Nieuws uit stad en omtrek Schiedams Willem V historie in hel kort verteld als ..verheide]- HOUTMAN de lezer Tentoonstelling „Gesel van de oorlog" geopend Geheugen-hulp OVERTREKKEN BIOSCOOP-PROGRAMMA'S legen SPOTPRIJZEN G. P. van Daalen Zn. - Roiieridijk 252-Tei. M07 r moderne kleine piano's De mening Öuer de a#*t IN HET StËdËlÏjk"mUSEUM t Hoe de Grote Kerk werd ingericht GARAGE WALDO V.J Zuster Penn kwam tot een ontdekking Niet alles rozegeur en maneschijn EEN VERTROUWD ADRES IS ALLES WAARD "N Natuurlijk RADIO BLANKEN V Vanavond spreekt pater Wesseling voor jongeren J E.V.A.G. n.v. OFFICIAL FORD DEALER Gemeenteraad komt bijeen NSC ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 PAGINA 2 „BERENPLOEG" NAM AFSCHEID VAN BAD „GROENOORD" yvEGEsNS VERBOUWING verkopen wij een hevi§e str«d' in weike de „Burght TELEVISIE - RADIO'S GRAMMOFOONS - GRAMMOFOONPLATEN van de TRAM en NIEUWLAND CITROEN nieuwe sckledamsclie courant Tijdens de verbouwing gaat de verkoop normaal door S. V. Y. HET ZWARTE PAARD Damwachter GROOTSTE SORTERING PHILIPS GRUNDIG ERRES TELEFUNKEN REMBRANTDLAAN - (hoek Mesdaglaan) - TELEFOON 65734 'V mm MÉ PLOTSELING OVER- GESTOKEN SPORTLIEFHEBBENDE INBREKER De Zeven-Getijdemneeslers MONOPOLE „De wet van de prairie" PASSAGE THEATER „The bridge on the river kwai" Ift ROTTERDAM: Vervolg Siaitsiii'''11 elders in dit bla^ Het is voor dit seizoen weer gedaan met het op de vroege morgen zwemmen in bad „Groenoord". Hedenochtend ging de tradi tionele berenploeg weer voor de laatste maal te water; een jaarlijks terugkomen de gebeurtenis, welke meestal met veel vrolijkheid gepaard gaat. Ook nu wist de regen de vroegzwemmers niet thuis te houden. Het waren vooral de toeschou wers, al kleumende langs de kant dit wa terfeest gaandeslaand, die het ophouden van de regen dankbaar toejuichten. Nadat de beren en berinnen hun gebruike lijke baantjes gezwommen hadden, klom men ze blauw van de koude op de kant waar de directeur van het bad, Dries Peu- te, aan de oudste beer een fles nieuw rood overhandigde. Wanneer de beren de inhoud van deze fles „klein Jan" zullen maken Werd niet ver teld. Nu op de vroege morgen gaf men echter de voorkeur aan een warm kopje thee. WAS MARGARETHA VAN BEIEREN in Henegouwen als gravin erkend, in het graafschap Holland en Zeeland gaf deze opvolging een hopeloze verwarring. Wei maakte haar man, keizer Lodewijk van Beieren, gebruik van zijn bevoegd heid als leenheer cn beleende 15 januari 1346 zijn huisvrouw Margaretha met het graafschap Holland en Zeeland, maar gravin Margaretha bleef in Beieren en stelde in september 1346 haar zoon Willem V aan als „verbeider", d.w z. als stadhouder met recht van opvolging. De steden waren daarmede niet geheel tevreden gesteld en dat werd voor Margaretha van Beieren aanleiding om bij overeenkomst van 3 januari 1349 haar rechten in Holland en Zeeland tegen een geldelijke vergoeding aan haar zoon Willem V over te dragen. De steden weigerden echter deze overeenkomst te erkennen en vandaar dat zijn moeder in 135!) deze overeenkomst introk. Willem V liet zich in 1351 tot graaf uitroepen en verwierf daarbij de steun van de Kabeljauwen. De Hoekse partij schaarde zich aan de j zijde van 'gravin Margaretha van Beieren. i T" P* I f tiennAl lltri 41/^ C Tussen moeder en zoon ontbrandde nu van Matenesse" door de Delvenaars in 1351 met de grond werd gelijk gemaakt. taald „een eenvoudige bediening" n kent, dus zoals wij reeds opmerkten bediening zonder zielzorg. Op de zija'ta' ren ook op het hoofdaltaar war6er diverse vicariën gesticht, waarvan vele tot nu toe nog onbekend zijn. «g wordt in de Vroedschapsresolutie van juni 1737 vermeld, dat in 1501 door Gel?' truyd Florisdochter een vicarie was sticht op het altaar van de H. Quirihu in de Sf.