VROUWELIJKE AGENTEN ALS MANNELIJKE Bontkragen en Pelzen DICK HOLTHAUS Oostduits vluchtelingenprobleem nachtmerrie voor bondsregering TRAITAL 3 Kopen op een Veiling KRIJGEN EVENVEEL KANSEN Van pruiken en zwarte wollen kousen Welterusten De herfst-wintercollectie van West-Duitsland zal beroep doen op wereldgeweten f VOIMDST in T ZOKKI JOH I n DE TREK UIT DE SOVJET-ZONE ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 PAGINA 9 „WE HEBBEN ze liefderijk ontvangen!" zei agent Spijker la chend. Met die „ze" bedoelde hij de vrouwelijke agenten en met »we" de mannelijke agenten van het Rotterdamse politiekorps. Eén advertentie Terreur der S.E.D. Geestelijke ondervoeding Beroep op het wereld geweten Uw haar vrij van roos - met anti-roos Vraag TRUTH 3 Werk voor liefhebbers Het tussenstation van interieurs Kopen op een veiling is fun damenteel anders dan kopen in een winkel. Bestellen en meteen afrekenen is er niet bij. Maar de klant van de verkoping is dan ook meestal niet zo maar een min of meer slordig koper, doch liefhebber van een bepaald ar tikel of kansjager in het spel van de veiling. Weemoed f.C. van Lieshout zoon n.v COMPLETE WONINGINRICHTING Wij zaten in het wachtlokaal van 'de eerste afdeling, op het hoofdbureau van politie te Rotterdam. Om ons heen klonk vrolijk gelach en gepraat: hiannen en meisjes in uniform, di; ■het een kop koffie en een sigaret ge noten van een ogenblik rust in hun drukke dienst. We zaten daar in dat lokaal, omdat We na verleden week op deze Plaats de vrouwelijke agenten van het Rotterdamse politiekorps aan het 'Woord te hebben gelaten nu eens Wilden horen, hoe hun mannelijke col lega's tegenover hen stonden. Uit het vrolijke geroezemoes om ons heen bleek wel, dat agent Spijker ge- lijk had, toen hij zei, dat de onder linge verstandhouding prima is. In werk, opleiding en promotiekan sen bestaat er geen enkel onderscheid lussen de mannen en vrouwen bij de Politie. De tien vrouwelijke agenten die het Rotterdamse politiekorps op 'het ogenblik telt, regelen even goed het verkeer als hun mannelijke col lega's. Ook surveilleren ze op straat. Ze werken echter alleen in het cen trum van de stad. Het publiek maakt echter onbe wust wèl een zeker onderscheid tus sen de mannelijke en vrouwelijke agenten. De meisjes hebben meer me dewerking van de mensen dan hun hiannelijke collega's. Jammer en onbegrijpelijk is het na melijk, dat de mensen zich veelal heren tegen de agent, die uit hoofde van zijn plicht de orde te handhaven, sich gedwongen ziet in te grijpen. Meermalen is het gebeurd, dat een agent het „ziekenhuis werd ingesla- 'gen." De vrouwelijke agenten hebben 4 daar over het algemeen geen last van Zij zullen eerder worden geholpen, KUnt U niet slapen door rheumatiek, sPit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, n®emt dan Togal. Togal verdrijft snel ed afdoende die pijnen en U slaapt daardoor weer rustig de gehele nacht. Togal kan baten waar andere midde- }eh falen. Togal zuivert de nieren en onschadelijk voor hart en maag. Bij aPoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. dan lastig gevallen, wanneer zij bij voorbeeld een lastige arrestant moe ten opbrengen of wanneer zij een ein de maken aan vechtpartijen op straat. Maar even goed ziet de vrou welijke agent een boos gezicht, wan neer zij een bekeuring uitschrijft! DE AGENTE, die keurig in uniform, met gestreepte manchetten om, het verkeer regelt is een betrekkelijk nieuw beeld in Rotterdam. Dat er al jaren vrouwen bij het politiekorps zijn ingeschakeld, wist misschien niet iedereen. Bij de afdeling zeden- en kinderpolitie werken verscheidene vrouwelijke agenten. Zij zijn echter niet in uniform en doen ook geen straatdienst. Dat er in het Rotterdamse politie korps vrouwelijke agenten zijn opge nomen is behalve natuurlijk dat het een logisch gevolg is van de emanci patie van de vrouw te danken aan de personeelsschaarste bij het korps. Dat was trouwens niet alleen bij het Rotterdamse politiekorps het geval: in alle grote steden