Dagblad voor Schiedam en omstreken f Zelfbehoud van Westen eist j Amerika wil Nederlandse kruisers van luchtdoelraketten voorzien „Honest-Jolin"-raketten voor legerkorps en divisies r Werkloosheid boven aanvaardbaar peil Ook in 1959 nog bi jzondere activiteiten noodzakelijk A-bom op Rusland Weer dreigbrief aan ambassade Amerikaanse vliegtuigen hebben recht tot achtervolging Kobaltnaald gestolen W ervelstorm „Helen" Bus dook via fietspad in sloot dure paraatheid J Geleid projectiel Algemene weduwen- en wezenverzekering Baardig en waardig... Kard. Costantini ernstig ziek VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 1 huiles en Luns legden basis voor conferentie Incidenten in Nicosia Indien zij worden aangevallen 18 arbeiders ziek K.L.M.-Constellation week snel uit Twee wielrijders gewond Zeer binnenkort wordt een definitief voorstel van Amerikaanst zijde tegemoet gezien, waarbij de Amerikaanse regering Nederland de volledige installaties voor bewapening met luchtdoelraketten voor de twee Nederlandse kruisers ter waarde van ongeveer f 120 miljoen zal aanbieden. De kosten van de ombouw, welke naar voorlopige raming ongeveer f 20 miljoen per schip zullen bedragen, zullen dan voor Nederlandse rekening moeten komen. Het gebruik van lucht doelraketten aan boord van de kruisers wordt noodzakelijk geacht teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de snelle ontwikkeling van de aanvalstechniek van de moderne vliegtuigen. Aldus deelt minister Staf mee in de memorie van toelichting op de begroting voor 1950 van het departement van Marine. Specialisten naar N.'Guinea Duur eerste oefening Vlootplan gerealiseerd Waarom miljoenen voor defensie? „Uiteindelijke vernietiging mm*. Korte ontmoeting te New York Aanslag op Amerikaans consul «Sta? Migs neergeschoten Vaartuig getroffen HET WEER VOOR MORGEN NEVELIG nieuwe leaamscne courant Houding Sovjet-Unie eist nog defensie-miljoenen In een algemene inleiding op de memo ries van toelichting op de begrotingen van de aan hem toevertrouwde departemen ten zegt de bewindsman verder, dat op korte termijn van de Verenigde Staten eenheden ..Honest John"-raketten voor bet legerkorps en de divisies zuilen wor den verkregen. Zoals bekend kunnen deze raketten zowel van -een conventionele als van een nucleaire explosieve lading wor den voorzien. Op wat langere termijn is Voorts nog toevoeging aan de legerkorps artillerie te verwachten van een eenheid raketten met groter bereik dan dat van de „Honest John". Tevens wordt overwo gen de vliegtuigen van de Koninkliike Luchtmacht, bestemd voor de luchtverde diging, toe te rusten met operationeel doeltreffende en niet te kostbare viieg- Kor de eerste maal heeft men een xRegulus II".projectiel vanaf een onderzeeboot gelanceerd. Na de start vloog het wapen 300 km. land inwaarts, naar een Amerikaanse luchtbasis in California. Bij de lan- ding weigerde het landingsgestel echter uit te klappen, waardoor de >,Regulusverongelukte. Op de foto het moment, waarop de Regulus het luchtruim kiest; de pijl wijst naar de gedeeltelijk in rook ver borgen onderzeeboot Greyback tuigraketten. Deze zullen in combinatie met de oorspronkelijke bewapening wor den gebruikt. Wat de luchtmacht betreft maakte de minister de opmerking, dat Nederland over te weinig vliegvelden beschikt om te kunnen voldoen aan de door de geallieer de opperbevelhebber in Europa gestelde spreidingseisen. Voorts is het om perso nele. financiële en operationeel-technische redenen niet mogelijk reeds in vredestijd op alle beschikbare vliegbases een opera tioneel squadron permanent te statione ren. Wel zijn op de thans niet bezette of voor opleidingsdoeleinden in gebruik zijn de vliegbases voorbereidingen getroffen om, indien nodig, ook