Misdadige aanleg voor de lagere Gebrek aan liefde bij een onbarmhartige maatschappij ontstaat school al Represailles na de Katholiekendag Oostduits persbureau A.D.N. reageert op beschuldiging „Ensemble" mei première van „Melinda Nog einde weinig uitzicht op van bewapeningswedloop Verhouding met Indonesië heeft dieptepunt bereikt EXPLORERS" in de R.A.I. Ie Amsterdam REUMAFONDS verdeelde de opbrengst van radio-actie Raai® m 30 september FIRATO Reclassering zou bij de zuigeling moeten beginnen Stereofonie sleutelwoord van negende Amerikaanse Thor aan R.A.F. overgedragen Het verdriet van de eenzaamheid )agne revisionisme Jumbo rr ..II ie opent de kluis Nog te weinig instellingen zijn geregistreerd Honderdmaal „Don Giovanni" VB ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 PAGINA 7 Rekensommetje Schuld hij cle maatschappij AUDIËNTIES NEDERLANDER OP CORSICA VERDRONKEN WANNEER een toneelstuk op Broadway enthousiast wordt ont vangen, in Londen het publiek er zelfs van onder de indruk raakt en tenslotte een bekende film maatschappij de rechten voor ver filming ervan opkoopt, dan kan het toch gebeuren, dat het be wuste stuk, in Nederland ver toond, een onbevredigende of slappe indruk nalaat. De toneel geschiedenis van de laatste jaren in ons kleine land met zijn vele beroepsgezelschappen, die er voortdurend op uit moeten zijn de beste stukken in de wacht te slepen, liegt daaromtrent het vaderlandse schouwburgpubliek niet voor. ERRES Jumbo: de laatste mode in de huishouding t 142.50 de stofzuiger mmL Verplichte registratie? Zo oud als levende wezen zelf Geluid op dubbelspoor Radio met gaimeffect FUTURATOOP FIRATO Trillings vrije t.v.-antenne Amerikaanse kunstmaan (Van onze correspondent) Hoewei het redasseringswerk na de oorlog een zodanige publiciteit en bekend heid heeft gekregen, dat men er geen „groot nieuws" meer over zou verwachten, heeft prof. mr. J. M. van Bemmelen, de Leidse hoogleraar in de criminologie, ti.ide.ns een persconferentie, voorafgaande aan de .iaarli.jkse reclasseringsdag op 27 september toch nog enkele verrassende feiten over dit werk ziin oorzaken en zijn resultaten onthuld. Ten eerste verdiepte de hoogleraar zich in de oorzaak van de misdaad Hij kwam tot de conclusie, dat de misdadige aanleg bij een mens in principe ont staat, vóór de tijd, dat hij naar de lagere school gaat. Een gebrek aan liefde en begrip in de eerste levensjaren, aldus spr. is oorzaak, dat het kind zich gaat ver zetten tegen een voor hem onbarmhartige maatschappij. Dit verzet maakt zijn gemoed ontvankelijk voor de kiem van misdadigheid, die hem in latere jaren in botsing doet konen met de orde der samenleving, waarin hij is geplaatst Hoewel hij de praktische onmogelijk heid daarvan inzag, achtte prof. Van Bemmelen het in wezen aanbevelens waardig, wanneer de reclassering reeds (preventief) met de zuigelingenzorg zou kunnen beginnen, al zou dit werk dan natuurlijk onder een andere naam moe ten geschieden. De taak van de reclas sering zal voorlopig echter nog wel blij ven liggen in het vlak van zorg, wan neer het individu het pad der misdaad reeds heeft betreden. Ook dan kan de reclassering nog uitstekend werd verrich ten, al is haar taak veel moeilijker en uit gebreider dan wanneer tijdig kon wor den ingegrepen. Van groot belang achtte spr. het, dat er voldoende middelen beschikbaar zijn om de wetenschappelijke basis van het reclasseringswerk te verbreden. Wan neer het inzicht in de oorzaken, die tot bepaalde misdaden leiden, wordt ver scherpt, zal de helende behandeling meer efficiënt kunnen geschieden. Dit weten schappelijke researchwerk vergt echter grote kapitalen en de hartelijkheid, waar mede de maatschappij het reclasserings werk beziet, zal gepaard moeten gaan met een grote vrijgevigheid, omdat anders het kwaad niet op de juiste wijze kan wor den bestreden, Per jaar worden