderte kende verklaring. In het onderhavige wetsontwerp is voorts een oplossing gezocht voor die ge vallen. waar geen verklaring, als hier voor bedoeld, kan worden getoond ter wijl vaststaat, dat de overledene crema tie heeft gewenst. Deze regeling kan, naast de gevallen, waarin lichamelijk ge- brekkigen geen schriftelijke verklaring kunnen afleggen, toepassing vinden bij ongevallen en andere plotselinge sterf gevallen of wanneer eerst na overlijden ontdekt wordt, dat een verklaring, als hierboven bedoeld, door vormgebreken nietig is. dan we! wanneer de wens in een niet-eigenhandig geschreven testa ment is opgenomen. Voorgesteld wordt te bepalen, dat, in dien geen eigenhandig geschreven ver klaring kan worden overgelegd, een be schikking van de kanton-echter kan wor den gevraagd. Deze zal in dat geval op grond van een door hem ingesteld on derzoek kunnen vaststellen, dat hij be wezen acht, dat de overledene de wens tot crematie te kennen heeft gegeven. Met betrekking tot de crematie van lij ken van minderjarigen wordt, voor wat betreft de minderjarigen van 18 jaar af, een enigszins gewijzigde regeling voor gesteld. Volgens de bestaande bepalingen kan het lijk van een minderjarige boven de 18 jaar slechts gecremeerd worden in dien een testament of codicil is nagela ten. Om de zekerheid te hebben dat zijn lijk ook in geval van plotseling overlij den zal kunnen worden verast, zou de minderjarige dus op grond ,.van de thans geldende bepalingen op -ijn achttiende verjaardag terstond een verklaring moe ten maken; in het systeem van de nieuw voorgestelde artikelen :ft dat nog drie jaren de tijd. Deze artikelen staan cre matie op wens van ouders of voogd toe, ook als de minderjarige o'p de leeftijd van achttien, negentien of twintig jaar overlijdt. (Van onze Haagse redactie). In Ameri- worden bij de kampioenschappen machin-schrij ven zo1 om en nabij de 700 aansla gen per minuut gehaald. Tijdens de nationale kam pioenschappen Jdie ver leden jaar in de Haagse Houtrusthallen zijn ge houden. kwam mevrouw E. Polman, de nationale kampioene, niet verder dan 452 netto aanslagen. Netto wil zeggen het bruto aantal aanslagen verminderd met 10 pun ten voor elke fout. De vraag zou kunnen rijzen vanwaar deze achterstand? We hebben 't ons door een der juryleden van de Sti'chting Nationale Kampioenschappen in Machineschrijven laten vertellen onze machines deugen niet. Om de stortvloed van verontwaardiging van onze schrijfmachinefabri kanten af te weren, voe gen we hier tegelijk aan toe, dat dit maar ten de le hun schuld is. Tech nisch zijn. de machines voortreffelijk, maar het toetsenbord is ingesteld op de Engelse taal. Daar om staan bijv. op een type-machine dp t en de h zo dicht bi; elkaar, een veelvuldig gebruikte let tercombinatie in de En gelse taal. Het is bewe zen, dat Nederlandse ty pisten die de Engelse taal beheersen, veel sneller Engelse brieven typen dan Nederlandse. Proe ven met andere toetsen borden zijn tot nu toe mislukt. Natuurlijk is dit niet de enige oorzaak van on ze achterstand. In Ame rika maken de leerlingen van de middelbare scho len hun thema's op de portable. Hetzelfde doen de studenten aan de uni versiteiten met het op nemen van hun colleges en bij het volgen van congressen en dergelijke. Teams van type-profs zwermen de Verenigde Staten door om in op dracht van de fabrieken, de typistes en typisten op te leiden. Bij ons is typen voor namelijk dameswerk. In Amerika niet. Hier zal men op de middelbare school zelden of nooit in zijn vrije tijd het machi neschrijven beoefenen. In Amerika worden de