KOPEREN R.-.K KERKELIJK BUREAU TE ROTTERDAM Algerij ns vraagstuk van lange adem Geen „laatste kwartiertje'' maar IS zaak „bloed en tranen" Banken gewapend tegen grote belastingbetalingen Maar de directeur was er niet Prinses Liliane in kinderbewaarplaats Het begon met twee lege kamers Eisenhower en Adams Grootste fantast uit Zutphens arrondissement voor het g erecht Vraagbaak voor heel Nederland bouwfonds Nederlandse Gemeenten Kroniekschrijver beledigde de Krijgsraad Buurman nam wraak op luidruchtige brommer De Nederlandsche Bank v Weer flinke deviezenaanwas Winkelier op roof in restaurants en hotels Eis tegen vakman-oplichter 8 maanden Ex-minnaar stak meisje met dolkmes in de rus; t V WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 PAGINA 7 ONDER DE STOOKOLIE Letterlijk uit niets Ka ski er bij w, De man was er Duitse perikelen In hoger beroep niet meer vrijgesproken Met petroleum en lucifer VIERENTWINTIG UUR AAN DE DRANK Zes maanden voorwaardelijk voor mishandeling BANDA GAAT BEZUINIGEN „Academisch voorbeeld van poging tot moord" (Advertentie) Dhr. G. P. schrijft ons: Philipsen te Amsterdam Mannen en vrouwen, die in Engeland een campagne voeren tegen de atoom bewapening, onder leiding van dr. Donald Soper (geheel links) zitten hier voor de hekken van de hoofdingang van het onderzoekingscentrura voor atoom- - bewapening te Aldermaston in het graafschap Berkshire. Op de omheining hebben zij spandoeken bevestigd, waarop te lezen staat, dat zij de directeur, Sir William Penney, wensen te spreken. Dat verzoek werd gedaan nadat sup porters van de campagne negen weken buiten de hekken hadden gepost. De directeur bleek evenwel niet aanwezig te zijn Kort geleden verspeelde ik tijdens een vlucht elf jonge duiven, waarvan er na enkele dagen twee terugwamen, geheel onder de stookolie. Op één van deze twee duiven was ik zeer gesteld en aoor mij werd alle mogelijke moeite gedaan om de stookolie te verwijderen. Een bad van petroleum en een bad van spiritus had alleen tot gevolg, dat ik de gehele staart uittrok. Ongeveer vier weken na dit voorval kwam ik in gesprek met een Duitse dui- venliefhebber aan wie ik o.a. mijn ervaring met de stookolie vertelde. Deze Duitse sportvriend vertelde mij, dat hij in een sportblad gelezen had, dat stook olie gemakkelijk te verwijderen was met „Pril", een synthetisch-afwasmiddel van de Persilfabrieken. Direct na het onderhoud heb ik mij een pakje aangeschaft. Van het afwasmiddel heb ik een sopje gemaakt van warm water, dat zo warm was, dat ik mijn handen erin kon houden. De duif heb ik toen met mijn hand door het sop ge slagen. Het resultaat was werkelijk verbluf fend. In het sop bleef een dikke brij achter; de duif heb ik met lauwwarm water afgespoeld en thans vliegt hij weer volkomen normaal. Ik neem aan, dat ook andere duiven- liefhebbers duiven in het hok krijgen met stookolie en, net zoals ik, niet weten wat zij moeten doen. Ongetwijfeld zal mijn ervaring hun van nut kunnen zijn. (Dit Ingezonden Stuk stond in het Neerlands Postduiven Orgaan. Ja, dat is Pm ten voeten uit. „fril ontspant, het water" kwam bij de ervaring van de Heer Philipsen wel duidelijk naar voren. Dat doet Pril ook in Uw afwas- water. Hoe vet Uw afwas ook mag zijn, het vliegt eraf als Pril gebruikt en alles wordt weer blinkend schoon. Dir. P.) Het was eind 1945 toen de heer L. J. Rogier werd aangezocht een katholiek kerkelijk bureau te Rot terdam op te richten. Ter beschik king stonden twee lege kamers aan de Heemraadssingel, een oud notulenboek