^sfen£ ill „DORP AAN DE RIVIER VAN FONS RADEMAKERS Gevoelsmatige onderwerpen, maar gasten brengen vaart en allure Katholiek Onderwijs hield wereldcongres DE MOEILIJKHEDEN IN DE MAASTRICHTSE KA P. Wiskundeonderwijs op en gymnasium herzien Geen invoerbeperkingen voor Amerikaanse kolen lil Nieuwe teleurstelling: Zelfs de goede smaak in het gedrang LUCIFER-LOC Sovjet-Unie achter reeds verworpen Oostdnits voorstel Het is helemaal legaal Sinds 1956 jaarlijks minder emigranten Kernenergie voor vreedzaam gebruik Reinaert-stoet gaat weer in Hulst Kerstpaketten voor Nieuw-Zeéland Atlas-raket ontploft Gelijkheid van leerstof in groepen van klassen Fr actie-voorzitter van KVP verzocht voor zitterschap of raadslidmaatschap neer te leggen Roode Kruis kreeg Zweedse vrachtauto Aankoopbeleid bij de landmacht ■ÏB VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 PAG1INA 3 Gouverneur Faubus over nieuw schoolplan EDINBURGH FESTIVAL BALLET MÉÉÉ SUS. Sjef de Smid (Hans Kaart) vertelt dokter Van Taeke (Max Croiset), dat de burgemeester van plan is hem na zijn zilveren jubileum als gemeente-arts te Ontslaan. Beeld uit de Nederlandse film „Dorp aan de Rivier" naar de gelijk namige roman van Antoon Coolen. «Poppetje gezien, het kastje is nu dicht'', zegt dokter Van Taeke, die *ijn kleine, gevoelige hart graag achter grote, onverschillige woorden verbergt, in de nieuwe Nederlandse film «Dorp aan de Rivier" tot zijn kinderen, als hij de kist, waarin het lijk van zijn vrouw rust, onher roepelijk voor hen sluit. Dezelfde woorden kwamen in ons op, toen het voordoek in de bioscoop zich na afloop van de vertoning weer samenvouwde, want de figuren uit Antoon Coolens gelijknamige roman, die regisseur Fons Rademakers op het doek had laten paraderen, waren voor ons spre kende en bewegende, maar zielloze poppen gebleven. Wat ons betreft, Was het kastje dicht en voelden we geen enkele behoefte om er ooit nog eens in te kijken. Een nieuwe teleurstelling dus, deze Nederlandse film. Een teleur stelling, die des te bitterder smaakt, omdat hier kennelijk een serieuze Poging is gedaan om het pad van de goedkope gijn en zelfs van het amusement-zonder-meer te verlaten en omdat we maar al te gaarne bereid waren om elk positief element in dit nieuwste filmprodukt van Nederlandse bodem van harte toe te juichen. Zeker, er zijn enkele punten, waarop met waardering kan worden gewezen, tiaar ze zijn helaas te schaars om het geheel te redden. De sfeervolle fotografie hijvoorbeeld, met name bij de inzet van film, nog vóór de titels op het doek bomen. De rake beelden uit het dorp t.ith met de markante figuur van dokter ^an Taeke op zijn paard tussen de ver schillende scènes. De voortreffelijk ver filmde en gemonteerde scène van de bodewake. Maar hetbezielende beeld ritme ontbreekt volkomen. De film mist ®'k tempo en vooral, Fons Rademakers hiist ten enenmale de gave om met beel den een verhaal te vertellen, de eerste eis, die aan een filmregisseur mag wor den gesteld. Willekeurige keus Er zit niet het minste verband tussen de verschillende scènes, die blijkbaar al leen uit de rijke stof van Coolens roman ziin gekozen, omdat ze het op het doek 'dekker zouden doen". Juist door dit ge- Mis aan enige menselijke achtergrond en aah menselijke drijfveren, komt de na- fbuk veel te sterk te liggen op het lugu- pas. De overtocht van dokter Van Taeke over de rivier vol kruiend ijs, die een j der spectaculaire en dramatische hoogte- punten van de film had kunnen worden, is opgenomen met miskenning van alle I mogelijkheden van een filmtechniek, die I reeds in de stommfe periode van de cine mafotografie gemeengoed was. De verhouding tussen de dorpelingen en de schilderachtige figuur van dokter Van Taeke met zijn prachtige eigenschap