OM 11.05 VIELEN 500 vliegtuigen ledigden hun last boven de Eeuwige Stad HET EINDE VAN DE WERELD IS NABIJ... Onverschrokken Paus bezocht verwoeste Tiburtino-wijk Ze zeggen De gemeenschap van de Mont Blanc zal het echter overleven Verschijning als fakkel ww»mrir"'S ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 /AGINA 3 Het was gedurende de oorlog, dat de Paus in Rome naar de Tiburtino-volksbuurten snelde, om daar woorden van trööst en leni ging in de grote nood te brengen. Wat nie mand had kunnen en willen verwachten, was gebeurd. Mussolini's regering bad Rome min of meer tot open stad verklaard, maai de zetel der regering was er gebleven. De generale staf van de Italiaanse weermacht had er nog steeds zijn hoofdkwartier. Rome Was nog het centrum van Italiës strijd tegen de geallieerden. En de geallieerden trokken er hun conclusies uit. Evenals ze later nolens Volens de beroemlde abdij van Monte Cas- sino onder vuur zouden nemen, omdat de Duitsers er een bolwerk van hadden ge- Rome werd gebombardeerd, Terwijl niemand het verwachtte. Romes bevolking vertrouwde op de aanwezigheid van de Paus. De ge allieerden zouden Rome niet bombarderen, meende men. Reeds vele Analen waren Amerikaanse vliegtuigen er boven verschenen, doch Ze hadden zich bepaald tot het uitwerpen van vlugschriften en manifesten, waarin de bewoners van de Eeuwige Stad werden aan gespoord, Mussolini's regering omver te stoten en Italië de zijde der Saailieerden te doen kiezen. Nog was Italiës gewapende macht, °ndanks de geïncasseerde slagen, als de debacle in de Cyrenaica en die bij El Alamein, waar Mussolini nog slechts recruten in het veld had kunnen brengen, van voldoende betekenis, om er rekening mee te houden, al was ze doorspekt met fascistische contingenten en Duitse reserves, die feitelijk als een soort politiemacht optraden. maakt, meenden ze, in de Eeuwige Stad het hart van de Duitse weerstand te moeten tref fen. Hitier deelde in Italië de lakens uit. De Duitse generaals beraamden de plannen voor de grote, laatste weerstand, die wat Zuid-Europa betrof, op Italiaanse bodem moest worden uitgevochten, teneinde het moederland te sparen. Dë Italiaanse gene raals werden vaak zonder meer ter zijde ge steld. Dit was wel duidelijk gebleken bij de organisatie van de verdediging van Sicilië en de voorbereidingen voor het opvangen van Rommels resterende strijdkrachten, na de grote nederlagen in Noord-Afrika en de voor de Duitsers fatale campagne in Tunesië. Nog sterk genoeg Eerste verzet tegen de Duee Aanmaning tot overgave De zon verduisterd De gevolgen Heerst als een koning. In 1960 Als het mensdom de controle over de ontketende atoom energie verliest Observator ^>V .x-.N*. w i DE EERSTE BOMMEN Z. H. de Paus temidden van de menigte, na het grote bombarde ment van Rome, waarbij de ganse Tiburtino-uijk verwoest werd. De beroemde basiliek van San Lorenzo, door bommen verwoest. Op papier kon Italië nog over negentig divisies beschikken. In werkelijkheid wa- ten het er aanzienlijk minder. Er be stond evenwel een ook door de overmach tige geallieerden niet te verwaarlozen kern: drie gepantserde en twee gemoto riseerde divisies met voldoende materi aal en munitie, ongeveer duizend pant- serwagens en dergelijke strijdwagens. Vijf- ehdertig infanterie divisies konden op een bepaald punt geconcentreerd worden. Dit totaal was meer dan voldoende, om een 'hvasie op Sicilië te keren. De luchtmacht beschikte over 5111 vliegtuigen, waarvan 3000 zich nog in uit rekende conditie bevonden en een dui- 2endtal spoedig voor nieuwe acties ge teed kon worden gemaakt. De marine tel- oe zes slagkruisers, waarvan er drie de ®rootste in de Middellandse Zee waren, v0orts zeven kruisers, twaalf