van het Katholiek Bevolkings Register en een kope ren naambordje van dit register. Of nu de heer Rogier maar vorm Mlde geven aan het nieuwe bu- t&au. Neen, een telefoon was er biet. Nu vindt men aan de Van Uillenhovenstraat, in enkele ka ders van de kathedrale pastorie, een op volle toeren werkende cen trale die in staat is alle gewenste kerkelijke gegevens te verstrek ken over het Rotterdamse deke naat. Vrucht van 12'/? jaar wer ken. Die twee lege kamers hadden nog een Voorgeschiedenis. In 1916 had wylen pas tor Mersel van Crooswjjk het idee ge degen, te komen tot een katholiek be volkingsregister. Veel was daar na de he- iettingstjjd niet van over. In verband *>et onderduiken en met de boeking van 'roden, was er stevig in geknoeid. Voorts was er in 1936 door de toenma- jJge vereniging Katholiek Rotterdam een ^otholiek centraal inlichtingenbureau ge- geëerd op initiatief van de heren mr. van Eyck en dr. Kleipool. Het bureau }vas aan de Wolfshoek, naast de lutherse kerk gevestigd, maar de nieuwe instelling "ad niets aan deze documentatie, omdat in de meidagen van 1940 volkomen ver ren, omdat hier een unieke klapper op de Rotterdamse doopregisters berustte. In de bezettingstijd verzocht deken mgr. v. Heeswijk over te gaan tot een recon structie, geen gemakkelijke taak, omdat de doopregisters van het Steiger, het Bos je, de Rosalia en het Noordereiland ver loren waren gegaan. Gelukkig had men die van de Houttuin en de Olde kunnen redden. Het is de verdienste van de oude heer Fritschy, dat er weer klappers kwa men voor de nieuwe documentatie. Vaij alle Rotterdamse pastoors werd alle medewerking verkregen. Wat de verenigingsdocumentatie betreft, deze Is zo ingewikkeld en zo wisselend, dat het samenstellen van het reeds drie maal verschenen St.-Laurens Jaarboekje niet e.cnvoudlg is geweest. Het plan be staat, er een losbladig werkje van te maken, waarin men voortaan door het vervangen van bladen up to date kan blijven. best was. Temeer was dit te betreu- Uitkomsten bevredigend ^„Blijkens het jaarverslag 1957 van de j 'V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten a Assen waren de financiële uitkomsten 'an het bedrijf, gezien de ongunstige om- j,'andigheden, vergeleken bij 1956 bevre- 'Bend te noemen. Ret dividend op de aandelen werd vast- |j®steld op het in de statuten bepaalde !yaximum van 3% procent. De verlies- b winstrekening over 1957 sluit zonder ,aldo met een eindtelling van 2.371.199 iv-j. 2.268.643). De gebouwen staan té ?°ek voor 6, de inventaris voor 1. ?et effectenbezit werd uitgebreid met ?0hiinaal 633.500 obligaties en staat te °sk voor 1.467.368. Ret bouwfonds heeft blijkens de balans ,6h vordering op het rijk van f 4.432.199. pah de algemene reserve is 50.000 toe- f®v°egd, waardoor deze kwam op 6-000.000. De bestemmingsreserve beloopt 1-3.69.192. jAoor te verwachten belastingen over tlyB en 1957 werd .een voorziening ge- bffén ad 668.854 (nihil). 'n totaal werd aan interest ontvangen 3-613.142 en uitgekeerd 2.935.703. In j M traden 33 gemeenten als aandeelhou- 5,®'' toe, zodat op het eind van het jaar gemeenten bij de vennootschap waren Ingesloten. Aan spaargeld kwam een j®drag binnen van 10.054.915 10.703.138). bedrag aan verstrekte hypothecaire i bingen daalde van 21.2 miljoen tot t« 8-2 miljoen welke daling hoofdzakelijk ei .Wijten is aan de hypotheekrentestij- bg. j, Drntrent de voorziening voor de ven- J, °tschapsbelasting vermeldt het verslag n dat voor 1956 hiertoe de egalisatie- serve is aangesproken tot een