V.N.-Assemblée begon algemeen Ministers van buitenlandse zaken van V.S. en Sovjet-Unie gaven visie op wereldproblemen debat Stoker „pookte" in beleggingen Balans komt in evenwicht Nieuwe roman over de strijd om Stalingrad DE Uit alle Valutahandel zou lucratief zijn Canadees fruit voor de Koningin Tussen Don en Wolga- relaas van een ooggetuige „Wijsheid en geduld" mmÊtHÊÊÊÊÊÊÊmÊmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIBÊKÊÊM Nieuwe Austin in verrassende style VRIJDAG 19 SEPTExMBER 1958 PAGINA 5 JOHN FOSTER DULLES, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft gisteren op de eerste dag van het algemeen debat in de Algemene Vergadering der V.N. verklaard, dat de V.S. zich Het recht voorbehouden het vraagstuk Formosa voor de V.N- te brengen indien de besprekingen Welke thans te Warschau worden gevoerd tussen de Amerikaanse en Chinese ambassadeurs geen succes hebben. Over het Midden-Oosten zei Dulles, dat de V-S. verwachten spoedig na de ambtsaan vaarding door de nieuw gekozen Libanese presi dent, generaal Sjehab, besprekingen te openen over ven schema voor terugtrekking van de Amerikaan se troepen op korte termijn. De Amerikaanse mi nister sprak ook over een V.N.-vredesmacht zoals door Eisenhower vorige maand is voorgesteld en suggereerde, dat het geen strijd- maar een waar- nemings- en patrouillegroep zou moeten zijn. Dulles besteedde vervolgens aandacht aan econo mische hulpverlening, ontwapening en het gebruik van de ruimte. ANDREI GROMYKO, de Sovjet-minister van bui tenlandse zaken, herhaalde de eis, dat de Ameri kaanse troepen op Formosa zullen worden terug getrokken en zei nogmaals, dat de Sovjet-Unie bereid is „te allen tijde communistisch China te helpen gezamenlijk de agressors af te slaan". Ook wilde Gromyko weten wanneer de Amerikaanse strijdkrachten uit Korea zullen worden terugge trokken. Hij eiste vervolgens „de onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse en Britse strijd krachten uit het Nabije Oosten". De Sovjet-minis ter sprak over Algerije en zag als enig mogelijke oplossing onderhandelingen tussen de Franse rege ring en de F.L.N. Het meest brandende vraagstuk vond Gromyko evenwel de ontwapeningskwes^é Met betrekking hiertoe overhandigde hij de voor zitter een memorandum. Over een VN.-vredes- macht zei Gromyko, dat de voorstanders hiervan b.v. in de vorm van een V-N.-strijdmacht tot elke prijs Amerikaanse wapens in het Nabije Oosten willen houden. Chinese agressie V.N.-vredesmacht Gromyko Geld verloren Les Sables d'Olonne (Frankrijk) Londen Cairo Moskou Roden (Dr.) Windsor Engeland Dallas (V.S.) Eigen zaak De politie vermoedt overigens, dat M. voor eigen rekening werkte, dat hij nooit meer afloste dan h(j van anderen wist los te krijgen, waarbij uiteraard voor hem zelf iets aan de strijkstok bleef hangen. De mogelijkheid bestaat, dat M. heel wat meer mensen heeft be drogen dan de recherche thans bekend is. KERK EN TOREN VAN UDEN- HOUT GERESTAUREERD Dulles Economische ontwikkeling Sovjet-memorandum. Grote belangstelling voor Expo INDIASE NOVICEN DEDEN PROFESSIE Ambassadeur bij Franciscanen in Alverna MR. J. N. METZ RIDDER H. GREGORIUS De eerste dag van het algemene debat in de V.N.