China s vertegenwoordiging niet op de agenda van de 13e zitting Rebellenleider Amiroesj hield .zuivering"" onder zijn mannen AMPHORA MARGE Ex-Sovjetspion voert kruistocht tegen communisme beëdigd als president Sjamoen en Sjehab Aanbevelingen der Agendacommissie goedgekeurd Formosa paraat INDE Chochlof gelooft in spoedige revolutie Hoofdredacteur van „Temoignage Chrétien' bood zijn ontslag aan ALGEMENE VERGADERING V.N. Meer vrijwilligers in liet Belgische leger Eisenhower terug van vakantie Kilb verklaart niet schuldig te zijn m...m m... zo zacht, zo vol van geur! Zijn secretaris vluchtte omdat hij verdacht werd Britse financier White head vrijgesproken Vreugdemlvo's in Beiroet Geen kruisbeelden meer in Poolse scholen Linkse tendensen oorzaak van crisis De gaande en de komende man in Libanon WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 PAGINA 5 21e BRITSE KERN ONTPLOFFING VERRASSEND LEKKER POKKENEPIDEMIE EIST 500 DODEN Aadere onthullingen over Algerijns massagraf Napels ashington revise (llrilic) Lissabon Port 11 gal Charleroi België Modena (Italië) K. Wetenschappelijke plons Niet waterdicht Bewijs He Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren, voor liet derde achtereenvolgende jaar, besloten de kwestie van de vertegenwoordiging van communistisch China in de Verenigde Naties niet op de agenda van de Algemene Vergadering voor de huidige dertiende zitting lc plaatsen. De Alge mene Vergadering stelde zich hiermee achter de verwarping door de agenda commissie van een Indiaas voorstel 0111 de Chinese vertegenwoordiging aan een grondige studie te onderwerpen. De stemmenverhouding was 44 voor de aan beveling van de agendacommissie, 28 tegen, by 9 onthoudingen. Het vorig jaar was de stemmenverhouding 48 voor uitsluiting van de kwestie van de agenda, $7 tegen, bij 6 onthoudingen. In 1956 luidden deze getallen: 47 voor, 24 tegen, by 8 onthoudingen. Zowel in 1956 en in 1957 als thans werd de actie voor een bestudering van de kwestie geleid door India- Nadat vervolgens de twee gelen van de aanbeveling der agendacommissie in haar oorspronkelijke vorm resp. met 4(1 tegen 28 stemmen by 13 onthoudingen, en met 42 tegen 28 stemmen bij 11 onthou dingen waren aanvaard, werd de gehe le aanbeveling met 44 tegen 28 stemmen by 9 onthoudingen goedgekeurd. Van de twaalf sprekers op de ochtend zitting was er slechts een, de vertegen woordiger van Nieuw-Zeeland, die het Indiase voorstel over de Chinese verte genwoordiging niet steunde. Na de stemming hervatte de Algemene Vergadering haar algemene debat, waar bij als eerste spreker de Oostenrijkse mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Leo pold Figl, het woord voerde. Deze drukte er zijn spijt over uit, dat na de spoed vergadering van de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten en de daarop volgende vermindering van de spanning, de hier door opgeroepen „hoopvolle atmosfeer" weer was verstoord door de crisis in het verre oosten. Hij hoopte, dat directe on- derhandelingen tussen de betrokken par tijen een realistische oplossing zouden brengen. Deze zou echter alleen kunnen Worden bereikt wanneer beide partijen afzagen van het gebruik van geweld, dit in overeenstemming met het charter van de V.N. De vertegenwoordiger van Afghanistan, Pazhwak, betoogde, dat het noodzakelijk Was dat speciale aandacht werd geschon ken aan „sedert lang bestaande proble men, die regelmatig op de agenda ver schijnen. Er was geen plaats voor excu- Op een voorlichtingsconferentie te I Brussel hebben premier Eyskens en de I minister van landsverdediging, Gilson, I gisteren de voorgenomen reorganisatie en modernisering van het Belgische militaire Apparaat toegelicht. De premier zei, dat men de economie zoveel mogelijk