Lfepi® Belangrijke van de H. Vader uitspraken Olaf Gulbransson overleden dèaadUts Nieuwe kansen voor variété Nieuw paviljoen Nat. Lucht- vaartschool op Zestienhoven De eerste K.L.M.-vluchten via de Noordpool Subsidiëring kerkenbouw in beraad in kabinet nog Eurovisienet weer 700 km langer Nervositeit in Beiroet Oorkonde voor scheidende Monty99 SALOMON BUIZEN En luchtcadetten kregen nieuwe commandant Nederlandse manoeu vres in Duitsland Kaderdag van de Katholieke Instuif Verbruikscoöperaties geven spaarbrieven uit Minder militaire orders in 1957 Na de Pausrede over „Rh-situatie Boycot tegen Niarchos en Onassis? H.H. wijdingen bisdom men Haarlem en Rotterdam Wederom sterke toe neming van V.H.M.O. Sovjet-Unie zendt stoffelijke resten terug „Koraal Zee" legde Los Angeles-Schiphol af in bijna 53V2 vlieguren Begroting Binnenlandse Zaken YVONNE ARNAUD OVERLEDEN VB MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 GOOCHELEN MET BEELD EN GELUID Feest voor Jeugdbrigade Er wordt nog onderhandeld, maar voorlopig weinig kans Morgen treedt Chamoun af Er zit groei in de beweging Totaal 764 (v.j. 927) min. WERKGEVERSBIJDRAGEN AAN SPAARREGELINGEN BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Bloedonderzoek aan te bevelen Het vliegtuigincident boven Armenië NEDERLANDER SECRE TARIS INTERNATIONALE NATUURBESCHERMERS EERSTE STEEN VOOR SCHWEITZER-DORP Draaggolf vervangt personeel Sinds ook Stockholm via Denemarken worden en omgekeerd. Deze omschakeling Gezien de algemene doelstellingen van het Fonds zal de prijs worden toegekend aan die Nederlandse prestatie op tv-ge- bied, waarbij op bijzonder fraaie en doel treffende wijze gebruik is gemaakt van ls aangesloten op het internationale kan in zeven seconden worden tot stand het nieuwe medium om enigerlei t.V -not Iriinnnn rln IriiIrore iron fitnnlrltAlm JXi.. nnni.«nln. nn aam gebracht door in één der centrales op een knop te drukken. Eenzelfde apparatuur is ook in Neder land in gebruik voor de t.v.-verbinding Roermond-Mierlo-Loon op Zand. t.v.-net, kunnen de kijkers van Stockholm tot Palermo op Sicilië de uitzendingen van de Eurovisie ontvangen. In het begin van dit jaar bedroeg de lengte van het Eurovisienet ongeveer 18.000 kilometer. De uitzendingen werden m tt r» toen via 220 tv-zenders gerelayeerd naar 1 .V.-prjjS rnns rSernnard twaalf landen met meer dan 11 miljoen JTon(]s In mei 1959 hoopt men klaar te zijn met een volgende uitbreiding van het Zweedse televisienet, die het mogelijk zal maken, dat Eurovisieprogramma's tot in Sundsvall Het bestuur van het Prins Bernhard Fonds heeft besloten om, voorlopig voor de tijd van drie jaar, een „Televisieprijs Prins Bernhard Fonds" in te 6tellen. uiting van artistieke of algemeen culturele bete kenis te verbreiden. Voor de beoordeling daarvan is een jury jn het leven geroepen. De prijs, groot tweeduizend gulden, zal voor het eerst worden uitgereikt op vrij dagavond 3 oktober a.s. Het Prins Bernhard Fonds wil met de instelling van deze prijs zijn belangstel ling tonen voor een goed gebruik van dit moderne communicatiemiddel en ziet de prijs als een aanmoediging daartoe. In het noorden van Zweden kunnen wor den ontvangen. Hoewel er zich op de nieuwe Zweedse tv-verbinddng, die 700 kilometer lang is, vijftien relaisstations, telkens op een af stand van plm. 45 km. bevinden, zijn slechts de stations in Stockholm, Göte- borg en Malmö bemand. De overige relais stations worden door middel van een draaggolfkanaal gecontroleerd en bediend Bijzonder belangwekkend is de eveneens op afstand bediende installatie, die het mogelijk maakt, de transmissierichting om te keren. Normaal wordt door de hoofd studie Stockholm in zuidelijke richting Uitgezonden. Wordt echter een Eurovisie- uitzending in noordelijke richting via het Dick van Bommel, die reeds meermalen heeft bewezen, dat hij het spel van licht en schaduw op het televisiescherm