Pullovers 1 Soustelle op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt Een omstander door kogelregen gedood en drie gewond dé Uit alle /v, BRITSE MILITAIREN NAMEN WRAAK OP BEVOLKING Elke woensdag eft een aparte rokerskring! H. J. H. J. Vinke ridder St.-Sylvester Algerijnse terroristen wachtten bij stoplicht Soustelle aan dood ontsnapt PAUS OVER HUWELIJKSPROBLEMEN Sherman Adams weer aan het werk Pardon voor Belgische consul Na dood van soldaat op Cyprus Bliksem zette boerde rijen in vuur en vlam Jubilerende directeur Y. D. Rotterdam n.v. Nederlandsche Opera speelplan 1958/59 Amerikaanse hulp voor Zuid-Oost Azië? Stopbordkwestie in behandeling bij Hoge Raad V B DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Ogino-Knaus Recht op huwelijk Cedar City (V.S.) Erfelijk belast ARGENTIJNS BLAD VRAAGT HULP VAN REGERING FRANSE ONDERSCHEIDING VOOR MONTGOMERY Balans Wanhoop Opdracht DOOR RIJDENDE KRAAN VERPLETTERD Onvruchtbaarheid en erfelijke belasting Paus Pius XII heeft op Gastel Gandolfo de deelnemers aan het 7e internationale congres voor hematologie aansluitend op liet congres, dat te Rome over bloed transfusie gehouden is, in bijzon dere audiëntie ontvangen. De H Vader heeft opnieuw een toe spraak in het Frans gehouden die als een vervolg op die van het vorige congres mag worden be schouwd. In het eerste gedeelte van Zijn rede ging hij uitvoerig in op de methoden, langs welke gepoogd wordt een oplossing te vinden zowel voor het probleem van het gebrek aan nakomelin genschap als voor het probleem van gebrekkige nakomelingen. In het tweede gedeelte van Zijn rede heeft de Paus een reeks Hem voorgelegde specifieke vragen be antwoord. De methoden gebruikt tot opheffing van het gebrek aan nakomelmgenschap enerzijds en van het vraagstuk van ver wekking van gebrekkige, dat wil zeggen erfelijk belaste nakomelingen werden een voor een door de Paus behandeld Hij noemde ze als volgt kunstmatige be vruchting opzettelijke echtbreuk, steri lisatie en adoptie. Voor wat de kunstmatige bevruchting betreft verwees Z H. naar hetgeen Hij hierover reeds in Zijn redevoering van 29 september 1949 tot het vierde inter nationale congres van katholieke artsen en op 9 mei 1956 tot het wereldcongres voor de vruchtbaarheid en steriliteit heeft gezegd Overgaande tot, de opzettelijke echt breuk zeide de H Vader vervolgens dat deze zichzelf reeds veroordeelt, welke ook de biologische eugenetische of juri dische argumenten mogen zijn. die men zou willen aanvoeren om haar te recht vaardigen. Met betrekking tot de sterilisatie, hetzij van de persoon, hetzij alleen van de afzonderlijke handeling, wees de H Vader erop. dat deze methode omwille van biologische en eugenetische rede nen steeds meer in zwang komt. ook al omdat steeds meer afdoende en steeds gemakkelijker toe te passen middelen hiervoor worden gevonden Zij is te veroordelen ondanks de houding welke enkele groepen van theologen er tegen over aannemen Hij noemde deze hou ding tegelijk „symptomatisch en reer verontrustend" want „zij wijst op een ontsporing van het morele oordeel vermogen waarmee een overdreven bereidheid gepaard gaat terwille van nieuwigheden oude gevestigde stellin gen op te geven". De H. Vader gaf toe. dat daar een Prijzenswaardige bedoeling aan ten grondslag ligt. nl. n.iet a priori nieuwe mogelijkheden af te wijzen, waar het erom gaat mensen, die zich in moeilijk heden bevinden, te helpen Maar deze poging tot aanpassing is hier niet op haar plaats en de H Stoel bevindt zich in dit geval dan ook in een soortgelijke De perschef van het Witte Huis, Ja- tttes Hagerty, heeft meegedeeld, dat de naaste medewerker van president Eisenhower, Sherman Adams, na een vakantie van tien dagen weer aan het Werk is gegaan op het Witte Huis te Washington, De vraag of Adams zijn ontslag had ingediend, beantwoordde Hagerty ontkennend. Zoals bekend, is er naar het gedrag van Adams een parlementair onder zoek ingesteld. lïij