ongeveer 25.000 men sen door de reclassering behandeld. Deze' 25.000 mensen worden aan de .zorg van 250 ambtenaren toevertrouwd, die zich ge middeld met dertig personen tegelijk be zig houden. Daar iedere gevangene het Hik dertig gulden per dag kost, zou de ambtenaar die nooit meer dan f 10.000 Per jaar verdient zijn eigen salaris reeds terug hebben verdiend, indien hij kans zag om één veroordeelde één jaar bit de gevangenis te houden. In werke lijkheid hebben berekeningen uitgemaakt, dat iedere reclasseringsambtenaar per jaar vijf mensen voor een trugvallen in de misdaad behoedt. De rekensom van prof. Van Bemmelen was, dat iedere re classeringsambtenaar het rijk veertigdui zend gulden per jaar bespaart (f 50.000.- kosten aan gevangenzetting verminderd Het f 10.000.- salaris). Wanneer het rijk bet aantal reclasseringsambtenaren zou verdubbelen, zo meende spr., dan zou liet ?'ch, als deze reeks zich zou voortzetten, ®en bedrag van tien miljoen gulden per ■iaar kunnen besparen (1214 miljoen ver minderd met 2',z miljoen salarissen). Vóór hij dit rekensommetje uitwerkte, oad prof. Van Bemmelen stelling geno men tegen het wezen van gevangenisstraf. Hij noemde de gevangenis een onmoge lijke instelling, waar nooit bereikt kan Worden, wat men zich als doel stelt: de correctie van de veroordeelde. De ver oordeelde is in aanraking met de justitie Eekomen door een gebrek aan verant woordelijkheidsbesef. Als correctie-maat regel ontneemt men hem nu voor korte °f langere tijd iedere prikkel tot verant woordelijkheid door hem op te sluiten in e.en omgeving, waar ieder verantwoorde lijkheidsgevoel overbodig lijkt. Vervol gens wordt hij weer op de maatschappij •osgelaten, waar hij juist een zeer scherp gevoel voor verantwoordelijkheid dient te "ebben om niet opnieuw met de justitie m aanraking te komen. Want juist de ont jagen gevangene ontmoet een maatschap- Pij, die hem bijzonder prikkelt tot ver zet. De publieke opinie is tegen jiem koezeer dit ook in de laatste jaren ver anderd mag zijn, in wezen blijft de niet- veroordeelde wantrouwend en gereser veerd ten opzichte van de cx-gevangene en de strijd om het bestaan is moeilij ker dan vóór de gevangenschap. De reclassering heeft zich nu ais taak gesteld deze moeilijke tijd te overbrug' gen en de veroordeelde een gevoel van zelfvertrouwen te geven Daarnaast weet zij vaak veroordelingen te voorkomen door haar adviezen aan de rechterlijke macht. Mr. A. van Mazijk, directeur van de Protestants-Christelijke reclasseringsver- eniging, belichtte de taak van de ruim 10.000 vrijwillige helpers en helpsters, die de reclasseringsambtenaren in hun werk bijstaan. Met voorbeelden uit de praktijk toonde hij aan, dat het dikwijls de schuld van de samenleving is, wanneer een ver oordeelde terugkeert naar het pad van de misdaad. God neemt de zondaar aan, al dus mr. Van Mazijk, maar de mens stoot in zijn hoogmoed en zelfingenomenheid de vroegere misdadiger dikwijls af. Beide sprekers kwamen tot de slotcon clusie, dat de sympathie, die de samen leving voor dit werk heeft, veelal te ab stract is. Men beziet het met een zekere welwillendheid, maar men beseft te wei nig, dat de misdaad het volk meer kwaad doet dan de kanker. De bestrijding van de misdaad, die gezocht moet worden in preventie en research, dient de gemeei»- schap, die door de misdaad wordt be dreigd, een groot offer waard te zijn. Dat men dit inziet, kan men de volgende week zaterdag op de jaarlijkse reclasseringsdag demonstreren. Het eerste Amerikaanse ballistische pro jectiel voor middelgrote afstand van het type Thor is gisteren aan de Britse lucht macht overgedragen. In februari hebben Amerika en Groot-Brittannië een over eenkomst voor de leverantie van deze ra ketten gesloten. De Thor heeft een reik wijdte van 2400 km. f Tot deze datum bestaat voor foto-amateurs onder onze lezers nog gelegenheid