van deze bases uit te kunnen opereren. Zoals reeds eerder werd bekendge maakt, heeft de regering onlangs beslo ten enige aanvullende maarregelen te treffen voor de aanpassing van de bevei liging van Nederlands Nieuw-Guinea aan de nieuwe verhoudingen en technische ontwikkeling. De voortgaande levering van verschillende soorten oorlogsmiddelen, waaronder zeer moderne, aan Indonesië en de in intensiviteit nog toenemende pro paganda voor de zgn. „bevrijding" van Nieuw-Guinea doen immers een situatie groeien, die verschilt van de toestand zoals die tot voor enige tijd bestond en maken enkele aanvullende voorzieningen nodig. Deze omvatten uitzending van klei ne groepen specialisten op het gebied van luchtafweer, behorende tot de Kon. Land macht of tot het grondpersoneel der Kon. Luchtmacht. De minister maakt nog enige opmer kingen over de stand van zaken met betrekking tot het zo belangrijke vraag stuk van de duur der eerste oefening, welk probleem door het besluit van de Belgische regering om. na het werven van voldoende vrijwillig personeel, daar te lande de duur van de eerste oefe ning voor dienstplichtigen tot twaalf maanden te beperken, opnieuw een ac tualiteit heeft verkregen, die tot het maken van vergelijkingen noodt. Daarbij dient dan echter volgens de bewinds man met twee punten in het bijzonder rekening te worden gehouden. Ten eer ste beschikt het Belgische leger over een veel groter aantal beroepsperso- neel dan het Nederlandse en ten tweede bestaan daar goede verwachtingen met betrekking tot de mogelijkheid een groot aantal vrijwilligers te werven, zij het niet zonder het toekennen van hoge pre mies. Overigens is deze gehele kwestie in studie genomen door de commissie werkelijke diensttijd dienstplichtigen. In de memorie van toelichting op de begroting van het departement van oor log deelt de minister nog mee, dat de reorganisatie van de vierde parate divisie in de loop van dit jaar is voltooid en dat dit met de opbouw van de tweede parate divisie in de eerste helft van 1959 het geval zal zijn. De verdere reorganisatie van de Koninklijke Landmacht in het ka der van het nieuwe legerplan vindt ge stadig voortgang. De directie Militair Per soneel, die met de werkzaamheden op het gebied van het personeelsbeleid is belast, is met ingang van 1 mei 1958 vrij in grijpend gereorganiseerd. Het vlootplan, als vermeld in de de fensienota 1954, is met de indienststel- llng van Hr. Ms. „Amsterdam" op 10 april van dit jaar geheel gerealiseerd, aldus zegt minister Staf. In aanbouw zjjn thans nog slechts 16 vervangende ondiepwatermijnenvegers en twee ver vangende onderzeeboten. Het liSt in het voornemen In het jaar 1959 weer een bataljon mariniers voor herhalingsoefeningen op te roepen. In een algemene beschouwing over het defensiebeleid zet de minister uiteen, dat naar zijn oordeel de internationale politie ke verhoudingen nog allerminst zodanige perspectieven bieden dat enige verminde ring van de defensie-plannen gerechtvaar digd zou kunnen worden geacht. „Wil de westelijke wereld niet binnen afzienbare tijd in een positie komen, waar in zij militair en daardoor ook politiek geen afdoend antwoord meer heeft op de bedreiging door de Sovjet-Unie, dan zul len de westelijke verdedigings-voorberei- dingen voortdurend moeten worden aan gepast aan de gevaren welke dreigen". „Wij hebben in de scherpe politieke te genstellingen, die de internationale ver houdingen tekenen, met een tegenstander te maken, die zich van zijn ontstaan af de uiteindelijke vernietiging van de door hem zogenoemde „kapitalistische wereld" tot historische roeping heeft gesteld." „Hij heeft blijk gegeven er niet tegen op te zien dreiging met militair geweld of daadwerkelijk militair geweld te ge bruiken, wanneer