pen als medicus en mens, maar ook met zijn ernstige fouten en tekortkomingen, die het begrijpelijk maakt, hoe de bur gemeester voor zijn plan om de dokter na de viering van diens zilveren jubileum te ontslaan als gemeente-arts geen meer derheid kon vinden, blijft onverklaard, zoals er door het ontbreken van elk lo gisch verband in de film bijna alles onverklaard blijft. Het spreekt vanzelf, dat in een zo frag mentarische en verbrokkelde ver-beelding van het verhaal, waarvoor men niemand minder dan Hugo Claus het scenario en de dialogen liet schrijven, de verschillen de figuren geen enkele kans hebben om tot ontwikkeling te komen. Dat Mary Dresselhuijs als mevrouw Van Taeke, Jan Teulings als de burgemeester en Hans Kaart als Sjef de Smid naast vele andere goede bekenden van het Ne derlandse toneel in de film optreden, vermelden we dan ook uitsluitend a titre d'information. Alleen in een enkele scène tussen Max Croiset als dokter Van Taeke en Bernard Droog als de stroper Cis de Dove, vindt de toeschouwer even een mo ment van menselijke ontroering. Lees eerst het boek bere, het macabere en soms zelfs het aan stotelijke van bepaalde situaties, die Coo len in zijn sfeervolle boek met groot be grip voor de mens met zijn deugden, maar ook met zijn zwakheden, beschrijft. Daar door komt zelfs de goede smaak in het gedrang en het is onbegrijpelijk, dat zo wel de centrale keuring als de katholieke nakeuring deze film toelaatbaar hebben verklaard voor personen boven 14 jaar, waar een strenger voorbehoud zonder twijfel op zijn plaats zou zijn geweest. Tekort aan filmtechniek De rivier die zo'n voorname rol speelt in de roman van Coolen en die de sfeer en karakter van het dorp en zijn bewo ners bepaalt, komt er vrijwel niet aan te Gouveneur Orval Faubus van de Ame rikaanse staat Arkansas heeft Little Rock Kisteren een wettig plan voorgelegd om de scholen in die plaats in staat te stellen ie heropenen op basis van rassenschei ding. „Het is een gezond en uitvoerbaar Plan", zo verklaarde de gouverneur in een toespraak voor de televisie, „het is hele maal legaal". Hjj voegde hier aan toe: „Integratie zou de vernietiging van ons schoolsysteem, van onze opvoedkundige voortuitgang meebrengen, en het risico van ongere geldheden en geweld, die zouden kunnen Voorkomen ingeval er mensenlevens val len, misschien het uwe". Het Plan van de gouverneur hangt voor «en groot gedeelte af van een stemming, die op 27 september zal worden gehouden. Hij verklaarde, dat ingeval men zich tegen integratie verklaarde een aantal scholen overbodig zou worden, nl. die Welke gesloten zouden blijven. Deze den dan echter op privé-basis weer hen worden geopend. Naar aanleiding van één van Cecil B. De Mille's fameuze bijbelfilms verschenen er indertijd in de etalages van de New Yorkse boekwinkels, naast de aankondi ging van de film stapels bijbels, waarbij te lezen stond: „You've seen the picture, now read the book". „Hebt u de film gezien, lees dan nu het boek". Met betrekking tot „Dorp aan de Ri vier" moeten we onze lezers adviseren: Lees eerst het boek en ga dan de film zien, anders zult u er weinig of niets van begrijpen. Bij Nijgh en Van Ditmar in Den Haag is er overigens de zeventiende druk van verschenen, verlucht met foto's uit de film. Sinds 1956 valt een jaarlijkse vermin derde emigratie-genegenheid waar te ne men. Aldus merkt minister Suurhoff op in de memorie van toelichting op de be groting voor 1959 van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Als voornaamste oorzaken daarvan moeten worden aangewezen de afgeno men economische bedrijvigheid en gro tere (winter) werkloosheid in Canada, het wegvallen van de door de Ver. Staten geboden extra emigratiemogelijkheden en de zich in Australië