kinderen als het ware met de type-machine ge boren. Hoe het ook zij, er zul len nog heel wat kam pioenschappen verlopen voor - ij onze achter stand hebben ingehaald. Maar de 27ste september zullen daar weer de Ne derlandse matadoren van het toetsenbord bijeen zijn in Den Haag om de eerste prijs, de Babylon- wisselbeker en een por table in de wacht te sle pen. Voor ieder die meer dan 750 aanslagen per minuut bereikt, zonder fouten, ligt er al 'n oor konde klaar, terwijl di verse fraaie prijzen be schikbaar zijn gesteld. Ook hun die minimaal 250 aanslagen per minuut be halen, wachten papieren onderscheidingen. Iedere deelnemer krijgt 30 mi nuten om het stuk over te typen dat hem of haar wordt voorgelegd. Het zal een spannend half uur worden. Op 4 oktober volgt de uitslag. India en Pakistan hebben besloten h"® onopgeloste grensgeschillen voor te tef' gen aan een onpartijdig tribunaal. Voof'^ zullen op 9 september wederzijdse 8" vangenen worden vrijgelaten. (Van onze correspondent) Bestuurders van mossel- en garnale^ cultuur en van middenstandsorganisatie^ hebben in Harlingen een Waddenzee-aC' op topw gezet, teneinde de aandacht vestigen op de betekenis van deze 2 voor Harlingen en geheel Friesland 3 bron van welvaart door de garnalen- e.e mosselcultuur. Bij deze actie valt ook nadruk op het streven om Friesland me „mosselminded" te maken. ,e Ter opening van de actie arriveer gisteren „een Waddenzee-koningin" "U een geïmproviseerd vissersvaartuig. L, werd officieel ontvangen door de bur",, raa° meester huis. op het bordes van het ,ef' Gisteren werd door de Noordafrikaanse Spahis, die deelnemen aan het internationaal concours hippique voor het Rotterdamse stadhuis gedefileerd voor Z. K. H. Prins Bernliard en H. K. H. Prinses Irene. Na afloop bedankte de Prinses de commandant. In dit historische gebouw is nog e' nadrukkelijk aan de orde gesteld. datrSi. mosselteelt in de Waddenzee grote Pe pectieven opent voor deze Friese haVe,,r plaats. Dit temeer, nu de mosselculb' in Zeeland door de üitvoering van P f Deltaplan in het nauw komt en zich Pa het noorden verplaatst. g. Overigens is na de officiële opeh!sê* toen de vele genodigden gekookte rr'c?'e^ len nuttigden opgemerkt, dat het n°fep vreemd is, dat Friesland wel mosSe exporteert, maar ze zelf niet eet. In augustus is de produktie van de S' \i drie autofabrieken met. 50 é-80 pet ge" pe in vergelijking met het vorig jaar- je produktie van Chrysler vertoonde scherpste daling. De totale auto- ^e- truckproduktie van deze maatschapPJgef liep gedurende augustus 23.520 te 119.870 in augustus 1957. De produktie van General Motors 3 je in verband met de omschakeling opof0' nieuwe modellen 68 pet. beneden <Je duktie van het vorig jaar op 87.825 30* gens en trucks tegen vorig jaar - ef stuks. Ford fabriceerde 102.914 wage" 50 trucks in augustus, het geen ongeve pet. minder was dan het vorig jaar- Sir Denis Ricket, de leider van cfle - iti& gelse delegatie naar de Engels-EgyP flUSriflplo haenroHnitnn /^i'a «rflPTlS^ i' van deze landen op elkander in Yf'Jl met de Suezkanaalcrisis van twee )a financiële besprekingen, die woens" Rome zullen worden hervat. Is d'3? Rome aangekomen. Het zal de vierd' zijn. dat er besprekingen tussen En' en Egypte worden gevoerd om e<^nrlu- ling te treffen voor financiële v°r"e rpaP, i leden. \\e De leider van de Egyptische deleB3 gouverneur van de Egyptische ifPspr'' Bank verklaarde te hopen, dat de .li kingon tiidlg genoeg geëindigd om het hem mogelük 'e maken a.s. weer in Cairo te zijn. e"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6