-Assemblée was geopend door de Braziliaanse minister Negrao de Lima, die voornamelijk over economische kwes ties sprak. Gisteren hebben voorts naast Dulles en Gromyko ook nog vertegen woordigers van Panama en Japan het Woord gevoerd. De Japanse minister van buitenlandse zaken, Foedjijama, deed een beroep op de „twee partijen" in het ge bied van Formosa om af te zien van ge- Weid en een redelijke oplossing te zoeken Hij juichte dan ook het Amerikaanse- Chinees oxerleg in Warschau toe. Foedjjjama sprak voorts o.m. ook over het „geschil tussen Indonesië en Neder land dat nog steeds onopgelost blijft". De Japanse minister zei, dat de twee direct bvj de kwestie betrokken landen hun wijs heid en geduld moeten tonen en elke po sing om hun geschillen op vreedzame Wijze te regelen moeten aanwenden In een klimaat van verzoening. Minister Dulles begon zijn rede met een beschrijving van de toestand in het Verre Oosten. „23 augustus jl. vingen de Chinese com munisten plotseling een hevig bombarde ment van de Quemoy-eilanden aan. De beschieting werd uitgevoerd met geschut, dat in hoofdzaak door de Sovjet-Unie was geleverd. Gedurende de daarop volgende weken zijn honderdduizenden granaten op de eilanden neergekomen, waar zij dood en verwoesting veroorzaakten. Deze be schieting ging gepaard met pogingen van eenheden der communistisch-Chinese ma rine, om de verbindingen der eilanden af te snijden. De verdedigers werden voor de keuze gesteld zich over te geven of vernietigd te worden. Ik weet, dat er in deze situatie vele fac toren zijn, die het geheel ingewikkeld ma ken. Doch de volgende twee feiten staan onomstotelijk vast: 1. De regering te Peking heeft in de negen jaar van haar bestaan nimmer ge zag uitgeoefend over Formosa, of de eilan den nabij het Chinese vasteland. 2. De communistisch-Chinese regeling poogt thans gezag over deze gebieden te vestigen door het aanwenden van geweld", aldus Dulles. Sprekend over Hpngarije verklaarde de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, dat de wereld was ge schokt door de wrede vergeldings- en schrikaanjagende maatregelen die na het neerslaan van de Hongaarse opstand werden genomen. „Regeringen, die geloven in het zelf beschikkingsrecht der volken, de fun damentele menselijke rechten en de be scherming van kleine landen, hebben tot dure plicht hun standpunt in deze op ondubbelzinnige wijze te blijven duide lijk maken", zo zei hij. Over een V.N.-vredesmacht zei Dulles, dat de V. S. menen, dat het personeel voor deze vredesmacht, het best kan wor den aangeworven in de landen, die geen permanent lid van de veiligheidsraad zijn. Het volgende door Foster Dulles behan delde onderwerp, was dat der ontwape ning. „Op dit gebied is in de afgelopen maan den een duidelijke vordering gemaakt, nu op technisch gebied overeenstemming is bereikt over de methoden, om in de ge hele wereld kernontploffingen te kunnen waarnemen. Gisteren is de 36-jarige stoker C. W. M. voor de officier van justitie geleid. Dezer dagen werd hi) door de recherche van het bureau Bergsingel aangehouden, toen hU op weg was naar een bekend Rotter dams restaurant, waar hij een afspraak had met een zakenman. Deze zakenman had hij reeds verschillende malen ont moet en getracht te interesseren voor be legging van gelden op een Internationale Valutabank, welke in Duitsland haar zetel zou hebben en een bijkantoor in Amster dam. De stoker had de zakenman verteld, dat deze valutahandel een winst van honderdtwintig tot honderdzestig procent per jaar zou opleveren. De zakenman vertrouwde het niet he lemaal. Hij maakte een afspraak met M. dat hij in het betreffende restaurant drie duizend gulden kon komen halen, maar schakelde tevens de politie in. Deze ar resteerde M„ omdat hij al eens eerder voor een soortgelijk geval op het bureau was verhoord. Dit betrof toen een