-Janskerk alhier. Zoals wij b°v® schreven, behoorde dit altaar aan de la' kenwevers. De vergeving van deze vicariën was °- voorbehouden aan de Proost van Koning* veld, een vrouwenklooster bij Delft Ke' gen, zoals wij vroeger zagen. De bevoegd heid van de Proost van Koningsveld °n een vicarie te vergeven blijkt wel zee duidelijk uit de voigende akte: Naast ruime keuze ln nieuwe nebben wij voorradig een mooie coll. be speelde instrumenten. Bill, prijzen. Garantie. SINGEL 114—116 SCHIEDAM Wij wonen thans in Nieuwland, waar over aanvankelijk nog al eens onvriende lijk werd gesproken. Nu, het valt erg mee. Wel liggen de huren er hoger dan in de binnenstad en moet men wennen aan het samenwonen van meer gezinnen, die een gezamelnijk portiek hebben, maar de aanleg van. deze nieuwe wijk is ruim en aantrekkelijk en de huizen (flats) zijn praktischer en ooglijker dan de meeste oudere woningen. Er is echter één ding, dat minder prettig is, namelijk de ver binding met het centrum van de stad. In tegenstelling tot het Zuid-Westelijk ge deelte van Nieuwland, ten zuiden van de P.J. Troelstralaan, waar men op niet gro te afstand over de twee lijnen vamfit Vlaardingen en de lijnen 39 en 40 beschikt, heeft het andere gedeelte in Nieuwland vrijwel geen verbinding. De afstand naar de halte van lijn 40 is voor oudere en ge brekkige personen en kinderen vrij ver, vooral voor hen die in de nieuwste woon blokken richting N.O. wonen. Trouwens lijn 40 is wel de meest miserabele buslijn, die men zich kan indenken. Deze bus moet rijden om de twintig minuten, doch vaak wacht men een half uur. Dienstre geling niet verkrijgbaar, staat blijkbaar aangeplakt aan een haltepaal op de Koe markt. De aanplakking is echter zo hoog aangebracht, dat er wel niemand gevon den wordt, die de dienstregeling lezen kan hoe men zijn halsspieren ook uitrekt. Het lijkt wel of men van een dienstregeling, waaraan toch elke regelmaat ontbreekt, een diep mysterie wil maken. Is het nu niet mogelijk, dat bus 40, die op enige meters lijn 39 bij de Vlaardingerdijk-Rem- brandtlaan nadert, door b.v. de centrale weg Nieuwe Damlaan wordt geleid? Gaar ne gun ik de bewoners van het Z.W.-deel van Nieuwland hun betere verbinding, maar onszelf gunnen we toch ook wel iets nu wij niets hebben. Trouwens, een combinatie zou zeker goed mogelijk zijn. En is die lintwormachtige buslijn 40, die helemaal naar Hillegersberg gaat, niet iets beter te organiseren, wat betreft iets grote frequentie en wat meer regelmaat. Is er misschien van overheidswege iets te bereiken? In de (verre) toekomst komt er natuurlijk wel verbetering, doch hoe lang nog blijft het tobben? A.G. benzineverbruik 1-lS VRAAGT DEMONS» 1 KATIE SINGEL 41-45 SCHIEDAM Officieel agent voor Schiedam - Vlaardingen Maassluis Hoek van Holland TELEFOON 64.65.0 (3 lijnen) Doqblod voo' SiH>edo'r' 80ste Jaargang No. 23786 O A M 1 8 SCHIEDAM TELEFOON 6 6 15 9 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoo®te. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f ojo per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 Wj vooruütbe- taürag. Elk woord meer 3 et. Marl, mum 60 woorden. Alle advertentte-ardera woröen afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het wenen. ABONNEMENTEN f 7.40 per kwartaal, f ÏJ4 per maand en f 0.59 per week. In de Dr. Nolelstichting is gisteren zuster Penn (in het midden) gehul digd, ter gelegenheid van het feit, dat ze 25 jaar geleden haar verpleegsters diploma verwierf. De dag van gisteren was voor de le kenzusters, werkzaam in de Dr. Nolet- stichting, begonnen als een gewone door deweekse dag. Ook zuster M. C. M. S. Penn, van