wil ont- I tasten, zonder dat de internationale ver- j Plichtingen in het gedrang komen. Door de invoering van een systeem van beroepsvrijwilligers en vrijwilligers voor een termijn van gemiddeld vijf jaar wil men de „waarde per man" vergroten, zo dat, als de werving gunstig verloopt, de dienstplicht tot 12 maanden kan worden Verkort, zo deelde minister Gilson mede. ses, wanneer deze kwesties niet werden benaderd „op een meer realistische en constructieve manier". De ontwikkeling in Algerije noemde Pazh\vak „hoogst ontmoedigend". De vertegenwoordiger van de Filippij nen, Serrano, vestigde de aandacht op het feit, dat zijn land slechts 200 mijl van Quemoy en Matsu verwijderd lag en dat hij de „vrees" van zijn land wilde uitdrukken, dat., wanneer een bepaald punt zou zijn overschreden, het wellicht voor de betrokken landen daar niet langer mogelijk zou zijn „alle factoren van de toestand in de hand te houden". President Eisenhower is gisteren van zijn vakantie te Newport (Rhode Island) naar Washington teruggekeerd. Een van de eerste kwesties, die hij te behandelen krijgt, is het vinden van een opvolger voor Sherman Adams, zijn voor naamste assistent die maandag is afge treden. Direct na aankomst in Washington heeft de president een half uur met mi nister Dulles gesproken over algemene problemen en de crisis in het Verre Oos» ten. On Christmas Island in de Stille Oceaan heeft Groot-Brittannië gisteren met suc ces een licht kernwapen tot ontploffing gebacht, dat was opgehangen aan een ballon. Het was de 21ste kernontploffing. die Groot-Brittannië heeft teweeggebracht en de vierde van de lopende serie, die op 22 augustus is begonnen en die men zo spoedig mogelijk ten einde wil brengen. De gewezen kabinetschef van bonds kanselier Adenauer, Hans Kilb. die kort geleden is gearresteerd op beschuldiging v3n „corruptie", heeft gisteren via zijn advocaat doen mededelen, dat hij niet schuldig is aan het hem ten laste gelegde en dat ook voor de rechter zal verkla ren. Kilib 'heeft er in het bijzonder de na druk op doen leggen, dat het „voor dienst doeleinden" gebruiken van door een grote Duitse firma „geleende" automobielen geen afkeurenswaardige daad is. Volgens de dagbladen in Djakarta zou den op het eiland Boetoeng. nabij de zui delijkste punt can Celebes. 500 personen zijn omgekomen als gevolg van een pok kenepidemie. m DOUVVE EGBERTS Ook in tins van 250 gram Gisteren zyn te Algiers meer bijzon derheden bekend gemaakt over de ont dekking van een massagraf in het afge legen bos van Afkadoe, dat nabij de ri vier de Eoeman in de bergen van Ka- bylië, ten oosten van Algiers, is aange troffen. Het blijkt thans, dat de Fransen op de hoogte werden gebracht door een voormalig secretaris van de rebellen, „ko lonel" Mohammed Amiroesj. De secre taris vreesde dat het nu zyn beurt tvas om door de doders van Amiroesj te wor de gedood. Hij meldde zich bij officieren van de Franse post te Tizioezoe, ongeveer tachtig kilometer ten oosten van Al giers. en zei: „Ik roep uw hulp in te gen de doders van Amiroesj. Ze ver denken mij nu ook en ik wil niet, zoals de anderen, wol-den afgeslacht'. Voorts deelde hij de Franse officieren mede. dat Amiroesj in juni jl. een „zui vering" onder zijn ondergeschikten had gelast, die tot nu toe aan ruim zeven honderd van zijn mannen het leven had gekost. „Ik was er bij, die nacht, dat een i tuigen. „krijgsraad", onder voorzitterschap van Amiroesj, meer dan tachtig strijders liet doden", aldus de gevluchte secretaris. Na deze mededelingen trokken vierdui zend man Franse troepen het door de vluchteling aangewezen gebied binnen Na enige schermutselingen met de opstande- lingenwerd de ontdekking gedaan, die de bevestiging vormde van de mededelingen van de