NOORDPOOL lli^ Etiket „Toto-jaar" op jongste KNVB-jaarverslag Wat is het beroep van deze lezer? Theo Messidor favoriet voor de Grote Beneluxprijs Lord Liverpool verft kinderstoel - met gemak en GETALAG Tussen hemel en aarde DELFTSE STUDENTEN HEBBEN MINSTENS DRIE WIJZIGINGEN Het gruwelijke ijs van de Grote familieprijsvraag in vier series met prachtige prijzen Iedereen kan meedoen! Twee doden op de weg W Internationale resultaten geflatteerd Herb Elliott ontkent contract met Leavitt België-Nederland ook nu NIET op televisie Intern, bokswedstrijden te Rotterdam De hockey-competitie gaat van start Fel duel verwacht in Stichtse derby Wint Roland Merevelds Vier Kilometer Schoten in degradatie duel weer favoriet Record transfer voor Albert Quixall VB VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 PAGINA 4 y ENGELSE LEAGUE Boomerang bracht verwarring LEVERT CO Levert WAT U DOEN MOET: Vermeld op een briefkaart, wat naar Uw mening? het beroep is van de lezer, die wij hier hebben af gebeeld. Stuur deze briefkaart voor 25 oktober a.s. naar: Pamilieprijs vraag Katholieke Illustratie/Bea trijs, Nassaülaan 51 Haarlem. X. Prijzen in deze seriefiets ter waarde van f 200.-, elektrische koffiemolens, elektrische scheerappa- raten en tientallen andere prijzen. 2. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. 3. Bewaar een afschrift van Uw oplossing, want die kan u straks nog veel meer opleveren! (o.a. televisietoestel, bromfiets, pick-up, radio enz.) 'b Morgens begin ik al vroeg te werken. De meeste mensen slapen dan nog, maar mijn dienst, is niet langer dan die van anderen. De buurt waar ik kom kent mij heel goed omdat ze mij dagelijks zien komen. Soms breek ik iets, dat kost me dan geld maar dat is het risico van mijn beroep. Dit is een van de vele lezers van de Katholieke Illustratie en Beatrijs. Vrijdag is voor hem als voor zovele anderen - een be langrijke dag. Dan komt de man van de weekbladen, die hem meer ogen geven, meer levens endie hem een onverwachte kijk op de wereld geven, omdat de K.I. en Beatrijs levende bladen zijn, die een prachtige afspiegeling geven van het wekelijkse gebeuren. Daarom zijn ze in ieder gezin onmisbaar. Moderne mensen, die bij willen blijven kiezen dan ook allemaal de Katholieke Illu stratie en Beatrijs. Demi-finales honkbal-beker In Oost In Zuid PLASTICVERF van Ceta-Bever door 0TT0 LUDWIG 1. Als een zwarte, stalen haai schoof de Nautilus onder het zware pakijs van de Noordpool door.... Geruisloos voer de atoomduikboot door het donkere, ijskoude water naar de op pervlakte, waar een vinnige, snijdende wind striemde.... Het was gelukt. Boven de bergkappen van de pool vloog een vlieg tuig, een stip die verloren ging in de oneindigheid van deze ijsweredd. De Noordpool is voorgoed bedwongen. Maar hoeveel ja ren, hoeveel eeuwen hebben we daarvoor niet moeten vech ten? En hoeveel slachtoffers zijn er niet gevallen, hoeveel schepen niet door het ijs gekraakt? En wie herinnert zich niet de lange dooltocht, de Odyssee van de Polaris, een Ameri kaanse steamer, die onder kapitein Charles Hall een poging ondernam om de Noordpool te veroveren.. Het was de derde juli 1871 toen de Polaris de laatste Amerikaanse haven, New London uit het zicht verloor. 