de afd. „Eerste Hulp" maak te zich gereed haar dagtaak te begin nen. Of het nu een uitgesproken gedach te van zuster Penn geweest is of niet, maar in elk geval kwamen haar colle ga's er achter, dat het die dag een kwart eeuw geleden was, dat zij met succes haar veerpleegstersexamen heeft gedaan. Dit betekende zonder mankeren feest voor de lekenzusters die, dit voor zuster Penn zo heugelijk feit, maar niet zonder meer wensten te laten voorbijgaan. Of ze wilde of niet moest ze in het lokaal van haar afdeling een receptie houden en hier had ze heel wat handen te schud den. Zuster Penn is momenteel zes jaar als verpleegster aan de Dr. Noletstich- ting verbonden. In 1939 keerde zij naar IN EEN DER PRAATJES over Nieuw land merkten we op, dat er niet alles ro zegeur en maneschijn is. Wat de prak tijk van het wonen betreft, hebben de plannenmakers het een en ander over het hoofd gezien. Dat gebeurt meer, aange zien er nu eenmaal een verschil is tus sen de theorie en de praktijk. Wie een huis ontwerpt, merkt pas de door hem benage fouten, wanneer hij het wat lan ger bewoont, of laat bewonen. Wie een huis huurt, ervaart uiteraard hetzelfde. In Nieuwland doet zich het be zwaar gevoelen, dat men bij de bouw van de eerste blokken nog niet goed wist, hoe de praktijk van het wonen zou zijn. Zo zijn er op de binnenterreinen van de blokken aan de Dr. de Visserstraat in de zich daar bevindende open terreinen zandbakken aangelegd. Een goed idee. De kinderen moeten gelegenheid hebben tot spelen. Verleden jaar werden de grasvel den, waarin die zandbakken liggen, tot speelweide verklaard. Ook een goed idee. Maar., de zandbakken liggen vlak bij de huizen en wie zijn slaapkamer aan de achterkant heeft, behoeft er niet aan te denken, 's middags of des namiddags te rusten. Voor zieken en werkers in con tinubedrijven etc. is dit een groot be zwaar. De zandbakken hebben evenwel, sinds de binnenterreinen tot speelweiden werden verklaard, aan een soort inva sie van de schooljeugd bloot gestaan. Niet alleen de kinderen der bewoners komen er spelen, maar ook de lerelingen van de in de buurt staande scholen. Gevolg: spiegelgevechten met zand, besmeurde ra men. onder zand bedolven sierstruikge- was enz. enz. Men is het over het algemeen niet ten aanzien van het nut en de hygiëne van de zandbakken eens. Intussen zijn die in de nieuwe blokken niet meer langs de hui zen aangelegd. Over het begrip speelwei de valt sinds enige tijd te discussiëren, nu er voetbalvelden van worden gemaakt, zodat hier en daar het gras reeds is weg getrapt. 6 De gemeentelijke Woningdienst heeft bij monde van zijn opzichters erkend dat de plaatsing der zandbakken een fout was.. Maar.naar het schijnt kan hieraan niets gedaan worden. Er wordt althans niets fa3" gec!aan- Aldus zitten de mensen, langs wier front de zandbakken liggen er mede opgescheept. Ze kunnen gade slaan, hoe niet alleen kinderen, maar ook honden en katten ze gebruiken als plaats waar zelfs de keizer te voet gaat Zo wordt een goed initiatief teniet ge daan. En men ziemecz,ihereken-kdt an- schap van gevend, dat het wonen in Nieuwland niet overal rozegeur en mane schijn is. haar geboorteland het toenmalige Ned. Indië terug en was daar als verpleeg ster werkzaam voor het Gouvernement o.a. in Batavia en Semarang. Een ver blijf voor drie jaar in een jongerenkamp was ook in 1942 het lot van zuster Penn en na de bevrijding werd zij met vele an deren naar Australië gezonden om te her stellen van de geleden ontberingen. Na haar herstel verpleegde zij in het hospi taal van een farmschool Nederlandse kin deren, medeslachtoffertjes van de kam pen. Vijf "jaar verbleef zuster Penn in Australië, waarna zij het vaderland