Dagblad voor Schiedam en omstreken Huurverhoging en afschaffing melksubsidie N.V.V. wijst plannen van cle regering af Kroesjtsjef eist onmiddellijke terugtrekking van Amerikanen Moordenaar van Wim de la Parra in Utrecht gearresteerd Bewijsmateriaalceintuur en uitgescheurde agendablaadj es Weer wordt herfstachtig is Sloep kapseisde m I i koop a.u.b. géén vóór 1 oktober Werknemersbonden roepe regering een hal! toe Franse katoenmode in Londen HEEL GEZIN NAAR DE MISSIE Aanval op communistisch China is aanval op de Sovjet-Unie Doden en gewonden bij wervelstorm Straalbommenwerper op boerderij Britse „olieworst" V erdacht individu bij Frans slagschip ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 J Tochtje op bromfiets CITROEN „Geen andere keus 9 doden18 vermisten Een Noordafrikaanse kikvorsman? „Namens het N.V.V. kan ik verklaren dat de regering voor de door haar noodzakelijk geachte maatregelen, zoals omschreven in de ad viesaanvrage aan de S.E.R. (bedoeld zijn de gehele of gedeeltelijke afschaffing van de consumentensubsidie op melk en een verdere liuui- Verhoging, Red.) op onze medewerking niet behoeft te rekenen. Men zal ons misschien verwijten, dat wij, terwijl de adviesaanvrage der regering zelfs nog niet in behandeling is genomen in de S.E.R, reeds een standpunt kenbaar maken. Maar de omstandigheden dwingen ons tot spreken, omdat wij aan onze leden voorlichting moe ten geven omtrent het standpunt, dat wij als vakbeweging in deze situatie moeten innemen en omdat wij de regering op een moment, daarop wellicht nog een andere koers mogelijk is, willen waarschu wen voor de gevolgen." ïl% Tweede bestedings beperking K.A.B .-voorzitterzaak nog in studie Tilburger gaat klooster bouwen De Sovjet-premier, Kroesjtsjef, heeft gisteren president Eisenhower gewaarschuwd, dat bij een aanval op communistisch China zal be schouwen als aanval op de Sovjet-Unie. Kroesjtsjef eiste, dat de Amerikaanse strijdkrachten onmiddellijk worden teruggetrokken uit het gebied van Formosa en zei, dat indien dit niet werd gedaan com munistisch China geen andere keus overbleef dan ze er uit jagen. De boodschap van Kroesjtsjef aan Eisenhower werd gisteren over handigd aan de Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou, Richard Davis, door de plaatsvervangend Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Vassily Koeznetsof, zo heeft Radio-Moskou bericht. Kroesjtsjefs nota is een antwoord op de brief van Eisenhower van 12 september waarin de Amerikaanse president de Sovjet-Unie verzocht haar invloed op communistisch China aan te wenden om het gebruik van geweld in het gebied van Formosa te verminderen en vreedzame onderhande lingen te beginnen. De boodschap van de Sovjet-premier volgde op het adres van de V.S., die was uitgegeven nadat, volgens het Chinese persbureau Nieuw China", vijf Amerikaanse oorlogsschepen gisteren de „zevende ernstige waarschuwing" van communistisch China aan in de Chinese territoriale wateren waren binnengedrongen. (Van onze weerkundige medewerker) jonden wij tot vrijdagavond in deze septembermaand vrijwel steeds opti lstische geluiden laten horen, vandaag is hieraan een einde gekomen Tot sverre was september droog, zonnig en ongeveer 5 gr. warmer dan verleden De hogedrukgebieden, die dit fraaie weer brachten, hebben ons in de eek gelaten en zijn naar Rusland weggetrokken. &en regenfront, dat gisteren boven Engeland lag, bereikte ons in de nanacht Wordt door een volgend front gevolgd. Dit tweede front lijkt iets actiever zal in de komende twaalf uur passeren. Morgen komen wij in iets koelere cht, waarin zich zo nu en dan de zon zal laten zien, maar de opbouw van de osfeer wordt onstabiel, zodat er geleidelijk buien tot ontwikkeling komen. I'en noord-oosten van de Azoren trok vanmorgen een