tot in de toppen van zijn vingers beheerst, heeft zaterdagavond met het variété-program ma, dat de NCRV-televisie uit de Philips lichting, zo fijn genuanceerd als we zelfs „thuis" in de Bussumse studio's haast nog niet hebben gezien en met steeds nieuwe, verrassende overgangen en dubbelbeelden zó geraffineerd, dat we steeds weer voor nieuwe en prettige verrassingen kwamen te staan. Hoe raak illustreerde hij het door Edmundo Ross gezongen „London is the place for me" met suggestieve film beelden van de Britse hoofdstad. Wat Julbileumhal in Eindhoven uitzond, laten een vondst was het om Rita Reys via het 71 on (lol y»». 1 Af„J U A.1 aLGyi rt „ninitnlnn Ja 1. __XX zien, dat er met een goede belichting, raak gerichte camera's, <een fantasierijke beeldmontage en niet te vergeten een sfeervol decor van Petër Zwart ware wonderen kunnen worden gewrocht. Niemand zal bij het nazien van de radio- bladen bijzondere verwachtingen van diit Deense net gerelayeerd, dan moeten alle Programma hebben gehad. Zeker, er ston. relaisstations omschakelen, wat wal zeg- J'~t «en, dat de zendantennes ontvangantennes ROTTERDAM den artiesten van internationale faam op de lijs: Edmundo Ross, Greetje Kauffeld (die bleek te zijn vervangen door Rita Reys), de Gerd Brothers. Maar een tv- evenement van formaat had men aller minst durven verwachten. Dat het dit tóch werd, is uitsluitend te danken aan de bewonderenswaardige wijze, waarop Dick van Bommel de ver schillende vaak op zich zeer te waar deren prestaties liet zien in een be- spiegelende water van een romantisch vij vertje bij de kijkers te introduceren. Hoe goochelde hij aan het slot met beeld en geluid. Op deze wijze gepresenteerd, krijgt het variété, op welks beperkte mogelijkheden voor de televisie we onlangs nog meen den te moéten wijzen, nieuwe kansen. In vergelijking met „Vaudeville Lu- mière", zoals de on-Nederlandse, maar zeer toepasselijke titel van dit Nederlandse programma luidde, zijn de Amerikaanse televisie-,.shows", waarmee we tot nog toe door middel van telerecordings kennis hebben kunnen maken, niet veel meer dan armzalig geknoei. De uitzending van de NCRV opende za terdagavond met „Mag ik even?", een pre tentieloos, maar over het algemeen ge slaagd aardige elektronische grapjes en teksten en liedjes die niveau hadden programma van het Groningse Studenten Cabaret, waaraan verschillende beroeps collega's op dit gebied die we wel eens op het tv-scherm zien verschijnen, een lesje konden nemen De rubriek „Mijn Hobby", die we een hele tijd hebben moeten missen, kwam weer terug, ditmaal met Alfred Pleiter, een bekende naam voor schouwburg bezoekers en Han Rensenbrink. favoriet van de tv-jeugd. als gastheren. Ook onder deze nieuwe leiding bleek de uitzending geen succes. Dat eist een andere keus van onderwerpen en vooral een betere voor bereiding. Burgemeester mr. G. E. van Walsum heeft zich zaterdagmiddag even weten los te rukken uit de bijeenkomst van het ••Bataafsch Genootschap" in het museum ^oymans-Van Beuningen te Rotterdam, om zich ijlings naar de Rotterdamse luchthaven te spoeden, waar een uitge breid gezelschap hem wachtte. Hy moest daar het nieuwe paviljoen van he Nationale Luchtvaartschool openen, een riant gebouwtje, dat tevens onder- hak biedt aan de Haagse en Rotterdamse Aero-clubs. Tevoren had een grote mensenmenigte op het vliegveld de soms adembenemende ^orrichtingen gadegeslagen van stuntvlie gers. Natuurlijk was daar ook weer de befaamde Kolibrie. Vliegtuigen lieten pa rachutisten dalen en al met al was het en vliegfeest dat jong en oud boeide. .Daarna besteeg de heer J. Kolff die O'i leven al een fraaie bronzen plaquette ?aast de schouw van het nieuwe gebouw- i® heeft het podium om de keurig in et gelid staande leden van de Jeugd Burgemeester mr. G. E. van Walsum hijst de vlag ter opening van het paviljoen van de Nationale Luchtvaartschool, waarvan