gevluchte secretaris: een waar knekelhuis, dat zich over bijna een ki lometer uitstrekte en de resten bevat ten van vierhonderd deerlijk verminkte en verbrande lijken. Een soldaat verklaarde later: „Het was een gruwelijk gezicht. De lijken waren gedeeltelijk begraven geewest, maar zijn s nachts door jakhalzen weer opgedol ven. De dode lichamen waren verminkt. Van de meeste was de keel doorge sneden. doch er waren er ook, die met kogels waren doorzeefd. Sommigen waren verbrand". Van Franse militaire zijde is medege deeld. dat de omgeving van het hoofd kwartier van Amiroesj. dat hier was ge vestigd, was bezaaid met martelwerk- Der,foto foant twee leden van de nationalistisch Chinese luchtmacht en (rechts) „captain" John Carroll van de Amerikaanse luchtmacht „ergens op Formosa" bij een geleid projectiel van het type „Matador". De Matadorwelke een afstand van ongeveer 1.000 km kan afleggen in een.uur tijd, sou kunnen worden gebruikt tegen communistische doelen op de kust van het continent tegenover Formosa. Het proces in Londen tegen de bekende financier Arthur Whitehead is gisteren beëindigd met zijn vrijlating. Whitehead has beschuldigd van ongeoorloofde ma nipulaties. Tijdens het onderzoek, dat de afgelopen Vijftien maanden aan het proces vooraf ging, is zijn reputatie als zakenman ern- Tjg geschokt. Volgens de rechter van fid Bailey is de beschuldiging „zonder bewijs" uitgebracht. Gelijk met Whitehead, de „koning van de shillingaandelen", is de 53-jarige jour- Mist Cecil Stanley Barnett vrijgesproken, uok de maatschappij, waarvan Whitehead President is, is vrijgesproken. Generaal Sjchab is gisteren als pre sident van Libanon beëdigd. Hij zwoer de giondwet en de wetten van het land te zullen eerbiedigen en de onafhankelijk- waaeborgen. BCbiCd L,banon te z,Ie" In een kortp rede zei Sjchab te zullen werken voor de eenheid van dc natie en te zullen pogen spoedige terugtrekking van dc buitenlandse troepen uit Libanon tot stand te brengen. Hij zei te zullen trachten, dc betrekkingen tussen Libanon en alle andere Arabische landen tot het uiterste te versterken. Verder zou hij po gen alle Libanese groepen, zonder onder scheid, te ontwapenen en het economische leven van Libanon te herstellen. De nieuwe president bracht hulde zo wel aan het Libanese leger als aan de slachtoffers van de revolutie en zei, dat de recente gebeurtenissen de vastbera denheid van het leger niet haddden ver zwakt en was grotendeels aan de plichts getrouwheid van het leger te danken, dat de veiligheid van Libanon bewaard was gebleven. (Van onze Haagse redactie) Reit Jiiidilcmialii: grote jongeman, met blond haar en een nogal bol gezicht, die spreekt met het gemak van de geroutineerde causeur. J11 niets doel Nikolai Chochlof denken aan het type van een agent- kajiileiu van dc Geheime Russische Staatspolitie. En toch is hij de man die in 1941 werd opgeleid voor partisanenwerk achter de Duitse linies, tocli is hij degene die, als zovelen voor hem, de vrijheid verkoos. Toen was het inmiddels 1953 geworden en had hij de opdracht gekregen een der leiders van de Russische anti.communistische emigrgntenorgaaisatie, de N. IS., te doden, of naar Rusland te ontvoeren. Hij kreeg een sigarettenkoker mee die als geluidloze revolver werkte. Tijdens liet contact dat hij met de N. T. S. legde, kwam hij echter tot het inzicht dat het zijn plicht tegenover het Russische volk was zich aan de andere zijde te scharen. Hij besloot naar Rusland terug te keren als spion voor de N. T. S. Dit mislukte echter en hij bleef in het wvsten. Het duurde jaren voor hij door de En- Sjehab besloot met een beroep op elke'fe\SG' Eranse en Amerikaanse geheime Nee, zei ex-koning Faroek, nadat hij vergeefs enkele malen getracht had zijn