voordoende lichte economische spanningen alsmede het zeer nijnende huisvestingsprobleem aldaar. De minister meent, dat de in ons land verminderde economische activiteit en de in verband toegenomen werkloos heid slechts weinig invloed op de om vang van de emigratie zullen oefenen. Zijns inziens valt daardoor bij nagenoeg gelijk blijvende omstandigheden voor 1958 niet te rekenen met een emigratie, welke boven 24.000 personen zal uitgaan. Regeringsopvatting over Neder landse plannen ongewijzigd Tijdens het internationale congres over het vreedzaam gebruik van atoomenergie, dat zopas in Genè.ve is gehouden, heeft de voorzitter van de Nederlandse com missie voor atoomenergie secretaris-ge neraal van het ministerie van Algemene Zaken en voorzitter van de Nederlandse commissie voor atoomenergie, mr. C. Fock, in antwoord op een hem door een ver slaggever gestelde vraag gezegd, dat de noodzaak om op korte tijd te beslissen over de verhoging van de energieproduk- tie door middel van atoomcentrales de laatste tijd iets minder sterk is dan ten tijde van de publikatie van het rapport van de „drie wijzen van Euratom". Zou hun rapport nu gemaakt moeten wor den, dan zou, zo meende mr. Fock, de ur gentie van de kernenergie iets lager ge steld moeten worden. Deze verklaring heeft hier te lande hier en daar enige verbazing gewekt en zelfs de vrees doen ontstaan, dat de re geringsopvattingen ten aanzien van de Ne derlandse plannen ten aanzien van de ont wikkeling van 't gebruik van atoomener gie zouden zijn gewijzigd. Het Tweede-Ka merlid Hazenbosch heeft zich in schrifte lijke vragen aan de minister-president de tolk gemaakt van deze ongerustheid, maar dr. Drees antwoordt daar nu op dat er van enige wijziging van inzicht bij de regering geen sprake ls. De door mr. Fock gebezigde bewoordin gen, zo zegt hij, doen blijken, dat hij niet speciaal en zeker nier in de eerste plaats het oog had op ons land, doch veel eer op geheel Europa. Uit de in de laatste tijd, zowel in binnen- en buitenland, geble ken conjuncturele omstandigheden met be trekking tot de Europese energievoorzie ning kan men inderdaad de conclusie trek ken, dat de noodzakelijkheid, om op de kortst mogelijke termijn tot kernenergie ontwikkeling over te gaan, iets minder groot is geworden, zonder dat hierdoor nochtans iets wordt afgedaan aan de nood- zakelijkheid^ van de bestaande plannen in hun totaliteit. Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen gaat zijn tweede Reinaert-stoet tegemoet. Nadat deze folkloristische optocht in 1956 voor het eerst was gehouden ontstond een con flict tussen het Reinaert-comité en het college van b. en w. van Hulst, hetgeen tot gevolg had. dat de optocht in 1957 geen doorgang kon vinden. Enkele maan den geleden is dit conflict opgelost, en dit jaar zal de stoet dus voor de tweede maal uittrekken. De Reinaert-stoet gaat uit op zondag 21 en zondag 28 september, telkens om 3 uur 's-middags: De hoogste wagens, (er zijn er bij van meer dan vier meter hoog) hebben afneembare en omklapbare onderdelen, om noch aan de de zijkanten, noch aan de bovenzijde met de stadspoorten in aan raking te komen. De stoet is ongeveer 2 km lang. Wij zijn het er ovér eens, dat de is, wat een eerste klas sigaret moet zijn - zacht, voldoening schenkend, subliem aroma, steeds gelijkblijvende kwaliteit. Ik houd van het „Silk Filter" hij heeft ze liever zonder mondstuk. Gladstone met of zonder Silk Filter houdt de smaak waarvan U houdt.. King Size sigaret alles Postpakketten voor Nieuw-Zeeland, waarvan het de bedoeling is dat zij de geadresseerden vóór Kerstmis bereiken, moeten, indien van de rechtstreekse ver zending over zee gebruik wordt gemaakt, uiterlijk 25 september ter post worden bezorgd. 