foto's in te zenden voor de fotowedstrijd van De Maasbode-Pers. Adres: Postbus 723, Rotterdam. Het Oostduitse staatspersbureau ADN heeft een heftige ontkenning gepubliceerd van de 5Yes">er'iinse beschuldiging, dai de Oostduitse deelnemers aan de Katho liekendagen bij hun terugkeer in de Oost-zone aan represailles zouden zijn blootgesteld. Het Sankt Pctrusblatt in Wcst-Berlijn publiceerde vorige weck een bericht, De verhouding met Indonesië heeft een dieptepunt bereikt, dat geen uitsieht biedt op verbetering van de betrekkingen inct dat land in de nabije toekomst. De onder behecrstclling van de Nederlandse bedrijven is niet, alleen een mis bruik van macht, doch betekent tevens een onrechtmatige discriminatie. Naar het oordeel van de regering is de republiek Indonesië tot herstel van onrecht cn iot schadeloosstelling gehouden. Aldus minister Luns in de memorie van toe lichting op de begroting voor 1959 van Buitenlandse Zaken. De Indonesische regering heeft inmiddels niets gedaan om het onrecht te her stellen: zelfs van een aanbod van schadeloosstelling of compensatie in enigerlei vorm Is tot nu toe geen sprake. De Nederlandse regering zal haar aandacht gericht blijven houden op de aanspraken van belanghebbenden. Met het vertrek van het laatste schip, dat medio augustus uit Indonesië in het kader van de versnelde repatriëring vertrok, zijn sedert december 1957 ruim 3(5.000 Nederlanders uit dat land gerepatrieerd. Het aantal Nederlanders dat er thans nog verblijft, kan op ongeveer 10.000 worden geschat. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot- j 'erdam. zal woensdag 24 september in j verband met zijn vormreis, geen audiëntie verlenen. I De minister heeft in de memorie van toelichting volstaan met een beschou wing van de ontwikkelingen, welke zich in de laatste maanden hebben voorge daan, zomede van enkele asipecten van de huidige situatie, welke voor de toe komst, van bijzonder belang zijn te ach ten, dit teneinde zo min mogelijk in her halingen te vallen. Wat betreft de verhouding oost-west wordt opgemerkt, dat de campagne, wel ke :n de laatst^ tlid in de communisti sche landen wordt gevoerd tegen het ..revisionisme'', niet alleen kenmerkend is voor de interne verhoudingen in de communistsche wereld, doch ook voor dP buitenlandse politiek van het Sovjet blok. ,.Dp feiten bevestigen diwijls herhaalde verklaringen van communistische rege ringsleiders. dat zij alles in het werk zullen blijven stellen om de ondergang van het westen zoveel mogelijk te be spoedigen en daarmee de voornaamste hinderpaal voor de vestiging van de com munistische wereldorde uit de weg te ruimen. Naar aanleiding van de NATO zegt minister-, Lun6, dat de huidige situatie er toe dwingt onder het oog te zien. dat er nog steeds weinig uitzicht be staat op het totstandkomen van een ontwapeningsregeling, welke op doel treffende wijze een einde zou kunnen maken aan de bewapeningswedloop. Onder deze omstandigheden is het noodzakelijk, dat het westen in deze wedloop niet achterop raakt bij het Sov jetblok. Er moet daarom aan het col lectief verdedigingsstelsel van de NATO voor de handhaving van de veiligheid en de integriteit van het westien een uitzonderlijke betekenis worden ge hecht. Op het gebied van de vreedzame toe passing van de atoomenergie streeft de regering ernaar zoveel mogelijk de in ternationale samenwerking te bevorde ren Aan de steeds vruchtbare samen werking tussen het Reactor Centrum Ne derland en het Noorse Tnstitutt for Atom- energi. welke is gericht oo gezamenlijk onderzoek en de vorming van deskundi gen hecht de regering grote waarde. Voor tic hulpverlening aan de minder ontwikkelde gebieden wordt voorgesteld voor 1939 f 15.750.000 beschikbaar te stel len. Een Frans marinevaartuig heeft gister morgen het stoffelijk overschot van de Nederlander H. Vroom uit 's-Gravenhage geborgen