nieuwe depressie naar D noord-oosten, welke tegen maandag het weer in ons land ongustig zal be hoeden. Hiermee heeft het weer plotseling een meer herfstachtig karakter Uitregen. JVeinig gegevens Passend antwoord Uiterst ernstig HET WEER VOOR MORGEN i.'ku't'.MM/H ONSTANDVASTIG WEER Vfaag dèïkurfflig A'dvies ■aan de juwelier-horloger I nieuwe leaamscne courant Ons land voor nieuwe bestedingsbeperking? Bovenstaande belangrijke verklaring <Jeed gisteravond de voorzitter van het de heer C. van Wingerden in een v°or de Vara-microfoon gehouden radio toespraak. Hij wees er daarin op, dat regering behalve over de twee boven genoemde punten ook over andere zaken °P het gebied van het loonpeil advies aan ('e S.E.R. vraagt en wel over een te ver dachten verhoging van de ziekenfondspre mie, een eventuele voortzetting van de tijdelijke toeslag op de kinderbijslag (ge lijk die gold voor 1958), de verwerking lp de collectieve arbeidsovereenkomsten Van de huurcqmpensatie van verleden 3aar, de weduwen- en wezenverzekering eP de algemene kinderbijslagverzeke- Opvallend noemde de heer Van Win- gerden het, dat de regering, gesteld voor groot begrotingstekort, niet zelf de maatregelen aangeeft, die dienen te wor- 'den getroffen om dit tekort zoveel moge lijk in te perken, maar dat zij over een aantal posten op die begroting een ad vies vraagt aan het bedrijfsleven. De maatregelen, waarover de regering advies vraagt en waarvan zij dus blijk baar verwacht, dat daaruit een aanwijzing zal komen in welke richting kan worden bezuinigd, dragen allemaal hetzelfde ka rakter en hebben alle iets te maken met de levensomstandigheden van de werkende bevolking. Deze boodschap der regering aan de werknemers v. Nederland en aan hen, die van een klein inkomen moeten leven, heeft een diepe teleurstelling bezorgd, al dus vervolgde spreker, die voorts o.m. zeide, dat de adviesaanvrage aan de S.E.R. een tweede verzoek is om te willen adviseren over een bepaalde bestedings beperking: een verzoek om aan te geven op welke wijze er een verdere bestedings beperking tot stand kan komen, maar volstrekt eenzijdig gericht naar de kant der werknemers. Over de tijdelijke toeslag op de kinder bijslag, waartoe eind vorig jaar werd be sloten, zeide spreker, dat er, gezien het verloop van het prijsniveau in 1957 en dit jaar, bepaald geen aanleiding is om deze, na het verstrijken van de ter mijn van een jaar. waarvoor zij getrof fen was, niet voort te zetten. „Als de regering ertoe zou besluiten tot huurverhoging over te gaan en de sub sidie op melk af te schaffen zou dat. be tekenen, dat de werknemers in Nederland die nu reeds gedurende een paar jaar geen enkele vermeerdering van hun wel vaart hebben gezien zij hebben inte gendeel een stuk van hun welvaart moe ten prijs geven als gevolg van de beste dingsbeperking daarbij na de verho ging van de suikerprijs nu nog eens een verhoging van de melkprijs van 6 7 cent per liter krijgen te incasseren, ter wijl tegelijkertijd door middel van een huurverhoging de huiseigenaren in de gelegenheid zouden worden gesteld een deel van het nationale inkomen te con sumeren, waarop de werknemers na de offers, die zij de laatste jaren hebben ge bracht, beslist meer recht hebben dan de huiseigenaren". Aldus de voorzitter van het N.V.V. Door aan de S.E.R. om advies te vra gen of t°t gehele of gedeeltelijke afschaf fing van de consumentensubsidie op melk moet worden overgegaan en tevens een oordeel te vragen over een verdere huur verhoging, brengt de regering het ge hele naoorlogse sociaal-economische be leid op tafel. Dat zei op onze vraag de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de KAB, toen wij hem vroegen of het Ver- Onder de 63 passagiers, die 30 septem ber met het Raptimtoestel van Schiphol naar de Afrikaanse missie