nogal omvangrijk lichaam ach ter het stuurwiel van een uiterst luxueuze wagen te wringen, nee, die wagen is me toch wel wat te oncom fortabel. Het betrof hier een door Faroek, die van zichzelf beweert dat hij eigenlijk straatarm uit Egypte ge komen is, bestelde zeer speciale Ford „Thunderbird", ter waarde van ongeveer f 100.000. Het is een twee- zitter, maar de ex-koning is nu een maal zo „gewichtig", dat zelfs deze speciale wagen niet helemaal op zijn omvang berekend scheen. De luxe wagen, die van Amerika naar Italië verscheept was, wordt nu weer te ruggezonden naar de States, tenzij men er nog in slaagt in Italië de wagen alsnog van de hand te doen aan de een of andere liefhebber. Tijdens een vechtpartij met misdadi gers werd een politieman bloedend gewond. Men bracht hem naar hel ziekenhui», waar bleek, dal, een bloedtransfusie dringend noodzakelijk Was. Hij kon onmiddellijk bediend Worden van bloed van eigen fabri kaat. want men ontdekte dat dezelf de agent zich enkele 'weken terug als bloeddonor bloed had laten af tappen. Pas geleden vertelden we u van de trouwe kat, die vijftig kilometer af legde om zijn baas weer te zoeken. Ru hebben we eenzelfde geval van een hond. Nu is hondentrouw over het algemeen wel méér bekend dan de trouw van een poes, maar deze hond heeft toch wel iets bijzonders verricht. Het dier was door zijn baas aan een kennis gegeven, die 300 ki lometer verderweg woonde. ,Geen kans dus, dat de hond zou pogen zijn vroegere baas weer op te zoeken. Maar een goede week later hoorde hien 's nachts aan dc gesloten voor deur krabben en janken. Tot ieders Verbazing stond daar de wegge zonken hond, dolgelukkig toen hij zijn oude baas weer zag. De gift is nu maar geannuleerd. Het bleek, dat het trouwe dier er acht dagen 'over gedaan had, niets had gegeten on derweg en dat zijn poten helemaal bebloed waren. Wanneer doktoren over een jaar of vijftien malaria-ziektegevallen wil len bestuderen, zullen ze niet meer in Europa of liet Amerikaanse con tinent terecht, kunnen. Dat heeft de commissie voor de malariabestrijding* van dc wereldgezondheidsorganisatie verklaard, die alhier de nieuwste be- strijdingsmethoden voor malaria be studeert. Deze methoden zullen zó effectief zijn, dat men er in zal sla gen het bestaan van de malaria in Europa en Amerika zelfs te doen vergeten. Nog altijd laat dc bodem in Europa tot dan toe gierig bewaarde gehei men los. Belgische oudheidkundigen zijn er in geslaagd nabij Charleroi dc overblijfselen te vinden van een vier kant Romeins fort, dat in de derde eeuw na Christus gebouwd zou zijn. De zijden van het fort waren zestig meier lang. De leider van de groep oudheidkundigen, de heer Graff ver onderstelt, dat de sterkte in hei jaar 276 door de Franken is verwoest. In de omgeving werden ook stukken aardewerk en wapens gevonden. Meer dan negenduizend meter hoog kwam een Italiaanse ingenieur in de lucht. Mogelijk komt u dat niet zó hoog voor, maar wanneer u weet, dat hij deze prestatie bereikte in een zweefvliegtuig, luisterend naar de schone naam van „Kangeroe", wordt het toch wel iets anders. Hij had op zijn vlucht omhoog, die in totaal zes uur in beslag nam, een fles zuurstof bi.i zich. Daar deze leeg raakte en daar hij bovendien door de kou (de temperatuur bedroeg op 9 km hoogte 33 gr. Celsius onder nul) bevangen dreigde të raken," moest hij wel terug naar moeder aarde. Libanese burger, zijn plicht te doen en sa men te werken. Afgevaardigden, ministers, diplomaten journalisten applaudiseerden luid in de met vlaggen versierde parlementszaal toen Sjehab had gesproken. Op vele plaatsen in Beiroet vuurden aanhangers van Sjehab schoten af in de lucht om aan hun vreugde uiting te ge ven. 21 kanonschoten werden afgevuurd en