voor de kust van Corsica. De heer Vroom was donderdag op diepzee- jacht gegaan en werd sindsdien vermist. Gebleken is, dat hij is verdronken. De heer Vroom was directeur van een Nederlands bungalowpark te Calvi op Corsica. De stoffelijke resten zijn naar Calvi overgebracht. waarin werd medegedeeld, dat de deel nemers aan de Katholiekendagen thans in Oost-Duitsland beperkte bewegings vrijheid hebben, terwijl anderen plotse ling verdwenen zijn. De namen van alle deelnemers zouden bij de volkspolitie bekend zijn. terwijl velen gedwongen worden een propagan- dacursu6 te volgen. Ook zouden bij de grensovergang alle boekwerken, bijbels, gebedenboeken e.d. in beslag zijn ge nomen De ontkenning van het persbu reau. die in verscheidene Oostberlijnse kranten is overgenomen., beschuldigt het Sankt Pctrusblatt van ..bedrieglijke hetze" en verwijt het blad „leugenachtig heid, omdat het geen concrete gevallen noemt en evenmin plaats of naam aan geeft". De ontkenning van het persbureau reikt echter niet verder dan de inbeslagne ming van de bijbels en gebedenboeken. Het persbureau bestrijdt niet de andere Westberiijnse beschuldigingen. Het verwijt van „bedrieglijke hetze" kaatst het Sankt Pctrusblatt terug met de vermelding, dat zijn beschuldigingen steunen op een groot aantal getuigenver klaringen. Belachelijk noemt het blad voorts de opmerking, dat het. geen con crete gevallen noemt. Concrete gevallen noemen, aldus het Sankt Petrusblatt, betekent slechts dat velen in de Oostzone in gevaar zouden worden gebracht. Aldus meldt hét K.N.P. Het mag daarom des te meer een prestatie worden genoemd van de splin ternieuwe stichting Het Zuidelijke To neel .„Ensemble", dat zij gisteravond in de Philips' schouwburg te Eindhoven van een toneelstuk, dat alile bovenge noemde behandelingen heeft ondergaan, zo'n redelijk geslaagde première gaf. Het was duidelijk, dat men elk 6nobis- me van „af of niet op Broadway of in Londen vertoond", onder de regie van Elise Hopmans naast zich neer had ge legd en dat „Ensemble" door deze keus te doen ook een eigen visie gestalte trachtte te geven. Het spel heet in het Nederlands „Melinda" (de Engelse titel luidt: „Teach me how to cry"; het stuk werd vertaald door Alfred Pleiter en dat klonk zeer goed). Het is van de hand van de Canadese schrijfster Patricia Joudry, die kennelijk een afschuw heeft van schokkende en sensationele kost. Haar werk lijkt niet m in de vorm ligt zijn kracht 'a R.S. Stokvis product vorvairdigd door van dar Haam I (Van onze Haagse redactie) Vandaag is het voor vele Renmainrlch- Jbgen feesi. In het nieuwe pand van de ®d. Ver. iot Reumatiekbesti'ijding aan P. Coenstraal 31 te Den Haag werden voorzitter mr. W' J. Gcertsema de :hèques uitgereikt waarop het bedrag aangegeven dat de diverse inrich- ..'"gen krijgen van het reuma-aandeel in opbrengst van de radio-actie „Wie ®ent de kluis". Deze actie heeft een netto bedrag van l 1-380.780 opgebracht. Ook het Kon. Wil* I e'minafonds cn het Prinses Beatrixpolio- ^hds krijgen echter één derde deel, zo- Ij4' er 460.260 onder de Reuma-inrich ten kan worden verdeeld. a®5 gelden van het Reumafonds zullen - keer worden besteed voor de verple- vjt, de verzorging en de behandeling, Bv.wul, t4n chronische patiënten, van wie er in i van echter maar zeer weinig gebruik Of n i -nr. _i.J4. J de geneeskundige inspectie wordt hierop geen toezicht uitgeoefend. Men is wel be zig een verplichte registratie voor te be reiden, maar zover is het nog niet. Daarom wil men wat geld achterhou den om inrichtingen, die niet bij de be staande federaties zijn aangesloten, ook in de gelegenheid te stellen iets op te vangen van de guldensregen van de ra dio-actie, die door de AVRO werd ge voerd. In totaal 18 pet. van de Nederlandse bevolking lijdt in min of meer ernstige mate aan reuma- Men hoopt nu, door bepaalde bedragen via de