zou gunsten hebben aanvaard van de Bostonse industrieel Bernard Goldfine. positie als de zalige Paus Innocentius XI die zich meermalen ertoe gedwongen zag morele uitspraken te veroordelen, welke werden verkondigd door theologen, die bezield waren van een te ver gaande ijver en van een al te kortzichtige stout moedigheid. aldus de Paus Na' eens te meer herhaald te hebben, dat sterilisatip omdat de mens niet het recht heeft over zijn lichaam naar willekeur te be schikken geen geldige oplossing kan zijn. om het verwekken van een erfelijk belaste nakomelingenschao te voor komen onderstreepte Z H.. dat zij al leen dan ongeoorloofd is. wanneer zij tot doel 'heeft het verwekken van kinderen onmogelijk te maken maar niet wanneer daar andere redenen voor zijn De ver wijdering van een zieke eierstok b.v. is toegestaan In dit en dergelijke gevallen gaat het om zogenaamde indirecte sterilisatie en deze is dan toegestaan op grond van het algemeen beginsel van de handeling met dubbele uitwerking Een ingrijpen om b v (je zwangerschap te voorkomen, die de baarmoeder niet zou kunnen ver dragen behoort echter tot een directe sterilisatie en is dus verboden De Paus kwam vervolgens te spreken over het gebruik van voorbehoedsmid delen en het toepassen van de methode Ogino-Knaus ter voorkoming van het verwekken var) kinderen Verwijzend naar de enevcliek „Casti Connnbii" van Paus Pius XI. onderstreeote de H Vader, dat het gebruik van voorbehoedmiddelen (preservatieven! moge het dan altijd door bepaalde medische specialisten goedgekeurd worden als hiervoor ern stige redenen beslaan, zoal.s het voor komen van het verwekken van erMiik belaste nakomelingen door de Kerk te allen tijde ten strengste veroordeeld is en nu nog wordt veroordeeld Tegen de methode Osrino-Knaus daaren tegen. dar is het nrnfiit trekken van de natuurlijke. tHdelijke nnvrurhtbaarheid- nerinden. hetgeen niet indruist tegen natuurlijke orde. hestaat geen bezwaar ais voor toepassing daarvan afdoende euvenetisehe gronden aanwezig zijn. Zij is dan moreel volkomen gerechtvaardigd Wat tenslotte de adoptie betreft be doeld om het gebrek aan natuurlijke na- komplingensehan goed te maken zei de H Vader d<at daartegen vanuit een religieuze en moreel oogpunt geen en kel bezwaar bestaat Hii onderstreepte echter de noodzakelijkheid dat katho lieke kinderen door katholieken worden geadopteerd In het tweede gedeelte va,n Zijn ^oe- spraak ging de Paus er toe over een aantal vragen Hem door de deelnemers van het congres gesteld, te beantwoor den Zij hadden ten doeU duidelijk te stellen welke morele verplimtingen voor enkeling en samenleving voortvloeien uit de leer der Kerk en gezien de tegen woordige stand der eugenetische weten schap Inleidend zei de H. Vader, dat er uiter aard een verplichting bestaat om zowel voor ziehzelf als voor de wederhelft en de nakomelingen elk gevaar of elke schade te vermijden en dat ofschoon deze verplichting evenredig is aan de omvang van het eventueel gevaar, of eventuele schade, en van geval tot geval varieert, vanuii een moreel oogpunt in hef algemeen toch geldt, dat men niet hel reeltf heeft iets achterwege te laten, waf bedoeld gevaar of bedoelde schade kan voorkomen. Zo wordt door de Paus in antwoord op de eerste vraag een medisch onder zoek en in het bijzonder een bloed onderzoek voor het huwelijk aanbevolen Onder bepaalde omstandigheden achtte de Paus het zelfs geoorloofd dit ver- plichj te stellen De verdere vragen be troffen voor het merendeel de medite- rane bloedziekte De H Vader wees er daarbij op dat een huwelijk kan wor den afgeraden maar dat dit niet ver hinderd mag worden en dat men ook niet tussen beiden mag komen om de voltrekking van een geldig gesloten huwelijk te verhinderen. Het recht tot het aangaan van een echtverbintenis immers behoort tot de fundamentele rechten van de mens. WINDSTREKEN Zo iets schijnt in het Wilde Westen nog altijd mogelijk te zijn. Er is een gebouw, dat tot uitpuilens toe gevuld Is met zwaar explosieve stoffen. Twee •iongens van 15 jaar, die met een ge neer op konijnenjacht waren, vonden "et wel eens aardig om te weten wat gebeurde, wanneer je de loop van "et geweer voor het sleutelgat houdt "n dan vuur geeft. Ze hebben nauwe lijks de tijd gehad om het te weten te komen, want met een ontzaglijke knal ®Patte het hele gebouw uit elkaar. Van twee jongens was bijna niets meer te vinden. fort Hood (V.S.) We gaan het fenomeen dicht in de "Uurt krijgen Elvi.