Kamerlingh Onnesmedaille voor Philipslaboratorium E Ernstige moeilijkheden voor het katholieke onderwijs GRATISl Minister houdt commerciële televisie nog in overweging Behoefte aan bedden in ziekenhuizen Voorwaarden voor de ordening 48 Revival van jaren dertig de Chefarine .4 RECEPTENBOEKJE Nescafé Wf- Kosten nienw hogeschool gebonw te Tilburg geraamd op f 1.366.400 maar Cameradie de aandacht trekt Toneel en ballet Subsidies voor conservatoria Gevangenisstraf voor straatschenders BETER EN SNELLER In Argentinië Persoonlijke nederlaag voor president Frondizi Nederlandse fextiel- jaarbeurs wordt uitgebreid EEN FRAAI Eerste terugbetaling van voorschotten Een ton subsidie meer SX^lSÜ^SfSSSSS. VST wSïSit voor veilig verkeer De „Johan" op laatste emigrantenreis Geef .nr Nescafé DISCO'S VAN DE LICHTE MUZE Pater H. Braun 50 jaar Jezuiet 17.600 zitplaatsen voor treinreizigers VB WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 W etenschappelijke subsidies i Passerende advocaat werd ernstig gewond PAGINA 3 Het middelbaar onderwijs c5 *r< "t Vrouwelijke richtingen Recept Heerlijke recepten. Balletmuziek Bu. AMATEURISTISCHE KUNSTBEOEFENING W etsontwerp voortgezet onderwijs op komst De indiening van het wetsontwerp op «et voortgezet onderwijs kan, bijzondere Omstandigheden voorbehouden, binnenkort w'orden tegemoetgezien. De sterke groei van het onderwijs in alle sectoren maakt een uitbreiding van het aanjal functiona rissen bij het rijksschooitoezicht onver- Jhiidclijk. hetgeen tevens voor het nijver heidsonderwijs geldt. Ook kan de benoe- hiing van een inspecteur voor het mid- denstandsonderwijs worden tegemoetge- ïicn. Het bouwprogramma 1959 vermeldt voor onderwijsdoeleinden een volume van on- Sevëer 219 miljoen gulden, een stijging van 20 miljoen ten opzichte van 1958 en 6® miljoen ten opzichte van 1957. Aldus staat te lezen in de toelichting op ne begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, welke thans is versche- hen. De begroting voor het dienstjaar 1959 vertoont een minder grote stijging dan in enkele voorafgaande jaren. Naast beper kingen vindt dit mede zijn oorzaak in een te hoge raming van de begroting 1958 Voor het lager onderwijs. Voor het ko kende jaar is voor deze dienst een be drag uitgetrokken van rond 1.257.640.000. Vóór de mondelinge behandeling van de begroting zal de minister aan de Kamers bog doen toekomen de meest recente ge gevens ten aanzien van de behoefte aan onderwijzers, alsook over de ontwikkeling van de leerlingenaantallen. Bij het lager bijverheidsonderwijs kan dit jaar een uit zonderlijk grote toeneming van het aan- pl leerlingen verwacht worden. Binnen kort hoopt de minister verder een nota betreffende spreiding en omvang van en be behoefte aan hogere technische scho en aan de Staten-Generaal te doen toe komen. Voor de bouw van een nieuw hoge- schoolgebouw te Tilburg wordt een be drag van 1.366.400 geraamd. In het subsidie van de organisatie voor Quiver Weten&happelijk Onderzoek is re kening gehouden met een verdere uit bouw van de activiteiten van de door Z'-W.O. gesubsidieerde stichting fundamen teel onderzoek der materie. Volgens voor- De minister is van mening, dat het aan. hoveling verdient er naar te 6treven dat san .de leden van de door het rijk gesub- kiiëerde balletten op grond van de voor stellen die hij daartoe van de raad van be kunst heeft ontvangen, een bepaald bhnimumsalaris wordt uitbetaald, waar oor hij voorstelt de rijkssubsidies eniger mate te verhogen. De toneeldirecties hebben voorgesteld, salarisbudget van de gezelschappen te verhogen met ongeveer 10 pet, teneinde fan een aantal onvermijdelijke salarisver, bogingen het hoofd te kunnen bieden. In verband met de algehele financiële toe stand kan men echter niet verder gaan ban een verhoging met 5 pet. .Door de gunstige vooruitzichten voor de hjberlandse speelfilm de documentaire (jfbdhaaft haar zeer goede naam stelt i minister na ernstige overweging voor, t.