overkoepe lende verenigingen aan plaatselijke in richtingen te doen toekomen, de aan dacht te vestigen op het werk van de vereniging. Deze heeft b.v. ook een fonds voor hulp in individuele gevallen, waar- (Van onze Amsterdamse redactie) Ruimtelijk effect in de architectuur en de stedebouw. ruimtevaart in de vliege rij, ruimtewerking in de wereld van het beeld CinciuaScouefilms en Cinerama en van het geluid- De negende Internationale tentoonstel ling van radio, televisie en elektronica „FIRATO". die van 22 tot en met 29 september wordt gehouden in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam past qua opzet geheel in deze voor dc 20ste eeuw zo stereotype ontwikkeling. Het sleutel woord is er „stereofonie" zowel bij dc „Iife-uitzendingen" als op het gebied van de grammofoons. Vrijwel alle radiomer- ken brengen enkele voor stcreoweergave geschikte apparaten. Men kan hiermee in de huiskamer ieder muziekinstrument in een orkest te juister plaatse en in de V"7 ongeveer 500 staan geregistreerd j vüe Federatie van Verpleeginrichtingen V,-°r Langdurig Zieken te Utrecht ont- i ia 47.870, de R.-k. Vereniging van q erPleeghuizen te Den Haag f 45.045, u Ned. Ver- van Sanatoria „Zonnestraal" U.Hilversum f 50.000, de Stichting Reuma- Ij/'Uizen te Rotterdam 100.000, de Stich- 'an Verpleeg- en Rusthuizen Midden Zee- in"® te Middelburg 25.000, de Zieken- f f'chting Benvenuto te Rotterdam a -000 en het Instituut voor Psychische /rapie te Groningen f 17.500. an het resterende bedrag van 149.845 8f,„ Dojj een nadere bestemming worden "®ven. h^en weet nl. bij de Vereniging niet HtlaCe' Inrichtingen er zijn die reuma tten verplegen. Ook van de zijde van wordt gemaakt, omdat men deze moge lijkheden niet kent. Reumapatiënten, die in behoeftige omstandigheden ver keren, kunnen hier dus aankloppen om financiële steun. Momenteel worden nieuwe financiële ac ties reeds voorbereid. Onlangs nog heeft de zogenaamde Reumabedjes-actie een bedrag van 75.000 opgeleverd, waar voor vervoersmiddelen konden worden gekocht. Ook heeft men dit jaar voor het eerst enkele chronische patiënten een va kantie in Valkenburg aangeboden. Bijzonder belangrijk is echter dat men een duidelijk inzicht krijgt omtrent de in richtingen die zich met de verpleging van de patiënten bezighouden, om daardoor dc beschikbare gelden zo effectief mogelijk te kunnen verdelen. De oprichting van plaatselijke mmités Is hiervoor een uit- j stekend middel. j Schematischs voorstelling van de voor stereofonie noodzakelijke dubbele micro foonopstelling. De afstand van de linker microfoon tot, de linkervleugel van het orkest ts korter dan die van de rechter- micro tot deze vleugel. Het omgekeerde geldt voor de beide micro's t.a.v. de rechtervleugel. Iedere micro is aange sloten op een ci0%>, ontvanger-luidspre ker-combinatie. juiste ruimte beluisteren. Het feit, dat de apparaten voor stereofonische weer gave binnen het bereik van het gewone publiek zijn gebracht, is hèt nieuws van de FIRATO 1958 Het principe van de stereofonie is eigenlijk ai zo oud als het levende we zen zelf. Mens en dier hebben twee oren gekregen om het geluid scherp te kun nen lokaliseren, zoals zij ook twee ogen bezitten om afstanden te kunnen schat ten. De film haalde de diepte uit het beeld en de microfoon de ruimte uit dc klank. Eén van beide ogen en oren werd bij het aanschouwen of aanhoren van dc vastgelegde beelden en geluiden overbo dig. Met deze „invaliditeit" werd echter geen genoegen genomen. De techniek zocht naar wegen om, behalve de tijd en het geluid, ook de ruimte vast te leggen. Thans is men dan in het stadi um gekomen, dat er praktische moge lijkheden zijn gevonden voor de oplos sing van het probleem. Bij de grammofoonplaten is men erin geslaagd de éne wand van de groef te laten moduleren door dc signalen, af komstig van de in de opnamekamer links opgestelde