bedrag n 300.000. Voor 1957 is ten laste van f 'verlies- en winstrekening gereserveerd £,280.000. Hierdoor, is het niet mogelijk 0 bveest verder te gaan in de politiek van Ij kostenverlagingen voor de deelnemers, j.bt aantal deelnemers aan het Bouw- )abds beliep aan het eind van het jaar 1-406. D'oor 1958 zijn de verwachtingen van v,, directie niet al te hoog gespannen. Zo- de aanmelding van nieuwe spaarders l' de uitgifte van de hypothecaire lenin- kb zai; naar zich Iaat voorzien, ten °8ste het niveau van 1957 bereiken. Deken Niekel had in de bezettingstijd sterk deelgenomen aan het interkerkelijk werk en hij had zodoende kennis gemaakt met de zo gemakkelijk werkende kerkelij ke bureaus van de hervormde en gere formeerde kerken. Hij deed nu een voor stel aan het bestuur van het katholiek bevolkingsregister (de pastoors Kerkvliet en Vijverberg en dr. Lucas) en aan het centraal inlichtingenbureau, over te gaan tot een kerkelijk bureau voor het deke naat Rotterdam. Men voelde er voor en richtte gezamenlijk een stichting op. Eind 1945 werd de heer Rogier aange zocht, het werk ter hand te nemen. Onder welke materiële omstandigheden is al geschetst. Maar de heer Rogier had zijn studie en ervaring mee. Hij was belast geweest met de reconstructie van het ar chief der Nederlandsche Handelskamer en had zijn diploma gehaald aan het Ned. Instituut voor Documentatie en Regis tratie, terwijl hij sociologie aan de Nij meegse universiteit studeerde Zijn. taak was drieledig: het opzetten van een katholiek bevolkingsrcgisler, het her stel van de doopregisters en de documen tatie van het katholiek verenigingsleven. Het eerst bracht hij de parochieverde ling in kaart en reeds in maart 1948 kon de nieuwe parochiële stratenlijst verschij nen. Heel wat nachtelijke uren waren met 'het voorbereidend werk gemoeid geweest. Wat de kerkelijke registers betreft, enorm gecompliceerd waren de hieraan verbonden moeilijkheden. Bij gebreke van de doopregisters konden op eed kerkelijke huwelijken worden gesloten Maar er wa ren Nederlanders, die tijdens hun ge dwongen werk in Duitsland aldaar waren gehuwd en die huwelijken werden door de Nederlandse regering niet erkend. Ver der waren door de Duitse leger-aalmoeze- nier in het tijdelijke Duitse legerkerkje te Rotterdam thans de Engelse kerk huwelijken gesloten tussen Duitsers en Nederlandsen. Het vormsel was er toege diend door een Duitse legerbisschop en zo waren er tal van andere kwesties die een reconstructie uiterst moeilijk maakten. In april maakte mgr. Huibers bekend, dat de vraag of men in een Rotterdamse binnenstadskerk was gedoopt, niet meer kon worden opgelost met een eedsverkla ring, maar dat men zich moest wenden tot het kerkelijk bureau, dat daardoor honderden gevallen te behandelen kreeg. Verscheidene jaren heeft de heer Ro gier dit werk alleen moeten opknappen. Te zwaarder viel het hem, omdat hij in 1950 werd benoemd als leraar aan de Middelbare Meisjes School en er in 1951 een samenwerking ontstond met het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut (Kas- ki), waardoor er in Rotterdam een onder afdeling werd gevestigd, waarvan de heer Rogier de leiding zou hebben. Het is thans zo, dat die samenwerking nog steeds bestaat, hoewel het in het voor nemen ligt, een juridische scheiding tot stand te brengen. Zijn werkzaamheden voor het Rotter damse kerkelijk bureau en het Kaski leidden ertoe, dat de heer Rogier in tal van lichamen zitting kreeg, soms als se cretaris, soms als lid. Daaronder noe men we als