2. Captain Hall, vijftig jaar oud, heeft al van alles gepro beerd. Eerst was hij smid, toen journalist, totdat de poolkoorts hem in 1860 overviel. Sindsdien heeft hij altijd gevaren door de ijszeeënDe Polaris, die eigenlijk al als de „Perewin- kle" een roemrijke carrière tijdens de Burgeroorlog achter de boeg had, en waarop de kanonskogels van de Zuidelijken weinig vat hadden gekregen, werd versterkt met een zware ijsbreker. De bemanning was zorgvuldig gekozen: eerste stuurman Buddington, dan Tyson en als derde stuurman fun geerde Morton. De matrozen vormden een internationaal stel, en met de geleerden, die deze tocht als een studiereis mee maakten, was het al net zo gesteld. Van de regering had Hall het historische vaandel van Commodore Wilkes, die al in de zuidelijke Zeeën had gekoerst, gekregen. En zo richtte de Po laris dan de steven naar het geheimzinnige noordelijke Pool gebied. In Disco nam Hall enkele Eskimo-„loodsen" plus de nodige honden aan boord. Krakend brak het ijs, toen de Pola ris zich een weg door de Zeeëngte van Smith boorde. De 29e augustus zat het schip muurvast. Een paar dagen later werd het door een loeiende storm bevrijd.De tocht ging verder 3. Maar het pakijs dreigt de Polaris opnieuw in zijn kille greep vast te snoeren. Hall gooit een boodschap, waarin al hun avonturen tot nog toe staan opgetekend, overboord. Dat is, zoals een matroos met galgenhumor opmerkt: voor het nage slacht. De eerste september slaat een nieuwe storm het dunne laagje ijs op de zee aan stukken. De schroef wordt aan boord gehesen; want de golven gaan tekeer als door de duivel beze ten. Dan, vier dagen later, proberen ze het nog eens. Lang zaam koerst de Polaris noordwaarts. Tenslotte bereiken ze de noordelijkste breedte, waar een schip ooit gekomen is: 82 graden 16 minuten. 4. Weer verspert het ijs hun de weg. Door deze muur kun nen ze onmogelijk heen. Overwinteren dus. Het ijs versplintert of scheurt langzaam open, als de Polaris terugvaart, naar het dichtstbijzijnde land. Even lijkt het, of ze in een sprookjeswe reld terecht zijn gekomen. In plaats van één zon, één maan, zien ze er vier of vijf.... Soms ontdekken ze zelfs hun.... eigen schip, ondersteboven hangend in de licht. Een fata-mor- gana. Alles is hier bedrog en luchtspiegeling. In naam der U.S.A. neemt Hall het nieuwe land in bezit. mm In de K.N.V.B is nooit rust", zo schrijft secretaris-penningmeester Lo Brunt in zijn verslag over het hondsjaar 1957-1958. Steeds nieuwe problemen vragen onze aandacht, zelfs in jaren dat men van een betrekkelijke rust kan spreken. Wanneer er een etiket zou moeten worden geplakt op het hondsjaar 1957-1.958, dan zou erop geschreven moeten worden: Totojaar. Is die toto dan zo belangrijk? Ja en neen. Ja, omdat de inkomsten van zo enorme betekenis zijn geweest voor onze vereni gingen. In het afgelopen jaar ontvingen onze verenigingen in totaal ruim 3 mil joen gulden uit de toto. Zeer veel nuttig werk kon hierdoor worden verricht. Een ramp dreigt voor tal van clubs wanneer deze bron zou ophouden te vloeien. Neen, omdat onze bond een voetbalorga nisatie is en het accent duidelijk daarop legt. Het is echter overduidelijk gebleken, dat de toto zich verheugt in een alge mene belangstelling. In pers en radio zijn de zittingen van kantongerecht en rechtbank uitvoerig vermeld. Nog steeds is de spanning niet geweken, al zal het niet lang meer duren alvorens de bel voor de laatste ronde gaat. Dan zal de Hoge Raad moeten beslissen, of de K.N.V.B.- tot als een toegestane loterij in besloten kring is te beschouwen, dan wel als een verboden loterij. Wij hopen," aldus vervolgt het ver slag, „dat wij verder zullen mogen gaan. Niet in de eerste plaats voor de K.N.V.B., die de toto-middelen buiten zijn eigen huishouden heeft gehouden. Voor onze 3750 verenigingen is de toto echter onmis baar geworden. De steun, die wij aan an dere organisaties hebben kunnen geven, heeft de vertegenwoordiging van Neder land op internationaal sportgebied belang rijk kunnen bevorderen. Indien wij zoude moeten ophouden, ziet de toekomst er somber uit, tenzij de regering tijding inziet dat het instellen van een landelijke toto niet alleen gewenst, maar voor de bevor dering van de lichamelijke opvoeding van ons volk van zeer grote betekenis