groepjes mensen, die ondanks het uitgaansverbod op straat waren versche nen, juichten bij elk schot. Een oude bommenwerper van de Liba nese luchtmacht vloog laag over de hoofd stad met een langwerpig doek achter zich aan waarop de woorden stonden „Blijf rustig en leef in vrede" In de gehele stad waren 's nachts kleu rige biljetten opgeplakt met het dringende verzoek aan de bevolking de barricaden te slopen, de loopgraven dicht te gooien, dc wapens neer te leggen en de toekomst als'burgers van Libanon tegemoet te zien. Radio-Libanon is zonder onderbreking in de lucht geweest en tussen vaderland se liederen door wekten commentators op tot kalmte en begroetten „deze schit terende dag" als het begin van een nieuw tijdperk. inlicljtingendienst zuiver op de graaf was bevonden. Door zijn informaties konden reeds verschillende communistische spi onnen worden gearresteerd, ook in Ne derland. Zijn boek „Recht op eigen geweten" schreef hij in 't Russisch en 't is met hon derden exemplaren als pocketboek naar Rusland gesmokkeld. Thans is er ook als eerste, een Nederlandse vertaling van dit boek verschenen. de hoop verloren dat -de vrije wereld vee) kan doen. Er zijn er te veel, die niets doen en die b.v. zeggen „wij in Holland worden toch nooit communistisch". Ik ge loof trouwens niet dat Holland veel kan doen. Wat ik wil is slechts u de waarheid leren." En als wij hem naar het door hem ge dachte toekomstige Rusland vragen, zegt hij: „Ik hoop dat onder dit volk, dat 40 jgar lang niet meer gewend is geweest een eigen politiek te construeren, een nieuwe generatie bestaat die Z'ich een eigen nieuw systeem scljept". Met zijn boodschap die ook hoop wil brengen aan zijn landgenoten achter het ijzeren gordijn, trekt Chochlof de we reld over. In ons land houdt hij lezingen in Utrecht. Amsterdam, Groningen Den Haag, Rotterdam, Eindhoven en Utrecht Deze jonge Rus heeft zijn vrouw en kind in pen verschrikkelijke onzekerheid in Sov jet Rusfand achtergelaten. Hij heeft, on danks zijn contacten ipet zijn landgeno ten nooit meer iets van hen gehoord. Het is Chochlof bittere ernst met zijn kruistocht, d'ie hij begon na alle schepen achter zich verbrand te hebben. Volgens een besluit van de minister van onderwijs in Polen moeten uit alle school lokalen en openbare lokaliteiten de kruis beelden verwijderd worden. Dit is de tweede maatregel van de Poolse regering in deze maand. Per 1 september werd aan alle kloosterlingen verboden gods dienstonderricht op de scholen te geven. Het aantal leerkrachten verminderde hierdoor met 2300. Aldus meldt het KNP. Twee gewapende mannen hebben intus sen gisteren in Beiroet een journalist, ojoekri, uit het kantoor van het Arabi- ,c Persbureau ontvoerd, maar hem rler Vf* m,oet«n vrijlaten. Oppositielei- nrèsldent1^! U 1 PersoonIijk contact met nndrneht ee5ab 0Pgenomen. dje het. leger u u, °ntvoerde te bevrijden. Na Sjehab s installat ie tot president Is 't Thans "i^nn»0^ Bpi,-oet opgeheven. Ihans is nos n avondklok van 18 u. tot 02 uur van kracht. De ontvoerde falangis- tische journalist Haddad is na vijf da gen nog steeds niet teruggekeerd. Men mene echter niet dat Chochlof nu met uitgebreide verhalen komt over zijn opleiding, zijn werk, 't Russische spiona- gesysteem en dergelijke. „Mijn boek be vat geen collectie van memoires, zoals zoveel ex-spionnen reeds hebben ge schreven. Het geeft een analyse van en kele hoofdproblemen in het gevecht te- gen het communisme. i»Ik geloof dat er nu reeds sprake is van een algemene conflictsituatie in Rus land doordat men het recht om een eigen geweten te hebben niet meer erkent." Naar mijn mening zi.jn de dagen van het Russische communisme geteld en zal het geen vijf jaar meer duren voor de revolutie uitbreekt. Het is