* Presley, 's werelds ergste patiënt aan de rock-n'-rollziekte 2a' naar Duitsland komen. Nee, niet 0|" ..liederen" uit te stoten, maar om bij de Amerikaanse bezettingstroepen "ls vrachtauto-chauffeur te dienen Op 2 september gaat Elvis scheep zo /"aar tezamen met 1300 andere rekru- ve" Wij en hij ook hopelijk zullen ""t wel weer te boven komen. bonden Voor u en voor mij ligt Hongkong ,°g altijd helemaal aan het andere ®'nde van de wereld. Voor de vliegers ®.n een Comet IV, een Engels straal- "ogtuig, is de afstand tussen Londen Hongkong aan de Chinese Zee. ech- ]er maar een rukje Over de 12.800 ki- "hieter die afgelegd moesten worden ?®ed het toestel I8V2 uur. Een dagreis- dus slechts Doordat men de „tijd" had konden de dertig passagiers dit vliegtuig 'in Hongkong bij het (/V-bijt vertrekken en ze waren nog r"st vroeg genoeg in Londen om er ®n „high tea" te gebruiken. orgenshuizen Vreemde plaatsnaam, vindt u niet? u het volgende stukje gelezen zult Al, L Hb, "ai en begrijpt u waarom we de "m van de plaats, waar dit voorval "Schiedde. maar vóór ons houden. In- Sp?Sen hier gaan we' Het is op de „molen voor reserve-officieren 'n goe- 6 gewoonte om1 aan het einde van een ^"rsug een afscheidsfeest te geven voor jj" leerlingen, dip vaandrig zijn gewor gd". Een der vaandrigs nu wilde een ^ardig meisje uitnodigen, dat hij zich "dg Le"d kp- .u't z"n H B S.-t.iid herinnerde. Hij alleen haar naam nog maar. jv"r adres wist hii niet meer precies k"arom raadpleegde hij een telefoon- "k en vond vier, dezelfde familiena- ly®" A., uiteraard op diverse adressen, vellingen en zeer ontdaan werd de bur- jri ""is overleg met oude vrienden gemeester daarna per auto naar huis °s hij één daarvan als het meest vervoerd. waarschijnlijke. Op de uitnodiging, die hij dezer dagen aan het meisje R.A. op dat adres schreef, ontving hij kerend het volgende antwoord: „Mijnheer, uw schrijven kwam hedenmiddag in mijn bezit. Daar ik B A. heet en de R. voor een B. aanzag, maakte ik de brief open, vooral daar het adres goed was. Toen ik hem ging lezen bemerkte ik dadelijk, dat de brief niet voor mij be stemd was. U moet namelijk weien, dat ik al in het genot ben van ouder- domsnensioen Ik denk. dat u raar op gekeken zoudt hebben, als ik van uw uitnodiging gebruik gemaakt had. U 'n aangename dag toewensend met een jonge dameB.A." Genève Ja dat kan je hebben met atoom tentoonstellingen. Op de atoomexposi tie. die hier gehouden wordt ter gele genheid van het atoomcongres, heeft een jongen een radio-actieve steen ge stolen. Hoe men dat merkte? Wel. hij liep op diezelfde expositie voorbij een apparaat voor het ontdekken van radio activiteit en toen hij er langs zeilde, be gon er een alarminstallatie luid te gil" len. De jongen schrok zich een hoedje en nam de benen Later miste men een dergelijke steen. Deskundigen zeggen echter, dat hij geen gevaar loopt, als hij die steen zo maar in zijn zak houdt. Als hij er echter aan mocht gaan zui gen dan wordt het lelijker. Washington We gaan u weer een getal geven voor uw statistisch zakboekje: het aan tal inwoners van de Verenigde Staten van Amerika telde op 1 augustus 174.326.000 zielen. Dat zijn er 2.852.000 méér dan op dezelfde datum van ver leden jaar. Leicester (Engeland) Het was een slag voor de burgemees- terlijke waardigheid, maar het was voor de betrokkene ook een pijnlijke geschiedenis in de meest letterlijke be tekenis van dit woord in het