Dagblad voor Schiedam en omstreken Maar financiële toestand dwingt 1 tot voorzichtigheid Passagierstrein in V.S. stortte van brug af I Totaal verwacht tekort f 1.487 rnln (in 1958 vermoedeli jk f 1.140 min Als de tijdelijke belastingver hogingen worden verlengd Monesië gaf ons tienduizenden nieuwe inwoners r v.. MILJOENENNOTA 1959 INGEDIEND w Zware straf voor aanstokers van rassenrelleties Weer opgaande lijn DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 Nodig blijven veerkracht en weerstandsvermogen Vandaag. Prinsjesdag 1958. heeft H. M. de Koningin in de Ridder- zaal de zitting der Staten-Generaa! geopend met het uitspreken van j onderstaande Troonrede. Leden der Stciten-Generaal Hiigratie daartegenover liep sterk terug Fiscale maatregelen Financiering tekort Nieuwe gevechten in Midden-Sumatra Werkloosheid niet alarmerend Huur- en zuivelsubsidies beperkt Woningbouw I Hoos niveau van besparingen Belastingverhogingen blijven Stabiele lonen Nieuw-Guinea Reden voor erkentelijkheid HET WEER VOOR MORGEN OPKLARINGEN T.a.v. de voor te stellen fiscale maatregelen kan allereerst worden opgemerkt dat het in de bedoeling ligt om de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting te ver lengen tot 1 januari 1961 en de tij delijke verhoging van de vermo gensbelasting tot het einde van 1961. Verder is men voornemens de tijdelijke verhoging van het bijzon der invoerrecht op benzine en van de motorrijtuigenbelasting voor o.m. dieselauto's, die per 1 januari 1959 zou vervallen, te verlengen. Tenslotte zal worden voorge steld de per 1 augustus 1957, resp. per 10 februari 1958 tot stand ge komen tijdelijke verhoging van de omzetbelasting voor een aantal ar tikelen te verlengen. Deze verho ging zou volgens de thans geldende bepalingen 1 augustus 1959 komen te vervallen- nieuwe leaamscne courant (Advertentie) Onze nationale economie herstelde zich en de volgende belangrijke gebeurtenis de 76ste Damesbeurs van de Dameskroniek v.a. dinsdag 30 sept. 2 uur, Houtrust, Den Haag. Entrée slechts f t.25 (alles inbe grepen). Bezoekt de Damesbeurs en U spaart geld! Vlak bij de stad Elizabeth in de Amerikaanse staat New Jersey is een passagiers- trein vanaf een brug over de Newarkbaai in het water gestort. Vannacht schatte men dat tenminste veertig van de ruim honderd reizigers die in de trein zaten, om het leven zijn gekomen. De maatschappij, die de Ijjn exploiteert, deelde mee, dat er 33 gewonden waren. Vo'ijens een woordvoerder van de politie was de brug „om de een of andere reden" omhoog. Spoorwegambtenaren zeiden, dat de seinen aangaven, dat de brug omhoog stond en dat een automatische ontsporingsinrichting de trein uit de rails heeft doen lopen. Er is echter nog geen verklaring gegeven voor het feit, dat de trein over de biels is doorgereden totdat hij in de afgrond stortte. De trein, bestaande uit twee diessello- comotieven en vijf rijtuigen, was juist uit Elizabeth vertrokken op weg naar Jersey City, toen het ongeluk gebeurde. De twee locomotieven en drie rijtuigen verdwenen in het tien meter diepe water van de H et jaar, dat achter ons ligt, heeft in de wereld geen ontspanning gebracht. Meer dan ooit heeft ieder volk de plicht bij te dragen aan het behoud van vrede en vrij heid op de grondslag van het recht. On ze taak is het ervoor te zorgen, dat Nederland een gezonde partner is, zowel in een hecht verband van het Koninkrijk als in het wijdere kader van de in ternationale samenwerking. De sociaal-economische ontwikkeling in ons land vertoont zowel gunstige als minder gunstige aspec ten. Het verstoorde evenwicht in onze nationale eco nomie is mede ten gevolge van de getroffen maat regelen in belangrijke mate hersteld. De goud- en deviezenreserves hebben een welkome versteviging ondergaan, al blijft een verdere aanvulling gewenst, ïn het afgelopen jaar zijn de kosten van levenson derhoud niet gestegen. De ontwikkeling