torpedoja- ^ers en dertig torpedoboten, een veertig tal onderzeeboten en een honderdtal klei nere oorlogsvaartuigen. Alleszins reden voor de geallieerden, thi te blijven trachten, Italië op z'n minst ,0't te schakelen, door het een afzonder lijke wapenstilstand aan te bieden of bet de andere zijde te doen kiezen. Of het bombardement van Rome een ber middelen was, om regering en volk poidelijk te maken, dat verder verzet nut loos was, zal te zijner tijd wellicht nog ?ehs aan het licht komen. Er wordt zowel 'b Italië als in de Verenigde Staten nog 'eeds over gepolemiseerd. Het is overi- Sehs een tamelijk onbelangrijk onder- ^®el in het geheel van de grote strijd, die Pas.in 1945 kon worden uitgestreden. h Ook in Italië is nog slechts weinig ge publiceerd over tal van belangrijke episo- P®h van de laatste oorlogsjaren. Doordat p6 Pers gecensureerd was of doordat er ®hvoudig geen kranten verschenen, werd r nauwelijks iets over gepubliceerd, af- |e?-ien dan van later verschenen rappor- >*jn en oorlogsverhalen. Het grote publiek aef onwetend ten aanzien van de hoofd zaken niet alleen, doch ook van vele de tail hiervan vinden momenteel in Italië, zoals trouwens in tal van andere landen, publikaties plaats over belangrij ke gebeurtenissen, waarover, toen ze zich afspeelden, om het simpel te zeggen geen dagelijkse kroniek werd bijgehouden. In de afgelopen weken bracht een veelgele zen weekblad een aantal artikelen over de val van Rome, dus de inneming door de geallieerden, waarin het bombardement van de Eeuwige Stad uitvoerig beschreven werd. We zijn ervan overtuigd, dat juist de beschrijving daarvan en van hetgeen eraan voorafging, velen van onze lezers zal interesseren. In juli 1943 begon het eerste verzet te gen Mussolini's regime zich te openbaren. Er brak allerwegen kritiek los. De levens omstandigheden werden steeds moeilij ker en de massa geloofde niet meer in de eindoverwinning, welke haar nog steeds voorgespiegeld werd. Het aanmatigende optreden der Duitsers, die in Italië een blok aan hun been zagen, het in hun hart niet vertrouwden en tevens weinig respect toonden voor de gevechtswaarde der Ita lianen zette veel kwaad bloed. Toch wa ren er nog velen, die aan het regime vast hielden. In de hogere ambtenaarskrin gen had het fascisme nooit voet kunnen vatten. De leidende functionarissen der verschillende ministeries hadden Mus solini's regime gediend, van de gedachte uitgaande, dat ze niet het facisme, maar de staat dienden. Een groot aan tal hunner was nimmer tot de partij toe getreden. Ze bleven neutraal. In de fas cistische partij bestond grote onenigheid. Er was een fractie voor en een tegen Mussolini. In de laatste zou later diens schoonzoon Ciano op de voorgrond tre den, met als resultaat, dat hij als verra der met talrijke andere hoge fascisti sche functionarissen op bevel van de Duce zou worden neergeschoten. Intussen, het héle regime was vrij wan kel en niemand wist eigenlijk nog precies, waaraan hij zich te houden had. De ko ning aarzelde, stelling te nemen tegen de Duce, die hij door hem de Orde van de Annunciata te verlenen tot zijn konink lijke neef had verheven. Het gevaar van een burgeroorlog leek niet gering. Italië zou er door in een chaos verzinken. In deze verwarring kwam het bombar dement van Rome, dat zeer zeker in ge heel Italië nog meer indruk maakte dan het bericht, dat de geallieerden op Sicilië waren geland. Terwijl op 10 juli de aan val op Sicilië een aanvang nam, wierpen op 17 juli geallieerde vliegtuigen boven Rome pamfletten uit, waarin Italië werd aangemaand, zich over te geven. Op 19 juli, tegen elven 's morgens, verschenen in de heldere hemel boven de Eeuwige Stad wederom geallieerde vliegtuigen. Men maakte