aflos sing van een bedrag van circa 12.000 gul den. toebehorend aan een zestal personen, die hem in goed vertrouwen geld hadden gegeven. M. hing toen een verhaal op, dat hij juist op de aflossingsdatum dit geld in Amsterdam had verloren. Bij nader on derzoek bleek, dat hij inderdaad bij de Amsterdamse politie aangifte had gedaan. Hij had, zo vertelde hij de hoofdstedelijke WINDSTREKEN Het was op een wel wat rustieke Weg, dat de automobilist een koe in de verte zag. De koe had kennelijk iets tegen de auto en botste recht tegen de Wagen op. Daarna zag de automobilist be koe niet meer,, want die vloog met ®en grote boog over de motorkap en een onderdeel van-een seconde daarna had de chauffeur een passagier achter in zitten. De koe was door het linnen dak op .de zitting terecht gekomen, moest uitgezaagd worden en had niet ®ens zóveel beschadigingen opgelopen, dat ze tot koelapjes gemaakt moest Worden. Nieuwe levensverzekeringsmogelijk. neid: laat Uw. hond tegen ziekte, aller- toj andere medische ingrepen en zelfs 'ogen overlijden verzekeren. Het le- ven van de hond kan verzekerd wor den to-t een bedrag van 10.000 toe. De Premies zijn echter nogal behoorlijk. Wanneer U een jonge hond voor f 10.000 bij overlijden wilt verzekeren, dient U 800 per jaar premie neer te ieggen. Tweeduizend gasten zullen aanzitten ®an tafels, die tezamen ongeveer een kilometer lengte beslaan. Het is ter gelegenheid van het huwelijk tussen "mir Mohammed, zoon van de kroon prins van Arabië en Muna, dochter van de Azzam Pasha van Egypte, dat dit feest van duizend-en-een-naaht- ®Prookjesachtigheid plaats vindt. Voor hvt diner worden ongeveer duizend 'atnsbouten klaar gemaakt, terwijl het rijnste fruit bij tonnen tegelijk wordt aangevoerd. Ook Rusland kent zijn populaire lied- i^rzangens en een van hen is Mark ®ernes, die veelvuldig voor radio en Revisie optreedt en een soort ver- !;r'ng geniet bij de Russische jeugd als heer Elvis Presley in Amerika. De is echter in ongenade gevallen, 5a.dat hij op uiterst gevaarlijke wijze P°br Moskou's straten doolde met een ®uto en een politie-inspecteur. die hem Wilde doen stoppen, zeifis van zijn y^agen wist af te gooien. Bernes was uevig verontwaardigd toen men hem todelijk te pakken had. want hij jbaakte aanspraak op een speciale be handeling zijnde een „grote ster". Het blad „Komsomol Prawda" heeft de gelegenheid meteen te baat geno men om de zangkunst van de heer Bernes onder vuur te nemen,, houdt een pleidooi voor een beter soort lichte muziek dan kameraad Bernes ten beste geeft en vindt bovendien dat componisten, radio- en filmlieden in gebreke zijn gebleven de smaak van het geachte Russische publiek te vormen. U ziet het wel. het is in Rus land al niet veel anders dan in het zo kapitalistische Amerika. Een vijfjarenplan is door de ge meente Roden in Drenthe ontworpx, bedoeld om aan de uitbreidingsplan nen vorm te geven. Het aardige van dit project is. dat het geheel is sa mengesteld naar aanleiding van ver langens en voorstellen uit de bevol king zelf. Er waren in de gemeente werkgroepen gevormd, die elk een on derdeel van het onderzoek in handen kregen. Het Drents Economisch Tech nologisch Instituut, hield er oen ze kere supervisie op. Er komt nu een uitgebreid rapport, dat, volledig is sa mengesteld uit de gegevens verkregen van de werkgroepen geordend door de deskundige lieden van het DETI. Een ander gevolg hiervan is. dat de belangstelling voor gemeentezaken sterk is toegenomen en wanneer de raad dergelijke zaken behandelt