van de werkgelegenheid wordt thans echter met name door de aarzelende inter nationale conjunctuur voelbaar beïnvloed. In het algemeen is niettemin, nu ook de in februari 1958 aangekondigde maatregelen ter bestrijding van de Werkloosheid hun uitwerking doen gevoelen, de om vang van de werkloosheid niet alarmerend. De stij ging is tot staan gekomen. Speciale zorg blijft ver eist voor een aantal gebieden, waarop zich dan ook in het bijzonder het industrialisatiebeleid en de poli tiek der aanvullende werkgelegenheid richten. feeds getroffen en inmiddels aangekondigde fis- cale maatregelen met betrekking tot de investeringen zullen aan de werkgelegenheid ten goede komen. Be vordering van de exportontwikkeling is van vitaal belang. Al is de overbesteding voor het moment tot staan Sebracht, zo ziet ons volk zich niettemin geplaatst voor de oplossing van een aantal moeiljjke financiële, economische en sociale problemen. De ontwikkeling in Indonesië legt bijzondere lasten op nationale eco nomie en rijksbegroting. Belangrijke subsidieposten, met name de huursub sidies en de zuivelsubsidies, drukken zwaar op de begroting en beperken daardoor zeer, welhaast te Zeer, de financiële bewegingsvrijheid. De Regering heeft besloten advies te vragen aan de Sociaal-Eco nomische Raad over de vraag of, en zo ja op welke Vj'ijze tot een verantwoorde beperking van de sub- sidielast kan worden gekomen. De Regering zoekt overigens in overleg met het bedrijfsleven naar middelen om het moeilijke vraag- stuk van de aanpassing van de melkproduktie aan de Vraag naar zuivelprodukten, zo mogelijk in samen werking met andere landen, tot een meer bevredi- Sende oplossing te brengen. Een andere factor, die het huidige uitgaycnpcil 'u sterke mate beïnvloedt, is de omstandigheid, dat bet Rjjk in 1959 voor het eerst weer de volledige 'ast der financiering van de woningwetbouw te dra- Sen krijgt. De hoge woningproduktie in het achter ons liggende jaar was een bemoedigende factor in de voortdurende s'rjjd tegen de woningnood. De teruggang van de Cconomische ontwikkeling heeft echter tijdelijk een Uhgunstige invloed uitgeoefend op het aantal in aan bouw genomen woningen. Mede ten gevolge van de Maatregelen tot het herstel van het economisch eh financieel evenwicht is de woningproduktie thans Weer stijgende, zodat verwacht mag worden, dat Zowel in 1958 als in 1959 met de bouw van 80.000 1 Woningen een aanvang zal worden gemaakt. Ten slotte ondervindt het uitgavenpeil de gevolgen van onze snelle bevolkingsgroei en de daarmede ge- baard gaande economische, sociale en culturele ac- 'viteiten, met name ook ten behoeve van investe- f'igen voor woningbouw, onderwijs, wegen, kanalen, Waterwerken enz. Een hoog niveau van besparingen y°Or het welzijn van ons volk nu en in de toekomst ls dringend geboden. Het beleid zal daarop dan ook ^richt blijven. Ook bij de uitwerking van het bezits- o°rttiingsbeleid op onderscheidene terreinen zal met éze omstandigheid rekening worden gehouden. i be begroting 1959 vertoont een tekort. Dit is in de I tu'dige situatie van de conjunctuur binnen zekere £fenzen aanvaardbaar, al is grote voorzichtigheid jéboden. Ondanks het ten slotte toch hoge totaalbe- irag van de uitgaven is bij de voorbereiding van de ,jeSroting sterke beperking betracht. Een beroep op kapitaalmarkt ter financiering van het mede door je genoemde factoren veroorzaakte begrotingstekort noodzakelijk. Dit beroep en daarmede de omvang van het begrotingstekort zal zijn grenzen dienen te vinden in de eisen, die aan de kapitaalmarkt uit anderen hoofde zullen worden gesteld. Daarbij valt, naast de behoeften van het bedrijfsleven, meer in het bijzon der te denken aan die van de gemeenten, die hun kapitaaluitgaven ook in de toekomst slechts met langlopende leningen zullen mogen financieren en bo vendien nog staan voor de noodzaak van een gelei delijke consolidatie van hun