van haar ouders weer opzocht. Twee jaar Lochem en hierna kwam zuster Penn in Schiedam terecht, waar zij zich uitste kend thuisvoelt. Hoeveel vrienden zij zich in de Dr. Noletstichting heeft verworven bewees men haar bij het herdenken van dit jubilé op ondubbelzinnige wijze. De re creatiezaal, waar gisteravond de leken zusters met zuster Penn nog een beetje feestvierden stond vol fraaie bloemstuk ken en bovendien ontbrak de lauwer krans met het zilveren cijfer 25 niet. Ze zullen nog wel meer voor zuster Penn in petto hebben, want het feest heeft eenieder zo'n beetje overvallen. Gisterenavond werd in het Stedelijk Mu seum de tentoonstelling „Gesel van de oor log" geopend welke aldaar tot en met 19 oktober zal worden gehouden. De tentoon stelling wordt georganiseerd door de Ge meentelijke Tentoonstellingscommissie Kampen in samenwerking met „De Ne derlandse Kunststichting" te Amsterdam. Behalve in onze stad zal nog geëxposeerd worden in Amsterdam, Arnhem en Eind hoven. Werken van een vijftal kunste naars in bruikleen afgestaan door lande lijke musea, de Dienst van Schone Kun sten der Gemeente 's-Gravenhage en uit binnen- en buitenlandse particuliere ver- zamelingen werden bijeengebracht. Van de voor de huishoudelijke winter- competitie/N.R.S.B.-competitie gespeelde wedstrijden, luiden de uitslagen: Henkel- manBommel I0; H. v .d. KraanC. v. Kampen afgebr.; H. KerkhofJ. Zwart 0—1; J. MoererJ. Witlox afgebr. MeeuwseA. v. d. Wal 01; P. Paulus J. v. Mourik 10; C. PaulusM. v. Veen 1—0; K. Wester—H. Offerman 0—1. De katholieke jongeren, al of niet ge organiseerd in de jeugdbeweging, worden er aan herinnerd, dat vanavond in de grote zaal van „Arcade" pater Piet Wes seling komt spreken met als onderwerp: „Geloven we, of geloven we het wel". Als organisator van deze avond rekent „De Katholieke Jongerenstaf Schiedam" op een bijzonder grote opkomst. Deze opkomst is des temeer gewenst, daar er mededeling gedaan zal worden met betrekking tot de plannen, welke de „K.J.S. Schiedam" in de toekomst wil gaan verwezenlijken. Men wil nl. in de maanden oktober tot en met decem ber een cyclus organiseren met als on derwerp „De Dans". Er zijn met deze cyclus vijf interessante avonden gemoeid en niemand mag verzuimen om van deze gelegenheid gebruik te maken. Het jon- gerenappèl moet vanavond als 't ware een grootse manifestatie' worden van al le katholieke jonge meisjes en jongeman nen uit Schiedam, om aan pater Piet Wesseling door een massale opkomst bij voorbaat duidelijk te maken dat bij de Schiedamse jongeren het „We geloven het wel" er niet bij is. voor Schiedam, Vlaardingen en het Westland. Boslaan 6-12, Tel. 4684 <K 1898), Tel. 64288 Honderdvijftien etsen, pentekeningen of aquarellen welke alle de gruwelen van de oorlog uitbeelden vormen wel de meest trieste verzameling ooit in ons museum bijeengebracht. Met opzet heeft men nagelaten werken van heroische of romantische aard in deze collectie op te nemen. Slechts de mens in zijn ellende en lijden door de oorlog te weeggebracht aan de toeschouwer te tonen is het doel van deze expositie. Of de macabere gruwelprenten de ontroering niet zal belemmeren staat overigens nog te bezien. De ouderen onder ons werden persoonlijk geconfronteerd met de vaak afgrijselijke realiteit van een oorlog. Ve len onder hen ondervonden aan den lijve tot hoever de losgeslagen mens in zijn haat kan komen. Waar de zuivere naturalist met zijn rea lisme de geschonden lichamen in stuip trekkingen van pijn en dood weergeeft, wordt mogelijk iets meer opgeroepen dan afgrijzen of verzet. In de tentoonstelling werden werken opgenomen van de Fransman Jaques Cal- lot (1592-1635), Francisco Goya, wiens se- ri etsen getiteld „Los Desatres de la Güer- ra" zijn ontstaan in de jaren 1808-1815, Ot to Dix, in zijn serie „Der Krieg", Picasso en Henry Moore, de in 1898 geboren En gelse beeldhouwer in zijn reeks schuilkel dertekeningen. De conservator, de heer P. Jansen sprak aan het begin van de avond een kort openingswoord, waarna de heer J. J. Beljon, directeur van de Ko ninklijke Academie van Beeldende Kun sten te 's-Gravenhage, een uiteenzetting gaf van het doel van deze tentoonstelling om vervolgens de expositie voor geopend te verklaren. Hierna werd een rondgang gemaakt langs de ingezonden werken die in de twee bovenzalen van het museum een plaats gekregen hadden. „De eerwaarde vader in Christus heer proost te Utrecht of ook zijn v ris brengt Udo, proost van Coningsf® zijn groei in de Heere. Aangezien het 3 en ica; lt al' Zandbakken en speelweiden kunnen ook overlast veroorzaken De Burgemeester roept de leden van de Gemeenteraad op tot het houden van een openbare vergadering op vrijdag 26 dezer (des avonds half acht) ten Stadhuize. ze. De agenda omvat o.a., beëdiging en in stallatie van de leden van de Gemeente raad, de heren H. W. G. Hoek, P- Meijer en H. C. van Ruiven. Voorts IA. Benoe ming van leden van de volgende vaste raadscommissies: a. de Commissie voor de Technische Bedrijven, vacature J. J. van Woerkom; b. de Commissie voor de Gemeentelijke Woningdienst, vacatures C. van den Hoek en Mevr. A. Moll-Lips; c. de Commissie voor het Grondbedrijf vacature C- van den Hoek; d. de Commis sie voor de Havendienst, vacature C. van den Hoek; e. de Commissie voor het on derzoeken der rekeningen, vacature Mevr. A. Moll-Lips ;f. de Commissie bedoeld bij artikel 22, 4e lid, der Bouwverordening 1944, vacature J. Houtman (lid) en C. van den Hoek (plv. lid). Benoeming van een lid van de Commis sie voor de Gemeentelijke Dienst voor So ciale Zaken, vacature Mr. H. B. Engels man (lid door de Gemeenteraad uit zijn midden gekozen). Benoeming van een lid van de Com missie voor het Algemeen Handels En trepot. vacature C. van den Hoek (lid door de gemeenteraad uit zijn midden gekozen). Benoeming van een lid van de Advies- Commissie Keuringskring Schiedam, va cature C. van den Hoek. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van de 2 leden van de Commissie van administratie voor het Gemeente-Ziekenhuis, te benoemen uit de burgerij in verband met de inwer kingtreding van de Verordening tot wij ziging van de Verordening voor het Ge meente-Ziekenhuis, met ingang van 1 sep tember 1958. Aanbevolen worden: A. in de vacature W. T. P. Nijenhuis: 1. de heer W. T. P. Nijenhuis, aftredend; 2. de heer J. A. H. j van den Berg, arts, Lange Nieuwstraat 175 B. in de vacature L. Ligthart: 1- de hr. L. Ligthart, aftredend; 2. de heer C. Meij er, Anth. Muijsstraat 27 a. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van een voorzit ter, vice-voorzitter en de leden van de Huurcommissie in verband met de perio dieke aftreding als zodanig van de heren P. W. van Vledder (voorzitter), C. van Daalen (vice-voorzitter), J. Vijfvinkel, C. F. Meijers, J. Kropel, B- Kuipers, J. Schouten, J. Lèenders en P. v. d. Spek. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzer aan de Prof. Dr. Ph. Kohnstammschool. Voorgedragen wordt: de heer B. J. Jeene, tijdelijk onderwijzer aan voornoemde school- Voorstel van Burgemeester en Wet houders: a. tot aankoop in het belang van de volkshuisvesting van de Erven R. Vis ser te Apeldoorn van de woningen en er ven aan de Singel nos. 184-2 en 184-8, te gen de prijs van in totaal f. 2.200,- en tot vaststelling van in verband daarmede nodige begrotingswijziging; b. tot verhuring aan de tegenwoordi ge bewoners of hun opvolgers in de huur van