is de publieke tribune veel te klein. De 21-jarige graaf van Winchilsea kreeg van de rechter een boete, om dat hij zijn auto onbeheerd had ach tergelaten buiten de poorten van het kasteel van Windsor. De grafelijke familie heeft een familiespreuk, die men trots in het wapen voert: „Van geen schuld bewust''. Diep in Texas, in Dallas, kunt u wanneer u daar eens ooit mocht ko men nog een stukje vaderland aan treffen. Het is namelijk het pas ge opende KLM-kantoor, dat het 25ste is dat de KLM in de Verenigde Sta ten heeft. Het nieuwe kantoor is zeer modern ingericht. DP achterwand van het interieur, die vijf meter lang en anderhalve meter hoog is, bestaat uit één stuk plastic, een van de grootste stukken van dit materiaal ooit in de V.S, vervaardigd. Op die wand is het luchtnet van de KLM. dat 118 steden in 74 landen omvat, aangebracht. politie, een bedrag van 27.000 gulden ver loren, zijnde vijftienduizend gulden van hemzelf en de rest van anderen. Toen M. door de politie van het bureau Bergsingel op zijn gang naar het restau rant werd aangehouden, had hij nog maar vijf gulden op zak. benevens een kwitan tie ten bedrage van 4200 gulden, zijnde de drieduizend gulden van de zakenman en 1200 gulden, zijnde de rente over vier maanden. De stoker vertelde tijdens het verhoor, dat hij juist voordat hij naar het restau rant ging, aflossingen had betaald aan diverse mensen tot een total bedrag van 2600 gulden en dat hij daarom maar zo weinig geld op zak had. Verder beweerde M. dat hij werkte in opdracht van een zgn. bankinspetceur, voor wie hij als agent optrad. Voor 1 nov. a s. zullen de steigers, die nu nog om de toren van de Udenhoutse waterstaatskerk staan, worden weggeno men, een nieuwe toren zal dan de trots van het dorp zijn. Reeds lange tijd ver keerde de toren, die nu evenals de kerk wordt gerestaureerd, in staat van ontbin ding. Als men ziet hoever het hout en ko per zijn vergaan, dat nu in brokjes naar benedep valt. vraagt men zich af. hoe de toren nog overeind heeft kunnen staan Wij hopen nu te Genéve over een daad werkelijke ontwapeningsovereenkomst te kunnen gaan onderhandelen en wij zou den dit doen in de verwachting, dat bin nenkort nieuwe akkoorden betreffende het toezicht op de bewapening van kracht zul len worden", aldus de Amerikaanse mi nister. Dulles zei voorts, dat de V. S. van me ning zijn, dat het nu tijd is voor alle vol keren om een inventaris te maken van hetgeen op economisch gebied bereikt is en nieuwe plannen op lange termijn te maken voor gemeenschappelijke actie. Amerika,stelt voor het jaar 1958 voor deze taak te gebruiken. Van hun kant zullen de V. S. nagaan op welke wijze zij kunnen deelnemen aan regionale ontwikkelings programma's, zo de betrokken landen hiertoe de wens kenbaar maken. De V. S. zullen ook voorstellen, dat men zich beraadt over uitbreiding van het ka pitaal van de Internationale Bank voor Ontwikkeling en Opbouw en van de mid delen van het Internationale Monetaire Fonds, aldus Dulles. Hij vroeg tenslotte aandacht voor de kwestie van de ruimte en verklaarde, dat men al het mogelijke moet doen om de ruimte alleen te gebrniken voor „het op bouwende onderzoek van de mensheid". De V. S. zullen onmiddellijk stappen doen voor de opstelling van een vrucht baar programma voor internationale sa menwerking bij het vreedzame gebruik van de ruimte en stellen daarom voor een commissie in het leven te roepen om deze zaak te onderzoeken, zei de Amerikaanse minister. De Sovjet-minister Gromyko was van oordeel dat de