men op de achtergrond de glazen gevel ziet. Naast de burgemeester de heer J. Kolff, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Ken woordvoerder van het Westduitsa cfhisterie van Defensie heeft naar aan- 'ding van het Nederlandse voorstel tij- „^lijk en in onderlinge afwisseling Ne- ®llandse gevechtsgroepen voor oefenin- |jeh in Duitsland te stationeren, verklaard, o' hieraan voorlopig niet gedacht hoeft - Worden. Is het Nederlandse voorstel ®edaan wegens gebrek aan oefenruimte ^°r Nederlandse strijdkrachten, ook de 6stduitse Bondsstrijdkrachten hebben hun oefeningen in de Bondsrepu- »l'ek te weinig ruimte, aldus het minis erie, K>e suggestie voorts, van de Nederland regering, om Nederlandse en West- jü'tse militaire oefeningen gezamenlijk houden is in principe met instemming 'vangen, aldus de woordvoerder van set ministerie, doch er zal dit jaar geen ®ke meer van kunnen zijn, daar het ar 1958 reeds te ver is gevorderd. onderhandelingen over beide aange- iJ^mheden, de stationering van Neder- ïw,Se militaire onderdelen in West rand en de gezamenlijke oefeningen, Jh overigens nog in volle gang. Luchtvaart Brigade toe te spreken, de nieuwe commandant, de overste b.d- G. J. Rerink te installeren en enkele leden van de brigade te benoemen of te be vorderen in 'n nieuwe rang. Tevens werd de nieuwe groep Rotterdam geïnstalleerd if If61' j wees op het vrijwillige verband van de leden der Brigade, die hun vrijetijdsbesteding zoeken in al wat de luchtvaart biedt. De cadetten heb ben een erecode, ze dragen een keurige grijze uniform en genieten tal van voor rechten: de besten onder hen komen in aanmerking voor uitwisseling met leden van buitenlandse brigades. De nieuwe commandant heeft al zijn licht opgestoken bij de brigades in de Verenigde Staten naar welk model 15 jaar geleden de Ne derlandse werd opgericht. In plaats van op Ypenburg zullen de Haagse en Rotterdamse cadetten thans een mooi clubhuis vinden op Zestienhoven. Burgemeester van Walsum heeft daar op de vlag gehesen, waarmede tevens het gebouw geopend was. De Nationale Lucht vaartschool, die 31 jaar geleden haar werkzaamheden op het voormalige vlieg veld Waalhaven begon, heeft thans haar tijdelijk verblijf verlaten en zich beha- gelijk genesteld in het nieuwe paviljoen. De Rotterdamse afdeling van de N.L.S. is het grootst wat betreft de omzet en het aantal gevlogen uren. In Libanon is gisteravond een uitgaans verbod afgekondigd en uitgebreide vei ligheidsmaatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat zich nieuwe ongeregeld heden voordoen. Wanneer president Sja- moen morgen zijn ambt neerlegt. In Beiroet is het zeer onrustig als ge volg van de ontvoering van de Falangis- tische journalist Goead Haddad door de opstandelingen. Heddad is vrijdag ver dwenen en de Falangisten, die in meer derheid christenen zijn en die de aftre dende president Sjamoen steunen, heb ben voor vandaag een algemene staking uitgeroepen. Zij geloven dat Haddad ver moord is. Premier Sami Solh is zaterdagochtend voor onbepaalde tijd uit zijn land ver trokken. In een boodschap aan zijn land genoten had de premier onlangs van zijn besluit kennis gegeven om het land te verlaten zonder aan te duiden of hij van plan was ooit naar Libanon terug te ke ren. Zaterdag in alle vroegte daalde een Amerikaanse marine-helikopter bij Sa- mi Solhs Villa om hem naar het vlieg veld van Chalde te brengen. Vandaar ver trok hij naar Turkije. Het vertrek was met de grootste geheimhouding omgeven. De laatste weken is de premier als door een wonder aan twee aanslagen ont snapt. Nadat generaal Sjehab morgen als pre sident van Libanon zal zijn geïnstalleerd zal een nieuwe Libanese regering be ëdigd worden. Een vroegere premier, Pashid Karami, die in Tripoli de re bellen tegen Sjamoen geleid heeft, is de waarschijnlijke opvolger. (Van onze correspondent) Zondag is te Utrecht een