hij meent daarmee een stap verder op de naar zjjn doel leidende weg te kunnen zetten. Het westen dient daarom blijvend weerstand te kunnen bieden aan c,en dergelijke dreiging", aldus minister Staf. 0e Sovjet-ambassade ln Londen heeft -*en anonieme brief ontvangen, waarin „een Amerikaanse piloot" dreigt, dat h\j vandaag, vrijdag, boven Sovjet-gebied een atoombom zal neerwerpen. Voorts zal er boven Polen een waterstofbom worden afgeworpen, aldus de brief, die de ambassade gisteren heeft gepubli ceerd. Het is de vierde maal sedert juli, dat de ambassade een dergelijke dreigbrief ontvangt. De brief, in blokschrift geschreven, was dinsdag in Ipswich, Suffolk, gepost. De ambassade heeft een fotokopie van de brief aan het Britse ministerie van buitenlandse zaken gezonden. De tekst van de brief luidt als volgt: «Mg*- De ministers van buitenlandse zaken *an Nederland en Amerika, Luns en Dul- 'es, hebben woensdag bij een onderhoud °P het hoofdkwartier van de V.N. een Öeel van de basis gelegd voor een meer v°lledige conferentie, zo wordt van ge- ï^ghebbende Nederlandse zijde te New *°rk vernomen. In feite hebben de twee bewindslieden •■besproken wat zij zullen bespreken" als elkaar te Washington ontmoeten op september en 1 oktober. Er zullen dan Probdemen worden aangesneden, die van ^ederzijds belang zijn alsmede kwesties Van internationaal belang. Voor Nicosia is gisteravondvoor onbe- J??alde tijd een uitgaansverbod afgekon- Y?''Sd naar aanleiding van enige incidenten 0 aarbij o.a. de Amerikaanse vice-consul Cyprus werd gewond. -"e Amerikaan werd diemaal bescho- pV In niet ernstige toestand werd hij in en Brits hospitaal opgenomen. Een lid van de Britse luchtmacht werd v een buitenwijk van de Cyprische Il°°fdstad bij een aanslag gewond. Bin- de ommuurde stad liepen twee Cyprioten schotwonden np. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Defensie heeft giste ren meegedeeld, dat overal in de wereld Amerikaanse vliegtuigen, die worden aan gevallen, het recht hebben ln een lucht gevecht de aanvallende toestellen boven het grondgebied van het land van de aanvallers te achtervolgen. Dit slaat ook op Amerikaanse vliegers, die door commu- nistisch-Chinese vliegtnigen zouden wor den aangevallen. De Amerikaanse vliegtuigen en sche pen in het gebied van de Straat van Formosa is bevolen bij het beschermen van de nationalistische Chinese bevoor rading van Quemoy dit eiland niet dich ter te naderen dan tot op drie mijl, al dus deze woordvoerder. In een communiqué van de Chinese nationalisten is meegedeeld, dat giste ren bij een luchtgevecht nabij Quemoy vijf Mig-straaljagers der Chinese com munisten zijn neergeschoten toen een der tigtal een aanval deed op nationalistische straaljagers, die bevoorradingsschepen be geleidden. De Nationalisten leden geen verliezen, aldus het communiqué. Volgers het communistische persbureau „Nieuw China" hebben vliegtuigen van de communisten gisteren zestien vlieg tuigen der nationalisten die operaties bo ven het vasteland uitvoerden, aangeval len. Een straaljager van de tegenstander werd neergeschoten en een beschadigd, aldus het persbureau. Circa 10 mijl van de baai van Liaoloe op Quemoy is gistermorgen een pa trouillevaartuig van de nationalisten door kanonvuur van de communisten getrof fen, aldus een communiqué van het na tionalistische ministerie van Defensie. Het communiqué voegt hieraan toe, dat het beschadigde vaartuig buiten het be reik van de communistische kanonnen is gesleept en later is hersteld. Twee lan dingsvaartuigen hebben gisteren onder bescherming van Amerikaanse en nationa listische oorlogsschepen goederen gelost op Quemoy, aldus het comminiqué. „Ik ben een Amerikaans piloot, die een vriend heeft verloren die boven Oost- Duitsland