van Nederland is het zo gegaan. Agenten, die in de grote stad een volledige opleiding hadden en verloofd waren, konden onmoge lijk aan 'n huis komen. Wanneer men dan in de kleinere gemeenten waar 't niet zo'n vaart liep met de woning nood één of meer agenten nodig had, dan hoefde men slechts een ad vertentie te plaatsen, waarin een dienstwoning werd beloofden men had keuze uit een keur van all round agenten. Op die manier werden er heel wat agenten uit de grote steden naar de kleinere gemeenten weggezogen. Omstreeks die tijd het was in juni 1955 begon men met het op leiden van vrouwelijke agenten. In oktober '55 verschenen de eersten op straat. Het bleek prima te gaan. Velen van hen bleken een grote feeling te hebben voor het beroep. Toen we na dit gesprek even later over de Coolsingel liepen, zagen we een agente staan. Rustig liet zij de verkeersstroom stoppen om enkele voetgangers te laten oversteken. On der hen bevonden zich twee huismoe ders met een paar kinderen. Toen zij veilig en wel de overkant van de straat hadden bereikt, keken zij om naar het meisje, dat heti ver keer maande door te rijden. „Toch leuk, hè, die meissies!" zeiden ze vertederd tegen elkaar. Twee modellen uit de herfst-winter-collectie 195859 van de Amsterdamse mode ontwerper Dick Holthaus. Links: een wintermantel in de „Ligne Attrayante in groen-bruine tweed. De mantel heeft een verhoogde taille-accent en gedrapeerde kraag. Rechts: een beige mohair tailleur met gebleekte beverkraag en bijpassende hoed: beide modellen worden hier getoond door star-mannequin Tanja. (Van onze medewerkster) De meest besproken creatie uit de hajaars- en wintercollectie van Djek Holthaus was ongetwijfeld de korte batpntstcek-trui met hoge boord in ^Wart, gedragen op een nauwpijpige bollen kniebroek waaronder uitstaken *Warte grove wollen kousenbenen in Negante spitse pumps. De kniebroek was van een fraaie bollen ruit als die van een auto-plaid en van deze stof droegen de manne quins mantels met hoge taille, brede ceintuurs en ruim aangezette en zeer korte rokken. Op het hoofd: een zwar te wollen baret als een dikke pom poen. Verre van fraai verenigde deze °uverture toch de meeste modeten- denzen: wollen kousen, grove stof ten, hoge taille, korte rok en uit het Sezicht te dragen hoeden, die het sil houet verhogen. Holthaus is dus ac tueel, maar de vrouw komt er slecht af op een enkele uitzondering na als b.v. wat betreft de fraaie kanten cock tailjaponnen en de eenvoudige zwarte wollen japonnetjes met of zonder dra perie, ronde ruglijn en vrijwel altijd voorzien van twee iele schouderband jes. Zeer geestig vonden wij de tweed- bonnetjes, die bij mantels uit hetzelf de materiaal werden gedragen Ze zien eruit als poederkwasten, samen- steld uit met toewijding en geduld uitgetrokken draadjes. Temidden van al die nuchterheid komt dan ineens een romantisch de tail als een satijnen strikje op een klip in het kapsel gestoken; een grote enkele voile vastgemaakt met strikjes in het haar; een „chapeau de cheveux", pruik uit zuiver haar prachtig opge maakt tot een volumineus kapsel waarin een zijden haarband wordt ge dragen. Wie is nu eigenlijk de vrouw win- ter-1958? De karikatuur in kniebroek met zwarte wollen kousen of de fee in kanten gewaad met rozen in de hals? G. S.—de W. IN PARIJS zijn de nertsmantels nog wel niet zo talrijk als kleine brood jes, maar het aantal vrou wen dat zo'n kostbare mantel bezit lijkt toch wel, gezien de prijs, erg groot. Dat komt omdat de standing van meneer wordt aangeduid door de bontmantel van mevrouw! Bovendien zijn er ook da mes die jaren en jaren voor een nertsmantel spa ren. Na de auto komt voor haar de nertsmantel aan de beurt. In de regel vergenoegen zij zich dan met een kort manteltje van nertsstaarten, maar ze zijn niet tevreden eer ze dat bezitten. Gelukkig stelt het over grote deel der vrouwen niet zulke hoge eisen. Voor haar zijn stellig de pelzen en de bontkragen uitg -vnden. Het ziet er naar uit dat beide deze winter veel succes zullen