microfoon, en de andere door Een jongeman roept deze lieftallige juffrouw aan, terwijl hij achter haar staat. De door zijn stembanden veroorzaakte geluidstrillingen bereiken eerder het rech teroor (afstand b) dan het llnloeroor afstand a). Daardoor is zij in staat diepte te horen" en de plaats van haar bewonderaar te bepalen. de tweede plaats zijn teruggedrongen. Zij dienen volgens insiders nog slechts als „zoethouder voor teen-agers met on blusbare .iazz-neigingen". Volkomen nieuw is de radio met gaimeffect. Door middel van een druktoets kan men een speciaal ge construeerde luidspreker inschakelen, die een nagalm-effect, aan de muziek- weergave toevoegt. Men kan zo de huiskamer maken tot een grote con certzaal. In de afdeling radio's treft men hele kleine toestelletjes aan, bijv. ter grootte van een pakje sigaretten. De kleine af metingen kunnen worden bereikt door de toepassing van transistors in de plaats van lampen. Bovendien heeft men de „printed circuit-techniek" tot ontwik keling kunnen brengen. In plaats van de verbindingen stuk voor stuk aan te brengen en vast te solderen, wordt het dradenstelsel „gedrukt". De voordelen van deze methode zijn arbeids- en tijds besparing en vermindering van de kans op fouten cn onnauwkeurigheden. Autobezitters zullen zich verheugen over de automatische auto-antenne. Wanneer de radio is uitgeschakeld is er van de antennetelescoop niets meer zichtbaar. Pas wanneer het toestel wordt aangezet komt de antenne auto matisch te voorschijn. De jeugd heeft weer een kans minder om een auto te beschadigen.. de „rechtse" signalen. De naald vangt beide bewegingen op en voert ze naar het opname-element. Daarin bevinden zich twee kristallen, waarvan de één de linkse en de andere de rechtse signalen krijgt doorgegeven. Ieder kristal voert zijn golven vervolgens naar een eigen versterker-luidsprekercombinatie. Wil 't stereofonisch effect tot zijn recht komen, dan moeten de luidsprekers op de juiste wijze in het vertrek worden opgesteld. Hierbij speelt ook de stralingsrichting van de „speaker" een rol. Bij de bandapparaten is een eenvoudi ger oplossing mogelijk geweest. Men kan namelijk de signalen van de linker- en de rechterkant tegelijkertijd vastleggen op de twee sporen van een magnetische band. Zo men dan beschikt over een bandrecorder met een dubbele weergave- kop, die aangesloten is op een twec-ka- nalen-versterker en twee luidsprekersys temen. kan men het opgenomen geluid stereofonisch reproduceren. Over het geheel genomen vlnrlt men de stereo-constructies nog slechts in de klasse van de muziekmeubels, de radio- grammofooncombinaties in het duurdere genre. Enkele fabrieken hebben echter ook al hun normale produktie voor „ste reo" voorbereid in die zin, dat de toe stellen voor de traditionele weergave reeds zijn voorzien van aansluitingen, die d„ transformatie tot het „stereoty pe" mogelijk maken. Er kan dan later een extra versterker en eventneel een tweede luidspreker in worden geplaatst. Voor de radio- en t.v.-kasten is de „gouden tijd" voorbij. Het aandeel van de donkere, sterk glanzende gepolitoer de modellen wordt steeds kleiner. De moderne vormgeving krijgt de over hand. Men maakt ook gebruik van lak- soorten. die tegen een stootje kunnen en die brandvrij zijn. De toestellen met F(requentie) M(odulatie) hebben zich ingeburgerd, zo zelfs dat de Afmplitu- dej M(odula'de)-apparaten geheel naar (Van onze Amsterdamse redactie) Het spreekt vanzelf, dat de fabri kanten zich momenteel al druk be raden over het toekomstige t.v.