Algemene Vergadering haar aandacht met betrekking tot ontwa pening vooral moest richten op (a) een onverwijld en algemeen verbod van proeven met atoom- en waterstof bommen; (b) een verbod voor het gebruik van de ruimte voor militaire doeleinden, de op heffing van de militaire bases in het bui tenland en internationale samenwerking bij de bestudering van de ruimte, en (c) de vermindering van de militaire begrotingen. Volgens hem mochten in de ontwape- ningscommisie der V. N. echter niet de landen van de NATO overheersen. De Sovjet-delegatie was voorstandster van een orgaan waarin tenminste de helft van de leden afkomstig was uit „socialis tische of neutrale landen". De Sovjetminister zei, dat de westelijke mogendheden nooit veel gevoeld hadden voor een overeengekomen vermindering van de militaire begrotingen, maar de cirkel zou toch ergens moeten worden doorbroken. De Sovjetregering stelde een vermindering van tien tot vijftien pro cent voor wat betreft de militaire uitga ven van de „grote vier". „Een zeker deel van de zo bespaarde gelden" zou men moeten bestemmen voor hulp aan minder ontwikkelde gebieden. De Sovjet-delegatie zou een dienovereenkomstige ontwerp resolutie indienen, maar hij maakte de tekst hiervan niet bekend. (Van onze Brusselse correspondent) Zojuist werd medegedeeld, dat zater dag (320.000) en zondag (447.290) 767.290 personen de Expo hebben be zocht. Dit zijn officiële cijfers. Het to taal aantal bezoekers overtrof dinsdag de 32% miljoen. Dit cijfer steekt al hoog uit boven de oorspronkelijke ver wachtingen van 25 a 30 miljoen bezoe kers. Van dezelfde zijde wordt hier aan toegevoegd, dat volgens schatting der politie zondag ongeveer 45.000 voer tuigen rond de Heizelvlakte geparkeerd waren, waarvan 29.000 auto's, 530 auto cars en 1300 motorfietsen op de offi ciële parkeerplaatsen. Commissaris-generaal baron Nevens de Fernig en de burgemeester van Brussel hebben met minister-president Eyskens en twee ministers uit diens regering geconfereerd over problemen van na de Expo. Daaruit zou gebleken zijn, dat op fi nancieel gebied de balans nagenoeg in evenwicht is. Belangrijker is de kwes tie van het urbaniseren en de inrich ting van de Heizelwijk na de tentoon stelling Het regeringshoofd verzocht de commissaris-generaal en de burge meester, hem binnen afzienbare tijd een verslag voor te leggen waarin zij hun eigen zienswijze over deze aange legenheden zullen kenbaar maken. In sommige bladen zijn berichten verschenen in verband met de uit spraak van de jury voor het toekennen van de Expositiesterren aan de deel nemende landen en lichamen aan de Expo. Naar verluidt zouden als prijs, gouden, zilveren en bronzen Expositie sterren worden toegekend, 35 van elke soort. De uitspraak van de jury is nog niet bekend, doch een paar bladen heb ben toch al een soort klassement gepu bliceerd. Dit laat zich als volgt aanzien: 1 Tsjecho-Slowakije, 2. Civiele bouw kunde, 3. Groot-Brittannië, 4. Duits land, 5. Verenigde Staten, 6. Belgisch Kongo en Ruanda-Urendi, 7. Oosten rijk, 8. Palais voor Schone Kunsten, 9. Japan, 10. Nederland. Rusland zou maar 13e geklasseerd zijn. Voegen wij hier dadélijk aan toe. dat de Informatiediensten van de Expo in een mededeling aan de pers hebben laten weten, dat nog helemaal niets in deze geest door de jury werd besloten en dat deze eerst in de loop van de vol gende maand haar conclusies zal me dedelen Donderdagmiddag heeft de Canadese ambassadeur in Nederland, Thomas A. Stone, in het paleis Soestdijk aan Koningin Juliana