Engels. De Lord Mayor stapte heel waardig de trappen van het stadhuis af. In zijn arm een paraplu zonder dewelke een rechtgeaard Engelsman, die het tot iets gebracht heeft, eigenlijk niet kan verschijnen, zelfs al schijnt éénmaal per jaar de zon hoog aan de Britse hemel. De paraplu raakte tussen de burgemeesterliike benen en de burge meester rolde de trannen af. totdat hii tenslotte tegen een uitermate verbaas de burger stiet. Met een heel stel ont- Ook hier verwees die Paus naair de encycliek Casti Connubii, waarin on derlijnd is. dat de mens niet in de eerste plaats geschapen js yoor deze aarde en dit aardse leven, maar voor de hemel en voor het eeuwig leven. wordt ingelicht omtrent de gevaren die huwelijken tussen bloedverwanten mee brengen. Het Argentijnse ochtendblad „El Om dezelfde reden is het geoorloofd Mundo" heeft zijn lezers gisterochtend zieken en erfelijk belaste gehuwden te i i ontraden kinderen te krijgen, maar nietmedegedeeld, dat het vandaag met meer zal verschijnen, tenzij het direct hulp van de regering krijgt. De rege ring heeft nl de radio-omroep, die het blad exploiteerde en die zijn voornaam ste bron van inkomsten was, in beslag genomen. ben dit te beletten. Wat het huwelijk betreft, dat gesloten is tussen erfelijk belasten, terwijl zij hiervan onkundig waren: dit blijft geldig, tenzij de ver wekking van gezonde kinderen uit drukkelijk in de huwelijksvoorwaarden is opgenomen (zie canon 1092): onbe kendheid met hun feitelijke gezondheids toestand. evenmin als bedriegelijke ver doezeling van een erfelijke besmetting, noch zelfs de positieve vergissing, die het huweliik verhinderd zon hebhen. in dien zij Hidig ontdekt waren, zijn vol doende om de geldigheid ervan in twij fel te trekken, aldus de Paus. „Dn echtverbintenis aangegaan met een bepaald persoon dient als gewild te worden beschouwd uit hoofde van de heiligheid van het huwelijk, van de waardigheid der echtelieden en de veiligheid van de daaruit voortgekomen kinderen. Het tegendeel moet duidelijk en volstrekt worden bewezen De ern stige vergissing, die zich voordoet bij het aangaan van het huwelijkscontract (canon 1084) moge niet te ontkennen zijn, maar zij bewiist niet de afwezigheid van de werkelijke wil een echtverbinte nis met een beoaald persoon aan te gaan In het contract is niet beslissend hetgeen men gedaan zhü hebben als men van deze of gene omstandigheid op de hoogte ware geweest, maar wat men heeft willen doen" Evenmin kan het overlijden van het eerste kind als gevolg van een over geërfde ziekte reden zijn om een huwe lijk als'ongeldig te beschouwen: niet het kind is onderwerp' van het huwelijks contract, maar het volbrengen van de natuurlijke echtelijke handeling of juis ter het recht deze handeling te stellen Dit recht blijft volkomen onafhankelijk van de levensvatbaarheid van het uit het huwelijk voortgekomen kind. Bjj de beantwoording van de laatste vraag zeide de H. Vader tenslotte nog, ermee in te stemmen, dat het publiek De Libanese regering heeft de straf van de voormalige Belgische consul in Damascus Louis de San kwijtgeschol den. De San werd in mei in IAbanon gearresteerd omdat hij uit Syrië wa pens zou hebben gesmokkeld. Men meent, dat de Belgische rege ring om kwijtschelding had verzocht. De San werd in juli ter dood veroor deeld, maar in augustus werd het von nis door het hof van beroep in twintig jaar gevangenisstraf veranderd. De Britse veldmaarschalk, Montgo mery, heeft uit handen van maarschalk Alphonse Juin, de enige nog levende Franse maarschalk, Frankrijks hoog ste militaire onderscheiding, de mili taire medaille, ontvangen. Na de plech tigheid heeft generaal De Gaulle een lunch ter ere van Montgomery gegeven. Van Britse zijde wordt momenteel op Cyprus een officieel onderzoek ingesteld naar beschuldigingen inzake mishandeling van Griekse Cyprioten door Britse militairen naar aanleiding van de dood #an een Britse soldaat, die zaterdag in een