vlottende schuld. Deze noodzakelijke begrenzing van het beroep van het Rijk op de kapitaalmarkt en dus ook van het begrotings tekort heeft het gevolg, dat niet te ontkomen valt aan een verlenging van de tijdelijke belastingverhogin gen. Handhaving van onze concurrentiepositie op de internationale markten blijft een van de fundamen tele voorwaarden voor een evenwichtige economi sche ontwikkeling, vooral met het oog op de werk gelegenheid. Derhalve is ook in het komende jaar een zo stabiel mogelijk loonniveau noodzakelijk. De steeds groter wordende onderlinge afhankelijk heid van landen en werelddelen gebiedt een actief beleid op het terrein van de internationale samen werking. Naast het werk van de Verenigde Naties steunt de Regering derhalve krachtig alle pogingen tot nauwere samenwerking van de vrije wereld. Historisch gezien is in korte tijd veel bereikt, maar nog steeds treden de vrije landen onvoldoende eens gezind op. Verdieping en uitbreiding der samenwer king zjjn noodzakelijk. De Regering streeft met alle kracht naar het tot stand komen van een Vrijhandelszone, die in aan sluiting aan hetgeen op het gebied der economische samenwerking in Europa reeds tot stand werd ge bracht een zo vrij mogelijk handelsverkeer over een zo ruim mogelijk gebied zou kunnen bevorderen. De Republiek Indonesië heeft met schending van alle rechtsregelen een reeks van maatregelen tegen Nederland en Nederlanders getroffen, waardoor het verblijf van onze landgenoten in Indonesië vrijwel onmogelijk is gemaakt. Bedrijven en bezittingen zijn zonder enige vergoeding in beslag genomen. Ver plichtingen worden niet nagekomen, zelfs indien zij voortvloeien uit na de soevereiniteitsoverdracht ver leende kredieten en gesloten overeenkomsten. In het afgelopen jaar repatrieerden 37.000 land genoten. Velen spannen zich op lofwaardige wijze in om hen zich bjj ons thuis te doen voelen en nieuwe werkgelegenheid hier en elders voor hen te vinden. Voor de toekomst van Nederlands-Nieuw-Guinea M hecht de Regering grote waarde aan de samenwer- H king met Australië, welke tot uitdrukking is geko- men in de Nederlands-Australische verklaring van |f november 1957. In gemeenschappelijk overleg gaan beide regerin- gf gen thans na welke praktische maatregelen geboden zijn om de doelstellingen van deze verklaring waar- H onder het streven naar zelfbeschikking te ver- wezenlijken. Het afgelopen jaar is in menig opzicht moeilijk geweest. Toch is er reden voor erkentelijkheid. De grote spanningen, waaraan onze volkshuis. houding was onderworpen, zijn voor een belangrijk deel verdwenen. Daarmede is voor ons land tenzij j internationale ontwikkelingen dit onverhoopt door- kruisen de grondslag gelegd voor een hervatting s van een opgaande lijn van nroduktie en welvaart. De ontwikkeling der kernenergie voor vreedzame ooeleinden, ten aanzien waarvan ook de eigen acti- viteit van Nederland groeiende is. kan voor de toe- komst van groot belang zijn. Zij zal hoge eisen stel- s len met betrekking tot investeringen, vorming van wetenschappelijke krachten en waarborgen voor de volksgezondheid. Dat althans op dit gebied ook in wereldwijd verband vruchtbaar overleg mogelijk 1 blijkt, is een verheugend element in de internationale verhoudingen- De wijze, waarop aan de tegenslagen, die ons land 1 hebben getroffen, het hoofd is geboden, was weder 1 getuigenis van de veerkracht en het weerstandsver- 1 mogen van ons volk. g Bij een goede samenwerking tussen Regering en H volksvertegenwoordiging zullen ook de nog bestaande ij moeilijkheden kunnen worden overwonnen. Terwijl H de financiële toestand tot voorzichtigheid noopt ten aanzien van nieuwe overheidsuitgaven en van kos- If tenverhogende maatregelen in het bedrijfsleven, zal §1 het ongetwijfeld mogelijk blijven een beleid te voe- M ren, dat de geestelijke, economische en sociale ont- p plooiïng van onze volkskracht stimuleert. Met