voorbeeld de situerings-com- missie van het bisdom, de katholieke Ac tie en het Interparochieel Sociaal Cha ritatief Centrum. Incidentele acties brach ten voor hem bergen werk mee en als voorbeeld hiervan zij de interkerkelijke hulp bij de stormramp genoemd. Eerst toen verkreeg hij zijn eerste „full time" kracht als rechterhand. De jongste geschiedenis is ook niet zon der belangrijke evenementen geweest, zo als bijvoorbeeld de instelling van het Rot terdamse bisdom, dat voor het kerkelijk bureau veel werlj meebracht. Er is nog veel meer 'te vertellen over het bureau en zijn leider, de heer Rogier, want er zijn bergen werk verzet tijdens de 12'/ï jaar van zijn bestaan. Maar het hier gegeven vluchtig overzicht duidt er wel op, welk kostbaar bezit het bureau in de loop der jaren voor Rotterdam Is geworden en niet alleen voor deze stad, want tal van instellingen in den lande profiteren van de hier vergaarde kennis en gegevens. De 50-jarige kroniekschrijver J. G. is gisteren door het gerechtshof te Amster dam conform de eis van de procureur-ge neraal veroordeeld tot een geldboete van 100.- subsidiair tien dagen hechtenis we gens opzettelijke belediging van het open baar gezag. Hij was door de rechtbank vrijgesproken maar de officier van justitie was daartegen in hoger beroep gegaan. De heer G. was enkele weken geleden gedagvaard wegens een artikel in „De Te legraaf" van 12 oktober 1957, getiteld: „Niet eens een proces", waarin schrijver kritiek oefende op het proces van de krijgsraad tegen majoor K. Het hof overwoog in zijn uitspraak, dat de pers weliswaar vrijheid behoort te hebben, maar dat het publiceren in kren kende vorm achterwege moet blijven. Voorts dat men uit het artikel van de heer G. de suggestie kan afleiden, dat de krijgs raad majoor K. tegen beter weten in zou hebben veroordeeld, hoewel bekend is, dat de leden van ,4,eze raad een eed af leggen: oprechtheid en onpartijdigheid te zullen nastreven. Het hof verklaarde het ten laste gelegde bewezen hetgeen op grond van artikel 137a van het wetboek van strafrecht uitmaakt het zich in het openbaar opzettelijk in be ledigende vorm uitlatën over het open baar gezag Onmiddellijk nadat de heer G deze uit spraak had aangehoord, stak hij een bank biljet omhoog en vroeg aan het hof: „Waar is de kassa?" „Dat kunt u bij de griffie voldoen", ant woordde de president. (Van onze correspondent) De 59-jan ge G. R. te Apeldoorn is door de politie aldaar aangehouden weger.s verdenking van brandstichting en diefstal van twee gloednieuwe fietsen. Vorige week stond R. midden in de nacht op om een snood plan ten uitvoer te brengen, i Het geknal en geraas van de bromfiets van zijn overbuurman ergerde hem en daarom besloot hij deze rustverstoorder te vernietigen. Nadat hij zich moed had in gedronken haalde hij de bromfiets van zijn buurman weg en plaatste hem op de weg, hij dacht tegen een boom, maar het was een geparkeerde auto. De bromfiets i werd rijkelijk met petroleum overgoten en 1 hierna aangestoken. De schade bedroeg 500 aan de brom fiets en 300 aan de geparkeerde auto. Het onderzoek wees verder uit dat R. ook twee fonkelnieuwe fietsen had gesto len. Hij werd voorgeleid voor de officier van justitie te Zutphen. De 34-jarige Amsterdamse autohande laar A. B. is wegens „mishandeling" van zijn broer Willem veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij zal zich tevens onder toezicht moeten stellen van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme. Van de hem primair ten laste gelegde „zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende", waarvoor de officier van jus titie twee jaar gevangenisstraf met aftrek had geëist, werd hij vrijgesproken. De gebroeders hadden verleden jaar van vrijdagavond 21 november tot de zaterdag avond daarop in Amsterdam en Hilversum verscheidene cafés bezocht en ook in ge- zeischap van vrienden bij elkaar thuis f iSfe' V:f 'hL WÊBF 1 %g vele glazen bier gedronken. Bij het naar l|^Sj||j^B jHl 'hij met het hoofd op de straat terecht was jjl tBIs - Verdachte verklaarde, dat hij zijn broer 5 B fpjWBI Jj op de wang had getikt om hem weer bij BA ^*&tëÈÊBÊÊ Hlka-, zijn positieven te brengen. Nadat het I JÉlPHnl IBk. 1 ÜB mSmSmisiML.® JBMfl slachtoffer in een taxi naar huis was ge- BW' BBBB mTWm m- BBHBSlfc jHHHHiMiHnKjHhSbtl i bracht is hij daar zondagochtend overle-i rm den. De rechtbank was van menig, dat! Jertueren heeft prinses Liliane van Belgie een bezoek gebracht aan het verd. weliswaar wild met zijn broer' was i centrum, waar de Kongolese gezinnen, die naar België kwamen voor mede- omgegaan, maar dat niet bewezen kan werking aan de Expo. een onderdak hebben gevonden. Deze foto laat zien, worden, dat hierdoor de dood is inge-j hoe de prinses de hand drukte van de Kongolese, die de leiding heeft van de treden. kinderbewaarplaats, terwijl de donkere kleuters rustig hun spel voortzetten. Sherman Adams heeft in een toespraak voor de Amerikaanse radio en televisie medegedeeld dat hij is afgetreden als naaste medewerker van president Eisen hower. Deze foto laat zien hoe president Eisenhower (links), Adams te Newport op Rhode Island naar zijn vliegtuig vergezelde na een bespreking, welke zij daar hadden gehouden, kort voordat Adams zijn toespraak hield. De deviezenreserve van de Ned. Bank heeft In de afgelopen week opnieuw een flinke versterking ondergaan. De aanwas bedroeg nl 31.3 (v.w. 48.1) miljoen, waarvan echter slechts 1.4 miljoen direct convertibele valuta. De totale goud en deviezenreserve van de centrale bank bedraagt nn 4964.0 miljoen. Po tegenwaarde van de deviezenaan was, tezamen met een verdere inkrim ping van de bamkbiljettencirculatie ad 27.5 miljoen en een-afvloeiing van per saldo 42.8 miljoen van de middelen van het Rijk heeft tot een verdere stijging van het tegoed van de banken geleid. De gezamenlijke saldi namen nl. met 93.6 miljoen toe tot 641.8 miljoen. Dit be drag ligt aanzienlijk boven het bij de op 10"/» gehandhaafde kasreserve vereiste naar schatting circa ƒ530 tegoed van miljoen. De reden dat de banken zulk een hoog tegoed aanhouden is waarschijnlijk dat men gewapend wil zijn tegen de in de komende weken te verwachten aanzien lijke afvloeiing van middelen wegens be- lastingovers-chrijvingen van cliënten (vooral vennootschapsbelasting). Door thans een surplus boven de verplichte kasreserve te kweken kan een eventueel iater in de bindingsperiode optredend te kort worden gecompenseerd. Het. Rijk zag zijn tegoed in de afge lopen week met ƒ42.8 miljoen dalen tot 323.7 miljoen. Deze vermindering werd veroorzaakt door het feit dat tegenover de aflossing van 147.5 miljoen verval lend schatkistpapier slechts een betrek kelijk geringe storting stond uit hoofde van nieuw geplaatst papier. De jongste tender inschrijving heeft al. slecht* 44,4 miljoen opgeleverd. Als gevolg van de uitermate ongunsti ge situatie in Nederland heeft het be stuur van de Crediet- en Handelsvereni ging „Banda" N.V. besloten aanzienlijk te bezuinigen op de kosten en deze onge veer te halveren. Van 1 oktober a.s. af