hinderlaag van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie EOKA was gevallen. Gisteren meldde het Britse blad „Evening Standard", dat bij gouverneur Hugh Foot vele telegrammen binnenstroomden waarin krachtig werd geprotesteerd tegen het optreden van een regiment Schotse Hooglanders in Paphos en omgeving. De burgemeester van Paphos verklaarde gisteren, dat minstens vjjftig Griekse Cyprioten in een ziekenhuis lagen met verwondingen opgelopen tijdens huiszoekingen door Britse militairen. De huiszoekingen werden verricht naar aanleiding van de dood van de Britse soldaat. Van de zjjde van het Britse bestuur is in een communiqué toe gegeven, dat zich „een zekere wanorde" heeft voorgedaan bij het inderhaast onder zoeken van enige woningen op zaterdagavond. Gisteravond is een Griekse Cyprioot door Britse militairen doodgeschoten, toen hij \yeigerde te stoppen bij een wegver sperring. De burgemeester van Limassol heeft in een telegram aan het Internationale Rode Kruis te Genève gevraagd een onderzoek in te stellen naar het „beestachtig gedrag" van Britse bewakers tegenover Griekse Cyprioten, die in een kamp op West-Cy prus gevangen worden gehouden. Volgens hem hadden de Britten zaterdag ongeveer 150 gevangenen mishandtld toen zij van Zo'n warme, sterke trui die elke jongen graag heeft, koopt U het voordeligst op de P&C Jongensmarkt! zware zuiver wollen kwaliteit is mooi, blijft mooi, kan tegen een stootje houdt model, ronde hals rekt niet uit royale snit keuze uit 8 moderne, sportieve kleuren Leeftijd 6 jaar j kleine /stijging per maat de dood van de Britse soldaat hoorden. De Britse regering heeft de juistheid van deze bewering ontkend. In een gisteren op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties gepubliceerd do cument zegt Griekenland, dat Groot-Brit- tannië niet moet rachten zijn plan voor Cyprus uit te voeren tegen de wil van de overgrote meerderheid van de bevolking in. Dat zou gevolgen hebben, die de vrede en de veiligheid in het gehele gebied in gevaar zouden kunnen brengen. Het Griekse memorandum is gericht aan de Algemene Vergadering van de V.N. De onweersbuien, die na de warme zon dag maandagmorgen reeds in alle vroegte in het westen van het land optraden, zijn later op de dag ook elders opgetreden en ze hebben daarbij ook weer het nodige onheil aangericht. Zo sloeg in Weerselo. tussen Hengelo en Oldenzaal, de bliksem in de boerderij van de landbouwer J. Eulderink. De daardoor ontstane brand vond gretig voedsel in de grote voorraad hooi, zodat in een oogwenk het gehele per ceel in lichter laaie stond. Er konden niet meer dan enkele meubels worden gered. De brandweer van Hengelo, die niet over tankwagens beschikt, kon niets tegen het vuur uitrichten. De gemeente Weerselo Z.H. Paus Pius XII heeft de heer H. J. H. J. Vinke, directeur van Vroom en Dreesmann N.V. Rotterdam, willen eren met ^ün benoeming tot ridder in de orde van de Sylvester. Dit deelde pastoor L. Lampe O.P. gisteren mede, toen de heer Vinke in de intieme kring van stafleden, bedrijfsleiders, leden van de onderne mingsraad en hen, die veertig jaren en langer in de Rotterdamse onderneming werkzaam waren, werd gehuldigd. Pastoor Lampe verzocht mevrouw Vinke haar man het ridderkruis op de borst te spelden. De huldiging vond plaats naar aanleiding van het feit, dat de heer Vinke veertig jaren verbonden was aan de Rot terdamse N.V. De viering was ingezet met een plechtige H. Mis in de St. Albertus de Grotekerk, opgedragen door pater Wolf S.J. De celebrant werd geassisteerd door pastoor L. Lampe O.P. en pastoor J. El- burg O.P. Onder leiding van de directeur organist de heer Braun zong het koor de Derde Mis van Perosi. Tijdens het ontbijt deed pastoor Lampe de mededeling van de eervolle benoeming en voerden verder de heren W. Drees mann, commissaris der N.V. en de heer drs. D. v. d. Pavoordt. adjunct-directeur, het woord. Om half 12 was een groot deel van het jy[evrouw Vinke