kader-verga dering gehouden voor de besturen en aalmoezeniers van de katholieke Instuif. Na de H. Mis, in Tivoli, opgedragen door prof. H. Weterman, landelijk aal moezenier, sprak de lieer C. M. Esser, landelijk voorzitter, het welkomstwoord. Aalmoezenier C. Hageman. van het Cen traal Bureau en tevens diocesaan aal moezenier voor het bisdom Haarlem, be toogde, dat de groei van de Instuif de laatste 6 a 7 jaar te danken is aan het feit dat het een open beweging is en geen gesloten kring. Hij wees er verder op, dat de leiders moeten trachten ieder een zich er thuis te laten voelen. De Instuif heeft thans 116 afdelingen met 120.000 leden. De Instuif moet een verantwoorde ontspanning zijn en niet elke week een dansfeest, aldus de heer J. H. J. Korema, lid van het dagelijks bestuur. Zij moet de jonge mensen een steun zijn naar de volwassenheid en be rusten op een goede katholieke grond slag. Volgens de heer F. Verhorst, lid van de programma advies-commissie, moet juist in deze tijd van passief amu sement de Instuif eigen activiteit en initiatief stimuleren. In een forum werd een vruchtbare dis cussie gehouden, waarbij onder meer de vraag naar voren kwam of er ook niet- katholieken in de bijeenkomsten mochten worden toegelaten. Men vond dat hier een apostolische taak lag en tevens een grote propagandistische waarde, maar dat anderzijds de groepen nog niet sterk genoeg waren en de tijd hiervoor nog niet rijp was. Toch was prof. Weterman er in prin cipe voor en de omstandigheden in aan merking genomen, meende hij, dat hier in overleg met de aalmoezeniers wel uit zonderingen gemaakt konden worden. Hierna werd er een amusementsshow gepresenteerd, niet zozeer als ontspan ning, maar om te laten zien hoe men In- stuifavonden kan inrichten en de plaat selijke leiders gelegenheid te geven de artiesten eventueel te engageren. Het bestuur van de Centrale der Neder landse Verbruikscoöperaties heeft besloten tot de uitgifte van Co-op rentespaarbrie- ven in coupures van 50- De-ze spaarbrieven zijn primair beschik baar voor led-en en verbruikers van coö peratieve verbruiksvereniigingen Zij lui den aan toonder en zijn overdraagbaar. Na 13 jaar worden zij met het dubbele bedrag der nominale waarde afgelost, wat overeenkomt met een rentevergoeding van nagenoeg 5% pet., ook over de vervallen rente zelf. Tussentijdse aanbieding ter verzilvering is na 5 jaar mogelijk. De gelden der lening zullen worden ge bruikt voor de financiering van nieuwe winkelvestiginigen, zelfbedieningswinkels, bakkerijen e,d. In 1957 werden door de militaire in koopdiensten orders geplaatst tot een to taalbedrag van ruim 764 miljoen (in 1956 t 927 miljoen). De ervaring leert, dat van het totale bedrag aan orders ge middeld 16 pet gedeeltelijk rechtstreeks en gedeeltelijk via Nederlandse impor teurs. in het buitenland wordt geplaatst, aldus deelt de minister van Economische Zaken mede in zpn Memorie van toelich ting op de Begroting voor 1959. Zoals reeds was voorzien, heeft Neder land in 1957 geen Amerikaanse offshore orders verkregen. In het algemeen ge sproken was het totaalbedrag aan buiten landse militaire orders, althans voorzover het ministerie van Economische Zaken daarvan kennis kreeg, teleurstellend. Daar bij moet evenwel worden o-pgemerkt, dat 'n. 1957 voor het bedrijfsleven geen ver plichting tot aanmelding van buitenland se militaire orders bestond. Sedert het in 1958 van kracht worden van een mi nisteriële beschikking betreffende de ver plichte aanmelding vanuit het buitenland afkomstige militaire orders vertonen de aangegeven orders een niet onbevredigend verloop. Tot 1 juli beliepen zij een be drag van 142 miljoen. Hierin is be grepen een bedrag van 72 miljoen aan opdrachten van de Westduitse Bondsre publiek. Omtrent verdere opdrachten van die zijde zijn de onderhandelingen nog gaande. "j&N s y'v", Veldmaarschalk Montgomery heeft de militaire dienst vaarwel gezegd. Tijdens een plechtigheid in het hoofdkwartier van Shape in Frankrijk ontving hij uit han den van generaal Nor stud een oorkonde namens de landen van de N.A.T.O. als blijk van waardering voor hetgeen JMontyals plaatsvervangend opperbevelhebber van de N.A.T.O.