7'V1- I n- Een drietraps „Atlas"-raket van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren ander halve minuut nadat zij de proefbasis te Gape Canaveral was gelanceerd, in de •ucht ontploft. Het was de bedoeling, dat de grote ra ket een afstand van 9.000 kilometer zou afleggen, aldus werd onofficieel verno- hien. Bij eerdere proeven met dit raket- type waren de raketmotoren ingesteld Voor een afstand van 5.000 kilometer. De „Atlas" ontplofte op een hoogte van ongeveer 15.000 meter. Het tweede programma van liet Edin burgh International Ballet werd gister avond in de Amsterdamse Stadsschouw burg gegeven. Het is ons na de hernieuw de confrontatie met deze jonge groep ge bleken, dat alle begin moeilijk, zeer moei lijk is. De danskunst in nu eenmaal een van de etherische deelkunsten, waarbij de individuele prestatie zwaar wordt gewo gen. Van hetgeen gisteravond over het voet licht kwam, was de bijdrage van drie gas ten van deze groep slechts in staat om enthousiasme in de zaal te wekken. Voor de balletliefhebber zij vermeld, dat Mar- jorie Talchief en George Skibine de enige waren die een open doekje kregen. En eigenlijk was het divertissement, dat ze brachten, samen met Max Bozzom vrij po ver en banaal. Een baron wordt beroofd van zijn juwelen door een mondaine dame, die een dievegge blijkt te zijn. Even dreigt een gentleman inbreker van het Arsene Lupin type haar te vlug af te zijn. Maar de „dame" wint. Skibine maakte dit bal let op muziek van Maurice Jarre. Het was de bravour en de technische perfectie die dit ballet maakten. Vergeleken bij het an dere dat wij zagen, had dit nauwelijks ver- medbare gegeven door de uitvoering een genoeglijke en komisch-mimische span- nlHet ballet „Secrets" van John Cranko, was een confrontatie met een dreigende driehoeksverhouding. Verveling en aflei ding vormen 't hoofdthema waarop Cran ko zijn ballet zette op muziek van Poulenc. Een goede danspartituur Een door zijn louter gevoelsmatig uitgangspunt en door een handicap van Claudie Algeranova^ die een keer viel, niet feilloos en met weinig spankracht gedanst ballet. De nonfigurale decoratie was naar onze me ning hier niet relevant. „The Great Peacock" was de aerae première van het tweede programma. Op In verband met de toenemende be- i lekenis, die de wiskunde voor de I Maatschappij heeft gekregen, is het noodzakelijk geworden de leerstof I Voor dit vak aan de hogere burger scholen en de gymnasia te herzien. Dit Is nu geschied in een Kon. besluit tot Wijziging van de algemene leerplan nen voor de openbare gymnasia en de °Penbare hogere burgerscholen A en dat is afgekondigd in Staatsblad nr. 431. In de sewijizgde leerplannen is gelijk heid gebracht in de leerstof voor de laagste vier leerjaren van de gymnasia en h« laagste drie leerjaren van de hogere burgerschool. Tevens is. o.a. door een duidelijke omschrijving, naar een beper king van de leerstof gestreefd. Ook in de leerstof van de hoogste twee 'e«rjaren van het gym. to B en de hogere burgerschool B is gelijkheid ge- een uiterst suggestieve muziek van Hum phrey Searle, met kleurige en interessan te kostuums van Yolande Sonnabend, heeft Peter Wright een „biologisch" bal let gezet. Hier was voor het eerst doel bewust gepoogd om het licht en de dé cors te integreren in de choreografie. Het komische gegeven van het mannetje dat door het vrouwtje wordt aanvaard en verstoten werd op een enthousiaste wijze benadrukt door het geluid en de entou rage. De bewegingen waren volledig op de biologische inhoud van de fabel afge stemd en de gymnastische toeren werden door Claudie Algeranova en David Poole goed en gaaf verricht. De spanning was er ongetwijfeld. Maar deze half magische sfeer was „te" zeer op het effect bere1 kend dan om te boeien omwille van de