worden zij niet hoger begroot dan f 4000, zo werd aandeelhouders in de heden ge houden algemene vergadering medege deeld. Sinds oktober 1957 heeft de directie geen verbinding meer met de onderne mingen. In maart werd een telegram ont vangen van de vertegenwoordiger, waar in deze mededeelde dat de bedrijven in beslag waren genomen er. dat hem de toegang tot de ondernemingen en het kantoor werd ontzegd. In oktober was de situatie zo, dat de Banda-perken zich in verwaarloosd-e toestand bevonden en dat een groot gedeelte van de oogst (noot en foelie) gestolen werd. In 1957 heeft men door deze diefstallen bijna niets binnen gekregen. In voorgaande jaren kon, ondanks een veel mindere opbrengst, door hogere prijzen nog winst gemaakt worden. In 1957 heeft men door genoemde diefstallen niet van het hoge prijsniveau kunnen profiteren. Het roepiah-saldo is van een minus- in een credit-saldo van rp. 1,4 miljoen veranderd. De directie kon ech'- ter niet mededelen, of dit saldo nog on aangetast is. H waardig verschijnsel in de annalen der historie blijven voortleven, dat de rentrée en scène van generaal De Gaulle, in mei van dit jaar, door men sen van de meest tegengestelde poli tieke ideeën werd geaccepteerd, zo niet toegejuicht. Met name gold dit met betrekking tot de Algerijnse affaire, die jarenlang de opinie in Frankrijk verdeeld had en die ook de inzet was van do gebeurtenissen van de dertien de mei. De „ultra's" in Algiers riepen om De Gaulle als om de man, die alle verdere „vernederingen" en alle ver dere „abandon" afbrokkeling van het Franse imperium zou voor komen. En talloze anderen begroetten De Gaulle als de enige, dde in staat zou zijn om met ferme hand een „liberale politiek in Algerije te gaan doorvoeren. Deze dubbelzinnigheid kon ontstaan doordat De Gaulle zich er zorgvuldig van onthield om, met name ten aan zien van Algerije, bij voorbaat zijn kaarten op tafel te leggen of zich bij voorbaat met een bepaalde politieke lijn te identificeren. Dit ligt enigszins in De Gaulles karakter. Hij is er de man niet naar om aan jan en alleman te gaan vertellen wat hij precies van plan is te doen. Natuurlijk heeft daarbij ook wel meegespeeld de zorg om bi; het referendum van a.s. zondag een zo ruim mogelijke meerderheid te be halen, maar deze opportunistische overweging is zeker niet de voornaam ste geweest. De voornaamste reden waarom de generaal niet ex cathedra zün Algerije-politiek heeft aangekon digd, lijkt ons eenvoudig deze, dat hij eerst zeer grondig alle aspecten van de Algerijnse situatie heeft willen be studeren. Dat is een manier van doen, die men niet anders dan wijs en voor zichtig kan -noemen. AL met al zal het intussen, naar het ons voorkomt, niet lang meer duren of de mysteries rond De Gaulles Algerije-politiek zullen opgehelderd zijn. Bij verschillende gelegenheden heeft de generaal uitlatingen gedaan, die. naar het ons toescheen, alle hierop wezen, dat hij door het invoeren van vérstrekkende hervormingen het ver trouwen van de inheemse bevolking alsnog hoopt terug te winnen. Telkens opnieuw heeft De Gaulle, vooral in zijn redevoeringen voor de Algerijnse bevolking, gewezen op de dringende noodzaak, dat de mohammedaanse be volking ook in de praktijk precies de zelfde rechten krijgt als de overige Franse onderdanen. J.l. zondag, bij zijn bezoek aan Ren- nes, is De Gaulle echter in een privé-onderhoud met de Bretonse poli tici duidelijker geweest dan ooit tevoren. Hij heeft in de eerste plaats verklaard, dat de oplossing van het Algerijnse