vertrekken be vindt zich de familie Van Gorp uit Til burg. Het gehele gezin, vader, moe der en zeven kinderen gaat zich voor een tijd van drie jaar vestigen in het bisdom Kisumu (Kenya) Zondagavond zullen zij het missiekruis ontvangen, dat hun wordt uitgereikt door de hoogeerw. heer F. L. van Oort, deken van Tilburg. Onder het lof wordt de preek gehouden door fa ther J. Spierings. secretaris van het bis dom Kisumu. De heer Van Gorp is tim merman van beroep en zal daar mee werken aan de bouw van een Trappis ten-klooster. Onder de overige passagiers, allen missionarissen, bevinden zich 30 Neder landse missionarissen. Ook reist met dit vliegtuig de bisschop-coadjutor van Ki sumu, mgr. Otunga mee, die een lang durig bezoek aan ons land heeft ge bracht. bondsbestuur van de KAB een bepaald standpunt innam ten op zichte van de NVV-verklaring inzake de subsidies pn de huren. De heer Middelhuis zei hierop, dat het hele vraagstuk bij de KAB, evenals trou wens bij de SER, nog 'in studie is. Of er een verklaring van de KAB zou komen, kon hij vanochtend nog niet meedelen. Wel, zo merkte hij op, zhl men van de zijde der vakbeweging op zijn hoede moe ten zijn. Wanneer de huren omhoog moe ten, lijkt het moeilijk tegelijkertijd een druk op de lonen te handhaven, terwijl dan tevens de vraag gesteld kan worden of de landbouw-sub&idies in dat geval vol ledig gehandhaafd kunnen blijven. Scherpe boodschap 'l het Savoy Hotel in Londen heeft '-en groep Franse katoen-modeont- rpers en -ateliers een show gehou. 'kn. Bijgaande foto toont een avond lipon van een der leden van de ktablissements Boussac" die een hiari van de Franse katoenmode- Uteliers vertegenwoordigenbe lande uit stroken katoenen pope- '"e. Be enige onderbreking wordt Vormd door een turquoise sjerp, 'e de verhoogde taille accentueert. (Van onze correspondent) Na maandenlang intensief speurwerk is het de justitie gelukt de man te arreste ren die de sinds 22 juni van verleden jaar spoorloos verdwenen achtjarige Wim de ia^ Parra uit Utrecht heeft vermoord. Dit is gistermiddag medegedeeld door de officier van justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, die voorts bevestig de, dat het kinderlijkje, dat in augustus in de bossen bij Austerlitz onder Drie bergen is gevonden, is geïdentificeerd als dat van het verdwenen zoontje van mr. T. M. de ia Parra, oud-officier van justitie in Nederlands-Indië. De man, die het misdrijf heeft begaan is de 28-jarige Utrechtse arbeider R. G. Woensdag avond is h(j door de politie uit zijn kosthuis gehaald en op het bureau geruime tijd verhoord. Eerst donderdagavond bekende hij de jongen te hebben ontvoerd en vermoord. Volgend de bekentenis van de verdach te, die al eens eerder wegens een zeden delict is veroordeeld, zou de tragedie zich als volgt hebben toegedragen. Op zater dagmiddag 22 juni ontmoette hij de knaap, toen die op weg was van zijn ouderlijke woning aan de Dickenslaan te Utrecht naar de Cineac. Hij nodigde hem uit met hem een tochtje op de bromfiets te maken. De jongen, die de man opper vlakkig kende, doordat hij enige maanden «h «hu, m de omgeving van zijn ouderlijk huis had gewerkt, gaf aan dit verzoek gevolg. Met de jongen op de duo reed G. totn naar Zeist, waar hij een bospad insloeg. (Advertentie) Op een gegeven ogenblik begon de jon gen onrustig te worden en hij riep luid keels om hulp. Hierdoor werd de ont voerder zo angstig, dat hij de knaap bij de keel greep en wurgde. Na het stoffelijk overschot op een dichtbegroeide plek midden in de bossen te hebben verborgen, keerde de man huis waarts. De volgende dag kwam hij ech ter terug, ontdeed het lijk van de kleren en begroef het in de grond. De kleren van het slachtoffer begroef hij in een kuil. een paar honderd meter verder. Gister morgen heeft de politie