danskunstige prestaties. De muzikale elementen waren deze avond weer goed. Het élan ontbreekt om van een dansgroep te kunnen spreken, die een aanvulling betekent in de mo derne dansgroeperingen. Het internatio nale niveau dat wordt gepresenteerd, ligt boven de krachten van de groep. Bu. Dat je met lucifers nog ivel iets anders kunt doen dan alleen maar een sigaret aansteken, bewijst de vijftienjarige Engelse jongen Roy Bird, die hier trots de locomotief toont, die hij van duizend lucifers maakte. Roy verzamelt nu weer ijverig lucifers om voldoende bouwmateriaalte verkrijgen voor de bijbe horende wagens. Zijn grote liefde naast knutselen kunt u wel raden. treinen! (Van onze Romeinse correspondent) ROME, september 1958 Onder voorzitterschap van onze land genoot, mgr. dr. F. Op de Coul, werd in de afgelopen dagen te Rome het eerste wereldcongres gehouden van het Office International de l'Enseignement Catholi- que. Van welk een bijzondere betekenis dit congres is voor de toekomst moge blijken uit een korte schets van de ver rassende groei van dit internationale bu reau. Het initiatief tot oprichting ervan da teert pas van 1950, toen de nationale bu reaus van zeven landen hiertoe besloten. De eerste jaren brachten tal van moei lijkheden; niet alleen van organisatorische aard, doch ook ten aanzien van de ver houding van het Bureau tot andere inter nationale en katholieke internationale organisaties. Aan het eind van 1956 kwam de officiële goedkeuring van de statuten bij schrijven van mgr. A. Dell'Acqua, sub stituut van het Staatssecretariaat. Doch inmiddels was het Bureau gegroeid tot een organisme, dat niet minder dan 35 sta ten-leden telt, terwijl het in totaal 100.000 onderwijsinrichtingen, 600.000 leer krachten en maar liefst twintig miljoen leerlingen vertegenwoordigt. Het is duidelijk, dat het ogenblik niet ver meer is, waarop het Internationale Bureau het gehele katholieke onderwijs ter wereld zal vertegenwoordigen. (Voor de goede orde zij er hier op gewezen, dat het Bureau niet het gebied bestrijkt van het universitaire onderwijs, doch verder alle andere takken van katholiek onder richt). Om dit doel te bereiken, dat overi gens door de H. Vader in zijn redevoering tot het congres op zondagmorgen nadruk kelijk werd geformuleerd en aldus be krachtigd, zal het noodzakelijk zijn. dat, het Bureau in steeds inniger contact treedt met de reeds bestaande internatio nale organisaties. En de algemene v0°'"" zitter wees er met dankbaarheid op, dat organen als de UNESCO en de FAO met belangstelling de ontwikkeling volgen en dat er reeds van samenwerking sprake is Behalve uiteraard mgr. Op De Coul zouden als voornaamste sprekers optre den: de wij-bisschop van Bamberg, mgr. A. M. Landgraf, die evenwel vlak voor het congres overleed, en de Belgiscne mi- bracht, waardoor de combinatie van wis kundelessen in zodanige klassen van ly cea die ook thans wel plaats vindt en in verband waarmee in de eind examenregeling voor de gymnasia een voorziening is getroffen geen bezwa ren meer behoeft op te leveren. Voor het vijfde en zesde leerjaar van het gymnasium A is voorts do mogelijk heid gegeven in plaats van een deel van de traditionele leerstof onderv.-rpen te kiezen, die tot dusverre niet op het pro gramma voor die school voorkwamen en waardoor, naar mag worden verwacht, de belangstelling voor het wiskundeon derwijs in die leerjaren zal worden ver hoogd. Voor de laagste vier leerjaren van het gymnasium en de laagste drie leerjaren van de hogere burgerschool is het gewij zigde programma met. Ingang van 1 sep tember 1958 ingevoerd. Voor de volgende k'assen zal de in voering geleidelijk plaat® vinden. Leden van de Katholieke Volkspartij te Maastricht hebben gisteravond een al gemene vergadering van deze Statenkies- kring gehouden waarop - - kwestie rond de wethoudersverkiezingen te Maastricht ter sprake kwam. waarover ir organisa tiekringen beroering ;s geweest. De be sprekingen op de vergadering omvatten alle moeilijkheden welke zich rondom deze aangelegenheid hebben voorgedaan. Aan de voorzitter van de K.V.P.