vraagstuk lange tijd zal ver gen. In de tweede plaats heeft hij ge zegd, dat de voornaamste taak voor Frankrijk zal zijn het vertrouwen van de mohammedaanse bevolking te her winnen om op deze wijze een oplos sing te vinden, die nóch die van de onafhankelijkheid nóch die van de integratie zal zijn. D.eze duidelijke uit spraken passen geheel in de lijn. die de opmerkzame waarnemer vroeger al had kunnen ontdekken in De Gaulles redevoeringen. Natuurlijk is wat De Gaulle zondag in Rennes gezegd heeft geen bindende verklaring van politiek. Maar wel mag men aannemen dat het binnen niet al te lange tyd na het referendum tot zulk een officiële ver klaring zai komen. Door zowel de integratie als de onafhankelijkheid van de hand te wij zen, begint De Gaulle een einde te maken aan een dubbelzinnige situatie, zoals wij die boven signaleerden en die het mogelijk maakte, dat figuren als b.v. Soustelle en Gaston Defferre beiden om diametraal tegengestelde redenen hun steun geven aan De Gaulle. Terecht, naar het ons voor komt, verwerpt De Gaulle de gedachte van onafhankelijkheid, niet alleen om dat dit een vernedering voor Frankrijk zou zijn, maar vooral ook omdat zulk een oplossing waarschijnlijk een ramp voor Algerije zelf zou zijn. En hij ver- vöor ogen zweven, verwezenlijkt kun nen worden, zal grotendeels afhangen van de wijze, waarop de hervormings- maatregelen, die ongetwijfeld eerlang zullen worden voorgesteld, ter plaatse uitgevoerd worden. Niet alleen het leger maar vooral ook de Europese kolonisten in Algerije zullen het in de hand hebben om De Gaulles plannen te laten slagen of mislukken. Roomkannetjes, asbakken. (Van onze correspondent) De Apeldoornse politic heeft de 62- jarige J. F. v. D„ winkelier te Apeldoorn, gearresteerd wegens het plegen van een zeer groot aantal diefstallen, hoofdzakelijk in restaurants en hotels. De man, die nog werpt de gedachte van pure en simpele een voorwaardelijke veroordeling had integratie, omdat het zinloos is de fictie te willen volhouden, dat Frank rijk en Algerije één en hetzelfde ding zouden zijn. De weg, die De Gaulle blijkbaar ge kozen^ heeft is zeker buitengewoon moeilijk. Hij heeft er goed aan gedaan te verklaren, dat geen oplossing op korte termijn mag worden verwacht Daarmede wordt goddank gebroken met de politiek van de leugen, die in dë IVe Republiek zo gefloreerd heeft Geen „laatste kwartiertje", maar veel- eer "bloed en tranen" is wat De Gaulle aan zijn landgenoten schijnt te willen voorhouden. In hoeverre de gedachten, die De Gaulle met betrekking tot Algerije lopen, waarvan de proeftijd nog niet was verstreken, wegens diefstal van chocolade en andere artikelen uit een vitrine in een restaurant, is voorgeleid voor de officier van justitie te Zutphen. Nadat een hotelier te Apeldoorn de po litie er attent op had gemaakt, dat na het bezoek van v. D. telkens kleinigheden werden vermist, werd de winkel doorzocht Men vond daar de gestolen artikelen. 60 roomkannetjes, 30. koppen en schotels, sta pels borden, 10 asbakken. 