-strijdkrachten heeft gedaan. (Van onze correspondent) ROME, september. De NrTTer J?eeft vorige week een redevoering gehouden tot de deelnemers aan het Vile Congres van de Internationale Maatschappij voor Bloedonderzoek en het staat wel vast, dat deze redevoering zal voortleven als behorende tot de belangrijkste richtinggevende Paus-redes, die van tijd tot tijd gehouden worden inzake bepaalde delicate morele kwesties. In het huidige geval beantwoordde de Paus enkele vragen, die de geleerden aan de H. Stoel hadden voorgelegd, en die speciaal betrekking hadden op de tragische situatie die bekend staat als de „Rh-situatle". Het Britse blad „Sunday Dispatch" meldt, dat de internationale bond van transportarbeiders besloten heeft de tank- boten van de reders Niarchos en Onas sis te boycotten. Zeelieden van zeven landen Enge land, Nederland, West-Duitsland, België, Frankrijk, Canada en de V.S. zullen volgens het conservatieve blad niet mon steren op die tankboten en de havenarbei ders zullen deze schepen niet. laden of lossen. De boycot zou dit jaar met Kerstmis of later beginnen. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haar lem, heeft zaterdag in de kapel van het Theologicum te Warmond de H. Wijding van het Diaconaat toegediend aan de vol gende theologanten van het bisdom Haar lem J. W. Besemer, P. J. C. Bollerman, H. C. A. Brautigam, P. J. J. van Duin, P. Koeleman, W. M. J. Luttikhuizen, J. H. van Ombergen, M. P. van Ophem B. A. M. Peters. J- J- M. Postma, P. J. de Reus, H. J. G. Spruyt, A. C. Timmer, P. J. C. M. v. d. Velden, J. Th. de Vries, J. L. Wenneker, A. H. J. Weyermars. Verder aan de volgende theologanten van het bisdom Rotterdam P. v. d. Bosch, G. J. M. Brenkman, H. M. F. Doo- ve, J. J. I. v. Haaster, R. G. W Huys- mans, J. J. Kerklaan, A. A. M. v. d Kolk, C H. J. de Korte, C. J. de Leede, G. E. v. d. Logt, H. A. A. Mourits, G. L. M. Paardekooper. H. P. R, a. v. d. Plas, M. F. M. v. Rooyen, Th. C. J. v. Rooyen, G. J. J. M. Toussaint, H. P. J. M. Ver hoeven, H. P. Warmerdam, J. A. Zaal, J. G. M. Zuidgeest. Bovendien heeft mgr. Huibers de pries terwijding toegediend aan de fraters B. Meijer en A. Pons, van de Orde der Do minicanen. Zondag heeft mgr .Huibers de lagere wijdingen toegediend aan de volgende theologanten van het bisdom Haarlem C. A. M. Backx, P. J. Berben, P. Th. V. M. Bosma, J. S. M. Distelbrink, A N. J. Doodeman J. N. Duin. J. H. van Duin, M. J. de Groot, J- H. J. Heikens, P. J. Hink, J. W. M. Levelt, A. J. Leyen, G. H. W. Mols, H. Cl. M. Peet, H. C. E. Schaapherder, J. Swart, S. C. Tol, Y. C. Tuyn, G. A. A. Velzeboer. Verder aan de volgende theologanten van het bisdom Rotterdam L. F, Ber- genhenegouwen, K. J. Boeker, J. A. A. Breukel, A. H. C. van Eyk, J. M. J. Groe- neveld, A. J. W. Groenewegen, A. W. C. Heijster H. v. d. Hondel, J. G. M. van Kan, Th. H. J. van Kester, A. D. B. Kort- mann, P. J. M. Lansbergen, H. M. Lit- jens, H. P. Meyer, A. H. P. Planken, G. M. F. vari Slobbe, J. B. M. Werner. De minister van Binnenlandse Zaken verwacht, dat het thans spoedig moge lijk zal zijn met een voorstel te komen, er toe strekkende om niet alleen bij bouw- spaarfondsen, maar ook bij andere spaar regelingen vrijstelling van fiscale en so ciale lasten te verlenen voor werkge versbijdragen aan dergelijke regelingen. Zoals reeds tijdens de openbare behan deling van het ontwerp-jeugdspaarwet werd medegedeeld, ligt het in 't voorne men bij die gelegenheid tevens aankon diging te doen van verdere fiscale voor zieningen ter bevordering van de bezits vorming, waartoe de regering het initia tief zal