-fractie is gevraagd zijn fractie-voorzitterschap of zijn lidmaatschap van de raad neer te leggen. Aan het slot van de vergadering, die vannacht tot over twaalven duurde, is met grote stemmenmeerderheid een mo tie aanvaard, waarin de ledenvergade ring grote bezorgdheid uitspreekt over de verdeeldheid, welke aan de dag is ge treden in de Maastrichtse gemeenteraads fractie van de K.V.P. bij d<" recente ver kiezing van de wethouders. In de motie wordt verder verklaard, dat de K V.P zich geheel distancieert van het gevoerde fractie-beleid en dat zi ten zeerste het uit verschillende publikaties bekend ge worden beleid van de voorzitter van de K.V.P.-fractie, de heer J. Ensinck, af keurt; het beleid, zoals betoond op de laatst gehouden fractie-vergadering, doch in het bijzonder in de door de, voorzitter gehouden rede bij de openbare zitting van de gemeenteraad op 9 september. Op deze vergadering heeft de fractie voorzitter namelijk een toelichting gege ven over de kwestie, waarom een deel van, zijn fractie afweek van het reeds ge nomen besluit van de fractie, om alle vier wethouderszetels te bezetten, zodat een deel van deze fractie meewerkte aan de verkiezing van een P.v.d.A.-wethou- der. In de motie wordt aan de voorzitter van de K.V.P.-fractie verzocht om ter vermindering van het gevaar van nieu we conflicten en ter geruststelling van vele K.V.P.-kiezers en K.V.P.-leden, zijn voorzittersfunctie neer te leggen, zodat de raadsfractie kan overgaan tot de keu ze van een nieuwe voorzitter. Zij ver zoekt verder aan het Statenkring-bestuur zo spoedig mogelijk een Statenkringver- gadering te beleggen, waarop verslag zal worden uitgebracht over de gevolgen van deze motie. Er werd, met kleinere stemmenmeer derheid een amendement op deze motie aangenorhen, waarin in plaats van het bedanken voor het vo .rzittersehap van de fractie, aan de heer Ensinck werd verzocht zijn lidmaatschap van de raad neer te leggen. Minister Zijlstra kan er niet toe over gaan stappen te ondernemen, welke zou den kunnen leiden tot een drastische be perking of stopzetting van de invoer van Amerikaanse kolen in Nederland. Dit deelt hij mede in antwoord op desbetref fende vragen van het Tweede-Kamerlid Bakker. Het is hem bekend, zo zegt hij, dat de Westduise Bondsregering het af sluiten van nieuwe invoercontracten voor kolen uit niet-EGKS-landen onder vergun ning heeft gebracht met de bedoeling een remmende invloed op de invoer van kolen uit derde landen uit te kunnen oefe nen. De in West-Duitsland bestaande si tuatie op de kolenmarkt is echter slechts ten dele vergelijkbaar met de Nederland se. Weliswaar vindt ook in Nederland een stijging van de kolenvoorraden plaats, maar Nederland is voor zijn voorziening, zowel uit kwantitatieve als kwalitatieve overwegingen, in hogere mate op de in voer van kolen uit andere dan EGKS-lan- den aangewezen, terwijl West-Duitsland zijn kolenbehoefte overwegend uit eigen produktie kan dekken. De Nederlandse invoer uit derde landen heeft voornamelijk betrekking op cokesko len, gaskolen en antraciet, die zelfs bij de huidige marktverhoudingen in West- Europa niet of moeilijk verkrijgbaar zijn. Deze invoer zowel in totaal als uit Amerika, is derhalve een structurele noodzakelijkheid. Hij blijft uiteraard de ontwikkeling op de voet volgen, in het bijzonder in verband met de weerslag, die elders genomen of te nemen maatregelen op de situatie in Nederland zouden