10 peper- en zoutstelletjes, juskommen, lepels, vorken, glazen, dienbladen en tijdschriften-in een ongekende hoeveelheid. Gedurende de laatste drie jaar heeft v. D. deze arti kelen weggenomen in hoteis en restau rants te Apeldoorn, Amsterdam. Den Haag. Groningen en in horeca-bedrijven in Duitsland. (Van onze correspondent) „Enkele verdachten in het arrondisse ment van Zutphen zijn begrippen gewor den", aldus de officier van Justitie. „Som migen zijn vaste klanten, anderen trek ken op buitengewone wijze de aandacht. Spreken we over een oplichter met een grenzeloze fantasie dan denken we ter stond aan de naam van D. uit Apel doorn. Er is in het Zutphense arrondisse ment geen tweede oplichter, die een der- O Vier jaar gevangenisstraf en voor waardelijke terbeschikkingstelling luidde de eis van de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage in de zaak 'egen de 21-jarige Haagse fabrieksarbei der J. F. S„ die terecht stond terzake van poging tot moord op zijn voormalige 15-jarige vriendinnetje A. j. E On de late avond van 3 november van verleden jaar stak hij het meisje een dolkmes in de rUg en liep toen hard weg. Het meisje wandelde met haar moeder en had de jongeman niet zien aankomen. Zij werd levensgevaarlijk gewond en het mag een wonder heten, dat zij niet is overleden. De jongeman had tevoren reeds gedreigd het meisje te zullen doden uit wraak over het feit. dat hij niet met haar mocht omgaan Naar hijzelf later tegenover de politie toegaf, had hij de dolk drie dagen rr de steekpartij voor dit doel gekocht zijn daad heeft hij de moeder van het meisje een brief doen toekomen, welke hij reeds voor de aanslag had geschreven en waarin hij de moordaanslag in bedekte termen aankondigde. Uit al deze feiten leidde de officier de voorbedachte raad af. Hij sprak zelfs van„een academisch voorbeeld van een poging tot moord" In zijn laatste woord ontkende de jonge man nogmaals de opzet te hebben gehad het meisje te doden. Uitspraak 7 oktobeï. gelijke mateloze fantasie heeft. Veel wat hij doet is strafwaardig, een enkele keer is het bovendien strafbaar. Hij balan ceert voortdurend op dei rand van de af grond", aldus de officier. D. moest zich nu verantwoorden voor vier feiten. Te weten verduistering fles sentrekkerij, valsheid in geschrifte én het gebruik maken van een vervalst ge schrift. De verduistering hield verband met drie verdwenen blouses. Als koop man had D. die als monster ontvangen, maar hij schonk ze aan zijn vrouw De flessentrekkerij liep over een vrij groot bedrag. De man had sanitair gekocht voor ruim f 1.400.-, textiel voor ruim 800.-, een haard voor f 600- en nog wat kleinere dingen. Dit alles schafte hij zich aan, toen hij een Dension begon Na drie weken werd het echter opgehe ven. Toen kon de man de gekochte goe deren binnen de gestelde termijn niet be talen. De valsheid in geschrifte heeft D. ge- «nnn "JU cen accept-wissel van "U was in een leeszaal gaan kuken hoe een dergelijk document moet worden uitgeschreven. „Bü wijze van oe- had ik er één gemaakt", aldus 1). Maar de president vond het verdacht dat er een zegel op zat, terwijl ook de "aam niet was gefantaseerd. Tenslotte nad D. deze accept-wissel gebruikt om Z'.jn kredietwaardigheid te tonen tegen iemand, die hem in een bungalow-park wilde interesseren. „Het verhaal van de accept-wissel is beneden de kwaliteit van D. als vakman oplichter" vond de officier van Justi tie, die klaagde, dat een fatsoenlijk mens neg geen tientje kan lenen, terwij] der gelijke lieden zonder bezwaar met tien duizend guldens jongleren. Talloze gedupeerden hebben brieven ge schreven. maar, aldus de officier van Ju stitie. „het Openbaar Ministerie is tenslot te geen incassobureau. D. heeft een uit stekende kans gehad zich te reclasseren. Hij heeft het niet gewild. Deze man kan niet worden verbeterd, dus moet hij wor den verwijderd uit de samenleving, aldus de officier. Hij vorderde acht maanden zonder af trek met daarnaast onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7