is. Mo- De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden voor de Engelse league lui den: Tweede divisie: Charlton Athletic Barnsley 40. Leyton Orient—Swansea Town 00, Scunthorpe UnitedStoke C. 1—1. Een internationale wielerwedstrijd voor profs te Tongeren is door de Belg Devol- tere gewonnen. Hij legde <je 107 km. af in 2 uur 38 min. Zijn landgenoot Luyten werd tweede met een halve lengte ach terstand. Op de 5e plaats ex aequo ein digde een grote groep renners, bij wie zich o.a. de Nederlanders Damen. Ker sten, Plan-taz, Van Breenen en Van der Pluyim bevonden. Allen noteerden de zelfde tijd al8 de winnaar. ge de Staatscommissie voor het loterij wezen, die de regering op korte termijn van voorlichting zal dienen, een gunstig advies uitbrengen". Wat de resultaten van het Nederlands Elftal in interland-wedstrijden betreft, merkt de heer Brunt op, dat uit 7 wed strijden weliswaar 10 punten werden be haald, doch dat daarbij in het oog gehou den dient te worden dat onze tegenstan ders zeker niet tot de toplanden behoor den. „Wij zullen sterkere tegenstanders moeten ontmoeten om onze juiste kracht te kunnen bepalen. Uitslagen van de wed strijden om het Wereldkampioenschap le verden het bewijs, dat in een land als het onze, waar de voetbalzaken niet veel an ders liggen dan in Zweden of in Duitsland, meer kan worden bereikt dan men opper vlakkig zou denken". Voorts blijkt uit het uitvoerige cijfer materiaal, dat dit jaarverslag begeleidt, dat de K.N.V.B opnieuw belangrijk in le dental toenam. In het seizoen 1957-1958 wa_ ren 3865 verenigingen aangesloten (zodat in één jaar 144 nieuwe verenigingen toe traden). Het aantal elftallen, dat aan de competities deelnam, steeg van 16.738 tot 17.575, Het aantal leden gaf van 422.317 naar 466.459 een stijging van ruim 44.000 te zien en daarbij komen dan nog 104.964 ondersteunende (z.g. toto-) leden. Tijdens internationale wedstrijden op de Oerlikonibaan te Zürioh is de Neder lander Wout Wagtmans derde geworden in een stayerwedstrijd over 1 uur. We reldkampioen Walter Buaher werd win naar, de Zwitser legde 72.015 km. af, Tim-oner bezette de tweede plaats. Wagt mans had een ronde achterstand. Ook deze keer zal er géén televisie uitzending zfjn van de voetbalwedstrijd BelgiëNederland Wie op 28 dezijr te Antwerpen wordt gespeeld). De enige mogelijkheid voor de N.T.S. zou gelegen hebben in overneming van de Belgische uitzending, maar evenals bij talloze vorige gelegenheden heeft de Bel gische voetbalbond de toestemming voor een uitzending geweigerd. Maandag 29 september zullen in de Rivierahal te Rotterdam internationale bokswedstrijden worden gehouden. In de hoofdpartij bokst Leen Jansen (kampioen van Nederland midden-gewicht) tegen de Franse half zwaargewicht Jacques Bro en komt Jo Lamers de Rotterdamse mid dengewicht, uit tegen Orlando Paso uit Nigeria. Voort* staat een wedstrijd tussen Jan Verhagen en de Belgische lichtgewicht Marcel Courtois op het programma. Leo Leavitt, de Amerikaanse promotor, die uit Sydney op het vliegveld te Sin gapore arriveerde, heeft tegenover ver slaggevers verklaard, dat de 20-jarige Australische wereldrecordhouder op de mijl en de 1500 meter Herb Elliott in principe bereid is op het voorstel in te gaan om professional te worden. „Er was slechts één belemmering", zei Leavitt. „ik wilde dat hij zijn eerste profdebuut zou maken met het Ameri kaanse basketballteam. de Harlem Globe trotters, die op het ogenblik in Tokio op treden. maar Elliott wil nog even wachten, totdat de tournee in het Verre Oosten voorbij is". Leavitt zei verder, dat hij nu wil onder handelen met de ouders van Jon en Ilsa Konrads, de jonge Australische wonder- zwemmers om over te gaan naar het professionalisme. Nauwelijks enkele uren, nadat de woor den