speldt haar echtgenoot het personeel bijeengekomen in de kantine ridderkrujs van de orde van de H. Syl van het warenhuis aan het Beursplein om vester op de borst, zijn directeur te huldigen. Er waren on geveer driehonderd employé's tezamen, hadden volgemaakt. Nadat eerst de heer die met elkaar ongeveer 5400 dienstjaren G. Daniëls, adjunct-directeur, de heer Vin. ke had toegesproken, voerde de heer J. de Bot, chef personeel het woord. Zr. de Keyzer bood namens het personeel het geschenk, een prachtig televisie-apparaat aan. In de namiddag had in het Parkhotel een bijzonder druk bezochte receptie plaats. Uit welhaast alle kringen van het bedrijfs- en organisatieleven zag men ver tegenwoordigers die de jubilaris en zijn echtgenote de hand kwamen drukken. Het Is maar zelden, dat men in Rotterdam in beperkt bestek representanten van wel haast alle facetten van het maatschappe lijk leven bijeenziet; gisteren in het Park hotel wa6 dit een feit. De viering is hiermede nog niet be sloten: gezien de grootte van het personeel zal men een feestelijk samenzijn over verschillende avonden moeten verdelen. Het speelplan van de Nederlandsche Opera voor het inmiddels aangevangen seizoen 1958/59 draagt als voornaam ac cent de Puccini-herdenking; de compo nist overleed honderd jaar geleden op 22 december 1858, De Nederlandsche Opera heeft van deze opera-componist reeds op het reper toire La Bohème Tosca, Madame Butter fly, II Tabarro, Gianni Schicchi en Tu- randot. Van „La Bohème" zal op 21 no vember a.s. te Amsterdam een nieuwe instudering in première worden gegeven, terwijl geheel nieuw zal zijn de opvoe ring van „li Tabarro'' op 19 december a.s. Behalve genoemde opera „La Bohème" wordt eveneens in nieuwe instudering gegeven Mozarts „Don Giovanni" met he- zelf heeft nog geen brandweer, maar plan- denavond te Amsterdam de première en nen voor de aanschaffing 'zijn er wel. Da schade, die op 65.000 wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. In Langelille in de gemeente Weststel lingwerf zat gistermiddag omstreeks half een de veehouder M. Oosten met zijn gezin aan het middagmaal, toen de blik sem in de schoorsteen sloeg. Ook hier ontstond een felle brand, die niet te blus sen viel. Er kon praktisch niets worden gered. In Rottum (gem. Haskerland) werd de veehouder M. de Vries door hetzelfde lot getroffen. Hier ging het inslaan van de bliksem gepaard met een hevige knal. Met de boerderij ging 140 voer hooi ver loren. Een deel van de inboedel en een auto kon men evenwel behouden. Beide veehouders waren verzekerd. op 13 maart 1959 „Lohengrin" van Ri chard Wagner. Volledig nieuwe premières zijn: „Die Fledermaus" van Johann Strauss op 17 oktober a.s.; „Andrea Chenier" van Gior dano op 23 januari 1959; „Fra Diavolo" van Auber op 20 maart 1959 en „Orfeo'' van Gluck op 17 april 1959. Genoemde data gelden alle voor de première te Amsterdam. Wederom zullen Alfred Eichmann en Arrigo Guardierj als vaste dirigenten voor dit seizoen optreden; als gastdiri- genten worden genoemd: Ferdinand Leit- ner (voor „Lohengrin"), Henri Tomasi en Frieder Weisman (voor „Die Fleder maus"). De regie der verschillende opera's wordt gevoerd door Wolf-Dieter Ludwig, Frans Boerlage en Frans Vroons. De 46-jarige Franse minister van voorlichting, Jacques Soustelle, is als door een wonder ontkomen aan een moordaanslag. In een deel van onze oplaag van gisteren hebben we nog kunnen melden, dat vlak bij de Are de Triomphe enkele leden van de Algerijnse terroristenorganisatic F.L.N. met revolvers en machinepistolen hebben gepoogd de minister van het leven te beroven. Tegenover verslaggevers vertelde Soustelle hoe de aanslag in zjjn werk was gegaan. De auto waarin hjj reed moest stoppen voor het rode verkeerslicht. Toen kwam er een man op de auto af met een pistool in de hand. „In een reflexbeweging wierp ik mij op de bodem van de wagen, juist op het moment, dat het wapen af ging. Ik werd overdekt met