de bede, dat God U wijsheid moge schenken j| bjj de vervulling van Uw verantwoordelijke taak, ver- klaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal ge- s opend. Newarkbaai. Een van de wagons bleef op de baan staan, terwijl een tweede boven het water bleef hangen. Onmiddellijk werd een grootscheepse reddingsactie ge organiseerd. Alle beschikbare schepen, sleepboten en vaartuigen van allerlei soort werden naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Een oproep werd uitgezon den voor duikers. Hoewel men vermoedt, dat het aantal doden ongeveer veertig zal bedragen, weet men nog niet hoeveel reizigers er in de wagons opgesloten zitten, die in het water zijn verdwenen. De duikers speuren nog steeds naar slachtoffers. Negen Engelse jongelui zijn gisteren door een Londense rechter ieder tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij de aanstokers waren geweest van de rassenrelletjes in het westen van Londen. „Jullie zjjn het geweest, die de geweld dadigheden in Notting Hill zijn begonnen zo zei de rechter in zijn vonnis- Hierin werd voorts gezegd, dat deze knapen het gebied Notting Hill waren binnengetrok ken in de vroege morgen van de 24ste augustus gewapend met ijzeren stangen, tafelpoten en een mes. Zjj ranselden vijf kleurlingen af. Drie bleven bloedend en bewusteloos op straat liggen. De Londen se rechter waarschuwde, dat dergelijke misdaden in Groot-Brittannië niet getole1 reerd zullen worden en dat ze zwaar zul len worden gestraft. De veroordeelde jongens zijn tussen 17 en 20 jaar oud. Een van hen had verklaard dat zij „op negerjacht" waren. Nog een aantal blanken en kleurlingen wachten op berechting na bij de rassenrelletjes te zijn gearresteerd. Opklaringen, maar aanvankelijk in het noorden van het land nog enkele verspreide buien. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Aanvankelijk vrjj krachtige tot matige, later matige tot zwakke noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 17 sesptember: zon op 6.16, onder 18.52 uur. Maan op 11.28, onder 20.58 uur. de gegevens van het Centraal voor de Statistiek bedroeg het aan- "Oners van Nederland op 1 augus- J 1 *tt j 11-198.374. In de maand juli was ar voor het eerst het aantal immi- !'ri kleiner dan in de overeenkom- Maand yan 1957, het bedroeg deze keer namelijk „maar" 3946 tegen 4310 in juli 1957. Voor de eerste zeven maan den van dit jaar bedroeg het aantal im migranten 49.161 tegen 26.895 verleden jaar in de overeenkomstige periode. Zoals men begrijpt, was deze enorme toeneming toe te schrijven aan het grote aantal repatri- erenden Uit Indonesië. Tegenover deze im migratie stond een sterk verminderde emigratie van Nederlanders. In juli j.I. emigreerden namelijk 4420 personen tegen 5815 in juli 1957. Voor de eerste zeven maanden van beide jaren warén deze ge tallen resp. 32.521 en 40.956. Het aantal huwelijken in ons land be droeg in juli j.I. 9039 (v.j. 9068) en in de eerste 7 maanden van dit jaar 51.145 (v.j. 53.021). Het aantal levend geborenen bedroeg in juli j.I. 18.925 (v.j. 19.715) en het aantal overledenen 6.231 (v.j. 6.183). Voor de eerste zeven maanden van dit jaar bedraagt het aantal levendgeborenen 137.173 (v.j. 137.934) en het aantal over ledenen 50.787 (v.j. 46.910). De heden bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp-begroting 1959 wijst voor de Gewone Dienst een overschot aan van 50 miljoen, tegen over een vermoedelijk tekort van 162 miljoen voor 1958. De Buiten gewone Dienst sluit met een tekort van 1.368 miljoen, vergeleken met een vermoedelijk nadelig saldo van 978 miljoen voor 1958. De Gehele Dienst sluit als gevolg van een en ander met een tekort van 1.318 miljoen, vergeleken met een vermoedelijk nadelig saldo van 1.140 miljoen voor het lopende jaar. Het tekort van 1.318 miljoen voor de Gehele Dienst zal, naar wordt aangenomen, toenemen tot 1.597 miljoen, omdat verwacht