voormelde woningen tegen een huur prijs van f. 5.45 per week en per woning De 6-jarige Paul Hesselman uit de Cort v. d. Lindenlaan is gistermiddag in de P. J. Troelstralaan aangereden door de 12-jarige fietser J. G. K„ toen hij plotseling van achter een geparkeerde auto de straat overstak. Het kind bleef bewusteloos op straat liggen. De G.G.D. heeft hem naar het Gemeenteziekenhuis gebracht en vandaar later naar huis. Paultje heeft slechts lichte verwondingen aan het gezicht. Bij het sporthuis A. R. in de Oranje straat is in de nacht v^n donderdag op vrijdag ingebroken. Er worden zesender tig dames-overhemdblouses, vier wind jacks en vijf paar voetbalkousen en een aantal voetbalshirts vermist. In totaal voor 875 waarde. Daarnaast werd er 37 aan wisselgeld gestolen. De dader heeft de buit vermoedelijk vervoerd in een canvas weekendtas, die hij ook uit de winkel meenam. Hij was het pand bin nengekomen langs een klein raampje aan de achterzijde ervan en verliet het pand door de tuin van het Rowallenhuis, van daar ging hij naar de Nieuwe Haven en roeide in een bootje naar de wal. Margaretha van Beieren verloor de strijd en is 23 juni 1356 te Quesnoy overleden en te Valenciennes begraven. Haar zoon graaf Willem V werd in 1357 krankzinnig en opgesloten in het kasteel Quesnoy, waar hij in 1389 is overleden. Zijn broe der, Albrecht van Beieren, werd 2 febru ari 1358 ruwaard en in 1389 graaf van Holland en Zeeland en Henegouwen. In genoemd jaar 1389 verleende hij aan de stad Delft vergunning een haven naar de Maas te graven: de Delfshavense Schie. Deze tweede vaart was de doodsteek voor onze stad; het getij ging verlopen. Dit waren vermoedelijk de oorzaken, waar door men niet minder dan 90 jaren aan de bouw van de Grote kerk heeft gewerkt. Gaan wij thans het interieur van voor heen in deze kerk beschrijven. Dit in terieur getuigde van de grote godsdienst zin van de Schiedammers uit die dagen. In het ruime priesterkoor stond het hoofdaltaar, hetwelk evenals de kerk aan de H. Joannes de Doper was toegewijd. Behalve dit hoofdaltaar had de Grote of Sint-Janskerk nog diverse zijaltaren, van welke wij op de eerste plaats noemen het altaar van de H. Maagd Maria. Op dit altaar stond, naar men zegt, een mira culeus Mariabeeld, uit hout gesneden. Over de herkomst van dit beeld later meer bijzonderheden. Dit Mariaaltaar stond in het koor van de Noorderzijbeuk, terwijl een geestelijk gilde, genaamd het Sint- Mariagilde, zorg droeg voor de versie ring en het onderhoud van het beeld en het altaar. Nog een tweede geestelijk gil de, dat van de „Zeven-getijden-meesters" droeg zeer veel bij in een grote Maria verering. Ook de H.Geestmeesteren, een college bestaande uit leken, die met de armen zorg waren belast, hadden hun altaar in de St.-Janskerk. Aan dit altaar werden de aalmoezen voor de armen ontvangen en uitgedeeld. Vervolgens had men het St Pietersaltaar, hetwelk onderhouden werd door de leden van het St.-Pieters- of vis- sersgilde. Dan was er een St.-Jorisaltaar in het zg. P. M. Grijpinkregister, af deling Schielandia, genoemd het altaar van de H. Georgius hetwelk toebehoorde aan de handboogschutters, die vergader den in de St.-Jorisdoelen. thans nog be staande, maar met een andere bestem ming. Ook de voetboogschutters, die hun vergaderplaats hadden daar, waar thans nog het Doelenhofje zich bevindt, kregen in 1440 hun eigen altaar, zoals in de „Rechtsbronnen van Schiedam" als volgt wordt medegedeeld: „1440. Item doe wort sinte Sebastiaans outair gewiet". Nog enige zijaltaren mogen hier ver meld worden, als het altaar van de H. Drievuldigheid, het altaar van de H. Aut- bertus, de patroon van het bakkersgilde, het altaar van de H. Quirinus, de patroon van de lakenwevers, het altaar van de H. Michaël, het altaar van de 40 H.H. Martelaren en het altaar van de H. Ur sula, dat waarschijnlijk toebehoorde aan de zusters van het St.