gebleken dat ook een verzachting van het communisme met meer acceptabel voor het volk is. Het zijn vooral de schrijvers, dichters en andere kunstenaars die dit voeien Het Russische leger is niet betrouwbaar en Ia- voorn dc Hongaarse revojutie is ern slag - voor het communisme geweest. Het Rus sische volk kent, de gebeurtenissen in Hongarije en Moskou weet dat de revolu tie die daar in bloed gesmoord is. zich voortzet. Het revoJufieproces gaat verder ook al was het in 1956 nog te vroeg voor een algehele revolutie van binnen uit". En puttend uit een rijk arsenaal van gegevens, besluit Chochlof zijn uiteenzet ting met de nuchtere opmerking: „Ik heb (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen Het politiek positie kiezen van „Te- moignage Chrétien" heeft in het verleden meermalen een crisis verwekt, waarin leden van het episcopaat niet alleen een woord van vermaning moesten uitspre ken, maar tevens hun invloed moesten aanwenden om het blad van houding te doen veranderen, waardoor een veroor deling door het kerkelijk gezag kon wor den voorkomen. Vooral sedert 13 mej is de houding van het biarf zeer verscherpt, sedert sommige geestverwanten er niet tegen op zagen voor de beweging van dc linkse socialisten en van Mendès-France openlijk stelling te kiezen (geval Madaule o.a.) Hoewel de Vaticaanse voornemens onbekend zijn ge bleven, heeff de generaal-overste van de Jezuïeten opnieuw belangrijk ingegrepen en de eerwaarde pater Chaillet SJ die tijdens de* verzetsbeweging tot de kop stukken van het blad behoorde en die zich reeds drie jaar geleden uit de redactie heeft moeten terugtrekken, maaT lid van het bestuur der onderneming was ge- ET mandaat, van president Sja moen van Libanon is gisternacht om twaalf uur geëindigd. Ge kozen tot president op 23 september 1952, heeft hij thans zijn post verla ten in omstandigheden, die vrijwel gelijk zijn aan die onder welke hij destijds aan de macht kwam. Gekant tegen de herverkiezing van president Beehara el Khouri in 1950, werd hij leider van de volksbeweging, die zijn voorganger zou dwingen op 18 sep tember 1952 af te treden. Vijf dagen hierna nam hij zelf het president schap van de republiek op zich met de steun van alle politieke partijen en onder luide toejuichingen door het volk. De groei van het Arabische nationa lisme echter zou niet nalaten een wig tc drijven in dit unanieme enthousias me. Het Suez-avontuur werd het keer punt. In verschillende kringen begon men Sjamoen te verwijten, dat hij in die dagen geweigerd had met Frankrijk en Groot-Brittannië te breken. Deze oppositie groeide nog, doordat terzelfder Hiel de mvloed van president Nasser op dc Arabische wereld enorm werd ver sterkt.. De oppositie, die president Sja moen verweet de constitutie te wilien veranderen om in staat te worden ge steld voor een nieuwe ambtstermijn te worden gekozen, begon een strijd zon der genade en in mei van dit jaar werd deze strijd tot een formele opstand, die. begonnen in Tripoli en Beiroet, weldra het grootste deel van het land zou be strijken. Gedurende vijf maanden verzette Sja moen. opgesloten in het presidentiële paleis, en bewaakt door gepantserde eenheden, zich tegen deze druk. Hij zou zijn post. riet veriaten dan volgens de regels, die de wet voorschreef. En nu heeft, hij gisteren zijn bevoegd heden overgedragen aan zijn opvolger, generaal Sjchab, die op 31 juli met een sterke meerderheid tot president werd gekozen. GENERAAL Sjehab komt wel on der zeer dramatische omstandig heden aan de macht. Zijn eerste inspanningen zullen erop gericht moeten zijn de eenheid te herstellen tussen de verschillende bevolkings groepen, die door de gebeurtenissen van de laatste maanden zo scherp tegenover elkaar zijn komen te staan. Generaal