hebben. Al jaren werd in de couture getracht een en ander weer te lance ren, maar zonder *eel succes. De Parisiennes gaven altijd de voorkeur aan een kort bontjasje. Maar zij willen het dan zó mooi hebben dat het toch nog vreselijk duur is. Dit komt de pels en de bontkraag ten goede en nu ook de confectie ze op grote schaal lanceert zul len ze er stellig wel in gaan. Trouwens het was altijd al eigenaardig dat een zo flatteuze dracht als een bontkraag na de oor log slechts weinig gezien werd. BIJ ALLE bestaande bontsoorten zijn twee nieuwe gekomen of eigen lijk maar één, want de tweede mag men van het Bontsyndicaat geen bont noemen, omdat het geen huiden zijn. 't Is namelijk de als smyrna-werk ge knoopte kraag van Made leine de Rauch. Op haar tweedmantelpakken zit een tamelijk grote sjaal kraag van met de hand geknoopte tweedwol. de zelfde als die waarvan de tailleur is gemaakt. Het resultaat is verrassend, zo verrassend zelfs dat dit het bontsyndicaat veront rustte. Het andere nieuwe bont, dat al evenmin bont is Swantrap genaamd wordt verondersteld van zwanedons te zijn, maar is in werkelijkheid van eendeveren gemaakt. Maar daar dit volgens de genen die Swantrap lan ceren erg burgerlijk klinkt, spreekt men liever van zwanedons! EEN LANG NIET ge bruikte bontsoort is de vos. De zilvervos gold vroeger voor een van de mooiste bontsoorten, maar ging reeds lang radicaal de mode uit en bleef dit, hoe ook getracht werd dit mooie bont weer in de circulatie te brengen. Wel maakt men avondcapes i van witte vos, maar in de regel dragen de uitgaan- (Van onze correspondent) Bonn, september, Het zeer grote aantal mannen, vrouwen en kinderen, die uit de Sovjetrussische zone naar West-Duitsland vluchten, ver vult de bondsregering en de partijpoli tieke leiders met grote bezorgdheid. Men mag immers aannemen, dat deze vluchte lingenstroom in de komende maanden on verminderd zal voortduren. Mensen uit de kringen van handel en industrie vluchten omdat er zich in Oost- Duitsland een nieuwe socialiseringsten- dens tegenover hen aftekent, die blijkt uit het feit, dat deze ondernemingen systema tisch benadeeld worden, enerzijds door moordende prijsvoorschriften en ander zijds door onvoldoende levering van wa ren. Daarbij komen nog willekeurige maat regelen op het gebied van belasting, en strafvervolgingen wegens het overtreden van de prijsvoorschriften. alle voorwend sels om de bedrijven te schaden of stil te leggen. In augustus van dit jaar zijn als gevolg hiervan 572 zelfstandige mid denstanders naar West-Duitsland gevlucht. Voorts is de vlucht van wetenschappe lijke werkers, artsen, leraren en ingeni eurs bijzonder opvallend. Bij al deze lie den is de voornaamste beweegreden om weg te trekken de nieuwe terreur van de SED (dc socialistische eenheidspartij in Oost-Duitsland). Deze intellectuelen genoten in de laat ste jaren politieke privileges en waren niet verplicht opdrachten op politiek ge bied uit te voeren. Nu echter worden zij gedwongen deel te nemen aan het on derricht in het Marxisme. Leraren moe ten zich beschikbaar stellen voor de com munistische „jeugdwijding" en zij worden verdacht, wanneer zij niet ageren tegen de kerken of zich verzetten tegen de „pro- duktieve" opvoeding van de schooljeugd. Artsen worden aangespoord kostbare me dicamenten alleen nog voor te schrijven aan patiënten, op wie geen enkele verden king rust. Ingenieurs en technici, die zich niet onvoorwaardelijk uitspreken voor de socialistische produktie-beginselen wor den als saboteurs behandeld. Bijzonder noodlottig is de uitwerking van de Oostduitse „vluchtwet" op de be volking. Wie een verzoek indient om een reis te mogen maken naar de bondsre publiek, wordt zonder meer verdacht van de bedoeling om te vluchten en hij wordt daarom door de politie in het oog gehouden en vervolgd. Hetzelfde gevolg hebben advertenties, waarin hui zen, bedrijven en stukken grond ten ver koop worden aangeboden. In de landbouw heerst onrust, omdat aan vrije boeren zowel werktuigen als ar