zich er niet ongerust over. Twee dagen te voren hadden enkele hon derden Engelse en Amerikaanse vlieg tuigen boven de stad gecirkeld. Hoewel Rome officieel nog niet tot open stad was verklaard, geloofde eenieder, dat het vei lig voor luchtaanvallen was. De militaire commandant had alle militaire posten rondom Rome laten ontruimen. In zekere zin, zo getuigden vooraanstaande persoon lijkheden later, had deze situatie tot ge volg, dat men in Rome minder afwijzend stond tegenover een voortzetting van de oorlog dan elders in het land, waar men de ellende ervan aan den lijve ondervond, door onmeedogende bombardementen. Er kwamen zich in de kazernes van Rome en omgeving zelfs talrijke Siciliaanse solda ten bij hun bataljonscommandanten mel den, verzoekend, naar Sicilië te worden gezonden om mee te helpen, dit te ver dedigen. Om 11.05 vielen de eerste bommen Een dikke rookwolk verhief zich ten he mel en het geluid der ontploffingen weer kaatste aan alle kanten, alsof de bommen overal vielen. De eerste golf vliegtuigen verdween aap de horizon. Direct daarop verscheen een nieuwe golf. Wederom sloe gen de bommen op de Eeuwige Stad neer. De rook en het opdwarrelende stof ver duisterden de zon. Verbijsterd zochten de mensen ergens beschutting. In totaal le digden vijfhonderd vliegtuigen hun vre selijke last over Rome. Toen na de eer ste verwarring de hulpverlening georga niseerd werd bleek, dat de hele Tiburtino- wijk vrijwel verwoest was, de basiliek van San Lorenzo eveneens. De grote be graafplaats Verano leed zware schade. Vele graven en grafmonumenten werden er vernield, de graftombe van 's Pausen familie Pacelli beschadigd. Op talrijke plaatsen hadden bominslagen grote scha de aangericht. Er kwamen rapporten bin nen over minstens duizend doden, welk aantal later tot bijna twee duizend steeg, toen vele zwaar gewonden in de ziekenhui zen of reeds tijdens het 4ransport daar heen overleden. Groot was de verslagenheid. De Romei nen begrepen opeens, dat de oorlog als het ware voor de poorten van de stad stond. Tegelijkertijd gaven ze zich er re kenschap van, hoe weinig de regering te gen deze luchtaanvallen kon doen. Ze be schikte niet over voldoende afweermidde len. De hemel van Italië bleek een open jachtveld voor de geallieerde jagers en bommenwerpers. Inderdaad, groot was de verslagenheid, die hier en daar tot een paniekstemming aangroeide. De bevolking van Rome zag zich aan haar lot wergelaten. Mussolini was er niet, de stedelijke autoriteiten lie ten zich niet zien. Toen verspreidde zich tegen de middag het bericht, dat de Paus het Vaticaan had verlaten, om zich naar de getroffen wijken te begeven. Dit be richt verwekte een onbeschrijfelijk en thousiasme. De mensen huilden en pro beerden te weten te komen, waar de Paus zich op dat moment bevond. Bij duizen den renden ze door de straten, afgaande op geruchten, dat de Paus hier of daar gepasseerd was. Allen voelden, dat er iets bijzonders gebeurd was, men een nieuwe periode tegemoet ging. En de Paus werd het symbool van de hoop op vrede. In de Tiburtino-wijk verliet de Paus de auto, waarmede Hij gekomen was en be gaf zich temidden van de menigte, die zich op een plein verzameld had. Staande op neergevallen brokken steen, sprak hij woorden van troost en opbeuring, wekte allen op tot gebed, gaf Zijn apostoli sche zegen. Mensen van alle rang en stand drongen zich om hem heen. Arbeiders knielden naast aristocraten. Zelfs man schappen en officieren van de fascistische militie voegden zich bij de duizenden, die de Paus toejuichten. Ook de koning begaf zich enkele uren later naar de getroffen en verwoeste wij ken. Maar diens komst maakte toch veel minder indruk dan 's Pausens verschij nen. Ondanks het