~t artikel betreffende subsidies en ove- uitgaven ter bevordering van de ?bhstzdnnige en culturele film met '5.000 te verminderen. r De situatie op het gebied van de restau ratie van monumenten is zorgwekkend. aarom acht de minister het noodzakelijk post met 500.000 te verhogen. Tot ff in bouwvallige staat verkerende monu. enten behoort de Nieuwe Kerk te Am- verdam, waarvan de constructieve gebre. t ®h een restauratie behoeven tot een to- al van ruim 5 miljoen. lopige ramingen zal aan deze stichting voor het op volle kracht voortzetten van de in 1958 op gang zijnde onderzoeken reeds een subsidieverhoging van meer dan een half miljoen gulden moeten wor den toegekend. Voor uitbreiding van de werkzaamheden o.m. op het gebied van de thermonucleaire reacties zal een ver dere verhoging van het subsidie nodig zijn. Ook de subsidies aan de stichting het Mathematisch Centrum, de Stichting Ra- .•°uf.a van zon en melkweg en de *t j ,voor scheikundig onderzoek in Nederland moeten worden verhoogd. De laatstgenoemde stichting werd eerst kort geleden opgericht. In haar korte bestaans- peiiode heeft zij reeds belangrijke resul taten ten aanzien van de samenwerking de coördinatie van het scheikundig wetenschappelijk onderzoek bereikt. bereiding en uitzending van de Expeditie "aar Ned. Nieuw-Guinea hebben belast, is in totaal 660.000 nodig. In principe is overeengekomen, dat de stichting zal trachten van de zjjde van het bedrijfs leven en van particulieren f 330.000 bij een te brengen. Het Rjjk zal derhalve eveneens met een bedrag van 330.000 moeten deelnemen. Voor het Amsterdams Conservatorium, bet Utrechts Conservatorium en het Rot terdams Conservatorium is resp. 112.000, 53 000 en 61.000 uitgetrokken. Voor de subsidiëring van andere „er kende" instellingen voor muziekonderwijs is een bedrag van 87.000 uitgetrokken. Uit deze post worden subsidies verleend aan het Brabants Conservatorium het Maastrichts Conservatorium het Muziek- lyceum te Amsterdam, de Stedelijke Mu- Expeditie Nieuiv Guinea ^;ekR^e5 te Arnhem Aen te Zwolle en n. d>e Beiaardierschool tp Amersfoort van dp lnri.ira" de laatste berekeningen ?Ud>us de toelichting op de begroting tellingen, die zich met de voor- 1959 van het departement van O K. en W Bij een vechtpartij op 20 augustus voor een bioscoop te Almelo werd de Almelose advocaat en procureur rar. IJ. w. Kra nenburg, erngstig gewond. Twee nog jeug dige Almeloërs hadden zich voor de Al melose rechtbank te verantwoorden voor deze mishandeling De 18-jarige straten maker J. F. en de 18-jarige J. G. S„ thans zonder werk, hoorden gevangenisstraffen van respectievelijk veertien en tien dagen tegen zich eisen. Uit de verhoren kwam vast te staan, dat F., die op het smalle trottoir in botsing was gekomen met mr. Kranenburg, na een korte woordenwisseling de advocaat een paar fikse stompen in het gezicht had ge geven. Mr. Kranenburg had getracht de klappen op te vangen, maar S. had hem tenslotte met een harde kaakslag zodanig geveld, dat het slachtoffer enige tijd bui ten bewustzijn geraakte. De advocaat werd bloedend aan het hoofd gewond en liep een ribfractuur en een lichte hersenschud ding op. V_y f Art verten tlel Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpf ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet werkelijk wonderen! Het feit, dat de wetgevende vergadering in Argentinië zich vrijdagavond uitge sproken heeft tegen erkenning van de academische graden der katholieke uni versiteit, betekent een der grootste tegenslagen voor de kerk. aldus wordt in katholieke kringen in Buenos Aires verklaard. President Frondizi heeft hier mede een persoonlijke nederlaag geleden, welke voor een groot deel op rekening komt van zijn beide broers, dr. Riviero Frondizi, rector van de universiteit van Buenos Aires en van dr. Silvio Frondizi, hoogleraar aan de universiteit van La Plata. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET legen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door hel bestanddeel (hefarox. Zowel president Frondizi als zijn ka tholieke minister van onderwijs, dr. Mac Kay, hebben alles in het werk gesteld om de belofte, die bij dc presidentsver kiezingen gedaan was, te verwezenlijken. Na zijn verkiezing heeft de president tot twee maal toe aan kardinaal Caggiago. aartsbisschop van Buenos Aires en voor zitter der bisschoppenconferentie, ver zekerd, dat hij alles in het werk zou stel len de gelijke rechten van de vrije ka tholieke universiteit te doen erkennen. De slag voor de kerk in Argentinië heeft vele consekwenties. Zo kan thans geen afdoende tegenwicht worden geschapen tegen de neutrale universiteiten, waarvan de meesten sterke communistische broei nesten zijn of bolwerken van de vrijmet selarij De huidige ontwikkeling is voor een groot deel te wijten aan de regering Aramburu, die alle christelijke invloed uit het hoger onderwijs heeft geweerd. De universiteiten van Argentinië zijn nog nooit zo anti-katholiek geweest ais thans De gevolgen voor het lager en mid delbaar onderwijs zullen niet geringer zijn in de naaste toekomst. Sinds de re gering Aramburu zijn de scholen, waar voorheen godsdienstonderwijs verplicht was, bewust verheidenst. De naam Christus mag niet meer bij de opvoe ding genoemd worden. De kruisbeel den moeten uit de scholen worden ver wijderd. Het katholiek onderwijs verkeerde bij de komst van Frondizi in een moeilijker positie, dan tijdens 't regieme van Peron. De demonstraties, welke de afgelopen we- een bepaalde student in het onderzoek nos Aires gehouden zijn, beloven geen verbetering. De recente beslissing van het parlement bevestigt de verwachting, dat het herstel van het verplichte godsdienst onderricht op de scholen niet bij de wet zal worden vastgelegd. Bij gebrek aan katholieke scholen be tekent dit een nieuwe fase in de verhei- densing van Argentinië. Aldus meldt het K. N. P. Besprekingen tussen de Koninklijke Jaarbeurs en de Stichting Nederlandse Textiel jaarbeurs hebben ertoe geleid, dat de Textieljaarbeurs tijdens de komende voorjaarsbeurs de beschikking krijgt over alle parterregebouwen van de Jaarbeurs op het Vredenburg. De grote expansie van de Nederlandse Textieljaarbeurs in de laatste jaren, moet volgens de directeur van de Textieljaar beurs, de heer A. Biemond jr. worden toegeschreven aan de stijgende succes sen, die de Nederlandse textielnijverheid op de laatste internationale jaarbeurzen in Utrecht heeft geboekt en de steeds groeiende wil tot samenwerking tussen de textielbedrijven. Op de Nederlandse Textieljaarbeurs, die van 9 tot en met 14 maart wordt ge houden, zullen alle sectoren van de tex tielnijverheid vertegenwoordigd zijn, zo dat de binnenlandse- en buitenlandse in kopers tijdens één beursperiode hun za ken kunnen doen. Bij aankoop van een bus Nescafé ad 50 gram. gouden Kamerhngh-Onnes-niedmlle uitgereikt aan ir. H. Rinia, directeur van het natuurkundig Moratorium van de N.V. Philips. De foto laat ken hoe prof VaM (links) en ir. Rmia samen de medaille bekijken. minister voor Verkeer en Water rat, heeft dinsdagavond aan het diner het Verbond voor Veilig Verkeer, dat j h de vooravond van de jaarvergadering Amsterdam werd gehouden, medege- ^eOd dat de subsidie aan het verbond ^0°r 1959 250.000 zal bedragen. Dat is 100.000 meer dan in 1958. (Er was 350.000 aangevraagd). *Iet werk van het verbond, hoewel niet t°hcreet aanwijsbaar, heeft zeer goede esultaten, aldus de bewindsman. De al- ehiene psychologische