- apparaat. Op de FIRATO In Am sterdam zal in een aparte „Futu- rato"-stand een viertal experimen tele produkties te zien zijn en wij, die reeds in de gelegenheid zijn geweest, de apparaten te bewon deren, durven wel zeggen, dat deze „droomontvangers" een speciale attractie van de negende Firato zul len vormen. Allereerst het breedbeeldtoestel, naar beweerd wordt ontworpen op medisch advies om nog meer rust te geven aan de ogen. Een 60ort CinemaScope-apparaat dus, waarop alle Eurovdsiestations kunnen wor den ontvangen. Heel handig lijkt ons het dubbelbeeldapparaat, dat het toestel van de toekomst wordt genoemd. Het is een lange lage verrijdbare kast met twee platte beeldbuizen, aan iedere kant één. Het toestel wordt de kamer Inge reden en het is nu niet meer nodig, dat de gezinsleden op een kluitje gaan zitten. Voor klein bcbulsden is bedoeld het haRgmodel, dat aan scharnier- armen bevestigd en dus draaibaar en wcntelbaar is en dat als voor dcel heeft, dat het ook als gewone huiskamcrlamp kan worden ge bruikt door de buislampen, die aan de zijkanten zijn ingebracht. Het apparaat is gewoon te bedienen met de lichtschakelaar. Wil men gaan kflken, dan wordt het toestel naar beneden getrokken, in de gewenste stand gedraaid en na het omdraaien van het lichtknopje volgt automa tisch het probramma op het beeld scherm. Tot slot is er dan als experimen teel apparaat de t.v.-portable een kleine metalen draagbare ontvan ger om op vakantie of tijdens de weekends mee te nemen of voor thuis om een gezinslid zijn speciaal programma niet te laten missen. Alle vier modellen kunnen zowel kleuren-t.v. als zwart-wit ontvan gen. De fabrikant verbindt aan deze show van het t.v.-apparaat van morgen een opinie-onderzoek, waarmee hij blijkbaar wil nagaan an welke richting de wens van het publiek gaat. op het niets ontziende, niets verbergende toneelwerk waarmee de Amerikaanse toneellitteratuur de wereld tracht te veroveren Integendeel, haar talent spitst zich op het aandachtig bekijken van de mens. die verdriet heeft, die in stilte lijdt en die zo ogenschijnlijk veel op zijn evenmens lijkt. Geen sterke uiterlijke dramatische ogenblikken komen daaraan te pas. maar meer de innerlijke veld slagen van de geest, die in haar woor den. die zeer kort van adem zijn, naar buiten treden. Het is dap ook een een voudig verhaal, dat ze vertelt. Van een jonge liefde in een provinciestadje in Canada. Het is zo'n plaatsje, waar ver- draagzaamheid onontbeerlijk zou moeten zijn, want provinciaals iedereen weet alles van iedereen. Het stadje met zijn eigen wetjes, zijn eigen conventies, eng, besloten en verloren in de sleur. Wie zich door haar karakter of gedra gingen buiten die kleine gemeenschap P-aatst, is een uitgestotene, belast met de doem der eenzaamheid. Mevrouw Grant, die met haar dochter Melinda een geïsoleerd leven leidt, is zo n eenzame Zij is „vreemd", een ner veus schuw wezen en bovendien its zij een vrouw met een verleden. Men rod delt graag over haar ontmoeting met de jonge handelsreiziger bij de muziektent, cue toen nog in haar volle glorie op de heuvel prijkte. De reiziger vertrok en de muziektent brandde af. Enkele maan den later werd Melinda geboren en haar moeder poemde zich na die tijd mevrouw Grant, Nu staat de ruïne van de muziek tent er »ls een waarschuwing voor alle jonge meisjes. Maar in het huis van mevrouw Grant wordt van die dingen niet gerept. Daar dromen die twee schuwe wezens hun kinderlijke dromen, etherisch en soms vaak op het infantiele af. De waarheid is, dat ook de dochter een „out-sider" is, een stil. gesloten kind zonder vrien den, dat zich eenzaam en ongelukkig voelt. Met de komst van een nieuwe leerling op het college komt de roman tiek in Melinda's leven. Wil] Henderson is de zoon van sen handelsreiziger, die zijn gezin nooit de tijd heeft gegeven zich ergens werkelijk thuis te voelen. Zij trekken van stad naar stad. de jon gen van echoo) tot school Wortels heeft hij niet, maar ook niet de vooroordelen, die de oorzaak van Melinda's eenzaam heid zijn. Zij beiden, de „out-siders", sluiten vriendschap, die uitgroeit tot een zuivere liefde. In de vergiftigde atmosfeer van 't onverdraagzame stadje