een zending fruit en groente aangeboden, afkomstig van de Canadese tuinbouwraad en de vereniging van fruit- en groentekwekers in Ontario. Deze foto laat zien hoe de Koningin en haar gast van de sappige vruchten proefden Twee Indiase priesters, die verleden jaar in de Orde der Minderbroeders zijn getreden, hebben na een jaar noviciaat in het klooster te Alverna gisteren hun pro fessie afgelegd in handen van hun Indiase superieur, pater S. Dias. Het zijn de pries ters Deva Sagayam uit Zuid-India en T. de Souza uit Bombay. De plechtigheid wer,t o.m. bijgewoond door de Indiase ambassadeur in Nederland, J. Thivy en diens echtgenote. In zijn rede na de plechtigheid gaf de ambassadeur uiting aan zijn grote waar dering voor het werk van de Nederlandse Franciscanen in India en aan zijn dank baarheid, dat nu twee Indiase jongelui in Nederland geprofest werden om als Fran ciscaan Christus' leer te brengen aan hun eigen volk. Onder de aanwezigen bevonden zich ook drie Indiase zusters, die in Nijmegen aan de medische faculteit studeren. Wegens zijn verdiensten op kerkelijk en sociaal terrein heeft Z.H. de Paus de heer mr. J, N Metz te Den Bosah, hoofidin- specteur-directeur van de .arbeidsvoorzie ning in Noord-Brabant, benoemd tot rid der in de orde van de H. Gregorius de Grote. Sinds Theo Plevier de sinistere details over de strijd om Stalingrad uit de mond van uit Rusland teruggekeerde krijgsge vangenen optekende en verwerkte in zijn uitstekende boek „Stalingrad" is er over deze katastrofe uit de Tweede Wereldoor log geen litteratuur geproduceerd, die met Pleviers relaas kon wedijveren. Ook het zojuist verschenen boek „Tussen Don en Wolga" de Nederlandse vertaling van „Die verratene Armee" kan dat niet, al heeft de schrijver, Heinrich Gerlach, het Duitse drama bij Stalingrad dan ook zelf van begin tot einde meegemaakt. Heinrich Gerlach, die met een ernstige wond aan het oog op 30 januari 1943 door de Russen werd gevangen genomen, schijnt dit boek in het gevangenkamp te hebben geschreven. De uitgever vermeldt tenminste: „Hij smokkelde zijn manuscript van werkkamp tot werkkamp, en steeds dreigde het gevaar, dat het in beslag zou worden genomen. Want hoewel het boek in klare taal de oorlog veroordeelde, wil den de Russische autoriteiten er hun goed keuring niet aan hechten. In de herfst van 1949 werd het dan ook door ambtenaren van de MWD in beslag genomen. Een po ging om een kopie, die in minuscule letter tjes op twintig pagina's van een school schrift was vervaardigd, in de dubbele bo dem van een houten koffer mee te smok kelen naar Duitsland, mislukte. Het gevolg was, dat de auteur en zijn helper aan een serie hoogst pijnlijke verhoren werden on derworpen. Pas vele maanden later, in april 1950, kon de auteur naar zijn vader land terugkeren zonder manuscript. Het scheen bijna onmogelijk, dat het boek ooit zou worden gepubliceerd. Het gelukte Ger lach niet zijn roman, afgaande op zijn her innering, opnieuw te schrijven. „Merk waardig is", zo besluit dan de uitgever, „hoe deze roman tenslotte voor de 2de kee is ontstaan. Gerlach komt in aanraking T USSEN Wielen (Van onze automobielredacteur DE ENGELSEN zijn een nogal conservatief volk en dat vindt ook zijn uitdrukking in de automobiel industrie. Slechts zelden zullen de Engelse auto mobielfabrikanten de markt verrassen met een sensationele nieuwe auto-mode of met een onver wachte wending in hun style. Dat dit deze keer, bij de introductie van de nieuwe Austin, niettemin het geval is, mag dan ook weinig