beidskrachten worden onthouden, zodat ze niets meer kunnen presteren en gedwon gen worden zich bij een cöperatie aan de sluiten. En de jongeren worden, zonder dat wordt gelet op studie of werkkring, ge dwongen dienst te nemen in politie-organi- saties en in het leger. Dit alles geeft, zoals gezegd, reden om te vrezen, dat het vluchtelingenaantal in de naaste toekomst niet minder zal wor den. Weliswaar is de bondsrepubliek, wat conjunctuur betreft, wel in staat het grootste deel der vluchtelingen aan een plaats in de maatschappij te helpen, maar moeilijker en voor een deel onoplosbaar is het probleem der tewerkstelling van mensen als hoogleraren, leraren, artsen, ambtenaren en boeren. Tenslotte Is men zeer bezorgd, dat de Sovjet-zone als gevolg van de massale vlucht van zakelijk, sociaal en cultureel belangrijke elementen in ieder opzicht on dervoed zal raken of gedwongen zal zjn de bevolking aan te vullen met elementen uit het oosten. In alle geval bestaat het gevaar, dat de bevolking, die gebleven is, meer en meer onder de druk zal ko- al omdat de geestelijke en morele invloed der kerken, door de maatregelen van het regiem te Pankof, reeds sterk is vermin derd. Dit zijn onaangename vooruitzichten, vooral omdat een volkomen vervreem ding tussen de bevolkingen der beide deelstaten er het gevolg van moet zijn. Waar de bondsregering en de opposi tie zich echter vooral bezorgd over ma ken is de mogelijkheid, dat de bevolking van de oostzone zich tegen de druk van boven af zou kunnen gaan verzetten door 'n opstand, want dat wordt als 'n enorm gevaar voor de vrede beschouwd. Het is dan ook begrijpelijk, dat regering en de oppositie op de zitting van de bonds, dag op 1 oktober a.s. „de treurige wer kelijkheid van de toestand in de Sovjetrus sische zone", zoals de bondsminister voor gezamenlijke Duitse problemen, Ernst Lemmer het uitdrukte, uit de doeken willen doen, en daarbij vooral de aan dacht willen vestigen op de onvrijheid, waaronder de Duitsers in de Sovjet-zone gebukt gaan. Lemmer wil daarmee niet een nieuwe „koude oorlog" ontketenen. De bondsre gering zal echter wel na een algemene interpellaties door alle fracties in de Bondsdag in 'n gemeenschappelijke con clusie worden verzocht de internationale aandacht wakker te schudden en de be voegde grote mogendheden te verzoeken maatregelen te nemen, die normalise rend kunnen werken. Intussen is te verwachten, dat dit be roep op de wereldopinie en op de vier grote mogendheden praktisch geen resul taat zal opleveren. Het staat al van te vo ren vast, dat de regering van Oost-Duits land, geruggesteund door Moskou, 't oude bekende standpunt zal innemen, dat alles, dat de normalisering der betrekkingen tus sen Oost- en West-Duitsland, alsmede de hereniging van de beide Duitslanden be treft, een kwestie is, die alleen Duitsland aangaat. Daarmee wordt bedoeld, dat een gemeenschappelijke, door beide delen van Duitsland voor de helft benoemde com missie moet worden gevormd, die een voor heel Duitsland geldende grondwet zou moeten opstellen en die een voor heel Duitsland geldende regering zou moeten benoemen. Deze commissie zou voorts te genover de vier grote mogenheden het verlangen van het Duitse volk naar hereniging tot uiting moeten brengen. Eerst later (wanneer de communisten vol doende garanties zouden hebben verkregen voor hun handhaving) zouden dan ook vrije verkiezingen kunnen plaats hebben. (Advertentie) Traital 3 bevat het pas-ontdekte apefium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. UNA FAMIGLIA OLANDESE I een tochtje door de onvergetelijke om- geving van het onvergelijkelijke stadje. HET STADJE AAN DE ZEE is nog 1 Iedereen vond de ,,fa.miglia oiandese" niet ontdekt door de horden Italiaanse sympatiek vanwege haar bescheiden ap- T,-,-a treden en de wijze, waarop ze zich aan het milieu va.n het landelijke hotel aan paste. Men dacht dat de vader dokter was of misschien wel professor, een man Beige en zwart tweed mantelpak gevoerd mat bever. Opvallend is de grote