nemen. Over het vraagstuk, op welke wijze be- zitsvormingsbeleid en loonpolitiek in de toekomst, meer dan in het verleden het geval was, op elkaar kunnen worden af gestemd, vindt nog beraad plaats. Dit staat te bezien in de toelichting op de begroting 1959 van het departe ment van Binnanlandse Zaken, Bezits vorming en P.B.O. Blijkens zojuist door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerde cij- ffrs, telde het v.h.m.o. op 10 september jl. 143.300 leerlingen tegen 129.900 een iaar-,oe7rPren (toeneming 10 pet). Er zijn dus 13.400 leerlingen méér toegelaten dan er in het afgelopen schooljaar vertrokken. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, heeft benoemd tot assistent aan de parochie van St. Bavo te Heemstede de weleerwaarde heer drs. A. Th. Mous, die tevens opdracht heeft ontvangen mgr. dr. J. v. Dodewaard terzijde te staan, in het bijzonder als ceremoniarius. Tot kapelaan te Zaandam is benoem^ de weleerw. heer G. F. Ruepert, tot kapelaan te Uithoorn de weleerw. heer J. C. van Klink, die kapelaan was te Overveen. De Paus stelde vast, dat er tegenwoor dig verscheidene methoden worden ge volgd ter oplossing van het probleem der erfelijke afwijkingen. Hij noemde: de kunstmatige bevruchting, vrijwillig over spel, sterilisatie en adoptie. Hij herin nerde aan zijn twee grote redevoeringen van resp. 29 september 1949 en 9 mei 1956 (beide gericht tot internationale congres sen van medici), waarin hij het volstrekt afwijzende standpunt van de Kerk)uiteen„ zette ten aanzien van kunstmatige be vruchting. Met betrekking tot het vrijwillig overspel zei de H. Vader: „Dit veroordeelt zich' zelf, ongeacht de biologische, genetische of juridische motieven, die men moge aanvoeren om zulk een daad te rechtvaar digen". He? belangrijkste bevat evenwel het tweede deel van deze Paus-rede, waarin antwoord werd gegeven op enkele vra gen, waarvan wij de volgende noemen: „Indien de echtgenoten, zonde- dit te we ten op het moment van hun huwelijk, zich in de „Rh-situatie" bevinden, kan deze dan worden beschouwd als reden van on geldigheid van het huwelijk?" en: „Is het geoorloofd propaganda te voeren ten einde de mogelijke gevaren van een huwelijk tussen twee mensen van verschillende bloedgroep te belichten?" Voorts was ook gevraagd of het bloed-onderzoek vóór het huwelijk niet verplicht gesteld moet wor den, en indien de ongunstige Rh-factor daaruit mocht blijken, of dan het huwelijk niet verhinderd moet worden- De Paus verklaarde om met de laat ste vragen te beginnen dat het bloedon derzoek in ieder geval aan te bevelen is. Inzake de vraag of het huwelijk (in ge val dus van een negatieve uitslag van het onderzoek) verhinderd moet of mag wor den, zei de Paus, dat dit ongeoorloofd zou zijn. „Het huwelijk is een van de fundamen tele rechten van de menselijke persoon, dat onder geen beding geschonden mag worden. En indien men soms moeite heeft het standpunt van de Kerk te begrijpen, dan komt dit, omdat men al te licht de vóóronderstelling vergeet, die door Pins XI in zijn Encycliek „Casti Connubii" over het huwelijk werd geformuleerd. De mensen worden vóór alles en op de aller eerste plaats voortgebracht, niet voor de ze wereld en niet voor dit tijdelijke leven, maar voor de hemel en voor de eeuwig heid. En ook al schijnt dit wezenlijke be ginsel geheel buiten de problemen van de eugenetiek te staan, toch is het 'n juist be ginsel. Het is zelfs het énig geldende. „En in dezelfde Encycliek verklaarde Pius XI dat niemand het recht heeft om aan een ander te verhinderen een huwe lijk aan te gaan of een wettig aangegaan huwelijk te beleven, ook indien ondanks alle inspanningen het echtpaar niet in staat blijkt om gezonde kinderen voort te brengen. Het zal in feite vaak zeer moei lijk zijn deze beide standpunten te doen samenvallen, dat van de eugenetiek en dat van de moraal. Maar om de objectivi telt van de