invloed, die er van ql'gaat op het verkeer werkt ertoe mede, maatregelen als de invoering van een sximumsnelheid mentaal worden geac- I Pteerd. De daling van de cijfers der on- vó|Ükk0n 'n verkeer met 20 pet., kwam 'Ui m'n'sler °P rekening van de veering van de maximumsnelheid in de bouwde kom. (Van onze correspondent) Voorafgaande aan dc herdenkingsbijeen komst ter gelegenheid van het vijftig jarige bestaan van de Ned. Vereniging voor Koeltechniek, werd gisteren in het Kamcrlingh Onneslaboratorium te Leiden de gouden Kamerlingh Onnes-medaille uitgereikt aan het Natuurkundig labora torium der Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Ir. F. J. Philips, president van de raad van bestuur en twintig mede werkers van het laboratorium waren bij deze plechtigheid aanwezig. In de middaguren, na een ontvangst op het stadhuis van Leiden, hield dr Reitsm-a in het museum „De Lakenhal" een her denkingsredevoering Hij memoreerde dat in 1908 professor Kamerlingh Onnes'Ne derland op het eerste congres van koel techniek dat te Parijs werd gehouden Ij z,'n ''(leiding tot het jaarverslag 1957/1958 van de Vereniging van Katho lle 6 de secretaris van de Vereniging, mgr. A. A. M. San- |(j s vast> dat de groep van katholieke ziekenhuizen alleen door samenwer- zijn plaats in het maatschappelijk bestel zal kunnen handhaven, geldt op bijzondere wijze voor het probleem der ruimtelijke en functionele v. '-b'ng van het ziekenhuiswezen, welke moet voorkomen dat een schadelijke 'bjver tussen de ziekenhuizen ontstaat. ."k in de.kring der katholieke ziekenhuizen stelt men zich de vraag, of er niet v orgaan gewenst is, dat een zekere leiding kan geven aan de uitbreiding Ij 11 de totale Nederlandse ziclcerihuisruimte en dat de huidige overheidsinstati- ts op dit gebied overbodig zou kunnen maken of vervangen. gevaren aan de „vrijheid", verbon- zullen aanzienlijk groter moeten zijn VI: 4e gevaren, die aan een ordening van verbonden zijn. h eventuele ordening zal tot stand 'tV®'en komen volgens objectieve normen, .aanzien van de algemene behoefte 'redden is op te merken, dat deze in Zr.i 'and varieert van 3 tot 6 per duizend Ook de behoefte aan ziekenhuis- ahie verschilt van gemeente tot ge- Jv hte; meermalen ligt die benedeh 5»/» o, de bevolking, meermalen boven de 'H De „Werkgroep ziekenhuisplan", die Hpfdracht van de minister van Sociale en Volksgezondheid al jarenlang brt 's een ziekeuhuisplan voor Neder- te ontwerpen, is hierin nog steeds geslaagd omdat zij geen formule voor °hoefte heeft kunnen vinden. Sti"6 m°eilijker wordt de vraag naar ob- fV ?Ve normen, indien men de toewijzing bedden aan de verschillende wereld- beziet. Hoe 4 de historische rechten hier door heen? Een vergelijking met wat op het gebied van het onderwijs in ons land mo gelijk blijkt, gaat hier niet op. De katho lieke ziekenhuizen worden ook door vele niet-katholieken gekozen. Bovendien vraagt de ziekenhuiseconomie een behoor lijk groot rayon wil het een verzorgings- en behandelingsapparaat opbouwen, dat kan beantwoorden aan de eisen van deze tijd. Er kunnen dus maar betrekkelijk weinig ziekenhuizen zijn op het totaal van de Nederlandse bevolking. Er zal tenslotte een gezag moeten zijn dat een ordening kan doorvoeren. Zal dit een publiekrechtelijk orgaan zijn? Hoe moet het worden samengesteld? Moet er een raamwet komen? Zal er beroep mo gelijk zijn op de minister? Zou men tot de conclusie komen, dat de ordening niet in strijd is met enig ka tholiek beginsel, dan komt de vraag, aan welke concrete eisen deze moet voldoen om rechtvaardig te zijn. Hier dreigt het gevaar, aldus mgr. Sanders, dat de zie kenhuisverzorging al te zeer een politieke aangelegenheid wordt. had vertegenwoordigd en dat bij hem toen het initiatief werd geboren om de inter nationale banden, daar