van de Amerikaanse promotor Leo Leavitt door de wereld waren geseind, heeft Herb Elliott gereag^rd. „Er is niets van waar, dat ik een vdSrstel zou hebben geaccepteerd om voor 880.000 gulden prof te worden", aldus Elliott, „niet in prin cipe of om welke andere reden dan ook" De 20-jarige Australiër zei verder, dat Leo Leavitt misschien deze gedachte heeft gekregen toen ik hem naa,r het vliegveld te Sydney bracht en hem bijwijze van geste een b-o-me-ran-g gaf. Intussen verklaarde de moeder van Jon en Ilsa Konrads in Sydney, dat haar kin deren helemaal geen aanbod van de Amerikaan hadden ontvangen. ,,Mijn kin deren zij-n voor geen geld te koop en zolang zij minderjarig zijn is er geen sprake van d'ait zij professional worden". AMSTERDAM ZEER OUÖ'E GENEVER (Advertentie) (Van onze paardesportmedewerker) Mereveld biedt a.s. zondag een uit stekend programma van negen drave rijen waarvoor 94 inschrijvingen bin nen kwamen. De hoofdschotel bestaat uit de Grote Beneluxprijs, waaraan verbonden de Gemeente Utrecht Wis selbeker. Hierin zal waarschijnlijk Théo Mes sidor zijn reeks successen van de laat ste tijd wel voortzetten, te meer daar hij kan profiteren van een twintig me ter voorgift op Double Six M en Em- den. Hierdoor krijgen Sirona en Pretty Boy een kans voor de plaatsgelden. Een achttal dravers staat genoteerd voor Merevelds Vier Kilometer. Dat is een lange afstand en vergt veel van het uithoudingsvermogen. Roland zal zelfs 4080 m moeten lopen, doch dat kan de sterke hengst wel tegenover Sammy en Simone. De driejarigen zullen elkaar de Sprin- tersprijs over 1610 m betwisten. Onze verwachting gaat uit naar een zege van Wiebeline Wip of Wanda van Gon- ny. De leerling-pikeurs zullen voor de startlinten verschijnen in de Echtfeld- prijs. Violina Norton en Violetta D ma ken hierin een goede kans. Als out sider René M. mits fouten achterwege blijven. Hier volgt het volledige programma en daarbij onze tips: Angerlo-prijs. 1240 m. 13 inschrijvin gen: Xylon S, Xiphon S, Xanno Hano ver. Batenburgprijs. 2240 m. 13 inschrij vingen: Walewska Contessa, Wanda,. Whirlwind. Didamprijs. 2140 m. 10 inschrijvingen: Upita, Viola Sunshine, Vaja Con Dios. Sprintersprijs- 1610 m. 10 inschrijvin gen: Wiebeline Wip, Wanda van Gonny, Wala. Echtfeld-prijs (leerlingen). 2200 m. 7 inschrijvingen: Violetta D, Violina Norton, René M. Grote Benelux-prijs. 2240 m. 10 in schrijvingen: Théo Messidor, Pretty Boy, Sirona. Gendt-prijs. 2200 m. 10 inschrijvin gen: Traviata, Sjakie Scott, Rosa Dear. Merevelds Vier Kilometr. 4000 m. 8 inschrijvingen: Roland, Sammy Mars, Simone. Hattemprijs. 2240 m. 13 inschrijvin gen: Urania, Rob, Rosa Signal. Nog slechts enkele weken en onder het honkbalseizoen 1958 zal een streep getrokken worden. Voor de Hoofdklasse kan dit reeds zaterdag het geval zijn, indien Schoten ook op eigen terrein de baas blijft over De Volewjjckers. Vorige wee-k wonnen de Haarlemmers eerste wedstrijd die over de degrada tie van één van deze beide teams moet beslissen en zij hebben dus een fraaie kans zich veilig te stellen. Mochten de bezoekers winnen, dan zal een derde be slissende wedstrijd nodig zi.in om uit te ma-kien wie degradeert. Wij geloven niet dat het zover zal komen. De beker-competitie, gestart met 43 ne gentallen, is gevorderd tot de de-mi-fma- ie6. Het is niet denkbeeldig dat de h-onk- balliefhebbers als sluitstuk van het sei zoen toch nog een wedstrijd EDOEHS t-e zien krijgen. Want zaterdag ontvangt Sparta het met slechts één punt achter EDO geëindigde EHS en hier hebben de bezoekers ongetwijfeld de beste kansen. Zondag volgt, dan de ontmoeting tussen Schoten en EDO en wij rekenen op een zege van de landskampioenen. Met ver rassingen moet echter terdege rekening wordien gehouden, niet alleen omdat