discussie te garanderen is het noodzakelijk, dat eenieder het standpunt van de ander kent en zich met de motie ven en redenen (van de ander) vertrouwd maakt". Wat betreft de vraag inzake de ongel digheid of regelrechte nietigheid van een huwelijk, aangegaan door twee personen, die op het moment van het huwelijk on kundig waren van de tussen hen bestaan de „Rh-situatie", antwoordde de Paus ne gatief. Gij gaat er (bij deze vraag) vanuit, dat de echtgenoten zich niet hebben wil len verplichten om kinderen te krijgen, die tengevolge van een erfelijk gebrek het slachtoffer van een voortijdige dood zouden zijn. Maar het simpele feit, dat erfelijke afwijkingen de dood der kinde ren met zich brengen, levert nog niet het bewijs dat de wil om het huwelijk aan te gaan ontbrak. Het is duidelijk, dat 't hier 'n tragische situatie betreft, maar deze redenering berust op een verkeer de overweging. Het object van de huwe lijksovereenkomst is niet het kind. doch het stellen van de natuurlijke huwelijks daad, of beter nog: het récht op het stel len van die daad- Dit recht is en blijft volkomen onafhankelijk van het erfe lijke „patrimonium" van 't voortge brachte kind en evenzeer van zijn le vensvatbaarheid en levensmogelijkheid". Voorts herinnerde de Paus eraan, dat hij bij verscheidene vorige gelegenheden het standpunt van de Kerk had uiteenge zet inzake onthouding in het huwelijk, de Ogino-Knaus-methode en de adoptie. En wat betreft het voorlichten van het publiek inzake de grote gevaren, die een huwelijk als boven-bedoeld met zich mee brengt, verklaarde de Paus dat zulks een voorlichting zonder lenige twijfel uiterst nuttg is. Maar de vraag of er morele ver plichtingen bestaan en hoe hierover ge oordeeld moet worden, kan alleen geval voor geval worden beantwoord. Het Sovjetrussische persbureau Tass heeft zaterdag gemeld, dat de Sovjet regering vrijdag de Amerikaanse ambassa de in een nota heeft medegedeeld, dat de lijken van zes bemanningsleden van een Amerikaans militair vliegtuig, dat op 2 september in Armenië neerstortte, naar de V.S- gestuurd zullen worden. In de Sovjet-nota wordt krachtig ont kend, dat Russische jagers het Ameri kaanse vliegtuig boven de Turks-Russi sche grens hebben onderschept. Zaterdagmiddag om 12.54 uur is het KLM-viiegtuig, de PH-DSM „Koraal Zee". na een vlucht over de geografische Noordpool, op Schiphol geland. Het KLM- vliegtulg had de afstand van Anchorage over de Noordpool naar Stavanger in Noorwegen afgelegd in 15 uur 1 minuut In het kader van het streven naar decen-1 Dat staat te lezen In de toelichting op tralisatie wordt door het departement van de begroting van het departement van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Binnenlandse Zaken, waarin tevens wordt Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in vermeld, dat de departementale voorbe- samenwerking met andere, daarvoor in aanmerking komende departementen, na gegaan, of het mogelijk is te komen tot 'n beperking van gedeconcentreerde rijks diensten en bureaus en tot overdracht aan de provinciale of de gemeentebesturen van bepaalde taken, die thans door het rijk worden verricht. Einde vorige week is de bekende schilder en kari katurist prof. Olaf Gulbransson op 85-jarige leeftijd overleden. Noor van afkomst, maar Beier van overtui ging, zonverbrand van buiten en stralend van binnen uit, zo kan men Gulbransson zich voorstellen. Sinds 1903 woont hij in Beieren aan de Tegernsee daar heen gebracht door zijn vriend en collega Ludwig Thoma en daar heeft hij zijn roem vergaard door zijn tekeningen en karikaturen in het satirische tijd schrift „Simplizissimus". Dichters, tijdgenoten, ijdele politici en opgeblazen potentaten werden met zwierige maar bedachtzame hand uitgetekend. Velen van hen kunnen wij ons nu nog slechts voorstellen zoals zij door Olaf Gulbransson op het papier werden vastge legd. In zijn karikaturen