gelegd, te ver stevigen via een organisatie in Nederland Zo werd te zijnen huize de Ned. Vereni ging voor Koeltechniek opgericht die weldra een grote belangstellingver wierf, zowel in binnen- ais buitenland. Tot aan zijn dood in 1926 is Kamerlingh Onnes voorzitter van de vereniging ge bleven. De herdenkingsbijeenkomst, die o.m werd bijgewoond door enkele regerings- vertegenwoordigers en de rectores mag nifies van Delft en Eindhoven, Werd gis termiddag vier uur besloten met een receptie, die gevolgd werd door ee>n diner in Avifauna te Alphen aan den Rijn. Het vraagstuk van de commerciële tele visie heeft de voortdurende aandacht van de minister van O. k. en W„ zo zegt hij in de Memorie van Toelichting op zijn begro ting. Het is echter op dit ogenblik niet mo gelijk hieromtrent bepaalde mededelingen te doen. Hij heeft onlangs van de radio- raad een aanvullend advies ontvangen, mede aan de hand waarvan zal worden overwogen, of en zo ja, op welke wijze en onder welke voorwaarden commerciële televisie dient te worden toegelaten. Vorig jaar heeft de minister de rege ringscommissaris voor het radiowezen verzocht in gezamenlijk overleg met de P.T.T. en de Nederlandse Televisie- Stichting een financiële prognose met be trekking tot de televisie voor de eerstvol gende jaren samen te stellen. Het resultaat van dit overleg is neer gelegd in een rapport, dat de minister in januari 1958 heeft ontvangen. De bijzonder nauwkeurige werkwijze van de commissie ten spijt, zal als gevolg van de niet voor ziene ontstuimige groei van de televisie, een gedeelte van het cijfermateriaal moeten worden herzien, omdat gebleken is, dat de reële cijfers zowel voor dit jaar als naar verwacht mag worden ook in de volgende jaren aanzienlijk hoger zullen liggen dan de geraamde cijfers. De rege ring zal mede aan de hand van genoemd rapport en van de herziene cijfers, zo spoedig mogelijk een beslissing nemen omtrent diverse punten, die met de uit bouw van de televisie samenhangen. Het verheugt de minister te kunnen mededelen, dat de opbrengst van het kijkgeld voor het jaar 1959 alle verwach tingen dienaangaande hoogstwaarschijn lijk zal overtreffen. Het gevolg is, dat in dat jaar niet alleen een evenwicht zal ontstaan tussen ontvangen kijkgelden en de voor het' groeiende bedrijf beno digde uitgaven, maar dat het hoogst waarschijnlijk mogelijk zal zijn een be drag van ƒ800.000 te laten terugvloeien in 's rijks kas. Dit laatste teneinde een aanvang te maken met de geleidelijke terugbetaling van de in de afgelopen ja ren ten behoeve van de televisie uit 's rijks algemene middelen verleende voorschotten, die in totaal 17.270.000.- bedragen. De financiering van de radio-omroep zal ook voor 1959 moeilijkheden mee brengen. In de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp tot verhoging van de luisterbijdrage is er reeds op gewe zen, dat de ontvangsten uit de luister bijdrage na aftrek der inningskosten achterblijven bij de stijging der kosten, verbonden aan de radio-uitzendingen. Het gevolg hiervan is, dat reeds van 1957 af geen reserveringen meer hebben plaats gehad en dat ook voor 1959 verwacht moet worden zolang de luisterbijdrage niet is verhoogd dat de kosten van de ra dio-omroep niet gedekt zullen worden door de opbrengst der luisterbijdrage. Evenals voor het jaar 1958 zal in dat ge val het tekort uit de olgemene reserve moeten worden geput. De voortdurende stijging der kosten, verbonden aan dc inning van de luister bijdrage is voor de staatssecretaris aan leiding geweest, de minister van Verkeer en Waterstaat te verzoeken een com missie samengesteld uit deskundigen van enige departementen te laten bestuderen op welke wijze een vermindering van de inningskosten van de luisterbijdrage zou kunnen worden verkregen. Het m.s- „Johan van Oldenbarneveldt" zal