Sjehab, die een «terke per soonlijkheid is, heeft altijd boven de po litieke stromingen gestaap. De integri teit en de wijsheid, waarvan hij heeft doen blijken, hebben hem het vertrou wen verzekerd van alle politieke krin gen en deze kringen hebben beloofd hun goedkeuring te zullen hechten aan zijn pogingen om de ernstige problemen die zich voordoen, op te lossen. bleven, en de eerwaarde pater Laurant S.J., die terzelfdertijd als theologisch raadsman aan het blad werd verbonden, gelast zich terug te trekken. Dit besluit werd reeds in het begin van dc zomer uitgevoerd. De daardoor in getreden crisis heeft dc hoofdredacteur, Georges Suffert, aanleiding gegeven thans zijn ontslag aan te bieden aan de presi dent van het bestuur, teneinde te be vorderen, dat een uitweg uit de impasse zou worden gevonden. Inderdaad 'heeft de raad van bestuur een bijeenkomst aangekondigd waarin de vervanging van de hoofdredacteur zou worden besproken en een nieuwe politieke oriëntatie van het blad aan de orde zal worden gesteld. Tevens zal worden ge sproken over de verhouding tot de hiërarchie en over de wijze van versprei ding van het blad. Deze bijeenkomst is het gevolg van langdurig contact met kardinaal Geriier. aartsbisschop van Lyon, aan wie door kardinaal Pizzardo, secre- taris van het heilig officie, was verzocht maatregelen te nemen ten aanzien van de verspreiding van ..Temoignage Chrétien" Hij herinnerde eraan, dat sommige bis schoppen reeds vroeger het venten met net blad aan kerken hadden verboden. ^at kardinaal Geriier zich beijvert het blad te doen terugkeren binnen de per ken der richtlijnen, die van den beginne van de "exploitatie van het orgaan zijn aangegeven en dat hij als bemiddelaar wil optreden, beantwoordt geheel aan de reeds vroeger door hem aangenomen houding. Er is echter een sMum vereniging, de z.g. „Vrienden van Temoignage Chrétien", waarvan Etienne Bourouct-Aubertot nu, namens die .vrienden uit Parijs en om geving. een communiqué aan de pers heeft verstrekt, waarin wordt gezegd, dat de vrienden, die gedurende verscheidene we- j ken de gang van zaken der crisis hebben gevolgd, de elementen van de crisis kennen: nl. manoeuvres en pressie, die de hoofdredacteur hebben gedwongen zijn ontslag aan de raad van beheer aan 'te bieden. „Zonder de gegevens van deze zaak open te leggen stellen wij er orijs op de raad van beheer van „Temoignage Chré- I tien" openlijk (e verzekeren van onze 011-! voorwaardelijke steun in de mate, waarin ■Sjehab zal zonder verwijl een regering moeten laten vormen, waarvan de sa menstelling de verzoening zal moeten bewerken met die tegenstanders, die de wapens nog niet hebben neergelegd. De kwestie van de ontwapening der bevol king is een der meest urgente proble- de hoofdredacteur geholpen kïn' worden actffl zaf noTen bijzonder delicatc I wppistand te bieden aan dwang van buiten actie zal nopen. en de onafhankelijkheid van het blad te De nieuwe Libanese regeringsleider oT^rifTormMic"138"116 P°miCkC zal bovendien oen economische toestand Dj? laatste K een 'formatie al, die van „Franse Democratie", die naast die van de heer Bidault wil gaan staan, DE MENSEN werpen niet graag met. opzet een auto in het water. Het ding wordt er drijfnat van en hoe beng je motor en carrosserie weer in de oude staat terugAuto's zijn om mee te rijden, niet om mee onder te duiken. Dat het niettemin wel eens gebeurt (vorig jaar 669 maalis een treurige omstandigheid, waaraan ons waterrijke landje niet geheel on schuldig is. Speciaal in Amsterdam wil het geregeld voorkomen dat een mijnheer, die dacht „dat hij hem in zijn vrij had staan, start in de eerste versnelling. Wanneer hij aan een gracht geparkeerd staat, betekent dit meestal: nat. In zeer vele gevallen