vloog. „Ik ben van plan mijn wraak te ne men door een atoombom op Sovjetgebied te werpen. Een of twee van mijn beman ningsleden zullen Britse piloten zijn. „Wij zullen van Mildenhall, Suffolk, starten. „Kijk uit, vrijdag a.s. „P S. Mijn vriend zal met zijn bemanning een waterstofbom op Polen werpen". T. W. J. Een woordvoerder van het „Foreign Office" verklaarde, dat de brief „op het eerste gezicht" een „grove grap" schijnt te zijn. Scotland Yard jj met een onder zoek blast. Een lid van de Sovjet-ambassade heeft het origineel van de brief aan een func tionaris van het ministerie laten zien, doch heeft dit weer meegenomen. Ook de originelen van de vorige dreigbrieven heeft de Sovjet-ambassade behouden. Functionarissen van het „Foreign Office"! kunnen daar de brieven komen inzien als zij dat willen, doch aan de politie zullen zij niet ter hand gesteld worden. De woordvoerder van het Foreign Of fice geloofde niet, dat de brieven door Amerikaanse piloten zijn geschreven. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Londen verklaarde dat de brief een vervalsing moet zijn. Hij merkte op, dat er geen vliegtuigen voor atoom bommen met gemengde Brits-Amerikaan se bemanning bestaan. De Amerikaanse luchtmacht in Enge land heeft nog bekendgemaakt, dat er op Mildenhall in het geheel geen Amerikaan se vliegtuigen zijn. Voorts heeft geen en kel persoon toegang tot de atoombommen zodat een bedreiging als in de brief geuit nooit zal kunnen worden uitgevoerd, al dus deze verklaring. Er ljjkt momenteel een lichte verbete ring op te treden in de situatie van de werkloosheid, aldus toont min. Suurhoff aan de hand van cijfers over 1957 en 1958 aan in de memorie van toelichting op de begroting voor 1959 van het de partement van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Hij vreest echter, dat ook als met enige verbetering in de wereldconjunc tuur zou mogen worden gerekend, in 1959 nog moet worden rekening gehou den met het voortbestaan van een werk loosheid, welke in verscheidene delen van het land een aanvaardbaar peil te boven zal gaan. Derhalve zullen ook in 1959 bijzondere activiteiten op het ge bied van de arbeidsvoorziening nodig zijn. Gezien de grote onzekerheid ten aanzien van de ontwikkeling van de Internationale conjunctuur en van de werkgelegenheid in ons eigen land is besloten voor 1959 eenzelfde bedrag voor subsidiëring van aanvullende werken uit te trekken als in 1958 tenslotte nodig bleék. Zou zich onverhoopt een zekere stij ging van de werkloosheid voordoen, dan zou volgens de minister de aanwending van de verkregen ruimere economische armslag voor een krachtige politiek tot vermindering van d.e werkloosheid zeer hoge prioriteit moeten hebben. De minister heriftnert in - dit verband aan zijn in 1956 gegeven waarschuwing dat het ook in tijden van hoogconjunctuur noodzakelijk blijft maat te houden bij de vervulling van wensen en behoeften. Hij voegt daar thans aan toe, dat de Neder landse volksgemeenschap er onvoldoende in is geslaagd dit maathouden te verwe zenlijken en dat de gevolgen niet zijn uit gebleven. Het is derhalve een eis van •algemeen belang, hieruit de les te trekken voortaan voorzichtiger te zijn. Een Joegoslavisch elektricien is ernstig ziek geworden, nadat hjj een kobaltnaald had gestolen en deze had verborgen in een schrijftafel. Nog 17 andere arbeiders bevinden zich eveneens in een ziekenhuis met ernstige klachten over pijnen in hoofd en maag. Een van hen lijdt aan neusbloedingen. De elektricien, die werkzaam was op een ijzer- en staalfabriek in Zenicia in Bosnië, zou de naald hebben gestolen, omdat hij dacht, dat te vijf miljoen dinar (bijna 7000 gulden) waard was. In de tijd, dat de naald in de schrijftafel verborgen was, hebben 