wordt dat nog 279 miljoen additionele lastenverzwaringen ten laste van de Ge wone Dienst zullen moeten worden gebracht. Dit bedrag van 279 miljoen is als volgt- samengesteld: defensie-uitgaven i.v.m. in vorige jaren niet opgenomen gelden 31 miljoen, civiele uitgaven i.v.m. in vorige jaren niet opgenomen gelden 50 miljoen en lasten m.b.t. wet telijke regelingen die bij indiening van de begroting nog niet tot stand zijn gekomen (sanering pensioenfondsen) 198 miljoen. dekking daarvan kan worden voor zien. 4) Op de open kapitaalmarkt zal ca. 800 miljoen moeten worden geleend, indien men inflatoire financiering wil voorkomen. Een globaal overzicht van de cijfers van de Miljoenennota 1959 vergeleken met de vermoedelijke uitkomsten voor 1958 vindt men in het hieronder vol gende staatje. Vermoed. Ontwerp uitk. 1958 begrot. 1959 (x l miljoen) Gewone Dienst Saldo 162 50 Buitengew. Dienst Saldo 978 1.368 Ter vermindering van het verwachte begrotingstekort van f 1.587 miljoen zal worden voorgesteld de tijdelijke belas tingverhogingen te verlengen. Het na. delig saldo zal hierdoor met f 110 mil joen kunnen dalen tot f 1.487 miljoen. De minister van financiën denkt het tekort als volgt te financieren: 1) Geraamd wordt dat op de voor- inschrijfrekening (met inbegrip van de middelen welke het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds als gevolg van de voor genomen sanering ter beschikking kan stellen) voor het Rijk in 1959 425 miljoen ter beschikking komt. 2) Evenals in 1958 zullen de gelden welke op het Grootboek Woningverbe tering worden gestort ter dekking van het kastekort kunnen worden aange wend. Deze vormen voor 1959 een be drag van ca 50 miljoen. 3) Voor zover na advies van de S.E.R. tot handhaving van een consumenten subsidie op melk zou worden besloten, zal nader worden bepaald hoe in de Gehele Dienst Saldo 1.140 1.318 Additionele uitg. Gewone Dienst 279 Nadelig saldo 1.597 Verlenging tijdelijke belastingverhogingen -f 110 Begrotingstekort 1.487 In de ramingen voor de ontwerp begroting is reeds de invloed verwerkt van de in te dienen voorstellen om a) de investeringen te brengen op 16 pet. gelijkelijk te verdelen over twee jaren; b) de vervroegde afschrijving te ver lengen en de temporisering ervan ge deeltelijk ongedaan te maken; c) de vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren, welke per 1 januari a.s. vervalt, te verlengen. Op de pagina's 5, 6 en 7 van dit blad vindt men een uitvoerig over zicht van de gehele Miljoenennota 1958. STOND verleden jaar de troonrede geheel in het teken van de beste dingsbeperking en van het verbro ken evenwicht in onze nationale econo mie, ditmaal zijn er duidelijk optimis tischer geluiden vernomen. „De grote spanningen, waaraan onze volkshuis houding was onderworpen, zijn groten deels verdwenen", en ,,de grondslag (is) gelegd voor een hervatting van een opgaande lijn van produktie en wel vaart", heeft H. M. de Koningin van middag in de Ridderzaal gezegd. En deze zinsneden zullen, nemen wij aan, wel 't best onthouden worden door de mil joenen, die aan de radio of het t v- toestel met het nationale feest van Prinsjesdag hebben meegeleefd. Inder daad, er is alle reden tot dankbaarheid voor de mate van stabiliteit en wel vaart, welke wij thans genieten. Met name de werkloosheid schijnt over haar dieptepunt heen te zijn en blijft nog altijd beduidend onder de cijfers van naoorlogse „slechte jaren", als 1952. Maar Harer Majesteits regering legt er tegelijkertijd de nadruk op, dat er op economisch-financieel terrein ook minder gunstige factoren en perspec tieven zijn aan te wijzen, die zo niet tot zorg, dan toch tot grote voorzich tigheid manen. De regering wijst op de extra-lasten, welke de Indonesische repatrianten en de ineenstorting van de internationale zuivelmarkt op de schatkist leggen en waardoor van de vorig jaar nog voorgenomen beper king op de overheidsuitgaven