is hij niet fel of hatelijk, hij lacht slechts en zegt „So siehst du ausHerr Dich ter", reiding van het ontwerp provinciale wet is geëindigd. Men hoopt het nog in de loop van 1958 bij de Kamers aanhangig te maken. De commissie, welke tot taak heeft een algehele herziening voor te bereiden van de wet op de lijkbezorging, zal, naar het zich laat aanzien, in de loop van deze zit tingsperiode haar taak kunnen beëindi gen. De verdere afwerking van deze aan gelegenheid hoopt de minister zoveel mo gelijk te bespoedigen. De minister deelt verder nog mee, dat hij een wijziging van de gemeentewet in voorbereiding heeft met betrekking tot de grenswijzigingen. Verder merkte hij in de begrotingstoelichting nog op, dat de voor bereiding van het wetsontwerp betreffen de de toekomstige financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten nog niet kon worden afgesloten. Hij zal nader be zien of verlenging van de huidige finan ciële verhoudingsregeling wenselijk is. Wat betreft de eventuele subsidiëring van de kerkenbouw, deze aangelegenheid maakt nog onderwerp van overleg in de ministerraad uit. De minister meldt verder nog dat er naar gestreefd wordt het wetsontwerp tot herziening van de pensioenwetgeving voor het overheidspersoneel zo spoedig mogelijk bij de Tweede Kamer in te die nen. In Stavanger werd een landing ge maakt, opdat de bemanning zich ver trouwd kon maken met het vliegveld, dat als mogelijke uitwijkhaven voor de route over de Noordpool dient. Het laatste ge deelte van deze proefvlucht van de KLM welke tevens als afleverlngsvlueht gold van het nieuwe Douglas-toestel, leidde van Stavanger naar Schiphol- Naar bekend is, leidde de proefvlucht van Los Angeles via Cold Bay bij de Ale- oeten naar Tokio en van de Jatjanse hoofdstad naar Fairbanks en Anchora ge op Alaska. Het laatste gedeelte van de proefvlucht werd dus zaterdag afge legd. In totaal heeft de DC-7C over 23.285 km een vliegtijd van 53 uur 24 mi nuten genotterd. Op 3 oktober wordt een tweede proef vlucht, eveneens met de „Koraal Zee" uitgevoerd, welke van Amsterdam via Anchorage naar Tokio en terug leidt. Op 1 november vindt de officiële ope- ningsvlucht van de geregelde dienst plaats De bekende, in Frankrijk geboren ac trice Yvonne Arnaud is zaterdagochtend In een Londens ziekenhuis overleden, waar ze was geopereerd aan de hensenen. Ze was op 1 augustus, door een hersen bloeding getroffen. naar dit ziekenhuis overgebracht. De 65-jarige actrice bleef weken lang zwaar ziek maar een maand geleden werd ze „buiten onmiddellijk ge vaar" gemeld. Yvonne Arnaud was een van de lei dende figuren van het Londense toneel: van haar werd gezegd dat ze de klas sieke opvatting van de Engelsman over de Franse vrouw symboliseerde: vrolijk, lichtzinnig en frivool. In werkelijkheid was ze echter schrander en praktisch. In tegenwoordigheid van autoriteiten van Kerk en Staat uit België, Frankrijk, Luxemburg. Saarland en West-Duitsland werd gisteren te Spiesen in Saarland de eerste steen gelegd voor het vijfde Eu ropa-dorp van het werk „Hulp aan ont heemden". een organisatie van pater Pi- Op de slotvergadering van het congres I re O P. Soortgelijke dorpen zijn reeds der internationale vereniging ---lor natuur- gebouwd in Duitsland en België. bescherming in het oude Gri b e theater te Delphi, is onze landgenoot M. C Bloemers, hoofd van de Onderafdeling Natuurbescherming van het min- ierie van O.K. en W„ tot algemeen secre.aris gekozen. Bij de bestuursverkiezing werd voorts de Zwitserse hoogleraar J- P tot voonitter benoemd. De Saarlandse minister-president, Rei- nert, verklaarde, dat de stichting van het Europa-dorp een plicht van Saarland is. Pater Pire wjees in een rede op de noodzaak van hulpverlening aan de ont heemden dwars door alle grenzen heen van land, godsdienst, taal en maatschap pelijke groep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3