-Ursula-convent. Ve volgens vermeldt het meergenoemd P. M. Grijpinkregister nog een altaar van de H. Jacobus, een altaar van de H. Eli- gius, alias St.-Eloy, de patroon van het smidsgilde, thans metaalbewerkersbond genoemd.. Aan deze zijaltaren waren priesters ver bonden, die echter geen zielzorg hadden. Zij leefden van de opbrengst van de vi carie, welke op zo'n altaar was gesticht. In de taal van de Kerk noemt men dit een „beneficium simplex", dat vrij ver- taar van de H. Petrus in de paroch'® kerk van Schiedam voor het tegenwo® dige vakant is door de dood van Joann Michaël. de laatste bezitter en daarv3 de collatie of presentatie naar al? meen bekend is aan ons met v° recht toebehoort, daarom stellen wij a3.. Uw Reverentie voor: Willem Sass, 3 iemand genoegzaam met goede zeden wetenschap begaafd; verzoekende, dat S1-1' gelet op onze vriendschap, goedvind® moogt hem bij genoemd altaar aan stellen in vorm en volgens recht, daar'°j vereist. Gegeven onder ons zegel in jaar 1427, woensdags binnen het okta3 van Allerheiligen." Het origineel van bovenstaande ak' op perkament in de latijnse taal gestel"^ met uithangend ovaal zegel van groef was, voorstellende een persoon in gee?' lijk gewaad, een kruis in de hand, bevin® zich op het gemeente-archief. Uit deze ®a kele aantekeningen betreffende de vicari®., blijkt reeds afdoende, dat ons kathol1®^ voorgeslacht zeer veel heeft geschonk®, aan stichtingen van godsdienstige aar' waardoor hun grote godsdienstzin wel W zonder tot uiting kwam. L. A. ZONDAG R.-k. Instuif: Jan Glissenaar vert® over Tunesië, 8 uur. Passage-theater: The bridge on the f ver Kwai, dagelijks 2 en 8 uur, zond3. 1.15, 4.30 en 8 uur. Donderdagavond gee filmvoorstelling, toegang 14 jaar. Monopole-theater: De wet van de P®1 rie (14 jweekdagen 3, 7 en 9. zaterd"" en zondag 3, 5, 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: dagelijks geop®®. van 10 tot 17 uur, zondags van 1217 du al' VAN STOELEN, CLUBS, BANKEN EN BIJMAKEN VAN MEUBELEN, REPAREREN Gaat naar PLATE Grote Markt 19-21 - Schiedam Telefoon 67762 Woonhuis Mgr. Nolenslaan 177 Telefoon 63190 Tentoonstelling „De gesel van de oorlof* R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL SINT-LID UINA Hoofdgebouw Dam 8: Volwassen®, maandag 7—8 30; dinsdag 10—12 26 r, 8 30: woensdag 2S en 78.30: dood®. dag 10—12 en 2—5; vrijdag 2—5 en 1—O-3"' zaterdag 10—12 en 2—5. Jeugd: woensdag 24; donderdag zaterdag 13. Boven 14 Jaar ook: woensdag 67.30. Jeugdleeszaal: dinsdag, donderdag trf8 dag van 45.30 uur. Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 0.30^ vrijdag 78. Nieuwland: Wijkgebouw Dr. Wlbautpwj (zijingang): jeugd: woensdag van t.3Xr\ uur; volwassenen woensdag en vrij" van 78.30 uur. Filiaal Emmastraat 3: maandag t woensdag 7—8.30; vrijdag 78.30. Filiaal Kerkweg 48, Kethel: rond** 11 30—12 30 MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal word® waargenomen door: j Dr. De Maeyer, Burg. Knappertlaan tel. 68163. Dr. Nijenhuis, Burg. Knappertlaan 15 tel. 69880. Dr. In 't Veld, Willem de Zwijgerl®3 23, tel. 68599. Apotheek Backer, St.