het hier bekerwedstrijden betreft maar ook I zijn we geneigd aan de Eindbovense clubs (Van onze hockeymedewerker) De aanvang van het hockeyseizoen biedt minder overzicht over de teams dan anders. De „Larense Schouw" moest voor het jubileumtoernool van de bond wijken en bij diverse andere toer nooien ontbraken te veel topploegen waarvan trouwens verschillende teams nog geen serieuze wedstrijd speelden. De heerlijke nazomer en de feesten van de bond maakten de voorbereiding van vele clubs tot een zeer vluchtige. Boven dien was er nog grote onzekerheid over de samenstelling de.r ploegen zodat wij ook een beetje in de mist tasten alle hartelijke zonnestralen buiten ten spijt. In West, waar Delftee Studenten met minstens drie wijzigingen aantreedt en Be Fair nagenoeg in de volle wapenrus ting van het vorige seizoen, kan het op het prachtige Crailose veld (al wéér een veld er bij, al wéér legio verbeteringen) een zeer spannend geval worden. Laren HHYC is altijd een big-match. Maar zal men de duels LoggereKrulze te zien krijgien of zuiden beide oud-Internationals hun aarzeling niet overwinnen? TOGO BMHC is ook al zo'n klassieker waarvan men nooit iets van tevoren kan zeggen. En niet in 't minst interessant in West is de nieuwe Stichtse „derby" tussen SCHC en het pas gepromoveerde Kampong. Dat worden harde nootjes tussen de Interna tional halfspeler Van Dijpk en de felle Stichtse Oranje-aanvallers Ho ogh temet ra en Zwier. In Oost krijgt kampioen Zwolle Ziut- Phen OP bezoek. De Zwollenaren hebben hier wel de beste papieren evenals trou wens Union, dat Wagenlmgen te gast krijgt. DKS moet het ln Enschede van Nijmegen kunnen winnen, doch wat de nieuweling Bully uit Oldenizaal, die de plaats Inneemt van PW, te Arnhem te- gten de withemdien aldaar zal presteren is met geen. mogelijkheid te vooralen. Vendo gaat „Good Old" Breda opzoe ken en krijgt er de puntjes stellig niet cadeau op het moeilijke Bredase veldje. Push weet misschien thuis een gelijk spel tegen HMHC uit Helmond te force ren. Bij MOP—HTCC en Tilburg—EMHC met het oog op het voetbalseizoen, dat verscheidene spelers aan honkbal kan onttrekken. de beste kansen toe te we achten de gastheren kansloos kennen, doch niet helemaal Of de Groninger Studenten al enigs zins ingespeeld zijn betwijfelen we. Mep- pel kon de kampioen onder de eigen Martinitoren het vuur wed een* na aan de schenen leggen. GroningenGHBS wordt een echte derby waarbij elke uit slag mogelijk is. LHC heeft te Tietsjerk wel een kans tegen HMC weldts ploeg nog al gewijzigd is. En wat de nieuwe ling GCHC uit Groningen in Assen zal klaar stomen valt al even moeilijk te voorzien. Manchester United, de ploeg die op 6 februari bjj de vliegramp van Miin- chen een groot aantal van zijn promi nente spelers verloor, heeft gisteren Al- bert Quixall gecontracteerd. Quixall, die 24 jaar is, speelde vijfmaal voor het Engelse elftal en was binnen- speler van Sheffield Wednesday. Hoewel de grootte van de transfersom niet be kend is gemaakt, neemt men aan dat deze ligt tussen de 37.500 en 40.000 pond sterling (rond de 400.000 gulden). Dit is het hoogste bedrag dat een En gelse club ooit voor een speler heeft be taald. Hef oude „record" bedroeg tot nu toe 35.000 pond, het bedrag dat Totten- ham Hotspur moest betalen voor Cliff Jones. Wel heeft een Engelse club al eens een hoger bedrag ontvangen voor een vertrekkende speler, zo bedroeg de trans fersom, die het Italiaanse Juventu* be taalde voor John Charles van Leeds Uni ted 60.000 pond. Woensdagmiddag is de 51-Jar. chauffeur P. van Oostrum uit de Van Koetsveld- straat in Den Haag, toen hij in die straat op zijn bromfiets reed, door nog onver klaarde oorzaak tegen de trottoirband 8*" reden, waardoor hij tegen de grond sloeg. 