beverkraag. Model Maggy Roufi. de dames 's avonds haar gewone bontmantel en schaffen zich geen spe ciale avondmantel meer aan. Onder hen die steeds trachten de vos weer nieuw leven in te blazen behoort in de eerste plaats Balmain, maar hij ge bruikt vossebont uitslui tend als garnering. De wmtertailleur met bijpassende korte pelsjas belooft een succes te wor den voor de slanke vrou wen. Neemt Maggy Rouff een magnifiek bevervel voor kraag en pels, de confectie stelt zich tevre den door haar jasjes met konijn en kort geschoren mouton te voeren. De kraag is dan evenwel ook daar. van edelbont. He laas: dergelijke bontvoe ring maakt altijd dik, wat vele vrouwen zal doen be sluiten haar tailleur-jas jes met. zijde te voeren, alle modenieuwtjes ten spijt. D. K.-W. badgasten. Ik noem de naam liever niet, omdat ik bang ben, er deze horden op merkzaam op te maken. Dan zal het uit zijn met de rust en de afgeslotenheid van Jazz en rock and roll zullen er dan hun intocht houden en tot diep In de nacht zullen de gasten zich dan op de luidruchtigste wijze vermaken De vreemdelingen kennen het stadje beter dan de Italianen. Derhalve ziet men n de kleine hotels talrijke buitenlanders. In het hotel waar ik verbleef was ook een Nederlands gezin. ..Una famiglia oiandese". zo zette een auteur in de ..Corriere della Sera" als tussen,kop in een artikel, waarin hij een heel ander onderwerp besprak, doch de „famiglia oiandese" aanhaalde als een bewijs van de door hem geponeerde stel ling, die hoe interessant ook, hier niet ter zake doet De „famiglia oiandese", vader, moeder, een opgroeiende zoon en een dito doch ter waren heel rustige sasten Ze vielen eigenlijk het meest op door hun kenne lijke behoefte, zo weinig mogelijk op te vallen. Morgens stonden ze vroeg op, zonder onnodig lawaai te maken waar door de andere gasten, die nog wat lan- ser wilden slapen zouden worden ge- i wekt Ze kwamen altijd oP tijd aan tafel, lieten zich steeds vol waardering over de voorgezette spijzen uit. Wanneer ze het eetzaaitje binnenkwamen, groetten ze de reeds gezeten gasten met een vrieende- lijke hoofdknik. Ze knikten ook vriende lijk. wanneer ze opstonden, na de kelner bedankt te hebben voor zijn keurige bediening. Het eten is goed in het hotel, maar toch niets bijzonders. Men rekent er niet op gastronomen, op zoek naar uitgelezen schotels. Maar elk bijzonder toetje in het menu wer^ dankbaar geprezen en af en toe liet signorp B. de kok zijn com plimenten overbrengen. De „famiglia oiandese'' had een motor boot gehuurd en viste veel in de zee. In een gehuurde jeep maakte ze menigmaal in ieder geval met een betrekkelijk be scheiden inkomen, die het verre van •luxueuze zeestadje had uitgekozen, ten einde niet al te duur uit te zijn. Maar.... aldus vervolgde de auteur in de ..Corriere della Sera" toevallig hoorde ik dat de vader directeur was van een der grootste ondernemingen in Neder land en niemand minder dan de opvolger van de beroemde oliekoning Deterding. De enige luxe, die hij zich in het hotel veroorloofd had was een telefoon met een eigen lijn, waarmede hil een gere gelde verbinding met zijn kantoor in Am- j sterdam kon onderhouden. Ik heb geen toenadering gezocht, de .famiglia oiandese" had genoeg aan zich- i zelf, aldus de auteur Maar ik voelde me j diep getroffen door het stille, bescheiden en beschaafde optreden van een man. die wie weet over hoevee! miljoenen de be schikking heeft. De auteur maakte daar na een vergelijking met het optreden van tal van Italiaanse nieuwe rijken. Wat hij daarover te zeggen heeft slaat feitelijk op alle nieuwe rijken in heel de wereld On* interesseerde het echter, iets te lezen over Nederlanders in het bui- ■enland, dat gunstig afsteekt bij hetgeen geschreven ie of geschreven zou kunnen worden over heel wat landgenoten, die zich slechts moeilijk aan dp heersende gewoonten in het buitenland kunnen aan. passen en in Italië b.v. „voor geen geld ter wereld" spaghetti etenj De verkoping begin met een „kijk dag" en daar zie je ze dan al