Verdrag van Lateranen had de Paus tot dusver zich nimmer in Rome zelf vertoond. Slechts wanneer Hij gedurende de zomermaanden naar Castel Gandolfo toog, kregen de Romeinen gele genheid, een glimp van hem op te van gen, als hij in zijn auto gezeten was. Nu doorliep de Paus hele straten, sprak hij op een hoek met een wenende moeder, streelde hij een beduusd kind over de ver warde lokken. De Paus bevond zich temid den van het volk van Rome. Historici en psychologen zullen later wellicht nauwkeurig uiteenzetten, welke invloed het bombardement van Rome en het verlaten van het Vaticaan door de Paus op de verdere ontwikkeling der ge beurtenissen heeft gehad. Men neemt aan, dat de koning, diep onder de indruk van hetgeen hij in de Tiburtinowijk aan schouwde, het besluit nam,, dat hem reeds een jaar te voren was gesuggereerd, nl. Mussolini zijn macht te ontnemen en hem gevangen te doen nemen. Het besluit werd overigens niet onmid dellijk uitgevoerd. Er zou eerst nog veel schokkends gebeuren. Voor vele Italia nen is dit gebeuren tot op de dag van he den vrij duister gebleven, door de door ons reeds aangegeven oorzaken: een ge censureerde pers en het stilzwijgen later der voornaamste acteurs in het drama dat generaal Badoglio aan het hoofd van de regering bracht, Mussolini naar de Gran Sasso zag voeren waar de Duit sers hem spoedig zouden bevrijden, ver moedelijk met de stille medewerking van zijn cipiers, die tegen de Duitse parachu tisten geen weerstand boden de z. g. republiek van Saló zag ontstaan, waar door in Italië de republiek werd uitgeroe pen en de organisatie door de Duitsers van het laatste verzet achter de z. g. Gothen- linie, welke dwars over de Apennijnen liep. De geallieerden werden er lange tijd door opgehouden en Rome bleef aldus on der Duits gezag, al hield de regering-Ba- doglio de schijn op en al bleef Vittorio Emmanuele regeren over een gebied, dat reeds grotendeels door de geallieerden alsmede van enkele andere plaatsen op aarde, welke door de Emman tot dusver nog niet gepreciseerd zijn. Maar volgens zijn verklaringen moet hij hierover nog mededelingen uit de Kosmos ontvangen. Links de Divus en rechts de Emman, de leider van de sekte van de Mont Blanc. Niet alleen mr. Os. born speculeert op de lichtgelovigheid der mensen en op het feit, dat in deze ver- materialiseerde sa menleving, waarin velen het zonder liet Christendom willen stellen, ontelbaren naar het bevrijdende woord snakken, dat ben in hun grote, geestelijke eenzaam heid troosten moet of hun het hesef moet bijbrengen, toch niet van God en alle mensen verlaten te zijn. Hilly Sunday baseert zich eveneens op de angst, welke duizenden cn duizenden bevangt, nu ze tegenover de grote problemen van het mensdom staan, zonder de kracht van een innig geloof en de zekerheid van Degene, die de mensen beloofde met hen te zullen zijn tot het einde der tijden. Onder de min of meer dubieuze figuren die bewust of onbewust de geestelijk ontwortelden doen geloven, dat zij uitkomst en veiligheid, zelfs geborgenhid kunnen brengen, bevindt zich een man, die zich enkele jaren geleden aan bet hoofd stelde van een klein groep vrienden en bekchden en de sekte slichtte van de „Gemeenschap van de Mont Rlanc". De Milaanse dokter heerst er als een koning over de leden van de sekte, om- ringd door een kleine raad, waarvan zijn broer en zijn zuster deel uit maken. Elk hunner draagt een indrukwekkende titel. Hijzelf noemt zich Emman. hetgeen zou betekenen, dat hij in de directe relatie staat met de geheimzinnige kosmische krachten, waarover de ruimtevaartgeleer- den zich momenteel zozeer het hoofd bre ken. De Emman ontvangt geregeld mede delingen uit de Kosmos, die op de wire- recorder worden