op maandag 29 september a.s. onder commando van kapitein P. A. de Groote haar laatste emigrantenreis onder char ter van' de Nederlandse regering maken naar Australië met ongeveer 1400 passa giers aan boord. Zoals bekend, zal mevr. A. Zevenber gen als 100.000e emigrant met haar gezin deze reis meemaken. De „Johan van Ol denbarneveldt" heeft in het emigranten- vervoer naar Australië bijna eenderde van de 100.000 emigranten vervoerd. Zodra het schip half december weer in Amsterdam terug is, zal het eerst een grondige onderhoudsbeurt en diverse mo derniseringen ondergaan, alvorens het de nieuwe „Rond de werelddienst" begint op 3 april 1959. Vraag Uw winkelier om inlichtingen over de Nescafé receptenboekjes. „Bushkin spotlights Berlin" heet de forse Hi Fi-piaat Capitol T 911. Jos Bushkin hoort met Mel Powell tot de zng. Benny Goodman pianisten. Hij speelt piano met een eigen gekleurde Duke Ellington toon en wie Teddy Wilson of Jess Stacy hoort, zal de invloeden die zij van Bushkin hebben ondergaan, duidelijk kunnen merken. Uit het gigantische oeuvre van Irving Berlin met meer dan 900 songs heeft Bushkin er vijftig uitgekozen, die voortreffelijk klinken op deze plaat. Men hoort er bekende als „Blue skies", „Always", „Alexan der's ragtime band", „Remember", „All alone", „Nobody knows", „Cheek to cheek" en „The song is ended". zijp toucher gevarieerd. Deze 7 EGH 149 plaat is een goede aanvulling van reeds eerder door hem gespeelde medleys. Twee generaties lang is hij, „The Duke", een jazz-topman geweest. H(j is niet onder te brengen in een klasse apart. Haast iedere jazz-musicus van naam is door hem beïnvloed. De 29 jaren waarin hij zijn band leidt, hebben geen enkele onderbreking gekend. Dit unicum heeft niemand buiten hem kunnen bereiken r>' I 1 Momenteel kan men een reactie op de 1 lCked Ups cool jazz waarnemen. Men spreekt van een revival, van een herleving van de musici van Duke's band, spelen hun soli, terwijl Ellington zelf zijn pianospel in eigen opvatting ten beste geeft. Dat de jonge componisten ook van zich laten horen, bewijst Michel Magne. Hij behoort tot de actieve groep Franse kunstenaars, die men aanduidt met „Los moms de trente ans". Magne componeer de de muziek voor het geruchtmakende ballet van Frangoise Sagan „Le rendez vous manqué". Op Versailles 90M186 (45 toeren) kan men het resultaat beluiste ren De compositie van Magne is een menging Van stijlsoorten. Hij heeft zowel uitgesproken jazzritmen en lyrische passages. De vier delen, die op de plaat staan. zijn „Introduction". „Danse des Lammes", „Danse du désir" en „Danse de l'impatience". Vier compositorische sfeertyperingen, die uitgesproken ballet- beeldend zijn maar daarnaast ook als autonoom muziekwerk waarde hebben. De showman Berlin heeft de top be reikt, culminerend in een optreden in Carnegie Hall van Joe Bushkin. Ter ge legenheid van de vijftigste verjaardag van Berlin selecteerde Bushkin zijn num. mers. die een voortreffelijke retrospec- tie geven van de man, van wie men zegt, dat hij geen Amerikaanse componist is, maar de Amerikaanse muziek zelf. De mooie tremoli van de pianist zijn vir tuoos knap en warm. Bushkin interpre teert, zo dat geen enkel moment herha lingen voorkomen ;n zijn spel. Om even bij de pianisten te blijven, His Master's Voice gaf een 45 toeren- piaatje uit van pianomedleys door Cas Oosthoek. De ritmische begeleiding is va.n Koos Tigges, gitaar, Martin Beek man. drummer en L. Lare bassist. Men kan Cas Oosthoek de Nederlandse Charlie Kunz noemen. Deze 17 louter Duitse schlagers zijn opgenomen in die typische stijl van beschaafd musiceren, waarnaar men luistert en opnieuw luis tert. Cas Oosthoek heeft een pittige en romantische iwijz® van spelen. Hij houdt Big Bil] Broonzy. de befaamde blueszanger is overleden. Geboren in 1893 was hij een van de weinige oude blueszangers, die improviserend hun liederen brachten. De weemoed van zijn Vrijdag hoopt pater H. J Braun S.J. de dag te vieren waarop hij 50 jaar Jezuiet zal zijn. 