die opgegraven. De ontmaskering van de dader is een knap staaltje van spcurderswerk ge weest, dat na de vondst enkele weken geleden bij Austerlitz, is verricht door een team van politiemannen, bestaande uit leden van de Rijksrecherche, de Utrechtse recherche en de zedenpolitie, de gemeente-politic van Zeist en de rijkspolitie uit Driebergen-Rijsenburg. Een en ander onder leiding van de Utrechtse officier van justitie mr. W. H. Overbeek. De grote handicap bij het onderzoek was, dat de politie over zeer weinig fei telijke gegevens beschikte. Het enige ma teriaal bestond uit de ceintuur van een regenjas en een knoop van een blouse, in de nabijheid van de plek van het mis drijf gevonden. Na een aantal aanhoudingen zonder re sultaat kreeg de politie woensdag de wa re dader te pakken. Onder de bewijslast van de aangevoerde overtuigingsstukken moest hij bezwijken. De ceintuur paste nl. wat kleur en afmetingen betrof vol komen op de regenjas, die bij een huis zoeking bij G. was aangetroffen. Deze jas had hij in bruikleen van een kennis, die eeft verklaard, dat de ceintuur duidelijk 'n leken en van reparatie vertoonde. Deze intekenen werden op de in Austerlitz wonden ceintuur teruggevonden. Ander ewijsmateriaal vormde de vondst van 2 '.akagenda'3, door de verdachte nauw keurig van dag tot dag bijgehouden, waar uit de blaadjes van 22 juni 1957, de dag van de ontvoering, zijn gescheurd. Omtrent het tijdstip van de berechting van het misdrijf kan °P het ogenblik nog niets definitiefs worden gezegd. Het moet nl. niet uitgesloten worden geacht, dat de justitie een onderzoek naar de geestelijke vermogens van de verdachte, die thans is opgesloten in het Utrechtse Huis van Bewaring, nodig zal oordelen. Wanneer mlks inderdaad het geval is, zal de ge rechtelijke behandeling van de zaak waarschijnlijk nog een maand of vier op zich laten wachten. 57 In Kroesjtsjefs grief wordt verder ge zegd, dat China annexatie van 'n deel van zijn grondgebied nooit zal dulden en nog minder, dat vreemde strijdkrachten op dit gebied worden geconcentreerd met de bedoeling het aan te vallen. Kroesjtsjef eist, dat alle Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied van Formosa worden teruggetrokken. Er is geen an dere manier om een stabiele vrede in het Verre Oosten te bereiken. Indien de V.S. dit niet doen dan zou er voor China niets anders overblijven dan de „indringers" uit zijn gebied te verjagen. Er moet eens en voor al een einde komen aan de inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden van China. Wij hebben altijd aan de zijde van de volksrepubliek gestaan en zuilen dat blijven doen, aldus Kroesjtsjef, die de aandacht van de president erop ves tigde, dat „chantage met kernwapens" China noch de Sovjet-Unie kunnen inti mideren. Kroesjtsjef verklaart voorts, dat dege nen, die plannen uitbroeden voer een kernaanval op China niet moeten ver geten, dat ook de andere partij atoom- en waterstofwapens bezit en de middelen om deze af t.e werpen. Indien een derge lijke aanval op China wordt gedaan, zal de aanvaller onmiddellijk met dezelfde middelen een passend antwoord krijgen. Een aanval op China is een aanval op de Sovjet-Unie, aldus de Sovjet-premier. Volgens functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, die Kroesjtsjefs brief „zeer scherp" noem den, schijnt de Sovjet-premier het ver zoek van de president verworpen te heb ben. Een officieel commentaar zal pas na ontvangst van de tekst van Kroesjtsjefs brief worden gegeven. dcnlen bp de V.N. werd aangeboden, sprak hij de hoop uit, dat het oorlogsge vaar zal worden overwonnen. Hij geloof de dat dit zal gebeuren, maar men kon er niet absoluut zeker van zijn. Van officiële zijde is in de Amerikaan se hoofdstad, Washington, medegedeeld, dat de V.S. sinds het begin