opgenomen en daarna door de voornaamste leden van de sek te worden uitgewerkt en becommentari eerd. Dit alles gebeurt in een heel merk waardige taal, de Glossemantica mono- tematica. Ze moet veel ouder zijn dan het Sanskriet en zelfs nog ouder dan de oudste talen ter wereld. Alleen de Em man en zijn naaste volgelingen kunnen haar ontcijferen Deze volgelingen zijn de Wanthar (zijn zuster), Divus, zijn broer, Kerem, die in zich een kosmische straal zou dragen, en enkele anderen, die vrijwel uitsluitend op de hellingen van de Mont Blanc ver toeven en zelden naar hun woonplaats terugkeren. Want ze moeten steeds klaar staan, om nieuwe volgelingen in te wijden. Dit vindt elke maandag in het paviljoen plaats, dat in de buurt van Courmayeur gelegen is. Nieuwe adep ten kunnen zich op drie opeenvolgende maandagen van de leer van de Emman op de hoogte stellen. Wanneer ze de vra gen, die ze stellen, naar hun mening niet behoorlijk beantwoord krijgen, kun- ze in vrede gaan. ,,Ons interesseert slechts het zaaien, niet het oogsten", zo verklaarde de Divus aan een journalist, die naar de Mont Frety toog, om er eens poolshoogte te nemen. Hij werd er Vriendelijk te woord gestaan. De Emman vertoonde zich niet. Maar de Divus be vestigde categorisch de grote leerstelling van de sekte, nl., dat de wereld op 14 juli 1960 zal vergaan Dit vergaan is echter betrekkelijk. Bij na heel de wereld zal alsdan door de ont ketende atoomenergie verwoest worden, met uitzondering vande Mont Blanc, Intussen is het zijn bedoeling, zijn vol gelingen in 1960 rondom zich heen, op het massief van de Mont Blanc te ver zamelen. Tot dusver hebben zich voorna melijk Italianen en Zwitsers om hem heen geschaard, die elkander op de Mont Frety als broeder en zuster aanspreken, doch in het dagelijkse leven gewoon hun werk doen, in alle bescheidenheid pro paganda makend voor de sekte, die door sommigen met de Getuigen van Jehovah vergeleken wordt. Volgens de laatste mededelingen zou ook Tibet op 14 juli 1960 van de grote verwoesting gespaard blijven, welke wel iswaar door de sekte als de ondergang van de wereld wordt aangekondigd, doch naar het schijnt althans volgens de pro fetie van de Emman, veeleer een grote catastrofe zal zijn, waarin het grootste gedeelte van de mensheid zal omkomen. Op het ogenblik is het paviljoen in be langrijke mate het doelwit van nieuwsgie rige toeristen. Maar dr. Bianchi heeft reeds voorspeld, dat ze in groten getale zullen terugkeren, om bij hem bescher ming te zoeken K. H. Met het tijdelijke alleen kan men het ver brengen op de weg naar geluk. Maar dat is meer een mening dan realiteit, zy, die over weinig tydeiyke goederen beschik ken snakken naar meer. Zij, die vol doende of zelfs overvloed hebben, vechten voor een nog grotere hoe veelheid. Van het tijdelijke heeft men nooit genoeg. Die dorst is nu eenmaal onverzadigbaar. Er komt echter by, dat men van het tydeiyke alleen niet leven kan. Een zodanig leven ligt niet veel boven de hoogte van het dier. Een mens kan na kortere of langere tijd door het aardse niet bevre digd blijven. Of zegt u het bericht van „Pro Deo-nieuws" in de krant van za terdag jl. niets, dat meer dan 20.000 aanvragen binnenkwamen voor informaties over het katho liek geloof, dat meer dan 11.000 personen verzochten om een hele cursus over dit geloof? St.-Augustinus heeft het zo juist geformuleerd: De mens als rede lijk wezen kan alleen gelukkig worden door God. Wy maken ech ter onze eigen goden. Wanneer we evenwel in kwellingen zijn, hel pen onze eigen goden maar in ge ringe mate. De beproevingen biy- ven, waarheen we ook vluchten of waar we ook uitkomst proberen te vinden. De Heer slaapt in ons. Stormen steken op en we klagen: Heer is dat nu rechtvaardig, dat de slech ten in voorspoed zijn en de goe den in moeite? St.