17 andere arbeiders het lo kaal, waarin de schrijftafel stond, be treden. De naald is onmiddellijk weer overge bracht naar de loden doós, waarin ze werd bewaard. Nevelig met enkele overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zaterdag 20 september: zon op 6.21, onder 18.45 uur. Maan op 14.38, onder 23.35 uur. Naar het zich laat aanzien, kan de indiening van het wetsontwerp tot in voering van een weduwen- en wezen verzekering binnenkort worden tege moet gezien. Aldus deelt minister Suur hoff mee in de memorie van antwoord op de begroting voor 1959 van het de partement van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Voorts deelt hij mee, dat hij ernaar zal streven nog in de zittingsperiode van dit kabinet een wetsontwerp inzake een nieuwe invaliditeitsverzekering bij de Tweede Kamer in te dienen. Interdepartementaal overleg heeft thans plaats inzake het op het depar tement van Sociale Zaken en Volksge zondheid voorbereide wetsontwerp tot overdracht van wettelijke bevoegdhe den op het gebied van de loonvorming aan organen van het bedrijfsleven. Kierna zal het ontwerp aan de SER om advies worden gezonden. Dit nieuwe toestel van de Engelse luchtvloot, de Blackburn NA 39, is speciaal gebouwd om laag te opereren. Grote snelheid, gepaard aan grote wendbaarheid maken de machine tot een uiterst gevaarlijk wapen voor gronddoelen zoals b.v. colonnes en troepensamentrek kingen daar het bij verrassing opduikt om even snel weer uit het gezicht te verdwijnen. De Super Constellation van de KLM .Meson", die gisteravond om een minuut voor zes uit Amsterdam in Tokio arri veerde, heeft daarna zo spoedig mogelijk weer 't luchtruim gekozen. Gezagvoerder Schultz, die het toestel overnam van zijn collega Rab, die het naar Tokio had ge bracht, vond het namelijk raadzaam uit voorzorg uit te wijken voor de wervel storm „Helen"., welke op het ogenblik Japan teistert. Met de lege machine is hij daarom naar Fukuoka gevlogen, een vliegveld ten noorden van Nagasaki. Zodra de weersomstandigheden dat toe laten, zal hij naar Tokio terugkeren om dan vandaar met passagiers naar Amster dam te vertrekken. Het vertrek uit de Japanse hoofdstad is voorshands voor on bepaalde tijd uitgesteld. In Leiden wordt van 18 tot en met 20 september de grote jaarlijkse J EBO-fokveetentoonstelling gehou den. Op deze foto de kampioen-bok. (Van onze correspondent) Gisterenmiddag wilde op de grote weg Apeldoorn-Zwolle onder Epe, ter hoogte van de fabriek van Utermöhlen, een bus van de VAD een Volkswagen en een daarvoor rijdende Citroën passeren. Juist op het moment dat de bus de Volkswagen tot de bumper was genaderd, week deze echter naar links uit om zelf de Citroën te gaan passeren. De buschauffeur kon toen nog slechts kie zen tussen de Volkswagen „kraken" of nog meer naar links uitwijken. Hij deed het laatste en kwam daarbij op het fiets pad aan de andere zijde van de weg te recht. Daar reden drie scholieren- Van hen kwam de 13-jarige G. Herkert achter het voorwiel van de bus terecht. Met een schedelbasisfractuur werd hij overge bracht naar het Julianaziekenhuis in Apel doorn. De 14-jarige H. Kleiboer werd over een langs de weg lopende droge sloot ge slingerd en kwam in een weiland terecht. Hij liep diverse beenbreuken op en moest eveneens in het Julianaziekenhuis wordeno opgenomen. De 14-jarige J. Smallegoor kreeg slechts lichte schaafwonden. De bus zelf kwam met de neus in de sloot terecht. Van de ongeveer 25 passa giers werd echter niemand gewond. De Italiaanse kardinaal Costantin) Cel- so is ernstig ziek. De mogelijkheid be staat. dat hij een moeilijke operatie zal moeten ondergaan. De 82-jarige kardinaal is hoofd van de apostolische kanselarij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1