niets te recht is gekomen. Tegenover de voor zichtige opgewektheid van de troon rede staat een allerminst rooskleurige begroting, welke ernstige bezorgd heid wekt. Voor een beschou wing van de economisch-financiële aspecten, van zo overheersend belang in deze troonrede, verwijzen wij naar ons commentaar op de Miljoenennota in het artikel „Uitgavenstijging zon der einde" in kol. 1 van pag. 5. DE Troonrede van dit jaar volgt, in haar vormgeving, het experiment van het vorige jaar. Toen is voor de eerste keer gebroken met een oude traditie, die wilde dat Hare Majesteit een staalkaart van departementale plannen en opmerkingen voorlas, wel ke met weinig oog voor de litteraire compositie was samengesteld. De huidige opzet voldoet beter en doet ook meer recht aan de nationale betekenis van Prinsjesdag, waarop zich de levenskracht van onze demo cratie manifesteert. Uiteraard brengt deze troonrede-nieuwe-stijl, welke probeert een samenhangend geheel te geven en daarom bepaalde kernpun ten van het regeringsbeleid tot uit gangspunt neemt, de noodzaak van zelfbeperking met zich mee in de op somming van de plannen van het ka binet. Toch vragen wij ons af, of het geboden was om, zoals dit keer ge schiedde, ten aanzien van tal van be langrijke punten, zo die al niet geheel verzwegen werden, genoegen te nemen met het uitspreken van gemeenplaat sen. Het is moeilijk, daar zijn we ons van bewust. Maar het moet mogelijk zijn om, zonder de compositie te scha den, iets meer te zeggen, b.v. over de internationale situatie en de vormen van internationale samenwerking, dan in deze troonrede gedaan werd. Over de samenwerking binnen het Konink rijk tussen Nederland en de overzeese rijksdelen wordt ons zelfs in het ge heel niets meegedeeld. Daardoor is deze troonrede op de meeste punten eigenlijk niet meer dan een weinig zeggende inleiding op wat in latere Memories van Toelichting zijn concre tisering moet vinden. ONDER de enkele onderwerpen, die buiten de economische-finan- ciële paragraaf nog enig reliëf krijgen, valt de woningbouw. Het is verheugend te horen, dat de regering erin hoopt te slagen, ondanks de moei lijkheden van het afgelopen jaar, toch nog vóór januari de bouw van het 80.000ste huis te kunnen laten aanvan gen. En dat voor 1959 op een zelfde totaal wordt gerekend. Het is te hopen, dat de regering voor de financiering van haar plannen de vereiste middelen vindt zonder inflatoire tendensen op te roepen. Scherpe woorden zijn gewijd aan de rechtsverkrachting door Indonesië te genover Nederland begaan. De consta tering is niet nieuw. Maar is het uit wanhoop aan steun van de rechtslie- vende krachten in de wereld, dat de regering na het uiten van haar klacht er verder het zwijgen toe doet? De mededeling, dat Nederland en Australië thans nagaan, welke prakti sche maatregelen op basis van de ver klaring van november 1957 kunnen worden genomen, is een bevestiging van de mededelingen, na het jongste bezoek van minister Casey verstrekt. De eensgezindheid welke hieruit inzake Nieuw-Guinea spreekt is bemoedigend en wij zien met grote belangstelling uit naar de verdere ontwikkeling van deze samenwerking, die mogelijk veel kan bijdragen tot het behoud van rust en orde in Nieuw-Guinea. Moge de opgaande lijn, waarover de troonrede in zake de binnenlandse eco. nomische situatie spreekt, ook gelden voor de ontwikkeling van de interna tionale samenleving, die helaas eerder de verschijnselen van een neergang vertoont, dan van een opgang naar een wereld van vrede. De Indonesische regering heeft mel ding gemaakt van nieuwe gevechten in Midden-Sumatra Bij Loembanrang werden negentien opstandelingen ge dood, terwijl aan de zijde der rege ringstroepen twee doden en vier ge wonden vielen. Bij Hoetaradja toerden 25 opstandelingen gedood, aldus de be kendmaking van de Indonesische rege ring.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1