-Augustinus ant- wordt hierop: De Heer zegt tot Is dat nu uw geloof? Heb ik dan dit beloofd? Zijt ge hiertoe een christen geworden om in de we reld voorspoed te hebben? Uw godsvertrouwen is ingesluimerd. Uw hart worde gerust, ge zult de haven bereiken. Hij, die het schip heeft uitgerust, zal ook de haven in gereedheid brengen. De kroon der overwinning wordt slechts be loofd aan hen, die strijden. Die strijd kan zwaar, heel zwaar zyn. En met menselijk redeneren komen we er niet uit Aanvaar den en de roepstem volgen. Ge lijk het officie van morgen ver haalt van de tollenaar Levi, die de apostel en evangelist Mattheus werd. Die Levi had een goed le ven en een behoorlijke baan. Doch de Heer sprak: „Volg mij". „En", aldus het evangelie. „Levi stond op en volgde Hem, na alles te heb ben prijsgegeven". Mattheus preekte in Palestina, Arabië en Ethiopië. En stierf als martelaar! Dat is ook onze enige weg. Ge volg geven aan de roepstem en Hem volgen. Contact houden met God, elke dag opnieuw. Dan kun nen we ook (}e taak vervullen dje ons feitelgk is opgelegd, maar waarvan zo dikwijls weinig terecht komt. We moeten zijn als de geiykenis der levende wezens uit het „epis tel" van morgen: Uw verschijning was als van brandende kolen vuur cn als een verschijning van fak kels. Lichtglanzen van vuur. Ver schoning in de wereld als een fak kel van geloof, godsvertrouwen en liefde. Hoe voelt u zich? was bezet, te beginnen Sicilië, dat ze na een campagne van 38 dagen verover- den. Sicilië kostte de Italiaans-Duitse strijdkrachten 269 pantserwagens en 1601 vliegtuigen, terwijl de geallieerden er 400 pantserwagens en 650 vliegtuigen verlo ren- Midden augustus viel Messina, het laatste bolwerk, half verwoest in handen van de door de bekende generaal Patton aangevoerde troepen. Toén onderhandel de de regering-Badoglio reeds over een wapenstilstand.... In Rome werd het na het bombarde ment van 19 juli vele leidende personen duidelijk, dat de geallieerde luchtmacht verre overmachtig was en verdere tegen stand vrijwel nuttejoos. De Engelse en Amerikaanse eskaders maakten korte metten met de kustverdedigingswerken van Sicilië.. Zonder de Duitse „bezet ting". welke men in een onberaden ogen blik als strijdkrachten van de bondgenoot Hitler had aanvaard, zou Italië vermoe delijk veel eerder gecapituleerd hebben, het bombardement van Rome voorko men zijn. Maar dit was in ieder geval een waarschuwing. Mussolini riep zijn Grote Raad bijeen, welke tot zijn grimmige ver bazing een motie van wantrouwen in hem aannam en hem bewees, dat hij zelfs op tal van zijn naaste medewerkers niet meer kon rekenen Ontscheping van de Engelse com mando's op de zuidoost-kust van Sicilië. Waarom de in Milaan wonende dr. Bi anchi de Mont Blanc uitkoos, als het laatste toevluchtsoord voor degenen, die in zijn boodschap geloven, hij heeft het nooit 'bekend gemaakt. Naar voor de hand ligt, zal ook hem de schier ma gische klank van dit enorme bergmas- sief, hetwelk als het ware één bonk kracht is, onwillekeurig hebben aangetrokken. Maar hij liet het niet bij symboliek. Na dat hij een voldoende aantal volgelingen om zich heen verzameld had, huurde hij een soort rusthuis op de hellingen van de Mont Blanc en wel op de Mont Frety (2174 meter hoog) en daarin stichte hij de zetel van zijn sekte. Hij verfraaide het „Paviljoen du Mont Frety", richtte het keurig in alles met het geld van zijn volgelingen voegde er uitbouwsels aan toe, meubileerde er een keurige zaal voor de samenkomsten van de sekte en stelde er personeel aan, zodat het mogelijk werd, er geregeld te .verblijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3