's Morgens zal de jubilaris om 9 uur een H. Mis opdragen in het Sint- Antoniusgesticht te Rotterdam. Daarna zullen zijn vrienden en bekenden in de gelegenheid worden gesteld hem persoon lijk geluk te wensen. Geboren te Amsterdam op 3 mei 1887 trad hij 26 september 1908 in de Sociëteit van Jesus. Na zijn priesterwijding te Val kenburg op 28 augustus 1921 was zijn eerste standplaats Den Haag. Hier was hij 5 jaar kapelaan op „Het Veentje" Hierna gaf hij 2 jaar les op het St.-Ignatius- college te Amsterdam. In 1930 vertrok hij naar Venlo, om daar 17 jaar zijn krachten te geven aan het retraitewerk. Daarna woonde hij weer 8 jaar in Amsterdam. Samen met een medebroeder betrok hij daar een klein huis midden in de Jordaan Contacten werden gelegd, moeilijkheden opgelost, mensen geholpen Onopvallend en in alle stilte ging hij er zijn weg en zo doet hij nu nog, sinds 1955 in Rotter- i dam, waar ieder die hulp nodig heeft, op zijn vriendschap en steun kan rekenen. Ten gevolge van de aflevering van jazzmuziek uit dc jaren dertig van deze eeuw. Louis Armstrong, Bennie Good man en Duke Ellington worden weer populair. Zij staan weer aan de top. Duke leerde zijn eigen methode van pianospelen. Toen hij in 1922 naar New York vertrok, betekende dat een be slissende wending in zijD carrière. Van de fascinerende composities zijn vier nummers opgenomen op „Historically speaking the Duke", een 45 toerenplaat van London EZ-N 19023. Men hoort erop „East St.-Louis", de magnifieke „Creole love call". „Stompy Jones" en het pittige „The jeep is jumpin'". De bariton saxo fonist en basklarinettist Harry Carney en Jojhn® Hodgoj *§n altsax, de oudste gen voor getrokken treinen zullen ultimo 1959 117.600 zitplaatsen ter beschikking staan van het reizigersvervoer per trein. Dit deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mee in de toelichting op de begroting voor 1959 van z(jn departement- volk heeft hij in zijn kunst steeds totnicuw elektrisch materiaal en van rütui- T i i Pl>n irnnr n-nt «nlrl- 11,... I Leitmotiv genomen. De Discoclub Amsterdam herdenkt binnenkort zijn vijfjarig bestaan. Be halve onderling contact van de grammo- foonliefhebbers hëeft deze club het mogelijk gemaakt, dat het Nederlands Bartok Genootschap opgericht kon wor den Ter herdenking van dit eerste lustrum zal op 26 september „Bartokia- na fantasie over thema's van Bartók voor vijf-handige piano. van Lex van Delden worden uitgevoerd. N.V. Millrec te Amsterdam start met een nieuw platenmerk „Millrec". Naast een internationaal repertoire zal mjzondese aandacht worden besteed a-an Nederlandse opnamen voor de binnen- en buitenlandse markt. ....Thorn Keiling, beroemd om zijn vertolking van het Portugese en Spaanse lied. is voor een half jaar naar Zuid- Afrika vertrokken. Op deze tournée wordt hij vergezeld van de zanger-bassist Ed-dy Dooren-bos en gitarist Kees Be-a-a-rt. Onder de huidige omstandigheden heeft de minister van O. K. en W. gemeend geen verandering- te kunnen brengen in het beleid hetwelk hij het vorige jaar ten aanzien van de amateuristische kunst- beoefenmg heeft gevoerd. Hij heeft de subsidies voor de organisaties en instellin gen, die op dit terrein werkzaam zijn- in de regel op dezelfde bedragen gesteid als die voor het dienstjaar 1958 zijn uitge trokken. Aldus de toelichting op de be groting 1959 van het departement van O. K. en ai, Te Keulen, wordt van 27 september tot 5 oktober een grote internationale Foto- en Filmbeurs gehouden. Deze kleine jongen met zi3n camera weet de nodige aandacht te trekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3