glassplinters en een kogel scheerde rakelings langs mijn borst en doorboorde mijn revers, Mijn chauffeur toonde buitengewone koelbloedigheid en viel meteen de Algerijn aan die daarop in de richting van het metrostation vluchtte. Ook ik stapte uit de wagen- maar bevond mjj plotseling tegenover een nieuwe aanvaller, die van onder zijn jas een machinenistool tevoorscliiin haalde. Opnieuw liet ik mii plat voorover vallen zodat het salvo over mij heen ratelde. Toen ik overeind krabbelde zag ik de man zijn hielen lichten. Vlak bij me hadden verscheidene voorbijgangers mijn voorbeeld gevolgd en lagen plat op hun buik", aldus het reiaas van Soustelle. Er waren in totaal vier aanvallers geweest. Een van hen trachtte een taxi aan te houden om zo de wijk te nemen maar hij werd door de politie neergeschoten en in ernstige toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Fen van de voorbij gangers was door de kogelregen, die de Algerijn uit het machinepistool had afgevuurd dodelijk in de hals gewond. Inmiddels was de Algerijn, die door de chauffeur van Soustelle werd achterna ge. zeten in het metrostation gevlucht Om zijn aftocht te dekken vuurde hij enige schoten af waardoor drie omstanders wer den gewond Tenslotte werd hii toch door de menigte gegrepen maar door de po litie ontzet De andere daders wisten te ontkomen Later heeft de Parijse poli tie medegedeeld dat tien personen zijn aangehouden, die er van verdacht wor den bij de aanslag op Soustelle betrok ken te zijn geweest. volgens zeggen, represailles vreesde. De arrestant ontkende geschoten te hebben op de man die werd gedood en de drie mensen in het metrostation, die verwon dingen opliepen. Naar hij zei, had zijn revolver geketst. In het hewuste station werd een machinepistool gevonden. Van officiële zjjde is bekendgemaakt, dat verzetsstrijders van het F.L.N. in de afgelopen week vier mensen, van wie drie Algerijnen, hebben gedood en vijf le den van het leger en de politie hebhen gewond. In dezelfde periode doodde de politie twee verzetsstrijders, terwijl 180 leden van de F.L.N. werden aangehouden, Ruim drieduizend mensen werden on dervraagd en er werden enige wapens in beslag genomen. Twee pogingen om in industriële bedrijven sabotage te plegen mislukten vorige week. In de prefec tuur te Marseille is gistermiddag een bom ontploft, als gevolg waarvan drie mensen werden gewond. Er is veel scha de aangericht. Het Franse ministerie van Binnenland se Zaken heeft gisteren in een commu niqué de communisten, het communis tische partijblad „L'Humanité" en het communistisch-gezinde blad „Liberation" er van beschuldigd, dat zij de Algerijnse verzetsbeweging F.L.N. helpen. De buiten de wet gestelde Algerijnse communistische partij heeft inmiddels in een te Parijs verspreid pamflet de hard nekkigheid gehekeld waarmee de Franse regering „de wens van de ergste kolo nialisten uitvoert". Onmiddellijk na de aanslag heeft Sous telle een verklaring uitgegeven, waarin hij ondermeer zei, dat deze aanslag eens te meer demonstreerde, dat het Algerijnse Bevriidingsfront, dat er aan wanhoopt de strijd te winnen, teruggrijpt op de meest misdadige methoden. Dit zou echter niet verhinderen, dat Frans Algerije zal worden gered. ,Jk grijp deze gelegenheid aan om nog eens te verklaren, dat de moordenaars van de F.L.N. slechts een fanatieke minder heid zijn. die in geen geval moet wor den verward met de mohammedaanse werkzame bevolking", aldus Soustelle. Het Algerijnse Bevrijdingsfront beschouwt Soustelle. eens gouverneur- generaal van Algerije en een der leiden de figuren achter de schermen, die ge neraal De Gaulle aan de macht hiel pen, als vijand nummer een. De Algerijn die in de metro werd aan gehouden, verklaarde tegenover de po litie. dat hij zaterdag ji in een café van een lid van het Algerijnse „Natio nale Bevrijdingsfront" opdracht had ge kregen, de volgende avond met als ken teken een bepaald Parijs avondblad on der de arm