rond lopen: de verbeten snuffelaars naar voordelig „stijlgoed", de schatzoekers die uit de rimram van dikwijls de meest onwaarschijnlijke voorwerpen altijd iets opdiepen, waar ze iets in zien. Ook is er altijd wel een muziek liefhebber, die op een gammele piano een paar toetsen aanslaat ze wei geren dikwijls weer op hun juiste stand terug te keren of die met een hoofd vol dromen om de glan zende vleugel heenzwerft, die er óók staat. Vergeet dan nog de vrouwmensen niet, die in de oude kleren scharre len en die er, voor de oningewijde onbegrijpelijk, handel in zien. Handel ruiken ook de welgedane mijnheren. Door een loep bestaren ze de ringen met briljant uit het glazen kastje of ze wegen de bundels zilveren vor ken en lepels peinzend in hun hand. Tot de rubriek van incidentele vei lingloopsters behoor ik op het ogen blik en ik doe het met enthousiasme. Toch moet ik iedere keer als ik een veilinglokaal binnenga, even iets overwinnen. Het is er dikwijls voch tig en het ruikt er duf, maar dat is het niet alleen. Er hangt ook iets van weemoed, van verlorenheid in de sfeer. Alle voorwerpen hier bijeen hebben ergens in een huis in een verband gehoord, zijn opgenomen geweest in het ritme en de adem van mensen. Waar zijn ze allemaal vandaan ge komen en wie heeft ze afgestoft? Die bankstellen, die eens de trots van een huiskamer zijn geweest, de hal meubels, de leflikanten, de pendules, en waar komen toch altijd weer die stapels Oudhollandse hoektafeltjes vandaan? Zijn ze stijf van lelijkheid en ongemakkelijk van zitting via zij kamers en zolders nu eindelijk op de veiling beland en wie zal zich nu over hen ontfermen? Het zilveren toiletstel welke vrouwenhand hanteerde het vóór de avond-uit en welk begerig vrouwen, hart gaat straks de prijskamp in om het te winnen evengoed als de stoffige wollen vloerbedekking, wachten aan dit tussenstation op nieuwe bestemming. Hoor, daar be gint het opwindend spel van het bie den al! De incidentele koper neemt zich altijd voor en krijgt dat door zijn huisgenoten nog eens extra op het hart gedrukt, zich niet te laten op jagen. Met een getal in zijn hoofd geprikt en gewapend tegen die vreemde drang tot verwerven, die een mens dan bevangt, en die wel groter schijnt te worden naarmate het bezit voor meer verkieslijk schijnt, werpt hij zich in de strijd. Als een sportieve speler dus, die bij voorbaat bereid is zijn verlies te nemen. Twintig, dertig, veertig. De getal len schieten heen en weer als klos sen in een weefgetouw. Het is gek om je eigen stem in dit spel te horen mee schuchteren en verbazingwek kend als jouw bod het laatste blijkt te zijn. De stamgasten en routiniers op de veiling noemen al gauw zelfs geen getallen meer. Hun vinger of hand schiet nonchalant omhoog en in su bliem samenspel met de vendu meester, die zijn hamer in alle rich tingen hanterend een pantomime aan het opvoeren gaat, verloopt de scène, die met een beslissende ha merslag beëindigd wordt. Nu slaat het bovenstaande alleen op die veilingen, waar een mens met een gemiddeld I.Q. en zonder specia le knepenkennis ineens aan mee kan doen. Maar er zijn er ook waar trek- getallen en op- en aflopende cijfer reeksen de leek dermate verschrik ken, dat hij begrijpt zijn heil te moe ten zoeken bij de veilingknechten. Gelukkig zijn er nogal wat van deze figuren in stofjas, bij wie je op kijk dagen al je bestellingen kan doen en die a raison van een paar procent je heel de ingewikkelde veilingpro cedure bespaart. Een telefoontje be richt de uitslag. Maar helaas, weg is dan het spel; het wordt toch bestellen en betalen als in de winkel. Maar dan kan je wel niet meer overkomen wat een vriendin van mij gebeurde, nl. dat zij haar hand omhoogstak om haar hoed recht te zetten en toen opeens door de vendumeester als eigenares werd aangewezen van een ■ware balpoottafel, die niet eens haar voordeur of venster had doorgekund. JOHNY v. d. H. toonkamer» oiatkanesserlaan 247 - tel. 33846 - 34329

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9