kun nen hebben. nister van Justitie Pierre Harmei, die echter op het laatste ogenblik verhinderd bleek naar Rome te komen. Hun beider referaten werden niettemin voorgelezen. Tijdens de plechtige slotzitting op het Romeinse Kapitool, waarbij ook kardinaal Pizzardo, prefect van de Studiën-Congre gatie aanwezig was, sprak minister Go- nella. oud-minister van onderwijs van Italië. Van Nederlandse zijde waren aanwezig behalve mgr. Op De Coul, directeur van het Centraal Bureau van Katholiek On derwijs in Den Haag en tevens president van het Internationale Bureau: de heer A. J. de Beurs, chef van de sectie-buiten land van het Haagse bureau en de ad junct-directeur van het bureau, de heer C. E. Schelfhout. Aan het eind van het congres werd mgr. Op De Coul bij ac clamatie tot internationaal president her kozen, terwijl de» Belgische hoogleraar prof. Lindemans tot secretaris-generaal werd benoemd. Tevens werden er drie vice-voorzitters gekozen, terwijl Mexico, Tanganyika, Belgische Kongo en Japan tot leden van het bestuur werden ge kozen. Zondagavond bood de internationale voorzitter een diner aan. dat gegeven werd in het Nederlands Priester-college en waar de pro-prefect van de propa- gande, kardinaal Agagianian en minister Gonelia als ere-gasten aanwezig waren naast een twintigtal van de voornaamste persoonlijkheden van het Congres en van het Internationale Bureau. De Sovjet-Unie stemt in met een Oostduits voorstel, dat de vier grote mogendheden een commissie vormen, welke een vredesverdrag m.et Duits land moet voorbereiden. Dit standpunt is vervat in een nota, die gisteren aan de Oostduitse ambassadeur te Moskou is overhandigd. Het Oostduitse perbureau A.D.N., dat dit vermeldt, verklaart voorts, dat no ta's van dezelfde inhoud zijn overhan digd aan de diplomatieke vertegen woordigers van Groot-Br ittannië, Frankrijk, de V.S. en West-Duitsland. De Sovjet-Unie stelt de onmiddel lijke vorming van bedoelde commissie voor Het Oostduitse voorstel is op 5 sep tember gedaan en door het Westen reeds verworpen. De Sovjet-Unie deelt voorts het Oost- duitse standpunt, dat vertegenwoordi- boderlaljc tijdens haar statie- Gistcrcn is op Paleis Soestdjjk de Zweedse vrachtauto, die H.M. de Konin gin is geschonken door de directie van de Scania Vabis vrachtauto- en autobusfa- gers van Oost- en West-Duitsland aan de vredesonderhandelingen moeten kunnen deelnemen, waardoor tevens de hereniging vergemakkelijkt zou wor den. Interiinrapport commissie- Koersen spoedig te wachten Naar wij vernemen, zal de commissie- Koersen inzake het aankoopbeleid van het Directoraat Materieel Landmacht, welke door de Tweede Kamer is ingesteld tij dens de interpellatie-Ritmeester ingevolge een motie-Vermeer, nog dit jaar een in- '"••'mrapport bij de Tweede Kamer indie nen. bezoek aan Zweden in mei 1957, overge dragen aan 't Nederlandsche Roode Kruis. Bij de aanvaarding van deze auto werd door H.M. bepaald, dat deze ter beschik king zou worden gesteld van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis. In overleg met het Roode Kruis is de opbouw van deze wagen ontworpen en het Scania Vabis chassis is door een Neder landse carrosseriefabriek voorzien van een drie-persoons cabine en een gesloten laadbak van vijf meter lengte. Het nuttig draagvermogen is 6y2 ton. Deze auto zal worden ingedeeld bij de z.g. nood-colon ne van het Roode Kruis Gisteren is op Soestdijk deze vracht auto in gerede toestand door de Zweedse ambassadeur in Nederland, de heer S. Dahlman aan Hare Majesteit de Koningin aangeboden in tegenwoordigheid van de directie van de Scania Vabis fabrieken, de heren G Nilsson en G. EHhammar en de a en w Beers van Adr. Beers N.V., te Rijswijk (Z.H.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3