in een metrostation te ko men, Daar had hij een hem onbekende Algerijn ontmoet, die hem bevel gaf maandagmochtend om negen uur naar de Avenue Friedland te gaan en te vu ren op de auto van Soustelle. De onbe kende had hem het nummer van de auto van de minister gegeven. Hij had aan het bevel gehoorzaamd omdat hij, In Parijs hebben Algerijnse mohammedanen maandagochtend met machinegeweer- vuur een moordaanslag gepleegd op Jacques Soustelle, de minister van voor lichting in het kabinet van De Gaulle. Deze Pelefoto laat zien hoe Soustelle na de aanslag, met pleisters op de hoofdwonden, veroorzaakt door rondvliegende glas- splinters, een persconferentie gaf. In politieke en economische kringen in de Indiase hoofdstad New Delhi heeft een bericht uit Tokio, volgens hetwelk de Amerikaanse regering waarschijnlijk een Japans plan inzake het stichten van een ontwikkelingsfSnds voor Zuidoost Azië zal steunen, verontrusting gewekt. Vol gens het bericht uit Tokio zal de Ame rikaanse regering 709 miljoen dollar in dit fonds storten. Onder het Japapnse plan zal Japans eigen industrie met behulp van Ameri kaanse gelden en grondstoffen uit Zuid oost Azië goedkope gebruiksgoederen ver vaardigen om de levensstandaard in Zuid oost Azië te verhogen. In economische en politieke kringen te New Delhi stelt men zich op het stand punt, dat, naar verluidt, ook door de re gering van India wordt ingenomen, dat het beter zou zijn indien de Amerikaanse hulp voor de onderontwikkelde landen in Zuidoost Azië rechtstreeks aan deze landen wordt verstrekt en niet via een fonds. Een dergelijk fonds zou volgens de te New Delhi gehuldigde opvatting tot uit werking hebben, dat de industriële ont wikkeling der onderontwikkelde landen wordt vertraagd in het voordeel van Ja pan. (Van onze Haagse redactie) Gisteren is voor de Hoge Raad een verkeerszaak behandeld met als uitgangs punt het verkeersbord op het kruispunt SchoonhovenSchel] ninenPapend recht Meerkerk. Dit bord heeft nl. reeds diverse malen aanleiding gegeven tot processen- verbaal. De automobilist, die dit bord nadert, moet nl. stoppen en voorrang geven. De opvatting van de kantonrechter van Dordrecht, die hieromtrent door A.N.W.B.-deskundigen was voorgelicht, leidde tot onverbinderdverklaring van het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij dit kruispunt tot stopkruispunt werd verklaard. De kam,tonrechter meende, dat de pro vinciale overheid bij een behoorlijke ver vulling van haar taak en redelijkheid niet tot deze aanwijzing had kunnen komen. De officier van justitie tekende hoger beroep aan maar ook de Dordtse rechtbank ont sloeg verdachte van rechtsvervolging en bevestigde de on verbindend verklaring van het besluit van G.S. Het cassatieberoep van de officier van justitie bij de Dordtse rechtbank werd hedenochtend behandeld. De officier had o.m aangevoerd, dat de rechtbank werd gisteren behandeld, met het beleid van G.S Bovendien was destijds, toen tegen het besluit van G.S. bezwaar kon worden aangetekend, door particulieren hiervan geen gebruik ge maakt door een beroep op de Kroon De A.N.W B. had mr. I. Hes uit Den Haag verzocht als pleiter op te treden voor een der overtreders, S. de V uit Gorinchem. De vraag, is het wel dringend noodzake lijk. dat dit bord geplaatst werd. kan dus na de beantwoording door de Hoge Raad de consequenties hebben van landelijke aard. Dan zou voor de tweede maal een rechterlijke instantie het besluit van G.S. op verkeersgebied ongedaan hebben ge maakt. Op de terreinen van de Verenigde Utrechtse Ijzerhandel aan de Industrie haven te Utrecht is de 59-jarige arbeider P. de K. gistermiddag bekneld geraakt tussen een rijdende kraan en een blok ijzer van plus minus vijf ton. De K. pas seerde het zware ijzerblok juist toen de kraan zich in beweging zette. Hij werd door het onderstuk van de kraan tegen het ijzerblok geperst en was op slag dood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3