minder dan een historische gebeurtenis heten. Austin ging, bij het ontwerpen van het nieuwe model waarop men maandenlang in spanning heeft gewacht over tot een ommezwaai naar de „European Style" en de zelfverzekerde Engelsen hebben voor deze gelegenheid zelfs de hulp ingeroepen van de be faamde „Europese" automobielontwerper Pinin Farina, die een en ander nogal grondig heeft aan gepakt. Farina zette een automobiel op papier, die een beetje doet denken aan de Citroën D.S. 19 herinnert aan de Fiat, een frontje bezit dat een weinig Opel-achtig aandoet en voortsin prak tisch geen enkel opzicht meer gelijkt op de vroeger uitgebrachte Austin-modellen. Ik kan mij voorstel len dat de Engelsen, vertrouwd met het Engelse autolijnen-spel, met de ogen hebben geknipperd toen zij de ontwerpen van de Italiaanse construc teur onder ogen kregen. Niettemin werd, wellicht ook met de a.s Euro- markt-kansen voor ogen, besloten deze concessie aan de Europese smaak goed te keuren. De nieuwe Austin zou voortaan een geheel andere lijn gaan vertonen, niet alleen deze A 40, maar ook de twee andere modellen die men in de toekomst in pro- duktie hoopt te nemen: een wagen die kleiner is en een wagen die groter is dan het thans geïntro duceerde model. De nieuwe Austin A 40, die zojuist in Zandvoort voor het eerst werd getoond, is een elegant wa gentje, dat, zoals gezegd, wel doet denken aan an dere autotypen, maar toch een geheel eigen ka rakter heeft. Opvallend is de wijze, waarop men deze personenauto toch iets van de stationcar heeft meegegeven. Geruime tijd reeds heeft Austin geen specifieke stationwagen op de markt ge bracht, hoewel andere fabrieken dat wel deden. Men vroeg zich af waarom. Wel, hier is het ant woord. Personenwagen en stationcar zijn in een model verenigd. De kofferruimte bevindt zich „on der het dak en is ook vanuit de cabine bereik baar. Aan de achterzijde vindt men tevens een enorme ruit, die voor het uitzicht van de bestuur der beslist grote waarden heeft. De voorruit is lichtelijk gebogen; ook hier is kennelijk gezocht naar een compromis, namelijk naar een compromis tussen de vlakke ruit zonder hinderlijke uitlopers boven de portieren en een panoramische voorruit zonder zichtbelemmerende zijspijlen. De auto is van binnen bijzonder ruim, o.a. als gevolg van het feit, dat de kofferruimte in de cabine is opgenomen. De achterbank kan, wanneer goederen vervoerd moe ten worden, naar voren worden geklapt. Het dash board is aan de bovAizijde geheel bekleed met zwart leer en bezit aan de voorzijde een zachte schuim rubber stootrand. De krachtbron is een 40 p.k. vier cilinder watergekoelde 948 cc motor met een max. vermogen van 38,5 p.k. Als benzine-verbruik wordt 1 op 16 vermeld, zuinige rijders worden geacht zelfs 1 op 17 te kunnen halen. De nieuwe Austin heeft vier versnellingen, die worden bediend door mid del van de bekende „pook". Ais levertijd wordt op gegeven één a twee maanden, als prijs 6975 gulden. met een psychiater in München en in diens kliniek dicteert Gerlach onder hyp nose zijn boek in drie weken". Het is natuurlijk voor een buitenstaan der moeilijk na te gaan, of Gerlach inder daad het „oude" boek opnieuw dicteerde en zelfs, of hij de tekst, die ruim vierhon derd pagina's omvat, tijdens de hypnoti sche „praatuurtjes" letterlijk aan de psy chiater of diens secretaresse heeft gedic teerd. Zelfs valt het niet na te gaan in hoe verre de „loslippigheid" van de onder hypnose geïnterviewde er de oorzaak van was, dat de psychiater, na het