1 liep ernstige hoofdwonden op en over leed bijna onmiddellijk. De politie zoekt getuigen van dit ongeval. Woensdagavond is de 45-jarige J. Lan- ti-ng bij Stadskanaal bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. De heef L., die van een landweg, zonder op te letten de straat overstak met een brom fiets, werd gegrepen door een personen auto, bestuurd door C A. de R. uit Win schoten. L. was op slag dood. De Inzitten den van de auto. de bestuurder en zü° dochter, kwamen met de schrik vrij De wagen, die na een botsing in een sloot terecht kwam, werd zwaar beschadigd. L. laat vrouw en vijf kinderen achiter. Uit het Duits vertaald door JAN H. P. JACOBS 35). Het is niet meer dan een van Fritz Net- tenmair's nieuwerwetse grapjes. Zo ver hebben ze hem toch nog niet gebracht, dat hij in ernst aan zulke grapjes zou den ken. Maar als ze het tegen Paul durft te zeggen, dan gebeurt het en dan is het haar eigen schuld- Hij bewaakte al haar schreden en zij kon niets doen, zonder dat hij het aan de weet kwam, als ze dèt maar wist! En als ze het Paul door een derde liet vernemen, dan zou hij het heus wel aan hem zien. O, Fritz Nettenmair was er eentje, die..! De hele dag en halve nachten lang liep Christien dan als in koorts rond, Door haar angst groeide haar liefde voor Paul tot hartstocht. En verhinderen kon zij het niet, want die hartstocht vermeerderde weer haar angst. Zij zou naar hem toe willen snellen en hem in haar armen knel len. Dan berispte zij zichzelf weer om die gedachte, maar het was immers maar een grapje en het zou pas ernst worden, als zij er iemand lets van zou zeggen. Van angst verliet zij de kamer niet meer en liet zij zichzelf niet meer bij het raam zien. Zij zou iedere stap vermijden, iedere beweging, alles, wat er ook maar op zou kunnen wijzen, dat zij belangstelling had voor Paul. Zij had de moed niet meer nog met iemand te spreken, want als haar man dat zou merken, zou hij kunnen den ken, dat zij een boodschap voor Paul door gaf. En haar man zag haar groeiende hartstocht, zag hoe zijn middel om te ver tragen wat komen moest, het alleen maar versnelde en hij wachtte weer en telde hoe langer hoe ongeduldiger, dat de planken niet braken- en het touw niet scheurde. Het was een sombere, zwoele nacht. De nacht voor de dag, dat Paul de ver siering op het dak van de toren zou gaan aanbrengen. Fritz Nettenmair sloop door de achter deur naar de loods om van daar uit naar Paul's venster te kijken. Als hij het licht zag uitgaan, placht hij altijd de achter deur te sluiten om zich aan zijn dranknei gingen te gaan overgeven. Sinds de nacht, dat Valentijn de achterdeur geopend had met de sleutel van de loods, had Frltz Nettenmair nog een hangslot aan de grendel bevestigd. Paul was nu nog niet naar bed- Frltz Nettenmair wist, dat Paul uit overdreven voorzichtigheid nooit het licht uitdeed, als hij al in bed lag. De lamp stond ver van het bed af op zijn schrijftafel. Daar zette hij ze in een schaal en blies ze uit, voor hij in bed stapte. Fritz Nettenmair stak een gebalde vuist naar het venster uit. Ook nu draalde Paul hem te lang. Hij was moe en ging de loods in. De sleutels van de achterdeur paste ook op de loods. Daarbinnen was het don ker. Als de leidekker zijn leien op maat klopt zit hij schrijlings op een bank, in het mid den waarvan een klein aambeeldje beves tigd is. Fritz Nettenmair liep tegen zo'n bank aan en beschouwde dit toeval als een uitnodiging om te gaan zitten. Door een opening kon hij het raam van Paul in het oog houden, hij wilde het uitgaan van het licht hier afwachten. De leidekker verricht vaak timmermans werk en daarvoor heeft hij een kleine tim- merbijl bij zijn gereedschap. Zo eentje had op de bank gelegen, maar het was eï af gevallen, toen Fritz ging zitten. Hij raap