loopt zo'v avontuur voor de chauf feur betrekkelijk goed af, hij ver schoont zich en is weer de oude. Voor de auto is dit moeilijker. Het voer tuig moet danig onder handen wor den genomen en het is wel eens voor gekomen, dat een bestuurder nog maanden later tussen de zitting een dood visje vond. Doch de techniek schrijdt voort. Men ontwikkelde een nieuwe metho dedie o.a. hierin bestaat, dat de „gedoopte" automobiel, ontdaan van accu en plastic onderdelen, in een „droogkamer" wordt behandeld. Een snelle methode bovendien. „In één dagzei een Haagse carrosserie fabrikant, kan ik een auto weer he lemaal rijvaardig maken. Ik zal hem tevoren dan ook nog persoonlijk in het water duwen, als u dat wilt". Doen, zegt dan de massa. Even gnuiven aan de waterkant. Met opzet een auto „soppen", dat zie je niet elke dag. Wat zijn we er toch dol op, om iets te zien vernielen. GOED, en daar stonden we dus gisteren met z'n allen gapend langs de Haagse Binckhorstkade terwijl een grote Ford met een vaart van dertig kilometer per uur door een andere automobiel het water in werd geduwd. „Plons", zei het bakbeest en bleef even bedroefd drijven. Een auto m het water is een meelijwekkend gezicht. Maar hij hield zich goed. Zo lang het mogelijk was trachtte hij, in machteloos verzet, het dak boven water te houden. Dat het een verlo ren strijd was, wist iedereen. En ten slotte sloten zich dan ook de golven boven de kolos. Langzaam zakte de auto naar de bodem. Best, en nu moest de wagen er weer uitgehaald worden. De Adriana 3", een sloepje waar je wel met z'n vieren in kon, voer uit om het wrak te gaan zoeken. Doch toen bleek, dat de demonstratie niet helemaal waterdichtwas op gezet. Want aangezien men verzuimd had een ping-pong-balletje of een kurkje aan een touwtje aan de ge zonken auto te bevestigen, en het bakbeest tijdens het zinken een wei nig was afgedreven, kon de beman ning van de „Adriana 3" de auto niet meer terugvinden. Keer op keer gingen de dreglijnen naar beneden. Steeds tevergeefs. Het publiek bleef aanvankelijk gie chelen, maar werd later oprecht be zorgd. Men wilde de auto nu wel eens te rugzien. Het duurde een vol uur. Maar de Adriana 3 bleef bot van gen. WAT ER gebeurd zou zijn, indien toen niet de „Tempo 250" uit Luik was komen aanvaren, weet niemand De „Tempo 250" was bezet door twee manschappen met een eigenwijs ge zicht, die een ankertje in het water gooiden. Het volk, dat morrend langs clc kade stond, had weinig vevtvou- wen in dit Belgische vlagvertoon, doch zie, de eerste worp was raak. „Beet juichte de menigte. De kraanwagen kon met zijn werk beginnen. Langzaam kwam toen de druipen de kolos uit het water tevoorschijn. Lekkend, proestend, snuivend en he lemaal ontdaan. Een armoedig brokje automobiel-ellende, deze Ford, die door de kraanwagen in de hoogte werd getild met dezelfde trots, waar mee een poelier zijn klanten een ge slacht konijn toont. Vol medelijden zei het publiek: „Gut gut, is dat nu die mooie auto van daarstraks", want voor die sensatie waren we ten slotte gekomen. Doch de carrosserie- fabi ikant zei: wacht maar tot van avond, want om die sensatie was het hem begonnen. Gisteravond was de apto puntgaaf, zoals dat heet weer -""""iiiwuug tUChldilU aantreffen, die geweldig heeft geleden onder de crisis van vijf maanden. Of de kolos geen verborgen „shock" beeft overgehouden, zullen straks de experts moeten uitmaken. Blijft een iewezen feit.-dat ge een automobiel neen dag kunt laten duiken, drogen 'ii rijden. En om dit bewijs was het enslotte toch begonnen. Maar wv trv i eigen Troetel "zou verbieden aan toch geloof ik, dat ik mijn roetel zou verbieden aan een dergelijk vetejischappelijk onderzoek deel te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5