van de crisis om Quemoy voor miljoenen dollars aan extra militaire voorraden naar Formosa hebben gebracht. Een schatting van 90 miljoen dollar was er volgens het depar tement van defensie dicht bjj. B\j de redding van de opvarenden van een gestrand Portugees schip bij Santa Maria op de Azoren is een sloep met dertig personen tengevolge van een ver keerde manoeuvre omgeslagen, waardoor negen mensen het leven verloren en acht tien worden vermist. Slechts drie inzittenden konden worden gered. Men neemt aan dat de vermisten om het leven zijn gekomen. Het 1026 ton metende vaartuig „Ar- nel" dat een dienst tussen de eilanden Santa Maria en Sao Miguel onderhoudt liep door onbekende oorzaak kort na het vertrek van Santa Maria op de rotsen. Het was een kalme zee en de redding van de overige opvarenden er waren in totaal 133 passagiers en 25 bemannings leden aan boord, verliep met hulp van hefschroefvliegtuigen vlot. Volgens de jongste berichten zijn 48 mensen om het leven gekomen en 115 ernstig gewond door de wervelstorm, die donderdag Tokio en de Japanse west kust heeft geteisterd. 32 mensen worden nog vermist, evenals de bemanningen van 292 kleine vissersschepen die gezon ken zjjn. 77.400 gezinnen zijn dakloos. De be manningen van 43 vissersschepen, die ver gaan zijn zijn gered. De wervelstorm heeft meer dan 750 bruggen vernield en circa 500 grondver schuivingen veroorzaakt. Dit, is het toneel van verwoesting en dood dat overbleef, nadat een straalbommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht neerstortte op een boerderij in de plaats Hastings in Minnesota. De zeven inzittenden van de bommenwerper een SAC-B 52 vonden de doodde acht in- wonenden van de boerderij werden gewond. (Advertentie) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft de toestand in het Verre Oosten gisteren uiterst ernstig en zeer gevaarlijk ge noemd, nog ernstiger dan hij donderdag in zijn rede in de Algemene Vergadering der V.N. wilde laten uitkomen. Aan een lunch, die hem gisteren te New York door de vereniging van correspon Tijdelijk enige regen, maar ook op klaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag Zondag 21 september: zon op 6.23, onder 18.43 maan op 15.23, onder 0.00 uur. Maandag 22 september: zon op 6.24, onder 18.40 uur. Maan op 16.01, onder 0.37 uur. Ook in Engeland heeft men proeven genomen met de flexibele olietanker van nylon. De olieworstis een ontwerp van prof. W. R. Hawthorne uit Cambridge en bestaat uit een binnenwerk van nylon, aan binnen- en buitenkant bespoten met synthe. tische rubber. De afmetingen zijn 30 x 1,5 meter en de capaciteit is even groot als die van de tanker op de achtergrond. Wanneer er geen gebruik van de „worst" gemaakt wordt, kan deze tot een betrekkelijk klein pak opgevouwen worden. Een kikvorsman, naar aangenomen wordt een Noordafrikaanse terrorist, heeft gisteravond te Toulon een poging tot sabotage aan het Franse slagschip „Jean Bart" gedaan, aldus een mede deling van de Franse marine. Er wer den granaten in het water geworpen, maar men heeft niemand kunnen vin den. Een tweede sabotagepoging was gericht tegen een droogdok. De pogingen faalden doordat men thans scherp toezicht houdt wegens de omvang van het Noordafrikaanse ter rorisme aan de vooravond van het re ferendum over de nieuwe grondwet. Er zijn in verband met de pogingen nog strengere veiligheidsmaatregelen genomen en twee Noorclafrikanen zijn in Toulon tijdens een opsporingsactie van de politie aangehouden. Het hoofdkwartier van admiraal Bar- jot heeft later een verklaring uitgege ven van de gebeurtenissen, waarin echter niet wordt gesproken over een sabotagepoging. De enige zekerheid, die men heeft, is, dat er een verdacht in dividu" is waargenomen. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1