te het op en hield het zonder bedoeling in zijn handen, want hij was met zijn ge dachten in de kamer. Hij zat bij het becj, van zijn vrouw en joeg haar schrik op het lijf met allerlei dreigementen. Ergernis over het getalm van Paul uitte zich daar in, want dat getreuzel verhinderde hem, vroeger verdoving in de drank te gaan zoe ken- Hij leunde in gedachten met zqn hand op het bed van zijn vrouw en voelde aan de bewegingen van de deken, dat zij over al haar leden beefde. Hij leefde zich he lemaal in haar angst in, hoe hij zelf Paul tot haar enige gedachteninhoud maakte. Hoe zij hem morgen tegemoet moest snel len, als hij van 't werk kwam. Als zij, ge dreven door het vuur van haar angst, haar armen om hem heensloeg, dit mooie, ver vloekte mooie wijf, dan zou hij wel geen bloed in zijn aderen moeten hebben, ge steld al, dat hij nooit de gedachten gekoes terd had, waar hij nu mee opstond en naar bed ging, iedere dag en waarschijnlijk op ditzelfde ogenblik. Het moest gaan gebeu ren waar Fritz Nettenmair zo bevreesd voor was, een vrees, die hem tot de on gelukkigste van alle schepselen had ge maakt. Maar morgen zou het gebeuren, wat die ziener voorhad. En nu stond hij weer op de hoek van de straat en keek weer naar boven en wachtte en telde vertwijfelder dan ooit. Hij baadde in angstzweet en de planken wil den maar niet breken en het touw niet knappen. Hij zou die voorspelling nog tot een sprookje maken en leven blijven, dit jaar, tien jaar, honderd jaar, aileen uit haat tegen hem. En hij telde telkens weer een, twee, hij zei nu moet.. Op hetzelfde ogenblik hoorde hij het ge luid van een brekend touw en sprong op uit zijn koortsdroom. Maar de woeste angstwekkende vreugde was vergeefs. Hij stond niet op de hoek en keek niet omhoog naar het dak van de kerk. Hij zat in de loods, het was nacht. Maar het geluid had hij gehoord, dat was geen zinsbe- choogeling. En het kwam van daarginds. Zijn haren stonden overeind- Daar lagen de hangstoelen en de katrollen met hun touwen. Hij had wel honderdmaal horen vertellen, dat iedere leidekker wist wat dat geluid, dat voorteken zeggen wil. Maar 't moest driemaal klinken alsof er 'n touw scheurt en hij had het pas éénmaal ge hoord. Hij luisterde, hij drukte zijn vuist tegen zijn hart. Het kloppen en bruisen van zijn bloed, op en neer door zijn ade ren, zouden hem nog verhinderen het te horen, als het geluid zich herhaalde e° dan nogeens klonk. Hij luisterde ingespannen, maar het ge' luid kwam niet weer. En dan flitste et een gedachte als een blauw gloeien de bliksemstraal door de krampen, waar al zijn gevoelens in samengevlochten w®' ren: de gedachte om het noodlot een hand je te helpen. Hij had het bijltje nog i° de handen; zonder bijgedachte had hij het scherp over de palm van zijn hand laten glijden; nu drong het tot hem door. de bijl was scherp, de hoek spits. Fr stond een hele rij van gedachten voof hem klaar; het was, alsof zij er al lantf stonden en de bliksem hen alleen ma®r zichtbaar had gemaakt- Morgen zou Paul zijn ladder aan de torenspits knopen, dan het touw met d® katrollen en de hangstoel. Fritz Nettenmair greep om zich he®° en hield het touw in de hand. Het nood lot wilde, dat hij het hielp, daarom legde het hem touw en bijl in de hand_ Wie wist, dat hij hier was?. Drie, vi®r steken met de bijl rondom het touw, nau welijks zichtbaar, vormden samen ee° grote scheur als het gewicht van een ster ke man aan het touw trok en de zwaaien' de beweging van de hangstoel rond d® toren het gewicht van de man n°s vergrootte. Wie kon aan de steken dat ze met opzet waren aangebrach'- Een touw, dat overal heen gesleurd word en half over de grond sleept, kan allerlei scherpe voorwerpen terechtkom®0' (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4