verschij nen van het boek, besloot twintig procent van de opbrengst op te eisen. Ter beant woording van die vraag, zou men wellicht de psychiater weer onder hypnose moeten brengen. En als u dan, tenslotte, mjj on der hypnose zou brengen, zon ik misschien beweren, dat een en ander mij geen on aardige ruggesteun lijkt voor de publici teit rond dit nieuwe boek. Het verhaal van Gerlach is lang, hier en daar dreigt het zelfs eentonig te wor den. Toch treft men bladzijden aan die met waarlijk vakmanschap zijn geschre ven, boeiend, sober en huiveringwekkend Het ene ogenblik schildert de schrijver het verschrikkelijke avontuur van de 270.000 Duitse soldaten, die in de barre Russische winter werden omsingeld, met meester hand, doch op andere ogenblikken vervalt hij in droge dialogen. Dat men het boek indien men er do tijd voor heeft in een adem uitleest, vindt voor een groot deel zijn oorzaak in het huiveringwekkende feitenmateriaal, dat er in is verwerkt. In totaal telde men na de slag om Stalingrad 142.000 dode Duitse en Roemeen se soldaten: 91.000 fysiek en geestelijk ge broken mensen gingen een onzekere ge vangenschap tegemoet. De schrijver schat, dat het aantal krijgsgevangen soldaten en officieren, dat het voorjaar van 1945 heeft gehaald, niet boven de zesduizend ligt. Over zijn gevangenschap vertelt hij niet, wel over zijn belevenissen en de belevenis sen van zijn omgeving tijdens die 76 ver schrikkelijke dagen, toen zich in de „ketel" het door de Russen omsingelde gebied de grootste militaire katastrofe voltrok, die ooit in de Duitse geschiedenis werd ge leden- Duidelijk wijst de schrijver de schuldige aan: Adolf Hitler, de historische idioot, die geen acht sloeg op de adviezen van zijn generaals. „Doorvechten" luidde zijn bevel, al wisten op dat ogenblik al zijn stafofficieren, dat een katastrofe niet meer viel te vermijden en dat dit door vechten slechts het nutteloos opofferen van mensenlevens zou betekenen. Nooit heeft Hitier zijn blunder bij Stalingrad willen inzien. En dit brengt de schrijver duidelijk naar voren in het slot van zijn boek, als hij een tafelgesprek citeert, dat in het voorjaar van 1943 heeft plaatsgevonden. „Zojuist waren via Turkije de eerste zak ken post van de bij Stalingrad krijgsge vangen gemaakte groepen gearriveerd. Tij dens de besloten lunch gaven twee hoge officieren uitdrukking aan hun hoop, dat de post zo spoedig mogelijk zou worden uitgereikt, opdat de verwanten eindelijk verlost zouden worden uit hun maanden lange onzekerheid. Hitier legde zijn vork neer en keek op. Het tafelgesprek verstomde onder zijn blik- Toen sprak hij; „De mannen van Stalingrad behoren dood te zijn." Een van de grote verdiensten van dit boek is, dat het ons niet alleen de strate gische fouten en het collectieve leed, maar ook de pijn van de mens schildert. De Pijn van de mens, die gedwongen wordt gewond en redeloos als een die» mee te hollen naar de afgrond. Uit de officiële berichten weet men, dat het ruim 142.000 soldaten waren, die Hitiers blunder bij Stalingrad met de dood moesten betalen. Bij het lezen van „Tussen Don en Wolga" wordt men gedwongen tot het naar de keel grijpende besef, dat het 142.000 men sen waren V.S. „Tussen Don en Wolga" door Heinrich Gerlach. Uitgegeven bij de Boekerij in Baarn. Titelplaat de helft van een als geheel bijzonder artistieke foto. voor stellende een Amerikaanse Coast Guard, die. zoals de lezer wellicht vermoedt, met het verhaal niets te maken heeft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5