kap deze idylle niet blijven bestaan. Will wordt door zijn ouders meegeno men; Melinda gaat naar ha>ar kamer om een brief te schrijven aan haar vriend, zoals vele jaren geleden ook haar moe der deed Rie Gilhuys speelde de moeder van Melinda; haar matte, vermoeide stem schiep een sfeer, waarin Marijke Bakker aan Melinda soms agressief, soms zeer onwezenlijk de gestalte gaf van een ongelukkig eenzaam kind. dat hu weer eens met de dromen van haar moeder meespeelde, dan weer met een uiting van onbestemd verlangen na'ar de voor haar grote wereld keek. Het zou echter on juist zijn hier te verklaren, dat deze twee hoofdpersonen in het kleine drama van JoudTy steeds even goed het spel- niveau ophielden. De vaak a.] te trage bewegingen gaven soms e©n irriterend gevoel aan d-» toeschouwer. Tom Kuyl gaf over het algemeen een goede, karakteristiek van de fijngevoelige naar buiten kwajongensachtig optredende Will Henderson. Enkele keren kwam hij echter boven dit algemene uit en dan was er een leven# element in zijn spel, dat wist te boeien. Lucas Wensing en Miep va,n den Berg wisten als de ouders van Wil] de onbeholpenheid en da teleurstelling in het leven tastbaar ta maken. Voor het zenuwachtig kakelende verkeer van bakvisachtige scholieren, maar ook voor de typische probleempjes en gedragingen van kleinsteedse studen ten op een middelbare school zorgden Lies de Wind, Marion Gobau, Sonja Brill, Rieke Mulder. Marlène Gobau en John Leddy, van wie de laatste over enkele goede uitschieters beschikte. Het decor van Johan Greter was middel matig; na afloop was er een ovationeel applaus en een grootse bloemenhulde. F. Du. Ook op het gebied van de t.v.-antennes zijn ontdekkingen gedaan. Op de FIRA TO wordt een triliingsvrije t.v.-antenne geïntroduceerd. Men is erin geslaagd op ingenieuze manier de door de wind in het metaal veroorzaakte trillingen te dempen. De constructie en de montage kunnen nu vereenvoudigd worden en bo vendien kan het euvel van metaal-breuk zich niet meer voordoen. Wat de t.v.- apparatcn zelf betreft, de keuze is gro ter geworden. Zij wordt niet meer uit sluitend bepaald door beeldgrootte en type staande uitvoering of tafelmo del maar ook door de mate van com fort, luxe en 'te-natick", voorname lijk op het gebied van de afstemming. Er is bijv. een afstemrobot, die het t.v.-toestel langs elektronische weg vol automatisch op de zender instelt. Een speciaal oog zorgt ervoor, dat het con trast van het beeld wordt aangepast aan de lichtsterkte in de kamer. De meeste toestellen zijn nu uitgerust met een verticaal chassis, dat draaibaar of omklaphaar is De reparatie kan aldus makkelijker worden uitgevoerd. Afbeeldingen van de Amerikaanse kunstmanen „Explorers" en gegevens over de experimenten daarmee worden op de FIRATO getoond. De organisato ren hadden ook de Russen uitgenodigd om modellen van de Spoetniks in te zenden, maar deze hebben de invitatie afgeslagen. Een Zwitsers ingenieur zal demonstra ties geven met zijn geesteskind, de robot Mekko, die de meest fantastische pres taties verricht en b.v. zelf kan gaan zit ten. In het midden van de grote zaal is een „Maak-'t-zeif-hal" ingericht, waar de „zelf-doenev" voorlichting krijgen over de mogelr Jen cn onmogelijkhe den van hun wensdromen. Op maandag 22 september geeft De Nederlandsche Opera in de Rotter damse Schouwburg de première voor Rotterdam van Mozarts opera „Don Giovanni". Scipio Colombo vertolkt dan zijn glansrol Don Giovanni, waarmede hij ruim honderd keer groot succes in Italië, Duitsland en Nederland heeft geoogst. De muzikale leiding berust bij Alfred Eichmann, de regie, décors en kostuums zijn verzorgd door Wolf-Dieter Ludwig. Naast Colombo treden op Marijke van der Lugt, Maria van Dongen, Nel Duval, Guus Hoekman, Ettore Babini, Jos Burcksen en Fritz Ollen dorff.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7