-Liduinastraat 5°; De wijkverplegingsdienst van het Gele Kruis zal worden waargenomen d<> j, zr. Volmer, Burg. van Haarenlaan Is' tel. 65255. In vele opzichten Is „DE WET VAN DE PRAIRIE", die James Cagney met ijzeren vuist en los zittende revolver hand haaft, een „Western" volgens het sinds jaren beproefde schema, waaraan Ci nemascope en Eastmancolor een andere vorm en kleur hebben gegeven. Op enkele punten wijkt de film echter af van het ge bruikelijke genre. De figuren, die er in op treden, zijn menselijker dan gemeenlijk het geval is en men kan kennis maken met een nieuwe actrice, Irene Papas uit Griekenland, die opvalt door haar bijzon der boeiende persoonlijkheid. James Cagney is een paardenfokker, die bereid is om iedere belager van zijn vier voetige beschermelingen zonder vorm van proces aan de eerste de beste boom op te knopen. Zijn huishouden wordt gedaan door Irene Papas, een vrogere kroegzan geres, waaruit de toeschouwer bepaalde conclusies trekt, die echter voorbarig zijn, want, zoals mr. Cagney zelf zegt: „de dingen zijn niet zoals de jongens den ken". De komst van Don Dubbins, een knap pe, zachtaardige jongeman, die een he vige aanval van kalverliefde krijgt voor Irene, maakt de zaak nog ingewikkelder. Het ziet er naar uit, dat de vrouw, die genoeg krijgt van Cagney's gewoonte om het recht in eigen handen te nemen, de jongeman zal kiezen, maar als tenslotte blijkt, dat er onder Cagney's ruwe bolster van hardvochtigheid een blanke pit van edelmoedigheid en vergevingsgezindheid schuil gaat, keert zij als huisvrouw terug in de woning, waar zij tot dan slechts als huishoudster fungeerde. Voor personen boven 14 jaar. Met een fijnzinnige humor, die de door hem opgeroepen, ondraaglijke spanningen nu en dan breekt en met een haast onfeil baar gevoel voor beeldritme en beeldef fecten heeft dé Britse regisseur David Lean zijn film „THE BRIDGE OVER THE RIVER KWAI" tot een fceeie cn aangrijpend „document humaine" ge maakt, waarin de reële tragiek en de zin loze motieven, waarvoor al dat leed wordt doorstaan, een schril contrast vormen. In deze film worden feitelijk twee dra ma's beide even interessant en boeiend, aan de orde gesteld. Het eerste is een sterk persoonlijk conflict, dat zich af speelt tussen de commandant (Sessue Hayakawa) van een Japans krijgsgevan genkamp in de jungle van Siam en een Britse kolonel (Alec Guinness), die daar met zijn mannen wordt geïnterneerd. Het tweede, dat uit het eerste voortvloeit, is een opwindend avontuur met als hoogte punt de stoutmoedige actie van een Brits commando, die een brug in de jungle op blaast. Een briljant gemaakte film, die we van harte in de aandacht van onze 14-jarige en oudere lezers aanbevelen. Het kraamcentrum wordt waargenoh1^ door: zr. Van Kan, Swammerdamsing®! tel. 68286. Deze diensten duren vanaf zaterdagd1' dag 1 uur tot zondagavond 12 uur. BIOSCOPEN Programma's van 19 t/m 25 Septembers Arena: De tien geboden (a.l.) CapitoR „d", wreker (18 j.) Centraal: Dal van de (14 j.) Cineac-AD: Jacht op een senj (il4j.) Cineac-NRC: actualiteiten (dy voorst.) (a.l.) Colosseum: Arrivederci (a.l.), donderdag; Continent in vlammen j.) Harmonie: Dal des doods (volv^-A^j Lumière: Dorp aan de rivier (18 j.) Wild is the wind (18 j.) Luxor: Vrouw drie levens (str. volw Metro: The on the river Kwai'(14 i.) Passage-Sohie^r The bridge on the river Kwai (14 j.) De naakte aarde (14 j.) Rex: De rivi ten (14 j.) Thalia: De gebroeders Karam (volw.) 't Venster: Bolshoi ballet Victoria: Spaanse driften (str. volw.) zatj0fle' en woensdag matinees: Die dwaze Mr. (a 1.) ZONDAG Rotterdamse Schouwburg, Aert .pt Nesstraat 120 Hotel Het Paradijs, van Georges Feydeau c - M. Desval» door het Rotterdams Toneel o.r.v. de Lange 20 uur. V3' I ,:1f Groote Schouwburg, Zuidplein 60 ,jjK de brug af gezien, door het Noord Toneel, 20.15 uur. MAANDAGy Rotterdamse Schouwburg, Aert y Nesstraat 120 Don Giovanni, opera y Mozart, door De Nederlandsche OP dir. Alfred Eichmann, 20 uur. y Groóte Schouwburg, Zuidplein 60 de brug af gezien, door het Noord Toneel, 20.15 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 2